Αποστολέας Θέμα: US Navy Jets project  (Αναγνώστηκε 15210 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #50 στις: Δεκέμβριος 05, 2019, 02:55:06 μμ »
Πολύ όμορφα και συναρπαστικά μέχρι εδώ!!
Στην ένωση της ατράκτου που βλέπω ότι έχεις στοκάρει, θα σου πρότεινα πριν ξεκινήσεις το βάψιμο να την τσεκάρεις με λίγο χρώμα ή αστάρι για να είσαι σίγουρος ότι θα είναι οκ. Είναι πολύ ύπουλο σημείο και το χειρότερο στο συγκεκριμένο μοντέλο.
Spoiler (hover to show)

Καλή συνέχεια εύχομαι.

 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Σε ευχαριστώ και για τα λογια σου και για το τιπ. Θα ελέγξω το συγκεκριμένο σημείο διπλα. Ελπίζω σε συνέχεια σύνοτμα, θα ήθελα να τα τελειώσω εντός του 19 καθώς είναι και τα 100 χρόνια της VF-14!


 2-2 τα χασεγκαβα...
 Μπραβο στο κουραγιο σου,εγω ενα παλευω και δεν τελειωσα ακομη 6 μηνες τωρα...
 Γενικα εχει αρχισει και φαινεται η ηλικια αυτων των κιτ,εμενα με ταλαιπωρησε λιγο,ισως εφταιγα και γω εν μερη,παντως το Hobbyboss μου φανηκε πιο ευκολο...
 

Μή νομίζεις, απλά το σκεπτικό μου είναι πως αν δεν τα κάνω τώρα μάλλον δεν θα τα κάνω ποτέ (και όπως όλοι ξέρουμε θεωρήτικά θα τα φιάχουμε ΟΛΑ τα μοντέλα του στοκ μας) και σκέφτομαι επόμενες πιο χαλαρές κατασκευές. Το Hobbyboss είναι σαφώς πιο εύκολο αν και με χαμηλότερη λεπτομέρεια (ιδίως στο κοκπιτ) και επιλογές, Το θεωρώ καλή επιλογή αν κάποιος θέλει να εμπλουτίσει την συλλογή του αριθμητικά (για να δείξει διάφορες μοίρες), καθώς επιπροσθέτως έχει χαμηλότερο κόστος. Το μειονέκτημα του είναι ότι η γεωμετρία των εισαγωγών του προβληματίζει.

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #51 στις: Δεκέμβριος 05, 2019, 05:25:47 μμ »
Το Hobbyboss  ( .... )  η γεωμετρία των εισαγωγών του προβληματίζει.
Ωχ ωχ ωχ, δηλαδή λάθος σχήμα; Ή απλά προβληματικές ενώσεις, στόκοι κλπ; Κάτι έχω διαβάσει για τις δεξαμενές (που κακώς είναι κεντραρισμένες).

Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #52 στις: Δεκέμβριος 05, 2019, 11:12:22 μμ »
Ωχ ωχ ωχ, δηλαδή λάθος σχήμα; Ή απλά προβληματικές ενώσεις, στόκοι κλπ; Κάτι έχω διαβάσει για τις δεξαμενές (που κακώς είναι κεντραρισμένες).

Έχουν λάθος σχήμα στην εφαρμογή είναι οκ. Και εγώ το παρατήρησα αφού το διάβασα online και δεν βγάζουν τόσο μάτι όσο η εισαγωγή του Α-7 της ίδιας εταιρίας  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #53 στις: Δεκέμβριος 06, 2019, 09:11:49 πμ »
Έχουν λάθος σχήμα στην εφαρμογή είναι οκ. Και εγώ το παρατήρησα αφού το διάβασα online και δεν βγάζουν τόσο μάτι όσο η εισαγωγή του Α-7 της ίδιας εταιρίας  ::salut::
Αρα να μην ψαχτώ περαιτέρω - αφού ως τώρα μου φαίνονται οκ....

Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #54 στις: Ιανουάριος 02, 2020, 06:37:30 μμ »
Χρόνια πολλά και καλή χρονιά σε όλους
Είθε το 2020 να είναι μια παραγωγική μοντελιστική χρονιά με υγεία και ευτυχία

Έχουμε καλή πρόοδο για τα γατιά, τουλάχιστον από άποψη ποσοστού ολοκλήρωσης.
Καταρχάς ευχαριστώ τον felix για το τιπ για το σημείο της ένωσης της ατράκτου, όντως στο σημείο υπήρχε πρόβλημα το οποίο, λόγω του ότι ασταρώνω με μαύρο υπόστρωμα δεν μου ήταν αρχικά εμφανές, αλλά με μια πιο προσεχτική ματιά φάνηκε  ::thanks_smilie::

Για το βάψιμο των γατιών λοιπών αποφασίστηκε να έχουμε κάποιες αποκλίσεις ώστε το τελικό αποτέλεσμα να μην είναι το ίδιο λες και βγήκαν δίπλα δίπλα από την ίδια γραμμή παραγωγής. Για αρχή επιλέχθηκαν διαφορετικές εταιρίες χρωμάτων ώστε να υπάρχει διαφορετικός τόνος και έπειτα διαφορετική μέθοδος για το βάψιμο.

Για το VF-14 επιλέχθηκε το Η-51 Light Gull Gray της Gunze, ενώ έγινε η τεχνική του marbling, δηλάδή έκανα ακανόνιστα σχήματα με λεπτή δέσμη και αραιωμένο χρώμα και έπειτα έχτιζα από πάνω την αδιαφάνεια του χρώματος σε αραιωμένες στρώσεις έτσι ώστε σε κάποιο σημείο να διακρίνονται ακανόνιστες σκιές στην επιφάνεια. ακολούθησαν τα κλασσικά, δηλαδή gloss βερνίκη και οι χαλκομανίες της microscale οι οποίες συμπεριφέρθηκαν πολύ καλά. Έπειτα ακολούθησε ένα φίλτρο με ένα μεσαίο γκρί (περίπου 50%-50% payne's gray με λευκό).










Για το VF-32 Επιλέχθηκε το Light Gull Gray της AKAN (ακρυλική σειρά). Ήταν η δεύτερη επαφή μου με τη συγκεκριμένη εταιρία, και ενώ στην πρώτη δεν είχα κάποιο παράπονο, αυτή τη φορά το χρώμα δεν είχε καθόλοθ καλή πρόσφυση στο αστάρι (Mr surfacer 1500 της Gunze) και έφευγε για πλάκα με το παραμικρό. Σε αντίθεση με το VF-14, σε αυτό δεν έγινε η ίδια τεχνική παρά μόνο ψεκάστηκε σε αραιά διαδοχικά αραιά χέρια ώστε να υπάρχει πιο ομοιόμορφο αποτέλεσμα, με πολύ πιο περιορισμένο βαθμό φθοράς (Συνεπώς δεν μπορώ να κρίνω τα χρώματα στη συμπεριφορά στο βάψιμο). Αποτέλεσμα των συνεχών ξεφλουδισμάτων είναι να ψεκάσω ακόμα 2 φορές με διορθώσεις. Σαν να μην έφτανε αυτό για κάποιο λόγω είχα στο νου μου ότι τα fins στο κάτω μέρος της ατράκτου ήταν μαύρα (όπως στην φωτογραφία του αρχικού πόστ) με αποτέλεσμα να τα έχω μασκάρει για βάψιμο μαζί με τα υπόλοιπα μαύρα (τα οποία βάφτηκαν με το NATO black thw Tamiya). Κατα τη διάρκεια που έβαφα το μαύρο ξέχασα όμως να τα βάψω και το παρατήρησα αφού τα ξεμάσκαρα. Και αντί να ευχαριστήσω την τύχη μου που με προφύλαξε από την κακοτοπιά, τα ξαναμάσκαρα και τα έβαψα και αυτά μαύρα, για να καταλάβω την πατάτα μου την επόμενη μέρα και να τρέχω να επανορθώσω  ::eusa_wall:: ::eusa_dance:: . Τελος πάντων ήρθε και αυτό στο δρόμο του, τοποθετήθηκαν οι χαλκομανίες της Superscale χωρίς κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα, και τέλος έγινε ένα φίλτρο με πιο μπεζουλί τόνο αφού στο προηγούμενο μείγμα προστέθηκε και ένα μέρος Yellow Ochre.








Έπειτα ακολούθησε και για τα 2 μοντέλα ένα ακόμα χέρι gloss βερνίκι και η διαδικασία του wash (δεν φαίενται στις φώτο). Εκεί είναι που δαγκώθηκα λίγο, καθώς από ότι φαίνεται η λεπτή χαραγμένη γράμμωση της Hasegawa είναι υπερβολικά λεπτή σε διάφορα σημεία (Το βάθος της γράμμωσης ήταν ασυνεπές) με αποτέλεσμα να μην είναι δυνατόν να μπεί παντού το wash. Το αποτέλεσμα είναι λιγάκι περίεργο γιαυτό θα προσπαθήσω να το κάνω tone down αν γίνεται συνολικά. Φαντάζομαι ότι κάτι τέτοιο έχει να κάνει με τη φθορά των καλουπιών; Πάντως αυτό το φαινόμενο επικεντρώνεται στα ίδια σημεία (πίο έντονο είναι στην περιοχή του ρύγχους και στην πάνω πλευρά των φτερών, ιδίως του ενός), ενώ χαρακτηριστικό είναι ότι οι περιοχές αυτές είναι παρόμοιες και στα δύο μοντέλα ακόμα και σε σημεία που δεν υπάρχει περίπτωση το χρώμα να έχει χτίσει. Το φαινόμενο να είναι λίγο πιο έντονο σε αυτό της VF-32 (άρα μάλλον είτε πιο ταλαιπωρημένο το καλούπι κατά την χύτευση είτε το χρώμα της AKAN όντως έχτισε λίγο)

Προς το παρόν ασχολούμαι με τα παρελκόμενα πρην την ολοκλήρωση και θα θα κάνω τις απαραίτητες δοκιμές, πρώτον για θα επαναλάβω τη διαδικασία μπας και έχουμε αποτέλεσμα ή θα δω τι άλλο θα μπορέσω να κάνω. Φωτογραφίες σύντομα  ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3688
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #55 στις: Ιανουάριος 03, 2020, 09:18:38 πμ »
Καλή χρονιά με υγεία!!
Πολύ όμορφο βάψιμο και στα 2 Τομκάτ!! Και με τις χαλκομανίες "ζωντάνεψαν" ακόμη περισσότερο τα μοντέλα.
Το wash σε κιτ της hasegawa όντως είναι δύσκολο εώς και μπελάς λόγω της πολύ λεπτής (αλλά και τέλειας-σωστή για την κλίμακα) γράμμωσης.
Για να πιάσει το wash καλά, εγώ σε αυτά τα κιτ σχεδόν πάντα περνάω και μια φορά με τον κόφτη τις γραμμώσεις να γίνουν πιο βαθιές, όχι όμως ότι είναι και σωστό γιατί χαλάω την φίνα γράμμωση του κιτ.

Καλά τελειώματα εύχομαι!!  ::salut:: ::salut:: ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουάριος 18, 2020, 05:11:22 μμ »
Tomcat τέλος, εδώ και σχεδόν 1 μήνα βασικά αλλά επιτέλους ευκαίρησα να τα φωτογραφίσω με φυσικό φως για να τα ανεβάσω.

Εν αρχή το VF-14 Tophatters





και συνέχεια με το VF-31 Swordsmen





Και έτσι ολοκλήρωσα το κεφάλαιο Γατιά Hasegawa (και επ ουδενί το κεφάλαιο γατιά συνολικά). Θα έλεγα ότι στο τέλος με κούρασαν λίγο παραπάνω από ότι είχα υπολογίσει με συνέπεια να υπάρχουν ατέλειες που σε άλλη περίπτωση η σε μη παράλληλη κατασκευή να είχα αποφύγει ή διορθώσει. Αν και λένε μεγάλη μπουκιά φάε, μάλλον στο μέλλον θα αποφύγω να ξαναφτιάξω tomcat της hasegawa (να δοκιμάσουμε και τίποτα άλλο). Όσο για την επομενη κατασκευή στο project έχει ήδη αποφασιστεί και θα ξεκινήσει οσονούπω....  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Alex5000

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 4
  • Age: 55
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουάριος 20, 2020, 11:50:53 μμ »
Είναι εκπληκτικά!

Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #58 στις: Απρίλιος 03, 2020, 06:03:04 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Επόμενο μοντέλο στην σειρά είναι ένα από τα λιγότερο γνωστά αεροσκάφη την πρώιμης jet εποχής του αμερικάνικου ναυτικού, το F3D Skyknight, το οποίο ήταν νυχτερινό μαχητικό παντώς καιρού και από τα τελευταία purpose build αεροσκάφη για νυχτερινές αποστολές. Κύριο χαρακτηριστικό του ήταν το αυξημένων δυνατοτήτων (αλλά και μεγέθους) για την εποχή του ραντάρ το οποίο επέβαλε και την διάταξη των πιλότων στο πλάι όπως στο γνωστό A-6. Το αεροσκάφος γνώρισε εμπλοκή στον πόλεμο της Κορεάς με τους πεζοναύτες, ενώ ήταν το μόνο αεροσκάφος από τον πόλεμο της κορέας που συμμετείχε και στον πόλεμο του Βιετνάμ στην έκδοση ηλεκτρονικού πολέμου (EF-10). Επίσης ήταν το πρώτο αεροσκάφος του ναυτικού το οποίο έφερε βλήματα αέρος-αέρος, τους πρώτους AIM-7 Sparrow, και μάλιστα ήταν η πλατφόρμα η οποία χρησιμοποιήθηκε για την ανάπτυξη τους. Παράχθηκε σε 265 μονάδες. Μπορεί να μην έχει τη λάμψη άλλων αεροσκαφών αλλά σίγουρα του αξίζει μια θέση σε μια συλλογή που πραγματεύεται την αεροπορία του αμερικάνικου ναυτικού.



Τι κιτ που θα χρησιμοποιηθεί είναι της Sword, ενώ η μοναδική άλλη επιλογή στην κλίμακα είναι το παλιό Matchbox. Είναι το πρώτο μοντέλο που κατασκευάζω από τη συγκεκριμένη εταιρία. Το κιτ είναι σχετικά πρόσφατο αλλά η πρώτη εντύπωση είναι διαφορετική από τα περισσότερα κιτ που έχω κάνει, είτε πρόσφατα είτε και παλιότερα. Χαρακτηριστικά παραδείγματα είναι η διαφορετική ποιότητα πλαστικού (δεν μπορώ να το προσδιορίσω ακριβώς τι είναι διαφορετικό, απλά φέρνει λίγο στο πλαστικό κάποιων καινούργιον airfix αλλά πιό έντονα), η απουσία locating pins στα μεγάλα κομμάτια, κάποιες ατέλειες χύτευσης και σημάδια flash, engineering που δημιουργεί ενδεχομένως προβλήματα σε κάποια θέματα όπως η σύνδεση των κύριων σκελών του συστήματος προσγείωσης αλλά και η ασάφεια των οδηγιών, που μάλιστα ενώ δεν είναι πάντα σαφής η ακριβής θέση τοποθέτησης κάποιων κομματιών, ορισμένα κομμάτια είναι σχεδιασμένα με περισσότερη λεπτομέρεια στις οδηγίες από ότι είναι χυτευμένα στην πραγματικότητα! Στα θετικά η εξωτερική λεπτομέρεια είναι χαραγμένη και κρίνεται ικανοποιητική για την κλίμακα, τα διαφανή κομμάτια αν και όχι πολύ λεπτά είναι διαυγή, και η λεπτομέρεια επί μέρους στοιχείων είναι επίσης από επαρκής έως καλή. Η εφαρμογή και οι χαλκομανίες είναι τα στοιχεία τα οποία θα κριθούν στην πορεία.







Η κατασκευή έχει ήδη ξεκινήσει και ελπίζω σύντομα να έχουμε νεότερα  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Κατάσκοπος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1670
  • Age: 47
  • Τόπος: Καρδίτσα
  • The other Caveman
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #59 στις: Απρίλιος 03, 2020, 10:13:28 μμ »
Welcome to the paradise of short run kits!

Τέλειο θέμα!

Μαθιός


Μ. Μπέλλος

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #60 στις: Απρίλιος 03, 2020, 10:20:47 μμ »
Welcome to the paradise of short run kits!

Τέλειο θέμα!

Μαθιός

Οντως, η σκοτεινή πλευρα του μοντελισμου. Το τιμημα της θεματολογιας!

Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #61 στις: Απρίλιος 04, 2020, 10:51:50 πμ »
Μια φορά έχω πιάσει κιτ της Sword (για την ακρίβεια 2 γιατί ήταν διπλή κατασκευή) και με δυσκόλεψε πάρα πολύ. Καλό  κουράγιο εύχομαι. Το συγκεκριμένο θέλω να το φτιάξω κι εγώ οπότε θα σε παρακολουθώ.

 ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης Μαυροειδής

  • Δεν είναι ψέμα, τελείωσα μοντέλο!!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1987
  • Age: 47
  • Τόπος: Βόλος
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #62 στις: Απρίλιος 04, 2020, 03:32:58 μμ »
Μπράβο για την επιλογή του αεροπλάνου. Ειδικά η πρώτη από αριστερά εμφάνιση είναι εκπληκτική (μπλε με αρκετά κόκκινα στοιχεία). Τι να λέμε τώρα, το USN έχει βγάλει τα ομορφότερα αεροσκάφη!!!

Καλή συνέχεια και περιμένουμε νεότερά σου! ::thumbleft::

Αποσυνδεδεμένος dimitrisap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1228
  • Age: 56
  • Τόπος: Πολύκαστρο
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #63 στις: Απρίλιος 04, 2020, 07:16:07 μμ »
Και τα δύο tomcat είναι πολύ όμορφα συγχαρητήρια, καλή επιτυχία στο επόμενο θέμα! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #64 στις: Απρίλιος 06, 2020, 05:03:09 μμ »
Σας ευχαριστώ για την υποστήριξη αλλά μήπως να αρχίσω να ανησυχώ;  :lol:

Σίγουρα δεν περιμένω περίπατο στο πάρκο αλλά οι πρώτες δοκιμές (Μισά ατράκτου, φτερά) είναι αρκετά ενθαρρυντικές. Τουλάχιστον ελπίζω για το καλύτερο μιας και υπάρχουν ακόμα 2 θέματα τουλάχιστον για τα οποία είμαι στο έλεος της Sword  8)

Το θέμα έχει γίνει με σκεπτικό εν εύθετο χρόνο να έχει αντιπρόσωπο από κάθε jet αεροσκάφος που χρησιμοποιήθηκε από το αμερικάνικο ναυτικό και το χρησιμοποιώ και σαν μικρή αφορμή να ασχοληθώ με ορισμένα λιγότερο mainstream θέματα. (Εντάξει ορισμένα αεροσκάφη - λέγε με Tomcat - ίσως να έχουν δυσανάλογα μεγάλη αντιπροσώπευση  ::glossa:: ::glossa:: ::glossa::)

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #65 στις: Απρίλιος 06, 2020, 06:24:51 μμ »
(Εντάξει ορισμένα αεροσκάφη - λέγε με Tomcat - ίσως να έχουν δυσανάλογα μεγάλη αντιπροσώπευση  ::glossa:: ::glossa:: ::glossa::)
Ίσα-ίσα! Έχουν ακριβώς την αντιπροσώπευση που τους αξίζει! Ευθέως ανάλογη του μοντελιστικού ενθουσιασμού που προκαλούν.
Μπορείς λοιπόν να φτιάχνεις με τον κανόνα του ενός τζετ από κάθε τύπο, δηλαδή:
Ένα σπάνιο - ένα τόμκατ - άλλο σπάνιο - άλλο ένα τόμκατ
κοκ.

Ναι;


Α, κάτσε ας πούμε να σου βάλω και ένα emoji με τζετ:
 ::icontomcat::
Τυχαίο; Δεν νομίζω!

ΥΓ να παρατηρήσω βέβαια ότι το F-18 σε όλη αυτή την ιστορία περνάει λίγο στα φάλτσα, δεν ξέρω γιατί.....

Αποσυνδεδεμένος Κατάσκοπος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1670
  • Age: 47
  • Τόπος: Καρδίτσα
  • The other Caveman
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #66 στις: Απρίλιος 06, 2020, 09:05:47 μμ »
Φτου φτου, να προχωρήσει καλά!

Αναμένουμε τη συνέχεια!

 ::salut::

Μαθιός

ΥΓ να παρατηρήσω βέβαια ότι το F-18 σε όλη αυτή την ιστορία περνάει λίγο στα φάλτσα, δεν ξέρω γιατί.....

Αυτό μπορεί να αλλάξει...  :wink:




Μ. Μπέλλος

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3688
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #67 στις: Απρίλιος 07, 2020, 09:29:21 πμ »
Καλή αρχή στο πολύ ενδιαφέρον θέμα του Skynight!!
Τα short run κιτς έχουν τη "γοητεία" τους και με λίγη προσοχή θα βγαίνουν πολύ όμορφα μοντέλα.
 ::salut:: ::salut:: ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος Spook_Zachos

  • Live to fly...Fly to live...Aces high...
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 305
  • Age: 34
  • Τόπος: ΠΡΕΒΕΖΑ / ΚΑΒΑΛΑ
  • Νικόλαος-Φίλιππος Ζάχος
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #68 στις: Απρίλιος 07, 2020, 12:49:29 μμ »
Πολύ ενδιαφέρον το όλο εγχείρημα σου , η δουλεία σου μέχρι στιγμής πολύ καλή Φίλε !!!!   ::thumbleft:: ::salut::

<<ΑΙΕΝ ΥΨΙΚΡΑΤΕΙΝ>>

Σύλλογος Μοντελιστών Καβάλας

Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #69 στις: Απρίλιος 08, 2020, 04:39:24 μμ »
Κατάσκοπε, felix και Ζάχο σας ευχαριστώ. Η αλήθεια είναι πως το συγκεκριμένο αεροσκάφος έχει αρχίσει να μου ασκεί μια ανεξήγητη γοητεία. Να ανησυχώ;

Ίσα-ίσα! Έχουν ακριβώς την αντιπροσώπευση που τους αξίζει! Ευθέως ανάλογη του μοντελιστικού ενθουσιασμού που προκαλούν.
Μπορείς λοιπόν να φτιάχνεις με τον κανόνα του ενός τζετ από κάθε τύπο, δηλαδή:
Ένα σπάνιο - ένα τόμκατ - άλλο σπάνιο - άλλο ένα τόμκατ
κοκ.

Ναι;


Α, κάτσε ας πούμε να σου βάλω και ένα emoji με τζετ:
 ::icontomcat::
Τυχαίο; Δεν νομίζω!

Η πρόταση σου χαίρει της ολόψυχης υποστήριξης της διαχείρισης του παρόντος νήματος  ::thumbleft::

ΥΓ να παρατηρήσω βέβαια ότι το F-18 σε όλη αυτή την ιστορία περνάει λίγο στα φάλτσα, δεν ξέρω γιατί.....


Αυτό μπορεί να αλλάξει...  :wink:


Όλα και όλα. Τα F-18 επιτελούν έναν άκρως νευραλγικό ρόλο στο ναυτικό, όπως βλέπουμε παρακάτω, και έχουν το σεβασμό που τους αξίζει

Spoiler (hover to show)

Τώρα το F-18 έχει ήδη μια παρουσία όπως (δεν) βλέπουμε στην 1η σελίδα του θέματος, μιας και οι φώτο που ήταν στο postimage φαίνεται να μη λειτουργούν. Νομίζω ότι τις περισσότερες φώτο τις έχω και στον σκληρό επομένως για την πληρότητα του θέματος θα ξανανεβάσω όσες φώτο έφαγε η μαρμάγκα στο image hosting του MC (έχουμε πει ευχαριστούμε την διαχείριση πρόσφατα;)

 

Αποσυνδεδεμένος Κατάσκοπος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1670
  • Age: 47
  • Τόπος: Καρδίτσα
  • The other Caveman
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #70 στις: Απρίλιος 08, 2020, 05:21:41 μμ »
Αν αλλάξεις στα λινκ των φωτό του postimage από .org σε .cc λογικά θα εμφανιστούν.

Για τον κρίσιμο ρόλο του 18, θα συμφωνήσω!  :mrgreen: :lol:

Μαθιός


Μ. Μπέλλος

Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #71 στις: Σεπτέμβριος 10, 2020, 04:50:01 μμ »
Το θέμα θα μπορούσε να μετονομαστεί σε "Μου τα λέγαν και δεν τους πιστευα". Τα θεματάκια δυστυχώς αρκετά έως που το έβαλα λιγάκι στην άκρη για να ασχοληθώ με το Paul Defiant της Airfix. Δυστυχώς όμως κατά την πορεία των εργασιών έχασα τα διαφανή κομμάτια της καλύπτρας και το μοντέλο να έρθει σε άδοξη παύση. Αυτό θα μπορούσε να θεωρηθεί άνωθεν σημάδι (ή τιμωρία) για την τύχη του Skyknight επομένως μια ανακεφαλαίωση για το που είμαστε και που οδεύουμε
Η αρχή ήταν καλή αλλά όσο προχωρούσα στην κατασκευή ανέκυπταν προβλήματαΑρχή με τα εύκολα. Η Sword έχει κάνει ένα σφάλμα και στην άτρακτο και έχει ανάλγυφες 2 "γραμμές" οι οποίες αφορούσαν αποκλειστικά μικρό αριθμό μεταγενέστερων αεροσκάφων τα οποία εκτελούσαν δοκιμές. Ευτυχώς η διόρθωση του συγκεκριμένου αποδείχθεικε αρκετά εύκολη υπόθεση με το βοήθεια κόφτη και τριψίματος



Το κόκπιτ κατασκευάστηκε χωρίς ιδιαίτερη προσοχή ή προβλήματα καθώς λίγα θα φαίνονται στο τελειωμένο μοντέλο με μόνη προσθήκη ζώνες από ταινία μασκαρίσματος. Αρχικά έγινε η υποκατασκευή της ατράκτου με τα εξογκώματα των κινητήρων και των φτερών χωριστά, και στοκαρίστηκαν και τρίφτηκαν οι ενώσεις σε αυτά πριν την ένωση της ατράκτου με τα φτερά ώστε να είναι πιο εύκολη η διαδικασία. Έως εδώ δεν υπήρξαν ιδιαίτερα προβλήματα και ο στόκος που χρειάστηκε ήταν σε φυσιολογικά επίπεδα.
Τα προβλήματα ξεκινήσαν όταν πήγα να κολλήσω την καλύπτρα οι οποία δίνεται σε 3 κομμάτια. Τα προβλήματα ήταν αρχικά ότι το συνολικό πλάτος των κομματιών ήταν αρκετά μεγαλύτερο από το πλάτος του ελεύθερου ανοίγματος της ατράκτου, έπειτα ότι τα διαφανή κομμάτια κάνουν σημαντικά σκαλοπάτια (μαλλον λόγω πάχους) τόσο στην μπροστα όσο και στην πίσω ένωση με την άτρακτο, και τέλος ότι το μήκος του μεσαίου κομματιού είναι μεγαλύτερο έτσι ώστε αν πάει να εφαρμόσει στο ελεύθερο τμήμα έχει σηματικά διαφορετική κυρτότητα από αυτή που πρέπει με αποτέλεσμα ενώ στα άκρα του να είναι συνεπίπεδο με τα γειτονικά κομμάτια στο μέσον να κάνει ένα αρκετά σημαντικό σκαλοπατάκι. 




Αυτά αντιμετωπίστηκαν ως εξής για το πρώτο θέμα τρίφτηκαν, πολύ σχολαστικά, τα όρια των ενώσεων των διαφανών τμημάτων μεταξύ τους, έτσι ώστε να λεπτύνει το frame όσο μπορεί ώστε να υπάρχει καλύτερη εφαρμογή. Μετά το τέλος η καλύπτρα έκανε ένα μικρό μόνο σκαλοπάτι προς τα πλάγια το οποίο αντιμετωπίστηκε μαζί με τα υπόλοιπα σκαλοπάτια του δεύτερου θέματος, δηλαδή με συνδιασμό τριψίματος του διαφανές μέρους και στόκου ώστε να "μοιραστεί" η διαφορά. Για το 3ο πρόβλημα μειώθηκε το μήκος του ενδιάμεσου διαφανούς τμήματος τρίβοντας από την πίσω πλευρά όσο χρειάστηκε ώστε να μην κάνει πλέον "καμπούρα" στην μέση.
Προχωρώντας στην ένωση ατράκτου με τα φτερά τα ωραία συνεχίζονται. Για αρχή άνοιξα την υποδοχή στην ατρακτο που θυληκώνουν τα insert tabs των φτερών καθώς είναι ρηχή και ενοχλούσε στην εφαρμογή. Και εκεί που νόμιζα ότι η εφαρμογή δεν είναι τόοοοσο κακή πρόσεξα ότι η δίεδρος που προκύπτει όταν τα φτερά εφαρμόζουν καλά με την άτρακτο δεν έχει καμία σχέση με την πραγματικότητα, και όταν τη διόρθωσα στην πραγματική με βάση φωτογραφίες, δημιουργήθηκαν ιδιαίτερα μεγάλα κενά στην άνω πλευρά της ένωσης
Ίσως όμως το μεγαλύτερο θέμα του μοντέλου είναι στις εισαγωγές, όπου ο τρόπος που έχει επιλέξει η sword να παρουσιάσει την εισαγωγή δημιουργεί μεγάλα σκαλοπάτια και κενά. Ο κύριος ένοχος είναι το κομμάτι 22 το οποίο είναι αφενός πολύ χοντρό και αφετέρου πιο μικρής διατομής από το fan του κινητήρα, ενω δεν υπάρχει ούτε μέριμνα ώστε να εφαρμόζει σωστά με την υπόλοιπη άτρακτο. Η κατάσταση όπως φαίνεται και από τις φωτό είναι τραγική. Οι λύσεις που σκεφτόμουν ήταν οι εξής:1) Να κάνω τον κινέζο και να το αφήσω όπως έιναι2) Να κάνω τον καουμπόι και να προσπαθήσω με κάποιο τρόπο να το μαζέψω3) Να το εκπαραθυρώσω και να βρώ τη ψυχική μου υγεία (προσωρινά απορρίφθηκε)Τελικά πήγα με την λύση 2 με σκοπό να κάνω ότι καλύτερο καταφέρω.






Έχει πέσει και το πρώτο χέρι στόκου και ξεκινάω διακοπές στο μαγευτικό Βιλαμπάχο

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3688
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #72 στις: Σεπτέμβριος 11, 2020, 03:51:31 μμ »
Όσο προχωρούσα στην ανάγνωση του κειμένου σου , τόσο περισσότερο απογοητευόμουν για το κιτ.
Αντιμετώπισες πολλά προβλήματα. Οι καλύπτρες που έρχονται σε παραπάνω από δύο κομμάτια σχεδόν σε όλα τα κιτ έχουν πρόβλημα.
Πχ OV-10A/D Academy με παρόμοια προβλήματα και χρειάζεται πολύ προσοχή.
Τα υπόλοιπα περί εφαρμογής με λίγο (ή πολύ) ζόρισμα παλεύονται , αλλά το χειρότερο είναι η εφαρμογή στις εισαγωγές που το πρόβλημα απ’ότι βλέπω είναι τραγικό!!

Short run kits μεν, αλλά συνεχίζω να πιστεύω ότι με λίγη προσοχή και επιμονή γίνονται πολύ όμορφα μοντέλα.
Καλά τριψίματα εύχομαι και καλή συνέχεια.
 ::salut:: ::salut:: ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος Spook

  • Ανδρέας
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1196
  • Age: 41
  • Τόπος: 3/4 of a mile...
  • One more Fighter Fling Maniac and Tomcat Fanatic
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #73 στις: Σεπτέμβριος 23, 2020, 10:05:41 μμ »
Θαυμάζω την υπομονή σου...Η επιλογή 3 πάντως ήταν αρκετά δελεαστική τολμώ να πω. Δεν ξέρω τι είναι πιο αισχρό: οι εισαγωγές, η καλύπτρα ή ότι η Sword το πουλάει.  :mrgreen:

Καλή συνέχεια!  ::salut:: ::salut::

Anytime Baby....!!

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3688
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #74 στις: Σεπτέμβριος 24, 2020, 11:20:31 πμ »
Spoiler (hover to show)
Νώντας