Αποστολέας Θέμα: ΒΑΦΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΜΑΥΡΟ ΓΥΑΛΙΣΤΕΡΟ...ΑΠΟΡΙΑ????  (Αναγνώστηκε 4754 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μaverick

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Age: 39
  • modelclub.gr
ΒΑΦΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΜΑΥΡΟ ΓΥΑΛΙΣΤΕΡΟ...ΑΠΟΡΙΑ????
« στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 11:43:58 μμ »
αφου τελειωσα την συναρμολογηση εφτασα στην βαφη σε ενα αυτοκινητο που φτιαχνω 1/24..το οποιο το ξεβαφω συνεχως γιατι δεν ειμαι ικανοποιημενος με το αποτελεσμα..στην αρχη το ειχα ψεκασει με humbrol 21 αλλα το αποτελεσμα ηταν το μαυρο να μην γυαλιζει πολυ..σαν semi gloss αποτελεσμα ειχα...οποτε ειπα να ξαναπροσπαθησω αυτη την φορα με μοντελιστικο σπρευ μαυρο,επειδη ειχα δει καποιον που ειχε πολυ καλα αποτελεσματα..αλλα δεν πετυχε παλι,το αποτελεσμα ηταν να πεφτει εντονα το χρωμα και να γυαλιζει αλλα να εχω κουκουτσακια και να κολαει και η σκονη επανω...δεν ξερω τι να κανω..για ασταρι ειχα χρησιμοποιησει ενα γκρι χρωμα ματ..μηπως καποιος ποιο εμπειρος εχει να προτεινει μια καλη λυση?που να εχω ενα αριστο αποτελεσμα?σκεφτημαι να προχωρησω σε πινελο αραιωμενο αρκετα καλα το χρωμα ωστε να μην αφηνει πινελιες...τι λετε?

Αποσυνδεδεμένος panos.v

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 851
  • Τόπος: Ν.Ιωνία, Αθήνα
  • IPMS 1281
Απ: ΒΑΦΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΜΑΥΡΟ ΓΥΑΛΙΣΤΕΡΟ...ΑΠΟΡΙΑ????
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 01, 2013, 12:20:13 πμ »
Αν κατάλαβα καλά έχεις αερογράφο.... Το Humbrol 21 δεν μου έχει δημιουργήσει ποτέ πρόβλημα... Και έχει μια υπέροχη γυαλάδα... Προχτές τελευταία φορά που το ψέκασα... Δοκίμασε να το αραιώσεις 50-50 με διαλυτικό ή και white spirite, ή και περισσότερο σε αναλογία διαλυτικό... Με χαμηλή πίεση και πέρασμα γρήγορο πάνω από την επιφάνεια και χωρίς να θες να καλύψεις με την πρώτη φορά...
Δε θα έλεγα να πας σε πινέλο... Θα δυσκολευτείς...  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Bandit59

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 333
  • Age: 64
  • Τόπος: Αγρίνιο - Σέρρες
  • Γιώργος
    • MODEL TIME
Απ: ΒΑΦΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΜΑΥΡΟ ΓΥΑΛΙΣΤΕΡΟ...ΑΠΟΡΙΑ????
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 01, 2013, 12:50:37 πμ »
Γιατί δεν το περνάς 2-3 χέρια παρκετίνη ή γυαλιστερό βερνίκι;

Αποσυνδεδεμένος Μaverick

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Age: 39
  • modelclub.gr
Απ: ΒΑΦΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΜΑΥΡΟ ΓΥΑΛΙΣΤΕΡΟ...ΑΠΟΡΙΑ????
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 01, 2013, 01:10:16 πμ »
η επιφανεια του μοντελου δεν ηταν αρκετα λεια οποτε το βερνικι και η παρκετινη ισως δωσουν μια γυαλαδα αλλα δεν νομιζω να εχω το τελειο αποτελεσμα..τωρα οσο για το μαυρο της humbrol ισως θελει πολλα χερια απο αποσταση μεχρι να καλυψει τελειως..αν και παλι εχω αμφιβολιες...ενοειτε οτι το ειχα αραιωσει 50-50 με διαλυτικο..

Αποσυνδεδεμένος Raw_Shooter

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5139
  • Τόπος: akamatistan
  • Παναγιώτης
Απ: ΒΑΦΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΜΑΥΡΟ ΓΥΑΛΙΣΤΕΡΟ...ΑΠΟΡΙΑ????
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 01, 2013, 01:20:50 πμ »
Για να πετύχεις μια άψογη γυαλιστερή επιφάνεια πρέπει να κάνεις μερικές προεργασίες πρώτα, απο το αστάρι κιόλας  :!: Ετσι αφού στεγνώσει το αστάρι σου, τρίψτο με γυαλόχαρτο 1000 ή και 1200 (άμα βρείς). Φύσα να φύγουν τα υπολλείματα και συνέχισε με micromesh...μέχρι 6000 ή 8000 θα είσαι ok. Ξανά φύσα και πλένε το με χλιαρό νερό να φύγει και το παραμικρό.
Επόμενο βήμα χρώμα....Αραίωσε 80/20 διαλυτικό και χρώμα και πρόσθεσε ελάχιστο gloss βερνίκι (ανάλογο σύνθεσης χρώματος και διαλυτικού). Ψέκασε πολλά "λεπτά χέρια", αρχικά mist (σαν σύννεφο δλδ) απο μακρυά και έπειτα τα τελευταία 1-2 "χέρια" wet (βαρύ να παραμένει υγρή η επιφάνεια απο το χρώμα). Ανάμεσα στα "χέρια" ψεκάσματος άσε να περνά λίγη ώρα ώστε να ψιλοστεγνώνει.
Τοποθέτησε το κιτ σε κλειστό κουτί π.χ. παπουτσιών ή καλύτερα τάπερ για 1-2 μέρες να στεγνώσει τέλεια.
Αφού περάσουν οι μέρες, βγάλτο και ξανατρίψτο με micromesh 10.000 και 12.000 υπερ ελαφρά  - ΜΗΔΕΝ πίεση - Έτσι αποκτά γυαλάδα το χρώμα και εξομαλύνεται όποιο "μπιμπίκι" σκόνης. 
Αραίωσε και πάλι 80/20 βερνίκι gloss και διαλυτικό και επανέλαβε 3-4 "ελαφρά χέρια".......Ξανατοποθέτησε το σε κλειστό κουτί όπως νωρίτερα.
Για extra γυαλάδα στο τέλος αφού στεγνώσουν ολα 100%, στάξε 1-2 σταγόνες υγρό κερί ή άλλο σιλικονούχο γυαλιστικό σ' ενα μαλακό πανάκι (σαν αυτό για τα γυαλιά οράσεως) και τρίψε μέχρι να στεγνώνει η επιφάνεια - ΜΑΛΑΚΑ και ΑΠΑΛΑ πάντα -. 
Πίστεψε με θα καθρεπτίζεσαι μετά  :wink:

Αποσυνδεδεμένος Μaverick

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Age: 39
  • modelclub.gr
Απ: ΒΑΦΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΜΑΥΡΟ ΓΥΑΛΙΣΤΕΡΟ...ΑΠΟΡΙΑ????
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 01, 2013, 02:06:22 πμ »
ησουν σαφεστατος..και θα ξεκινησω την διαδικασια βημα προς βημα...τα μονα ερωτηματα μου ειναι τα micromesh τα βρισκω σε μοντελιστικα καταστηματα?και το υγρο κερι που λες,τι ακριβως ειναι και απο που θα το προμυθευτω και αυτο?..ευχαριστω για την βοηθεια...

Αποσυνδεδεμένος alex78

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 473
  • Age: 45
  • Τόπος: ....περιπλανώμενος κάπου στο Αιγαίο....
  • Βαρυ(ΠΝ)οίτηs 7
Απ: ΒΑΦΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΜΑΥΡΟ ΓΥΑΛΙΣΤΕΡΟ...ΑΠΟΡΙΑ????
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 02, 2013, 02:01:07 πμ »
τα micromesh τα βρισκω σε μοντελιστικα καταστηματα?και το υγρο κερι που λες,τι ακριβως ειναι και απο που θα το προμυθευτω και αυτο?..

Καλημέρα φίλε,

για τα δύο υλικά που αναφέρεις τα βρίσκεις αμφότερα άνετα σε μοντελομάγαζα του ''τριγώνου'' (Ιπποκράτους).

Αν δεν κάνω λάθος ο Παναγιώτης αναφέρετε στο WAX (μοντελιστικό κερί σε υγρή μορφή) που χρησιμοποιείτε ως το τελικό στάδιο φινιρίσματος σε γυαλιστερές επιφάνειες και σκοπός του είναι η προστασία απο σκόνες, δαχτυλιές κλπ......



Αλέξης  ::salut::
βαρυ(ΠΝ)οίτης 7

Αποσυνδεδεμένος akis333

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Age: 41
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: ΒΑΦΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΜΑΥΡΟ ΓΥΑΛΙΣΤΕΡΟ...ΑΠΟΡΙΑ????
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 05, 2013, 10:12:22 μμ »
Να κάνω κι εγώ με τη σειρά την ερώτηση μου,
Σήμερα πήρα micromesh και ένα κερί Superfine της mr.hobby

Έχω βάψει με το ακρυλικό gloss white της gunze,

Επόμενο βήμα σύμφωνα με τα παραπάνω είναι να το γυαλίσω με micromesh 10000 - 12000
Έπειδή δεν έχω ξαναδουλέψει με micromesh,μου είπαν οτι το βουτάς μέσα στο νερό πρώτα και
μετά αρχίζεις και τρίβεις πάνω στο μοντέλο
Φοβάμαι επειδή είναι ακρυλικό το χρώμα μήπως μου το φάει.



Μήπως να το περάσω με βερνίκι πρώτα και μετά να το τρίψω;

Αποσυνδεδεμένος nick7sol

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Age: 39
  • Τόπος: Πατρα
Απ: ΒΑΦΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΜΑΥΡΟ ΓΥΑΛΙΣΤΕΡΟ...ΑΠΟΡΙΑ????
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 05:36:43 μμ »
Για να πετύχεις μια άψογη γυαλιστερή επιφάνεια πρέπει να κάνεις μερικές προεργασίες πρώτα, απο το αστάρι κιόλας  :!: Ετσι αφού στεγνώσει το αστάρι σου, τρίψτο με γυαλόχαρτο 1000 ή και 1200 (άμα βρείς). Φύσα να φύγουν τα υπολλείματα και συνέχισε με micromesh...μέχρι 6000 ή 8000 θα είσαι ok. Ξανά φύσα και πλένε το με χλιαρό νερό να φύγει και το παραμικρό.
Επόμενο βήμα χρώμα....Αραίωσε 80/20 διαλυτικό και χρώμα και πρόσθεσε ελάχιστο gloss βερνίκι (ανάλογο σύνθεσης χρώματος και διαλυτικού). Ψέκασε πολλά "λεπτά χέρια", αρχικά mist (σαν σύννεφο δλδ) απο μακρυά και έπειτα τα τελευταία 1-2 "χέρια" wet (βαρύ να παραμένει υγρή η επιφάνεια απο το χρώμα). Ανάμεσα στα "χέρια" ψεκάσματος άσε να περνά λίγη ώρα ώστε να ψιλοστεγνώνει.
Τοποθέτησε το κιτ σε κλειστό κουτί π.χ. παπουτσιών ή καλύτερα τάπερ για 1-2 μέρες να στεγνώσει τέλεια.
Αφού περάσουν οι μέρες, βγάλτο και ξανατρίψτο με micromesh 10.000 και 12.000 υπερ ελαφρά  - ΜΗΔΕΝ πίεση - Έτσι αποκτά γυαλάδα το χρώμα και εξομαλύνεται όποιο "μπιμπίκι" σκόνης.
Αραίωσε και πάλι 80/20 βερνίκι gloss και διαλυτικό και επανέλαβε 3-4 "ελαφρά χέρια".......Ξανατοποθέτησε το σε κλειστό κουτί όπως νωρίτερα.
Για extra γυαλάδα στο τέλος αφού στεγνώσουν ολα 100%, στάξε 1-2 σταγόνες υγρό κερί ή άλλο σιλικονούχο γυαλιστικό σ' ενα μαλακό πανάκι (σαν αυτό για τα γυαλιά οράσεως) και τρίψε μέχρι να στεγνώνει η επιφάνεια - ΜΑΛΑΚΑ και ΑΠΑΛΑ πάντα -.
Πίστεψε με θα καθρεπτίζεσαι μετά  :wink:
Ερωτηση!!Τις χαλκομανιες ποτε τις βαζουμε?Μολις τελειωσουμε με το χρωμα!!Και τις θωρακιζουμε με το βερνικι μετα?Σωστα?

Αποσυνδεδεμένος alex78

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 473
  • Age: 45
  • Τόπος: ....περιπλανώμενος κάπου στο Αιγαίο....
  • Βαρυ(ΠΝ)οίτηs 7
Απ: ΒΑΦΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΜΑΥΡΟ ΓΥΑΛΙΣΤΕΡΟ...ΑΠΟΡΙΑ????
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 06:15:08 μμ »
Ερωτηση!!Τις χαλκομανιες ποτε τις βαζουμε?Μολις τελειωσουμε με το χρωμα!!Και τις θωρακιζουμε με το βερνικι μετα?Σωστα?

Σωστά, αν τώρα περάσεις και ένα χέρι βερνικι ΠΡΙΝ τις χαλκομανίες ακόμη καλύτερα, (βλέπεις όσο πιό γυαλιστερή είναι η επιφάνεια σου, τόσο καλύτερα θα στρώσουν αυτές....).


Αλέξης  ::salut::
βαρυ(ΠΝ)οίτης 7

Αποσυνδεδεμένος nick7sol

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 20
  • Age: 39
  • Τόπος: Πατρα
Απ: ΒΑΦΗ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΜΑΥΡΟ ΓΥΑΛΙΣΤΕΡΟ...ΑΠΟΡΙΑ????
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 17, 2013, 07:10:31 μμ »
Ωραίος.Και κατι ακόμα.Σε χρωμα gloss αν περάσουμε βερνίκι θα είναι σωστο το αποτέλεσμα?Καμια καλη πρόταση σε βερνίκι και διαλύτη για ακρυλικό χρωμα???Ευχαριστω

Tags: