Αποστολέας Θέμα: FAC Kfir - Italeri 1/72 - Colombia  (Αναγνώστηκε 13504 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Kfir italeri 1/72
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 05:02:49 μμ »
Πολύ καλή η εξαγωγή και το εφέ φοβερό!
Τον υαλοβάμβακα από τι είδους μαγαζί το προμηθεύτηκες;
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Kfir italeri 1/72
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 12:50:54 πμ »
giwrgosd σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Πάντως αυτό με τις οπτικές στα φτερά δε με ικανοποιεί γιατί το φως είναι σα τελιτσα και όχι σας φως.
PanosG  ::thanks_smilie:: Δείγμα από ένα μπουφάν ήταν το τι έχει μέσα για γέμιση. :)

Mini update.
Click to see the original size.

Έχοντας κατά νου τα άλλα άρθρα για την εφαρμογή της κονσόλας του κιτ έκανα το κλασικό.
Κόλλησα πρώτα το πίνακα με την άτρακτο και μετά έφερα το πιλοτήριο στη θέση του.
Για να κλείσει η άτρακτος όμως χρειάστηκε και άλλη μια παρέμβαση που φαίνεται στις φώτο.



Αποσυνδεδεμένος Giorgos G

  • Αλανθαστος μοντελιστης ειναι αυτος που δεν κανει μοντελα.
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1794
  • Age: 51
  • Τόπος: θεσσαλονικη
  • Μοντελαρετε γιατι.......χανομαστε!
Απ: Kfir italeri 1/72
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 09:28:11 πμ »
Αρη πολύ καλη δουλεια μέχρι στιγμής,είμαι σιγουρος οτι θα βγει λουκούμι! :wink: ::salut::  ::salut::
ΟΤΙ ΚΑΤΣΕΙ GROUP BUILT.


Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Kfir italeri 1/72
« Απάντηση #28 στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 11:28:18 πμ »
giwrgosd σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες.Πάντως αυτό με τις οπτικές στα φτερά δε με ικανοποιεί γιατί το φως είναι σα τελιτσα και όχι σας φως.
Πρέπει να αντικαταστήσεις το φωτιστικό σώμα στην άκρη της πτέρυγας με διαφανές πλαστικό στο μέσα μέρος του οποίου θα ανοίξεις μία μικρή ρηχή τρύπα στην οποία θα τοποθετήσεις την άκρη της οπτικής ίνας. Κάπου είχα δει ένα σχετικό άρθρο αλλά πλέον δε θυμάμαι που... :oops:

Η κατασκευή σου πάντως είναι εξαιρετική μέχρι τώρα. Οπως πάντα άλλωστε...
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Kfir italeri 1/72
« Απάντηση #29 στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 05:45:16 μμ »
Γιώργο (G) σε ευχαριστώ για το "follow" στη κατασκευή μου και τα καλά σου λόγια.
Γιώργο (κ)   ::thanks_smilie:: μπορώ να το τεστάρω σε ένα διαφανές σπρου αυτό που λές. Απλά θυμάμε κάποια τεστ που είχα κάνει με οπτική κάτω από διαφανές πλαστικό (σε υπάρχον τζαμάκι του κιτ) και δεν έδειχνε. Δεν το είχα κάνει όμως έτσι που λες εσύ με τρυπίτσα ,θα το δοκιμάσω!

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Kfir italeri 1/72
« Απάντηση #30 στις: Φεβρουάριος 03, 2014, 02:35:25 πμ »
Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Με απογοήτευσε λίγο το κιτ με τα φτερά του. Έχει όλο λακκούβες - δεν είναι μόνο το δικό μου και στου dkakos που κοιτούσα έχει τα ίδιο πρόβλημα.
Click to see the original size.

Έχω κάνει κάποιες μετατροπές ώστε να μου κάτσουν πιο εύκολα τα φτερά στο ίδιο ύψος με την άτρακτό αλλά και να έχω πιο γερή κατασκευή.

Στη τελευταία φώτο φαίνεται η τελείως εξαφανισμένη γράμμωση του κιτ στην αριστερή πλευρά της ατράκτου.

Αποσυνδεδεμένος dkakos

  • Δημήτρης Κακογιαννάκος, Σύλλογος Μοντελιστών Καβάλας
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 713
  • Age: 44
  • Τόπος: Σέρρες
  • Quod in Vita Agimus, In Aeternum Resonat!
    • SWAT sig
Απ: Kfir italeri 1/72
« Απάντηση #31 στις: Φεβρουάριος 03, 2014, 11:23:44 πμ »
[..]Με απογοήτευσε λίγο το κιτ με τα φτερά του. Έχει όλο λακκούβες - δεν είναι μόνο το δικό μου και στου dkakos που κοιτούσα έχει τα ίδιο πρόβλημα.[..]

[..]Στη τελευταία φώτο φαίνεται η τελείως εξαφανισμένη γράμμωση του κιτ στην αριστερή πλευρά της ατράκτου.

Εσένα, απ'ότι βλέπω είναι σε χειρότερη κατάσταση.
Η λακκούβες σε μένα υπήρχαν μόνο μπροστά απο τα αερόφρενα (και δεν έκανα και καλή δουλειά :oops:), και μια ανωμαλία στο σημείο των φωλέων. Στα φλάπς δεν θυμάμαι να είχα κάτι.

Το ίδιο ισχύει και για την γράμμωση. Και σε μένα ήταν άθλια η αριστερή πλευρά, στο άνω μισό, αλλά υπήρχε και μια υποψία της  ::glossa::

Τι να πω? καλή συνέχεια  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Kfir Italeri 1/72
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 06, 2014, 01:04:45 πμ »
Σε ευχαριστώ dkakos. Γενικώς η κατασκευή και η παρουσίαση ήταν πολύ λεπτομερής με βοήθησε αρκετά. Χτες είδα ότι έχεις φτιάξει και το τζαμάκι στην ουρά! Θα σε αντιγράψω.  8)

mini update.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Διορθώσεις στα φτερά αυτά τα 2 βράδια και λίγο searching για refs. Τελικά πίσω στην ουρά το σύστημα αυτο-προστασίας έχει ένα μικρό κενό από την εξάτμιση. Διορθώνετε και στο μοντέλο μιας και το χαλασα.Εξ αρχης είχε κενό ήταν μια χαρά.Η μια απο τις 2 φωλιές των τροχών θέλει λίγο γέμισμα με milliput.

Αποσυνδεδεμένος bill-larisa

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1586
  • Age: 47
  • Τόπος: Λαρισα
Απ: Kfir Italeri 1/72
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 06, 2014, 01:37:39 πμ »
Αρη πολυ ωραια δουλεια..τωρα το ειδα,,,κουκλι βγαινει  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος dkakos

  • Δημήτρης Κακογιαννάκος, Σύλλογος Μοντελιστών Καβάλας
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 713
  • Age: 44
  • Τόπος: Σέρρες
  • Quod in Vita Agimus, In Aeternum Resonat!
    • SWAT sig
Απ: Kfir Italeri 1/72
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 06, 2014, 11:40:06 πμ »
Σε ευχαριστώ dkakos. Γενικώς η κατασκευή και η παρουσίαση ήταν πολύ λεπτομερής με βοήθησε αρκετά. Χτες είδα ότι έχεις φτιάξει και το τζαμάκι στην ουρά! Θα σε αντιγράψω.

Χαίρομαι που βοηθάω.
Να αντιγράψεις ελεύθερα. Ξέρω οτι θα το κάνεις και καλύτερο!!  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Kfir Italeri 1/72
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 06, 2014, 10:30:32 μμ »
Τωρα το είδες!? Τωρα είδες τι έχανες!  ::glossa::
Σε ευχαριστώ Bill::salut::

dkakos και κάτι άλλο που δεν είπα: Το kfir σου το αδικούνε πάρα πολύ οι τελικές φωτογραφίες.

Αποσυνδεδεμένος karolos h.

  • ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΣΤΑΤΙΚΟΥ ΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ (Σ.Σ.Μ.Η)
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 470
  • Age: 45
  • Τόπος: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
  • ΥΠΕΡΑΝΩ ΟΛΩΝ Η ΠΑΤΡΙΣ
Απ: Kfir Italeri 1/72
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 12, 2014, 05:18:36 μμ »
Ωραιος ο Αρης!!!!!Καλα το πας...Αντε να βγει επιτελους ενα kfir γιατι τα δικα μου πηγαν...απατα!!!χεχεχεχεχεεχεχεχεχεχεχε...Θα σε παρακολουθω.Καλη συνεχεια!!!!
 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: Kfir italeri 1/72
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 12, 2014, 05:24:10 μμ »
Με απογοήτευσε λίγο το κιτ με τα φτερά του. Έχει όλο λακκούβες - δεν είναι μόνο το δικό μου

Αυτό λέγεται χελλερίαση και το παθαίνουν κατά καιρούς και κιτ άλλων κατασκευαστών...
Υπομονή!  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Kfir Italeri 1/72
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 16, 2014, 12:52:02 πμ »
Ωραιος ο Αρης!!!!!Καλα το πας...Αντε να βγει επιτελους ενα kfir γιατι τα δικα μου πηγαν...απατα!!!χεχεχεχεχεεχεχεχεχεχεχε...Θα σε παρακολουθω.Καλη συνεχεια!!!!
 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Ευχαριστώ Κάρολε, πολύ με παιδεύει το κιτ και σκέφτομαι να μη το ξαναφτιάξω, ιδίως μετά από heller! :P

Ta κιτ σου ήταν λίγο χειρότερα από αυτό γιατί δεν είχαν καν χαραγμένη γράμμωση.Μ'αρεσει που η ιταλερι τα επανακυκλοφόρησε με νέα ντεκαλ.Αντε τώρα ο νέος μοντελιστής να δει το ωραίο κουτάκι με τα kfir και να το αγοράσει, παραμένει μετά στο hobby? :P

Αυτό λέγεται χελλερίαση και το παθαίνουν κατά καιρούς και κιτ άλλων κατασκευαστών...
Υπομονή!  ::salut::

Γιαννη λες και τους τέλειωσε το πλαστικό ένα πράμα  :lol: - έχω βρει και άλλα σημεία με λακκούβες. Και δε φτάνει αυτό , μετά το πριμερ είδα ότι τα παραέτριψα και  θέλει φτου και από την αρχή. !


Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Kfir Italeri 1/72
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 16, 2014, 01:20:49 πμ »
κανα 2 απο τα νέα βαθουλώματα ή εξογκώματα στο κιτ:
Click to see the original size. Click to see the original size.

Εξ αρχής είπα ωραία το στόκαρα. πριμαρω k όλα οκ απο μακρυά..
Click to see the original size. Click to see the original size.

Πλησιάζω.... και συνειδητοποιώ ότι έκανα μια τρύπα στο νερό..
Click to see the original size. Click to see the original size.



Αποσυνδεδεμένος nosdio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1210
  • Τόπος: Αθήνα
  • Γιάννης
Απ: Kfir Italeri 1/72
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 16, 2014, 02:05:03 πμ »
squadron πρασινος@ τοποθετηση με κολλα και πινελακι πχ liquid poly, tamiya extra thin, καλη συνεχεια στην ωραια δουλεια σου ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Kfir Italeri 1/72
« Απάντηση #41 στις: Μάρτιος 26, 2014, 02:50:25 πμ »
Nosdio σε ευχαριστώ πολύ φίλε  ::salut::
Τελικά για να πετύχω καλά τα φτερά χρησιμοποίησα ένα ντουκόχαρτο πάνω σε ένα στικ. Μόνο με τα δάχτυλα βάθαινε ανάλογα που πίεζα, οπότε δεν έφταιγε ο στόκος. Έτσι με τα βαθουλώματα στα φτερά και στο κάθετο είμαστε οκ.
Η φωλιά και τα κενά της ιταλευρι γεμίστηκαν με milliput όπου και τρίφτηκαν.Φυσικά τα πυροβόλα γίνανε χάλια.

 

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Kfir Italeri 1/72
« Απάντηση #42 στις: Μάρτιος 26, 2014, 02:56:20 πμ »
Επόμενη κίνηση πριν κολλήσω τα φτερά στην άτρακτο ήταν να επαναχαράξω την χαμένη γράμμωση, θα βόλευε περισσότερο. Τα αερόφρενα με παίδεψαν αρκετά.Το scriber είναι της RB productions, πολύ καλό για ευθείες γραμμές.
Συνέχεια έιχε το κλείσιμο των κενών μεταξύ της ατράκτου του kfir και των Δέλτα φτερών. ΜΕ τη βοήθεια του στόκου της Deluxe Materials και χαρτοταινίας έφτασα έως εδώ. Ο στόκος δουλεύετε και με νερό και στεγνώνει πολύ γρήγορα. Τον άπλωσα με σπατουλιτσα όσο είχα την ταινία για να μη λερώσω εδώ εκεί το μοντέλο. Αν ήθελα πίεζα με βρεγμένη μπατονέτα ώστε να μειώσω το χτίσιμο από το σήκωμα της χαρτοταινίας ή έτριβα με ντουκόχαρτο. Αν ήθελα να ομαλοποιήσω και άλλο έβαζα και λίγο νεράκι. Αν είχα  τρύπα έδινα και άλλη στρώση με στόκο.
Οι μύτες των φτερών εκεί που το δέλτα έρχεται σε επαφή με την άτρακτο θέλει και άλλο δούλεμα, θέλω να έχω λεπτά και αεροδυναμικά  χείλη προσβολής.


Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Kfir Italeri 1/72
« Απάντηση #43 στις: Μάρτιος 26, 2014, 03:30:19 πμ »
Στο κάτω μέρος τα πράματα ήταν κάπως έτσι.


Και λόγο της πατέντας που έκανα με το φύλλο πλαστικού εσωτερικά υπήρχε μια μικρή διαφορά στο ύψος του εσωτερικού κομματιού με το γύρο.


Οπότε με το σκαρπέλο έφαγα το πλαστικό σε γωνιά.


Τέλος ανοίχτηκαν πάλι τα πυροβόλα και γίνονται εργασίες αποκατάστασης αυτών.


Έδώ κάποιες συγκεντρωτικές photo με ένα μέρος της ένωσης του κιτ.


Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Kfir Italeri 1/72
« Απάντηση #44 στις: Μάρτιος 26, 2014, 03:42:48 πμ »
Σίγουρα μετάνιωσα την ώρα που πήρα αυτο το κιτ. Στο χρόνο που έχω αφιερώσει πάνω του θα είχα τελειώσει άλλα 3 νορμάλ μοντέλα. Παρόλα αυτά είμαι ευχαριστημένος με τη πορεία του και σκέφτομαι να το μετατρέψω σε C12. Αν γίνει αυτό θα χρειαστεί να σκρατσάρω το σωλήνα ανεφοδιασμού και να στρογγυλοποιησω το αλεξινέμιο. Έτσι θα μπορέσω να κάνω αυτό το εντυπωσιακό επετειακό της Κολομβίας. Το Σρι Λάνκα δε με εξιτάρει τόσο.



Το μοντέλο με τις εσωτερικές ενισχύσεις στην άτρακτο και στα φτερά είναι στιβαρό σα πέτρα όταν το πιάνεις. Το βάρος του όπως στα περισσότερα μοντέλα που φτιάχνω με ηλεκτρονικά είναι αυξημένο και σου δίνει την αίσθηση ότι αυτό το μοντέλο είναι γερά φτιαγμένο.

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3688
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: Kfir Italeri 1/72
« Απάντηση #45 στις: Μάρτιος 26, 2014, 10:04:03 πμ »
Αρη, ορεξη να εχεις να στοκαρεις  :lol: Αυτο το κιτ οντως εχει θεματακια πολλα, το θυμαμαι κι εγω απο τα δικα μου οτι σχεδον παντου ηθελε στοκο.
Η δουλεια σου παντως πολυ υποδειγματικη και με εμφαση στην τελειοποιηση της εμφανισης του μοντελου. Μαναρι θα βγει!! ::salut:: ::salut:: ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος dkakos

  • Δημήτρης Κακογιαννάκος, Σύλλογος Μοντελιστών Καβάλας
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 713
  • Age: 44
  • Τόπος: Σέρρες
  • Quod in Vita Agimus, In Aeternum Resonat!
    • SWAT sig
Απ: Kfir Italeri 1/72
« Απάντηση #46 στις: Μάρτιος 26, 2014, 10:15:39 πμ »
Σοκ και δέος!!!!! ::salut::
Τί να πώ?

[..]Αν γίνει αυτό θα χρειαστεί να σκρατσάρω το σωλήνα ανεφοδιασμού [..]
Αν πάρεις τον παραπάνω δρόμο, σου προτείνω το παρακάτω.  :wink:

http://www.scalemates.com/products/product.php?id=224822

Καλή συνέχεια!

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
Απ: Kfir Italeri 1/72
« Απάντηση #47 στις: Μάρτιος 26, 2014, 01:10:28 μμ »
Μας βάζεις τα γυαλιά με τις κατασκευές σου Άρη (Amen). Συνέχισε ακάθεκτος!!!!!!
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Αποσυνδεδεμένος nosdio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1210
  • Τόπος: Αθήνα
  • Γιάννης
Απ: Kfir Italeri 1/72
« Απάντηση #48 στις: Μάρτιος 26, 2014, 07:34:44 μμ »
Ωραιος, μια φιλικη συμβουλη για τον στοκο..ειδα οτι ειναι ο dissolved..γενικα δοκιμασε squadron πρασινο, εφαρμογη με κολλα για ακομα καλυτερα αποτελεσματα.
Θα εντυπωσιαστεις :wink: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Kfir Italeri 1/72
« Απάντηση #49 στις: Μάρτιος 27, 2014, 12:55:03 πμ »
Felix σε ευχαριστώ καταρχήν για τα καλά σου λόγια.  ::salut::
Στο διπλό προτζεκτ που είχες κάνει με τα κφιρ πως νόμιζα ότι ήταν hasegawa? Μάλλον μπερδεύτηκα από το γεγονός που η Hase τo έχει βγάλει σε double pack.  To κατασκευαστικό το είχα και bookmark και το ξέχασα τελείως να το μελετήσω πριν τη κατασκευή μου.Πήγα με βάση του dkakos.
Τωρα είδα ότι είχες προβλήματα με τα βαθουλώματα και εσύ. Βλέπω είχες βελτιώσει και τα exhausts και έπεσε όντως πολύ στοκάρισμα. Αλλά φαίνετε να το χειρίστηκες καλύτερα και πιο καθαρά. Εγώ ακόμη τρίβω  ::glossa::

dkakos τα παραλές αλλά σε ευχαριστώ και εσύ τα πήγες περίφημα με το κφιρ. Καντο καμία νέα φωτογράφηση να το θαυμάσουμε. Λιγο το σκαλοπατάκι κάτω στην ένωση των εισαγωγών σου θα κοίταζα να αποφύγω κάπως,
Ευχαριστώ για το λινκ το έχω ήδη στο στοκ  :wink:

Sernak σε ευχαριστώ πολύ Γηράσκω αεί διδασκόμενος λέει το ρητό. Και εγώ ακόμη μαθαίνω να διαχειρίζομαι υλικά και τεχνικές. ::salut::

nosdio  Θα χτυπήσω και έναν Squadron αν είναι να τον δοκιμάσω Thank you!

Στόκους έχω χρησιμοποιήσει 3 πάνω στο κφιρ:

1) Milliput, 2) Perfect plastic putty και 3) αυτόν που είπες.

-O dissolved είναι ήδη υγρός και δε χρειάζεται προετοιμασία. Για γρατσουνιές και  μικρά βαθουλώματα είναι ότι πρέπει.

-Τον perfect plastic putty τώρα των πήρα έχω φτιάξει άλλο ένα μοντέλο με αυτόν και τα υπερ του είναι ο χρόνος στεγνώματος, οπου σε μισή ωρίτσα τρίβεις, καθώς και ότι δουλεύετε με νεράκι σε περίπτωση που δεν θέλεις να τρίψεις πολύ το σημείο.Επίσης δεν είναι άσχημος στην επαναχάραξη.

-Milliput βάζω στις βαριές κατασκευες :P Σε μερικές ώρες γίνεται πέτρα. δουλεύετε με νεράκι αλλά θέλει πολύ προετοιμασία για την ένωση των 2 υλικών όπου αποτελείτε.

Tags: kfir