Αποστολέας Θέμα: FAC Kfir - Italeri 1/72 - Colombia  (Αναγνώστηκε 13495 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
FAC Kfir - Italeri 1/72 - Colombia
« στις: Ιανουάριος 29, 2014, 11:58:51 μμ »
Ξεκίνησα και εγώ, εδώ και μερικά βράδια το γατόνι μου.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Όπως βλέπεται στις Φώτο έχουν βελτιωθεί οι εισαγωγές και η εξαγωγή του κίτ.Αν κατασκευάσετε το κιτ θα πρέπει να δείξετε προσοχή στις περιοχές με τα κόκκινα βελάκια.
Για να έρθουν στα ίσα τα φτερά με την άτρακτο θα προσθέσω εσωτερικά φύλλο πλαστικού.
Τα κενά στη κοιλιά θα τα κλέισω με milliput και θα γίνει επαναχάραξη.

Επίσης επιπλέον 2 σημεια ου θέλουν προσοχή είναι στα φτερά στις άκρες, όπου υπάρχει υπερυψωμένη γράμμωση και  στα πλαινά του άφους, όπου έχει χαθεί τελείως η γράμμωση (παλιά καλούπια).

Δεν εχω αποφασίσει ακόμη ποια εθνικότητα και παραλλαγή θα κάνω.Είχα κάποια σχέδια για ένα επετειακό της FAC (κολομβιανό) αλλά θέλει μετατροπές.Οποτε τώρα σκεφτομαι για what-if ή κάτι άλλο από αυτή τη καρτέλα:
Click to see the original size.

Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος dkakos

  • Δημήτρης Κακογιαννάκος, Σύλλογος Μοντελιστών Καβάλας
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 713
  • Age: 44
  • Τόπος: Σέρρες
  • Quod in Vita Agimus, In Aeternum Resonat!
    • SWAT sig
Απ: kfir italeri 1/72
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 30, 2014, 12:21:12 πμ »
Υπέροχο ξεκίνημα!!!
Μαζί με όλα τα άλλα που θα "ανακαλύψεις" στην κιτάρα, δώσε λίγο χρόνο στα 2 DEFA του, και μην ξεχάσεις τα πτερύγια/αντένες στο κάθετο.

Απο την καρτέλα τώρα, θα πρότεινα το "Blackfir", ή το F-21 (με μόνη χοντρή μετατροπή στα canards) είτε το Σρι-Λανκάνικο (???  ::dontknow::)

Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: kfir italeri 1/72
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 30, 2014, 12:28:38 πμ »
xxaxa Ευχαριστώ dκakos. Ήδη έχω μελετήσει το post σου,έχω διορθώσει και τα πυροβόλα που το είδα εκεί ότι έχουν πρόβλημα  :wink:
Για μαύρο δε το ψήνω, το Σρί λουκάνικο είναι πολύ δελεαστικό και δεν θέλει και μετατροπή!
Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: kfir italeri 1/72
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 30, 2014, 12:52:24 πμ »
Είναι φυσιολογικό αυτό που σηκώνονται με χίλια ζόρια κατά την απογείωση με δεξαμενές? http://youtu.be/_HMccoVfQwQ http://youtu.be/ioh-mt7plKM

Τα Canards του μοντέλου (τα μικρά φτερά στις εισαγωγές) γνωρίζει κανείς αν είναι οκ σε διαστάσεις για το Σρι Λάνκα;

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3688
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: kfir italeri 1/72
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 30, 2014, 09:08:53 πμ »
Αρη πολυ ομορφη δουλεια μεχρι τωρα. Ωραια η προσθηκη του φυλλου αλλουμινιου στην εξαγωγη. Καλη υπομονη με το στοκαρισμα, απ'οσο θυμαμαι εχει μπολικο, κυριως κατω απο τις πτερυγες και τις εισαγωγες οπως εχεις επισημανει. Το κακο ειναι οτι κατω απο τις πτερυγες, πρεπει να χαραξεις γραμμωση μετα, ακριβως πανω στο στοκαρισμα ::salut:: ::salut:: ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: kfir italeri 1/72
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 30, 2014, 10:09:26 πμ »
Whatif στα GB αυτά δεν επιτρέπονται.

Λοιπόν, αυτά δεν είναι κενά στις πτέρυγες, χαρακώματα είναι για την προστασία των υπολόγων σε περίπτωση επίθεσης ατάκτων! :shock:

Καλό κουράγιο... αν και δε σε φοβάμαι. Η εξαγωγή είναι κούκλα!
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος dkakos

  • Δημήτρης Κακογιαννάκος, Σύλλογος Μοντελιστών Καβάλας
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 713
  • Age: 44
  • Τόπος: Σέρρες
  • Quod in Vita Agimus, In Aeternum Resonat!
    • SWAT sig
Απ: kfir italeri 1/72
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 30, 2014, 02:16:23 μμ »
Είναι φυσιολογικό αυτό που σηκώνονται με χίλια ζόρια κατά την απογείωση με δεξαμενές? http://youtu.be/_HMccoVfQwQ http://youtu.be/ioh-mt7plKM

Τα Canards του μοντέλου (τα μικρά φτερά στις εισαγωγές) γνωρίζει κανείς αν είναι οκ σε διαστάσεις για το Σρι Λάνκα;

1. To Κολομβιανό είναι C7, ενώ το άλλο βίντεο έχει 2: 1 TC-2 και ένα C2. Και τα 3 με 2 δεξαμενές και 1 LGB στον κεντρικό. Αρκετό βάρος? Τώρα γιατί δεν την παλεύουν.... ::dontknow::
2. Να έχεις υπ'οψην σου, πως το κίτ είναι C2 και όχι C7 όπως αναφέρει η Ιταλέυρι. Τα canards δεν νομίζω να είχαν καμία διαφορά  στους 2 τύπους, αλλά απο την άλλη, αυτό της καρτέλας είναι C2, οπότε είσαι μέσα  :wink:

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
Απ: Kfir italeri 1/72
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 30, 2014, 06:43:23 μμ »
Καλησπέρα,

Εγώ θα σου πρότεινα να φτιάξεις το Κολομβιανό (#3) που δίνει κάτι πολύ ωραία σήματα για το ρύγχος.

Καλή συνέχεια συνάδελφε!
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: Kfir italeri 1/72
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 30, 2014, 08:20:12 μμ »
Αρη ,παρακολουθώ το πρότζεκτ σου ,οπως όλα τα προηγούμενα με πολύ ενδιαφέρον!!!Ευχομαι καλή συνέχεια ...οποια παραλλαγή και να επιλέξεις ,υπέροχο θα βγει!!

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: kfir italeri 1/72
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 30, 2014, 10:28:09 μμ »
Λοιπόν, αυτά δεν είναι κενά στις πτέρυγες, χαρακώματα είναι για την προστασία των υπολόγων σε περίπτωση επίθεσης ατάκτων! :shock:
:lol:
Η τάφρος μου θα γίνει όταν θα μου πετάτε ντομάτες στο τέλος της κατασκευής.

dkakos σε ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.  ::salut::
Sernak καλησπέρα.Και εγώ αυτή έψηνα εξ αρχής έχει φανταστικά  στένσιλ αλλά έχει το αλεξινέμειο μονοκόμματο και πυλώνα ανεφοδιασμού που δεν υπάρχουν στο κιτ.
c.nemo σε ευχαριστώ πολύ για τα θερμά σου λόγια! Το μόνο extreme που σκέφτομαι να κάνω σε αυτό είναι να του βάλω φωτάκι στη μετάκαυση.Αυτή φορά σκέφτομαι να αναπαραστήσω και τη φλόγα μέσα.
http://youtu.be/Bxkt2vx9EOQ?t=6m47s

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Kfir italeri 1/72
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 30, 2014, 10:48:42 μμ »
c.nemo σε ευχαριστώ πολύ για τα θερμά σου λόγια! Το μόνο extreme που σκέφτομαι να κάνω σε αυτό είναι να του βάλω φωτάκι στη μετάκαυση.Αυτή φορά σκέφτομαι να αναπαραστήσω και τη φλόγα μέσα.
http://youtu.be/Bxkt2vx9EOQ?t=6m47s
Α καλά... ρε δε μας παρατάτε βραδυάτικα που βαλθήκατε να μας φτάσετε την πίεση στα 300psi. Ακου θέλει να φιάξει τη φλόγα!!!

Τέλος πάντων, μάλλον θα χρειαστείς ένα κόκκινο και ένα κίτρινο led και 2 ταλαντωτές ημιτόνου σε ελαφρά διαφορετική συχνότητα. Ενα 556 ή δύο 555 σου κάνουν τη δουλειά αλλά μάλλον δε θα χωρέσουν όλα αυτά μέσα στο Kfir.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: kfir italeri 1/72
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 30, 2014, 10:52:45 μμ »
Αρη πολυ ομορφη δουλεια μεχρι τωρα. Ωραια η προσθηκη του φυλλου αλλουμινιου στην εξαγωγη. Καλη υπομονη με το στοκαρισμα, απ'οσο θυμαμαι εχει μπολικο, κυριως κατω απο τις πτερυγες και τις εισαγωγες οπως εχεις επισημανει. Το κακο ειναι οτι κατω απο τις πτερυγες, πρεπει να χαραξεις γραμμωση μετα, ακριβως πανω στο στοκαρισμα ::salut:: ::salut:: ::salut::

Felix χαίρομαι που σου άρεσε.Αν και θα μπορουσε και καλύτερη.Στην επόμενη θα ξέρω..Όσο για τα κενά θα βάλω milliput, σε ευχαριστώ για τς επισημάνσεις. ::salut::

Α καλά... ρε δε μας παρατάτε βραδυάτικα που βαλθήκατε να μας φτάσετε την πίεση στα 300psi. Ακου θέλει να φιάξει τη φλόγα!!!

Τέλος πάντων, μάλλον θα χρειαστείς ένα κόκκινο και ένα κίτρινο led και 2 ταλαντωτές ημιτόνου σε ελαφρά διαφορετική συχνότητα. Ενα 556 ή δύο 555 σου κάνουν τη δουλειά αλλά μάλλον δε θα χωρέσουν όλα αυτά μέσα στο Kfir.

Εμεις ή εσύ; Τι είπες τώρα και ψάρωσα με ημίτονα και συνημίτονα; ενα απλό υαλοβάμβακα έλεγα να βάλω μπροστά από ένα πορτοκαλί led. Η φλόγα θα είναι μέσα στην εξάτμιση,η "μικρή".

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Kfir italeri 1/72
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 31, 2014, 02:37:31 πμ »
Click to see the original size. Click to see the original size.

Έφτιαξα το εφέ τις εξάτμισης που έλεγα. Στις φώτο δε φαίνεται και τόσο οπότε το έβγαλα και βίντεο.Προς το τέλος φαίνεται το 3d εφέ της φωτιάς εσωτερικά.  Ανοιξα και τη τρύπα στο μοντελάκι όπου θα περνάνε τα καλώδια αλλά και θα στηρίζετε εν πτήση.

Video :arrow: http://youtu.be/L8l6JV_lFYc

2 λογάκια για το φώς. Το χρώμα το πέτυχα βάφοντας clear orange με πινέλο ένα ασπρο led αλλά και το διάφραγμα* μεταξύ led και του πάτου της εξάτμισης.(*ένα ζελοτέιπ)
Το ζελοτέιπ βοήθησε να κολλήσει το νήμα που χρησιμοποίησα στο βάθος της εξάτμισης.Επειτα το τράβηξα με ένα τσιμπιδάκι από μπροστά ώστε να τεντωθεί.

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3688
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: Kfir italeri 1/72
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 31, 2014, 09:34:55 πμ »
Αρη φοβερο το εφε του κινητηρα!!! Λες και δουλευει στην πραγματικοτητα!!!  ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος mmaker

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 9890
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
Απ: Kfir italeri 1/72
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 31, 2014, 11:23:31 πμ »
Προβλέπω να βγαίνει εντυπωσιακότατο!
Ριμάδι κιτ βελτιωμένο και για γαρνίριρισμα η μετάκαυση!!!
Αναμένουμε....
Γιώργος   
Ναι,φτιάχνουμε και κοσμήματα!Κάντε ένα Like!
www.facebook.com/artnclay.gr

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Kfir italeri 1/72
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 31, 2014, 12:06:27 μμ »
 ::thanx:: Φέλιξ και Μμακερ!

Άντε να δούμε πως θα ξεμπερδέψω με τα στοκαρίσματα και την επαναχάραξη.Ποιο πολύ ώρα εκεί θα μου πάρει ::mastigio79::

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Kfir italeri 1/72
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 31, 2014, 01:21:28 μμ »
Απλά τέλειο!!!

Οταν έλεγα για ημίτονα κλπ, η σκέψη ήταν να βάλεις 2 led, ένα κίτρινο και ένα κόκκινο με τη φωτεινότητά τους να αυξομειώνεται ελαφρά σε διαφορά φάσης, κάτι που θα έδινε αυτό το τυχαίο στη φωτεινότητα και θα το έκανε πιο ζωντανό. Μη μου δίνεις σημασία, αρρωστημένες ιδέες αρρωστημένου εγκεφάλου... συνέχισε να χαζεύουμε, αναμένω να δω την επαναχάραξη.

ΥΓ
Για τα πρακτικά, νομίζω πως η αντίσταση των 18Ω είναι κάπως μικρή για το led. Αν θυμάμαι καλά δε θες πάνω από 10-20mA για να τροφοδοτηθεί ένα led, οπότε μάλλον θες αντίσταση της τάξης των 180Ω. Πχ στις τροφοδοσίες των 12VDC έβαζα αντίσταση 1ΚΩ. Αν κάνω λάθος διορθώστε, όλα αυτά από (διάτρητης) μνήμης... :oops:
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος pgpelect

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 920
  • Age: 47
  • Τόπος: Χανιά 90% - Χαλάνδρι 10%
Απ: Kfir italeri 1/72
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 31, 2014, 02:01:23 μμ »
Για τα πρακτικά, νομίζω πως η αντίσταση των 18Ω είναι κάπως μικρή για το led. Αν θυμάμαι καλά δε θες πάνω από 10-20mA για να τροφοδοτηθεί ένα led, οπότε μάλλον θες αντίσταση της τάξης των 180Ω. Πχ στις τροφοδοσίες των 12VDC έβαζα αντίσταση 1ΚΩ. Αν κάνω λάθος διορθώστε, όλα αυτά από (διάτρητης) μνήμης... :oops:
Με δεδομένη την τάση των 3,6V που έβαλε σαν τροφοδοσία, και τάση λειτουργίας τα 3,3V, @ 20mA, έχουμε
3,6v-(20mA*x Ω)=0 άρα 3,6V=20mA*x Ω άρα χΩ=3,6V/20mA=18Ω
Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Kfir italeri 1/72
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 31, 2014, 02:56:18 μμ »
Με δεδομένη την τάση των 3,6V που έβαλε σαν τροφοδοσία, και τάση λειτουργίας τα 3,3V, @ 20mA, έχουμε
3,6v-(20mA*x Ω)=0 άρα 3,6V=20mA*x Ω άρα χΩ=3,6V/20mA=18Ω
Δε διαφωνώ ως προς τον τύπο αλλά 3.6V/0.02A κάνει 180Ω εκτός αν το έχω εντελώς λαλήσει πλέον (που δεν το αποκλείω καθόλου...).
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος pgpelect

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 920
  • Age: 47
  • Τόπος: Χανιά 90% - Χαλάνδρι 10%
Απ: Kfir italeri 1/72
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 31, 2014, 03:11:17 μμ »
Δε διαφωνώ ως προς τον τύπο αλλά 3.6V/0.02A κάνει 180Ω εκτός αν το έχω εντελώς λαλήσει πλέον (που δεν το αποκλείω καθόλου...).
Έχμ.... τώρα που το ξαναβλέπω... :oops: έχεις δίκιο άρα ο λαλημένος είμαι μάλλον (τι μάλλον, σίγουρο) ΕΓΩ.  :oops: :oops: :oops:
Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος pgpelect

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 920
  • Age: 47
  • Τόπος: Χανιά 90% - Χαλάνδρι 10%
Απ: Kfir italeri 1/72
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 31, 2014, 03:16:54 μμ »
Τώρα που το ξάνα - ξαναβλέπω, είναι σωστό το αποτέλεσμα, λάθος ο τύπος που χρησιμοποιήσαμε.
Τροφοδοσία 3,6V
Led 3,3V
Απιτούμενη πτώση τάσης στην αντίσταση 0,3V
άρα 0,3V=20mA*ΧΩ άρα ΧΩ=0,3/20mA=15Ω που δέν θα βρεί, οπότε 18Ω...
Δεν το ξανακοιτάω, πάλι άλλο αποτέλεσμα θα βρώ...  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Kfir italeri 1/72
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 31, 2014, 03:24:18 μμ »
Γιατί παιδεύεστε;

http://www.hebeiltd.com.cn/?p=zz.led.resistor.calculator
http://led.linear1.org/1led.wiz
http://ledcalc.com/

Δεν θέλεις να έχεις συνέχεια 20mΑ μπας και κρατήσει αρκετό καιρό το LED... 15mA είναι μια χαρά για τα LED νέας γενιάς.
Οπότε με 3.6V τροφοδοσία και δεδομένου ότι το LED θέλει 1.5-2V έχουμε... 120Ω αντίσταση...
Πρακτικά, επειδή έχω δουλέψει πολύ με LED όταν έφτιαξα το home cockpit μου... Σε ένα μόνο του έβαζα 100Ω αντίσταση και ήταν άψογο ώστε να φωτίζει αρκετά και να φαίνεται και με άπλετο φως στον χώρο.  Αυτό και για 3.5mm και για 5mm LEDς...
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Kfir italeri 1/72
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 02:30:33 πμ »
Thank you Gkontog  :o

Τώρα αυτό με την αντίσταση μου προτείνετε να βάλω μεγαλύτερη ώστε να μην καιω την ονομαστική τους σε Amper για να κρατήσουν περισσότερο; Η αντίσταση είναι έξω από το μοντέλο μπορεί να αλλαχτεί ανά πάσα στιγμή.

Εγω τα υπολόγισα από το 2o σίτε που ποσταρε ο φίλος μας Giwrgosd.τα Volt τα βρήκα από το παρακάτω πινακάκι μιας και δεν είχα τα specs του led.
Click to see the original size.

Και μιας και το έφερε η κουβέντα για ηλεκτρονικά ήθελα να ρωτήσω κάτι.
Εχετε πάρει ποτέ μικρά leds- πολυ μικρά- που να μπορουν να μπουνε σε δύσκολα σημεία όπως άκρες φτερών ή σε σκέλη προσγείωσης; Εχει πάρει τίποτα το μάτι σας ;

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: Kfir italeri 1/72
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 03:17:03 πμ »
To έψαξα αλλιώς και βρήκα 2 σιτε.Το ένα Αμερική  :roll: και το άλλο uk. είναι τραινάδικα!
το 1ο εχει μπόλικες πληροφορίες για τα led. πχ εδω με τις διαστάσεις http://www.modeltrainsoftware.com/led-sizes-explained.html αλλά και βοηθητικά υλικά. Εδώ ειναι τα πιο μικρά nano chip leds http://www.modeltrainsoftware.com/smd-chip-leds.html

και το αγγλικό http://www.newmodellersshop.co.uk/electronic-lights.htm  ::salut::



Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Kfir italeri 1/72
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 01, 2014, 09:21:55 πμ »
Το να καεί αντίσταση είναι απίθανο, κάτω από τις κανονικές συνθήκες λειτουργίας πάντα γιατί αν δώσεις 5Α/220V σε μια αντίσταση 1/8 WATT το πιθανότερο είναι να την κάνει κάρβουνο...
Αυτό που μπορεί να καεί είναι το LED, επίσης απίθανο.  Την τιμή της αντίστασης την χρησιμοποιούμε αρκετές φορές και για να ρυθμίσουμε τη φωτεινότητα.
Πολύ ψιλά LED δύσκολα θα βρεις στην Ελλάδα. ΠΟΛΥ δύσκολα. Όταν έφτιαχνα το cockpit και ήθελα να βάλω SMD ψιλά LED για background φωτισμό αναγκάστηκα και αγόρασα όλο το πακέτο με κάπου 500 LED... Ευτυχώς είμαστε και άλλοι μαζί με παρόμοιες ταυτόχρονες κατασκευές και μοιράστηκε το κόστος.
Αν έχεις παλιά κινητά με φωτιζόμενο πληκτρολόγιο είναι ότι πρέπει να τα κανυβαλίσεις και να πάρεις τα LED που έχουν για τον φωτισμό. Είναι ψείρες και αρκετά φωτεινά, απλά συνήθως είναι μόνο άσπρα ή κίτρινα...
Για τα ακροπτερύγια ή λύση είναι μία... Οπτική ίνα.
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Tags: kfir