Αποστολέας Θέμα: F-14A Tomcat, Hobbyboss 1/72 (VF-111)  (Αναγνώστηκε 6841 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: F-14A Tomcat, Hobbyboss 1/72 (VF-111)
« Απάντηση #25 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 07:18:05 μμ »
Θα συμφωνήσω με τον Amen, με τα βερνίκια σχεδόν θα εξαφανιστεί.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: F-14A Tomcat, Hobbyboss 1/72 (VF-111)
« Απάντηση #26 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 07:21:28 μμ »
Ωραία ευχαριστώ!! Το προχωράς λοιπόν.

Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος HARTMANN7

  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2333
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • In Cats We Trust
Απ: F-14A Tomcat, Hobbyboss 1/72 (VF-111)
« Απάντηση #27 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 08:20:27 μμ »
Με το που θα πέσει πάνω το gloss απλά δεν θα βγαίνει διαφορά!!
Μια χαρά ειναι!!! ::salut::
Γιώργος Γιαννόπουλος.
IPMS 1282

Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: F-14A Tomcat, Hobbyboss 1/72 (VF-111)
« Απάντηση #28 στις: Απρίλιος 30, 2014, 12:39:19 πμ »
Μιάου over!

Με κλασικά χαλαρούς ρυθμούς, μοντελάροντας κυρίως σαββατοκύριακα, λίγο η τεμπελιά που με έπιασε στα decals, λίγο άλλα projects μοντελιστικά και μη.
Οι χαλκομανίες συμπεριφέρθηκαν πολύ καλά και μάλλον άδικα τις φοβόμουνα. Το μόνο τους "θέμα" είναι πως θέλανε προσοχή γιατί δίπλωναν εύκολα και αν δίπλωναν μετά δύσκολα επανέρχονταν.
Αυτό που τελικά με ταλαιπώρησε ήταν το wash, μια τεχνική που όπως φαίνεται έχω ξεχάσει να εφαρμόζω. Το διάλυμα, είτε με λάδι ζωγραφικής είτε με το dark wash του mig το οποίο χρησιμοποιθηκε και τελικά πολύ δύσκολα καθόταν στις γραμμώσεις, οι οποίες ήταν κανονικού βάθους. Δηλαδή αναρωτιέμαι τι θα γίνει όταν θα πιάσω το γατί της Hasegawa; Με τα πολλά, έγιναν τα wash στις επιφάνειες και δόθηκε ένα αρκετά βρώμικο εφέ το οποίο η αλήθεια είναι πως δεν με χαλάει (το επόμενο πάντως θα είναι πιο καθαρό). Έπειτα περάστηκε μια ακόμα πιο γενναία δόση wash στα σημεία των πτερύγων τα οποία κρύβονται όταν αυτές μετακινούνται προς τα πίσω, εφέ το οποίο δεν θα το έλεγα ιδιαίτερα πετυχημένο αλλά και δεν ξέρω κατά πόσο ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα.
Οπλισμός τοποθετήθηκε ο κλασικός των F-14 τον οποίον δίνει η hobbyboss (4 aim-54, 2-aim-7, 2 aim-9) και στο τέλος το μοντέλο περάστημε με flat βερνίκι της model master.









Κλείνοντας την κατασκευή θα έλεγα πως είναι ευχάριστο μοντέλο στην κατασκευή, με κάποιες ελλείψεις φυσικά (κυρίως στο κόκπιτ) το οποίο αναμφίβολα θα ξανακατασκευάσω κάποια στιγμή στο μέλλον. Η αίσθηση μου είναι πως δεν είναι καλύτερο από το Hasegawa (το οποίο έχω αλλά δεν έχω κατασκευάσει ακόμα) αλλά είναι σίγουρα πιο ξεκούραστο και θα φτιαχτεί σε ένα όμορφο F-14.

Θα ανανεώσω με καλύτερες (ελπίζω) φωτογραφίες το Σαββατοκύριακο με το φως της ημέρας οπότε και θα το ανεβάσω στα τελειωμένα.  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: F-14A Tomcat, Hobbyboss 1/72 (VF-111)
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 02, 2014, 02:32:14 πμ »
Πολύ ωραίο το Γατόνι σου συγχαρητήρια  ::salut::
Μια καλύτερη φωτογράφηση με περισσότερο φως τη χρειάζεται.

Όσο για το wash άστο να στεγνώσει μία μέρα , μιλάω για τα λάδια φυσικά και δε θα έχεις πρόβλημα. Βέβαια δημιουργείτε το αντίθετο πρόβλημα , να μη σου καθαρίζει εύκολα. Οπότε φροντίζεις για 2 πράματα.
-Πολύ καλό gloss υπόστρωμα
-παίρνεις επιτόπου με στριμμένο χαρτί κουζίνας τα σημεία που δεν θέλεις να κάτσει γουος πριν το αφήσεις να στεγνώσει.

Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: F-14A Tomcat, Hobbyboss 1/72 (VF-111)
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 12, 2014, 10:33:17 μμ »
Ανεβάζω μερικές ακόμα φωτογραφίες από το γατί!









Άντε να πηγαίνουμε για άλλα σιγά σιγά ;)

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: F-14A Tomcat, Hobbyboss 1/72 (VF-111)
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 12, 2014, 10:42:19 μμ »
Ωραίο το γατί. Μια ιδέα για το wash, μην περνάς όλο το μοντέλο, σαν να το βάφεις, αλλά επέμενε περισσότερο μόνο στη γράμμωση και στα σημεία που θες να σου μείνει. Είναι πιο χρονοβόρο, αλλά γλυτώνεις το τρίψιμο, κάθεται πιο καλά και είναι και πιο ελεγχόμενο. Επίσης δεν θα σου αλλάζει τονικότητα το χρώμα κι έτσι εκεί που έχεις περάσει σήματα δεν θα «φωτίζει» τόσο το καθαρό χρώμα, όπως π.χ. στα no step στις πτέρυγες.

Επίσης όπου κρίνεις ότι η γράμμωση θέλει λίγο σκάλισμα για να βαθύνει και να κρατήσει το λαδάκι κάντο, μην το φοβάσαι.

 ::good_job_smilie:: ::good_job_smilie:: ::good_job_smilie:: ::good_job_smilie::

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7246
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: F-14A Tomcat, Hobbyboss 1/72 (VF-111)
« Απάντηση #32 στις: Ιούλιος 14, 2020, 04:20:53 μμ »
Ερώτηση για τα σήματα της HB: βλέπω το κόκκινο να μην είναι πολύ "γεμάτο".
Φταίνε τα σήματα ή ποιότητα της φωτογραφίας;

Έχω την υποψία ότι φταίνε τα σήματα. Βλέπω στο δικό μου κιτ ότι τα decals έχουν πολύ ζωηρό το κόκκινο και αντίστοιχα το κίτρινό τους είναι αυτό που λέμε "λεμονί" (αντί για "κροκί"...)

Tags: f-14a tomcat