Αποστολέας Θέμα: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H  (Αναγνώστηκε 22875 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

  • Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • MC crew
  • Scale 1/32
  • *****
  • Μηνύματα: 9126
  • Age: 47
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #150 στις: Απρίλιος 28, 2021, 01:17:07 μμ »
Κεντάς Γιάννη! Μου αρέσει πάρα πολύ το αποτέλεσμα!

Αποσυνδεδεμένος zaxos345

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1162
  • Age: 56
  • Τόπος: Χανιά
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #151 στις: Μάιος 09, 2021, 10:56:38 πμ »
Κεντάς Γιάννη! Μου αρέσει πάρα πολύ το αποτέλεσμα!

Σε ευχαριστώ πολύ Αλεξ, έστω και αργοπορημένα λιγο  :lol:

Γιάννης
FLY LOW HIT HARD....    S.L.U.F.F.

Αποσυνδεδεμένος zaxos345

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1162
  • Age: 56
  • Τόπος: Χανιά
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #152 στις: Σεπτέμβριος 29, 2022, 12:24:26 μμ »
Καλημέρα παιδιά,
Μετά από πολύ καιρό, τελείωσε ένα μεγάλο πρότζεκτ, το αγαπημένο μου αεροπλάνο το οποίο όχι μόνο με έκανε αεροπόρο αλλά μου χάρησε και μοναδικές στιγμές στον αέρα!!
Ένα μοντέλο το οποίο εκτός από τα αρκετά λάθη που είχε με πήγε και κόντρα πολύ χαχα. Βέβαια ήταν και η δική μου εμμονή στην λεπτομέρεια αλλά νομίζω ότι το άξιζε!!!
Αλλα ας αφήσω τα λόγια...δεν εχω ανεβάσει πολλές φωτό από τα διάφορα στάδια, αλλά πιστεύω ότι εικόνα θα πάρετε!!!  :lol: :lol:
Βάφτηκε η παραλλαγή με αρκετές διορθώσεις ενδιάμεσα, ελαφρύ weathering, βαφτά σήματα, περάστηκαν τα ντέκαλς της ικαρους, τα οποία εμένα μου φάνηκαν χοντρά για το αποτέλεσμα που επιθυμούσα. Στην συνέχεια έγινε το wash, σατεν βερνίκι και συνέχεια με βρωμισμα. Το ζητούμενο δεν ήταν ενα πολύ ταλαιπωρημένο αραξιώτικο αεροσκάφος, αλλά σε ένα επίπεδο που το είχα εικόνα και ειχα και φωτό ενος μέσου βρωμισμένου αεροσκάφους μεταξύ 1993-2000.
Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Δεξαμενή, βόμβες και βλήματα..

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Συστημα προσγείωσης, σκέλη και θυρίδες...

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Κινητήρας τοποθέτηση...

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Γενικές...

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.
.....
FLY LOW HIT HARD....    S.L.U.F.F.

Αποσυνδεδεμένος zaxos345

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1162
  • Age: 56
  • Τόπος: Χανιά
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #153 στις: Σεπτέμβριος 29, 2022, 12:36:02 μμ »
Και κάποιες τελικές,
Ήταν ένα υπέροχο ταξίδι με ακετές δυσκολίες και απογοητεεύσεις αλλά και χαρές. Με πάλεψε αρκετά με τα πολλά λαθη αλλά και με την εμμονή μου στην λεπτομέρεια, πιστεύω όμως ότι το άξιζε και με το παραπάνω!!
Να σημειώσω ότι το αεροσκάφος είναι αφιερωμένο στην Μοίρα μου, 345ΜΒ και φορτωμένο με την πιο δημοφιλή και αποτελεσματική φόρτωση της εποχής 1XAERO-1d+5XMK-83 LDGP+2XAIM-9P4!!

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Και στην βασούλα του!!

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Σας ευχαριστώ,

Γιάννης
FLY LOW HIT HARD....    S.L.U.F.F.

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #154 στις: Σεπτέμβριος 29, 2022, 12:51:42 μμ »
Κατάφερες να περάσεις λίγη από την συγκίνηση των εμπειριών σου ως χειριστής και σε εμάς μέσω του μοντέλου.
Ευχαριστούμε πολύ, δεν έχω τι άλλο να πω!
 ::avgreekflag5pn:: ::avgreekflag5pn:: ::avgreekflag5pn:: ::avgreekflag5pn:: ::avgreekflag5pn:: ::avgreekflag5pn:: ::avgreekflag5pn:: ::avgreekflag5pn:: ::avgreekflag5pn::

Αποσυνδεδεμένος zaxos345

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1162
  • Age: 56
  • Τόπος: Χανιά
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #155 στις: Σεπτέμβριος 29, 2022, 12:56:46 μμ »
Κατάφερες να περάσεις λίγη από την συγκίνηση των εμπειριών σου ως χειριστής και σε εμάς μέσω του μοντέλου.
Ευχαριστούμε πολύ, δεν έχω τι άλλο να πω!
 ::avgreekflag5pn:: ::avgreekflag5pn:: ::avgreekflag5pn:: ::avgreekflag5pn:: ::avgreekflag5pn:: ::avgreekflag5pn:: ::avgreekflag5pn:: ::avgreekflag5pn:: ::avgreekflag5pn::

Σε ευχαριστώ Γιάννη! ::salut::
FLY LOW HIT HARD....    S.L.U.F.F.

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης Μαυροειδής

  • Δεν είναι ψέμα, τελείωσα μοντέλο!!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1987
  • Age: 47
  • Τόπος: Βόλος
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #156 στις: Σεπτέμβριος 29, 2022, 02:59:35 μμ »
Γιάννη το μοντέλο σου είναι ο,τι καλύτερο μετά το πραγματικό!!!
Άξιζε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο ο χρόνος που αφιέρωσες και ο κόπος που κατέβαλες!!! ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος iceman98

  • IPMS 1420
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 154
  • Age: 25
  • modelclub.gr
    • IG: iceman_models
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #157 στις: Σεπτέμβριος 29, 2022, 04:16:15 μμ »
Γιάννη το μοντέλο σου είναι ο,τι καλύτερο μετά το πραγματικό!!!

Δεν χρειάζεται να πούμε κάτι άλλο....
Όλος αυτός ο χρόνος έδειξε πόσο αγαπάς αυτό το αεροσκάφος!!!
Θάνος

IG: iceman_models

Αποσυνδεδεμένος zaxos345

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1162
  • Age: 56
  • Τόπος: Χανιά
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #158 στις: Σεπτέμβριος 29, 2022, 05:49:04 μμ »
Γιάννη το μοντέλο σου είναι ο,τι καλύτερο μετά το πραγματικό!!!
Άξιζε μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο ο χρόνος που αφιέρωσες και ο κόπος που κατέβαλες!!! ::salut:: ::salut:: ::salut::
Δεν χρειάζεται να πούμε κάτι άλλο....
Όλος αυτός ο χρόνος έδειξε πόσο αγαπάς αυτό το αεροσκάφος!!!

Παναγιώτη, Θάνο σας ευχαριστώ!!!

Γιάννης
FLY LOW HIT HARD....    S.L.U.F.F.

Αποσυνδεδεμένος Δόξας Ιωάννης

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1547
  • Age: 50
  • Τόπος: Αθήνα
  • Ότι και να κάνεις, κάνε το σωστά!
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #159 στις: Σεπτέμβριος 29, 2022, 07:32:11 μμ »
Πόσο πιο όμορφο μπορεί να γίνει ένα μοντέλο όταν έχεις βιοματικη εμπειρία και γνώση πάνω σε αυτό, όσο επιπλέον ταλέντο και επιδεξιότητα.
Την κατασκευή του Γιάννη την έχω παρακολουθήσει από την αρχή και τώρα που ολοκληρώθηκε μπορώ να δηλώσω ότι δεν έχω ξαναδεί ποιο λεπτομερές και ρεαλιστικό Α-7H στην 1/32 (ready to flight)! Γιάννη για άλλη μια φορά μας ευχαριστησες πολύ με το πολύ σπουδαίο θέμα για σένα που διάλεξες, πιστεύω το έφτασες πολύ ψηλά και ελπίζω να το βλέπεις μέσα από την βιτρίνα σου, να το καμαρώνεις και να σου θυμίζει όμορφες υπηρεσιακές αναμνήσεις.

Αποσυνδεδεμένος zaxos345

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1162
  • Age: 56
  • Τόπος: Χανιά
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #160 στις: Σεπτέμβριος 29, 2022, 07:38:52 μμ »
Πόσο πιο όμορφο μπορεί να γίνει ένα μοντέλο όταν έχεις βιοματικη εμπειρία και γνώση πάνω σε αυτό, όσο επιπλέον ταλέντο και επιδεξιότητα.
Την κατασκευή του Γιάννη την έχω παρακολουθήσει από την αρχή και τώρα που ολοκληρώθηκε μπορώ να δηλώσω ότι δεν έχω ξαναδεί ποιο λεπτομερές και ρεαλιστικό Α-7Ε στην 1/32 (ready to flight)! Γιάννη για άλλη μια φορά μας ευχαριστησες πολύ με το πολύ σπουδαίο θέμα για σένα που διάλεξες, πιστεύω το έφτασες πολύ ψηλά και ελπίζω να το βλέπεις μέσα από την βιτρίνα σου, να το καμαρώνεις και να σου θυμίζει όμορφες υπηρεσιακές αναμνήσεις.

Σε ευχαριστώ Γιάννη!!! Και για την βοήθεια και το...τριτο μάτι!! Και ίσως είναι το μοναδικό Α-7Η στην 1/32 πυ έχει φτιάχτεί!!!
FLY LOW HIT HARD....    S.L.U.F.F.

Αποσυνδεδεμένος VAGELIS

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 689
  • Age: 49
  • Τόπος: ΙΩΑΝΝΙΝΑ
  • modelclub.gr
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #161 στις: Σεπτέμβριος 29, 2022, 07:46:14 μμ »
Πανέμορφο και ρεαλιστικό μοντέλο και πρωτότυπη βάση!
Βαγγέλης Αθανασίου

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #162 στις: Σεπτέμβριος 29, 2022, 07:49:44 μμ »
Γιάννη, ότι και να γράψω θα είναι λίγο. Απλά εξαιρετικό :!:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Peter75

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 102
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #163 στις: Σεπτέμβριος 29, 2022, 07:55:12 μμ »
Συγχαρητήρια εξαιρετική δουλειά  ::keep_mod::

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3394
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #164 στις: Σεπτέμβριος 29, 2022, 11:18:26 μμ »
Πολύ ωραία δουλειά!

Αποσυνδεδεμένος zaxos345

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1162
  • Age: 56
  • Τόπος: Χανιά
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #165 στις: Σεπτέμβριος 30, 2022, 07:16:46 πμ »
Πανέμορφο και ρεαλιστικό μοντέλο και πρωτότυπη βάση!
Γιάννη, ότι και να γράψω θα είναι λίγο. Απλά εξαιρετικό :!:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ
Συγχαρητήρια εξαιρετική δουλειά  ::keep_mod::

Πολύ ωραία δουλειά!

Σας ευχαριστώ!!

Γιάννης
FLY LOW HIT HARD....    S.L.U.F.F.

Αποσυνδεδεμένος jim-eta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4262
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #166 στις: Σεπτέμβριος 30, 2022, 08:34:28 πμ »
Δεν υπάρχουν λόγια για το αριστούργημα που έφτιαξες και τίμησες την μοίρα σου Γιάννη.
 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος zaxos345

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1162
  • Age: 56
  • Τόπος: Χανιά
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #167 στις: Σεπτέμβριος 30, 2022, 08:39:15 πμ »
Δεν υπάρχουν λόγια για το αριστούργημα που έφτιαξες και τίμησες την μοίρα σου Γιάννη.
 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Ευχαριστώ πολύ κομάντο!!!
FLY LOW HIT HARD....    S.L.U.F.F.

Αποσυνδεδεμένος Ορεστης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 620
  • Age: 56
  • Τόπος: Θεσσαλονικη
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #168 στις: Σεπτέμβριος 30, 2022, 08:58:56 πμ »
Πολύ μεγάλο ταξίδι φίλε με παρά πολλές δυσκολίες όπως λες αλλά και όπως είδα κι εγώ από την αρχή του!
Ένα ταξίδι όμως που σε έκανε έναν μοντελιστή υψηλού επιπέδου και σου έμαθε πολλά.
Σου έχω πει πολλά μπράβο για την δουλειά σου και για την υπομονη σου. Παρά πολύ υπομονη για να διορθώσεις τα πολλά λάθη του κιτ και να φτάσεις σε αυτό το υπέροχο αποτέλεσμα!!!
Ακόμα ένα μεγάλο Μπράβο λοιπόν. Σε ευχαριστώ που μοιράστηκες και μαζί  μου λίγο από αυτό το ταξίδι σου!
Άντε στο επόμενο σου τώρα.

Ορέστης.

(Με τέτοιο ταξίδι Ανδρομέδα πήγαινες)

Αποσυνδεδεμένος zaxos345

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1162
  • Age: 56
  • Τόπος: Χανιά
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #169 στις: Σεπτέμβριος 30, 2022, 09:02:14 πμ »
Πολύ μεγάλο ταξίδι φίλε με παρά πολλές δυσκολίες όπως λες αλλά και όπως είδα κι εγώ από την αρχή του!
Ένα ταξίδι όμως που σε έκανε έναν μοντελιστή υψηλού επιπέδου και σου έμαθε πολλά.
Σου έχω πει πολλά μπράβο για την δουλειά σου και για την υπομονη σου. Παρά πολύ υπομονη για να διορθώσεις τα πολλά λάθη του κιτ και να φτάσεις σε αυτό το υπέροχο αποτέλεσμα!!!
Ακόμα ένα μεγάλο Μπράβο λοιπόν. Σε ευχαριστώ που μοιράστηκες και μαζί  μου λίγο από αυτό το ταξίδι σου!
Άντε στο επόμενο σου τώρα.

Ορέστης.

(Με τέτοιο ταξίδι Ανδρομέδα πήγαινες)

 :lol: :lol: :lol: :lol:
Ευχαριστώ φιλαράκι!!

Γιάννης
FLY LOW HIT HARD....    S.L.U.F.F.

Αποσυνδεδεμένος jtrip49

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 257
  • Age: 74
  • Τόπος: Χανιά
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #170 στις: Σεπτέμβριος 30, 2022, 09:39:53 μμ »
Αγαπητέ φίλε & συνάδελφε Γιάννη υπήρξα από τούς πρώτους το μακρυνό
1975 που υπηρέτησα το Α-7Η από όλα τα πόστα του χώρου μου και νόμιζα ότι ήξερα την κάθε λεπτομέρεια αυτού, πράγμα που με διέψευσες εσύ με αυτό το μοντέλο αν και όταν επέστρεψα  από την Αμερική έφερα το πρώτο 1/48 Α-7Ε  της Hasegawa στην Ελλάδα το οποίο έφτιαξα σε -Η μετά από δύο χρόνια προσπάθειας.
Είθισται ο μαθητής να θριαμβεύει του δασκάλου.
Μπράβο!!!😉👏
IPMS Ελλάδος - Μέλος #7  (1981-1990)
ΟΜΙΛΟΣ ΣΤΑΤΙΚΟΥ ΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΥ Ν. ΧΑΝΙΩΝ (ΙΔΡΥΤΙΚΟ ΜΕΛΟΣ) - 2007.

Αποσυνδεδεμένος komhs

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1248
  • Age: 53
  • Τόπος: ΑΜΦΙΣΣΑ - ΦΩΚΙΔΑ
  • modelclub.gr
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #171 στις: Οκτώβριος 06, 2022, 02:21:17 μμ »
Ότι και να πω λίγο θα είναι!!! Να κάνεις το κατασκευαστικό σε PDF!
Ηλίας


Αποσυνδεδεμένος stavros F-5

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 273
  • Age: 52
  • Τόπος: αθηνα-αγρινιο
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #172 στις: Οκτώβριος 06, 2022, 08:56:35 μμ »
φιλαρακι αλλο να το λες και αλλο να το βλεπεις απο κονυα!απλα εξαιρετικο.ετοιμαζεις καφε και με την πρωτη ευκαιια σου ερχομαι :D :D :D :D :D

Αποσυνδεδεμένος stavros F-5

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 273
  • Age: 52
  • Τόπος: αθηνα-αγρινιο
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #173 στις: Οκτώβριος 06, 2022, 09:00:16 μμ »
φιλαρακι αλλο να το λες και αλλο να το βλεπεις απο κονυα!απλα εξαιρετικο.ετοιμαζεις καφε και με την πρωτη ευκαιια σου ερχομαι :D :D :D :D :D
ααα καλα θελω αμεσα γυαλια φιλε :mrgreen: :oops: :oops: :oops: :oops:

Αποσυνδεδεμένος zaxos345

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1162
  • Age: 56
  • Τόπος: Χανιά
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #174 στις: Οκτώβριος 06, 2022, 09:04:39 μμ »
Αγαπητέ φίλε & συνάδελφε Γιάννη υπήρξα από τούς πρώτους το μακρυνό
1975 που υπηρέτησα το Α-7Η από όλα τα πόστα του χώρου μου και νόμιζα ότι ήξερα την κάθε λεπτομέρεια αυτού, πράγμα που με διέψευσες εσύ με αυτό το μοντέλο αν και όταν επέστρεψα  από την Αμερική έφερα το πρώτο 1/48 Α-7Ε  της Hasegawa στην Ελλάδα το οποίο έφτιαξα σε -Η μετά από δύο χρόνια προσπάθειας.
Είθισται ο μαθητής να θριαμβεύει του δασκάλου.
Μπράβο!!!😉👏

Γιάννη σε ευχαριστώ πολύ!!!!

Ότι και να πω λίγο θα είναι!!! Να κάνεις το κατασκευαστικό σε PDF!


Σε ευχαριστώ!!!!

φιλαρακι αλλο να το λες και αλλο να το βλεπεις απο κονυα!απλα εξαιρετικο.ετοιμαζεις καφε και με την πρωτη ευκαιια σου ερχομαι :D :D :D :D :D

Εννοάται!!! Η υπόγα περιμένει!! χαχαχα  :mrgreen:
FLY LOW HIT HARD....    S.L.U.F.F.

Tags: a-7h 345MB