Αποστολέας Θέμα: Πρώτο πλοίο - Bluenose ii -  (Αναγνώστηκε 1522 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Σάββας

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Τόπος: Ελλάδα
  • modelclub.gr
Πρώτο πλοίο - Bluenose ii -
« στις: Ιούνιος 21, 2017, 08:51:04 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Είμαι νέος τόσο στο site όσο και στην κατασκευή ξύλινων πλοίων. Αποφάσισα να ξεκινήσω την κατασκευή ενός και διάλεξα το bluenose ii. Σιγά σιγά και με την βοήθεια σας ελπίζω να καταφέρω ένα όμορφο αποτέλεσμα. Αρχικά το πρώτο πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι πως να λυγίσω ένα ξύλο στα πλάγια. Το ξύλο είναι walnut και το επιθυμητό αποτέλεσμα είναι αυτό στην εικόνα. (Εχώ αγοράσει ένα εργαλείο - κοπίδι σε σχήμα πένσας, με το οποίο τραγανίζεις το ξύλο προκειμένου οι εγκοπές να το επιτρέψουν να λυγίσει, πλην όμως δεν νομίζω οτι γίνεται στην προκειμένη περίπτωση). Κάθε απάντηση και βοήθεια καλοδεχούμενη.   

 

Αποσυνδεδεμένος kapten bisbics

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 317
  • Age: 34
  • Τόπος: Αιγάλεω
  • Νίκος
Απ: Πρώτο πλοίο - Bluenose ii -
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 22, 2017, 02:37:20 μμ »
Καλησπέρα απο εμένα κ καλώς ήρθες στην παρέα!!
Καλή αρχή με το μοντέλο!  ::geiasou::
Θα σε βοηθήσουν πολύ έμπειρα άτομα του μοντελισμού. Η λύση που θα έκανα εγώ για να λυγίσουν τα συγκεκριμένα κομμάτια ξύλου είναι να τα  έβρεχα ελαφρώς χωρίς να μουλιάσουν εννοείται :).
Δοκίμασε το και τα λέμε ξανά.. αναμένουμε φώτο απο την κατασκευή. ::keep_mod::
Η δημιουργική στιγμή είναι σαν την ερωτική εξομολόγηση,
ΠΟΤΕ δεν προσχεδιάζεις πότε θα γίνει...

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3381
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Πρώτο πλοίο - Bluenose ii -
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 22, 2017, 05:47:34 μμ »
Καλωσήρθες. Αυτό που θέλεις να κάνεις είναι αρκετά δύσκολο έως πρακτικά αδύνατο. Θα πρέπει να τα μουλιάσεις τα ξύλα, όχι απλά να τα βρέξεις επιφανειακά και να τα λυγίσεις σιγά σιγά μέχρι να πάρουν την κλίση που θέλεις. Θα χρειαστείς ημέρες ολόκληρες. Θα πρέπει να τα βάλεις πάνω σε ένα σανιδάκι και με βελόνες θα δίνεις την κλίση που θα την αυξάνεις σιγά σιγά κάθε ημέρα.

Αποσυνδεδεμένος Chemist

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 247
  • modelclub.gr
Απ: Πρώτο πλοίο - Bluenose ii -
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 22, 2017, 06:20:34 μμ »
Σάββα καλώς ήλθες στο Model club.
To Bluenose II δεν το γνώριζα μέχρι τώρα. Μπήκα λοιπόν στον Google και είδα το είδα τόσον σαν πραγματικό πλοίο όσο και σαν μοντέλο. Το βρήκα υπέροχο και φίνο. Άρα ξεκινάς με μια πολύ καλή επιλογή οπότε θα συνιστούσα μια προσεκτική δουλειά χωρίς ατέλειες ώστε τελικά να κατασκευάσεις ένα κόσμημα.
Θα πρότεινα να μας κάνεις και μια γενική ενημέρωση. Λίγα λόγια για το πλοίο και την ιστορία του και κάποιες πληροφορίες για το μοντέλο.
Όπως αν χρησιμοποιείς κιτ και ποιάς εταιρείας, τις τελικές διαστάσεις του μοντέλου και μια εικόνα του αναμενόμενου αποτελέσματος.
Θα παρακαλουθώ τη δουλειά σου και θα είμαι (όπως όλα τα μέλη) σε αναμονή φωτογραφιών για κάθε στάδιο παραγωγής.
Με φιλικούς χαιρετισμούς
Chemist (Γιώργος)

Αποσυνδεδεμένος Σάββας

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Τόπος: Ελλάδα
  • modelclub.gr
Απ: Πρώτο πλοίο - Bluenose ii -
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 22, 2017, 06:24:49 μμ »
Καλησπέρα και πάλι και ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Αρχικά θα ανεβάσω μερικές εικόνες με τις οδηγίες ώστε να δείτε και εσείς τι ακριβώς πρέπει να κάνω, μαζί θα βάλω και μια εικόνα με το ξύλο που μου δίνει το πακέτο για να τοποθετήσω στο σημείο όπου δείχνει. Συμφωνώ οτι είναι πρακτικά αδύνατο να το λυγίσω και να τοποθετηθεί στο σημείο όπως το δείχνει. Ενώ στις οδηγίες φαίνεται να το κάνει τόσο εύκολα, λες και με μια απλή κίνηση πρέπει να μπει. Με έχει μπερδέψει πραγματικά. Επιπλέον δίπλα απο το σκούρο καφέ ξύλο, κολάι από κάθε πλευρά επιπλέον ένα ξύλο στο χρώμα του καταστρώματος και μετά τοποθετεί το κατάστρωμα οριζόντια κόβοντας τα κομμάτια διαγώνια στο τελείωμα. Οπότε ουσιαστικά πρέπει να τοποθετηθούν κατά αυτό τον τρόπο 8 ξύλα. Επίσης προσθέτω και μια εικόνα με το σκαρί εως τώρα. Φίλε Chemist ευχαριστώ για τα λόγια σου. Σύντομα θα προσθέσω όλες τις λεπτομέρειες που ζήτησες.

     

Αποσυνδεδεμένος vagelischantziaras

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 518
Απ: Πρώτο πλοίο - Bluenose ii -
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 22, 2017, 10:33:58 μμ »
Σάββα  καλώς ήλθες παρέα  μας .
Απ’ ότι βλέπω  δεν έχεις  ανάγκη  γι’ αυτού  του είδους  λύγισμα ,η  κλίση  είναι μικρή.
Ρίξε  μια ματιά  εδώ . Ελπίζω  να σε  βοηθήσει   .

 http://artbypeterj.com/portfolio/content/bluenose_project/index.htm

Φιλικά   Βαγγελης .

Αποσυνδεδεμένος repetan

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 550
  • Age: 63
  • Τόπος: ΚΡΗΤΗ - ΡΕΘΥΜΝΟ
Απ: Πρώτο πλοίο - Bluenose ii -
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 23, 2017, 07:57:20 μμ »
  Καλησπέρα Σάββα και καλώς ήρθες στο club  ::salut::
  Θα συμφωνήσω με τον Βαγγέλη δε νομίζω ότι χρειάζεται λύγισμα με κάποιο εργαλείο , πιστεύω ότι θα το φέρεις με λίγη πίεση όταν το κολλάς γιατί δεν έχει μεγάλη καμπύλη . Το εργαλείο που πήρες και μοιάζει με πένσα είναι για να το λυγίζεις στην άλλη διάσταση και πάλι για πιο χοντρά σανιδάκια . Όταν φτάσεις στην εφαρμογή εδώ θα είμαστε .
  Καλή συνέχεια .
  Αντώνης
  Μφχ  ::salut:: ::salut::

Tags: bluenose ii