Αποστολέας Θέμα: Sciabecco "le requin "  (Αναγνώστηκε 29891 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος repetan

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 550
  • Age: 63
  • Τόπος: ΚΡΗΤΗ - ΡΕΘΥΜΝΟ
Απ: Sciabecco "le requin "
« Απάντηση #50 στις: Μάρτιος 16, 2014, 10:07:20 μμ »
  Βαγγέλη καλησπέρα , πολύ όμορφη η δουλειά σου μέχρι εδώ , εντύπωση κάνει η μεγάλη καμπυλότητα της κουβέρτας .
  Υπομονή και καλή συνέχεια  ::salut::
  Αντώνης .

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
Απ: Sciabecco "le requin "
« Απάντηση #51 στις: Μάρτιος 17, 2014, 04:26:24 μμ »
ότι και να πούμε, λίγο θα 'ναι!

Φοβερή δουλειά μέχρι τώρα, με πολύ μεράκι καί υπομονή!!!!
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: Sciabecco "le requin "
« Απάντηση #52 στις: Μάρτιος 17, 2014, 05:24:25 μμ »
Γεια σας
Σας  ευχαριστώ  για  τις  αναρτήσεις
 Αντώνη  πράγματι  η  κουβέρτα  έχει  πολύ μεγάλη  καμπυλότητα  και  στην τομή  αλλά  και  κατά  μήκος  , και για να
 μπορέσουν  να  ευθυγραμμιστούν  τα  κανόνια  υπάρχει , δεξιά  και αριστερά   ένα  είδος  ( ψευδοκουβερτας ) , που επαναφέρει
 την καμπυλότητα   , δεν γνωρίζω  τον τεχνικό  όρο  , παραθέτω   σχέδιο  απ την μονογραφία.
Αγαπητέ  Sernak   πιστεύω  πως  χωρίς  υπομονή  και μεράκι  δεν γίνεται  τίποτα .
Βαγγέλης



Αποσυνδεδεμένος Thanasis

  • Καραβομαραγκός
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 600
  • Age: 62
  • Τόπος: Βόλος
Απ: Sciabecco "le requin "
« Απάντηση #53 στις: Μάρτιος 17, 2014, 05:39:13 μμ »
Βαγγγέλη θα συμφωνήσω με όλους τους φίλους για την δουλειά σου !!!
Το "dormiente" μπορεί να είναι ιδιαίτερη κατασκευή για την ναυπηγική άλλων χωρών (Ιταλία ?) αλλά για την δική μας χώρα παραμένη ως άλλος ένας "λούρος".
Η αλλάγή χρώματος στο ξύλο (τίλιο) και σε αυτό το στάδιο με παραξενεύει. Γιατί να μην γίνει κατά το κόψιμο του !? Πρόσεξες μήπως υπήρξε θέρμανση με το τρίψιμο είτε του ίδιου του ξύλου είτε των καρφιών λόγω ψιλού γιαλόχαρτου.
Thx
There are no good or bad modelmakers.There are more or less experienced.

Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: Sciabecco "le requin "
« Απάντηση #54 στις: Μάρτιος 17, 2014, 06:36:18 μμ »
Γεια σου Θανάση
Έκανα  το λάθος  και χρησιμοποίησα  μια  λίμα  για τα νύχια  αναμφιβόλου προέλευσης   η  οποία  μου δημιούργησε  αυτό το πρόβλημα .
Έκανα  δοκιμή   και  το αποτέλεσμα  ……….βλέπε  φωτογραφία .
Βαγγέλης



Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: Sciabecco "le requin "
« Απάντηση #55 στις: Μάρτιος 22, 2014, 05:30:22 μμ »
Γεια σας.
Σ αυτό το σημείο  μετά  την ευθυγράμμιση  άρχισα  την οριστική  τοποθέτηση των καμαριών ,τα  οποία
 είναι κολλημένα  και καρφωμένα  στον τελευταίο  λουρο. 
Φωτογραφίες από την προσπάθεια .
Βαγγέλης .
 

   

 

Αποσυνδεδεμένος repetan

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 550
  • Age: 63
  • Τόπος: ΚΡΗΤΗ - ΡΕΘΥΜΝΟ
Απ: Sciabecco "le requin "
« Απάντηση #56 στις: Μάρτιος 23, 2014, 05:49:35 μμ »
  Βαγγέλη καλησπέρα , πολύ όμορφη και  αψεγάδιαστη δουλειά , το σκαρί δείχνει πολύ στιβαρό τώρα . Υποθέτω ότι το σκαρί θα παραμέινει στο ναύβαθρο για λίγες  μέρες  ακόμα .
 
Spoiler (hover to show)
Καλή συνέχεια , νομίζω ότι τα δύσκολα τελειώνουν  ::salut:: ::good_job_smilie::
  Αντώνης .

Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: Sciabecco "le requin "
« Απάντηση #57 στις: Μάρτιος 24, 2014, 06:01:58 μμ »
Γεια σας
Σ  ευχαριστώ   Αντώνη   για την ανάρτηση ,  αψεγάδιαστη  δεν μπορώ  να πω , και λάθει  έχουν  γίνει ,και  παραβλέψεις   ,και λίγοι  αυτοσχεδιασμοί. 
 Σε γενικές   όμως γραμμές  είμαι  ικανοποιημένος  απ την  μέχρι  τώρα  δουλειά . 
Προσπάθησα  να  τηρήσω τους  βασικούς  κανόνες  ναυπήγησης  της  τότε εποχής  μα  πίστεψε  με είναι πολύ δύσκολο  .
 Όσον  αφορά  την στιβαρότητα .  Θα μπορούσα να σ αυτό το σημείο  να αφαιρέσω  το ναυβαθρο , η  όλη  κατασκευή  είναι πολύ σταθερή
 και στιβαρή , δεν θα το κάνω  τελειώνοντας  την τοποθέτηση  των καμαριών , για  τρεις  λόγους , ο πρώτος  είναι ότι πολλοί  νομείς  πρέπει
 να  κοπούν  κάθετα  και να τοποθετηθούν  τμήματα   όχι  παράλληλα  στους υπάρχοντες , μα κάθετα  στο κατάστρωμα ,  (scalmotti )
Ο  δεύτερος  λόγος  είναι ότι όλες  οι μετρήσεις  που έχω  κάνει  για την ευθυγράμμιση  και παραλληλότητα  έγιναν  με  βάση  το πρώτο
 επίπεδο  του ναυβαθρου  και  κατά συνέπεια  μου είναι χρήσιμο  ακόμα.
Ο  τρίτος  και  βασικότερος  είναι η έλλειψη εμπειρίας  ,είναι η πρώτη   μου κατασκευή  ,και ο φόβος  μου  είναι  μεγαλύτερος  από την περιέργεια .   
Κοινώς  « φυλαγε  τα ρούχα  σου για να χεις τα μισά » .
Ανεβάζω  μια φωτογραφία  με σχέδια  της μονογραφίας  για να δείξω  τι εννοώ  ( scalmotti )  δεν γνωρίζω  τον  τεχνικό  όρο .
Βαγγέλης



Αποσυνδεδεμένος Thanasis

  • Καραβομαραγκός
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 600
  • Age: 62
  • Τόπος: Βόλος
Απ: Sciabecco "le requin "
« Απάντηση #58 στις: Μάρτιος 24, 2014, 07:59:14 μμ »
Scalmotti Το αντίστιχο Ελληνικό Σκαλμός ή σκαρμός που κατά περίπτωση μπορεί να σημαίνει τμήμα του νομέα ή και το στήριγμα για το κουπί σε βάρκα.
Έχω την εντύπωση ότι στην κατασκευή σου, το scalmotti θα πρέπει να είναι το τελευταίο τμήμα του νομέα,  όπου σε αντίθεση με το  σκίτσο,  αυτό το ονομάζει μαντάλι.
Thx

There are no good or bad modelmakers.There are more or less experienced.

Αποσυνδεδεμένος dtselios

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 507
  • Age: 52
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • Δημήτρης
Απ: Sciabecco "le requin "
« Απάντηση #59 στις: Μάρτιος 25, 2014, 10:54:00 πμ »
Βαγγέλη καλημέρα, σου εύχομαι χρόνια πολλά για την γιορτή σου, και ότι επιθυμείς να το έχεις....Παρακολουθώ τις δουλειές σου και είναι όλες, μία προς μία καταπληκτικές .Ελπίζω κάποτε και εγώ να φτάσω στο δικό σου επίπεδο.
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος xristos2

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 187
  • Τόπος: peiraias
  • modelclub.gr
Απ: Sciabecco "le requin "
« Απάντηση #60 στις: Μάρτιος 25, 2014, 04:02:46 μμ »
 :Dπολυχρονος οτι επιθυμεις!!

Αποσυνδεδεμένος dorade

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 348
  • Age: 56
  • Τόπος: Περιστέρι
Απ: Sciabecco "le requin "
« Απάντηση #61 στις: Μάρτιος 26, 2014, 01:10:21 πμ »
Βαγγέλη , αν και με καθυστέρηση μίας ώρας και δέκα λεπτών , σου εύχομαι χρόνια πολλά για την γιορτή σου.
Για την ποιότητα εργασίας σου... δεν έχω να προσθέσω τίποτα απολύτως!!!!
Και πάλι χρόνια πολλά
http://sotropi.blogspot.com/
http:// navarinomodels.com

Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: Sciabecco "le requin "
« Απάντηση #62 στις: Μάρτιος 26, 2014, 07:06:46 πμ »
Καλημέρα
Σας  ευχαριστώ    για τις αναρτήσεις  και τις ευχές  ,και  αντεύχομαι   σ όλους  τα καλύτερα .
Δημήτρη  και εγώ  παρακολουθώ  την δουλεία  σου ,δεν κάνω  αναρτήσεις  γιατί  με την επεξεργασία των  χρωμάτων   
δεν τα πάω  και  τόσο  καλά ,και  παίρνω μαθήματα  απ  την δουλειά σου .
 Ένα μόνο  σου λέω  από την λίγη  εμπειρία , και εάν μου το επιτρέπεις  , μην βιάζεσαι  να τελειώσεις  μια  εργασία   ,όσον  αφορά
  το επίπεδο  που αναφέρεις δεν υπάρχει    ο καθ ένας  μας  μπορεί  να  κάνει  πολύ  περισσότερα  απ αυτά  που νομίζει    με  θέληση  ,  υπομονή  και  επιμονή  .   
Θανάση δεν γνωρίζω  κάτι  παραπάνω  απ αυτά που αναφέρεις , θέλω  να πιστεύω  κ εγώ ότι  πρόκειται για το  μαντάλι , μιας  και το  (scalmotto )
 είναι το τελευταίο  τμήμα  του νομέα .
Βαγγέλης

Αποσυνδεδεμένος dtselios

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 507
  • Age: 52
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • Δημήτρης
Απ: Sciabecco "le requin "
« Απάντηση #63 στις: Μάρτιος 26, 2014, 09:51:32 πμ »
Καλημέρα
Σας  ευχαριστώ    για τις αναρτήσεις  και τις ευχές  ,και  αντεύχομαι   σ όλους  τα καλύτερα .
Δημήτρη  και εγώ  παρακολουθώ  την δουλεία  σου ,δεν κάνω  αναρτήσεις  γιατί  με την επεξεργασία των  χρωμάτων   
δεν τα πάω  και  τόσο  καλά ,και  παίρνω μαθήματα  απ  την δουλειά σου .
 Ένα μόνο  σου λέω  από την λίγη  εμπειρία , και εάν μου το επιτρέπεις  , μην βιάζεσαι  να τελειώσεις  μια  εργασία   ,όσον  αφορά
  το επίπεδο  που αναφέρεις δεν υπάρχει    ο καθ ένας  μας  μπορεί  να  κάνει  πολύ  περισσότερα  απ αυτά  που νομίζει    με  θέληση  ,  υπομονή  και  επιμονή  .   
Θανάση δεν γνωρίζω  κάτι  παραπάνω  απ αυτά που αναφέρεις , θέλω  να πιστεύω  κ εγώ ότι  πρόκειται για το  μαντάλι , μιας  και το  (scalmotto )
 είναι το τελευταίο  τμήμα  του νομέα .
Βαγγέλης

Καλημέρα Βαγγέλη , σε ευχαριστώ για την απάντηση,έχεις δίκιο (για την βιασύνη) , η αλήθεια είναι ότι έχω  αρκετές μέρες άδεια απο την δουλειά και έπεσα με τα μούτρα στην κατασκευή.... :lol:  ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: Sciabecco "le requin "
« Απάντηση #64 στις: Μάρτιος 28, 2014, 04:03:49 μμ »
Γεια σας
Η  τοποθέτηση  των καμαριων  τελείωσε .
 Δεν απομένει παρά  μόνο  γυαλοχαρταρισμα    και  θα είναι έτοιμα   να δεχτούν  την επένδυση  του πρώτου  καταστρώματος .
Παράλληλα  άρχισα  να κάνω  πρόβες  με διάφορες  μικρό-κατασκευές  που πρέπει  να καρφωθούν  στα καμάρια και να ενσωματωθούν
 με το πέτσωμα  του καταστρώματος .
Φωτογραφίες από το τελείωμα των καμαριων και από τις πρόβες των  μικρό-κατασκευών.
  Καλό σαββατοκύριακο .
Βαγγέλης

   

     

Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: Sciabecco "le requin "
« Απάντηση #65 στις: Απρίλιος 08, 2014, 08:35:47 μμ »
Γεια σας
Συνέχεια  με πρόβες  σε μικρό-κατασκευές που πρέπει να ενσωματωθούν στο πέτσωμα του καταστρώματος
 και  η κατασκευή  του,  (trincarino ) ,  κουρζέτo  η τρυπητό , αν δεν κάνω λάθος .   
Παράλληλα  άρχισα  να κάνω  δοκιμές  για το πέτσωμα  του καταστρώματος ,οι διαστάσεις  της  ξυλείας  είναι 4,00 mm x 1.00 mm.
Ψάχνω να βρω την κατάλληλη διατομή  και το χρώμα των καρφιών που θα χρησιμοποιήσω μιας  και θέλω  να είναι εμφανής 
αλλά  παράλληλα  να μην φορτώνει  έντονα  την όλη κατασκευή . 
Αν έχετε  κάτι  να προτείνετε  θα  με βοηθήσετε  αφάνταστα ,για να βγω απ το αδιέξοδο . 
Σας ευχαριστώ  εκ των  προτέρων .
Βαγγέλης

   

   

Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: Sciabecco "le requin "
« Απάντηση #66 στις: Απρίλιος 24, 2014, 03:49:14 μμ »
Γεια σας και χρόνια  πολλά  σ όλους .
Μετά  από πολλές  δοκιμές  που έκανα  για τα καρφιά  αλλά  και για το καλαφάτισμα που πρέπει  να  γίνει  στο πέτσωμα
  του   καταστρώματος  ,και δεδομένου  ότι το πάχος  του καταστρώματος  είναι μόλις  1mm, δεν έμεινα  ικανοποιημένος
 από τα αποτελέσματα .
Τελικά  αποφάσισα να μην βάλω  καρφιά  ακόμη,  αλλά  να τοποθετήσω  το πέτσωμα κολλητά  και να μεταθέσω  τις εργασίες
 του καρφώματος  και του καλαφατίσματος  για αργότερα  με το σκεπτικό  να βρω κάτι  που θα με ικανοποιεί ,αλλά  και να είναι
 συμβατό με την κλίμακα .
Εύχομαι  σ όλους τα καλύτερα .
Βαγγελης

       

       

Αποσυνδεδεμένος dorade

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 348
  • Age: 56
  • Τόπος: Περιστέρι
Απ: Sciabecco "le requin "
« Απάντηση #67 στις: Απρίλιος 24, 2014, 11:04:00 μμ »
Βαγγέλη χρόνια πολλά,
Τι όμορφο που βγαίνει !!!!
Εάν μου επιτρέπεις , θα ήθελα να εκφράσω μία άποψη για το κάρφωμα. Ίσως θα ήταν καλύτερο να τρυπήσεις και να τοποθετείς χαλκόσυρμα , όπου φαντάζομαι θα βρεις σε οποιαδήποτε διατομή. Σχετικά με το καλαφάτισμα , εγώ συνηθίζω και περνάω κλωστή ταυτόχρονα με την ξυλεία.
Εύχομαι καλή συνέχεια
Μπάμπης
http://sotropi.blogspot.com/
http:// navarinomodels.com

Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: Sciabecco "le requin "
« Απάντηση #68 στις: Απρίλιος 25, 2014, 04:52:06 μμ »
Γεια σου Μπάμπη.
Κατ αρχάς  σ ευχαριστώ για τις προτροπές  ,η άποψη σου είναι ευπρόσδεκτη ,πράγματι  αυτός  είναι ο σωστός  τρόπος που αναφέρεις.
Κι εγώ για τις δοκιμές  σύρμα  χαλκού  και , μπρούτζου  χρησιμοποίησα , μικρής  διατομής 3,00 -3,50 – 4,00 δέκατα του
 χιλιοστού , για να τηρώ τις αναλογίες της κλίμακας.
Το  χρώμα  όμως της  ξυλείας  επισκιάζει το χρώμα του χαλκού  και του μπρούτζου  και σε συνδυασμό  με την μικρή  διατομή
 σε πολλά  σημεία  σχεδόν   χάνεται.
Εάν  τον μαυρίσω  με χημικά  ( τοπικά) αλλοιώνεται το χρώμα  του ξύλου  περιμετρικά του καρφιού.
Όσον  αφορά  το καλαφάτισμα  κι  εγώ  πολύ λεπτή  κλωστή  σκέπτομαι  να χρησιμοποιήσω ,αλλά  μετά  την τοποθέτηση  της  ξυλείας .
 Έχω  την εντύπωση  ,από προηγούμενη  εμπειρία , ότι το αποτέλεσμα  είναι ποιο ρεαλιστικό  ,αναγκάζοντας  την κλωστή  να εισέλθει  στα κενά
  της ξυλείας  που δημιουργούνται  από την καμπύλη  του καταστρώματος .
Βαγγέλης



Αποσυνδεδεμένος Thanasis

  • Καραβομαραγκός
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 600
  • Age: 62
  • Τόπος: Βόλος
Απ: Sciabecco "le requin "
« Απάντηση #69 στις: Απρίλιος 26, 2014, 09:25:17 μμ »
Βαγγέλη χαιρετώ. Σχόλια για την κατασκευή σου δεν χρειάζονται... :!:
Σε ότι αφορά τα καρφιά, αν θέλεις κάνε μιά επίσκεψη σε ένα κατάστημα που εμπορεύεται χάντρες και μικρά διακοσμητικά για κομπολόγια και αυτοσχέδια στολίδια. Εκεί μεταξύ άλλων θα βρείς "καρφίτσες" απο αυτές που περνούν στα αυτιά σε σκουλαρίκια, με πλατύ ή καμπύλο κεφάλι, με μακρύ ή κοντό στέλεχος και σε διαφορετικά απο χαλκό ή μπρούτζο μέταλλα (ως μη τοξικά για το δέρμα).
Ενδεχομένως να σου κάνουν για να απεικονίσεις τα καρφιά ή και τμήματα τους να μπορούν να τοποθετηθούν και να διακρίνονται χωρίς μαύρισμα.
Σε ότι αφορά το καλαφάτισμα του καταστρώματος με κλωστή κι αφού εκτιμώ ότι πρόκειται να χρησιμοποιήσεις κάποιον "οδηγό" για να κρατάς τις αποστάσεις μεταξύ των μαδεριών, ωστε στην συνέχεια να τοποθετήσεις το νήμα....γιατί δεν δοκιμάζεις την τεχνική του μαύρου χαρτιού.
Μπορείς να το κολλήσεις επάνω σε ομαδοποιημένα μαδέρια  και στην συνέχεια αφού τα διαχωρίσεις με ξυράφι να τα περνάς στο κατάστρωμα με έτοιμο το καλαφάτισμα....και χωρίς άλλη διαδικασία.
Thx
There are no good or bad modelmakers.There are more or less experienced.

Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: Sciabecco "le requin "
« Απάντηση #70 στις: Απρίλιος 27, 2014, 12:05:00 μμ »
    Γεια  σας
Σ ευχαριστώ Θανάση για τα σχόλια και  τις συμβουλές , χρησιμότατες .
Θα  κοιτάξω σε τέτοιου είδους καταστήματα  για τα καρφιά .
Όσον  αφορά το καλαφάτισμα .
Γνωρίζω  την μέθοδο  με το χαρτί  ,η και το βάψιμο  αν θες , τις οποίες  έχω  δοκιμάσει  και για   άλλες κατασκευές .
Πιστεύω  όμως  ότι ένα  πραγματικό  καλαφάτισμα  παρουσιάζει  μικρές  παραμορφώσεις  στα  επί  μέρους  μαδέρια   .
  Αυτό κατά την άποψη  μου, αποδίδεται καλύτερα χρησιμοποιώντας κλωστή  κατάλληλης  διατομής  και προσπαθώντας 
να την ωθήσεις ανάμεσα  στα κενά  των μαδεριών ,αποδίδει  καλύτερα .
 Αυτή είναι η άποψη μου, μπορεί να  κάνω  λάθος .
Αντίθετα  το χαρτί  έχοντας  ιδία διατομή  την οποία  και διατηρεί  μετά  το κόλλημα, μου δίνει  την αίσθηση  επαναλαμβανόμενης  κανονικής  γραμμικότητας .
Κάτι  σαν τις δουγες στα έγχορδα μουσικά  όργανα .  Αυτό δεν με ικανοποιεί .
Ένα  μεγάλο  ευχαριστώ .
Βαγγέλης

Αποσυνδεδεμένος Thanasis

  • Καραβομαραγκός
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 600
  • Age: 62
  • Τόπος: Βόλος
Απ: Sciabecco "le requin "
« Απάντηση #71 στις: Απρίλιος 27, 2014, 01:59:27 μμ »
Βαγγέλη θα συμφωνήσω ότι οι μέθοδοι του χαρτιού ή και το βάψιμο ως καλαφάτισμα δίνουν αυτήν την αίσθηση της γραμμικότητας, αλλά θα θέσω ώς "tip" κάτι που μου είχε πεί ένας αγαπητός αλλά τώρα εκλιπών Άγγλος φίλος.
Θα πρέπει να μην ξεχνάμε, ότι κάθε μοντέλο όντας υπο κλίμακα, φαίνεται στον θεατή, σαν να έβλεπε το πραγματικό σκάφος απο απόσταση και επομένως δεν μπορεί και δεν θα πρέπει να βλέπει όλες τις λεπτομέρειες. Δηλαδή το επίπεδο των λεπτομερειών θα πρέπει να είναι ανάλογο...
Για παράδειγμα, το να κάνεις ευδιάκριτα τα "ψιλά γράμματα" μιάς εφημερίδας στο τραπέζι ενός διοράματος μπορεί να δείχνει ωραίο, αλλά μπορεί να είναι και "υπερβολή" στην κλίμακα.
Με βάση λοιπόν το παραπάνω, το καλαφάτισμα σε ένα πραγματικό σκάφος, ιδωμένο απο απόσταση, μάλλον γραμμικό θα φαινόταν.
Αλλά βέβαια οι επιλογές οποιουδήποτε φίλου μοντελιστή είναι σεβαστές.
Thx
There are no good or bad modelmakers.There are more or less experienced.

Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: Sciabecco "le requin "
« Απάντηση #72 στις: Απρίλιος 28, 2014, 07:51:38 πμ »
Καλημέρα .
Θανάση  θα συμφωνήσω  με την άποψη  του αγαπητού σου φίλου , η όποια  κατά τα άλλα είναι
  πολύ σωστή και ρεαλιστική ,για έναν λόγο.
Μην  μπορώντας να κάνω  τα πάντα  υπό  κλίμακα  αρκούμαι   σε πολύ λίγα  η καλύτερα 
σε ελάχιστα, προσπαθώντας να αποδώσω την πραγματικότητα  .
 Γιατί  μην ξεχνάς  ότι παρατηρώντας  μια  μακέτα ναι μεν είναι σαν να κοιτάς  από  κάποια  απόσταση 
το αντικείμενο   ,αλλά  παράλληλα έχεις τη  δυνατότητα  να ελέγξεις  την ποιότητα  της κατασκευής  από
 την παρατήρηση  λεπτομερειών.
Ο θαυμασμός  μου ,και πιστεύω όλων , για  τα έργα με ακριβή και λεπτομερή  αναπαράσταση της κάθε
λεπτομέρειας και υπό  κλίμακα   ,είναι  απερίγραπτος .
Αυτός  πιστεύω ότι είναι και ο στόχος του κάθε μοντελιστή  . 
Η όσο  το δυνατόν  καλύτερη προσέγγιση και απόδοση  της  πραγματικότητας.

Βαγγέλης

Αποσυνδεδεμένος dorade

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 348
  • Age: 56
  • Τόπος: Περιστέρι
Απ: Sciabecco "le requin "
« Απάντηση #73 στις: Απρίλιος 28, 2014, 10:27:37 πμ »
Καλημέρα και καλή εβδομάδα,
θα ήθελα να παρέμβω στον διάλογο σας και να εκφράσω την άποψη μου , τείνοντας να συμφωνήσω με τον Βαγγέλη.
Αυτές οι μικρές (αλλά θαυματουργές ) παρεμβάσεις κάνουν την διαφορά μεταξύ των ικανών . Και φυσικά δεν τίθεται θέμα ανταγωνισμού , αλλά ευγενούς άμιλλας και ανάδειξης  ικανοτήτων . Ανάδειξης και όχι επίδειξης δυνατοτήτων .
Άλλωστε για αυτό , όσο μεγαλώνει η κλίμακα , τόσο πιο απαιτητικό είναι και το αίτημα ανάδειξης λεπτομερειών.
Καλή σας ημέρα.
http://sotropi.blogspot.com/
http:// navarinomodels.com

Αποσυνδεδεμένος Thanasis

  • Καραβομαραγκός
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 600
  • Age: 62
  • Τόπος: Βόλος
Απ: Sciabecco "le requin "
« Απάντηση #74 στις: Απρίλιος 28, 2014, 01:55:02 μμ »
Συμφωνώ και με τους δυο σας… :D κι εκτιμώ ότι δεν κατάφερα να γίνω κατανοητός.
Με όσα έγραψα δεν προσπάθησα να υποστηρίξω ότι δεν πρέπει να γίνονται λεπτομέρειες κατά την κατασκευή ενός μοντέλου. Αυτό που θέλω να πω, είναι ότι η πληθώρα των λεπτομερειών και το επίπεδο αυτών θα πρέπει να είναι ανάλογο της κλίμακας του μοντέλου.
Κι ό,τι έγραψα για το καλαφάτισμα, ήταν για να προτείνω ότι δεν θα πείραζε (τουλάχιστον εμένα) να φαίνεται και γραμμικό …
Και πάλι επισημαίνω ότι σέβομαι τις επιλογές οποιουδήποτε φίλου μοντελιστή.
 ::kerasma::
Thx 
There are no good or bad modelmakers.There are more or less experienced.

Tags: