Αποστολέας Θέμα: Panther Ausf. G 1/35 (Italeri 6493)  (Αναγνώστηκε 9370 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος zb00p

  • Ready To Race
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1887
  • Age: 43
  • Τόπος: Ρόδος
  • Four Stroke Force
    • zb00p
Panther Ausf. G 1/35 (Italeri 6493)
« στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 10:15:36 πμ »
Η δική μου συμμετοχή σε αυτό το GB θα ξεκινήσει με τον Πάνθηρα της Ιταλερι (καλούπια του Δράκου)

Click to see the original size.

με μια μικρή προσθήκη

Click to see the original size.

To KwK 42 της RB Model
edit: Θυμήθηκα και το σετάκι με τα εργαλεία της Cyber Hobby:

Click to see the original size.

Σκοπός μου είναι να αναπαραστήσω έναν από τους πάνθηρες που έδρασαν κατά την επιχείρηση Nordwind

Click to see the original size.

Δεν έχω βρεί κάποια φωτογραφία που να φοράει κάποιο από δαύτο τις αντιαεροπορικές πλάκες και επειδή θέλω οπωσδήποτε να τις βάλω, ίσως δεν κάνω αυτό και κάνω ένα από τα τρία που δίνουν οι οδηγίες.


Χρήστος

Αποσυνδεδεμένος zb00p

  • Ready To Race
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1887
  • Age: 43
  • Τόπος: Ρόδος
  • Four Stroke Force
    • zb00p
Απ: Panther Ausf. G 1/35 (Italeri 6493)
« Απάντηση #1 στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 06:45:37 μμ »
H πρόοδος μέχρι στιγμής:
Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Σε γενικές γραμμές εύκολη κατασκευή μέχρι στιγμής, αν και την μυρίζομαι τη δουλειά ότι θα χρειαστεί στόκος σε αρκετά σημεία. Η υφή του πλαστικού είναι καλή και νομίζω πως φαίνεται και στις φωτογραφίες ότι έχει μια αξιοπρεπή όψη πλάκας μετάλλου.


Χρήστος

Αποσυνδεδεμένος Hummel Moss

  • Μποζίνης Αθανάσιος
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2058
  • Age: 55
  • Τόπος: akamatistan
  • Das Reich
Απ: Panther Ausf. G 1/35 (Italeri 6493)
« Απάντηση #2 στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 08:28:39 μμ »
Απ'ότι βλέπω είναι ίδιο και απαράλλαχτο με το παλιό καλούπι που χρησιμοποιεί και στο Panther II που φτιάχνω. Αγαπημένο θέμα όπως και να'χει!...καλή συνέχεια!...  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος zb00p

  • Ready To Race
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1887
  • Age: 43
  • Τόπος: Ρόδος
  • Four Stroke Force
    • zb00p
Απ: Panther Ausf. G 1/35 (Italeri 6493)
« Απάντηση #3 στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 08:35:15 μμ »
Ευχαριστώ!
Έχει κυκλοφορήσει παλαιότερα από τον Δράκο (κάποιο από την Imperial Series), το οποίο για τα τωρινά δεδομένα του Δράκου είναι ξεπερασμένο, αλλά για την Ιταλερι είναι ένα αναβαθισμένο κιτ στη γκάμα της.
Όταν με το καλό τελειώσω, ίσως πιάσω το Panther D w/zimmerit του Δράκου για να δούμε και τις διαφορές στα καλούπια!


Χρήστος

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Panther Ausf. G 1/35 (Italeri 6493)
« Απάντηση #4 στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 08:47:43 μμ »
Ευχαριστώ!
Έχει κυκλοφορήσει παλαιότερα από τον Δράκο (κάποιο από την Imperial Series), το οποίο για τα τωρινά δεδομένα του Δράκου είναι ξεπερασμένο, αλλά για την Ιταλερι είναι ένα αναβαθισμένο κιτ στη γκάμα της.
Όταν με το καλό τελειώσω, ίσως πιάσω το Panther D w/zimmerit του Δράκου για να δούμε και τις διαφορές στα καλούπια!
Κάτι σαν το Α που φτιάχνω... Μέσα στο κουτί, αν και Dragon, είχε χαρτάκι της Italeri από αυτά που βάζει για χαμένα κομμάτια κλπ.
Γι' αυτό ίσως και η τιμή που το πήρα ήταν χαμηλή (από γνωστό κατάστημα με 3 γράμματα... :wink:)
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος zb00p

  • Ready To Race
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1887
  • Age: 43
  • Τόπος: Ρόδος
  • Four Stroke Force
    • zb00p
Απ: Panther Ausf. G 1/35 (Italeri 6493)
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 11:03:32 μμ »
Ίσως. Πάντως ο Δράκος δεν είχε κυκλοφορήσει κάποια καθαρή έκδοση G και αυτά που ήρθαν αργότερα είναι στην κατηγορία premium edition και smart kit, καμμια σχέση δηλαδή με αυτό που δουλεύεις εσύ.
Το πιο πιθανόν είναι ότι η ιταλερι χρησιμοποίησε κάποιον συνδυασμό καλουπιών του δράκου για το δικό της κιτ.
OK, μετά από ψάξιμο βρήκα την απάντηση.
http://scaleplasticandrail.com/kaboom/index.php/all-things-military-vehicle/135-scale/kit-reviews/1543-135-pzkpfw-v-panther-ausf-g-from-italeri

Το πάνω μέρος και οι ερπύστριες είναι του δράκου, τα υπόλοιπα είναι από καλούπια της ιταλερι, τα οποία έχουν αναβαθμιστεί.


Χρήστος

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Panther Ausf. G 1/35 (Italeri 6493)
« Απάντηση #6 στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 11:08:51 μμ »
 ::spam_smilie::
Spoiler (hover to show)
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος zb00p

  • Ready To Race
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1887
  • Age: 43
  • Τόπος: Ρόδος
  • Four Stroke Force
    • zb00p
Απ: Panther Ausf. G 1/35 (Italeri 6493)
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 11:10:44 μμ »
Αυτό που φτιάχνω είναι με τα ανακατεμένα καλούπια, το δικό σου είναι 100% δράκος!

Όσον αφορά αυτό που φτιάχνω, το πάνω με το κάτω φαίνονται να εφαρμόζουν χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα


Χρήστος

Αποσυνδεδεμένος zb00p

  • Ready To Race
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1887
  • Age: 43
  • Τόπος: Ρόδος
  • Four Stroke Force
    • zb00p
Απ: Panther Ausf. G 1/35 (Italeri 6493)
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 06:03:26 μμ »
Συνέχεια σήμερα στο κατασκευαστικό, τελείωσα τους τροχούς, ευτυχώς ήθελαν πολύ λίγο καθάρισμα, μπήκαν πρόχειρα πάνω στους βραχίονες, ώστε αργότερα να κολληθούν πάνω οι ερπύστριες και μετά όλο το σύστημα να αφαιρεθεί, χάριν ευκολίας για το βάψιμο αργότερα.
Χρησιμοποιήσα κάποια κομμάτια που μου είχαν περισσέψει από το Jagdpanther της Gunze, αφού ήθελαν λιγότερο καθάρισμα και είχαν και καλύτερα λεπτομέρεια, όπως πχ τα νερά του ξύλου στον τάκκο. Αντικατέστησα τα χερούλια στις θυρίδες από σύρμα και έφτιαξα από περισσεύματα ΡΕ το κάλυμα της θυρίδας που έδινε χωριστά. Ψήνομαι να κόψω και την άλλη που ήταν πάνω στο πήγμα και να την αντικαταστήσω και αυτήν από φύλλο ΡΕ.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Ξέχασα να αναφέρω ότι αντικατέστησα το φανάρι του κιτ με το φανάρι που έδινε στο σετ της Cyber Hobby, το οποίο ήταν κλάσεις ανώτερο από αυτό του κιτ. Επίσης, λίμαρα όλη την επιφάνει της μπάλας του πολυβόλου ώστε να είναι τραχιά και να φαίνεται ότι είναι χυτό μετάλο.


Χρήστος

Αποσυνδεδεμένος zb00p

  • Ready To Race
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1887
  • Age: 43
  • Τόπος: Ρόδος
  • Four Stroke Force
    • zb00p
Απ: Panther Ausf. G 1/35 (Italeri 6493)
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 05, 2013, 01:33:41 μμ »
Μικρή πρόοδος σήμερα:
Click to see the original size.
Αντικατέστησα τους κρίκους με αυτούς από το σετ της cyber hobby γιατί διαπίστωσα ότι είχα κάνει δύο παραλείψεις. 1ον δεν είδα στις οδηγίες ότι οι πύρροι δίνονται ξεχωριστά και 2ον είχα κολλήσει ανάποδα αυτούς από το jagdpanther, οπότε τους έβγαλα και τοποθέτησα τους πύρρους και τους κρίκους που τα είχα ξεχωριστά.

Με το αλουμίνιο από τους καφέδες έφτιαξα καινούρια κουτιά αποθήκευσης ώστε να τους ρίξω λίγο ξύλο και να είναι πιο αληθοφανή. Τέλος, αντικατέστησα και το δεξί προστατευτικό από φύλλο ΡΕ.


Χρήστος

Αποσυνδεδεμένος zb00p

  • Ready To Race
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1887
  • Age: 43
  • Τόπος: Ρόδος
  • Four Stroke Force
    • zb00p
Απ: Panther Ausf. G 1/35 (Italeri 6493)
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 14, 2013, 12:26:49 μμ »
Τέλος και οι ερπύστριες:
Click to see the original size.

Στα μεγάλα άρματα αυτός ο τρόπος με βολεύει αφάνταστα, στα μικρότερα το παλεύω ακόμα και δεν έχω καταλήξει τι με βολεύει!


Χρήστος

Αποσυνδεδεμένος zb00p

  • Ready To Race
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1887
  • Age: 43
  • Τόπος: Ρόδος
  • Four Stroke Force
    • zb00p
Απ: Panther Ausf. G 1/35 (Italeri 6493)
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 17, 2013, 03:32:51 μμ »
Αφού κόλλησαν για τα καλά οι ερπύστριες με τους εδαφικούς, αφαιρέθηκαν για να συνεχίσει η συναρμολόγηση

Click to see the original size. Click to see the original size.

Τα εργαλεία είναι από το κιτ της cyber-hobby και τα φτερά είναι δώρο από το άλλο jagdpanther (6458) που έχω στο στοκ, αφού έτσι και αλλιώς στις οδηγίες ήταν στα spare κομμάτια και οι λεπτομέρειες είναι ανώτερες από αυτές του κιτ της ιταλερι. Στην ουσία είναι δύο μήκη πλαστικού και μια υποτυπώδης χάραξη, τίποτα παραπάνω.
Βλέποντας την κατασκευή του Παναγιώτη (spits22), ζήλεψα και έφτιαξα και εγώ περισκόπια, αφού το κιτ δεν δίνει. Τα δικά μου τα έφτιαξα με αλουμινόφυλλο του καφέ και χρησιμοποίησα σαν "μήτρα" ένα από τα περισκόπια του jagdpanther. Επίσης, πρόσθεσα γαζιά στα κομμάτια που στηρίζονται οι κρίκοι.

Click to see the original size. Click to see the original size.

Κλείνοντας, μπήκαν και τα πίσω κουτιά αποθήκευσης και δέχτηκαν λίγη περιποίηση  :mrgreen:

Click to see the original size.

Ευχαριστώ!  ::salut::


Χρήστος

Αποσυνδεδεμένος Τσάπανος Γεώργιος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1095
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: Panther Ausf. G 1/35 (Italeri 6493)
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 17, 2013, 04:00:29 μμ »
Γειά σου Χρήστο, ήδη καλουπώνω περισκόπια για την κουπόλα του πύργου του πάνθηρα γιατί η Tamiya σε άλλα δίνει και σε άλλα δεν δίνει (όπως σ' αυτόν που φτιάχνω). Αν στο θέμα του φίλου μας Totenkopf η ερώτηση απευθύνεται σε μένα, μιλώ για τον Panther G late production no 6268 (που τα έχει όλα, ακόμα και pe) και θα είναι μάλλον η δεύτερη συμμετοχή μου, απλά στην πρώτη διάλεξα της Tamiya σαν πιο εύκολο και γιατί τον είχα από παλιά, πολύ καλή η προσπάθεια με τα κουτιά πίσω, τον έκαναν πιο ρεαλιστικό, καλή συνέχεια. ::salut::
ΤΙΜΗ Σ' ΕΚΕΙΝΟΥΣ ΟΠΟΥ ΣΤΗ ΖΩΗ ΤΩΝ ΩΡΙΣΑΝ ΚΑΙ ΦΥΛΑΓΟΥΝ ΘΕΡΜΟΠΥΛΕΣ. ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΟ ΧΡΕΟΣ ΜΗ ΚΙΝΟΥΝΤΕΣ


Αποσυνδεδεμένος zb00p

  • Ready To Race
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1887
  • Age: 43
  • Τόπος: Ρόδος
  • Four Stroke Force
    • zb00p
Απ: Panther Ausf. G 1/35 (Italeri 6493)
« Απάντηση #13 στις: Δεκέμβριος 17, 2013, 04:53:25 μμ »
Με τα περισκόπια της θυρίδας του αρχηγού δεν ξέρω τι θα κάνω, θα επιχειρήσω να τα κάνω πάλι με αλουμινόφυλλο, αλλά ίσως πιο απλοϊκή κατασκευή.
Όσον αφορά τον Πάνθηρα που έχεις, είναι πολύ ωραίο κιτ, ήθελα κάποια στιγμή να το αγοράσω, αλλά επειδή ήδη είχα το G της Ιταλερι, προτίμησα τελικά να πάρω το Panther D w/ Zimmerit (6428), το οποίο είναι στην ουσία Premium Edition με zimmerit και έχει όλα τα καλούδια (ΡΕ, μεταλλική κάνη, μεταλλικούς κρίκους κλπ κλπ). Αυτό μάλλον θα είναι η επόμενη δική μου συμμετοχή.

Όσον αφορά τώρα το κιτ που φτιάχνω, έχω αποφασίσει να το βελτιώσω στο βαθμό που μπορώ, άλλωστε η τιμή του κιτ ήταν χαμηλή (21ε νομίζω), οπότε σηκώνει πειραματισμούς. Ομολογώ ότι τα κουτιά πίσω θα μπορούσα να είχα κάνει καλύτερα, επιφυλάσσομαι για τις επόμενες κατασκευές!

υ.γ. μόλις παρατήρησα ότι ο Πάνθηρας που θέλω να απεικονίσω έχει διαφορετικού τύπου mantlet από αυτό που δίνει το κιτ της Ιταλερι. Στο κιτ που έχω, δίνει αυτό:
Click to see the original size.
Και εγώ χρειάζομαι αυτόν:
Click to see the original size.

Σε όσες φωτογραφίες έχω δεί από Πάνθηρες της Επιχείρησης Βόρειος Άνεμος, φορούν αυτό το mantlet:
Click to see the original size.

Δεν το είχα παρατηρήσει πριν αυτό, αλλά ψάχουλεύοντας το Jagpanther, είδα ότι στα spares έχει ένα mantlet από Πάνθηρα και ήταν διαφορετικός από αυτόν που δίνει το κιτ και επειδή η λεπτομέρεια του είναι πολύ καλύτερη από του κιτ, είπα να  ψάξω να δώ αν μπορώ να το βάλω. Τελικά, αυτό το mantlet πρέπει να βάλω στον Πάνθηρα μου!
Click to see the original size.


Χρήστος

Αποσυνδεδεμένος alexanderb

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 968
  • Age: 44
  • Τόπος: Βόλος-Αθήνα
Απ: Panther Ausf. G 1/35 (Italeri 6493)
« Απάντηση #14 στις: Δεκέμβριος 17, 2013, 05:04:51 μμ »
Τελικά αυτά τα DRAGON με τα τόσα spares που δίνουν, πραγματικά είναι σαν το τσαντάκι του SPORT BILLY (για τους παλιούς :mrgreen:)..Βελτιώνεις ουκ ολίγα από άρματα άλλων εταιρειών..Καλή συνέχεια.. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος zb00p

  • Ready To Race
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1887
  • Age: 43
  • Τόπος: Ρόδος
  • Four Stroke Force
    • zb00p
Απ: Panther Ausf. G 1/35 (Italeri 6493)
« Απάντηση #15 στις: Δεκέμβριος 17, 2013, 05:08:34 μμ »
Που να δείς τι έχει να γίνει με τον Tίγρη της Academy και το Sturmtiger της Tamiya. Απλά σου λέω ότι έχω Tiger P Premium Edition, Tiger Late Alfred Kurzmaul και Tiger Initial. Έχω πάρει και μεταλλικές κάνες και ερπύστριες, οπότε καταλαβαίνεις πόσα spares θα πάνε στα άλλα δύο! :)


Χρήστος

Αποσυνδεδεμένος alexanderb

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 968
  • Age: 44
  • Τόπος: Βόλος-Αθήνα
Απ: Panther Ausf. G 1/35 (Italeri 6493)
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 17, 2013, 05:21:35 μμ »
Καταλαβαίνω γιατί τα έχω τα κιτ!!  :wink: Δε ξέρω για τους άλλους πάντως εμένα πάντα μου έδινε μια μεγάλη χαρά αυτό το σύστημα της DRAGON να δίνει πλουσιοπάροχα ολόκληρα πλαίσια έστω και για ένα μικρό κομματάκι..Σε αντίθεση με άλλες εταιρείες πχ ΤΑΜΙΥA που δε περισσεύει ούτε μπουλόνι!! :evil: :evil: Τώρα βέβαια έχει αρχίσει το ίδιο σύστημα πχ στα T-55 TIRAN& σε άλλα..Και στα SHΕRMAN της DRAGON  γίνεται party για να βελτιωθούν κιτ TAMIYA & κυρίως ITALERI, που χρησιμοποιούσαν με την DRAGON το ίδιο κάτω μέρος του πήγματος για ένα διάστημα...

Αποσυνδεδεμένος spits22(Panayotis Dim.)

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 939
  • Age: 42
  • Τόπος: Ιλιον- Αθηνα
  • mud 50%- salt water 50%
Απ: Panther Ausf. G 1/35 (Italeri 6493)
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 17, 2013, 06:18:04 μμ »
πολυ ωραιες στο ματι οι προσθηκες/βελτιωσεις Χρηστο ::salut:: δεν ξερω αν το εχεις ηδη κανει, δεν μπορω να διακρινω καθαρα απο τις φωτο,αν οχι,ισως να τρυπουσες την καννη του πολυβολου στο πηγμα

Αποσυνδεδεμένος zb00p

  • Ready To Race
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1887
  • Age: 43
  • Τόπος: Ρόδος
  • Four Stroke Force
    • zb00p
Απ: Panther Ausf. G 1/35 (Italeri 6493)
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 17, 2013, 08:10:32 μμ »
Σε ευχαριστώ, ειδικά για τα περισκόπια, μου έδωσες εσύ την ιδέα!
Όσον αφορά την κάνη, δεν την έχω τρυπήσει και παρόλο που έχω πολύ ψιλά τρυπανάκια, την φοβάμαι λίγο τη διαδικασία!


Χρήστος

Hraklis_Poumaro

  • Επισκέπτης
Απ: Panther Ausf. G 1/35 (Italeri 6493)
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 20, 2013, 07:29:45 μμ »
Και με μια πυρωμενη καρφιτσα θα μπορουσες να κανεις μια τρυπουλα στη κανη...Νταξ δε θελουμε να φτασει και μεχρι το κλειστρο... :mrgreen:

Το ενδιαφερον ειναι παντως πως ειχα δει ενα review για το κιτ σου που ειχαν κατσει και μετρουσαν μεχρι και τα μπουλονια στους τροχους και αποφανθηκαν οτι ειναι λαθος,και πολλα αλλα τετοια ψιλικοκο και το σταυρωναν το ITALERI ενω ουσιαστικα ειναι ( και) δρακος...

Αποσυνδεδεμένος zb00p

  • Ready To Race
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1887
  • Age: 43
  • Τόπος: Ρόδος
  • Four Stroke Force
    • zb00p
Απ: Panther Ausf. G 1/35 (Italeri 6493)
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 20, 2013, 08:11:12 μμ »
οι τροχοί είναι ιταλερι, δράκος είναι το πάνω μέρος του πήγματος και οι ερπύστριες.
Υποτίθεται τα καλούπια είναι πλήρως αναβαθμισμένα, αλλά δεν θα σκάσουμε τώρα στις λεπτομέρειες αυτό του βαθμού
Να προσθέσω ότι τα κιτ του Δράκου έχουν μέχρι και σήμερα λάθη, πόσο μάλλον αυτά της παλαιότερης σειράς


Χρήστος

Αποσυνδεδεμένος zb00p

  • Ready To Race
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1887
  • Age: 43
  • Τόπος: Ρόδος
  • Four Stroke Force
    • zb00p
Απ: Panther Ausf. G 1/35 (Italeri 6493)
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 21, 2013, 12:55:41 μμ »
Μια μικρή πρόοδος σήμερα
Μπήκαν οι γρύλλιες του κινητήρα, τα προστατευτικά των εξατμίσεων, συναρμολογήθηκε ο γρύλλος και τοποθετήθηκε, μπήκαν και οι κρίκοι ρυμούλκησης.
Ψάχνοντας στα άλλα μου κιτ (jagpanther, panther D), ανακάλυψα ότι από το panther D περισσεύουν περισκόπια για τη θυρίδα του αρχηγού από διάφανο πλαστικό, αλλά και περισκόπια από πλαστικό.
Οπότε πήρα τους κρίκους και τα περισκόπια (οι κρίκοι και το περισκόπιο από το πλαστικό έχουν ήδη τοποθετηθεί, φαίνονται στις φωτογραφίες). Να σημειώσω ότι ο γρύλλος είναι από το κιτ της cyberhobby και φυσικά είναι κλάσεις ανώτερος από τον μονοκόμματο που έδινε το κιτ.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Αυτά προς το παρόν.


Χρήστος

Αποσυνδεδεμένος zb00p

  • Ready To Race
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1887
  • Age: 43
  • Τόπος: Ρόδος
  • Four Stroke Force
    • zb00p
Απ: Panther Ausf. G 1/35 (Italeri 6493)
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 24, 2013, 11:15:22 μμ »
Η κατασκευή σχεδόν τελείωσε, έχουν απομείνει μόνο τα συρματόσχοινα ρυμούλκησης να μπούν.
Το κανόνι είναι της RB model, δεν έχει καθόλου οδηγίες πως συναρμολογείται και έπρεπε να ψάξω στο ιντερνετ για συναρμολογημένα για να καταλάβω που πάει τι και πώς.
Όπως είχα γράψει και πιο πριν, το mantlet του πυροβόλου είναι από τα spares του Jagpanther και τα περισκόπια στην θυρίδα του αρχηγού είναι από τα spares του Panther D. Δεν έβαλα τους γαντζους και τις εξτρα ερπύστριες στα πλαϊνά του πύργου, αφού τα άρματα, από τα οποία έχω φωτογραφίες κατά την επιχείρηση Βόρειος Άνεμος, δεν έχουν καθόλου έξτρα ερπύστριες στους πύργους, οπότε δεν μπήκαν. Έχω να πώ ότι τα ΡΕ κομμάτια ήταν εξαιρετικά και ήταν πολύ εύκολα να δουλευτούν και δεν με παίδευσαν καθόλου. Κλείνοντας, όλα τα κομμάτια είχαν εξαιρετική εφαρμογή, ειδικά τα κομμάτια του πύργου, τα οποία τα φοβήθηκα λίγο, αλλά τελικά εφάρμοσαν όλα μια χαρά. Αρκετά με τα λόγια, ακολουθούν φωτογραφίες
Click to see the original size.Click to see the original size.Click to see the original size.
Click to see the original size.Click to see the original size.

Σχόλια ευπρόσδεκτα!

υ.γ. καλές γιορτές να έχετε όλοι και τις ευχές μου σε σας και τις οικογένειες σας!


Χρήστος

Αποσυνδεδεμένος zb00p

  • Ready To Race
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1887
  • Age: 43
  • Τόπος: Ρόδος
  • Four Stroke Force
    • zb00p
Απ: Panther Ausf. G 1/35 (Italeri 6493)
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 27, 2013, 02:13:19 μμ »
Ασταρώθηκε ο Πάνθηρας και αναμένει το πέρασμα του βασικού χρώματος.
Click to see the original size.Click to see the original size.


Χρήστος

Αποσυνδεδεμένος spits22(Panayotis Dim.)

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 939
  • Age: 42
  • Τόπος: Ιλιον- Αθηνα
  • mud 50%- salt water 50%
Απ: Panther Ausf. G 1/35 (Italeri 6493)
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 27, 2013, 03:24:27 μμ »
καλα βαψιματα Χρηστο.τι παραλλαγη αποφασισες τελικα για πριν το λευκο?

Tags: