Αποστολέας Θέμα: US Navy Jets project  (Αναγνώστηκε 15215 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 20, 2016, 11:21:40 μμ »
Σας ευχαριστώ  ::salut:: Χαίρομαι πολύ που άρεσε, η θεματολογία είναι αγαπημένη και βάζω τα δυνατά μου!

Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #26 στις: Απρίλιος 01, 2018, 12:01:13 πμ »
Ένα μικρό και ελπίζω σύντομο και ευχάριστο κεφάλαιο στο συγκεκριμένο project το οποίο προχωράει πιο αργά και από ταινία του Αγγελόπουλου. Πρόκειται για το F4D Skyray (και μετέπειτα F-6 Skyray) της Tamiya φυσικά στην κλίμακα 1/72 όπως όλα τα υπόλοιπα.



Το F4D είναι ένα από τα πολλά μαχητικά που μπήκαν σε υπηρεσία στο αμερικάνικο ναυτικό κατά την δεκαετία του 1950 και την ραγδαία εξέλιξη της αεροναυπηγικής που ακολούθησε η εισαγωγή στην εποχή των jet, μια εποχή στην οποία οι τύποι των αεροσκαφών διαδεχόντουσαν με ραγδαίο ρυθμό ο ένας τον άλλον. Το Skyray είναι το πρώτο αεροσκάφος του ναυτικού ικανό για υπερηχητική πτήση σε ευθεία πτήση, το οποίο ήταν σε υπηρεσία για μόλις 8 έτη (τυπική διάρκεια για την εποχή) στο ναυτικό και τους πεζοναύτες χωρίς ποτέ να εμπλακεί σε ενεργό δράση.
Το κιτ της Tamiya είναι απλό με μόλις 2 πλαίσια με ικανοποιητική λεπτομέρεια και ελπίζω να προσφέρει μια άνετη κατασκευή. Δίνει επιλογές για 1 αεροσκάφος του ναυτικού και 2 των πεζοναυτών και φυσικά θα γίνει ΟΟΒ με την επιλογή του ναυτικού. Ο οπλισμός που δίνει είναι 1 ατρακτίδιο, 2 δεξαμενές καυσίμων, 2 sidewinders και 2 rocket pads, και σκέφτομαι να μην το φορτώσω ιδιαίτερα.

Αποσυνδεδεμένος Sakis900

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1453
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #27 στις: Απρίλιος 04, 2018, 04:50:05 μμ »
Πολύ όμορφα όλα, πολύ ενδιαφέρουσα συλλογή!

Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 23, 2018, 11:07:50 μμ »
Το μοντελάκι προχωράει ευχάριστα χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα. Θα είναι μια "γρήγορη*" κατασκευή, oob, κλειστή καλύπτρα και χωρίς πολλές φθορές καθώς το επόμενο στη σειρά θα απαιτήσει παραπάνω προσοχή  :twisted: Τα σκέλη και οι θυρίδες του ΣΠ κολλήθηκαν από τώρα καθώς είναι λευκά όπως και οι κάτω επιφάνειες. Προβλήματα στην εφαρμογή δεν είχε πέρα από αυτά που του δημιούργησα εγώ... Το μοντέλο περιμένει αστάρι, για να ελεγχθούν τυχόν χάσματα που έχουν ξεχαστεί και αν όλα βαίνουν καλώς θα προχωρήσει με την κλασσική light gull gray over white παραλλαγή.

*προχειρα ναι, γρήγορα όχι



Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3688
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 24, 2018, 09:25:46 πμ »
Μια χαρά φαίνεται ως τώρα!! Τα σκέλη δεν θα σε δυσκολέψουν στο βάψιμο?
Επίσης προσοχή στις χαλκομανίες της Tamiya , καθώς έχω ακούσει από αρκετούς μοντελιστές ότι κομματιάζονται εύκολα (στα παλαιότερα κιτ).
Το έχω κι εγώ το κιτ και σκέφτομαι να το κάνω με τον ίδιο διάκοσμο, οπότε με ενδιαφέρει πολύ η εξέλιξή του.
Όσον αφορά τις χαλκομανίες, έχω σκεφτεί να περάσω όλη την καρτέλα ένα χέρι liquid decal film πριν τις τοποθετήσω για να είμαι σίγουρος ότι δεν θα κομματιαστούν.

Καλή συνέχεια  ::salut:: ::salut:: ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 25, 2018, 04:09:33 μμ »
Καθώς τα σκέλη όπως και οι κάτω επιφάνειες είναι λευκές, διάλεξα την τεμπέλικη επιλογή να τα κολλησω από πριν ώστε να βαφτούν μαζί. Πιο πριν είχα περάσει ένα πρόχειρο λευκό στις φωλέες ώστε να φαίνεται από πίσω σε περίπτωση που κάπου δεν ψεκαστεί καλά το χρώμα (καθώς οι μισές είναι κλειστές όταν είναι προσγειωμένο το αεροσκάφος). Προσωπικά δεν μου φαίενται πιο δύσκολο, ίσα ίσα μπορεί και το μοντέλο να σταθεί στα πόδια του κατά τη διάρκεια των υπολοίπων εργασιών.

Όσον αφορά τις χαλκομανίες σε ευχαριστώ για την προειδοποίηση. Εμφανισιακά φαίνονται οι κλασσικές χοντρές χαλκομανίες της Tamiya. Θα κάνω αν είναι μια δοκιμή με τις χαλκομανίες που αφορούν τις άλλες επιλογές αεροσκαφών πριν προχωρήσω στο συγκεκριμένο βήμα, και θα δράσω ανάλογα.

 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 10, 2018, 12:40:29 πμ »
Συνέχεια της κατασκευής με βάψιμο. Αυτό έγινε με το λευκό της Tamiya και το Light gull gray της Gunze. Έπειτα έγιναν ορισμένες σκιάσεις κυρίως στις γραμμές των πανελ με αραιωμένο smoke της Tamiya.



Η δοκιμή στις χαλκομανίες έδειξε ότι δεν είχαν προβλήμετα πέρα από τα κλασσικά λόγω χοντροtamiya. Αυτό είχε ως αποτέλεσμα όπου υπήρχε καμπυλότητα να μην μπορούν να ακολουθήσουν το σχήμα, ιδίως στη μύτη των δεξαμενών και στις εισαγωγές. Επίσης είχα μια μικρή φθορά στη χαλκομανία λίγο μπροστά από το κάθετο σταθερό. Αυτά διορθώθηκαν με πινέλο και το μπλέ του US Insignia (LC35) και το κόκκινο της Lifecolor



Η επέμβαση είχε επιτυχία (θα φανεί στο επόμενο update) καθώς δεν μπορώ να καταλάβω κάποια διαφορά στην τονικότητα μετά και το επόμενο gloss βερνίκι. Συνέχεια με wash και παρελκόμενα!  ::salut::


Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3688
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 10, 2018, 12:42:12 μμ »
Πολύ όμορφο το βάψιμο!! Και οι χαλκομανίες μια χαρά έκατσαν παρόλο που τις φοβόμασταν!!
Μια χαρά βγαίνει!! Καλά washαρίσματα και καλά τελειώματα!!

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #33 στις: Ιανουάριος 28, 2019, 08:25:44 μμ »
Το μοντελάκι περιμένει έτοιμο σχεδόν ένα τρίμηνο και δεν αξιώθηκα να το ανεβάσω. Ντροπή μου  :oops:

Παραθέτω τις τελικές φώτο. Ο φωτισμός δεν είναι ο καλύτερος αλλά ήταν αυτός που υπήρχε διαθέσιμος.





Εν γένει απλή κατασκευή που έπρεπε να είχε ολοκληρωθεί στο 1/4 του χρόνου. Η συνέχεια θα έχει επιστροφή στα αιλουροειδή!


Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3688
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #34 στις: Ιανουάριος 29, 2019, 12:45:02 μμ »
Πολύ όμορφο και τελειωμένο και πολύ προσεγμένο!!
Συγχαρητήρια!!  ::salut:: ::salut:: ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος Zark

  • Professional Lego builder !!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1425
  • Age: 57
  • Τόπος: Πατρα
  • aka Παναγιώτης Ζαρκάδης
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #35 στις: Ιανουάριος 29, 2019, 01:16:31 μμ »
Κουκλί!!!...Μπράβο!!!

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2808
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #36 στις: Ιανουάριος 29, 2019, 05:47:51 μμ »
Διαμαντάκι, πάντα μου άρεσε το συγκεκριμένο κιτ αλλά ποτέ δεν το πήρα γιατί έβαζα άλλα σε προτεραιότητα. :mrgreen: :mrgreen:
Τα σήματα μια χαρά έκατσαν πάντως, ειδικά το κάθετο σταθερό που έχω διαβάσει ότι είναι και το πιο δύσκολο και κάποιοι είχαν θέματα. ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #37 στις: Ιανουάριος 29, 2019, 08:56:09 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια  ::salut::

Τα σήματα δεν είναι και ότι το καλύτερο (δηλ Tamiya) , αλλά όπου δεν έκατσαν καλά ή την έκανα εγώ τη στραβή, έγινε διόρθωμα με insignia blue (Lifecolor LC35) και στο τελος δεν φαινόταν η παραμικρή διαφορά.

Αποσυνδεδεμένος B737Mech

  • Λέων - IPMS 1393
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 917
  • Age: 46
  • Τόπος: Back in Greece!
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #38 στις: Ιανουάριος 30, 2019, 06:23:50 μμ »
Εμ ένα από τα ωραία της Θεσσαλονίκης είναι η διαθεσιμότητα των life color!

Πολύ ωραία δουλειά, μπράβο!!

Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #39 στις: Ιανουάριος 30, 2019, 09:38:36 μμ »
Σε ευχαριστώ φίλε μου  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Παναγιώτης Μαυροειδής

  • Δεν είναι ψέμα, τελείωσα μοντέλο!!!
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1987
  • Age: 47
  • Τόπος: Βόλος
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #40 στις: Ιανουάριος 31, 2019, 03:07:49 μμ »
Πολύ όμορφο αποτέλεσμα. Οι σκιάσεις που έκανες με smoke δείχνουν πολύ διακριτικές και γενικά το φινίρισμα είναι πάρα πολύ ωραίο. Επίσης έκανες πολύ καλή δουλειά στα 2 decals του κάθετου σταθερού στα σημεία του πηδαλίου εκεί που κόβεται. Εμένα με είχε δυσκολέψει αρκετά το σημείο εκείνο.

Και πάλι μπράβο!!!

Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 20, 2019, 11:29:03 μμ »
Μετά από αρκετό καιρό βου για το επόμενο project το οποίο θα είναι διπλό!

Επόμενο στη λίστα το F-14A Tomcat της Hasegawa. Αμ τι έχω τόσα χρόνια να κάνω γάτο και χρειάζομαι επειγόντως τη δόση μου.
Το κίτ είναι το πολύ καλό αλλά παλιό κιτ της Hasegawa το οποίο μέχρι πριν λίγο καιρό ήταν το καλύτερο κιτ του F-14 στην 1/72. Πλέον υπάρχει ανταγωνισμός από το πολύ καλό κιτ της Finemolds, το κιτ της GWH το οποίο μόλις κυκλοφόρησε και φαίνεται υπέροχο και το επερχόμενο κιτ της Academy το οποίο έχει ανακοινωθεί. Τα καινούργια κιτ είναι αρκετά πιο τσιμπημένα στην τιμή αλλά με ανώτερη λεπτομέρεια και σύγχρονο engineering. Επίσης το κιτ της Hasegawa έχει αρχίσει να δείχνει την ηλικία του με αρκετά σημάδια flash και πολλά sink marks σε ακατάλληλα μέρη, όσο για τη διαβόητη εφαρμογή του μένει να διαπιστωθεί. Καθώς είχα λοιπόν 2 κιτ της Hasegawa στο στοκ και με κίνδυνο αν κανω το ένα και μετά αν κάνω ένα από τα καινούργια κιτ να μου καλαρέσουν και να μην θέλω να ξανασχοληθώ με αυτά, αποφάσισα απλά να τα κάνω και τα 2 σε παράλληλο build. Στο κάτω κάτω το μόνο καλύτερο από έναν γάτο είναι δύο γάτοι! Τα κιτ είναι τα παρακάτω.



Και τα δυο δεν θα γίνουν με τα σήματα των κιτ καθώς δεν βρίσκονται στην καλύτερη κατάσταση και έτσι κι αλλιώς έναν desert γάτο θα τον προτιμούσα με τα ιρανικά χρώματα! Επιλέχθηκαν λοιπόν τα παρακάτω αεροσκάφη από τις VF-14 Tophatters (επ ευκαιρία και των 100 ετών από την ίδρυση της) και VF-32 Swordsmen. Επίσης στο ένα κιτ θα χρησιμοποιηθεί το κοκπιτ θα χρησιμοποιηθεί το βελτιωτικό της Aires και θα έχει ανοιχτά φτερά, σλατς, αερόφρενα κτλ, ενώ στο άλλο θα είναι όλα σε κλειστή θέση. Οπλισμός θα τοποθετηθεί μόνο στο κλειστό κιτ εφόσον βρεθεί, ειδάλλως σε κανένα καθως η Hasegawa δεν δίνει.



Το μόνο που δεν έχω αποφασίσει ακόμα είναι ποια μοίρα θα έχει την κάθε διαμόρφωση. Η κατασκευή έχει ήδη ξεκινήσει και πιστεύω θα έχουμε σύντομα το πρώτο update!


Αποσυνδεδεμένος Κατάσκοπος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1671
  • Age: 47
  • Τόπος: Καρδίτσα
  • The other Caveman
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #42 στις: Σεπτέμβριος 20, 2019, 11:50:20 μμ »
Ω, δυο γατούληδες! Τέλεια!


Μ. Μπέλλος

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7247
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #43 στις: Σεπτέμβριος 21, 2019, 12:37:19 πμ »
Για οπλισμο ολο και κατι θα βρεθει, ειδικα σε φοινικες εχω κάμποσους!!!

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3875
  • Age: 45
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #44 στις: Σεπτέμβριος 21, 2019, 08:49:12 πμ »
Ωραίο πρότζεκτ,καλή επιτυχία!
Απο οπλισμό κάτι έχουμε,αν σε βολεύει εδώ είμαστε ::salut::

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3688
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #45 στις: Σεπτέμβριος 23, 2019, 09:41:41 πμ »
Καλή αρχή εύχομαι στο πάντα ενδιαφέρον θέμα του Tomcat!!  ::salut:: ::salut:: ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος Spook

  • Ανδρέας
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1196
  • Age: 41
  • Τόπος: 3/4 of a mile...
  • One more Fighter Fling Maniac and Tomcat Fanatic
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #46 στις: Σεπτέμβριος 25, 2019, 11:49:04 μμ »
Στο κάτω κάτω το μόνο καλύτερο από έναν γάτο είναι δύο γάτοι!



 :mrgreen:

Καλη αρχή! ::salut::

Anytime Baby....!!

Αποσυνδεδεμένος Pez

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 462
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #47 στις: Δεκέμβριος 03, 2019, 05:21:15 μμ »
Ας αναφέρουμε την πρόοδο λοιπόν.

Και στα δυο μοντέλα έχουν ολοκληρωθεί τα κόκπτιτ, έχει γίνει η συναρμολόγηση των κύριων τμημάτων και κάποια στοκαρίσματα

Το κόκπιτ του VF-14 (Aires) ήταν... αρκετά επίπονη διαδικασία. Η λεπτομέρεια είναι πολύ καλή και σίγουρα αναβαθμίζει την προσφερόμενη από το κίτ. Όμως χρειάστηκε παρα πολύ τρίψιμο, τόσο των ρητινών όσο και των πλαστικών κομματιών για να λεπτύνουν ώστε να μπορέσει να χωρέσει στη θέση του. All in all για πρώτη απόπειρα σε ρητινιένο κοκπιτ νομίζω ήταν αρκετά κουραστική. Ένα από τα λάθη που έκανα είναι ότι έβαψα διάφορα κομμάτια πριν τα αποκολλήσω από το casting block τους (θεώρησα ότι θα ήταν ευκολότερος ο χειρισμός) αλλά απλά κατέληξα να καθαρίζω ρινίσματα με προσοχή για ώρες. Νομίζω η επόμενη απόπειρα θα είναι με κάποιο πιο drop fit βελτιωτικό και κατά προτίμηση στην 1/48 καθώς μάλλον δυσκολεύομαι με τις πολύ μικρές λεπτομέρειες.




Το κόκπιτ του VF-32 (Hasegawa) ήταν αρκετά απλούστερο. Η λεπτομέρεια είναι ικανοποιητικά καλή, και η εταιρία δίνει PE για τις πλαινές κονσόλες. Σίγουρα υστερεί σε σχέση με το Aires αλλά με ένα after market κάθισμα νομίζω θα ήταν μια χαρά.




Η κατασκευές συνεχίστικαν μέχρι το στάδιο της προετοιμασίας για αστάρωμα και βάψιμο. Η εφαρμογή είχε κάποια θεματάκια, ιδίως στην περιοχή των εισαγωγών αλλά δεν είναι και horror story που είχα ακούσει κατά καιρούς. Γενικά το κιτ της Hasegawa με έχει αφήσει ανάμεικτα συναισθήματα. Από τη μια έχει πολύ καλή και λεπτή χαραγμένη λεπτομέρεια και δίνει επιλογές για flaps, slats, αερόφρενα κτλ, αλλά από την άλλη έχει κάποια θέματα εφαρμογής και πάρα πολλά sink marks που καθιστούν την κατασκευή αρκετά κουραστική και σε ωθεί περισσότερο να το αφήσεις στην άκρη παρά να το συνεχίσεις. Πάντως τα περισσότερα τέτοια προβλήματα έχουν περάσει και οδεύουμε προς την ωραία φάση του βαψίαμτος.




Στο VF-14 προστέθηκε μεταλλικός pitot της Master. Πάντως για να μην παραπονιέται το άλλο και οι δυο πιτοτ χτυπήθηκαν κατά το χειρισμό και βρίσκονται σε διαδικασία... ανασυγκρότησης  :lol:
Όσον για τον οπλισμό του VF-32, "δανείστικαν" από το κιτ της Fujimi το οποίο ελπίζω οτι θα τα αναπληρώσει από νεότερες αγορές που είναι πιο πλούσιες σε οπλισμό (βλέπε κάποιο F-14D  :D)

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3688
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #48 στις: Δεκέμβριος 04, 2019, 12:50:55 μμ »
Πολύ όμορφα και συναρπαστικά μέχρι εδώ!!
Στην ένωση της ατράκτου που βλέπω ότι έχεις στοκάρει, θα σου πρότεινα πριν ξεκινήσεις το βάψιμο να την τσεκάρεις με λίγο χρώμα ή αστάρι για να είσαι σίγουρος ότι θα είναι οκ. Είναι πολύ ύπουλο σημείο και το χειρότερο στο συγκεκριμένο μοντέλο.
Spoiler (hover to show)

Καλή συνέχεια εύχομαι.

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος stratuono

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 142
  • Age: 41
  • modelclub.gr
Απ: US Navy Jets project
« Απάντηση #49 στις: Δεκέμβριος 04, 2019, 07:40:29 μμ »
 
 2-2 τα χασεγκαβα...
 Μπραβο στο κουραγιο σου,εγω ενα παλευω και δεν τελειωσα ακομη 6 μηνες τωρα...
 Γενικα εχει αρχισει και φαινεται η ηλικια αυτων των κιτ,εμενα με ταλαιπωρησε λιγο,ισως εφταιγα και γω εν μερη,παντως το Hobbyboss μου φανηκε πιο ευκολο...