Modelclub.gr Φόρουμ

HMS Victory by Constructo (Αναγνώστηκε 13967 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

argyris_

περισσότερα Αποσυνδεδεμένος
  • *
  • Scale 1/144
HMS Victory by Constructo
Ιανουάριος 18, 2014, 12:44:48 πμ
Θα ξεκινήσω ένα καινούργιο θέμα με αφορμή την κατασκευή του HMS Victory από την Constructo,
με σκοπό τη συζήτηση των όποιων προβλημάτων προκύψουν και τα όποια σχόλια για το αποτέλεσμα.
Click to see the original size.

Με το κιτ χορταίνει το μάτι σου από την αρχή και σε προδιαθέτει για το πόσο δουλειά θα χρειαστεί!!
Έμεινα πολύ ικανοποιημένος από το πόσο καλά οργανωμένα είναι τα υλικά, τα λεπτομερή σχέδια και την πρώτη ματιά στην ποιότητα των υλικών.
ο ενθουσιασμός μου με έκανε να ξεχάσω να τραβήξω τις φωτογραφίες όταν ήταν όλα άθιχτα!
Click to see the original size. Click to see the original size.  Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Το τελικό μοντέλο θα έχει διαστάσεις 111εκ μήκος. x 80εκ ύψος x 40εκ πλάτος και είναι σε κλίμακα 1:94

Η αρχή έχει γίνει:
κόπηκαν οι νομείς από το ξύλο που τα συγκρατούσε και τοποθετήθηκαν στο βασικό κορμού του μοντέλου
Click to see the original size. Click to see the original size.

για τα καταστρώματα χρησιμοποίησα την τεχνική με τον μαρκαδόρο στην μια πλευρά της κάθε "σανίδας" για καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα
Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

έγινε και η πρώτη απόπειρα για το στήσιμο μια κλίμακας
Click to see the original size.

ενώ τώρα βρίσκομαι στο στάδιο του ενδιάμεσου μεγάλου καταστρώματος

dorade

• *
  • Scale 1/48
#1 Απ: HMS Victory by Constructo
Ιανουάριος 18, 2014, 01:18:50 πμ
Καλησπέρα και καλή αρχή.
Εάν μου επιτρέπεις , θα ήθελα να σου επισημάνω το σήκωμα των σανιδιών του καταστρώματος. Στην περίπτωση που κολλάς με ξυλόκολλα , ίσως θα έπρεπε να χρησιμοποιήσεις λιγότερη ποσότητα και να την αφήνεις λίγο να τραβάει πριν την τοποθετήσεις.
Επίσης καλό θα ήταν να πετσώνεις το κατάστρωμα πριν το τοποθετήσεις στους νομείς.
Καλή συνέχεια
http://sotropi.blogspot.com/
http:// navarinomodels.com

Symeon

• Moderator
  • Scale 1/35
#2 Απ: HMS Victory by Constructo
Ιανουάριος 18, 2014, 11:58:22 πμ
Ωραίο πλοίο και καλή κατασκευή εώς τώρα.
Καλή συνέχεια.  ::salut::

dionisis

• *
  • Scale 1/144
  • modelclub.gr
#3 Απ: HMS Victory by Constructo
Ιανουάριος 18, 2014, 12:19:37 μμ
Φίλε καλή αρχή. Θα σε παρακολουθώ γιατί με ενδιαφέρει, όπως σου έχω πει.
Μια ερώτηση.... ποιό μαρκαδόρο χρησιμοποιείς για τις σανίδες? γιατί εγώ το κάνω με μολύβι και δεν έχω το αποτέλεσμα που θέλω.

argyris_

• *
  • Scale 1/144
#4 Απ: HMS Victory by Constructo
Ιανουάριος 18, 2014, 07:33:58 μμ
Σας ευχαριστώ για τα σχόλια!

@dorade
Είχες δίκιο για την κόλλα, δεν το είχα καταλάβει ότι ήταν αυτό, νόμιζα ότι έβαζα λίγη αλλά ήθελε λιγότερη!
Το συγκεκριμένο κατάστρωμα είναι σε δύο κομμάτια, γιατί οι νομείς απο πάνω στενεύουν και δεν μπορούν να κουμπώσει σαν ένα, γιαυτό και το πεσώνω κατευθείαν πάνω στο μοντέλο, φοβήθηκα μηπωςφαίνεται η τομή αν το είχα κάνει απο πριν... στα πρώτα τα μικρά έτσι το είχα κάνει, πέτσωμα απο πριν, για να είναι λιγότερος μπελάς το τρίψιμο

@dionisis
Απλό ανεξείτηλο μαρκαδόρο με χονρτή μύτη χρησιμοποιώ, μάρκας staedtler. Πρόσεξε απλά όταν περνάς το μαρκαδόρο να μην ποτίζει, ειδικά όταν τα νερά είναι κάθετα

GeZo

• *
  • Scale 1/72
  • Γιώργος Ζώης
#5 Απ: HMS Victory by Constructo
Ιανουάριος 19, 2014, 09:47:47 μμ
Είναι όντως ένα αρκετά χορταστικό κιτ, αλλά απ' ότι βλέπω του έχεις πάρει τον αέρα.
Η μέθοδος με τον μαρκαδόρο για την αναπαράσταση των αρμών στα deck είναι πολύ καλή. Το αποτέλασμα είναι πολύ όμορφο.
Καλή συνέχεια  ::salut:: 

argyris_

• *
  • Scale 1/144
#6 Απ: HMS Victory by Constructo
Ιανουάριος 21, 2014, 11:30:29 πμ
Καλημέρα, παρακάτω έχω κάποιες φωτογραφίες από το κατάστρωμα, το οποίο είναι ενδιάμεσο, και θα φαίνεται από τα ανοίγματα του βασικού καταστρώματος κλπ.
Σκέφτηκα να μην το περάσω με βερνίκι, αλλά απλά με sealer για προστασία του ξύλου. Το αποτέλεσμα αυτό είναι με δύο περάσματα και τρίψιμο ενδιάμεσο.
Μια απορία μου είναι αν θα πρέπει να το τρίψω και δεύτερη φορά για να πάρει την τελική του μορφή ή αν αυτή είναι η τελική του μορφή!
Θα ήθελα να μου πείτε και την γνώμη σας, σχετικά με το πως φαίνεται, αν είναι λάθος η κίνηση να μην βάλω βερνίκι κλπ
Τελικά η τεχνική με το μαρκαδόρο σε κάποια σημεία πότισε περισσότερο από όσο ίσως έπρεπε, αλλά προσωπικά δεν νομίζω ότι χαλάει την εικόνα

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

dorade

• *
  • Scale 1/48
#7 Απ: HMS Victory by Constructo
Ιανουάριος 21, 2014, 03:03:25 μμ
καλημέρα,
δεν γνωρίσω με τι έτριψες το κατάστρωμα ,αλλά μία ωραία τεχνική είναι το ψιλό σύρμα κατσαρόλας. Ειδικά τώρα που το πέρασες με sealer . με υπομονή και απαλές κινήσεις τρίψτο προς τη φορά του διαμήκη άξονα και στην συνέχεια σκούπισε το με ένα μαλακό βαμβακερό πανάκι , έτσι ώστε να φύγει η ασπρίλα που θα έχει δημιουργηθεί.
καλό απόγευμα.

argyris_

• *
  • Scale 1/144
#8 Απ: HMS Victory by Constructo
Ιανουάριος 21, 2014, 03:16:55 μμ
καλημέρα,
δεν γνωρίσω με τι έτριψες το κατάστρωμα ,αλλά μία ωραία τεχνική είναι το ψιλό σύρμα κατσαρόλας. Ειδικά τώρα που το πέρασες με sealer . με υπομονή και απαλές κινήσεις τρίψτο προς τη φορά του διαμήκη άξονα και στην συνέχεια σκούπισε το με ένα μαλακό βαμβακερό πανάκι , έτσι ώστε να φύγει η ασπρίλα που θα έχει δημιουργηθεί.
καλό απόγευμα.

πριν το περάσω πρώτη φορά το έτριψα με γυαλόχαρτο
και ανάμεσα στα δύο χέρια το έτριψα με σιλεροχαρτο
τώρα ουσιαστικά έχει πάνω του το δεύτερο χέρι.
με το σύρμα κατσαρόλας τι αποτέλεσμα θα έχει? θα γίνει άγριο? ή θα έχει λεία επιφάνεια?
Σε ευχαριστώ

xristos2

• *
  • Scale 1/72
  • modelclub.gr
#9 Απ: HMS Victory by Constructo
Ιανουάριος 21, 2014, 05:50:38 μμ
ωραιο το πλοιο, βεβαια θα φτιαχνεις.................
για χρονια..... :D
θα ηθελα να ρωτησω κατι ομως και εγω, γιατι δεν αξιζει να ανοιγω νεο θεμα, υπαρχει η δυνατοτητα  ενα καπως με σκουρο βερνικι βαμενο καταστρωμα να το κανουμε πιο ανοιχτοχρωμο;;για τι αμα γινεται, θελω να ξαναβαψω το καταστρωμα του δικου μου...... :roll:

dorade

• *
  • Scale 1/48
#10 Απ: HMS Victory by Constructo
Ιανουάριος 21, 2014, 07:30:40 μμ
πριν το περάσω πρώτη φορά το έτριψα με γυαλόχαρτο
και ανάμεσα στα δύο χέρια το έτριψα με σιλεροχαρτο
τώρα ουσιαστικά έχει πάνω του το δεύτερο χέρι.
με το σύρμα κατσαρόλας τι αποτέλεσμα θα έχει? θα γίνει άγριο? ή θα έχει λεία επιφάνεια?
Σε ευχαριστώ

Aργύρη καλησπέρα ξανά,
αν το τρίψεις με απαλές και σταθερές κινήσεις , θα πάρει μία όμορφη ματ εμφάνιση και θα είναι απαλό σαν ... ποπός μωρού. Σύρμα κατσαρόλας εννοώ το χύμα , αυτό που είναι σε ρολό και παίρνεις μία ... τούφα. Με αυτό έτριβαν οι παλιοί επιπλάδες τα κομμάτια τους.

dorade

• *
  • Scale 1/48
#11 Απ: HMS Victory by Constructo
Ιανουάριος 21, 2014, 07:34:09 μμ
ωραιο το πλοιο, βεβαια θα φτιαχνεις.................
για χρονια..... :D
θα ηθελα να ρωτησω κατι ομως και εγω, γιατι δεν αξιζει να ανοιγω νεο θεμα, υπαρχει η δυνατοτητα  ενα καπως με σκουρο βερνικι βαμενο καταστρωμα να το κανουμε πιο ανοιχτοχρωμο;;για τι αμα γινεται, θελω να ξαναβαψω το καταστρωμα του δικου μου...... :roll:

Χρήστο καλησπέρα , δεν μου έχει συμβεί ποτέ , αλλά φαντάζομαι ότι αν το τρίψεις με ψιλό γυαλόχαρτο , θα καταφέρεις να το
"κατεβάσεις" και έτσι θα ανοίξει αφού θα βρεις το ξύλο.

xristos2

• *
  • Scale 1/72
  • modelclub.gr
#12 Απ: HMS Victory by Constructo
Ιανουάριος 21, 2014, 08:43:08 μμ
σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση.
αυτο δεν το ειχα σκεφτει ποτε μου........ :oops:

argyris_

• *
  • Scale 1/144
#13 Απ: HMS Victory by Constructo
Ιανουάριος 26, 2014, 06:57:01 μμ
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το πέτσωμα. Δεδομένου ότι ειναι μονό, με σανίδες πάχους 2χιλ.οι οποίες καρφώνοβται και κολλούνται, πως θα καλυφθουν τα καρφάκια στο τέλος?

dorade

• *
  • Scale 1/48
#14 Απ: HMS Victory by Constructo
Ιανουάριος 26, 2014, 10:13:30 μμ
Καλησπέρα,
αν κρίνω από τις αρχικές φωτογραφίες , το πέτσωμα πρέπει να σου το δίνει μαόνι. Εάν είναι έτσι , μαόνι 2 χλστ. ... λογικά θα σε παιδέψει.
Θα πρέπει να βρέχεις τις σανίδες πριν τις κολλήσεις για να μπορούν να πάρουν τις γραμμές τους. Το ίδιο θα πρέπει να προσέξεις και τα φάλτσα τους. αφού προσέξεις αυτά , για να μην φαίνονται τα καρφάκια σου ( αν μπορείς δείξε μας φωτο για να δούμε το κεφάλι τους) , θα πρέπει να τα σπρώχνεις μέσα με ένα ζουμπά και μετά να στοκάρεις . Βέβαια όλα αυτά εάν βάψεις το μοντέλο. Αν δεν το βάψεις , εγώ στην θέση σου θα τα αφαιρούσα από το κήτος , αφού είχε στεγνώσει η κόλλα . και θα έτριβα ένα χέρι το μοντέλο.
καλό βράδυ.

argyris_

• *
  • Scale 1/144
#15 Απ: HMS Victory by Constructo
Ιανουάριος 27, 2014, 12:25:51 πμ
Τα ξύλα που περιέχονται στο κιτ είναι: Ayous - Sapelly - Manzonia.
Μπορείς να τα δεις στο παρακάτω λινκ: http://www.bestrc.com/constructo/wood.html
Για το πέτσωμα χρησιμοποιούνται τα δύο πρώτα, δεν ξέρω αν είναι μαόνι, αλλά ξέρω ότι θα παιδευτώ σίγουρα!!  :)

Δεν έχω σκοπό να βάψω το μοντέλο. Έχει τα τρία είδη ξύλου (συν ένα τέταρτο για τα κατάρτια) που συνδυάζονται ωραία, οπότε με ένα βερνίκι στο τέλος θα δίνουν την αίσθηση του φυσικού ξύλου. Δοκίμασα σε ένα δείγμα σανίδας και με τρίψιμο η τρύπα από το καρφάκι καλύπτεται οπότε θα τα αφαιρέσω, αν και αυτό σημαίνει περισσότερη δουλειά στο κόλλημα και στο τρίψιμο των νομέων  ::mpr::

Παρακάτω είναι κάποιες φωτογραφίες για την πρόοδο του μοντέλου, ή αλλιώς πως φτάσαμε ως το πέτσωμα!!

(1.) Click to see the original size. (2.) Click to see the original size. (3.) Click to see the original size. (4.) Click to see the original size.

(5.) Click to see the original size. (6.) Click to see the original size. (7.) Click to see the original size. (8.) Click to see the original size.

Στην πρώτη φωτογραφία φαίνεται η αρχική μορφή της σανίδας για το πέτσωμα του καταστρώματος και η τελική της μορφή.
Στις επόμενες κάποιες γωνίες από τα καταστρώματα, που έχουν τριφτεί απλά με γυαλόχαρτο.
Στην έκτη φωτογραφία, που φαίνονται και οι σκάλες, το κατάστρωμα έχει δουλευτεί περισσότερο. Έχει περαστεί με δύο χέρια sealer και στο τέλος έχει τριφτεί με ψιλό σύρμα. Πολύ καλή συμβουλή Μπάμπη (dorade), σε ευχαριστώ. Δίνει όντως ωραίο αποτέλεσμα και ωραία υφή.
Στην έβδομη φωτογραφία φαίνεται η πρώτη σανίδα πετσώματος με τα καρφάκια. Έχουν σχετικά μεγάλο κεφάλι, οπότε θα τις αφαιρώ.
Τέλος, στην όγδοη φωτογραφία φαίνεται η πλώρη του μοντέλου. Έχει επενδυθεί με μπάλσα για να αποδοθεί καλύτερα η καμπύλη και να κολλήσει ευκολότερα, ελπίζω, η σανίδα! Ίδωμεν...

GeZo

• *
  • Scale 1/72
  • Γιώργος Ζώης
#16 Απ: HMS Victory by Constructo
Ιανουάριος 27, 2014, 04:16:17 μμ
Πολύ ωραία προχωράς φίλε μου.
Μπορείς αν θέλεις αντί για καρφάκια να βάζεις καρφίτσες για να μην έχεις μεγάλη τρύπα αφαιρώντας τες.
Μπορείς, ακόμη, να καρφώνεις καρφίτσες(με το μεγάλο κεφάλι) στον νομέα και με το μισό του κεφαλιού της να πατάει το σανιδάκι.
Σου παραθέτω μια φώτο που έχει ποστάρει ο Βασίλης(ακα Vasbot) για να καταλάβεις τι εννοώ http://postimg.org/image/19kirdgro/
Αυτά που έχει χρησιμοποιήσει ο Βασίλης μπορείς να τα αντικαταστήσεις με καρφίτσες με μεγάλο κεφάλι, όπως σου έγραψα παραπάνω http://www.e-kybos.gr/pinezes-karfitses-lastixa/37721-377214-50224.html , έτσι μ'αυτόν τον τρόπο δεν θα υπάρχουν καθόλου τρύπες ή τουλάχιστον θα αποφύγεις τις περισσότερες.
Τέλος, υπάρχει και η λύση να κολλήσεις τις σανίδες με κύανο αλλά μεγάλη προσοχή γιατί αν σου ξεχειλήσει δεν μπορείς να την καθαρίσεις και στο τέλος θα φαίνεται άσχημα.
Αν, με το τρίψιμο, όπως λες, εξαφανίζονται οι τρύπες τότε συνέχισε με τα καρφάκια.

Μην ξεχάσεις να διαμορφώσεις τους πρώτους και τους τελευταίους νομείς με λοξό τρίψιμο για να πατήσουν καλύτερα οι σανίδες. Στις φώτο που παραθέτεις δεν φαίνεται να το έχεις κάνει(sorry αν με ξεγελούν οι φωτογραφίες).

repetan

• *
  • Scale 1/48
#17 Απ: HMS Victory by Constructo
Ιανουάριος 27, 2014, 05:39:35 μμ
 Καλησπέρα και από μένα Αργύρη , θα συμφωνήσω με αυτά που σου είπε ο Μπάμπης (Dorade) όσον αφορά τα φάλτσα των σανίδων ,γιατί σε σκαριά με τόσο μεγάλη καμυλότητα θα δημιουργηθούν σκαλοπάτια (να το πω) , επίσης θα συμφωνήσω και μαζί σου στο να βγάλεις τελικά τα καρφάκια , όπως θα συμφωνήσω και με τον Γιώργο (GeΖo )ότι από τις φωτό δε φαίνεται να έχεις τρίψει τους νομείς και σίγουρα αν δε σου βγεί πρόβλημα όταν αρχίσεις το πέτσωμα θα σε δυσκολέψει πάρα πολύ . Απλώς αν τρίψεις τους νομείς πρέπει να προσέξεις ώστε η εσωτερική ακμή των νομέων να μείνει ανέπαφη ,ώστε να διατηρήσει το σκαρί το σχήμα του ( εσωτερική ακμή εννοώ αυτή που κοιτάει πρός το μέσον του σκαριού ) και για να σου δώσω να καταλάβεις τι εννοώ κοίτα εδώ ( τα έχω ξαναποστάρει αλλά για να μη ψάχνεις και
 Όπως λέει και ο Γιώργος (sorry αν με ξεγελούν οι φωτογραφίες).
 Αντώνης .

argyris_

• *
  • Scale 1/144
#18 Απ: HMS Victory by Constructo
Ιανουάριος 27, 2014, 09:40:23 μμ
Σας ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις,
δεν ξεγελούν οι φωτογραφίες. Η σύγχυση απλά έγινε γιατί δεν έχω τελειώσει το τρίψιμο των νομέων παρόλο που έβαλα την πρώτη σανίδα του πετσώματος, γιατί πολύ απλά η σανίδα αυτή δεν ακουμπάει σε αυτούς τους νομείς, δεν έχει καμπυλότητα. Σταματάει στον πρώτο νομέα. Από την πέμπτη σανίδα και κάτω, καταλήγουν στην άκρη της πλώρης. Απλά ήθελα να βάλω μια σανίδα δοκιμαστικά στο μοντέλο.
Έχω διαβάσει την θεωρία στα διάφορα σχετικά ποστ και βιβλία, ελπίζω να καταφέρω να την εφαρμόσω.. απο αύριο λογικά ξεκινάει το βρέξιμο των σανίδων και οι δοκιμές!
δεν κατάλαβα τι εννοείς με τα σκαλοπατάκια Αντώνη.
επισης στη δεύτερη φωτογραφία που έβαλες δείχνει ότι πρέπει να τρίβονται οι σανίδες πριν τοποθετηθούν για να έχουν καλύτερη επαφή μεταξύ τους?

repetan

• *
  • Scale 1/48
#19 Απ: HMS Victory by Constructo
Ιανουάριος 27, 2014, 09:57:58 μμ
Παράθεση
δεν κατάλαβα τι εννοείς με τα σκαλοπατάκια Αντώνη.
επισης στη δεύτερη φωτογραφία που έβαλες δείχνει ότι πρέπει να τρίβονται οι σανίδες πριν τοποθετηθούν για να έχουν καλύτερη επαφή μεταξύ τους?

Αργύρη καλησπέρα , αυτό που εννοώ είναι ότι σε σημεία με μεγάλη καμπυλότητα , επειδή τα σανιδάκια που θα βάλεις είναι 2 χιλ. θα δεις ότι ενώ εφάπτονται εσωτερικά (στην επαφή με τον νομέα ) στην επιφάνεια θα έχουν ένα μικρό κενό που με την αφή θα είναι σαν σκαλοπατάκι , (όπως δείχνει και στο σκίτσο (άτριφτες σανίδες ) , σε τέτοιες περιπτώσεις αν τρίψεις την εσωτερική ακμή της σανίδας λοξά ( \___/  ) τότε θα δεις ότι στην επιφάνεια θα εφάπτεται με την προηγούμενη (δεν θα αφήνει κενό ) ανεξάρτητα αν αφήνει μικρό κενό στην επαφή με τον νομέα (εξαρτάται από το τρίψιμο ) όπως δείχνω και στο σκίτσο (σανίδες πετσώματος τριμμένες ). Ελπίζω να έγινα κατανοητός .
 Αντώνης .

argyris_

• *
  • Scale 1/144
#20 Απ: HMS Victory by Constructo
Μάρτιος 04, 2014, 08:25:25 μμ
Καλησπέρα, μετά από μια περίοδο μικρής απουσίας από την κατασκευή λόγω φόρτου εργασίας επέστρεψα με το πέτσωμα του καραβιού.
Δύσκολο βήμα, ομολογουμένως αλλά αυτά έχουν ειπωθεί!
το αποτέλεσμα διφορούμενο...! στην μία μεριά τα σημεία που θέλουν διόρθωση είναι μικρά και συγκεκριμένα, ενώ στην άλλη μεριά οι αστοχίες είναι μεγάλες δυστυχώς...
οι φωτογραφίες που ακολουθούν είναι μετά από αρκετό τρίψιμο και θα ακολουθήσει κιάλλο.
Και εννοείται ότι είναι η "καλή" μεριά!
Απλά θα ήθελα να ακούσω κάποια γνώμη αν γίνεται, όχι στο τί έπρεπε να είχα κάνει! αλλά κάποια συμβουλή στο τι μπορεί να διορθωθεί τώρα!
Δεν θέλω να χρησιμοποιήσω ξυλοστοκο για να μην χρειαστεί βάψιμο, θέλω να έχει το φυσικό χρώμα του ξύλου (εκτός και αν υπάρχει κάποια λύση σε αυτό)

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

xristos2

• *
  • Scale 1/72
  • modelclub.gr
#21 Απ: HMS Victory by Constructo
Μάρτιος 04, 2014, 08:33:44 μμ
νομιζω οτι πρεπει να τριψεις, και μετα να αγορασεις ξυλα παλι, καλυτερα παχους 1 χιλιοστου και να το ξαναπερασεις......
μην βιαζεσαι, αν δεν σε ικανοποιει το αποτελεσμα θα το εχεις συνεχεια μπροστα σου και θα σε χαλαει... ....

argyris_

• *
  • Scale 1/144
#22 Απ: HMS Victory by Constructo
Μάρτιος 04, 2014, 08:36:45 μμ
εννοείς να περάσω δεύτερο πέτσωμα σε ολόκληρο το σκαρί; ή να καλύψω τις ατέλειες με τις λεπτές λωρίδες;

xristos2

• *
  • Scale 1/72
  • modelclub.gr
#23 Απ: HMS Victory by Constructo
Μάρτιος 04, 2014, 08:53:29 μμ
σε ολο......  :mrgreen:
οταν δεις οτι το αποτελεσμα σε ευχαριστει, και φτιαχνεις κατι καλυτερο απο αυτο που εχεις τωρα, δεν θα κουραστεις και πολυ....
αλλωστε ενα τετοιο μοντελο θα το φτιαχνεις για χρονια. κανε καλη δουλεια. 1-2 μηνες περισσοτερο δεν ειναι διαφορα
και βεβαια θα βαλεις και στοκο....στο πετσωμα που εχεις φτιαξει τωρα για να γινει καλο

repetan

• *
  • Scale 1/48
#24 Απ: HMS Victory by Constructo
Μάρτιος 06, 2014, 02:22:55 πμ
  Αργύρη καλημέρα και από μένα , απ' ότι δείχνει το πέτσωμα σε ζόρισε και το ζόρισες και συ , η καλύτερη λύση κατά την άποψή μου είναι είτε αυτή που σου λέει και ο Χρίστος , καλό τρίψιμο στοκάρισμα πάλι τρίψιμο και δεύτερο πέτσωμα με πηχάκια δεύτερου πετσώματος που είναι πιο ευλίγιστα και θα ακολουθήσουν με μεγαλύτερη ευκολία τη έντονη καμπυλότητα της γάστρας . Το πέτσωμα σε τέτοιου είδους σκαριά (με έντονη καμπυλότητα) θέλει προσοχή ειδικά όταν αυτά δε βάφονται . Είτε από την άλλη σκέψου αν υπάρχει περίπτωση να βάλεις χαλκό από τα ίσαλα και κάτω οπότε θα καλύψεις το πιο δύσκολο κομμάτι και βάζεις δεύτερο πέτσωμα στο πάνω και πιο εύκολο κομμάτι . Πάντως όποια περίπτωση και να διαλέξεις μη βιάζεσαι , πολλές δοκιμές καλή εφαρμογή και μετά κόλλημα και όπως λέγανε και οι πιο παλιοί "δέκα μέτρα και μία κόβε" .
 Αντώνης .