Αποστολέας Θέμα: SUKHOI Su-27 1/48  (Αναγνώστηκε 8974 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος valantis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Age: 28
  • Τόπος: θεσσαλονικη
  • mess with the best, die with the best...
SUKHOI Su-27 1/48
« στις: Νοέμβριος 01, 2013, 09:27:53 μμ »
σειρα μου και μενα!3εκινησα αυτο το κιτ σημερα!



ειναι το γνωστο σε ολους πιστευω της ακαντεμι και θα μπουν καποια ε3τρα μαζι,ενα κοκπιτ της pavla απο ρητινη και ενας κωνος ρητινενιος 3εκινοντας το κοκιπιτ για να δω που θελει κοψε-ραψε ειδα οτι εβρισκε στο πανω μερος του μπροστινου τροχου και αφηνε κενο 5 χιλιοστα ::eusa_wall:: και 3εκινησα σε ανοιχτο χωρο τα τριψιματα και τα κοψιματα της ρητινης και εφτασα σε ενα ικανοποιητικο επιπεδο του ενος χιλιοστοu που παλευεται !μετα 3εκινησα να ανοι3ω τις τρυπες για τους πυραβλους στις εισαγωγες και στα φτερα με πυρωμενη καρφιτσα και με προσοχη εφτασα σε αυτο το αποτελεσμα 



μετα 3εκινησα τις εισαγωγες αερα που λογικα θα χρειαστει στοκαρισμα γιατι σε ενα dry fit ειδα κενο!και μετα εκανα ολους τους πυραβλους και τις βασεις ετοιμα για βαψιμο και ιδου το αποτελεσμα



και για τελος για σημερα εκανα ενα dry fit πιλοτηριο (χωρις καθισμα),καλυπτρα,τα καθετα σταθερα και τον κωνο του ρανταρ και κανενα δεν φανηκε να εχει προβλημα σας παραθετω και τις τελευταιες φωτογραφιες


Αποσυνδεδεμένος z

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 103
  • Age: 40
  • Τόπος: θεσσαλονικη
  • modelclub.gr
Απ: SUKHOI su-27 1/48
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 09:42:13 μμ »
καλη αρχη!!!με ωραιο κιτ!!!το εχω κ εγω κ θα το ξεκινησω σε λιγο καιρο!!τι παραλλαγη θα επιλεξεις?κ τι ακριβως ειναι το dry fit??ειμαι νεος ακομα!! :oops: :oops:

Αποσυνδεδεμένος valantis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Age: 28
  • Τόπος: θεσσαλονικη
  • mess with the best, die with the best...
Απ: SUKHOI su-27 1/48
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 09:43:40 μμ »
και νομιζεις επεσες στον παλιο τωρα!στεγνη εφαρμοργη ειναι για να δεις αν ειναι εντα3ει η εφαρμογη στα κομματια μετα3υ τους!

Αποσυνδεδεμένος nikosmeta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2343
  • Age: 47
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: SUKHOI su-27 1/48
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 09:44:47 μμ »
Καλή συνέχεια φίλε μου. Το κιτ θέλει προσόχή στις εισαγωγές κυρίως αλλά και σε άλλα μικρότερα σημεία.

Ποιο αεροσκάφος θα κάνεις? Ξέρεις τα χρώματα?

Αν θέλεις βιβλιογραφία μίλα έχω ΠΑΡΑ πολύ.

Σύντομα θα σου απαντήσω και για τις εξαγωγές που λέγαμε :wink:

Αποσυνδεδεμένος raziera

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1774
  • Age: 45
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • Κωστας
Απ: SUKHOI su-27 1/48
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 09:55:47 μμ »
Ρε συ ποτε προλαβες κιολας.
Οπως λεει και ο Νικος θελει λιγο προσοχη.
Καλη συνεχεια.

 ::salut:: Κωστας

Αποσυνδεδεμένος valantis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Age: 28
  • Τόπος: θεσσαλονικη
  • mess with the best, die with the best...
Απ: SUKHOI su-27 1/48
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 10:07:58 μμ »
ετσι οπως πηρα φορα θα σταματησω στα βαψιματα μεχρι να παρω χρωματα σωστα!ελεγα να το κανω ουκρανικο καπως ετσι

αλλα θα το παω για ρωσικο λογω ελλειψης χρηματων και θα το κανω καπως ετσι

αλλα τωρα που το σκεφτομαι εχω μια ελλειψη και στην βιβλιογραφια οποτε θα την χρειαστω και με το παραπανω(και το δασκαλεμα στις τουρμπινες και τα ''δυσκολα'' σημεια  :twisted: :twisted:) για τα χρωματα αρχικα σκεφτομαι της gunze για το γκρι το h324,για το γαλαζιο το 323 και για το μπλε το 322 και τον κωνο και τα λοιπα ασπρα κομματια με εναμελ της humbrol το 34 το ματ ασπρο γιατι αμα το κανω με ακρυλικο ουτε με 10 χερια δεν θα πιασει....για ασταρι τι προτεινετε?να προχωρησω σε αγορα σπρευ για ομοιομορφο αποτελεσμα?

Αποσυνδεδεμένος komhs

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1248
  • Age: 53
  • Τόπος: ΑΜΦΙΣΣΑ - ΦΩΚΙΔΑ
  • modelclub.gr
Απ: SUKHOI Su-27 1/48
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 10:20:03 μμ »
Καλή αρχή, με ένα φανταστικό αεροπλάνο .
Βλέπω έχουμε τα ίδια γούστα και στο Pc Master (το έχω από το Νο8)

Ηλίας


Αποσυνδεδεμένος nikosmeta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2343
  • Age: 47
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: SUKHOI Su-27 1/48
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 01, 2013, 10:29:19 μμ »
Βάφεις με αερογράφο?

Στείλε μου το mail σου

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: SUKHOI Su-27 1/48
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 02, 2013, 11:31:44 πμ »
Αεροπλανάρα! Καλή αρχή Βαλάντη.
Προσοχή με τις εισαγωγές όπως ειπώθηκε παραπάνω. Ένα κολπάκι είναι να βάλεις ένα κομμάτι από τα πλαίσια, στο κομμάτι των εισαγωγών κοντά στα σημεία ένωσης, για να τεντωθούν οι άκρες και να μην έχουν θέμα όταν κολληθούν στην άτρακτο.
Με πινέλο δεν θα βάψεις;; Έχε υπ' όψιν ότι τα gunze δεν στρώνουν με πινέλο. Αν έχεις δει άλλα κατασκευαστικά πού έχουν χρησιμοποιηθεί τα χρώματα ΑΚΚΑΝ και σαν αποχρώσεις σε ικανοποιούν, απ' ότι έχω διαβάσει, στρώνουν χωρίς πρόβλημα με το αντίστοιχο διαλυτικό. Είναι ακρυλικά και μπορείς να τα βρεις Ελλάδα.

Επίσης, να αποφεύγεις να κάνεις τρύπες με πυρωμένη καρφίτσα, προτίμησε τρυπανάκι χειρός ή προσεχτικά με τον κόπτη και με κυκλικές κινήσεις.
::salut::
         
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος valantis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Age: 28
  • Τόπος: θεσσαλονικη
  • mess with the best, die with the best...
Απ: SUKHOI Su-27 1/48
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 02, 2013, 02:17:14 μμ »
ειχα την εντυπωση οτι τα ακαν τα ακρυλικα παντα δυαλιονται με νερο....gunze αμα ασταρωσω θα εχω παλι προβλημα..?και δεν καταλαβα αυτο με τις ε3αγωγες και το πλαστικο!αμα θες ε3ηγησε το μου λιγο!

Αποσυνδεδεμένος valantis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Age: 28
  • Τόπος: θεσσαλονικη
  • mess with the best, die with the best...
Απ: SUKHOI Su-27 1/48
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 02, 2013, 02:43:58 μμ »
και μια ακομα απορια!να παρω ασταρι σε σπρει η με τα ακαν θα τα καταφερω και χωρις?με ψησατε!πειτε να τα παραγγειλω!

Αποσυνδεδεμένος nikosmeta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2343
  • Age: 47
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: SUKHOI Su-27 1/48
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 02, 2013, 06:31:53 μμ »
Aστάρωσε καλύτερα θα έχεις καλύτερα αποτελέσματα. Και σετ υπάρχουν :wink:

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: SUKHOI Su-27 1/48
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 02, 2013, 06:50:19 μμ »
Αν κάνεις dry fit και δεις ότι οι εισαγωγές κάνουν σκαλοπάτι δεξιά-αριστερά, βάλε ένα κομμάτι από τα πλαίσια όπως την κόκκινη γραμμή στην εικόνα. Το μήκος του πλαστικού το προσαρμόζεις σιγά σιγά, έως ότου οι εισαγωγές έρθουν ίδια ευθεία με την άτρακτο και το κολλάς για περισσότερη αντοχή.


Αν είναι να βάψεις  με πινέλο, ξέχνα τα gunze. Για τα ΑΚΚΑΝ, περίμενε συμβουλές από κάποιον πού τα έχει δοκιμάσει, κάνουν πάντως και για πινέλο.   
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος valantis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Age: 28
  • Τόπος: θεσσαλονικη
  • mess with the best, die with the best...
Απ: SUKHOI Su-27 1/48
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 02, 2013, 07:40:31 μμ »
αμα ειναι υδατοδιαλυτα οκ,ειμαι πεισματαρης εγω...που θα παει...θελει δεν θελει θα κατσει 2-3 χερια θα θελει και ειναι οκ....

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: SUKHOI Su-27 1/48
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 04:09:22 μμ »
Τα ακρυλικά αραιώνονται με νερό αλλά έχουν και δικό τους διαλυτικό, άλλο για βάψιμο με πινέλο και άλλο με αερογράφο
http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,22419.0.html
Περισσότερα εδώ
http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,26681.0.html
Απλά κάποια άλλα ακρυλικά δεν στρώνουν με πινέλο όσο πεισματάρης και να σαι. :wink:
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος kwstasb

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1020
  • Age: 44
  • Τόπος: Λάρισα
  • Λέσχη Στατικού Μοντελισμού Λάρισας
Απ: SUKHOI Su-27 1/48
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 05:52:56 μμ »
Βαλάντη καλή αρχή με το θηριάκι! Έχω δύο από δαύτα στον πάγκο και ακόμα δεν αξιώθηκα να τα τελειώσω. Το σημείο των εισαγωγών είναι όντως ενα θέμα στο συγκεκριμένο κιτ (όπως και στο διθέσιο αδελφό του). Η συμβουλή του Πάνου είναι πολύ σωστή.
Όσο για τα χρώματα, θα σου πω για την επαφή που είχα και με ΑΚΑΝ και με Lifecolor. Tα ΑΚΑΝ είναι φοβερά ως προς τις αποχρώσεις αλλά για πινέλο δεν είναι και τόσο καλά. Για να μην είμαι τελείως άδικος με τα χρώματα αυτά θα σου πω ότι για μικρές επιφάνειες η καλυπτικότητά τους είναι ικανοποιητική αλλά μετά από καναδυο χεράκια. Τα Lifecolor, τα οποία χρησιμοποίησα και σε πινέλο και σε αερογράφο είναι φοβερά αλλά μόνο για πινέλο. Ο λόγος είναι ότι στον αερογράφο στεγνώνουν αρκετά γρήγορα και ο αερογράφος αρχίζει μετά από ένα σημείο και "φτύνει" χρώμα ανεξέλεγκτα. Πρόσφατα αγόρασα ένα retarder της windsor and newton από το πλαίσιο το οποίο βέβαια δε δοκίμασα ακόμα, αλλά ελπίζω να λύσει το πρόβλημα (το χρώμα θα στεγνώνει πιο δύσκολα οπότε θα έχω για περισσότερο χρόνο τον έλεγχο της ροής χρώματος από τον αερογράφο).
Για να μη σε κουράζω άλλο, τα Lifecolor όπως και τα ΑΚΑΝ έχουν πολύ καλές αποχρώσεις και πιστεύω ότι καλύπτουν και την ουκρανική και τη ρωσική παραλλαγή.     
Και αν επιλέξεις την ουκρανική splinter παραλλαγή να ψάξεις φωτο και σχήμα παραλλαγής από το συγκεκριμένο αεροσκάφος που θα φτιάξεις γιατί το pattern αλλάζει απο λίγο έως πολύ από αεροσκάφος σε αεροσκάφος. Επίσης, το νέο σχήμα παραλλαγής που υιοθέτησε η Ουκρανία είναι αυτό:
http://www.mars.slupsk.pl/fort/sukhoi/big/su27%5B39%5D-ukraine-2009.jpg
Το pattern είναι το ίδιο για όλα τα μονοθέσια αεροσκάφη.
Καλή συνέχεια!

Αποσυνδεδεμένος valantis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Age: 28
  • Τόπος: θεσσαλονικη
  • mess with the best, die with the best...
Απ: SUKHOI Su-27 1/48
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 03, 2013, 10:25:51 μμ »
λοιπον επειδη αλλαζουν οι αποψεις του καθενα σε σχεση με το ποσο βολευει η καθε μαρκα με πινελο και τα σχετικα...αν δεν δοκιμασω δεν θα μαθω...τα παραγγειλα τα χρωματα σημερα το μεσημερι και σε 2-3 μερες λογικα θα ειναι εδω οπως την προηγουμενη φορα...και ενα μεγαλο + ειναι οτι εχουν σωστες αποχρωσεις...απο εκει και περα θα τα δω σε λιγες μερες στην πρα3η!σε σχεση με το μοντελο τωρα!σημερα ειχαμε μια μικρη συνεχεια!εβαψα τα 2 κομματακια μεσα στην τουρμπινα με ασημενιο της lifecolour,εβαψα με κοκκινο της humbrol το πρωτο χερι στο εσωτερικο των wheel bays κολλησα τα πισω φτερα



και 2 φωτο απο το κοκπιτ της pavla με ενα χερι 147 της humbrol και μετα θα μπει το κανονικο χρωμα του κοκπιτ!



Αποσυνδεδεμένος FANTOMAS......

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 845
  • Age: 48
  • Τόπος: καρδιτσα
  • Φωτοπουλος Νεκταριος
Απ: SUKHOI Su-27 1/48
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 10:04:20 πμ »
πολυ καλο το μοντελο σου καλη συνεχεια και απο εμενα !!! ::salut:: ::salut::
Φωτοπουλος Νεκταριος

Αποσυνδεδεμένος valantis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Age: 28
  • Τόπος: θεσσαλονικη
  • mess with the best, die with the best...
Απ: SUKHOI Su-27 1/48
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 05:10:50 μμ »
σημερα μονο βαφτηκαν δευτερο χερι τα καπακια απο τις φωλιες με το 19 της χαμπρολ...αυριο λογικα ερχονται τα ακαν,και θα αγοραστει ασταρι hycote,ειναι αυτοκινητου αλλα στρωνει πολυ καλα και δεν χτιζει ευκολα και ειναι στην πολυ λογικη τιμη των 6.5 ευρω...οποτε περιμενουμε!

Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: SUKHOI Su-27 1/48
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 06:50:58 μμ »
Μην ασχοληθείς πολύ με τις φάνες των κινητήρων, εκεί πού πάνε θα επικρατεί το απόλυτο σκοτάδι!
Θα μπουν αργότερα και τα φωτοχαραγμένα στις εισαγωγές, δεν θα φαίνονται καθόλου. 
Επίσης, καλό είναι τα διάφορα μικρά κομμάτια προτού τα βάψεις, να τα βάζεις σε κάποιο στήριγμα για περισσότερη ευκολία, πχ σε μια οδοντογλυφίδα, λίγο μπλου τακ ή να τα αφήνεις πάνω στα πλαίσια.
Ωραίο φαίνεται το κοκπιτ, προχώρα!  ::salut::
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος valantis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Age: 28
  • Τόπος: θεσσαλονικη
  • mess with the best, die with the best...
Απ: SUKHOI Su-27 1/48
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 04, 2013, 10:42:51 μμ »
τα εχω ολα στα υποψην!

Αποσυνδεδεμένος valantis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Age: 28
  • Τόπος: θεσσαλονικη
  • mess with the best, die with the best...
Απ: SUKHOI Su-27 1/48
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 05, 2013, 06:46:41 μμ »
τελειωσα και με αυτα εδω...3 χερακια χωρις ασταρωμα απο το 1ο χερι επιανε ευκολα θα ελεγα..τα χρωματα δεν ηρθαν τελικα σημερα και εμεινα απραγος....αυριο κατα 99% θα ειναι εδω!αυριο εχει να πεσει δουλεια!κοκπιτ,κλεισιμο ατρακτου!


Αποσυνδεδεμένος valantis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Age: 28
  • Τόπος: θεσσαλονικη
  • mess with the best, die with the best...
Απ: SUKHOI Su-27 1/48
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 06, 2013, 04:10:03 μμ »
3εκινησαμε!ηρθαν τα χρωματακια σημερα!να τα 3 χρωματα της παραλαγης!νεοτερα το απογευμα!


Αποσυνδεδεμένος valantis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Age: 28
  • Τόπος: θεσσαλονικη
  • mess with the best, die with the best...
Απ: SUKHOI Su-27 1/48
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 07, 2013, 01:30:33 πμ »
οι σιτες στις εισαγωγες κωληθηκαν (μαζι με τα χερια μου)αφου πρωτα εσπασε η κυανοακρυλικη στα χερια μου για ανε3ηγητο λογο...οριστε και τα φωτοχαραγμενα...και μια ολο το μοντελο μαζι για να το χαζεψω!σιγουρα θα 3αναφτια3ω ενα στο μελλον...



Αποσυνδεδεμένος valantis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Age: 28
  • Τόπος: θεσσαλονικη
  • mess with the best, die with the best...
Απ: SUKHOI Su-27 1/48
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 07, 2013, 03:32:00 μμ »
σχεδον τελειωσε και το κοκπιτ...απλα θα παω το απογευμα να παρω ασπρο να κανω κατι κουμπακια και το καθισμα....δεν ειναι και τελειο αλλα βλεπεται πιστευω!εχω ενα θεμα ομως δεν εχω τον μηχανισμο που μενει ανοιχτη η καλυπτρα...εχω τα πανω και τα κατω μερη για να εφαρμοζει αλλα οχι την ''βελονα''!ΟΛΕΣ οι ιδεες ευπροσδεκτες!


Tags: su-27