Αποστολέας Θέμα: 1:32 σε πιστα 1:40 ???  (Αναγνώστηκε 2065 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος saxlina

  • Αρχαριοτατος εως Βρεφος
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Age: 42
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη - Κοζάνη
  • modelclub.gr
1:32 σε πιστα 1:40 ???
« στις: Ιανουάριος 23, 2014, 01:00:39 μμ »
Καλησπερα παιδια ειμαι νεος στο φορουμ και κοντα στις αλλες κατηγοριες που θα αρχισω να ασχολουμαι σιγα σιγα, θα ηθελα να συμπληρωσω-ανανεωσ τον ηδη υπαρχοντα αυτοκινητοδρομο που εχω απο παιδι...
Ειναι ενας αυτοκινητοδρομος δυο γραμμων με δυο αυτοκινητακια μια Lancia Idegrale και μια Porche Martini που εμφανιζονται και στο κουτι , το οποιο γραφει RACING ROAD 3003.
Δεν γραφει καπου μαρκα , ενω χωρα προελευσης ειναι το Hong-Kong...
Mετα απο αναζητηση στο ιντερνετ κατεληξα οτι εχει καποια σχεση με την Carrera αλλα τα κομματια της πιστας ενονωνται με πλαινα κλιψ και οχι οπως οι νεου τυπου που κατω απο τα συρματα εχουν καποιο ειδος κουμπωματος.
Καταρχην λοιπον ψαχνω με αγωνια τι ειναι αυτο που εχω και κατα ποσο θα μπορεσω να το αναβαθμισω...
Και κατα δευτερον επειδη το μοτερ απο την Lancia δεν λειτουργει καλα (οταν το βαζω στην πιστα δεν εχει αρκετη δυναμη να προχωρησει) να αγορασω καινουργια αυτοκινητακια...
Το θεμα λοιπον με την κλιμακα το θετω για να δω αν και κατα ποσο μπορω να αγορασω 1:32 που υπαρχει μεγαλυτερη ποικιλια οχηματων...
Ευχαριστω εκ των προτερων!! :) :)
Πρέπει να γνώριζουμε τις ρίζες μας,
Να θυμόμαστε το παρελθόν μας,Να μεταφέρουμε τις γνώσεις μας,Και να προσευχόμαστε για το μέλλον μας!!!ΣΑΧ

Αποσυνδεδεμένος saxlina

  • Αρχαριοτατος εως Βρεφος
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Age: 42
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη - Κοζάνη
  • modelclub.gr
Απ: 1:32 σε πιστα 1:40 ???
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 29, 2014, 12:28:59 μμ »
Τελικα τα αυτοκινητακια ειναι 1:43 οποτε απο ποικιλα βλεπω πως υπαρχει αρκετη ...αλλα το ερωτημα συνεχιζει να υπαρχει αν ταιριαζουν τα 1:32.
Το Σαβκο που θα εχω τον αυτοκινητοδρομο στα χερια μου θα προσπαθησω να ανεβασω φωτογραφιες. ::icontomcat::
Πρέπει να γνώριζουμε τις ρίζες μας,
Να θυμόμαστε το παρελθόν μας,Να μεταφέρουμε τις γνώσεις μας,Και να προσευχόμαστε για το μέλλον μας!!!ΣΑΧ

Αποσυνδεδεμένος alexis in greece

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 763
  • Age: 71
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: 1:32 σε πιστα 1:40 ???
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 29, 2014, 03:38:16 μμ »
Δεν έχω κάνει την δοκιμή όμως η πρώτη δυσκολία που φαντάζομαι είναι το πλάτος της πίστας και η απόσταση των slot.Κατά τα λοιπά ο guide δεν φαντάζομαι να έχει πρόβλημα αλλά και να έχει μπορείς να τον λιμάρεις λίγο.

Αποσυνδεδεμένος alexis in greece

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 763
  • Age: 71
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: 1:32 σε πιστα 1:40 ???
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 29, 2014, 03:41:21 μμ »
Δεν θα σε συμβούλευα πάντως να επενδύσης σε 1/43,γραμμές 1/32 μπορείς να βρείς στην Ebay μεταχειρισμένες σε πολύ χαμηλές τιμές.Ακόμη μπορεί να βρείς και εδω δεύτερο χερι,κάνε ένα τηλέφωνο στο Χρήστο 2106135518 αλλά απο Δευτέρα γιατί θα είναι στην έκθεση της Νυρεμβέργης από αύριο.

Αν μπορείς βάλε μια φωτό του μοτέρ που δεν δουλεύει να δούμε μήπως υπάρχει κάτι

Αποσυνδεδεμένος saxlina

  • Αρχαριοτατος εως Βρεφος
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Age: 42
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη - Κοζάνη
  • modelclub.gr
Απ: 1:32 σε πιστα 1:40 ???
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 29, 2014, 11:39:40 μμ »
θα ανεβασω οσες περισσοτερες φωτο μπορεσω...απο συνδεσεις κομματια πιστας αυτοκινητακια, καθως και διαστασεις τους...
Ευχαριστω προκαταβολικα!!!
Πρέπει να γνώριζουμε τις ρίζες μας,
Να θυμόμαστε το παρελθόν μας,Να μεταφέρουμε τις γνώσεις μας,Και να προσευχόμαστε για το μέλλον μας!!!ΣΑΧ

Αποσυνδεδεμένος saxlina

  • Αρχαριοτατος εως Βρεφος
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Age: 42
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη - Κοζάνη
  • modelclub.gr
Απ: 1:32 σε πιστα 1:40 ???
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 08, 2014, 11:59:08 μμ »
λοιπον παιδια επειδη ακομη δεν μπορεσα να παρω στα χερια μου τον αυτοκινητοδρομο που ειναι στην Κοζανη, τυχαια βρηκα σημερα εδω
http://www.ebay.com/itm/YONEZAWA-JAPAN-80s-SLOT-CAR-STRAIGHT-TRACK-RACING-PRO-SUPERTECH-ENGINEERING-NEW-/271229542870?pt=Slot_Cars&hash=item3f268a61d6
 ενα τμημα απο τα τεμαχια που εχω κι εγω, βλεπετε ειναι πολυ απλο δεν εχει καποια κουμπωματα στο πλαι...
κυκλοφορουν αξεσουαρ τετοιου τυπου , στροφες, ραγες ,αλματα? και εννοειται αυτοκινητα 1:43?
Πρέπει να γνώριζουμε τις ρίζες μας,
Να θυμόμαστε το παρελθόν μας,Να μεταφέρουμε τις γνώσεις μας,Και να προσευχόμαστε για το μέλλον μας!!!ΣΑΧ

Αποσυνδεδεμένος alexis in greece

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 763
  • Age: 71
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: 1:32 σε πιστα 1:40 ???
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 09, 2014, 01:49:35 πμ »
Αυτοκίνητα 1/43 κυκλοφορούν πολλά,Carrera,SCX και άλλα.Πρέπει όμως πρώτα να βρείς τι μάρκα είναι η πίστα σου.Και θα σου επαναλάβω ότι πιστεύω ότι δεν αξίζει να επενδύσεις σε 1/43

Αποσυνδεδεμένος saxlina

  • Αρχαριοτατος εως Βρεφος
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Age: 42
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη - Κοζάνη
  • modelclub.gr
Απ: 1:32 σε πιστα 1:40 ???
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 09, 2014, 11:46:53 πμ »
ok!!! δεν το βλεπω σαν επενδυση, πιο πολυ συναισθηματικη αξια εχει ....
Πρέπει να γνώριζουμε τις ρίζες μας,
Να θυμόμαστε το παρελθόν μας,Να μεταφέρουμε τις γνώσεις μας,Και να προσευχόμαστε για το μέλλον μας!!!ΣΑΧ

Αποσυνδεδεμένος alexis in greece

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 763
  • Age: 71
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: 1:32 σε πιστα 1:40 ???
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 09, 2014, 01:47:06 μμ »
Οταν γράφω για επένδυση δεν εννοώ οικονομική εννοώ ικανοποίηση,διασκέδαση.Να ξοδέψεις χρόνο και χρήμα για κάτι που θα σου τα δίνει όλα αυτά σε βάθος χρόνου

Αποσυνδεδεμένος saxlina

  • Αρχαριοτατος εως Βρεφος
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Age: 42
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη - Κοζάνη
  • modelclub.gr
Απ: 1:32 σε πιστα 1:40 ???
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 09, 2014, 02:15:05 μμ »
ναι το καταλαβα , αλλα ουτε τα λεφτα εχω τωρα, ουτε χωρο , ουτε μου επιτρεπει η δουλεια μου που ειναι ολο μεταθεσεις, να ''επενδυσω'' σε κατι μεγαλο και σταθερο, θα αρκεστω σαυτο που ηδη εχω μιας και δουλευει ακομη... ::salut::
Πρέπει να γνώριζουμε τις ρίζες μας,
Να θυμόμαστε το παρελθόν μας,Να μεταφέρουμε τις γνώσεις μας,Και να προσευχόμαστε για το μέλλον μας!!!ΣΑΧ

Αποσυνδεδεμένος saxlina

  • Αρχαριοτατος εως Βρεφος
  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Age: 42
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη - Κοζάνη
  • modelclub.gr
Απ: 1:32 σε πιστα 1:43 ???
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 24, 2014, 01:24:00 πμ »
http://www.ebay.com/itm/Speedtrax-Rennbahn-Konvolut-Kurven-Geraden-Rundenzahler-slot-car-convolute-/191032198955?pt=Rennbahnen_und_Slotcars&hash=item2c7a68072b
αυτος ειναι παιδια το πηρα προχθες απο Κοζανη, τα αυτοκινητα λειτουργουν πηρα και δυο καινουργια ενα μιτσουμπισι και ενα σουμπαρου απο τον Μουστακα για αλλαγες..  βρηκα και κατι  ραγες  που λεν οτι ταιριαζουν ....εχουν ομως καποια κουμπωματα στις ακρες ενω οι δικες μου ειναι απλες...
καλα παιζει να ειναι τοσο παλια οσο λεει η περιγραφη???του 60???
Απο μετασχηματιστη αγορασα εναν 1000mA ρυθμιζομενο στα βολτ αλλα μονο στα 12 εχει καλη αποδοση σε ταχυτητα...προς το παρον θα αρκεστω σαυτα και στην πορεια βλεπω τι αλλο μπορω να αναβαθμισω πχ χειριστηρια κλπ...

Πρέπει να γνώριζουμε τις ρίζες μας,
Να θυμόμαστε το παρελθόν μας,Να μεταφέρουμε τις γνώσεις μας,Και να προσευχόμαστε για το μέλλον μας!!!ΣΑΧ

Tags: