Αποστολέας Θέμα: F-14A Tomcat, Hobbyboss 1/72 (VF-111)  (Αναγνώστηκε 6842 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
F-14A Tomcat, Hobbyboss 1/72 (VF-111)
« στις: Νοέμβριος 19, 2013, 02:01:57 πμ »
Μιαου, δηλαδή χαίρεται!

Η συμμετοχή μου στο γατοbuild θα είναι με το F-14A της Hobbyboss στην 1/72. Δεν έχω επιλέξει ακόμα τη μοίρα αλλά μάλλον κλίνω προς την VF-111 Sundowners.


Η παρουσίαση του κιτ εδώ

Έναρξη εργασιών λίαν συντόμως!!  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: F-14A Tomcat, Hobbyboss 1/72 (VF-pending)
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 19, 2013, 09:49:28 πμ »
Ωπ! Το ίδιο έχω και εγώ και λέω να το ξεκινήσω. Καλή αρχή!
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος nosdio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1210
  • Τόπος: Αθήνα
  • Γιάννης
Απ: F-14A Tomcat, Hobbyboss 1/72 (VF-pending)
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 19, 2013, 10:53:06 πμ »
Καλη αρχη φιλε μου και αν μπορεις να ποσταρεις φωτο απο τις εισαγωγες που λενε οτι ειναι σε λαθος γωνια στα HB να δουμε τι ισχυει και κατα ποσο γιατι σε γενικες γραμμες απο εφαρμογη πρεπει να ειναι μια χαρα σε αντιθεση με τον ανταγωνισμο.

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7246
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: F-14A Tomcat, Hobbyboss 1/72 (VF-pending)
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 19, 2013, 12:02:32 μμ »
Νομίζω ότι υπάρχει και ένα θέμα με τη θέση των δεξαμενών. Τι μοίρα θα το κάνεις τελικά;

Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: F-14A Tomcat, Hobbyboss 1/72 (VF-pending)
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 19, 2013, 11:15:48 μμ »
Σας ευχαριστώ!

@gkontog: Να το ξεκινήσεις! φαίνεται πολύ ευχάριστο κιτ και θα ήθελα πολύ να δω φθορές σε F-14 από τα χεράκια σου!!

@nosdio: Δεν βρίσκω κάτι λάθος στις εισαγωγές έτσι όπως κάθονται στα πλαίσια. Αν υπάρχει λάθος στη γωνία θα είναι όταν θα κολληθούν στην άτρακτο, και θα ποστάρω φώτο στο συγκεκριμένο στάδιο, ελπίζω να μην υπάρχει κάτι πάντως.

@Jet72: Θα διερευνηθεί και αυτό, πάντως δεν είναι κάτι που με ανησυχεί, μιας και αν είναι λάθος η θέση των δεξαμενών μπορούν απλά να αγνοηθούν οι οδηγοί. Μοίρα κλίνω πολύ προς Sundowners. Δεν ξέρω τι λένε οι χαλκομανίες της Hobbyboss, θα κάνω μια δοκιμή και αν είναι καλές θα πάω VF-111, ειδάλλως θα ψάξω για aftermarket.

Αποσυνδεδεμένος nosdio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1210
  • Τόπος: Αθήνα
  • Γιάννης
Απ: F-14A Tomcat, Hobbyboss 1/72 (VF-pending)
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 20, 2013, 09:35:55 πμ »

@nosdio: Δεν βρίσκω κάτι λάθος στις εισαγωγές έτσι όπως κάθονται στα πλαίσια. Αν υπάρχει λάθος στη γωνία θα είναι όταν θα κολληθούν στην άτρακτο, και θα ποστάρω φώτο στο συγκεκριμένο στάδιο, ελπίζω να μην υπάρχει κάτι πάντως.


Φιλε μου ειδα χθες το revell και το fujimi που εχω και ειναι και τα δυο σαν του Φαντομακια το 48αρι που ειναι διπλα διπλα με το Χασε..δε νομιζω να εχει προβλημα..τωρα ολοι αυτοι που το λενε η βλεπουν κατι που δεν βλεπω η βλεπουν οτι θελουν. Να δουμε τι θα γινει με το 72αρι..θελώ να παρω και ενα D :twisted: :twisted: :twisted:
Αναμενουμε τη συνεχεια λοιπον!

Αποσυνδεδεμένος Spook

  • Ανδρέας
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1196
  • Age: 41
  • Τόπος: 3/4 of a mile...
  • One more Fighter Fling Maniac and Tomcat Fanatic
Απ: F-14A Tomcat, Hobbyboss 1/72 (VF-pending)
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 26, 2013, 10:42:19 μμ »
Spoiler (hover to show)

Καλή συνέχεια με το Γατί φίλε μου!

Anytime Baby....!!

Αποσυνδεδεμένος HARTMANN7

  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2333
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • In Cats We Trust
Απ: F-14A Tomcat, Hobbyboss 1/72 (VF-pending)
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 12:00:15 πμ »
E νομίζω οτι άν εχει -111 καρφί πάς εκεί!!!  :wink: :wink:
Και ανάλυση του κίτ θα ήταν καλη πιστεύω γιατι ΄΄εχω ακούσει καλά λόγια για το 72αρι γατάκι!!
Κρίνοντας απο το 72αρι το Academy που είναι Παναγία βοήθα!!!

Καλή συνέχεια!
Γιώργος Γιαννόπουλος.
IPMS 1282

Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: F-14A Tomcat, Hobbyboss 1/72 (VF-pending)
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 01, 2013, 10:45:48 μμ »
Spook kai HARTMAN σας ευχαριστώ  ::salut::

Πρώτη ενημέρωση με το κόκπιτ. Λοιπόν, αυτά τα διαόλια δεν είναι τόσο απλά όσο ίσως να νομίζει κάποιος. Το πρόβλημα μου με τα μικρά κομμάτια ήταν πως μου ήταν απλά αδύνατον να λιμάρω τα περισσεύματα από το πλαίσιο τους, ενώ ορισμένα από τα πολύ μικρά μου ήταν απλά αδύνατον να τα χρησιμοποιήσω, ιδίως αν απαιτούσαν να τα λυγίσω, ενώ κανά δυο φορές έφυγαν πετώντας από το γραφείο στην προσπάθεια.







Συνολικά θα έλεγα πως παρόλο που η εφαρμογή δεν ήταν και η καλύτερη το αποτέλεσμα είναι αρκετά ικανοποιητικό, και σίγουρα πολύ ανώτερο από το φτωχικό της HB. Η αλήθεια είναι πως νομίζω πως τουλάχιστον στην 1/72, ο συνδυασμός ευκολίας και αποτελέσματος που προσφέρουν τα prepainted PE, δύσκολα συγκρίνεται με κάτι άλλο.

Αποσυνδεδεμένος dmoshid

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2170
  • Age: 48
  • Τόπος: Stavanger- Κουφάλια
  • Don't fear death, fear time
Απ: F-14A Tomcat, Hobbyboss 1/72 (VF-pending)
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 01:12:38 πμ »
Πράγματι πολύ ενδιαφέρον αποτέλεσμα!! Καλή συνέχεια!! :wink: ::salut::
Ο άνθρωπος δεν κατάγεται από τους πιθήκους αλλά απο τα ΒΑΜΠΙΡ!
Μόνο οι νεκροί βλέπουν το τέλος του πολέμου!

Αποσυνδεδεμένος raziera

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1774
  • Age: 44
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • Κωστας
Απ: F-14A Tomcat, Hobbyboss 1/72 (VF-pending)
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 10:16:27 πμ »
Πολυ καλη δουλεια με το κοκπιτ.
Καλη συνεχεια.

 ::salut:: Κωστας

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7246
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: F-14A Tomcat, Hobbyboss 1/72 (VF-pending)
« Απάντηση #11 στις: Δεκέμβριος 02, 2013, 11:40:06 πμ »
Προχώρα ακάθεκτος, είναι πολύ γεμάτο το αποτέλεσμα!

Αποσυνδεδεμένος phantomakias

  • DUM SPIRO MODELARUM MODELARUM ERGO SUM
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3270
  • Age: 51
  • Τόπος: αθηνα
  • PHANTOM PHOREVER / ...ΟΛΑ HAFif
Απ: F-14A Tomcat, Hobbyboss 1/72 (VF-pending)
« Απάντηση #12 στις: Δεκέμβριος 03, 2013, 11:39:48 πμ »
Καλη συνεχεια!
Λογικα κλεινοντας ατρακτο δε θα χεις προβλημα (οπως στο 48ρι) οποτε βουρρρρρρρρρ
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: F-14A Tomcat, Hobbyboss 1/72 (VF-pending)
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 30, 2014, 12:46:47 πμ »
Η κατασκευή στο γατί συνεχίζεται αργά, αλλά ευτυχώς σταθερά και χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα.



Έχει ολοκληρωθεί η συναρμολόγηση, έχει ασταρωθεί, έχει γίνει ένα πρόχειρο preshade με σκούρο γκρί και περιμένει για βάψιμο.

Ο μηχανισμός των φτερών έχει τροποποιηθεί ελαφρώς ώστε αυτά να μπούνε μετά το βάψιμο. Το ατρακτίδιο που βρίσκεται κάτω από το ρύγχος (δεν θυμάμαι το όνομα του) είναι διαφορετικό από αυτό που έδινε στο kit η Hobbyboss για τη συγκεκριμένη μοίρα και χρονολογία, η οποία το έδειχνε σωστά στο profile για το βάψιμο, αλλά δεν είχε ανάλογο κομμάτι στο κουτί και ούτε ανέφερε κάτι στις οδηγίες. Μικρό το κακό, το δανείστηκα από το kit της Hasegawa. Τέλος το profile για το βάψιμο έδειχνε το φόντο των κόκκινων ακτίνων στα ουραία να είναι gull gray. Παρόλα αυτά δεν έχω βρει πουθενά F-14 high viz της VF-111 να μην έχει άσπρο φόντο, συνεπώς το έβαψα και εγώ λευκό!

Ελπίζω μέσα στο ΣΚ να ασχοληθώ με το βάψιμο!

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3686
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: F-14A Tomcat, Hobbyboss 1/72 (VF-pending)
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 30, 2014, 09:21:33 πμ »
Αυτα ειναι!! Εκανες την καλυτερη κινηση για τις πτερυγες, με το να τις τροποποιησεις για να μπουν μετα (ala hasegawa). Θα διευκολυνει παρα πολυ το βαψιμο και τις φθορες. Εισαι στο καλυτερο σταδιο, το βαψιμο!!!  :lol: Οποτε καλη διασκεδαση  :wink: ::salut:: ::salut:: ::salut::

Υ.Γ.: Οντως το καθετο των Sundowners ηταν παντα λευκο (εκτος των low-visibility). Οσο για το φωτογραφικο ατρακτιδιο TARPS προσεξε, γιατι δεν μπορουσαν ολα τα F-14A και -Β να το φερουν. Ηταν συγκεκριμενα τα serial number που ειχαν την ικανοτητα , συνηθως μονο 2 με 4 αεροπλανα ανα μοιρα.  ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3686
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: F-14A Tomcat, Hobbyboss 1/72 (VF-pending)
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 30, 2014, 09:34:48 πμ »
Δες στο λινκ, εχει λιστες με τα serial number ολων των F-14 με τις λεπτομερειες τους. Τα serial που εχουν το πρασινο βελακι προς τα πανω ειναι αυτα που μπορουσαν να φερουν TARPS.  ::salut::

http://www.anft.net/f-14/f14-serial.htm
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: F-14A Tomcat, Hobbyboss 1/72 (VF-pending)
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 30, 2014, 10:27:33 πμ »
Ο μηχανισμός των φτερών έχει τροποποιηθεί ελαφρώς ώστε αυτά να μπούνε μετά το βάψιμο.
Για δώσε αν θες λεπτομέρειες για τη μετατροπή please.

Καλά βαψίματα!
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: F-14A Tomcat, Hobbyboss 1/72 (VF-pending)
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 30, 2014, 10:14:44 μμ »
Αυτό που έκανα είναι πολύ απλό.



Απλά έκοψα τα κυκλικά τμήματα στα φτερά τα οποία περνούν μέσα από τους πίρους κατά την κατασκευή της ατράκτου έτσι ώστε να υπάρχει άνοιγμα λίγο μικρότερο από τη διάμετρο του πείρου. Έτσι μετά την κατασκευή της ατράκτου μπορώ να τοποθετήσω τα φτερά απλά με λίγο πίεση ώστε να περάσει ο πείρος από το ελαφρώς μικρότερο κενό. Μετά κάνει ένα ¨κλακ" και ουσιαστικά κουμπώνει στην κανονική του θέση. Αν βάλω το 2ο φτερό με σωστή σχετική θέση με το 1ο, τα γρανάζια είναι στη σωστή μεταξύ τους θέση και έχω και τον μηχανισμό να λειτουργεί.

Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: F-14A Tomcat, Hobbyboss 1/72 (VF-pending)
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 04, 2014, 12:01:40 πμ »
Λοιπόν έπεσε το χρώμα, το Light Gull gray της Lifecolor (FS 36440) και για ακόμα μια φορά δεν έμεινα ικανοποιημένος από το pre-shading.  :oops:
Το χρώμα περάστηκε σε 4 χέρια, παρόλα αυτά μου είναι αρκετά δύσκολο να βρω το όριο μεταξύ του να είναι αρκετά για να μην φαίνεται άσχημα το από κάτω χρώμα, και το να είναι τόσο ώστε να είναι διακριτό το preshade και να μην ομογενοποιηθεί τελείως.





Το ερώτημα είναι τι κάνουμε από εδώ και πέρα. Οι επιλογές που σκέφτομαι είναι είτε το αφήνω περίπου ως έχει και το περνάω κανένα φίλτρο, είτε το περνάω κανα χέρι ακόμα και μετά κάνω ένα διακριτικό post-shade (έτσι κι αλλιώς ήθελα διακριτικές φθορές στο συγκεκριμένο).  ::dontknow::

Αποσυνδεδεμένος nosdio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1210
  • Τόπος: Αθήνα
  • Γιάννης
Απ: F-14A Tomcat, Hobbyboss 1/72 (VF-pending)
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 04, 2014, 02:09:31 μμ »
Εγω στις φωτογραφιες preshade δεν βλεπω. Τωρα η δοκιμαζεις την τυχη σου με το postshade η βαζεις λαδια. Προτεινω το δευτερο.

Μια τεχνικη ισως που μπορει να σε βοηθησει(την εχω δει live και απο τον gkontog@credit, πολυ ωραια) ειναι να ψεκασεις μεσα στα panel με πιο ανοιχτο απο το βασικο ωστε να κανει αντιθεση και μετα να περασεις ολο το αεροσκαφος με το βασικο αραιωμενο αρκετα σαν φιλτρο ωστε να "σβησεις" το εφε οσο θες...βεβαια αυτο ειναι και η αρχη για το preshade γενικα, ειναι ομως πιο απλο αφου δεν περιεχει την αντιθεση που ειχες με το μαυρο.

Καλη συνεχεια!! :wink: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7246
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: F-14A Tomcat, Hobbyboss 1/72 (VF-pending)
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 04, 2014, 02:39:23 μμ »
Αχ αυτά τα γκρι που μόνο μονόχρωμα δεν είναι τελικά....


Καλό κουράγιο, είμαστε μαζί σου :-)

Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: F-14A Tomcat, Hobbyboss 1/72 (VF-pending)
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 04, 2014, 10:52:31 μμ »
Ευχαριστώ!! η φωτογραφία με το φλας δεν το αφήνει να φανεί καλά. Σε τμήματα είναι σκιασμένο, ενώ σε άλλα (στα περισσότερα πράγματι δεν φαίνεται το preshade). Ίσως μα βγάλω μια φωτό το ΣΚ με το φως του ήλιου.

Μάλλον θα δοκιμάσω την τύχη μου με το post-shade. Θα δοκιμάσω μάλλον postshade με πιο σκούρο τόνο αντί για πιο ανοιχτό, μιας και μου φαίνεται ήδη αρκετά ανοιχτό το αποτέλεσμα.

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: F-14A Tomcat, Hobbyboss 1/72 (VF-pending)
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 11, 2014, 01:12:17 πμ »
Αξιζαν τα λεφτά για το prepainted cockpit,φοβερό!

Αν έχεις αερογραφο με 0.3 θα σου πρότεινα ποστ shading αλλώς όχι. Και μετά τυχαία ψεκασματάκια σα κυλίδες εδω και εκεί. Θα μπορούσες να δοκιμάσεις τη τεχνική με το αλλάτι επίσης.Στα φου-14 πάει γάντι. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: F-14A Tomcat, Hobbyboss 1/72 (VF-pending)
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 04:33:57 μμ »
Λοιπόν, το βλέπω εδώ και καμιά εβδομάδα και δεν μπορώ να αποφασίσω αν είναι καλό ή πολύ έντονο (ιδίως σε κανα δυο σημεία). Πέρασα πρώτα τις γραμώσεις με αραιωμένο το βασικό με προσθήκη λίγο dark gull gray και μετά ανοίγματα με το βασικό με προσθήκη λευκού.





Ακούω απόψεις... Εν το μεταξύ θα πιάσω όπλα και ΣΠ μέχρι να το χωνέψω.

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: F-14A Tomcat, Hobbyboss 1/72 (VF-111)
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 23, 2014, 07:11:20 μμ »
Τι έντονο καλέ, αυτό με τα βερνίκια δε θα φαίνεται ότι έχει ξανοίγματα. Μια χαρά είναι.
Spoiler (hover to show)

Tags: f-14a tomcat