Αποστολέας Θέμα: Αρχάριοι στο μοντελισμό τρένων  (Αναγνώστηκε 9211 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

engin

  • Επισκέπτης
Αρχάριοι στο μοντελισμό τρένων
« στις: Οκτώβριος 19, 2006, 12:30:40 μμ »
Καλημέρα σε όλους

Διαθέτω 1 μηχανή και 2 επιβατικά βαγόνια της Lima. Μπορείτε να μου πείτε τι μπορώ να κάνω με αυτά?
Πως μπορώ να τα αναπτύξω? Υπάρχουν στην αγορά επεκτάσεις για Lima? Πόσο κοστίζουν περίπου? Πέρα από αυτά που διαθέτω
δεν γνωρίζω τίποτα άλλο. Είμαι τελείως αρχάριος και θα ήθελα τη βοήθεια σας.

ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Railway

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 240
  • modelclub.gr
Απ: Αρχάριοι στο μοντελισμό τρένων
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 20, 2006, 09:16:26 μμ »
Γεια σου, και εγω αρχαριος ειμαι με την εννοια οτι δεν εχω φτιαξει ποτε μακετα.Εχω ασχοληθει λιγο στηνοντας προχειρα τις γραμμες οσο μου επιτρεπει ο χωρος αλλα εχω διαβασει αρκετα στο διαδυκτιο ωστε να ξερω πανω κατω τι γινετε.Τωρα τα ερωτηματα σου ειναι καπως γενικα και δεν νομιζω να υπαρχει ευκολη απαντηση.Σαφως επεκτεινετε το Lima που εχεις και μαλιστα εχεις παρα πολλες επιλογες απο διαφορους πιο "εξιδικευμενους" κατασκευαστες.Το κοστος μπορει να ξεκινησει απο 1 ευρω και να φτασει χιλιαδες αναλογα τι θελεις να κανεις.Μπορεις να παρεις κομματια γραμμων να επεκτεινεις αυτες που εχεις χωρις οριο, να παρεις βαγονια ,μηχανες.Τα πιο συνχρονα συστηματα ειναι τα ψηφιακα που μπορεις να τρεξεις στην ιδια γραμμη ανεξαρτητα οσες μηχανες θελεις οπως θελεις και με καλουδια οπως ηχους λειτουργιας της μηχανης ,κορνες,φρεναρισματος, να επιταχυνει και να επιβραδυνει σιγα σιγα, και γενικα με μια προσεγγιση στα αληθινα τρενα.
Αν θελεις να ρωτησεις κατι πιο συγκεκριμενο και αν μπορω να σε βοηθησω πολυ ευχαριστως.

engin

  • Επισκέπτης
Απ: Αρχάριοι στο μοντελισμό τρένων
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 23, 2006, 09:37:09 πμ »
Καλημέρα.
Εχεις δίκιο Railway, θα γίνω πιο συγκεκριμένος.
κατ'αρχήν να ξεκινήσουμε από τις γραμμές. Πόσο κοστίζει το μικρότερο πακέτο γραμμών και τι περιλαμβάνει? Τα ψαλίδια πόσο
κοστίζουν? Θα πρέπει να είναι Lima ή μπορούν να έιναι και άλλης εταιρίας? Υπάρχει πουθενά κάποιος κατάλογος για να ξέρω τι γίνεται?

αυτά προς το παρόν, έπονται και άλλες ερωτήσεις
ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος Railway

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 240
  • modelclub.gr
Απ: Αρχάριοι στο μοντελισμό τρένων
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 23, 2006, 06:07:49 μμ »
Κοιτα στην διευθηνση αυτη.
http://www.roco.co.at/content.php?id=1476&pd=2256&kat_id=&typ_1=20&land=&epoche=&spur=0&artikelnummer=&search=1&p_search=1&page_cp=0&acdc=&archiv=&PHPSESSID=0e638ebcbaddfb0fc13ae3d9d81ae7f9&PHPSESSID=c672cf0dacbd29079cbafc27a21a579e

Εχει και τιμες για καθε κομματι γραμμης.
Δεν ειναι απαραιτητο να ειναι ιδιας εταιριας.Τωρα για τις τιμες ειναι πανω κατω 20% απο αυτες της Roco και για τις αλλες εταιριες.Εχουν καποιες μικροδιαφορες στην σχεδιαση τους για αυτο καλυτερα να βρεις, ποια σου αρεσει πιο πολυ και να καταληξεις σα αυτην.Ειναι πιο απλο να εχεις μια σειρα γραμμων παρα να προσπαθησεις να ταιριαξεις διαφορετικων εταιριων.Χονρικα ενα απλο κλειδι εχει περι τα 15 ευρω,και ενα κομματι απλης γραμμης μεχρι 23 ποντους μηκους 1 με 1,7 ευρω.

Αποσυνδεδεμένος kiriakos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 78
Απ: Αρχάριοι στο μοντελισμό τρένων
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 26, 2006, 08:10:52 μμ »
Αφού έχεις Lima θα είναι κλίμακας ΗΟ.
Οι γραμμές στην κλίμακα αυτή είνια Code 100 και 83 (υπάρχουν και 75, 70 και μικρότερες αλλά δύσκολα θα βρεις στην Ελλάδα).
Ο αριθμός αναφέρεται στο ύψος των γραμμών, με τις χαμηλότερες να φαίνονται πιο ρεαλιστικές (συνήθως, έχει σχέση και με ποια εποχή και τι γραμμή θέλεις να κάνεις). Οι δικές καθώς είναι παλιές μάλλον είναι Code 100. Πρέπει να βάλεις ίδιου ύψους για να συνδέονται εύκολα χωρίς σκαλοπατάκι. Γίνεται και να συνδέσεις και άλλου ύψους με διορθώσεις στους συνδέσμους ή μεταβατικά κομμάτια.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να αγοράσεις 2-3 φθηνά κομμάτια διαφορετικών εταιριών και ύψους και να δεις τι παίζει από πρώτο χέρι.

Οι τιμές που ανέφερε ο Railway είναι σωστές αλλά υπολόγισε από λίγο ως πολύ παραπάνω για αγορές από Ελλάδα.

Καλή αρχή!

Αποσυνδεδεμένος zaxos

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 1
  • modelclub.gr
Απ: Αρχάριοι στο μοντελισμό τρένων
« Απάντηση #5 στις: Δεκέμβριος 02, 2006, 10:18:03 πμ »
ΚΑΛΗΜΕΡΑ!!!!! ΕΙΜΑΙ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΚΑΙ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΞΕΚΙΝΗΣΩ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΕΤ ΓΡΑΜΜΩΝ-ΜΗΧΑΝΩΝ!!! ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΛΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΑΠΟ ΜΑΚΕΤΕΣ ΑΛΛΑ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΜΑΙ ΝΑ ΜΑΘΩ.... ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΜΟΥ ΔΩΣΕΤΕ ΚΑΠΟΙΑ SITE ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΖΗΤΑΩ:::::::

Αποσυνδεδεμένος kdapab

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Age: 55
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • modelclub.gr
Απ: Αρχάριοι στο μοντελισμό τρένων
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 10, 2007, 02:00:39 μμ »
Mπορείς να πας στον αποκλειστικό αντιπρόσωπο της Piko, Ιιπποκράτους 75 (Diorama). Εκεί θα βρεις φθηνά καλά σετ και συνεννόηση!

Αποσυνδεδεμένος dedalos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3023
  • Age: 50
  • Τόπος: Χαλκιδα
  • Can't help myself...it's a sickness!!
Απ: Αρχάριοι στο μοντελισμό τρένων
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 10, 2007, 02:32:59 μμ »
Δεν γνωριζω απο τρενα ομως ετυχε να μπω σ'ενα μαγαζι γιατι ειδα διαφορα μοντελιστικα κιτ απ'εξω αλλα τελικα ειναι κατα 99% τρεναδικο...
Εχει πολυ μεγαλη ποικιλια και καποιες προσφορες,εχει και κομματια που ειχε χρησιμοποιησει το καταστημα για μακετες στην βιτρινα του και τωρα που τα αλλαξε τα δινει σχεδον τσαμπα...
Ειναι στην Γ'Σεπτεμβριου 1-2 τετραφωνα πριν το τελος της(δεν ξερω ακριβες νουμερο)στο δεξι σου χερι .Ειναι ενα πολυ στενο μαγαζακι αλλα με μπολικο πραγμα μεσα.
Γνωστος κι ως...doctor evergreen...Τασος ο "δεν τελειωνω τιποτα"....και λοιπα cosmetic επιθετα..

Αποσυνδεδεμένος greg

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 65
Απ: Αρχάριοι στο μοντελισμό τρένων
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 10, 2007, 06:09:03 μμ »
Γεια χαρα και καλως ηρθες.
Βασικα το μεγαλο διλημα ειναι αν θα βαλεις DC η ΑC.συνεχες η εναλασομενο.Αφου επιλεξεις και την κλιμακα.
Καλο ειναι να δεις αρκετα μοντελα πρωτα ωστε να επιλεξεις τι θες και μετα να αγορασεις.
ΠΟΛΥ συμαντικο να δεις το χωρο που διαθετεις αν προκειται για μακετα η αν βαζεις τις γραμμες και τις βγαζεις σε καποιο τραπεζι πχ οποτε δεν εχεις προβλημα χωρου.
Στο λεω γιατι χρειαζεται ορισμενη καμπυλη για να στριψουν καποιες μηχανες.
Οι μικρες πιο μικρη οι μεγαλες αρκετα πιο μεγαλη.
Διαβασε και εδω στο modelclub οτι σχετικο με τραινα και θα βρεις αρκετα.
Μαγαζια αν εισαι Αθηνα ριξε μια ματια στην Ιπποκρατους,εχει αρκετα.
Οπου κολησεις, τα παιδια ολα βοηθανε.
Καλο ψαξιμο και διασκεδασε οσο μπορεις το μαγικο ταξιδι με τα τραινα σου.

Αποσυνδεδεμένος kdapab

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Age: 55
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • modelclub.gr
Απ: Αρχάριοι στο μοντελισμό τρένων
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 12, 2007, 10:48:17 πμ »
Βοήθεια! Έχω 2 ψηφιακά decoder της Piko για αλλαγή γραμμών και μπορώ με αυτά να ελέγχω 4 κλειδιά. Έχω κάνει τις συνδέσεις κανονικά, όπως λένε και οι οδηγίες αλλά λειτουργούν μόνο τα 3. Το νούμερο 2 από το πρώτο decoder μονίμως δεν λειτουργεί. Υπάρχει κάτι που κάνω λάθος; Δεν υπάρχει περίπτωση κάποιο να είναι ελατωματικό, γιατί έχω ακούσει κι από άλλον ότι αντιμετωπίζει το ίδιο πρόβλημα. Αν υπάρχει κάποιος, που να γνωρίζει, ας βοηθήσει.

engin

  • Επισκέπτης
Απ: Αρχάριοι στο μοντελισμό τρένων
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 05, 2007, 10:43:21 πμ »
Γεια σε όλους.
Μπορεί να μου πει κανείς που μπορώ να βρω βαγόνια, μηχανές κλπ της LIMA?
Καλό Πάσχα σε όλους

Αποσυνδεδεμένος Railway

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 240
  • modelclub.gr
Απ: Αρχάριοι στο μοντελισμό τρένων
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 09, 2007, 09:58:29 πμ »
Νομιζω οτι εχει ο Καλφακης στην Ιπποκρατους 63.

engin

  • Επισκέπτης
Απ: Αρχάριοι στο μοντελισμό τρένων
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 11, 2007, 09:25:19 πμ »
Γνωρίζετε αν υπάρχει περίπτωση να βρει κάποιος μοντέλα της lima στη Θεσσαλονίκη;
ευχαριστώ

engin

  • Επισκέπτης
Απ: Αρχάριοι στο μοντελισμό τρένων
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 19, 2007, 08:53:03 πμ »
Να ρωτήσω κάτι παιδιά?

Απ' ότι γνωρίζω μπορείς να αγοράσεις μηχανές και βαγόνια έτοιμα από διάφορες εταιρίες. Μπορείς όμως να αγοράσεις τα διάφορα κομμάτια τους και να τα συνδέσεις από το μηδέν?
Φαντάζομαι ότι σε αυτήν τη περίπτωση το κόστος θα είναι μικρότερο.

Αποσυνδεδεμένος Andreas

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Age: 44
  • Τόπος: Γερμανία τώρα - Καλαμάτα Κανονικά...
Απ: Αρχάριοι στο μοντελισμό τρένων
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 19, 2007, 09:27:03 πμ »
Καλημέρα,

  εάν εννοείς κίτ μηχανών, ναι υπάρχουν αλλά απευθύνονται σε έμπειρους μοντελιστές γιατί συθήνως είναι από μπρούτζο και κασσίτερο και είναι δύσκολα στην κατασκεύη....το ξέρω πρώτο χέρι γιατί κατασκευάζω μια Λβ των ΣΕΚ από κιτ της εταιρίας DJH και είναι πολύ παλούκι με αποτέλεσμα η δουλειά να προχωράει αργά. Το κόστος αυτών των κιτ είναι συνήθως υψηλό, πιο πάνω από τα έτοιμα. Να σου δώσω να καταλάβει κιτ της Weinert έχουν από 600 Ευρώ προς τα πάνω αλλά είναι ότι καλύτερο.

Στην Αμερική βέβαθα βγαίνουν πλαστικά κιτ βαγονιών κυριώς αρκετά φτηνά, αλλά εξαρτάται να κάνεις αμερικάνικο πρότυπο ή ευρωπαϊκό.

Αν τώρα εννοείς να αγοράσεις διάφορα εξαρτήματα από διάφορες εταιρίες για να συναρμολογήσεις μια μηχανή ή ένα βαγόνι, γίνετε και αυτό αλλά είναι αρκετά δύσκολο. Ειδικά στο θέμα την μηχανής όπου πρέπει να την κάνεις λειτουργική και να στέκετε καλά στις ράγες δίχως να εκτροχιάζετε συνέχεια. Στα βαγόνια είναι πιο εύκολο. Πάντως το κόστος δεν είναι μικρότερο γιατί συνήθως τα ανταλλακτικά στοιχίζουν πολύ...είναι ο τρόπος οι εταιρίες να βγάζουν αρκετά λεφτά από αυτή την δουλειά....

Κάνε λίγο πιο συγκεκριμένη την ερώτηση σου βέβαια για έχουμε μια εικόνα τι σκέφτεσαι.

Ανδρέας

 

engin

  • Επισκέπτης
Απ: Αρχάριοι στο μοντελισμό τρένων
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 19, 2007, 09:39:38 πμ »
ευχαριστώ Ανδρέα

Για να γίνω πιο συγκεκριμένος. Το σκεπτικό μου στηρίζεται στη μείωση του κόστους, δεν θα είχα πρόβλημα να ασχοληθώ και με πλαστικά μοντέλα, μήπως μπορείτε να μου πείτε ποιές είναι αυτές οι εταιρίες που σου δίνουν αυτή τη δυνατότητα? Τα πλστικά μοντέλα μπορώ να τα βρω εδω στην Ελλάδα? Υπάρχουν κλίμακες σε αυτά πχ. ΗΟ , Ζ κλπ?

Αποσυνδεδεμένος Andreas

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 48
  • Age: 44
  • Τόπος: Γερμανία τώρα - Καλαμάτα Κανονικά...
Απ: Αρχάριοι στο μοντελισμό τρένων
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 19, 2007, 06:08:57 μμ »
Η Roco από φέτος δίνει κάποια κιτ αλλά η ποικιλιά είναι μικρή. Σου λέω όμως και πάλι εκτός αυτών των ελαχίστως κιτ που κυκλοφορούν για ευρώπη το κόστος σου δεν θα μειωθεί. Το έχω ψάξει καλά. Για να σου δώσω να καταλάβεις θέλω να ξεκινήσω να φτιάξω βαγόνια μετρικά σε πρωτότυπο Πελοποννήσου...Αγόρασα μόνο κουζινές, άξονες και δέστρες...για 5 βαγόνια μου στοίχισαν αυτά 50 ευρώ και πρέπει να υπολογίσω σε αυτά φύλλα πλαστικού, μπρούτζου, χρώματα, τύπωμα χαλκομανίων....κοινώς. Αν πας να κάνεις κάτι τέτοιο για μείωσω κόστους ξεχασέ το. Αν το κάνεις για να φτιάξεις κάτι εξωτικό που δεν υπάρχει τότε αλλούνου παππά ευαγγέλιο.

Ανδρέας

engin

  • Επισκέπτης
Απ: Αρχάριοι στο μοντελισμό τρένων
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 23, 2007, 01:20:22 μμ »
Παιδιά να ρωτήσω κάτι?
Θα ήθελα να φτιάξω ένα Layout σε κλίμακα Ζ (1/220), λόγω έλλειψης χώρου. Η βάση θα μπορούσε να είναι από εξηλασμένη πολυστερίνη?
Ξέρετε είναι το μπλέ το φελιζόλ που βάζουν στη μόνωση των κτιρίων. Επίσης, όποιος γνωρίζει θα μπορούσε να μου πει τι
θα πρέπει να προσέξω στην κλίμακα αυτή? Δεν γνωρίζω τίποτα από μοντελισμό τρένων. Είναι η πρώτη προσπάθεια μου και
θα ήθελα την γνώμη των εμπειρότερων.

ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος ladakias

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Age: 61
  • Τόπος: αθηνα
  • modelclub.gr
Απ: Αρχάριοι στο μοντελισμό τρένων
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 18, 2017, 02:37:16 μμ »
Ή κλίμακα ΗΟ είναι 1/87;

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Αρχάριοι στο μοντελισμό τρένων
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 18, 2017, 06:44:03 μμ »
Ναι.

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος ladakias

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 6
  • Age: 61
  • Τόπος: αθηνα
  • modelclub.gr
Απ: Αρχάριοι στο μοντελισμό τρένων
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 18, 2017, 07:51:50 μμ »
Ναι.

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

σε ευχαριστω τα εχω ξεχασει μετα απο τοσα χρονια αλλα πρεπει σιγα σιγα να τα ξαναθυμηθω τωρα για να κανω καινουργια μακετα για τον εγγονο μου

Tags: