Αποστολέας Θέμα: CD ROM Θ/Κ ΑΒΕΡΩΦ  (Αναγνώστηκε 1836 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gordinir8

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Age: 49
CD ROM Θ/Κ ΑΒΕΡΩΦ
« στις: Οκτώβριος 04, 2013, 10:49:23 πμ »
Πριν από αρκετά χρόνια στο κατάστημα αναμνηστικών του Αβέρωφ υπήρχε ένα CD με την ιστορία του πλοίου, κάποια animation κτλ. Δυστυχώς δεν το έχω πλέον και θα το χρειαστώ, η δε εταιρία που το είχε εκδώσει δεν υπάρχει πλέον.
Παρακαλώ όποιος το έχει ας μου στείλει ένα pm, ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος C3PO

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 203
  • Τόπος: Αθήνα
  • Use the Force
Απ: CD ROM Θ/Κ ΑΒΕΡΩΦ
« Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 04, 2013, 12:51:53 μμ »
Έχεις παλιο PC να το τρέξεις;
Το πρόγραμμα τρέχει σε windows 3.1 μέχρι 98 και ίσως σε millenium Χρειάζεται κάρτα γραφικών που να μπορεί να πέσει στα  256 χρώματα και ανάλυση 640Χ480 σε οτιδήποτε μεγαλύτερης ανάλυσης απλά δεν ξεκινάει ακόμα και εαν έχεις το σωστό λειτουργικό
Απο τα αρχεία δεν μπορείς να πάρεις κατευθείαν τίποτα αφου όταν σπάσεις το laserlock τα αρχεία είναι όλα της μορφής *****.dir που δείχνουν ότι έχει γίνει με κάποιο παλιο πρόγραμμα (νομίζω το director) της  macromedia που όμως δεν μπορεί να διαβάσει κανένα από τα σημερινά που το αντικατέστησαν. Γι αυτό αποσύρθηκε και από το κατάστημα του πλοίου. Εαν τους ρωτήσεις ίσως έχουν ακόμα κάποια κομμάτια

Αποσυνδεδεμένος gordinir8

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Age: 49
Απ: CD ROM Θ/Κ ΑΒΕΡΩΦ
« Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 04, 2013, 01:28:22 μμ »
Όταν το είχα το έτρεχα σε ένα pentium με win 98' και θυμάμαι ότι έριχνα την ανάλυση στο ελάχιστο, δεν υπάρχει περίπτωση με κάποιο προγράμμα ίσως να τρέξει σε λίγο πιο μοντέρνο PC? Σε κάθε περίπτωση παντός θα ψάξω να το βρω. Θα ρωτήσω και στο Αβερωφ όπως μου είπες. Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος C3PO

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 203
  • Τόπος: Αθήνα
  • Use the Force
Απ: CD ROM Θ/Κ ΑΒΕΡΩΦ
« Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 04, 2013, 03:00:03 μμ »
Μπορείς να εγκαταστήσεις το πρόγραμμα VWARE και ουσιαστικά να φτιάξεις μέσα στον υπολογιστή σου έναν υπολογιστή με win98. Θα πρέπει όμως η καρτα γραφικών να μπορεί να υποστηρίξει αυτή την πολύ χαμηλή ανάλυση. Να σου πω την αλήθεια στους δικούς μου υπολογιστές μόνο σε ένα κατάφερα να το κάνω να δουλέψει με αυτό τον τρόπο.  Για σιγουρά έχω κρατήσει έναν υπολογιστή σε 98 μονο και μόνο για αυτό και ένα αλλο πρόγραμμα . Παρά την προσπάθεια πάντως δύο φίλων δεν καταφέραμε να μετατρέψουμε όλο το πρόγραμμα για να δουλευει σε σύγχρονα λειτουργικά παρα μόνο κάποια κομμάτια . Απ όσο ξέρω και το πλοίο ενδιαφέρεται για αυτή την μετατροπή για τα εκπαιδευτικά του προγράμματα αλλά δεν έχει καταφέρει να το κάνει ακόμα

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: CD ROM Θ/Κ ΑΒΕΡΩΦ
« Απάντηση #4 στις: Οκτώβριος 04, 2013, 03:08:44 μμ »
Μπορείς να εγκαταστήσεις το πρόγραμμα VWARE...
Λέγεται VMWare, είναι ίσως μία από τις εξυπνότερες εφαρμογές και, στην εταιρεία μου μόνο, έχει συμβάλλει στο να εξοικονομηθούν, χωρίς υπερβολή, δεκάδες χιλιάδες ώρες. Για περισσότερες πληροφορίες:

http://www.vmware.com/

και ναι, είναι η λύση για εφαρμογές με τέτοια προβλήματα συμβατότητας.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος gordinir8

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Age: 49
Απ: CD ROM Θ/Κ ΑΒΕΡΩΦ
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 04, 2013, 04:42:11 μμ »
Μήπως ξέρετε πιο ακριβός πρόγραμμα πρέπει να κατεβάσω γιατί έχει αρκετά στο site της vmware?
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: CD ROM Θ/Κ ΑΒΕΡΩΦ
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 04, 2013, 04:49:10 μμ »
Μήπως ξέρετε πιο ακριβός πρόγραμμα πρέπει να κατεβάσω γιατί έχει αρκετά στο site της vmware?
Ευχαριστώ
VMWare workstation.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος gordinir8

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 40
  • Age: 49
Απ: CD ROM Θ/Κ ΑΒΕΡΩΦ
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 04, 2013, 04:59:02 μμ »
Ευχαριστώ πολύ.

Tags: