Αποστολέας Θέμα: USS Reuben James FFG-57 1/350 special edition  (Αναγνώστηκε 6024 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος them

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 855
  • Age: 43
  • Τόπος: Αθήνα
  • -
USS Reuben James FFG-57 1/350 special edition
« στις: Ιούνιος 05, 2013, 03:20:11 μμ »
Καλησπέρα και από μένα το κιτ (USS Reuben James FFG-57 1/350 special edition )
είναι έτοιμο στο κουτί του και αναμένει την έναρξη εργασιών,οι οποίες λόγω υποχρεώσεων (ο Νίκος ξέρει....  ::salut:: ::salut:: ::salut::)  προγραμματίζονται για την κυριακή 09/06/2013.Οποιαδήποτε βοήθεια δεκτή και ελπίζω σε ένα καλό αποτέλεσμα με την βοήθεια του Νίκου... :wink: :wink:.

υ.γ.:μια λεπτομέρεια για το USS Reuben James FFG-57 (αν δεν κάνω λάθος),
       είναι ένα απο τα πλοία που παίζουν στην ταινία: The Hunt for Red October (film)
        http://en.wikipedia.org/wiki/The_Hunt_for_Red_October_(film)

Αποσυνδεδεμένος Νασος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1069
  • modelclub.gr
Απ: USS Reuben James FFG-57 1/350 special edition
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 09, 2013, 01:32:58 μμ »
Καλή αρχή Παίδες!!!! ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος them

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 855
  • Age: 43
  • Τόπος: Αθήνα
  • -
Απ: USS Reuben James FFG-57 1/350 special edition
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 11, 2013, 08:16:34 μμ »
Καλησπέρα παιδιά.Έκανα την αρχή και ξεκίνησα θέλωντας να συναρμολογήσω το κυρίως σώμα της φρεγάτας ,το κύτος δηλαδή.
Απο ότι κατάλαβα(αν κάνω λάθος διορθώστε με...) η Academy δίνει το κύτος και το ελικοδρόμιο απο τις flight I φρεγάτες (λόγω του οτι το κιτ βασίζεται στο μοντελο της O.H.PERRY που κυκλοφορεί απο την ίδια εταιρεία στην ίδια κλίμακα),και μετά ενω συναρμολογήσουμε το δεξί και αριστερό κομμάτι του κύτους προσαρμόζεται <<απο πίσω :oops:>> ένα ''extra'' κομματάκι (το επίστεγο) το οποίο επιμηκύνει το σκάφος και έτσι έχουμε πλοίο τύπου flight II!! Ενώ εν συνεχεία δίδεται και ελικοδρόμιο και γιά flight II πλοίο.
Το πρόβλημα που ανακύπτει είναι ότι η η ένωση απο τα δύο μισα(ΑΡ.-ΔΕ)  πρέπει να τριφτεί αλλιώς το ελικοδρόμιο φαίνεται σε φάση απογείωσης....και ιδου τι εννοώ:


εν συνεχεία πρέπει το ελικοδρόμιο να..''κοντύνει'' λίγο γιατί πατάει πάνω στους εργάτες και τα παρελκόμενα του επιστέγου...και ιδού και φώτο:

μικρό βέβαια το πρόβλημα με λίγο παραπάνω απο μισή ωρίτσα δουλειά ήρθε στα ίσα του...και εδώ φώτο πρίν και μετά:

και μετά:


περιμένω τις γνώμες σας και υπόσχομαι σύντομα συνέχεια!!!!

Αποσυνδεδεμένος jim-eta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4262
Απ: USS Reuben James FFG-57 1/350 special edition
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 11, 2013, 08:23:21 μμ »
Σε ευχαριστούμε για τις διευκρινήσεις και τις κατατοπιστικές φωτό για όσους το φτίαξουν και ειδικά εγώ μην κάνω καμία βλακεία.
 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος them

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 855
  • Age: 43
  • Τόπος: Αθήνα
  • -
Απ: USS Reuben James FFG-57 1/350 special edition
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 11, 2013, 08:27:38 μμ »
ελπίζω να είμαι σωστός...αν και πιστεύω οτι είμαι περιμένω και την γνώμη απο τον ''δάσκαλο'' Νίκο....

Αποσυνδεδεμένος Blackbeard

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 788
    • modeldisplaycases
Απ: USS Reuben James FFG-57 1/350 special edition
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 11, 2013, 10:30:36 μμ »
Θεωρώ κι εγώ (αν και δεν είμαι ο γνωστός Νίκος  :wink: ) πως είναι εντάξει, παρότι δεν έχω ψάξει ειδικά το θέμα των φρεγατών...
Αν μπορώ να κάνω μια γενική παρατήρηση πάντως... κάτι πρέπει να κάνεις με τον πάγκο σου... είναι απαράδεκτα συμμαζεμένος  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος them

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 855
  • Age: 43
  • Τόπος: Αθήνα
  • -
Απ: USS Reuben James FFG-57 1/350 special edition
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 12, 2013, 01:16:51 πμ »
 :lol: :lol: :lol: :lol:χαχαχα αγόρασα καινούρια επιφάνεια κοπής ειδικά για αυτό το project....
η παλιά ειχε πάνω όλο το χρωματολόγιο των γνωστόν εταιρειών και κάποιες δόσεις κυανοακριλικής σε κάποια σημεία....
όμορφα πράγματα λέμε!!!

Αποσυνδεδεμένος them

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 855
  • Age: 43
  • Τόπος: Αθήνα
  • -
Απ: USS Reuben James FFG-57 1/350 special edition
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 12, 2013, 07:49:05 μμ »
Καλησπέρα παίδες ένα μικρό update...λοιπον χτες είπα οτι πρέπει να ''κοντύνει'' το εελικοδρόμιο λίγο!!!
ΓΡΑΨΤΕ ΛΑΘΟΣ!!!(συγγνωμη για τα κεφαλαία)
εγώ προσωπικά το κόντυνα κατα 1χιλιοστό και σήμερα ύστερα και απο επικοινωνία με τον Νίκο έμαθα οτι το πρόστεγο είναι σφηνωτό και ΟΧΙ κουμπωτό και όλα έρχονται ένα-ένα.... και δεν υπάρχει πρόβλημα............ααααααααααααααχχχχχχχχ!!!!! :( :( :( :(
μικρό  βέβαια το κακό γιατι ήταν ένα μόλις χιλιοστό απλά μου προστέθηκε τζάμπα εξτρά εργασία....που ήδη σήμερα οδεύει προς την λύση του και αυτό το πρόβλημα...σύντομα θα ακολουθήσουν φωτογραφίες....

Αποσυνδεδεμένος klimakarios

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 60
  • Age: 45
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • modelclub.gr
Απ: USS Reuben James FFG-57 1/350 special edition
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 12, 2013, 08:09:10 μμ »
Καλή αρχή και καλή συνέχεια! Χρήστο αγοράζω την παλιά σου επιφάνεια εργασίας. Συλλεκτικό κομμάτι  :lol:
for ever blowing bubbles

Αποσυνδεδεμένος them

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 855
  • Age: 43
  • Τόπος: Αθήνα
  • -
Απ: USS Reuben James FFG-57 1/350 special edition
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 30, 2013, 11:42:44 μμ »
Καλησπέρα παιδιά το project (αν και σιγά-σιγά) προχωράει....αφού φτιάχτηκε το κυρίως σώμα του πλοίου ξεκίνησαν τα dry fit απο τις υπερκατασκευές για να δούμε πως στο ''περίπου'' θα κολληθούν...



αφου βρέθηκαν τα ''μέτρα'' τους, κολλήθηκαν οι υπερκατασκευές μεταξύ τους,ουσιαστικά το κεντρικό κουτί της υπερκατασκευής,
επειδή όμως το κίτ έχει κομμάτια απο το άλλο κιτ της academy για την ο.h. perry στο οποίο δίνει πλαστικά ρέλια υπήρχαν κάτι ενοχλητικές τρυπίτσες οι οποίες κλείστηκαν και μαζί τους και η γραμμή που δημιουργήθηκε απο την κόλληση των κομματιών μεταξύ τους...



μετά μπήκαν οι πόρτες του ελικοδρομίου...



και κολλήθηκαν οι υπερκατασκευές στο κυρίως σώμα του πλοίου...μαζί ξεκίνησε και η κατασκευή σιγά-σιγά και του ελικοπτέρου...



πώς σας φαίνεται μέχρι τώρα,ελπίζω σύντομα να σας έχω και άλλες εξελίξεις....

Αποσυνδεδεμένος them

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 855
  • Age: 43
  • Τόπος: Αθήνα
  • -
Απ: USS Reuben James FFG-57 1/350 special edition
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 22, 2013, 11:24:50 μμ »
καλησπέρα, το μοντέλο είναι εν εξελίξει, εδώ θα βάλω μερικές φώτο απο το πραγματικό Uss Reuben James και θα επισημάνω κάποιες διαφορές σε σχέση με το μοντέλο της academy....

   
στην επομενη φωτο θα δειτε οτι δεν υπαρχει το ρανταρ που δίνει η academy αναμεσα στις δυο κεραιες<<μαστιγια>> στην κοντρα γεφυρα,επισης τα <<μαστιγια>> εχουν ενα χρωμα σκουρο καφε σχεδον μαυρο ενω η academy λεει να βαφτουν το ιδιο γκρι με ολο το πλοιο...
 

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: USS Reuben James FFG-57 1/350 special edition
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 22, 2013, 11:30:09 μμ »
Τα μαστίγια είναι άβαφτο κεραμικό υλικό... Πρόσεχε με την χρονολογία των φωτογραφίων μην μπερδευτείς... Για δείξε πρόοδο γιατί από αύριο πατάω γκάζι στο θέμα...  :twisted: :twisted: ::glossa::

Αποσυνδεδεμένος them

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 855
  • Age: 43
  • Τόπος: Αθήνα
  • -
Απ: USS Reuben James FFG-57 1/350 special edition
« Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 22, 2013, 11:39:43 μμ »
φωτο απο αυριο γιατι τωρα δυσκολο(φωτογραφικη μηχανη low battery....), αλλα εχει μπει η γεφυρα ολα τα υφαλα
(εκτος προπελας που θα βαφτει ξεχωριστα) και αρκετα κομματια που πιστευω δεν θα εμποδισουν το βαψιμο του με τον αερογραφο και αυριο ελπιζω να βαλω και αλλα....
μια ερωτηση για τα χρωματα του πλοιου???
-για υφαλα σκεφτομουν κατι σε  humbrol 73 wine red ή humbrol 113 rust????
-για το υπολοιπο σκαφος???
-εχω ερωτησεις αρκετες ακομα...στον εκτοξευτηρα sm-1 εχω δει 2 hatch   ενω στο κιτ δεν υπαρχουν....???
ωχωχωχωχ αν αρχισω δεν σταματαω οποτε ας μην συνεχισω....

Αποσυνδεδεμένος them

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 855
  • Age: 43
  • Τόπος: Αθήνα
  • -
Απ: USS Reuben James FFG-57 1/350 special edition
« Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 29, 2013, 08:44:44 μμ »
μερικές φώτο απο την εξέλιξη...ξερω οι φωτο δεν ειναι τοσο καλες αλλά αυτό που θέλω να φανεί θα το δείτε..
το κιτ έχει κάποιες τρύπες(αρκετές θα έλεγα) που είναι για τα πλαστικά ρέλια :? :? :?και μένουν απλα ανοιχτές αν χρησιμοποιησει κάποιος τα φωτοέτσια..και εγω ξεκίνησα να κλείνω όσες μπορω,ελπίζω να κάνω καλά???ο τρόπος που τις κλείνω είναι με τα evergreen strips 015x020''(0,4x0,5mm) περνω ενα κομματακι του βαζω κυανοακρυλική στην ακρη το βαζω στην τρυπα :oops: :oops:,στοκαρισμα, τριψιμο και μετα οκ.....εδω η γεφυρα που εχει γυρω στις 20 τρυπιτσες αν δεν κανω λαθος....


και η υπερκατασκευή απο τα δεξια...


Αποσυνδεδεμένος GeZo

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 186
  • Age: 49
  • Τόπος: Athens
  • Γιώργος Ζώης
Απ: USS Reuben James FFG-57 1/350 special edition
« Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 29, 2013, 09:14:10 μμ »
Χρήστο, καλά κάνεις και τις κλείνεις. Είναι όντως για τα πλαστικά ρέλια και εφόσον θα χρησιμοποιήσεις τα photo-etched δεν χρειάζονται.Εγώ,βέβαια, το κατάλαβα πολύ αργά για ποιό λόγο είναι εκεί αυτές οι τρύπες και δεν τις έκλεισα.Όπως κατάλαβες έχω φτιάξει το συγκεκριμένο πλοίο και φτιάχνω θάλασσα για να το βάλω πάνω(συνταγή Σταμάτη).
Αρχάριος, γαρ, αλλά αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι θα το κάνω με μεγάλη μου χαρά.
Καλή συνέχεια!

Αποσυνδεδεμένος them

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 855
  • Age: 43
  • Τόπος: Αθήνα
  • -
Απ: USS Reuben James FFG-57 1/350 special edition
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 11, 2013, 09:22:58 μμ »
  :!:μπορει να ειμαστε διακοπες αλλα ο μοντελισμος δεν σταματαει....
-υστερα απο ερευνα σε φωτογραφιες διαπιστωσα οτι υπαρχει κατι σαν μικρο φινιστρινι λιγο κατω απο την γεφυρα,
 που η academy δεν το δινει,μηπως ξερει κανεις λεπτομερειες τι ειναι??? και εδω μερικες φωτο με το εν λογω σημειο

   

και τωρα δεν ξερω τι να κανω??
να δοκιμασω να κανω μια τρυπιτσα με τρυπανακι μισου χιλιοστου για αναπαρασταση του?? ή όχι???
Νικο βοήθεια :? :? :?

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: USS Reuben James FFG-57 1/350 special edition
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 11, 2013, 09:45:17 μμ »
Το φινιστρίνι από το δωμάτιο του κυβερνήτη είναι. Πολύ το παιδεύεις. Δεν αξίζει. Αν κάνεις μια τρύπα μετά θα πρέπει να βάλεις και λίγο βερνίκι μέσα.

Αποσυνδεδεμένος them

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 855
  • Age: 43
  • Τόπος: Αθήνα
  • -
Απ: USS Reuben James FFG-57 1/350 special edition
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 11, 2013, 09:50:38 μμ »
μου μυριζει τσαμπα ταλαιπωρια..... οποτε το ξεχασα ηδη.... ::salut:: ::salut::

απο δευτερα καφε ::coffee::

Αποσυνδεδεμένος them

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 855
  • Age: 43
  • Τόπος: Αθήνα
  • -
Απ: USS Reuben James FFG-57 1/350 special edition
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 18, 2013, 10:53:41 μμ »
καλησπέρα παιδιά,συνέχισα λίγο την φρεγάτα....για να δούμε....
έκλεισα κάποιες τρύπες ακόμα στο κατάστρωμα γύρω απο το σημείο που μπαίνουν οι τορπιλοσωλήνες μιας και αυτές είναι για τα πλαστικα ρέλια..... :evil:

εν συνεχεία συναρμολόγησα τα ελικοπτεράκια...τα στοκάρισα....τα έτριψα!!! γιατι είναι σε 2 μισά και φαίνονταν πολύ η ένωση και έβαλα και κάποια φωτοέτσια απο τον θείο Νίκο :D :D :D

   
μετά προετοίμασα κάποια κομμάτια για αστάρωμα μαζί και το κυριώς σκάφος...

και αφου ασταρώθηκε οι γραμμές στην ένωση υπόστεγου ελικοπτέρου με το κατάστρωμα εξαφανίστηκαν (είχαν στοκο-τριφτεί προηγουμένως...)

αλλά την αριστερή πλευρά του κομματιού του επιστέγου δεν την είχα προσέξει τόσο οπότε...

οπότε στοκαρίστηκε και τρίφτηκε και όλα οκ...αύριο αστάρωμα ξανά στο σημείο αυτό...
     
πώς σας φαίνεται???

Αποσυνδεδεμένος jim-eta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4262
Απ: USS Reuben James FFG-57 1/350 special edition
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 19, 2013, 05:50:59 μμ »
Καλό και μην ξεχαστείς και βάλεις και τα 2 ελικόπτερα στο κατάστρωμα,μόνο το ένα.Γιατί θα σε δείρει ο θείος Νίκος.  :mrgreen:
 ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: USS Reuben James FFG-57 1/350 special edition
« Απάντηση #20 στις: Αύγουστος 19, 2013, 09:02:03 μμ »
Ωραία μέχρι εδώ... Τελικά οι τρύπες για τα πλαστικά ρέλια είναι μεγάλος μπελάς και απαιτείται δουλειά σε περίπτωση που δεν βάλει κάποιος τα πλαστικά.

Τα ελικόπτερα θα τα βάλει και τα δύο, απλά πρέπει να υπολογίσει να κάθονται σωστά πάνω στους οδηγούς του RAST (http://en.wikipedia.org/wiki/Helicopter_deck )

Αποσυνδεδεμένος jim-eta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4262
Απ: USS Reuben James FFG-57 1/350 special edition
« Απάντηση #21 στις: Αύγουστος 20, 2013, 07:03:39 πμ »
Ωραία μέχρι εδώ... Τελικά οι τρύπες για τα πλαστικά ρέλια είναι μεγάλος μπελάς και απαιτείται δουλειά σε περίπτωση που δεν βάλει κάποιος τα πλαστικά.

Τα ελικόπτερα θα τα βάλει και τα δύο, απλά πρέπει να υπολογίσει να κάθονται σωστά πάνω στους οδηγούς του RAST (http://en.wikipedia.org/wiki/Helicopter_deck )

Nίκο σε φάση παρκαρίσματος και καλά το ένα να είναι μέσα στο υπόστεγο κατά πολύ,γιατί στην φωτό που έβαλες ένα δείχνει,λογικά το ένα να το μπαινοβγάζουν και το άλλο να το έχουν πάει στη γραμμή πτήσης να το πώ απλοικά.

Αποσυνδεδεμένος them

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 855
  • Age: 43
  • Τόπος: Αθήνα
  • -
Απ: USS Reuben James FFG-57 1/350 special edition
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 08:47:09 μμ »
Καλησπέρα, μπορει να έχω καιρο να γράψω αλλά εξέλιξη υπάρχει αργή μεν....αλλά σταθερή.
2 φωτογραφιες απο τα ''ψιλολόγια'' που έχει,εδω να πω οτι η αέρος που έχει το κιτ σε phot etch είναι απλά καταπληκτική....μου έτρεχαν τα σάλια....
 

Αποσυνδεδεμένος them

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 855
  • Age: 43
  • Τόπος: Αθήνα
  • -
Απ: USS Reuben James FFG-57 1/350 special edition
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 07:28:44 μμ »
Ένα μικρο update με δύο φωτογραφιούλες ''βιαστικές'' ...έτσι για να φαίνεται οτι <<δουλεύουμε>>..... :lol: :lol: :lol:
 
υπόψιν είναι όλα dry-fit για λόγους φωτογράφισης...

Αποσυνδεδεμένος GeZo

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 186
  • Age: 49
  • Τόπος: Athens
  • Γιώργος Ζώης
Απ: USS Reuben James FFG-57 1/350 special edition
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 25, 2013, 09:25:57 μμ »
Μια χαρά προχωράει! Με τι χρώματα έβαψες;

Tags: