Αποστολέας Θέμα: Sciabecco "le requin "  (Αναγνώστηκε 29894 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Sciabecco "le requin "
« στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 07:36:27 μμ »
Ιστορικό  σημείωμα .

Το  ( le requin)  είναι ένα είδος  μικρού  ιστιοφόρου  που έγινε  για  το  Γαλλικό  ναυτικό   την περίοδο  1748-1754 στην  (Tolone),    για την αντιμετώπιση
των  πειρατών  της  Μπαρμπαριάς   οι οποίοι, με  παρόμοια  ιστιοφόρα  , μαινόταν  τη  Μεσόγειο.
Είναι  ένα πλοίο με σχετικά  μικρές  διαστάσεις  , λεπτοκαμωμένο, με  έντονη  προεξέχοντα  πλώρη  και  πρύμνη  , σταθερό ,  γρήγορο  , ειδικά με τα
 πανιά, αλλά κινείται  και  με κουπιά.
Σε σύγκριση  με τα πλοία της εποχής, είναι  πολύ ελαφρύτερο, αλλά  αρκετά  συμπαγές  στην κατασκευή.
Μπορούσε να πλέει ακόμα και  σε δυσμενείς  καιρικές συνθήκες, ήταν ταχύτατο, και αποτελούσε το φόβο κάθε σκάφους της εποχής. 
 Η ειδική κατασκευή των  πανιών  , του έδινε την δυνατότητα να ταξιδεύει  υπό γωνία (38-40) μοιρών  προς την κατεύθυνση του ανέμου ενώ
 τα ιστιοφόρα της εποχής  δεν μπορούσαν  να  ξεπεράσουν  τις (60-70 ) μοίρες.
Αυτό ώθησε πολλές  θαλάσσιες  δυνάμεις  της εποχής  να εντάξουν   στο θαλάσσιο  στόλο τους  το συγκεκριμένο  είδος  ιστιοφόρου
 προκειμένου  να πατάξουν  τους πειρατές  που λυμαίνονταν  την  μεσόγειο.
Το  συγκεκριμένο  ιστιοφόρο  αντιστοιχούσε  με το ελληνικό  Μυστικο  που αναδείχτηκε  στη Βυζαντινή  Αυτοκρατορία.
Συνολικό μήκος: 36 μέτρα.   Πλάτος: 8,80 μέτρα.   Ύψος: 29 μέτρα.    Κυβισμός: 260 τόνοι.
Η   πρώτη   φωτογραφία   απ  την  μονογραφία    και  η  δεύτερη   το  θαυμάσιο   μοντέλο   του  Bernard  Frolich

 

Για το  Μοντέλο.
Μετά  από  χρόνια  που ασχολούμαι  με τον μοντελισμό  αποφάσισα  να δοκιμάσω  τις δυνατότητες  στον  μοντελισμό  ( d’ arsenale ).
Έχω  περάσει   αρκετά  στάδια  στον  μοντελισμό  ,αρχικά   με  κιτς  αργότερα  με  τις ιδιοκατασκευες    και  πιστεύω  πως έφτασε  η  στιγμή
 να ασχοληθώ  με  κάτι  πιο εξειδικευμένο.
Το  εγχείρημα  δεν  είναι  τόσο  εύκολο  ,και  τα προβλήματα  με  έναν  τέτοιο  τρόπο   κατασκευής  είναι πολλά .
Δεν  ξέρω  αν  θα τα καταφέρω.   Ίσως  η  όλη  κατασκευή  να  καταλήξει  στο  τζάκι .
 Για ένα  όμως    είμαι  σίγουρος . Κάποια  στιγμή  ο καθένας  μας  θέλει  να  προχωρήσει  ένα  βήμα  παρακάτω , να  δοκιμάσει  κάτι
 διαφορετικό   ,να  εμπλουτίσει  τις  γνώσεις  , και  να βελτιώσει  τι ς ικανότητες  του.
Δεν  θα   χρησιμοποιήσω   τίποτε   του  εμπορίου  ,όχι  ότι  είμαι  προκατειλημμένος    με  τα  έτοιμα , απλά   θέλω  να  δοκιμάσω  τις  δυνατότητες .
Σκόπιμα   θα  μείνουν  ακάλυπτα  ορισμένα  μέρη  του,   προκειμένου  να  είναι  εμφανής  ο τρόπος  κατασκευής   , για  την   όποια  εκτίμηση  της  εργασίας    .
Το  μοντέλο  είναι σε κλίμακα  1/48, από την μονογραφία .
'' chebek de 24 canons Le Requin  di  Jean Boudriot - Hubert Berti ''
Για  την  κατασκευή  θα  χρησιμοποιήσω  ( scalo)   ναυβαθρο  για  να  μπορέσω  να ευθυγραμμίσω  τους    νομείς  του  σκάφους . 
Ζητώ  συγγνώμη  απ όλους  τους φίλους  για την  μη  ακριβή  γνώση  της  τεχνικής  ναυτικής  ορολογίας  στα ελληνικά , αλλά  πιστεύω  ότι  όπως
 και  στις  άλλες  αναρτήσεις  ο  φίλος  Θανάσης  ,η  όποιος   φίλος   γνωρίζει  , θα  με  βοηθήσει   για  την σωστή  απόδοση   του κάθε  ναυπηγικού   όρου .

Η  κατασκευή.
Ολόκληρη  η  κατασκευή  αποτελείται  από  88  νομείς  και  μια τελευταία  τραβέρσα  (dragante )  που  δημιουργεί  και  την πρύμνη  του σκάφους .
Κάθε   νομέας , ανάλογα ,  αποτελείται  από  3  έως  5  τμήματα  ( staminali – scalmi )          τα  οποία  είναι  κολλημένα  και  συνδεδεμένα  με  ξύλινες  καβιλιες  1mm    .
Οι  νομείς  είναι  από  ξύλο  οξιάς   κατάλληλα  διαμορφωμένοι   όσον  αφορά  το  πάχος .
Φωτογραφίες   από  την  διαμόρφωση   των  αρχικών  νομέων .


   

   

Αποσυνδεδεμένος xristos2

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 187
  • Τόπος: peiraias
  • modelclub.gr
Απ: Sciabecco "le requin "
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 08:53:51 μμ »
 :Dκαλη επιτυχια, περιμενουμε παντα νεα απο την κατασκευη σου

Αποσυνδεδεμένος repetan

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 550
  • Age: 63
  • Τόπος: ΚΡΗΤΗ - ΡΕΘΥΜΝΟ
Απ: Sciabecco "le requin "
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 09:14:03 μμ »
  Βαγγέλη καλησπέρα "καλώς τον κι ας άργησε που λένε" . Εσύ ίσως έχεις αμφιβολίες για το εγχείρημά σου , εμείς από την άλλη δεν έχουμε καμμία , ο πρότερος βίος σου μαρτυρεί περί αυτού  :wink:  .
  Είμαι σίγουρος ότι ότι δυσκολίες και να συναντήσεις θα τα βγάλεις πέρα και θα μας δώσεις και τα φώτα σου . Σου εύχομαι μια απολαυστική κατασκευή , με μπόλικο οφθαλμόλουτρο για εμάς  :).
  Καλή συνέχεια  ::salut::
  Αντώνης .

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Sciabecco "le requin "
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 11:14:42 μμ »
Ωραίος φίλε, είναι ωραίο να πειραματίζεσαι, άσχετα εάν καταλήξεις σε ολοκληρωμένο μοντέλο.
Και μόνο η απόλαυση της απασχόλησης φτάνει.

Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: Sciabecco "le requin "
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 07:40:00 μμ »
Γεια σας  .
Σας  ευχαριστώ για τις παρεμβάσεις  σας .
Για  τον  Αντώνη . 
 Εδώ τα πράγματα  αλλάζουν , για μένα τουλάχιστον.
  Η  ολοκλήρωση  του  κάθε  νομέα  δεν  τελειώνει  με το κόψιμο  και  την  συναρμολόγηση . 
Πρέπει  να λειανθεί  εξωτερικά  και εσωτερικά  πριν  τοποθετηθεί  στο  ναυβαθρο.
Βλέπε  πρώτη    φωτογραφία  τι  θέλω  να  πω .
Το  μεγαλύτερο  όμως   πρόβλημα  είναι  ότι  η κατασκευή  είναι γεμάτη  με γλυπτά .
Αυτά  είναι  που  μου  δημιουργούν   αμφιβολίες . 
Εν  πάση  περιπτώσει …. συνεχίζω  με  λίγες  φωτογραφίες .   
Αυτοί  είναι  οι νομείς,  λείπουν  9  της   πλώρης    και  4  της  πρύμνης   οι  οποίοι   αποτελούν  ξεχωριστή  κατασκευή   και  θα  την  δούμε  στη συνεχεία .
Βαγγέλης

     

Αποσυνδεδεμένος Thanasis

  • Καραβομαραγκός
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 600
  • Age: 62
  • Τόπος: Βόλος
Απ: Sciabecco "le requin "
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 01:04:25 πμ »
Βαγγέλη χαίρομαι που σε ξαναβλέπω κι εύχομαι καλό δρόμο...
Thx
There are no good or bad modelmakers.There are more or less experienced.

Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: Sciabecco "le requin "
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 06:18:04 μμ »
Γεια  σας
Σ  ευχαριστώ  Θανάση  για το καλωσόρισμα.
Συνεχίζοντας , αν και η αρχή  είναι λίγο  κουραστική  για όλους  , θέλω  να σας  παρουσιάσω τον  τρόπο  με τον  οποίο  συνέχισα.
Για τον   κάθε  νομέα   ακολουθήθηκε  μια  προεργασία   προ-συναρμολόγησης   για  την
 ισ-απόσταση    των δυο  άκρων   (scalmi )  από το κέντρο . 
Μια  φωτογραφία της  διαδικασίας   .
Βαγγέλης



Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Sciabecco "le requin "
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 04, 2013, 06:58:14 μμ »
Πολύ ενδιαφέρουσα κατασκευή και ωραίο το step by step! Keep posting.

Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: Sciabecco "le requin "
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 08:29:16 μμ »
Γεια σας
Σ αυτό  το σημείο  άρχισα  την  κατασκευή   της  ( chiglia ) και  την δημιουργία της  (battura).
Battura   είναι  η εσοχή  στην οποία  θα  πατήσει  το  πέτσωμα.
Η  (chiglia )  αποτελείται  από  5    ευθύγραμμα   τμήματα  και  δυο  ακραία,  της  πρύμνης και  της  πλώρης ,  τα όποια  και  αυτά αποτελούνται  από  επί  μέρους  τμήματα.
Για την κατασκευή    χρησιμοποίησα  ξύλο   μουριάς   . Επέλεξα  αυτό  το  ξύλο  βασικά  για το  χρώμα  ,αλλά  και  για τις  επί  μέρους  ιδιότητες.
Το  ξύλο της  χρησιμοποιείται  για την κατασκευή  μουσικών  οργάνων , στην  επιπλοποιία ,στην  κατασκευή  βαρελιών  κ.λ.π.
Φωτογραφίες   απ  την κατασκευή.
Βαγγέλης

   

   

Αποσυνδεδεμένος Thanasis

  • Καραβομαραγκός
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 600
  • Age: 62
  • Τόπος: Βόλος
Απ: Sciabecco "le requin "
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 07:15:44 πμ »

There are no good or bad modelmakers.There are more or less experienced.

Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: Sciabecco "le requin "
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 09, 2013, 07:02:42 πμ »
Γεια σας.
Σ ευχαριστώ  Θανάση , για την παρέμβαση  με την  πολύ ωραία  επεξήγηση .
Σ αυτό το σημείο και για να είναι δυνατή  η τοποθέτηση  της καρίνας  στο ναυβαθρο  πρέπει να  γίνουν  δυο επιμέρους  κατασκευές .
Η συναρμολόγηση  των 9 νομέων  της πλώρης ( apostoli ) ,και η κατασκευή  της  πρύμνης .
Άρχισα  από την πρώτη .
Φωτογραφίες   απ την μονογραφία  και την  κατασκευή .

Βαγγέλης

   

     

Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: Sciabecco "le requin "
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 12, 2013, 05:49:47 μμ »
Γεια σας
Συνεχίζω  με την κατασκευή  του πρυμναίου  τμήματος   ( arcaccia  ) .
Είναι  ένα τμήμα  με ιδιαίτερα  χαρακτηριστικά   γνωρίσματα   με  πολλές   καμπύλες  και διάφορες  κλήσεις .
Το  πρώτο  τμήμα  ,που  φαίνεται  στην  τέταρτη   φωτογραφία  , (dragante ),  εξωτερικά  έχει και τα  παραπάνω  σκαλίσματα   .
Εγώ  το  άφησα  επίπεδο  και  χωρίς σκαλίσματα .  Τις  διάφορες  παραστάσεις  θα προσπαθήσω  να  τις  κατασκευάσω  σε  δεύτερο
 χρόνο  και  από  διαφορετικό  χρώμα ξύλου  , γιατί  θέλω  να  τους  δώσω  έμφαση .
Βαγγέλης

   

   

Αποσυνδεδεμένος Thanasis

  • Καραβομαραγκός
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 600
  • Age: 62
  • Τόπος: Βόλος
Απ: Sciabecco "le requin "
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 12, 2013, 08:43:28 μμ »
apostoli =Οι νομείς επάνω στο πλωριό (ή και πρυμνιό) ποδόστημα=Βαθυκά
arcaccia=Το περίβλημα (νομείς) του καθρέφτη της πρύμνης
dragante =πιθανόν είναι ο "αϊνάς" το τελευταίο τμήμα του σκάφους στην πρύμνη
Thx
There are no good or bad modelmakers.There are more or less experienced.

Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: Sciabecco "le requin "
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 15, 2013, 08:16:34 πμ »
Γεια σας
Το  τελευταίο   τμήμα  που  κατασκεύασα   πριν  την  τοποθέτηση   της  καρίνας  στο ναυβαθρο   είναι    το  (bonpresso) ,  ένας 
 πρόβολος  ,  αν  είναι  σωστός  ο  όρος ,  που  προεξέχει   της  πλώρης   και  καταλήγει  σε  ένα ξόανο  ,το  όποιο  προσπάθησα  να  αποδώσω .
Αυτός   ο πρόβολος  μαζί  με τα στηρίγματα  του αποτελείτε  από 6 τμήματα   τα  οποία έγιναν  από  ξύλο  μουριάς  όπως  και  η
 καρίνα  , το δε  ξόανο  από   φτελιά  . 
Διάλεξα   αυτό  το  ξύλο  (φτελιά )  βασικά  για  το  χρώμα  του,  μπεζ  ανοικτό  με  νερά    χρώματος  ανοικτού  καφέ,   που  δένουν   , κατά
 την  άποψη  μου ,  με το χρώμα  του προβόλου  .
 Θα  ήθελα  την άποψη  σας   γιατί  πιστεύω  ότι θα  φανεί  χρήσιμη  σ όλους  μας  για προγραμματισμένες  η  μελλοντικές  κατασκευές  .
Φωτογραφίες  από  την μονογραφία  και  της  δικής   μου  προσπάθειας .
Βαγγελης

   

   

Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: Sciabecco "le requin "
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 20, 2013, 12:37:17 μμ »
Γεια σας
Το  ναυβαθρο   αποτελείτε  από  δυο  επίπεδα .   Τη  βάση   και  ένα επίπεδο  ,κομμένο εσωτερικά   στο  σχήμα  μιας  ναυπηγικής  γραμμής  ( linea d acqua ) . 
Το  επίπεδο  της  ναυπηγικής  γραμμής  είναι  παράλληλο  του επιπέδου  της  βάσης  ,σε προκαθορισμένο  και  σταθερό   ύψος   ,όπως  φαίνεται
  στην  πρώτη  φωτογραφία  απ τα ναυπηγικά  σχέδια  της  μονογραφίας . 
Θα  μπορούσαν  να   διαμορφωθούν  και  άλλα  τέτοια  επίπεδα    ,αυτό  είναι  μια  επιλογή .
Στα  δυο  αυτά  επίπεδα  ,έχω  σημειώσει  οριζόντιες   αριθμημένες  γραμμές  . Απ αυτές τις γραμμές  περνούν  οι   νομείς   ,κάθετα  και
  στα  δυο επίπεδα . 
Μου  είναι   πιο  δύσκολο    να  κάνω  την   περιγραφή   και    πιστεύω  πως  με τις φωτογραφίες    τα  πράγματα   απλοποιούνται  .   
 Σ οτιδήποτε   δεν  έγινα  κατανοητός    θα απαντήσω   λεπτομερέστερα .
Τέλος   η  όλη  κατασκευή   δεν  είναι  σταθερά  κολλημένη   αλλά  αποτελείτε  από τμήματα  βιδωμένα  τα  όποια   μου  δίνουν
 την  δυνατότητα  ,αφού   αφαιρέσω  τις κατάλληλες   βίδες   ,να μπορώ  να  βγάλω  όποιο   τμήμα  χρειαστεί      και  να  το  επανατοποθετήσω
   στη   αρχική    του  θέση  χωρίς  να  πειραχθεί  η  ευθυγράμμιση   της  κατασκευής.
Βαγγελης

     

Αποσυνδεδεμένος blackglaze

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 126
  • Τόπος: Χριστουπολη - Πορτο...πηγαινε ελα.
Απ: Sciabecco "le requin "
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 10:38:59 πμ »
Θαυμαζω!

Αποσυνδεδεμένος Stergios T

  • Τ
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 821
  • Age: 58
Απ: Sciabecco "le requin "
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 11:51:53 πμ »
Ευάγγελε, είμαι απόλυτα σίγουρος πως θα μας καταπλήξεις.
Τώρα
HMS Snake 1797 1:64 Scale (Caldercraft)
Στη μαρίνα
Mare Nostrum

Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: Sciabecco "le requin "
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 23, 2013, 04:19:32 μμ »
Γεια σας
Σας  ευχαριστώ  για τις  παρεμβάσεις.
 (  Στέργιο  , δεν έχω  καμία  πρόθεση  να  καταπλήξω  κανέναν.    Απλά  κάνω  μια προσπάθεια  να εφαρμόσω   στην πράξη   
 τις  λίγες  γνώσεις   που απέκτησα    όλα  αυτά  τα  χρόνια  που  ασχολούμαι  με τον μοντελισμό .  Σ ευχαριστώ  για  την  σιγουριά ) .

Και  συνεχίζω

Πιστεύω   ότι  αυτό   είναι  ένα  κρίσιμο  σημείο  για  την  σωστή   πορεία  της  κατασκευής.    Χρειάζεται  πολύ  καλή  ευθυγράμμιση
 και  σωστή    καθετότητα  και  παραλληλότητα  της  καρίνας    σε σχέση   με το  ναυβαθρο     για  να  ελαχιστοποιηθεί    οποιοδήποτε
 κατασκευαστικό   λάθος .
 Ένα  αρχικό  λάθος   μοιραία  θα οδήγηση  σε  σωρεία  λαθών , κατά  την  τοποθέτηση  των υπολοίπων  νομέων .
Αφού  έκανα   έλεγχο  σε  διάφορα  σημεία  ,και  αφού  οι αποκλίσεις ,( κατασκευαστικά  λάθη- ανοχές ) ,  είναι  μικρά   ,για τα δικά  μου
 τουλάχιστον   δεδομένα   ,άρχισα  την  τοποθέτηση  των  νομέων  απ την πλώρη .
Διάλεξα  ν αρχίσω  από κει  διότι  έχω  τους  9  νομείς  πάνω  στο πλωριό ( apostoli )  ήδη  συναρμολογημένους   , όπως είδαμε
 σε  προηγούμενη  ανάρτηση .
Αυτό  θα  με  βοηθήσει  στο  να  κάνω  έναν   ακόμη   έλεγχο   (πως  κάθεται  η  κατασκευή  πάνω   στη  ναυπηγική γραμμή  ( linea d acqua ).
 Ο   έλεγχος  αυτός   μου  δίνει  την  δυνατότητα  εντοπισμού   λάθους  που  πιθανόν  να έκανα  κατά  την  δημιουργία  του  (quartabuono)   
 ( είναι η γωνία που οι παρίσαλες συναντούν  τα  ποδοστάματα  (φάλτσο νομέων)).   
 Κανονικά    τέτοιος  έλεγχος  θα έπρεπε  να   γίνεται , σε  όλες  τις   ναυπηγικές  γραμμές  καθ όλο  το μήκος  τους  ,  και σε 
 κάθε  τομή  με νομέα …… για τις  απαιτήσεις  μου   πιστεύω  ότι  έστω και σε μια  αρκεί .
Δυο  φωτογραφίες  για  την  περιγραφή  και  την συνέχεια   της  τοποθέτησης  των  πρώτων   νομέων.
Βαγγελης

   

   

Αποσυνδεδεμένος NIKOS D.

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Θα παραδεχομουν τα λαθη μου ,αν ειχα κανει...
Απ: Sciabecco "le requin "
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 25, 2013, 04:53:38 μμ »
Υπεροχο σκαρι,απο τα αγαπημενα μου.Η ερωτηση μου ειναι αν ο λογος της χρησης τοσων νομεων ,ειναι το να αποδοθει στην εντελεια η καμπυλοτητα του κυτους.Καλη συνεχεια  :)

Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: Sciabecco "le requin "
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 26, 2013, 07:45:11 πμ »
Καλημέρα  και  Χρόνια  Πολλά  σ όλους .

Για  NIKOS  D.   Κατ  αρχάς  σ ευχαριστώ  για την παρέμβαση .
 Όσον  αφορά  το σκαρί ,  συμφωνώ  απόλυτα  μαζί  σου  .
Η  απάντηση  σε μια τέτοια   ερώτηση   ( φαινομενικά  απλή)  , αλλά  σύνθετη  και  πολύπλευρη   
 δεν  είναι  τόσο  εύκολη , και  εξηγώ   το λόγο  .
  Ουσιαστικά  θέτεις  το ερώτημα  τι  είναι  και  τι  χρειάζεται  ο   μοντελισμός   ( d’  arsenale )  ,   ένα  θέμα
  πολύ  μεγάλο   που  αν  θέλεις  το ανοίγουμε   .     
Η  χρήση  τόσων  νομέων   ,δεν  είναι  μόνο  για  την  σωστή   καμπυλότητα  , θα μπορούσε   να  επιτευχθεί   και
  με  άλλο  τρόπο  ,  αλλά   για  να  είναι  ορατός  ο  τρόπος  κατασκευής   ,τα  διάφορα  υλικά   ,ο  τρόπος 
 συνδεσμολογίας  των διαφόρων  κατασκευών,……….   κ.λ.π . 
 Είναι  μια   μοντελιστιικη  απεικόνιση  για  την  προσέγγιση  και  την  κατανόηση   της    πραγματικής  κατασκευής   .

Βαγγέλης


Αποσυνδεδεμένος repetan

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 550
  • Age: 63
  • Τόπος: ΚΡΗΤΗ - ΡΕΘΥΜΝΟ
Απ: Sciabecco "le requin "
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 26, 2013, 10:36:37 μμ »
 Βαγγέλη καλησπέρα , Χρόνια πολλά και καλές γιορτές , βλέπω ότι προχωράς καλά , θύμισέ μου το πλήθος των νομέων .
 Καλή συνέχεια  ::salut::
 Αντώνης

Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: Sciabecco "le requin "
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 27, 2013, 12:52:18 μμ »
Γεια σου Αντώνη  και  Χρόνια  Πολλά  .
Εγώ   προσπαθώ  να  μην το  σκέπτομαι  ………. και συ μου το θυμίζεις ……..
Πίστεψε  με  όταν  το  καλοκαίρι  τους  ετοίμαζα ,  δυο  τρεις  φορές  μου  πέρασε  απ το μυαλό  να  το  παρατήσω ,   τώρα   δεν  είναι  τόσο  ……ενοχλητικό  …… και  για
 να  δεις ότι  το  ‘’ διασκεδάζω ‘’ …… (μόνο  αυτό  μου  δίνει  κουράγιο ) ,  θα  σου  ζητήσω    να  κάνεις  εσύ  τον  λογαριασμό  .
500  ( τόσες περίπου  είναι  οι  καβίλιες )  και  κάθε  νομέας   έχει  κατά  μέσο  όρο   6 .
 Σ ευχαριστώ .
Βαγγέλης .

Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: Sciabecco "le requin "
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 17, 2014, 06:27:59 μμ »
Καλησπέρα  ,  καλή  χρονιά  σ όλους  και  χρόνια  πολλά  στους  εορτάζοντες  .
Σ αυτό το σημείο  (  η περιέργεια  ήταν  μεγάλη )   και  αποφάσισα   να  βγάλω   την  μέχρι  τώρα    κατασκευή  , από το
 ναυβαθρο  για  να  ελέγξω ,  την  σταθερότητα   της  ,  τη  ποιότητα  της  δουλειάς   που  έκανα  μέχρι  τώρα   ,και  αν  πράγματι
  είναι  δυνατή   η  επανατοποθέτηση  της  χωρίς  επιπτώσεις.
Διαπίστωσα   ότι  η κατασκευή   είναι  αρκετά  σταθερή , δεν  παρουσιάζει  παραμορφώσεις  και   σε  γενικές  γραμμές 
είμαι  ικανοποιημένος  από  την  μέχρι  τώρα  δουλειά .
Κάτι   τέτοιο  δεν  πρόκειται  να  ξανακάνω  και  η  όλη  κατασκευή   αφού  ξανατοποθετηθει  στο  ναυβαθρο   θα μείνει  εκεί  στερεωμένη
  μέχρι  να  τελειώσουν  όλοι  οι  νομείς.
Λίγες   φωτογραφίες  απ  την  μέχρι  τώρα  δουλειά  .
Βαγγελης

     

Αποσυνδεδεμένος dorade

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 348
  • Age: 56
  • Τόπος: Περιστέρι
Απ: Sciabecco "le requin "
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 12:05:14 πμ »
Βαγγέλη καλησπέρα,
όμορφη και προσεγμένη εργασία. Μία χάρη : όποτε έχεις χρόνο και διάθεση , παρακαλώ να μας παρουσιάσεις τον τρόπο που σκαλίζεις αυτά τα κομμάτια!!!
Καλή συνέχεια ::salut::
http://sotropi.blogspot.com/
http:// navarinomodels.com

Αποσυνδεδεμένος repetan

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 550
  • Age: 63
  • Τόπος: ΚΡΗΤΗ - ΡΕΘΥΜΝΟ
Απ: Sciabecco "le requin "
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 18, 2014, 04:15:20 μμ »
 Βαγγέλη καλησπέρα και από μένα , πολύ όμορφο μέχρι τώρα και με σημασία στην λεπτομέρεια , περιμένω να δω το .....ψαροκόκκαλο . Επίσης θα συμφωνήσω και με τη επιθυμία του  Μπάμπη .
 Καλή συνέχεια  ::salut::
Spoiler (hover to show)
Αντώνης .

Tags: