Αποστολέας Θέμα: Revell 1/72 Sd.Kfz. 182 Panzerkampfwagen Tiger Ausf. B  (Αναγνώστηκε 8268 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Revell 1/72 Sd.Kfz. 182 Panzerkampfwagen Tiger Ausf. B
« στις: Ιανουάριος 18, 2014, 10:32:10 πμ »
Εκανα πολλά σχέδια για αυτό το GB, ακόμα και F-14 βγήκε από τη ντουλάπα για να φιαχτεί αλλά δυστυχώς οι χρόνοι περιορίστηκαν δραστικά (δραματικά θα ήταν ίσως πιο σωστό :( ), βάλτε και την παντελή έλλειψη γνώσεων με το αντικείμενο, θα πρέπει λοιπόν να περιοριστώ σε κάτι πιο εύκολο και γρήγορο.

Οπότε λοιπόν, όπως λέει και ο τίτλος, πάμε για το παρακάτω:

Click to see the original size.

Στα πλαίσια δείχνει πολύ όμορφο και αν και οι γνώσεις μου στο θέμα είναι ελάχιστα περισσότερες από αυτές για το F-14, δείχνει σωστό σα σχήμα και διαστάσεις. Λέω να προβάρω την τρίχρωμη παραλλαγή ελεύθερο χέρι να δω τι γίνεται οπότε μάλλον θα έχουμε μερικά reset στην πορεία.

Τέλος κάποιες παρατηρήσεις:

- Κατανοώ πλήρως πως το πραγματικό πιθανότατα είχε zimmerit. Το μοντέλο ΔΕΝ θα έχει.
- Το ενδιαφέρον μου για την ιστορική ακρίβεια σταματά στα "σωστά" χρώματα και λεπτομέρεις άνω των 5mm πάνω το μοντέλο. Οτιδήποτε εκτός αυτών, πως να το πω, θα ζήσω και με τα λάθη.
- Τέλος το μοντέλο ΔΕΝ θα έχει OPR. Λυπάμαι, αλλά δε φτάνω μέχρι εκεί με τα αρκουδόχερά μου :(
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Revell 1/72 Sd.Kfz. 182 Panzerkampfwagen Tiger Ausf. B
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 12:35:27 μμ »
Ωραία... Κι' άλλος τίγρης. Θα φτιάξουμε αγέλη!
Εάν καταφέρεις 3πλο καμουφλάζ με ελεύθερο χέρι και φτιάξεις και F14, εγώ θα σου φέρνω σουβλάκια κάθε μέρα στην επόμενη έκθεση!
Χάθηκε να βγάλουν ένα add-on με laser pointer που να προσαρμόζει πάνω στον αερογράφο και να σου δείχνει που περίπου θα πάει η δέσμη;
(Μου φαίνεται θα αγοράσω κανένα φτηνό τέτοιο pointer και θα τον δέσω με ταινία πάνω στον αερογράφο...)
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Revell 1/72 Sd.Kfz. 182 Panzerkampfwagen Tiger Ausf. B
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 07:16:23 μμ »
Ωραία επιλογή Γιώργο!!!!
Το μοντέλο είναι από τα καλύτερα της αγοράς και με εξαίρεση την ανάρτηση (έτσι και αλλιώς δύσκολη υπόθεση σε κάθε μοντέλο του ΚΤ), δεν θα σε ταλαιπωρήσει καθόλου. Εδώ δες ένα αρθράκι με σχόλια για το κιτ αυτό, σε σύγκριση με το ΚΤ της ESCI/Italeri: http://www.onthewaymodels.com/articles/KingTigerCompare.htm. Μόνη αδυναμία του (προσωπική άποψη), οι κλειστές θυρίδες στο πήγμα.

Για το βάψιμο, πιστεύω ότι ο παλιός σου Graphotech δεν θα έχει πρόβλημα, αφού οι επιφάνειες είναι μάλλον μεγάλες. Το zimmerit, μάλλον το γλυτώνεις για το συγκεκριμένο (αλλά καλύτερα περίμενε τους...γερμαναράδες του φόρουμ γι' αυτό).

Τέλος, "σωστό" χρώμα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!! Βάψε με χρώματα που προσομοιάζουν σε αυτά του Box-art και είσαι ΟΚ!!!

ΔΚ
ΥΓ: Τι είναι το OPR (εκτός από πρόθεμα των πλοίων του Πολωνικού Ναυτικού)?????

Αποσυνδεδεμένος dmoshid

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2170
  • Age: 48
  • Τόπος: Stavanger- Κουφάλια
  • Don't fear death, fear time
Απ: Revell 1/72 Sd.Kfz. 182 Panzerkampfwagen Tiger Ausf. B
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 07:33:22 μμ »
Καλή αρχή φίλε και από έμενα !!
ΥΓ: Τι είναι το OPR (εκτός από πρόθεμα των πλοίων του Πολωνικού Ναυτικού)?????
Το ίδιο!! :wink: ::salut::
Ο άνθρωπος δεν κατάγεται από τους πιθήκους αλλά απο τα ΒΑΜΠΙΡ!
Μόνο οι νεκροί βλέπουν το τέλος του πολέμου!

Αποσυνδεδεμένος OANNHSEA

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 891
  • BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE
Απ: Revell 1/72 Sd.Kfz. 182 Panzerkampfwagen Tiger Ausf. B
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 08:47:00 μμ »
Παράθεση
Τέλος, "σωστό" χρώμα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!! Βάψε με χρώματα που προσομοιάζουν σε αυτά του Box-art και είσαι ΟΚ!!!

Ακριβώς αυτό!!!
Ειδικότερα δε μετά το χειμώνα του 1944-45 οι Γερμανοί έβαφαν όλα τα οχήματα με ότι έβρισκαν και δη κατασχεμένο: ιταλικά χρώματα, τσεχοσλοβάκικα, πολωνικά, γαλλικά, ακόμα και ρώσικα... Στο περίπου όλα!!!

Παράθεση
Κατανοώ πλήρως πως το πραγματικό πιθανότατα είχε zimmerit. Το μοντέλο ΔΕΝ θα έχει.
Μην μου αγχώνεσαι!!!
Τα βλέπεις να έχουν Zimmerit;


Όχι άγχη!!! Μοντελάρουμε από ευχαρίστηση!!!
.

Αποσυνδεδεμένος zb00p

  • Ready To Race
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1887
  • Age: 43
  • Τόπος: Ρόδος
  • Four Stroke Force
    • zb00p
Απ: Revell 1/72 Sd.Kfz. 182 Panzerkampfwagen Tiger Ausf. B
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 11:53:23 πμ »
Τα περισσότερα ΚΤ με τον πύργο παραγωγής δεν είχαν ζιμμεριτ, οπότε να μην σε ανησυχεί αυτό.

Και εγώ έχω την απορία, τί είναι το OPR?


Χρήστος

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Revell 1/72 Sd.Kfz. 182 Panzerkampfwagen Tiger Ausf. B
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 01:03:02 μμ »
Τέλος, "σωστό" χρώμα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!!!! Βάψε με χρώματα που προσομοιάζουν σε αυτά του Box-art και είσαι ΟΚ!!!
Ω ναι, συμφωνώ απόλυτα, αυτό εννοώ σα "σωστό", εξ ου και τα εισαγωγικά. Εντάξει, να μην είναι και ροζ αλλά αν είναι FS34098 αντί για FS34097 δε θα πεθάνω!

ΥΓ: Τι είναι το OPR (εκτός από πρόθεμα των πλοίων του Πολωνικού Ναυτικού)?????
OPR. Λοιπόν, μετά το modulation, το mapping, το pin wash, το area wash, τη λακ και τόσα άλλα είναι η νέα τεχνική που μάλλον θα την ακούμε και θα τη φάμε στη μάπα ως απαραίτητη για κάθε αρματικό μοντέλο μιας και προέρχεται από εστεμμένη κεφαλή του χώρου, το κο Michael Rinaldi. Από όσα είδα δεν κάνει ΤΙΠΟΤΑ διαφορετικό (όπως και ο Mig δεν έκανε τίποτα διαφορετικό από τα "φωτίσματα", απλά τους έδωσε "βαρύ" όνομα και τιμή σε νόμισα...), απλά ονόμασε τη διαδικασία Oil Paint Rendering και περιμένει πελατεία. Επειδή λοιπόν από όσα έχω καταλάβει, ΚΑΘΕ νέα τεχνική που βγαίνει ΠΡΕΠΕΙ να είναι στο άρμα που φιάχνεις, σπεύδω να προφτάσω.

ΥΓ
Παράξενες πάντως εποχές. Κάποτε έκαναν dry brush, τώρα αν πεις πως έκανες dry brush μπορεί να φας και ξύλο, κάποτε έκαναν φωτίσματα με dry brush και ξανοιγμένο βασικό, τώρα το λένε modulation και υπάρχουν σετ σχεδόν για ΚΑΘΕ βασικό, σετ που δε σου φτάνουν ούτε 3000EUR να τα πάρεις όλα. Και αν παρουσιάσεις μοντέλο που τα φωτίσματα είναι ρεαλιστικότατα αλλά έγιναν με dry brush, απλά την πάτησες...

ΥΓ2
Εχω διάθεση για γκρίνια σήμερα, αγνοήστε με. Ξεμασκάρω και καλύπτρες και δεν είμαι στα καλύτερά μου...

ΥΓ3
Modulation με πινέλο; gkontog είσαι άσχετος. Ναι, μπορεί, αλλά εδώ όμως;
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος zb00p

  • Ready To Race
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1887
  • Age: 43
  • Τόπος: Ρόδος
  • Four Stroke Force
    • zb00p
Απ: Revell 1/72 Sd.Kfz. 182 Panzerkampfwagen Tiger Ausf. B
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 19, 2014, 06:37:34 μμ »
Μεγάλη κουβέντα έπιασες και εγώ σαν ταπεινός χομπίστας πιστεύω ότι κάπου έχουν ξεφύγει τα πράγματα όσον αφορά τα σετάκια, τα μαντζούνια, τα ζουμιά και τις σκόνες από επώνυμες εταιρίες με την αβάντα επαγγελματιών του χώρου. Θεωρώ ότι οι επαγγελματίες μοντελιστές βλέπουν τους χομπίστες μοντελιστές ως πελάτες και όχι ως συνάδελφους, "μοιράζονται" τη γνώση τους με μόνο σκοπό το κέρδος. Επειδή οι καιροί είναι δύσκολοι και επειδή μπορώ να κάνω αυτά που θέλω με απλά παστελ και λαδομπογιές, αρνούμαι να πληρώσω ένα κάρο λεφτά για να πάρω επώνυμες σκόνες μόνο και μόνο γιατί βγάζει σούπερ αποτέλεσμα ο επαγγελματίας μοντελιστής, ο οποίος έχει τόσες ικανότητες που μπορεί να βγάλει το ίδιο αποτέλεσμα χρησιμοποιώντας τα ίδια ακριβώς υλικά που έχω εγώ στην διάθεση μου.

Συγγνώμη που ξέφυγα λίγο από το κατασκευαστικό, απλά ήθελα να πώ ότι συμφωνώ με αυτά που λες


Χρήστος

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Revell 1/72 Sd.Kfz. 182 Panzerkampfwagen Tiger Ausf. B
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 10:28:56 πμ »
Λοιπόν, δεν ξέρω τι λένε για το κιτ αυτό, εγώ πάντως του βρήκα μία χονδροειδεστάτη παράλειψη, απαράδεκτη κατά τη γνώμη μου. Στο εμπρόσθιο μέρος, μένει το κενό που έχω σημειώσει στη φωτογραφία!!! Δεν έχω προχωρήσει στη συναρμολόγηση αλλά αν όντως μένει έτσι και δεν έχω στραβωθεί και δεν βλέπω κάτι στις οδηγίες, τι να πω, μας κάνει πλάκα η Revell... Κάνω εγώ κάτι λάθος;



Τώρα θα μου πείτε γιατί δεν ψάχνω λίγο στο internet να δω τι γίνετε; Ελα όμως που έψαξα και ΟΛΑ τα έτοιμα Tiger είναι (έξυπνα; ) φωτογραφημένα έτσι ώστε το εν λόγω σημείο να μη διακρίνετε. Βρήκα όμως μία που σαφώς δείχνει πως ο συνάδελφος "καλούπωσε" με στόκο την τρύπα.

Click to see the original size.

Υπάρχει άλλο με εμπειρία στο συγκεκριμένο κιτ; Μου ξεφεύγει κάτι;
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: Revell 1/72 Sd.Kfz. 182 Panzerkampfwagen Tiger Ausf. B
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 01:25:30 μμ »
Είσαι γερογκρινιάρης!!!!

Το μοντέλο είναι γενικώς τούμπανο. Τώρα αν (όντως) έχει αυτή την πατάτα, μιας και δεν το έχεις συναρμολογήσει ακόμα, βάλε ένα κατάλληλα κομμένο φιλέτο πλαστικου, ή γέμισέ το άνοιγμα με εποξικό στόκο και είσαι κούκλος......Αυτά σε ένα μοντέλο είναι πταίσματα (όσο και αν αφαιρούν "πόντους" από την τελική μας άποψη).  ::salut::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Dimmu Borgir

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1042
  • Age: 50
  • Τόπος: Εξαρχεια-Αθηνα
  • Klein Mein
Απ: Revell 1/72 Sd.Kfz. 182 Panzerkampfwagen Tiger Ausf. B
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 01:48:15 μμ »
Παράθεση
Βρήκα όμως μία που σαφώς δείχνει πως ο συνάδελφος "καλούπωσε" με στόκο την τρύπα.
Δεν θα μπαζώσεις με στόκο!!!Συμφωνώ με τον κο Κοντό και επαυξάνω στους χαρακτηρισμούς!!Έχεις φτιάξει ότι σάπιο υπάρχει και κολώνεις σε ένα πταισματάκι???Ορίστε και πώς είναι


Δές και εδώ:
http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,23059.0.html



I ride my fate with all my hate!!!

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Revell 1/72 Sd.Kfz. 182 Panzerkampfwagen Tiger Ausf. B
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 02:26:55 μμ »
Σας ευχαριστώ και τους δύο! Δεν κόλωσα, απλά μου έκανε εντύπωση το γεγονός αυτό και έλεγα μήπως έχω κάνει κάποια βλακεία με τις οδηγίες, όχι σπάνιο για εμένα το βιαστικό.

Φυσικά μόλις είδα και θυμήθηκα του KT του Sergey Golikov κόλωσα εντελώς... :( Τι θέλω και τραβιέμαι, κάποια πράγματα ή τα έχεις ή άστο καλυτερα...
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος melpas1013

  • Διαχειριστης
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 13250
  • Age: 45
  • Τόπος: Όπου αργεί να ξημερώσει NOT! Όπου δεν θα ξημερώσει ποτέ...
  • Στούμπανος Κώστας
    • Image
Απ: Revell 1/72 Sd.Kfz. 182 Panzerkampfwagen Tiger Ausf. B
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 04:33:48 μμ »
Είμαι σίγουρος ότι και αυτός άμα δει τον KΓ με το ΚΤ, θα κάνει και τρία βήματα πίσω..... Προχώρει βρεεεεε....

Αποσυνδεδεμένος fotis panagiotopoulos

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 230
  • Age: 59
  • Τόπος: Αθηνα
    • F.T. Models
Απ: Revell 1/72 Sd.Kfz. 182 Panzerkampfwagen Tiger Ausf. B
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 06:08:29 μμ »
Χαιρετω Γιωργο  ::salut:: Πολυ καλη επιλογη το ΚΤ. Αυτο που εχει κανει η Revell ειναι αστειο, μηπως μπαινει και καποιο αλλο κομματι εκει ? Απλα ρωταω για να ειμαστε σιγουροι. Για τα υπολοιπα θα συμφωνησω με τον Χρηστο. Καλη συνεχεια.  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Revell 1/72 Sd.Kfz. 182 Panzerkampfwagen Tiger Ausf. B
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 07:53:59 μμ »
Είμαι σίγουρος ότι και αυτός άμα δει τον KΓ με το ΚΤ, θα κάνει και τρία βήματα πίσω..... Προχώρει βρεεεεε....
Εντάξει, εντάξει, προχωράω!

Είπα να αλλάξω κάτι χειρολαβές και κάτι σημεία ανύψωσης του πύργου που τα έδινε πολύ απλοϊκά η Revell. Πήρα πλαστικοποιημένο σύρμα, το έγδυσα και για μία ακόμα φορά απέδειξα πως αδυνατώ να κάνω δύο τρύπες εκεί που θέλω. Δεν πειράζει, ως είναι θα μείνει... Εφιαξα και γάντζους για τις ερπύστριες στον πύργο γιατί λέω να μην τις βάλω όλες να είναι μάχιμο. Εδώ είμαστε λοιπόν:

Click to see the original size. Click to see the original size.


Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Revell 1/72 Sd.Kfz. 182 Panzerkampfwagen Tiger Ausf. B
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 07:59:20 μμ »
Εμένα πάντως... μια χαρά μου φαίνεται...
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος philio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6090
  • Age: 68
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ- ( Πατήσια)
  • ...και τώρα Πεπειρα(γ)μένος
Απ: Revell 1/72 Sd.Kfz. 182 Panzerkampfwagen Tiger Ausf. B
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 08:03:19 μμ »
Γιατί παραπονιέσαι αγαπητέ Γιώργο;
Από τις φωτό εγώ βλέπω μία καθαρή και όμορφη κατασκευή.
Βάλε εκεί λίγο φύλλο πλαστικού, χωσ΄ του και μερικά μπουλόνια και ξεμπέρδεψες.
Αφού στο τέλος θα κοιτάμε όλοι το βάψιμό σου, τις μικρές ατέλειες θα κοιτάνε;
Συνέχα!
 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Dimmu Borgir

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1042
  • Age: 50
  • Τόπος: Εξαρχεια-Αθηνα
  • Klein Mein
Απ: Revell 1/72 Sd.Kfz. 182 Panzerkampfwagen Tiger Ausf. B
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 08:26:41 μμ »
Αγόρι λυγερόκορμο άλλαξε τις χειρολαβές με πιό λεπτό σύρμα και πιό στενό σχήμα γιατί έχουν το ίδιο πάχος με τους κρίκους ανύψωσης του πύργου!Ξέρω ότι με βρίζεις τώρα αλλά το σωστό να λέγεται ::glossa:: :mrgreen:




I ride my fate with all my hate!!!

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Revell 1/72 Sd.Kfz. 182 Panzerkampfwagen Tiger Ausf. B
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 08:42:18 μμ »
Το δύσκολο Χρήστο είναι να βρεις σύρμα αρκετά λεπτό αλλά που να είναι και αρκετά σκληρό για να μπορέσει να κρατήσει τη φόρμα του.
Δεν είναι 1/35, 1/72 είναι και τόσο λεπτό σύρμα δεν θα είναι σκληρό.  Νομίζω ο Γιώργος χρησιμοποίησε το πιο λεπτό άμεσα διαθέσιμο, εσωτερικό καλωδιάκι από UTP... Αν όχι, τότε ίσως αυτό να έκανε καλύτερα.
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος mmaker

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 9890
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
Απ: Revell 1/72 Sd.Kfz. 182 Panzerkampfwagen Tiger Ausf. B
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 09:39:54 μμ »
Γιώργο,καλωδιάκια υπάρχουν 10 φορές λεπτότερα απ αυτό που έχει βάλει ο Γιώργος.
Σε τέτοια μήκη και ημικύκλια μια χαρά κρατάνε,ότι πάχος και να φτιάξεις!
Γιώργος   
Ναι,φτιάχνουμε και κοσμήματα!Κάντε ένα Like!
www.facebook.com/artnclay.gr

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Revell 1/72 Sd.Kfz. 182 Panzerkampfwagen Tiger Ausf. B
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 09:48:25 μμ »
Σπαμάρουμε τώρα, αλλά έχεις δει τα χέρια μας (μιας και είμαι στην ίδια κατηγορία με του Γιώργου) ;
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος mmaker

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 9890
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
Απ: Revell 1/72 Sd.Kfz. 182 Panzerkampfwagen Tiger Ausf. B
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 10:01:49 μμ »
Οκ για τις χερούκλες ::glossa::
απλά επειδή είπες πριν για να βρεις λεπτό σύρμα
Παράθεση
Το δύσκολο Χρήστο είναι να βρεις σύρμα αρκετά λεπτό αλλά που να είναι και αρκετά σκληρό για να μπορέσει να κρατήσει τη φόρμα του.
Δεν είναι 1/35, 1/72 είναι και τόσο λεπτό σύρμα δεν θα είναι σκληρό.  Νομίζω ο Γιώργος χρησιμοποίησε το πιο λεπτό άμεσα διαθέσιμο, εσωτερικό καλωδιάκι από UTP... Αν όχι, τότε ίσως αυτό να έκανε καλύτερα.
Γιώργος   
Ναι,φτιάχνουμε και κοσμήματα!Κάντε ένα Like!
www.facebook.com/artnclay.gr

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Revell 1/72 Sd.Kfz. 182 Panzerkampfwagen Tiger Ausf. B
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 10:29:01 μμ »
Ευχαριστώ όλους για τις παρατηρήσεις.

Εχω χρησιμοποιήσει το εσωτερικό μέρος πλαστικοποιημένου σύρματος το οποίο είναι 0.4mm. Τα καλώδια δυκτίου UTP, τουλάχιστον τα μονόκλωνα, κυμαίνονται από AWG22 έως AWG24 που μας κάνει 0.511 έως 0.644mm οπότε δεν χάνω σε σχέση με το UTP. Πιο λεπτό σύρμα δεν έχω δυστυχώς, ξέρω που να βρω (πχ εδώ) αλλά ποιος τρέχει... και με τι budget... Γνωρίζω πως είναι εκτός κλίμακας, κάπου 30% - 35% μεγαλύτερο αλλά δυστυχώς πρέπει να συνεχίσω με ότι έχω :( Πάντως τώρα έχει μπει στη θέση του με κυανοακρυλική και το βλέπω δύσκολο να βγεί. Αν βρω σύρμα δεσμεύομαι για ένα Jagdpanther με το σωστό σύρμα.

Προσπάθησα και με ZTP αλλά δε λύγιζε, έσπαγε. Πιθανότατα εγώ έκανα κάτι λάθος, υπάρχει κάποια σχετική τεχνική πέρα από το λύγισμα με λαβίδα;

Εγκυκλοπαιδικά, που μπορώ να βρω τόσο λεπτό σύρμα; Θυμάμαι όταν δούλευα τεχνικός στα ιατρικά όργανα είχαμε ατσαλόσυρμα 0.2mm που θα ήταν ιδανικό για τέτοιες δουλειές στην κλίμακα αλλά δε θυμάμαι από που το προμηθευόμασταν ::eusa_wall::

Χρώματα! Πάω για Humbrol 94, 105 και 160, καλά δεν είναι;
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Revell 1/72 Sd.Kfz. 182 Panzerkampfwagen Tiger Ausf. B
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 10:36:45 μμ »
Τώρα που είπες για ιατρικά... Μήπως σύρμα που χρησιμοποιούν για σοβαρά ράμματα; Μπορεί να λέω εντελώς μ@...ιες και να μην υπάρχει καν κάτι τέτοιο.
Πάντως χαλκόσυρμα λεπτό δεν κάνει, είναι πολύ ευλύγιστο.  Βρήκα συρματάκι από πολύκλωνο UTP και είναι μόλις 0.17mm αλλά δεν είναι και πολύ σκληρό για να αντέξει...
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος Dimmu Borgir

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1042
  • Age: 50
  • Τόπος: Εξαρχεια-Αθηνα
  • Klein Mein
Απ: Revell 1/72 Sd.Kfz. 182 Panzerkampfwagen Tiger Ausf. B
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 23, 2014, 10:47:17 μμ »
Παράθεση
Χρώματα! Πάω για Humbrol 94, 105 και 160, καλά δεν είναι;
Όχι το 94 το 93
Καλά είναι αλλά για το εφφέ της κλίμακας θα πρέπει να "πέσουν" ένα 15% χρησιμοποίησε λευκό για το 93 και 93 για τα υπόλοιπα! ::salut::
I ride my fate with all my hate!!!

Tags: