Αποστολέας Θέμα: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H  (Αναγνώστηκε 22748 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zaxos345

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1162
  • Age: 56
  • Τόπος: Χανιά
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #50 στις: Μάιος 18, 2015, 06:16:29 μμ »
Καλησπέρα Γιάννη,

Πολύ όμορφη η δουλειά σου μέχρι τώρα καί ανυπομονώ να δώ την συνέχεια της. Μία ερώτηση, η σκάλα επιβίβασης πόσο σου βγήκε; Βλέποντας μία από τις φωτογραφίες σου την υπολόγισα περίπου στα 3,5 εκατοστά, ισχύει; Το ρωτάω γιατί θέλω να την φτιάξω για το 72αρι που έχω της Ηόμπυ Μπόςς καί θα με βοηθούσε να ήξερα στην 1/32 πόσο είναι.

Ευχαριστώ ::salut::

Κοντά έπεσες 29,5 χιλιοστά, η κανονική είναι 940 χιλιοστά, άρα στην 1/72 13 χιλιοστά.
Θες 3 κομμάτια, από πάνω προς τα κάτω, ένα  4,16χ0,7, ένα 4,16χ0,6 και το τελευταίο 4,7χ0,5  όλα σε χιλιοστά.
Τα σκαλοπάτια, πραγματικά είναι 140Χ30 χιλιοστά άρα στην 1/72 πρέπει να τα κάνεις  1,9Χ0,4 χιλιοστά.
Θα σου βγουν τα μάτια λίγο   :lol: ....αλλά θα είσαι στην κλίμακα. Ελπίζω να σε βοήθησα   ::salut:: ::salut::

Γιάννης
FLY LOW HIT HARD....    S.L.U.F.F.

Αποσυνδεδεμένος dmoshid

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2170
  • Age: 48
  • Τόπος: Stavanger- Κουφάλια
  • Don't fear death, fear time
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #51 στις: Μάιος 18, 2015, 06:29:40 μμ »
Κοντά έπεσες 29,5 χιλιοστά, η κανονική είναι 940 χιλιοστά, άρα στην 1/72 13 χιλιοστά.
Θες 3 κομμάτια, από πάνω προς τα κάτω, ένα  4,16χ0,7, ένα 4,16χ0,6 και το τελευταίο 4,7χ0,5  όλα σε χιλιοστά.
Τα σκαλοπάτια, πραγματικά είναι 140Χ30 χιλιοστά άρα στην 1/72 πρέπει να τα κάνεις  1,9Χ0,4 χιλιοστά.
Θα σου βγουν τα μάτια λίγο   :lol: ....αλλά θα είσαι στην κλίμακα. Ελπίζω να σε βοήθησα   ::salut:: ::salut::

Γιάννης
Πάρα πολύ!!! Ευχαριστώ!!! :wink: ::salut::
Ο άνθρωπος δεν κατάγεται από τους πιθήκους αλλά απο τα ΒΑΜΠΙΡ!
Μόνο οι νεκροί βλέπουν το τέλος του πολέμου!

Αποσυνδεδεμένος s-mat

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2227
  • Age: 42
  • Τόπος: Αθήνα
  • I'll be back soon......I hope
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #52 στις: Μάιος 18, 2015, 08:38:56 μμ »
’ψογος Γιάννη  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος zaxos345

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1162
  • Age: 56
  • Τόπος: Χανιά
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #53 στις: Μάιος 18, 2015, 08:44:23 μμ »
’ψογος Γιάννη  ::salut::

Ευχαριστώ Σταύρο!!!  ::salut::
FLY LOW HIT HARD....    S.L.U.F.F.

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #54 στις: Μάιος 19, 2015, 01:35:48 μμ »
Καλημέρα Γιάννη, καί σε ευχαριστώ για την λεπτομερή απάντηση σου!!!

Καλή συνέχεια!!! ::salut::
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #55 στις: Μάιος 19, 2015, 02:26:19 μμ »
Παρακολουθώ και περιμένω το επόμενο update με αγωνία μιας και το 7άρι είναι το αγαπημένο μου!
Γιάννη φοβερή δουλειά μέχρι στιγμής. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος prokroust

  • H.A.F. Fanatic
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3229
  • Age: 48
  • Τόπος: Σαλαμίνα
  • Η Ελλάς πρέπει να Ζήσει κ θα Ζήσει..(Χ. Τρικούπης)
    • ModelMania
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #56 στις: Μάιος 19, 2015, 11:28:29 μμ »
Απιστευτη εργασιά.... τι να λεμε τώρα.... ελπίζω να συνεχίσεις κ να μην το παρατήσεις... η δουλεία σου είναι οδηγός
Κρουστάλλης (Πάκης) Προκόπης

Αποσυνδεδεμένος zaxos345

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1162
  • Age: 56
  • Τόπος: Χανιά
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #57 στις: Ιούνιος 06, 2015, 08:24:59 μμ »
Παιδιά σας ευχαριστώ!!!
Επανέρχομαι με λίγη πρόοδο... Φτιάξαμε την σκάλα, αλλά όταν την τοποθέτησα πρόχειρα στην φωλιά και σύγκρινα με τις φωτό...η φωλιά και το πορτάκι δεν με έφτιαχναν, οπότε βουρ και εκεί!!
Η τρομπέτα δίνει την φωλιά τετραγωνοποιημένη ενω κανονικά δεν είναι...οπότε επιστρατεύτικε το πλαστικό και υπονομή..

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Εδώ με το πορτάκι απείραχτο και με την σκάλα για να πάρουμε μια εικόνα, η γωνία της σκάλας για την ώρα ιδανική, όπως θα δείτε και παρακάτω (άλλο πρόβλημα του μοντέλου σε αυτό το σημείο, αν βάλεις την σκάλα που δίνει το κιτ από μπροστά φαίνεται να ''πετάει''!!)

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Κατόπιν την ''έπεσα'' στο πορτάκι, χοντρό, με λεπτομέρεια άσχετη και γενικά όλο εκτος κλίμακας. Οπότε τρίψιμο όλη η λεπτομέρεια και λέπτυμα έως see through! Τοποθετήθηκε και ένα πιέτσι που δίνει η Eduard και είναι καλό (αφού βέβαια τρίφτηκε και λέπτυνε σε πάχος, το μισό!)

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Και εδώ όλο το πακέτο πρόχειρα τοποθετημένο, βάζω και κάποιες φωτό από το πραγματικό για σύγκριση.

Click to see the original size. Click to see the original size.Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Αυτά τα ολίγα παίδες!!! Καλό Σαβ/κο  :icon_salut:

Γιάννης
FLY LOW HIT HARD....    S.L.U.F.F.

Αποσυνδεδεμένος jtrip49

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 257
  • Age: 74
  • Τόπος: Χανιά
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #58 στις: Ιούνιος 06, 2015, 09:32:55 μμ »
Παιδιά σας ευχαριστώ!!!
Επανέρχομαι με λίγη πρόοδο... Φτιάξαμε την σκάλα, αλλά όταν την τοποθέτησα πρόχειρα στην φωλιά και σύγκρινα με τις φωτό...η φωλιά και το πορτάκι δεν με έφτιαχναν, οπότε βουρ και εκεί!!
Η τρομπέτα δίνει την φωλιά τετραγωνοποιημένη ενω κανονικά δεν είναι...οπότε επιστρατεύτικε το πλαστικό και υπονομή..

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Εδώ με το πορτάκι απείραχτο και με την σκάλα για να πάρουμε μια εικόνα, η γωνία της σκάλας για την ώρα ιδανική, όπως θα δείτε και παρακάτω (άλλο πρόβλημα του μοντέλου σε αυτό το σημείο, αν βάλεις την σκάλα που δίνει το κιτ από μπροστά φαίνεται να ''πετάει''!!)

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Κατόπιν την ''έπεσα'' στο πορτάκι, χοντρό, με λεπτομέρεια άσχετη και γενικά όλο εκτος κλίμακας. Οπότε τρίψιμο όλη η λεπτομέρεια και λέπτυμα έως see through! Τοποθετήθηκε και ένα πιέτσι που δίνει η Eduard και είναι καλό (αφού βέβαια τρίφτηκε και λέπτυνε σε πάχος, το μισό!)

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Και εδώ όλο το πακέτο πρόχειρα τοποθετημένο, βάζω και κάποιες φωτό από το πραγματικό για σύγκριση.

Click to see the original size. Click to see the original size.Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Αυτά τα ολίγα παίδες!!! Καλό Σαβ/κο  :icon_salut:

Γιάννης

Γιάννη καλησπέρα, συγχαρητήρια για την πολύ καλή και υπομονετική δουλειά σου, είμαι από τους πρώτους που εκπαιδεύτηκαν στην Αμερική στα Α-7Η ως Μηχ/κός και υπηρέτησα 11 έτη στην 340ΜΔ/Β, έχω βάλη και κάποιες ώρες πτήσης σε δοκιμές και ταξίδι με το ΤΑ-7Η, πάνω από όλα είμαι όμως και 53 χρόνια ερασιτέχνης μοντελιστής,στην 1/48 του καθαρού μοντέλου και της εξωτερικής λεπτομέρειας, 2 έτη έφτιαχνα το εν λόγω Αφος στην 1/48 όταν πρωτοβγήκε το κιτ της HASEGAWA  το οποίο έφερα από Αμερική, αλλά εσύ από ότι βλέπω είσαι το κάτι άλλο!!!
Μένω Χανιά (Αγ.Ονούφριο) θα χαρώ πολύ να σε συναντήσω ή να επικοινωνήσουμε και ίσως μπορέσω να σε βοηθήσω σε κάτι και ειδικά στον τομέα των χαλκομανιών και ίσως και αλλού.
Φιλικά Γιάννης Ε. Τριπολιτάκης.
IPMS Ελλάδος - Μέλος #7  (1981-1990)
ΟΜΙΛΟΣ ΣΤΑΤΙΚΟΥ ΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΥ Ν. ΧΑΝΙΩΝ (ΙΔΡΥΤΙΚΟ ΜΕΛΟΣ) - 2007.

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #59 στις: Ιούνιος 06, 2015, 11:41:27 μμ »
Αστέρια η σκάλα, η φωλιά της και η πόρτα τους, Γιάννη. Καλή συνέχεια :!:

Spoiler (hover to show)

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος jim40

  • Τζαλαχάνης Δημήτρης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1282
  • Age: 57
  • Τόπος: Γιαννιτσά
  • go ahead punk make my day
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #60 στις: Ιούνιος 07, 2015, 12:37:09 πμ »
Φοβάμαι να ρωτήσω όταν θα φτάσεις στον κινητήρα. Θα πετάει στ' αλήθεια?

Αποσυνδεδεμένος Ορεστης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 620
  • Age: 56
  • Τόπος: Θεσσαλονικη
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #61 στις: Ιούνιος 07, 2015, 04:00:58 μμ »
Το κιτ πρέπει να είναι ότι χειρότερο έχει κυκλοφορήσει στην μοντελιστική αγορά.
Ευτυχώς που στα χέρια μοντελιστών σαν κι εσένα τα σκουπίδια γίνονται αστέρια μοντέλα!!!  
Καλή συνέχεια φιλαράκι. ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος alexanderb

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 968
  • Age: 44
  • Τόπος: Βόλος-Αθήνα
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #62 στις: Ιούνιος 07, 2015, 08:26:16 μμ »
Το κιτ πρέπει να είναι ότι χειρότερο έχει κυκλοφορήσει στην μοντελιστική αγορά.
Ευτυχώς που στα χέρια μοντελιστών σαν κι εσένα τα σκουπίδια γίνονται αστέρια μοντέλα!!! 
......

Εντάξει μη τρελαθούμε κιόλας, σκουπίδι ή ότι χειρότερο έχει κυκλοφορήσει αυτό το κιτ;; Αυτό το κιτ;;  :?: :roll: Έλεος... Για άλλα κιτ τί να πούμε δηλαδή; Ναι έχει λάθη, όπως έχουν ΌΛΑ τα κιτ, αλλά να 'ναι καλά που το κυκλοφόρησε η TRUMPETER αλλιώς μέχρι πριν στην 1/32 τί υπήρχε από Α-7;; ΤΙΠΟΤΑ.. Οπότε καλό είναι να η γενικεύουμε ιδίως αν δεν έχουμε δει από κοντά το κιτ και δε ξέρουμε καν πώς είναι.. Επίσης για κάποιους της υπερλεπτομέρειας έχει πολλά λαθάκια, αλλά για κάποιον που θέλει απλά να φτιάξει ένα μοντέλο του Α-7Ε στην 1/32, που να στέκει καλά, ιδίως με καλό βάψιμο είναι κουκλί.. Και επαναλαμβάνω από τα χειρότερα κιτ αυτό; Για κοίτα φίλε μου στις φωτός με τα πλαίσια και μετά πες μου αν όντως είναι τόσο χάλια όσο νομίζεις το κιτ.. http://www.model-making.eu/products/item_name-366293.html  ::salut:: Χωρίς παρεξήγηση όσα λέω γιατί οδηγούμαστε σε λάθος συμπεράσματα απλά από φωτός ή σχόλια μελών..

Αποσυνδεδεμένος zaxos345

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1162
  • Age: 56
  • Τόπος: Χανιά
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #63 στις: Ιούνιος 07, 2015, 08:57:31 μμ »
Κοιτα φιλε μου, αν εξαιρεσεις οτι το σχημα της ατρακτου ειναι λαθος, η εξαγωγη του κινητηρα σε σχημα λαθος, ο αεραγωγος και το σχημα του λαθος, το σχημα του αλεξηνεμειου και της καλυπτρας λαθος, ορισμενα πανελ λαθος, τοτε ναι ειναι ενα καλο κιτ! Με λιγα λογια ολα οσα φαινονται ειναι λαθος!! Τωρα αν αυτα που δεν φαινονται ειναι σωστα λιγο με νοιαζει!!! Και μην μου πεις οτι δεν το ξερω το αεροπλανο...το πεταγα! Εγω δεν θα πω οτι ειπε ο Ορεστης αλλα θα πω οτι ειναι μια προχειρη και απροσεκτη τελειως δουλεια της τρομπετας. Και να πω οτι δεν υπηρχαν αεροπλανα να μετρησουν? Η ταυλανδη διπλα ειναι!!
Χωρια το γεγονος οτι για να το σουλουπωσεις λιγο θα πρεπει να το πληρωσεις αλλο τοσο!!
Αν δεν ηταν το αφος που πεταγα απλα δεν θα το εφτιαχνα, οχι γιατι δεν μου αρεσει αλλα γιατι με πειραζει να με δουλευει μια εταιρεια, να πληρωνω ενα καρο λεφτα να το παρω και να θελω αλλα τοσα για να το κανω να μοιαζει με το πραγματικο!
Τα παραπανω δεν τα λεω μονο εγω, ετσι? Τωρα αν εσενα δεν σε νοιαζει η λεπτομερεια η τουλαχιστον το σωστο σχημα σε ενα μοντελο εκει δεν μπορω να πω κατι!!
Χωρις παρεξηγηση, κουβεντα κανουμε, αλλα ας το αφησουμε εδω μιας και το τοπικ ειναι κατασκευαστικο. Ευχαριστως να διασταυρωσουμε τις αποψεις μας σε ενα τοπικ αφιερωμενο στην πληροτητα η ακτιβεια των μοντελων!!

Φιλικα, Γιαννης
FLY LOW HIT HARD....    S.L.U.F.F.

Αποσυνδεδεμένος alexanderb

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 968
  • Age: 44
  • Τόπος: Βόλος-Αθήνα
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #64 στις: Ιούνιος 07, 2015, 09:01:46 μμ »
Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος zaxos345

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1162
  • Age: 56
  • Τόπος: Χανιά
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #65 στις: Ιούνιος 07, 2015, 09:09:28 μμ »
Το καταλαβα!! Και εγω συγκλινω στην αποψη του Ορεστη αλλα το αφηνουμε αυτο!! Ολα καλα!! Συνεχιζουμε ακαθεκτοι!!! Θα καταλαβεις πολλα στην συνεχεια απο την κατασκευη και τις επεμβασεις!!
Καλη βδομαδα ::salut::

Γιαννης
FLY LOW HIT HARD....    S.L.U.F.F.

Αποσυνδεδεμένος Idomeneas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 569
  • Age: 45
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #66 στις: Ιούνιος 07, 2015, 09:48:24 μμ »
Παιδιά σας ευχαριστώ!!!
Επανέρχομαι με λίγη πρόοδο... Φτιάξαμε την σκάλα, αλλά όταν την τοποθέτησα πρόχειρα στην φωλιά και σύγκρινα με τις φωτό...η φωλιά και το πορτάκι δεν με έφτιαχναν, οπότε βουρ και εκεί!!
Η τρομπέτα δίνει την φωλιά τετραγωνοποιημένη ενω κανονικά δεν είναι...οπότε επιστρατεύτικε το πλαστικό και υπονομή..

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Εδώ με το πορτάκι απείραχτο και με την σκάλα για να πάρουμε μια εικόνα, η γωνία της σκάλας για την ώρα ιδανική, όπως θα δείτε και παρακάτω (άλλο πρόβλημα του μοντέλου σε αυτό το σημείο, αν βάλεις την σκάλα που δίνει το κιτ από μπροστά φαίνεται να ''πετάει''!!)

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Κατόπιν την ''έπεσα'' στο πορτάκι, χοντρό, με λεπτομέρεια άσχετη και γενικά όλο εκτος κλίμακας. Οπότε τρίψιμο όλη η λεπτομέρεια και λέπτυμα έως see through! Τοποθετήθηκε και ένα πιέτσι που δίνει η Eduard και είναι καλό (αφού βέβαια τρίφτηκε και λέπτυνε σε πάχος, το μισό!)

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Και εδώ όλο το πακέτο πρόχειρα τοποθετημένο, βάζω και κάποιες φωτό από το πραγματικό για σύγκριση.

Click to see the original size. Click to see the original size.Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Αυτά τα ολίγα παίδες!!! Καλό Σαβ/κο  :icon_salut:

Γιάννης

Παρακολουθω με ενδιαφερον, κανεις πολυ ωραια δουλεια και το A7 αισθητικα παντα ηταν ενα απο τα αγαπημενα μου συγχρονα αεροσκαφη.

Αποσυνδεδεμένος Nicolas_mk2

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1773
  • Age: 38
  • Τόπος: ΦΡΑΠΕΔΟΥΠΟΛΗ (Θεσ/νίκη)
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #67 στις: Ιούνιος 07, 2015, 10:40:45 μμ »
Μερακλίδικη δουλειά για γερά νεύρα,χαρά στην υπομονή σου,πραγματικά μπράβο!  :wink:

Αποσυνδεδεμένος zaxos345

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1162
  • Age: 56
  • Τόπος: Χανιά
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #68 στις: Ιούνιος 11, 2015, 08:28:43 πμ »
Γιάννη καλησπέρα, συγχαρητήρια για την πολύ καλή και υπομονετική δουλειά σου, είμαι από τους πρώτους που εκπαιδεύτηκαν στην Αμερική στα Α-7Η ως Μηχ/κός και υπηρέτησα 11 έτη στην 340ΜΔ/Β, έχω βάλη και κάποιες ώρες πτήσης σε δοκιμές και ταξίδι με το ΤΑ-7Η, πάνω από όλα είμαι όμως και 53 χρόνια ερασιτέχνης μοντελιστής,στην 1/48 του καθαρού μοντέλου και της εξωτερικής λεπτομέρειας, 2 έτη έφτιαχνα το εν λόγω Αφος στην 1/48 όταν πρωτοβγήκε το κιτ της HASEGAWA  το οποίο έφερα από Αμερική, αλλά εσύ από ότι βλέπω είσαι το κάτι άλλο!!!
Μένω Χανιά (Αγ.Ονούφριο) θα χαρώ πολύ να σε συναντήσω ή να επικοινωνήσουμε και ίσως μπορέσω να σε βοηθήσω σε κάτι και ειδικά στον τομέα των χαλκομανιών και ίσως και αλλού.
Φιλικά Γιάννης Ε. Τριπολιτάκης.

[/quote]

Γιάννη καλημέρα, ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και συγχώρα με για το αργοπορημένο της απάντησης!! Σε γνωρίζω και εσύ πρέπει να με ξέρεις, υπηρέτησα στην 345ΜΒ από το 1990 έως το 2002, και στην συνέχεια στο επιτελείο μέχρι που ήρθαν τα F-16 οπότε πήγα Μοίραρχος στην ΜΑΦ, Στουρνάρας το όνομά μου! Θα σε έχω στα υπόψιν σε κάθε περίπτωση, για την ώρα είμαι καλλυμένος, ευχαριστώ πολύ για τις προθέσεις!!!

Γιάννης
FLY LOW HIT HARD....    S.L.U.F.F.

Αποσυνδεδεμένος zaxos345

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1162
  • Age: 56
  • Τόπος: Χανιά
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #69 στις: Ιούνιος 11, 2015, 08:30:04 πμ »
Για τα υπόλοιπα παιδιά, σας ευχαριστώ για τα καλά λόγια!!!
FLY LOW HIT HARD....    S.L.U.F.F.

Αποσυνδεδεμένος stavros F-5

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 273
  • Age: 52
  • Τόπος: αθηνα-αγρινιο
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #70 στις: Ιούνιος 11, 2015, 10:18:24 μμ »
Καλησπερα φιλαρακι ολα καλα;εγω δεν σχολιαζω προς το παρον περιμενω αν ξανακατεβω κατω να με φορτωθεις για κανα 8αωρο και να το δω απο κοντα!! :mrgreen:πατως οπως τα ειπαμε και απο κοντα χαρα στην υπομονη σου φιλε μου,αν και για να πω την αληθεια δεν περιμενα κατι διαφορετικο απο εσενα ::salut::

Αποσυνδεδεμένος AETOC69

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 672
  • Τόπος: ΕΛΛΑΣ
  • OLYMPOS TANGO 4
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #71 στις: Ιούνιος 12, 2015, 02:04:23 πμ »
Συνονόματε  εύγε  !

Σε παρακολουθώ  ευλαβικά γιατί έχω και εγώ ένα 32αρη στα σκαριά καθώς και το 48αρη της Hasegawa ως οδηγό
για τις διορθώσεις στο μεγάλο αδερφάκι της τρομπετας .

Καλή συνέχεια !  ::salut::


Γιάννης 
FLY LOW HIT HARD ..... WITH THE RIGHT STUFF

Αποσυνδεδεμένος zaxos345

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1162
  • Age: 56
  • Τόπος: Χανιά
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #72 στις: Δεκέμβριος 07, 2015, 08:35:21 πμ »
Παίδες καλημέρα...κάλλιο αργά παρά ποτέ...οπότε επανέρχομαι στο θέμα με ένα update! Το ξέρω ότι έχω αργήσει αλλά....είμαι αργός, υπομονετικός, μεθοδικός και..λεπτομερής. Σε κάπιους ''τομείς''...(στον μοντελισμό ας πούμε), αυτά μετράνε!!   :mrgreen: :mrgreen:
Λοιπόν ας το πάρουμε σιγά σιγἀ...το κάθισμα της Aires διαφημίζεται για escapac 1G-2, κολοκὐθια τούμπανα, να φανταστείτε δεν δίνει ούτε τα canopy breakers για να μην πω για άλλες λεπτομέρειες, κακό σχήμα του survival kit κ.λ.π.  Και μιλάω φυσικά για διαφορές σε σχέση με αυτο στο οποίο καθόμουν!!! Οπότε μονόδρομος η βελτίωσή του και αρχίσαμε με τα...πριόνια...

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

και βάλαμε και μια πατουρίτσα...

Click to see the original size.

και ξεκίνησα με ένα ''τουβλο'' ρυτίνης να δίνω σχήμα για να φτιάξω από την αρχή το survival kit...

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

γώνιασμα, λεπτή λωρίδα αυτοκόλλητης αλουμινοταινίας (να δω πως θα την βάψω μετά!!)...

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

παρελκόμενα του κιτ..

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Επόμενο βήμα το μαξιλαράκι του survival kit...
Αυτό δηλαδή...

Click to see the original size.

1η προσπάθεια, όλο από εποξικό....απορρίφθηκε!

Click to see the original size. Click to see the original size.

2η, ντύσιμο με αλουμίνο...το ίδιο

Click to see the original size.

3η, ανοίξαμε φύλλο από εποξικό, ντύσαμε φύλλο πλαστικού στο οποίο είχαμε δώσει το κατάλληλο σχήμα και πάιζοντας με πινέλο και νεράκι.... πήρε έγκριση και μπήκε κατά μέρος

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Παράλληλα ὀπως βλέπετε, με εποξικό διόρθωσα την υφή του αλεξίπτωτου και το επιμήκυνα λίγο για να κλείσω και το κενό με το survival kit.
Καθίσματος συνέχεια, τζαμάκι επιθεώρησης, λεπτομέρειες, σκάψιμο για να τοποθετηθεί η χειρολαβή του face curtain....

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Φτιάχτηκαν από φύλλο πλαστικού (με ταλαιπώρησαν λίγο να μπορέσω να δώσω το σωστό σχήμα) τα canopy breakers και τοποθετήθηκαν μαζί με τα actuators. Στην τελευταία φωτό μια προχειρη εικόνα του καθίσματος.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Και νόμιζα ότι τέλειωσα...μέχρι που είδα την μπανιέρα!!! Σύλαθος ακόμα και για -Ε. Πήραν την μπανιέρα του -D προσθέσαν κάτι πανελάκια και διακοπτάκια και την πασάρανε για early -E.
’λλος αγώνας και εδω!! Έπρεπε να αφαιρεθούν κομμάτια και να φτιαχτούν άλλα. Σκοπός να φτιαχτεί μια μπανιέρα όσο το δυνατόν πιο κοντά σε αυτή του -Η.
Το πρίν...

Click to see the original size. Click to see the original size.

Δέστε την σωλήνα του οξυγόνου στο δεξί μέρος....αυτἠ υπήρχε μόνο στο -D. Στα -Ε και -Η η σωλήνα οξυγόνου από την μάσκα του χειριστή συνδεόταν στον ρυθμίστη οξυγόνου, ο οποίος ούτε και αυτός υπάρχει, θα τον δέίτε στο τέλος.

[Click to see the original size.

Ξύρισμα λοιπόν...

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Χτίσιμο λεπτομέρειας και φύλλο αλουμινιου και προσθήκη διάφορων λεπτομερειών...

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

...μοχλός ασφάλισης καλύπτρας...

Click to see the original size. Click to see the original size.

Μανέτα....(λάθος για το -Η, τοποθετήθηκαν μικρές λεπτομέρειες..)

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Μοχλός Σ/Π, από σωληνάκια και παντσαρισμένο διαφανές πλαστικό..

Click to see the original size.

Και διάφορες ἀλλες λεπτομέρειες στην μπανιέρα που έιτε έλειπαν ή δεν ήταν σωστές.. (διόρθωση του flood light, τοποθέτηση του μοχλού της emergency απόρριψης της καλύπτρας κ.λ.π.)

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Η θήκη του ιμάντα συγκράτησης της καλύπτρας (για την ανοικτή θέση)

Click to see the original size.

Στην όλη λεπτομέρεια με το αλουμίνιο έπρεπε να προστεθούν και rivets. προσπάθησα κόβοντας λωρίδες, με αυτά της Archer αλλά δεν τα κατάφερα, οπότε άρχισα να τα ξυρίζω από το φύλλο και να τα κολλάω ένα ένα με φουτούρ 
Τελικά επικράτησα!!!

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Σειρά είχε το σκιάδιο με αφαίρεση κομματιών και προσθήκη άλλων...

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

...πίκακας οργάνων, προσθήκη διακοπτων για να δώσουμε και λίγη τρισδιάστατη εικόνα...

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Και εδώ μαζί με το σκιάδιο σε ένα dry fit...

Click to see the original size. Click to see the original size.

Και για το τέλος και ο ρυθμιστής οξυγόνου..

Click to see the original size.

Παιδιά μακροσκελές ποστ, αλλά χαλάλι. Ελπίζω να σας αρέσουν και να ισοφάρισα το διάστημα που είχα να ανανεώσω το θέμα μου. Επόμενο κομμάτι οι ζώνες και μετά όλα θα μπουν στην άκρη για το επόμενο βήμα! το οποίο θα δούμε πιο είναι...   ::salut:: ::salut::

Γιάννης
FLY LOW HIT HARD....    S.L.U.F.F.

Αποσυνδεδεμένος dimitrisap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1225
  • Age: 56
  • Τόπος: Πολύκαστρο
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #73 στις: Δεκέμβριος 07, 2015, 10:16:48 πμ »
Είσαι απίστευτος! Κανονικό σεμινάριο, μπράβο!

Αποσυνδεδεμένος ΖΑΦ

  • ΟΠΟΥ ΓΗΣ ΠΑΤΡΙΣ
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 947
  • Age: 43
  • Τόπος: ΧΙΟΣ - ΞΑΝΘΗ
  • ΚΑΙ ΙΕΡΑ ΤΑ ΠΑΤΡΙΑ ΤΙΜΗΣΩ
Απ: 1/32 Trumpeter A-7E converted to A-7H
« Απάντηση #74 στις: Δεκέμβριος 07, 2015, 11:37:23 πμ »
Απλά ΦΟΒΕΡΟΣ μέχρι τωρα καλή συνέχεια ::salut::
GOOD MORNING VIETNAM
Στέλιος
 

Tags: a-7h 345MB