Αποστολέας Θέμα: FAC Kfir - Italeri 1/72 - Colombia  (Αναγνώστηκε 13494 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
Απ: FAC Kfir - Italeri 1/72 - Colombia
« Απάντηση #100 στις: Μάιος 19, 2014, 04:02:41 μμ »
Μπράβο Άρη!Υπέροχη δουλειά όπως πάντα!Εσύ ξέρεις καλύτερα από εμάς τι δεν σου άρεσε και σίγουρα θα το διορθώσεις στο επόμενο. ::thumbleft:: ::thumbleft:: ::thumbleft::

Αποσυνδεδεμένος mmaker

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 9890
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
Απ: FAC Kfir - Italeri 1/72 - Colombia
« Απάντηση #101 στις: Μάιος 19, 2014, 06:00:55 μμ »
Πανέμορφο όπως πάντα!
Κρίμα που δεν είναι στους τροχούς του...Θα έδειχνε ακόμη περισσότερο!
Γιώργος   
Ναι,φτιάχνουμε και κοσμήματα!Κάντε ένα Like!
www.facebook.com/artnclay.gr

Αποσυνδεδεμένος dkakos

  • Δημήτρης Κακογιαννάκος, Σύλλογος Μοντελιστών Καβάλας
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 713
  • Age: 44
  • Τόπος: Σέρρες
  • Quod in Vita Agimus, In Aeternum Resonat!
    • SWAT sig
Απ: FAC Kfir - Italeri 1/72 - Colombia
« Απάντηση #102 στις: Μάιος 19, 2014, 07:06:53 μμ »
Απλά, ΚΟΥΚΛΙ!
Α, ρε Κφιράρα!!!
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Μανούσος

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 190
  • Age: 56
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: FAC Kfir - Italeri 1/72 - Colombia
« Απάντηση #103 στις: Μάιος 19, 2014, 08:26:39 μμ »
Άπαιχτη παραλλαγή σ' ένα πανέμορφο αεροσκάφος!!!
Συγχαρητήρια!

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
Μέτρον Άριστον

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: FAC Kfir - Italeri 1/72 - Colombia
« Απάντηση #104 στις: Μάιος 20, 2014, 12:18:21 πμ »
Kαλημέρα και καλή εβδομάδα. Μια χαρά  τελείωσες το μοντέλο. Γιατί βρε παραπονιάρη δηλώνεις οτι δεν είσαι ευχαριστήμένος??

Γειαααα και καλη εβδομάδα!
Γίνομαι λίγο γκρινιάρης είναι η αλήθεια.Οταν φτιάχνω κάτι ωραίο και μου "χαλάει" στο τέλος στεναχωριέμαι.Ένας τρόπος για να μου φύγει αυτή η στεναχώρια είναι να την μεταφέρω με τη μορφή γκρίνιας στους άλλους :P

Παράθεση
Αρη το λιονταρι βγηκε σουπερ! Σαν κιτ απο την Ιταλερι ειναι αρκετα χαλια, η δουλεια που του εριξες ομως, αποζημιωνει το τελικο αποτελεσμα. Παρα πολυ ομορφο!  ::salut::

Να σε καλά Φέλιξ αν και κλείσιμο σαν το δικό σου στο κάτω μέρος της κοιλιάς  δεν πέτυχα  ::salut::

Παράθεση
Εμένα τώρα αν μου το έδειχνες κατ' ευθείαν έτοιμο και μου έλεγες πως είναι το Italeri θα σου έλεγα να σοβαρευτείς... στα μάτια είναι απλά κουκλί και το ότι προέρχεται από το Ιtaleri, που το γνωρίζω δυστυχώς δια ζώσης, το κάνει απλά απίθανο!

Πως τα λες,σε ευχαριστώ Γιώργο.To italeri το δικό σου ποιο ειναι; το εχεις ποστάρει; Εχεις αλλό ένα παγωμένο της Hase πρόσφατο.

Παράθεση
Μπράβο Άρη!Υπέροχη δουλειά όπως πάντα!Εσύ ξέρεις καλύτερα από εμάς τι δεν σου άρεσε και σίγουρα θα το διορθώσεις στο επόμενο.
Σε ευχαριστώ πολύ Λάμπρο.  ::thanks_smilie:: Ξέρω-ξέρω θα τα αναφέρω πιο συγκεκριμένα παρακάτω

Παράθεση
Πανέμορφο όπως πάντα!
Κρίμα που δεν είναι στους τροχούς του...Θα έδειχνε ακόμη περισσότερο!

Η τέχνη της παρουσίασης, να κρύβεις τις ατέλειες  ::glossa:: Ναι θα είχε περισσότερη λεπτομέρεια να δείξει, και κανα remove before flight θα έδινε αντίθεση στα γκρι.

Παράθεση
Απλά, ΚΟΥΚΛΙ!
Α, ρε Κφιράρα!!!

Σε ευχαριστώ man! Από τη δουλειά που το διάβασα στα πεταχτά είδα να λες: Α, ρε κουφάλα! :lol:

Παράθεση
Άπαιχτη παραλλαγή σ' ένα πανέμορφο αεροσκάφος!!!
Συγχαρητήρια!

Σε ευχαριστώ, χαίρομαι που σου άρεσε σαν θέμα!!  ::salut::



Λοιπόν γιατί δεν είμαι ευχαριστημένος; 

Γιατί μέχρι και πριν τα ντεκάλ το είχα φτάσει σε ένα καλό σημείο για ενα ωραίο τελικό φινιρισμα.

Από εκει και μετά το στούμπωσα στο gloss (1η φορά με 0.5), επαναχάραξα με στραβοτιμονιές τις ωραίες αρχικά γραμμώσεις.
Έσπασα το φτερό από τη ρίζα χάνοντας την αρχικά ωραία ένωση που είχα κάνει,
Το βάψιμο του μπλε εκει δεν ταίριαξε γιατί ήταν custom χωρίς κρατημένες αναλογίες..

με τα τελικά βερνίκια που δοκίμασα για 1η φορα, 1) ALC-312 Klear Kote Semi-Matte  2) ALC-313 Klear Kote Matte διαπίστωσα ότι είναι τόσο χοντρόκοκα αφήνοντας μια απαίσια επιφάνεια στο μοντέλο σαν πέτσα! Το δοκίμασα και σε ένα καπάκι από νερό και τα ίδια έκανε και εκεί. Καμία σχέση με το ALC-600 που τα σπαέι σαν gloss βερνίκι. Έλεγα και εγώ γιατί το ALC-600 ψεκάζετε με τον 0.3 και τα άλλα 2 όχι.
Τελικά για να σώσω το άθλιο φινίρισμα έπαιξα με model master ακρυλικά που είναι  πιο λεπτόκοκκα και ήξερα ότι δουλεύουν καλά.

Τέλος οι καλύπτρες έχουν γίνει φκατά. Απο τεμπελιά δικιά μου να μην ξανα μασκάρω για τα τελικά βερνίκια και ανυπομονησίας γιατί τις έβγαλα νωρίτερα από ότι έπρεπε  ::salut::





Αποσυνδεδεμένος HEL(las)

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1043
  • Τόπος: Σωμα στην Σαλονικη, μυαλο και καρδια στην Κομοτηνη
  • "ΘΑΝΑΤΟΥ ΚΑΤΑΦΡΟΝΗΣΑΝΤΕΣ"
Απ: FAC Kfir - Italeri 1/72 - Colombia
« Απάντηση #105 στις: Μάιος 20, 2014, 11:23:48 πμ »
Εγω παντως διαβασα απο την αρχη ολο το θεμα (πραγμα που δεν ειχα κανει εως τωρα) και θελω πρωτα να σε συγχαρω για το μεγαλο προσον που εχεις σαν μοντελιστης..την υπομονη!!!
Κατα τα υπολοιπα βγηκε πολυ ωραια δουλεια και οντως δεν θυμιζει σε τιποτα Italeri , αν και η καρδια σου το ξερει καλυτερα απ'ολους  :wink:
Θελει αρετη και τολμη το χρεπι  ::mastigoma:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: FAC Kfir - Italeri 1/72 - Colombia
« Απάντηση #106 στις: Μάιος 20, 2014, 11:49:40 πμ »
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Ναι υπομονή χρειαζετε αρκετή αλλά έχω να πω και το εξής περίεργο, από τότε που ξεκίνησα χρεπάκια ή έστω πολύ μικρά 72άρια δεν έχω φτιάξει κάτι άλλο!! Τι γίνετε με τραβάνε αυτά πλέον; Ειναι αρρώστια τελικά; :P

Έχουν και ένα καλό όμως έχω μάθει να διαχειρίζομαι καλύτερα τους στόκους και το γυαλόχαρτα  :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος Spook

  • Ανδρέας
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1196
  • Age: 41
  • Τόπος: 3/4 of a mile...
  • One more Fighter Fling Maniac and Tomcat Fanatic
Απ: FAC Kfir - Italeri 1/72 - Colombia
« Απάντηση #107 στις: Μάιος 21, 2014, 12:51:42 πμ »
Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια. Ναι υπομονή χρειαζετε αρκετή αλλά έχω να πω και το εξής περίεργο, από τότε που ξεκίνησα χρεπάκια ή έστω πολύ μικρά 72άρια δεν έχω φτιάξει κάτι άλλο!! Τι γίνετε με τραβάνε αυτά πλέον; Ειναι αρρώστια τελικά; :P

Έχουν και ένα καλό όμως έχω μάθει να διαχειρίζομαι καλύτερα τους στόκους και το γυαλόχαρτα  :mrgreen:

Λίγο οι προσθήκες που χρειάζονται και βλέπεις τα λευκά κομμάτια πλαστικό να προστίθενται, λίγο ότι λες/σκέφτεσαι ότι θα το φέρω στα ίσια του παρ'όλη την.....χρεπωσύνη του σε κάνει να κολλάς. :mrgreen:

Πολύ ωραία κατασκευή Άρη και ιδιαίτερα η επιλογή των διακριτικών το κάνει να ξεχωρίζει!

Anytime Baby....!!

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: FAC Kfir - Italeri 1/72 - Colombia
« Απάντηση #108 στις: Μάιος 22, 2014, 12:03:40 πμ »
Ναι και φτιάχνεις κάνα 48άρη για ξεκούραση, να ανοιξει λίγο το μάτι και να τρέξει λίγο το wash :P
Ναι για αυτά τα διακριτικά αγόρασα και τη καρτέλα του Αζτεκ αλλα μετα που είδα τι μετατροπές χρειαζετε το κιτ για να της φορέσω ήμουνα ντεμί για το αν θα τις βάλω.
Τελικά μπήκανε και έδειξε.  ::salut::

Tags: kfir