Αποστολέας Θέμα: BISMARCK - Academy 1/350  (Αναγνώστηκε 6878 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2811
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ - Ι.Π.ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ
Απ: BISMARCK - Academy 1/350
« Απάντηση #25 στις: Ιανουάριος 12, 2014, 04:54:14 μμ »
Δημήτρη έως εδώ καλά, αλλά αν μπορούσες να βάλεις καμιά καθαρότερη και ποιο λεπτομερή φωτογραφία θα ήταν καλύτερα.  :wink:

Αποσυνδεδεμένος jim-eta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4262
Απ: BISMARCK - Academy 1/350
« Απάντηση #26 στις: Ιανουάριος 12, 2014, 06:21:49 μμ »
Δημήτρη έως εδώ καλά, αλλά αν μπορούσες να βάλεις καμιά καθαρότερη και ποιο λεπτομερή φωτογραφία θα ήταν καλύτερα.  :wink:

Μάκη δεν τις έχω βάψει τις υπερκατασκευές απλώς είναι μια φωτό από την συνέχεια της κατασκευής έχει λίγο δουλειά ακόμα να τελειώσω ότι έχει μείνει από αυτές και να βαφτούν.
 ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος nikosmadakis

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 643
  • Age: 46
  • Τόπος: Χανιά
  • model addict
Απ: BISMARCK - Academy 1/350
« Απάντηση #27 στις: Ιανουάριος 26, 2014, 04:48:54 μμ »
http://3dhistory.de/wordpress/3d-models/dkm-bismarck/bismarck-high-res
high res 3d rendering of Bismarck

Σε περίπτωση που το χρειάζεσαι
24 ώρες δεν φτάνουν...

Αποσυνδεδεμένος jim-eta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4262
Απ: BISMARCK - Academy 1/350
« Απάντηση #28 στις: Ιανουάριος 26, 2014, 05:45:22 μμ »
http://3dhistory.de/wordpress/3d-models/dkm-bismarck/bismarck-high-res
high res 3d rendering of Bismarck

Σε περίπτωση που το χρειάζεσαι

Ευχαριστώ φίλε Νίκο είναι εξαιρετικές 3d φωτό με φοβερή λεπτομέρεια και αναπαράσταση.
 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Skylane

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 919
  • Age: 53
  • Τόπος: Κ.Πατήσια
  • Άκης IPMS 1287
Απ: BISMARCK - Academy 1/350
« Απάντηση #29 στις: Ιανουάριος 26, 2014, 07:00:06 μμ »
Προχώρα Δημήτρη .
Αντε καλά  βαψίματα  ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος HARTMANN7

  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2333
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • In Cats We Trust
Απ: BISMARCK - Academy 1/350
« Απάντηση #30 στις: Ιανουάριος 26, 2014, 07:15:18 μμ »
Herr Μητσεν σου πάνε τα παπόρια απ όσο βλέπω!!!!
Μπράβο και αναμένουμε να το δούμε τελειωμένο το πλεούμενο,καλή συνέχεια. :wink:
Γιώργος Γιαννόπουλος.
IPMS 1282

Αποσυνδεδεμένος jim-eta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4262
Απ: BISMARCK - Academy 1/350
« Απάντηση #31 στις: Ιανουάριος 28, 2014, 05:32:54 μμ »
Ενα μικρό και ταπεινό update έτσι να δείξουμε ότι κάτι κάνουμε  :mrgreen:, κολλήθηκε το πίσω μέρος του καταστρώματος όπως βλέπετε και σιγά-σιγά θα πάμε μέχρι μπροστά,η εφαρμογή καλή και κανένα πρόβλημα δεν παρουσιάστηκε αν δεν έχω κάνει καμιά μακακία εγώ,ότι μικροκενάκι και να παρουσιαστεί σε σχέση με το κήτος θα μπεί λίγο στόκος και τελείωσε,τον χρωματισμό του καταστρώματος  μην τον λαμβάνεται υπόψιν ήταν δοκιμη με το vallejo wood το οποίο δεν θα το χρησιμοποιήσω και θα βαφτεί με το Teak White Ensign.Η βάση είναι μια πρόχειρη και χρησιμοποιείται για ναυπηγείο μου την έχει δώσει ο Nickemi(Merci Νικόλα).Αυτά πρός το παρόν,παπάκια σου αρέσει ρεεε:mrgreen:


Αποσυνδεδεμένος jim-eta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4262
Απ: BISMARCK - Academy 1/350
« Απάντηση #32 στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 10:16:08 πμ »
Πρός του μελλοντικούς φίλους που θα θέλουν να φτιάξουν το συγκεκριμένο κιτ,όταν θα πάτε να κολλήσετε το κατάστρωμα επειδή το μπροστινό μέρος είναι τζαναμπέτικο και εκεί πάσχει λίγο από εφαρμογή το καλύτερο που είναι να κάνεται μετά από συμβουλή του Συμεών μιας και είναι από τους πιο πεπειραμένους στο θέμα πλοίων είναι να κολλήσεται και τα 3 μέρη του καταστρώματος μαζί και ύστερα μετά από dry-fit δοκιμές πάνω στο κήτος,ειδικά μπροστά έχει λίγο θέμα με αποτέλεσαμ να μην κάθεται μπροστά πρόσωπο και να του βάλεται και ενισχύσεις εγκάρσια από κάτω στο κατάστρωμα και να το φέρεται πρόσωπο με τις πατούρες από μέσα,εγώ το πλάκωσα και στις κόλλες στο φούλ με αποτέλεσμα προσπαθώντας το ξεκολήσω ναπό την αριστερή μεριά έφυγε κομμάτι πλαστικού μιας και το είχε ποτίσει και μαλακώσει η κόλλα.Ετσι λοιπόν προσοχή παιδιά,πάλι καλά που κρατήθηκα και δεν βγήκα με το παπόρο στο χέρι να κυνηγάω τα αιλουροειδή πίσω στην μάντρα.Κάποιος μου κάνει βουντού δεν εξηγείται αλλιώς και ξέρω ποιός είναι.  :mrgreen:Πάμε για τρίψιμο τώρα να το συνεφέρουμε.Στις φωτό π'ισω από την άγκυρα το πλαστικό έφυγε κομμάτι ξεφλούδισε μάλλον από το πάνιασμα από την πολύ κόλλα,και πιο πίσω έβαλα κομμάτι πλαστικού και θα στοκαριστεί προσπαθώντας να γίνει όπως και πρίν,είδωμεν.







Αποσυνδεδεμένος Symeon

  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2811
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ - Ι.Π.ΜΕΣΟΛΟΓΓΙΟΥ
Απ: BISMARCK - Academy 1/350
« Απάντηση #33 στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 12:21:34 μμ »
Όπως είπες και εσύ θέλει να αφιερώσεις αρκετή ώρα ώστε να δεις  πως θα αποκτήσεις την ποιο καλή εφαρμογή.
Όταν έχουμε τρία κομμάτια καταστρώματος μπορούμε να τα ενώσουμε καλά μετάξι τους με ταινία και να κάνουμε dry fit αρκετές φορές να δούμε τη εφαρμογές έχουμε. Στην συνέχεια αρχίζουμε να κολλάμε σταδιακά για να έχουμε το ποιο καλο αποτέλεσμα.
Όσων αφορά την κόλλα λίγη λίγη για να μην ποτίσει και αρχίσει να μαλακώνει το πλαστικό και έχουμε προβλήματα.
Δημήτρη ότι έγινε έγινε τώρα καλή συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: BISMARCK - Academy 1/350
« Απάντηση #34 στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 12:58:27 μμ »
Εγώ πάλι πιστεύω, ότι μετά την ενίσχυση που έβαλες, με λίγο εποξικό στόκο (και πιθανότατα με αρκετό βρισίδι), θα φτιάξει το λιώσιμο και θα έρθει στα ίσα του το παπόρο!!!! ::salut::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: BISMARCK - Academy 1/350
« Απάντηση #35 στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 05:08:19 μμ »
Δημήτρη μη το φοβηθείς ,εγώ στη θέση του θα έβαζα και εποξικό στην αρχή και μετά τον μοντελιστικό !
Αλλάξα έτσι ολόκληρες πλώρες σε Αρκ και Σαρνχορστ ...σε ένα λιωσιματάκι θα κολλήσεις ; Άλλωστε εκεί δεν υπάρχει και ιδιαίτερη λεπτομέρεια!!!
Ευχομαι πολύ καλή συνέχεια!!!

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος jim-eta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4262
Απ: BISMARCK - Academy 1/350
« Απάντηση #36 στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 06:11:10 μμ »
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις και συμβουλές,ήδη έχω κολλήσει λίγο φύλο πλαστικού και έχω τρίψει και ξαναπέρασα λίγο στόκο πάλι και θα τριφτεί,Σταμάτη εσύ και ο Συμεών ο θανατερός 13,και άλλοι 2-3 πλοιάδες έχετε πείρα στα πλεούμενα και λογικό να ξέρετε όλα τα κόλπα,από εδώ και πέρα θα ρωτάω πιο πολύ και θα ακολουθώ στα καταστρώματα το κόλπο να τα ενώνω ενιαία όπως μου είπε ο Συμεών και ύστερα με δοκιμές πάνω στο σκάφος.
 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Νασος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1069
  • modelclub.gr
Απ: BISMARCK - Academy 1/350
« Απάντηση #37 στις: Φεβρουάριος 02, 2014, 06:58:21 μμ »
Σου  τα είπα και χθές Δημήτρη.Είναι μια χαρά και εκει που εστιάζεις για το τρίψιμο δεν έχει και πολλά να χαθούν.Μην διστάζεις και προχώρα.Μια χαρά θα βγει. ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος jim-eta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4262
Απ: BISMARCK - Academy 1/350
« Απάντηση #38 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 05:54:11 μμ »
Ωρε καπεταναίοι και νοικοκυραίοι,έβαψα χθές το κατάστρωμα προσπαθώντας να το κάνω ξύλινο με το Η-310 brown με λίγο κίτρινο μέσα και βγήκε αυτό που βλέπετε στη φωτό,εμένα μου φαίνεται λές και λάσπωσα κανένα ερπυστριοφόρο,(εσύ από το Χαλάνδρι κίχ μην πείς)  :mrgreen:,πως σας φαίνεται τι μπορεί να γίνει με άλλα χρώματα κτλ,το πέρασα και με wash raw umber λίγο.Για συσκευτείτε περικαλώ.


Αποσυνδεδεμένος spits22(Panayotis Dim.)

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 939
  • Age: 42
  • Τόπος: Ιλιον- Αθηνα
  • mud 50%- salt water 50%
Απ: BISMARCK - Academy 1/350
« Απάντηση #39 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 06:17:36 μμ »
περασμα με το buff xf-57 της tamiya ή και το -55 deck tan της ιδιας .ισως πολυ αραιωμενα κ ασε το brown που εχεις ριξει τωρα να φαινεται  στις γραμμωσεις των σανιδων

Αποσυνδεδεμένος mmaker

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 9890
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
Απ: BISMARCK - Academy 1/350
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 06:18:40 μμ »
Προσωπικά έχω δοκιμάσει παλιότερα σε 1/700,βάψιμο με πολύ ανοιχτό καφέ σχεδόν buff,ελαφρύ wash με καφέ,και πέρασμα όλες τις σανίδες με διάφορες καφέ ξυλομπογιές.
Το εφέ είναι απίστευτα όμορφο
Γιώργος   
Ναι,φτιάχνουμε και κοσμήματα!Κάντε ένα Like!
www.facebook.com/artnclay.gr

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: BISMARCK - Academy 1/350
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 06:27:08 μμ »
Εγώ δε μιλάω.
ΓΕΛΑΩ με τα παθήματά σου...
 ::glossa::

Αποσυνδεδεμένος jim-eta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4262
Απ: BISMARCK - Academy 1/350
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 07:17:32 μμ »
Παναγιωτη θα το δώ με το buff  τι θα βγεί,το Deck tan είναι δυσεύρετο πλέον εδώ,πιο πολύ μπορείς να πάρεις από το περίπτερο 1 κιλό U-235 παρά να βρείς το XF-55,Γιώργη ίσως να έριχνα πιο πολύ κίτρινο;θα πειραματιστώ να δώ.
 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος jim-eta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4262
Απ: BISMARCK - Academy 1/350
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 26, 2014, 07:20:23 μμ »
Εγώ δε μιλάω.
ΓΕΛΑΩ με τα παθήματά σου...
 ::glossa::

Εσύ επειδή ανθυροστομείς να ελέγχεις το αυτοκίνητο σου κάθε πρωί μήπως έχει τίποτα από κάτω με καλωδιάκια
 :mrgreen: ::glossa::

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

  • Braille Scale Oddity
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3040
  • Age: 63
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Απ: BISMARCK - Academy 1/350
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 07:53:05 πμ »
Eγώ για τα καταστρώματα, ακολουθώ μια μέθοδο που μου είπε ο Καπετάν Σταμάτης:

- Βάψιμο με ακρυλικό άσπρο, ή κάποιο υποκίτρινο
- "Τελίτσες" με λάδι Burnd Umber, ώχρα και άσπρο
- "Τράβηγμα" των λαδιών με καθαρό πλατύ πινέλο είτε στεγνό, είτε με ελάχιστο διαλυτικό (αν τα λάδια έχουν τραβήξει πολύ)

Στα 700άρια δουλεύει - για τις ...διπλάσιες γκουμούτσες, δεν ξέρω, αλλά δεν χάνεις και τίποτα να δοκιμάσεις σε μιαν ακρούλα και αν σου αρέσει το αποτέλεσμα να το επεκτείνεις  ::salut::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος jim-eta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4262
Απ: BISMARCK - Academy 1/350
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 04:19:19 μμ »
θα το δοκιμάσω Δημήτρη και αυτό που λές να το δώ και αυτό πως θα πάει,έπρεπε να πάρω ένα έτοιμο ξύλινο και να τελείωνε το παραμύθι.
 ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: BISMARCK - Academy 1/350
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 04:51:48 μμ »
Ναι αλλά έχει πιο πολύ γούστο να το κάνεις μόνος σου.  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Blackbeard

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 788
    • modeldisplaycases
Απ: BISMARCK - Academy 1/350
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 05:03:31 μμ »
θα το δοκιμάσω Δημήτρη και αυτό που λές να το δώ και αυτό πως θα πάει,έπρεπε να πάρω ένα έτοιμο ξύλινο και να τελείωνε το παραμύθι.
 ::salut:: ::salut::

Ελα... δεν θέλω ηττοπάθεια...  :wink:
Αμέσως την εύκολη λύση... ξύλινο κατάστρωμα και τρίχες κατσαρές...
Το Σάββατο θα σου φέρω το Dek tan και τα δικά μου καφετιά wash... έτσι κι αλλιώς δεν τα χρειάζομαι... αφού χρησιμοποιώ πάντα ξύλινα καταστρώματα...

κάπου εδώ  http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,22364.100.html από την σελίδα 5 και μετά είχαμε κάνει μεγάλη κουβέντα για το βάψιμο του καταστρώματος με ξυλομπογιές...

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: BISMARCK - Academy 1/350
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 05:39:21 μμ »
Δημήτρη δοκίμασε τα λάδια που λέει ο Δημήτρης ,είναι τεχνική πολύ ευκολη μόνο του πάει το πράμα ....και βγαίνει τέλειο...
Απλά τωρα είναι σχετικά σκούρο το χρώμα που έχεις βάψει και το αποτέλεσμα θα είναι λιγο πιό σκούρο ...Εγώ θα ψέκαζα ένα πολύ ανοιχτό μπεζ ,σχεδόν άσπρο!!!Και μετά Raw Umber ή καφέ Vandyke ......και σκούπισμα!

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος jim-eta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4262
Απ: BISMARCK - Academy 1/350
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 27, 2014, 06:25:05 μμ »
Λοιπόν παλληκάρια το πέρασα μόλις τώρα με μια μίξη Η-318 radome με σταγόνες από το H-310 brown,το αποτέλεσμα είναι αυτό που βλέπεται στις φωτό,προσωπικά πιστεύω ότι είναι πολύ καλύτερο από το προηγούμενο θα πέσει και πάλι ένα wash και πιστεύω θα βγει ψιλονορμάλ,τι λέτε;σας μερσώ πολύ για τις απαντήσεις και συμβουλές σας.
 ::salut:: ::salut:: ::salut::






Tags: bismarck