Αποστολέας Θέμα: STRV 122 Tamiya Leo2A5+HKCW Conversion set 1/35  (Αναγνώστηκε 7965 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sgt-major

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3587
  • Age: 55
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
STRV 122 Tamiya Leo2A5+HKCW Conversion set 1/35
« στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 02:25:39 πμ »
Η δικη μου συμμετοχη στο GB ειναι το Σουηδικο Leo2A5 που φερει την ονομασια STRV 122.Βασικα αποτελει ενα τροποποιημενο Leopard 2A5 συμφωνα με τις σουηδικες απαιτησεις.
Το κιτ της Tamiya ειναι ενα κλασικο κιτ της της κατηγοριας ριχνω κολλα στο κουτι το αναταρασω και παιρνω το κιτ ετοιμο.Ελαχιστος εως μηδαμινος στοκος απαιτειται στα κυρια κομματια και μονο η αστοχια ενος μοντελιστη μπορει να δημιουργησει προβληματα.
Το σετ της HKCW αντιθετως αποτελει κατι ιδαιτερα συνθετο και παρουσιαζει ιδιατερες αστοχιες τοσο στη συνθεση πλαστικων και ρητινενιων κομματιων οσο και σε μια περιπτωση των ρητινενιων μεταξυ τους..Στην κατασκευη θα χρησιμοποιηθουν και μεταλλικα κομματια απο το σετ της Eduard.Περισσοτερα θα δειτε και θα πουμε και στην  φωτογραφικη παρουσιαση της δουλειας μεχρι τωρα.
Παντως τα κιτ που θα χρησιμοποιηθουν εινα τα παρακατω.

Click to see the original size. Click to see the original size.

To αντικειμενο της κατασκευης θα ειναι κατι τετοιο.Η παραλλαγη σιγουρα splinter 2 πρασινα και μαυρο η χειμερινη με τα προηγουμενα χρωματα συν λευκο.

Click to see the original size.
ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΚΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟΝ ΠΑΤΡΙΣ-ΣΜΥ ΤΑΞΗ89

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Απ: STRV 122 Tamiya Leo2A5+HKCW Conversion set 1/35
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 07:27:15 πμ »
καλή επιτυχία.
ωραίο θέμα με πανέμορφη χρωματική παραλλαγή
Spoiler (hover to show)

 ::salut::
Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: STRV 122 Tamiya Leo2A5+HKCW Conversion set 1/35
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 07:59:25 πμ »
Καλή αρχή και από μένα.
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: STRV 122 Tamiya Leo2A5+HKCW Conversion set 1/35
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 09:47:35 πμ »
Ωραίο θέμα και πολύ όμορφη παραλλαγή. Θα προσθέσεις και την τρυφερά παιδίσκη στον πύργο;
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: STRV 122 Tamiya Leo2A5+HKCW Conversion set 1/35
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 10:52:04 πμ »
Ωραίο θέμα και ολύ όμορφη παραλλαγή. Θα προσθέσεις και την τρυφερά παιδίσκη στον πύργο;
Μάτι αετίσιο έχεις :!: :!: :!:
 :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος mmaker

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 9890
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
Απ: STRV 122 Tamiya Leo2A5+HKCW Conversion set 1/35
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 10:53:34 πμ »
Μας έκανες χάλια την ψυχολογία τώρα...
Αγαπημένο θέμα(λόγω Σουηδίας)
Φυσικά ψηφίζω χειμερινή!!
Γιώργος   
Ναι,φτιάχνουμε και κοσμήματα!Κάντε ένα Like!
www.facebook.com/artnclay.gr

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: STRV 122 Tamiya Leo2A5+HKCW Conversion set 1/35
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 10, 2013, 03:23:43 μμ »
Για να σε δω... άμα θες τίποτα περισσεύματα από hobby boss σφύρα (καπνογόνα κλπ κλπ)... :wink: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος sgt-major

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3587
  • Age: 55
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: STRV 122 Tamiya Leo2A5+HKCW Conversion set 1/35
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 16, 2013, 08:42:26 μμ »
H κατασκευη σιγα-σιγα οδευει στο τελος για την πρωτη φαση.
Αν και η κατασκευη του κιτ ηταν απροβληματιστη τα ζορια ξεκινησαν με την χρηση των ρητινενιων κομματιων.Τα σοβαροτερα προβληματα αφορουν τον πυργο και ειδικοτερα την ενωση του με τα κομματια της Tamiya.Χρειαστηκαν αρκετα κομματια πλαστικου .για να γεμισουν τα κενα ειδικα απο κατω και πολυ στοκος.Και πιθανον να χρειαστει και αλλος.
Δυστυχως οι οδηγιες της μετατροπης ειναι ελλειπεις οπως σχεδον σε ολα τα αντιστοιχα σετ ενω και οι χυτευσεις πολλες φορες δυσκολευουν τα πραγματα.
Παρολα αυτα καπως καταφεραμε να το κανουμε ζαφι.Η εμπροσθια θωρακιση χρειαστηκε να γινει με φυλλο πλαστικου αφου κοπηκε στις επιθυμητες διαστασεις και οι βιδες με punch and die.
Ενα προβλημα που παραμενει ειναι η αποσταση του πισω μερους του πυργου απο την επιφανεια του πηγματος.Φαινεται να σουζαρει ο πυργος εξαιτιας του βαρους της ρητινης.Να δουμε πως θα λυθει.
Τα σχολια σας και οι ερωτησεις σας ευπροσδεκτα.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.   
ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΚΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟΝ ΠΑΤΡΙΣ-ΣΜΥ ΤΑΞΗ89

Αποσυνδεδεμένος leopard

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 13006
  • Τόπος: ΕΛΛΑΔΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ
  • GREEK POWER FOR EVER
Απ: STRV 122 Tamiya Leo2A5+HKCW Conversion set 1/35
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 17, 2013, 12:16:55 πμ »
Πραγματικά χαρά στο κουράγιο σου.
Δεν ήξερα ότι είναι τόσο προβληματικό το κιτ της HKCW.
Καλή συνέχεια.
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Απ: STRV 122 Tamiya Leo2A5+HKCW Conversion set 1/35
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 17, 2013, 12:47:08 πμ »
Πραγματικά χαρά στο κουράγιο σου.
Δεν ήξερα ότι είναι τόσο προβληματικό το κιτ της HKCW.
Καλή συνέχεια.
 ::salut::

ούτε κι εγώ
το ηξερε ίσως το ένστικτό μου και το είχε αφήσει στην άκρη για χρόνια ... (και θα μεινει κι άλλα)
καλα τελειώματα Περικλή
 ::salut::
Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: STRV 122 Tamiya Leo2A5+HKCW Conversion set 1/35
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 17, 2013, 01:00:15 πμ »
Περικλέα η ταλαιπωρία δεν είναι τίποτε μπροστά στην ποιότητα της λεπτομέρειας που έχει ο πύργος. Σε σχέση με τις πατατιές της hobby boss είναι τούμπανο...  :wink:

Αποσυνδεδεμένος Τσάπανος Γεώργιος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1095
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: STRV 122 Tamiya Leo2A5+HKCW Conversion set 1/35
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 17, 2013, 10:46:50 πμ »
Ενα προβλημα που παραμενει ειναι η αποσταση του πισω μερους του πυργου απο την επιφανεια του πηγματος.Φαινεται να σουζαρει ο πυργος εξαιτιας του βαρους της ρητινης.Να δουμε πως θα λυθει.

Εντυπωσιακό γίνεται Περικλή. Αν το πύργο δεν θέλεις να τον κολλήσεις, μπορείς να βάλεις με κόλλα στον ρητινένιο δοντάκια, όπως έχει ο πλαστικός της Tamiya, καλή συνέχεια ::salut::
ΤΙΜΗ Σ' ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΟΠΟΥ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΩΝ ΩΡΙΣΑΝ ΚΑΙ ΦΥΛΑΓΟΥΝ ΘΕΡΜΟΠΥΛΕΣ. ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΜΗ ΚΙΝΟΥΝΤΕΣ


Αποσυνδεδεμένος spits22(Panayotis Dim.)

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 939
  • Age: 42
  • Τόπος: Ιλιον- Αθηνα
  • mud 50%- salt water 50%
Απ: STRV 122 Tamiya Leo2A5+HKCW Conversion set 1/35
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 17, 2013, 06:49:14 μμ »
χαλαλι θα ελεγα η "ταλαιπωρια" ή η σπαζοκεφαλια σου Περικλη, μπροστα στις εικονες που βλεπουμε. πολυ λεπτομερεια εχει η μετατροπη και σιγουρα αξιζει. καλη συνεχεια
Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος nasos77

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 323
  • Age: 46
  • Τόπος: Αγρίνιο
Απ: STRV 122 Tamiya Leo2A5+HKCW Conversion set 1/35
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 17, 2013, 07:57:07 μμ »
Κόβεις, ράβεις, κολλάς, ξεκολλάς, τρίβεις, ξύνεις, σου ‘ρχετε να του δώσεις μια με τη γροθιά σου να το ισιώσεις μια και καλή… και ξαφνικά το βλέπεις να παίρνει μορφή… ηρεμείς και συνεχίζεις με περισσότερο ζήλο!

Καλή συνέχεια!
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος sgt-major

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3587
  • Age: 55
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: STRV 122 Tamiya Leo2A5+HKCW Conversion set 1/35
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 17, 2013, 09:45:34 μμ »
Πραγματικά χαρά στο κουράγιο σου.
Δεν ήξερα ότι είναι τόσο προβληματικό το κιτ της HKCW.
Καλή συνέχεια.
 ::salut::
Ιδιατερο προβληματικο,αν και πρεπει να ομολογησω οτι και εγω το βιαστηκα λιγο
ούτε κι εγώ
το ηξερε ίσως το ένστικτό μου και το είχε αφήσει στην άκρη για χρόνια ... (και θα μεινει κι άλλα)
καλα τελειώματα Περικλή
 ::salut::
Σ.Σ.
Σταυρο αξιζει το κοπο αν και το κατηγορουν για λαθη.Εγω σε συγκριση με φωτο δεν εχω βρει κατι.
Περικλέα η ταλαιπωρία δεν είναι τίποτε μπροστά στην ποιότητα της λεπτομέρειας που έχει ο πύργος. Σε σχέση με τις πατατιές της hobby boss είναι τούμπανο...  :wink:
Νικολα να φανταστεις οτι η Hobby boss αντεγραψε αυτο κιτ για να κανει το δικο της.Τι εβγαλε ευτυχως δεν το εμαθα ποτε.
Εντυπωσιακό γίνεται Περικλή. Αν το πύργο δεν θέλεις να τον κολλήσεις, μπορείς να βάλεις με κόλλα στον ρητινένιο δοντάκια, όπως έχει ο πλαστικός της Tamiya, καλή συνέχεια ::salut::
Γιωργο ευχαριστω.Το προβλημα ειναι η πισω αποσταση μεταξυ πυργου και επιφανειας πηγματος.Το κολλημα δεν νομιζω οτι λυνει το προβλημα.
χαλαλι θα ελεγα η "ταλαιπωρια" ή η σπαζοκεφαλια σου Περικλη, μπροστα στις εικονες που βλεπουμε. πολυ λεπτομερεια εχει η μετατροπη και σιγουρα αξιζει. καλη συνεχεια
Spoiler (hover to show)
Ευχαριστω Παναγιωτη.Ολα με τη σειρα τους
Κόβεις, ράβεις, κολλάς, ξεκολλάς, τρίβεις, ξύνεις, σου ‘ρχετε να του δώσεις μια με τη γροθιά σου να το ισιώσεις μια και καλή… και ξαφνικά το βλέπεις να παίρνει μορφή… ηρεμείς και συνεχίζεις με περισσότερο ζήλο!

Καλή συνέχεια!
 ::salut::
Μου ηρθε πολλες φορες να το στειλω Νασο.Απλως τα παλευω μεχρι τελους και οτι γινει.Ευχαριστω
ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΚΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟΝ ΠΑΤΡΙΣ-ΣΜΥ ΤΑΞΗ89

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: STRV 122 Tamiya Leo2A5+HKCW Conversion set 1/35
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 17, 2013, 10:03:11 μμ »
Aν και το κατηγορουν για λαθη.Εγω σε συγκριση με φωτο δεν εχω βρει κατι.
Άψογο είναι, ειδικά τα καλάθια πίσω και η λεπτομέρεια στο κενό ανάμεσα είναι τέλεια. Δες λίγο μόνο την βάση της μια κεραίας δίπλα από την θυρίδα του γεμιστή, νομίζω δεν την έχει το Σουηδικό.


Νικολα να φανταστεις οτι η Hobby boss αντεγραψε αυτο κιτ για να κανει το δικο της.Τι εβγαλε ευτυχως δεν το εμαθα ποτε...
άσε δεν θές, αν και μάλλον θα δεις προσεχώς γιατί το έχω εγώ το κιτ.

Το προβλημα ειναι η πισω αποσταση μεταξυ πυργου και επιφανειας πηγματος.Το κολλημα δεν νομιζω οτι λυνει το προβλημα.
Αν προσέξεις τα δύο καινούργια Ρέβελ (2Α4 και 2Α6) δίνουν ενισχύσεις εσωτερικά του σκάφος για να μην βουλιάζει ή λυγίζει το ντεκ από το βάρος του πύργου. Αν θες να περιμένεις καμιά βδομάδα να σου δώσω ένα για το πίσω ντεκ να δοκιμάσεις. Εμένα μου έκανε το ίδιο το ισπανικό λέο και μόλις στήριξα σωστά το ντεκ, ασχέτως βάρος πύργου, έκατσε σωστά.  :wink:

Αποσυνδεδεμένος sgt-major

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3587
  • Age: 55
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: STRV 122 Tamiya Leo2A5+HKCW Conversion set 1/35
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 17, 2013, 10:45:36 μμ »
Nικο ισως να εχεις δικιο για το ντεκ,αν εχεις καποια φωτο πως μαπινει το στηριγμα ισως να βοηθουσε.
Η κεραια υπαρχει και στα ζωντανα ειναι τεσσερις σε καθε αρμα.


ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΚΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟΝ ΠΑΤΡΙΣ-ΣΜΥ ΤΑΞΗ89

Αποσυνδεδεμένος aklak

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Age: 60
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • modelclub.gr
Απ: STRV 122 Tamiya Leo2A5+HKCW Conversion set 1/35
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 17, 2013, 11:03:30 μμ »
Η δικη μου συμμετοχη στο GB ειναι το Σουηδικο Leo2A5 που φερει την ονομασια STRV 122.Βασικα αποτελει ενα τροποποιημενο Leopard 2A5 συμφωνα με τις σουηδικες απαιτησεις.
Το κιτ της Tamiya ειναι ενα κλασικο κιτ της της κατηγοριας ριχνω κολλα στο κουτι το αναταρασω και παιρνω το κιτ ετοιμο.Ελαχιστος εως μηδαμινος στοκος απαιτειται στα κυρια κομματια και μονο η αστοχια ενος μοντελιστη μπορει να δημιουργησει προβληματα.
Το σετ της HKCW αντιθετως αποτελει κατι ιδαιτερα συνθετο και παρουσιαζει ιδιατερες αστοχιες τοσο στη συνθεση πλαστικων και ρητινενιων κομματιων οσο και σε μια περιπτωση των ρητινενιων μεταξυ τους..Στην κατασκευη θα χρησιμοποιηθουν και μεταλλικα κομματια απο το σετ της Eduard.Περισσοτερα θα δειτε και θα πουμε και στην  φωτογραφικη παρουσιαση της δουλειας μεχρι τωρα.
Παντως τα κιτ που θα χρησιμοποιηθουν εινα τα παρακατω.

Click to see the original size. Click to see the original size.

To αντικειμενο της κατασκευης θα ειναι κατι τετοιο.Η παραλλαγη σιγουρα splinter 2 πρασινα και μαυρο η χειμερινη με τα προηγουμενα χρωματα συν λευκο.

Click to see the original size.
Καλησπέρα , να ρωτήσω γιατί δεν το κάνεις Ελληνικό ??? Δεν λεώ ωραίο το Σουηδικό ειδικά αν του βάλεις και την Κουκλάρα επάνω !!!

Αποσυνδεδεμένος sgt-major

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3587
  • Age: 55
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: STRV 122 Tamiya Leo2A5+HKCW Conversion set 1/35
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 17, 2013, 11:06:07 μμ »
Γιατι θελει παρα πολλες αλλαγες στον πυργο για να γινει.Ισως με τον συνδυσμο τριων κιτ και ρκετου scratch κατι να μπορεi να γινει.Αλλα δεν το ρισκαρω.
ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΚΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟΝ ΠΑΤΡΙΣ-ΣΜΥ ΤΑΞΗ89

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: STRV 122 Tamiya Leo2A5+HKCW Conversion set 1/35
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 17, 2013, 11:36:47 μμ »
Για να βγει Ελληνικό 2A6 HEL χρειάζονται τα καλάθια από το 2A5DK, πύργος από 2Α6Ε ή 2Α6EX, πήγμα από 2Α6Ε και μερικά κόψε ράψε ακόμα.

Περικλέα δες εδώ τις οδηγίες της Ρέβελ, πως μπαίνουν τα δυο στηρίγματα του ντεκ μέσα στο πήγμα.


Αν θες μπορώ να σου φτιάξω το πίσω από φύλλο πλαστικού, αν και μπορείς να δοκιμάσεις να φτιάξεις δύο φέτες από φύλλο πλαστικού και να τις στηρίξεις κάτω από τα φτερά εσωτερικά, δες το δικό μου εδώ:




Αποσυνδεδεμένος sgt-major

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3587
  • Age: 55
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: STRV 122 Tamiya Leo2A5+HKCW Conversion set 1/35
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 18, 2013, 12:02:38 πμ »
Αστο,μην μπαινεις στον κοπο καταλαβα περιπου τι πρεπει να κανω..
Παντως ακομα και αυτα που αναφερεις για ελληνικα θελουν και παλι πολλες αλλαγες.
ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΚΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟΝ ΠΑΤΡΙΣ-ΣΜΥ ΤΑΞΗ89

Αποσυνδεδεμένος sgt-major

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3587
  • Age: 55
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: STRV 122 Tamiya Leo2A5+HKCW Conversion set 1/35
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 26, 2013, 12:22:45 πμ »
Εδω και ενα τριημερο εχω αρχισει το βαψιμο του μοντελου.Η splinter παραλλαγη αποδειχτηκε παρα  τους φοβους μου αρκετα ευκολη εαν εχεις υποψη σου τα σχεδια και δεν αυτοσχεδιαζεις.Παρολα αυτα ειναι αρκετα χρονοβορα καθως χρειαζεται αλεπαλληλα μασκαρισματα και πολλα μετρα χαρτοταινιας.
Στην αρχη το αρμα βαφτηκε με το XF-26 Deep Green της Τamiya αλλα στα ματια μου φαινοταν αρκετα σκουρο αν σκεφτεις και την ταλαιπωρια που ακολουθει.Ετσι  και ενω ειχα ψεκασει το 120 της Humbrol ως Light green αποφασισα να το αλλαξω με το Modelmaster Medium green και στη συνεχεια εκανα και λιγο ξανοιγμα στο χρωμα με λιγο κιτρινο.Ακολουθησαν με συνεχη μασκαρισματα το μαυρο επισης της Modelmaster, Aircraft Black Interior,.Ευχαριστω Κορακα που μου το ειχες συστησει.
Και στο τελος το λευκο της χειμερινης παραλλαγης που περιοριζεται μονο στα καθετα του αρματος.Επισης με κιτρινο της Modelmaster εγιναν τα διακριτικα της ιλης στο πισω μερος.
Καθοτι δεν εχει βρεθει η καρτελα της Echelon που με ενδιαφερει,θα επιχειρησω να κανω τα διακριτικα του αρματος με βαψιμο και μασκαρισμα.Αυτο που ειναι δυσκολο να γινει ειναι το ονομα του Βελζεβουλη καθοτι ειναι με λευκο,και μαλλον θα το αγνοησω.
Ακολουθουν το βαψιμο των λεπτομερειων ενα ελαφρυ ξανοιγμα του δευτερου βασικου χρωματος με το Sky της Τamiya,διορθωση των μικροαστοχιων του μασκαρισματος,ευτυχως ηταν λιγες.
Βερνικι και ταλαιπωρια του αρματος ξεκινωντας απο τα χαμηλα.
Τα σχολια δικα σας

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.
ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΚΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟΝ ΠΑΤΡΙΣ-ΣΜΥ ΤΑΞΗ89

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: STRV 122 Tamiya Leo2A5+HKCW Conversion set 1/35
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 26, 2013, 01:06:03 πμ »
Περικλέα έχω μια ένσταση για το άσπρο μόνο στις κάθετες, ανέμενε να το ψάξω λίγο. Εσύ από που το βρήκες αυτό; Στις οδηγίες της echelon;

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Απ: STRV 122 Tamiya Leo2A5+HKCW Conversion set 1/35
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 26, 2013, 01:12:29 πμ »
Περικλή, πολύ όμορφο
ποια καρτέλα ψάχνεις και ποια ακριβώς σήματα ?
με την ευκαιρία, ο κωλυμάτορας τι αριθμό (κομματιού) έχει στο σχέδιο της Ταμιγια ?
 ::salut::
Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος sgt-major

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3587
  • Age: 55
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: STRV 122 Tamiya Leo2A5+HKCW Conversion set 1/35
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 26, 2013, 01:19:48 πμ »
Περικλέα έχω μια ένσταση για το άσπρο μόνο στις κάθετες, ανέμενε να το ψάξω λίγο. Εσύ από που το βρήκες αυτό; Στις οδηγίες της echelon;
Ναι οι οδηγιες της echelon το δινουν ετσι.μονο στις καθετες.Παραξενευτικα και εγω αλλα δεν ειχα λογο νατην αμφισβητησω καθως δεν ειχα φωτο με χειμωνιατικη παραλλαγη να το δειχνουν με αλλο τροπο.
Περικλή, πολύ όμορφο
ποια καρτέλα ψάχνεις και ποια ακριβώς σήματα ?
με την ευκαιρία, ο κωλυμάτορας τι αριθμό (κομματιού) έχει στο σχέδιο της Ταμιγια ?
 ::salut::
Σ.Σ.
Σταυρο η καρτελα που ψαχνω ειναι αυτη



 με ενδιεφερει το σημειωμενο με κοκκινο αλλα και ολοκληρη θα ηταν καλη.
Ο αριθμος του κομματιου ειναι Β16
ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΚΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟΝ ΠΑΤΡΙΣ-ΣΜΥ ΤΑΞΗ89

Tags: leopard 2