Αποστολέας Θέμα: Flory models weathering washes  (Αναγνώστηκε 9481 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Flory models weathering washes
« στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 11:44:04 πμ »
Αν το υλικό αυτό έχει ξαναπαρουσιαστεί, ώς έχει ή κάτω από άλλο εμπορικό όνομα (υποπτεύομαι πως παλαιότερα κυκλοφορούσε σαν Promodelers wash) παρακαλώ να διαγραφεί.

Τώρα στο ζουμί (κυριολεκτικά ::glossa:: )

Πρόσφατα έμαθα για τον κο Phil Flory (όνομα και αυτό... φανταστείτε να με λέγανε Γιώργο Λουλουδάτο...) και ψάχνοντας στο site του βρήκα πως πουλούσε υδατοδιαλυτά έτοιμα washes σε διάφορες αποχρώσεις. Γενικά είμαι αντίθετος με τα έτοιμα υλικά, ειδικά με κάτι τόσο απλό όσο ένα wash, αλλά από την άλλη αυτό ήταν υδατοδιαλυτό και σε μία παρουσίαση έδειχνε να είναι εξαιρετικό για τη δουλειά που σχεδιάστηκε. Εξω λοιπόν το πλαστικό χρήμα (ναι βρέθηκα με ένα ισχνό μοντελιστικό budget...) και λίγες μέρες μετά παρέλαβα το παρακάτω πλαστικό φιαλίδιο των 50ml:

Click to see the original size.

Μέσα υπήρχε ένα μαυροζούμι το οποίο μύριζε ύποπτα σαπούνι για τα χέρια. Αρκετά δύσπιστος το δοκίμασα στο MC.200 και ομολογώ πως ενθουσιάστηκα! Η διαδικασία είναι απλούσταση, ασφαλέστατη για τα υποκείμενα υλικά (χρώματα, σήματα κλπ) και γρήγορα οπότε σας την παρουσιάζω.

Αρχικά θα πρέπει η επιφάνεια που θα εφαρμόσουμε το wash να είναι gloss κατά προτίμηση. Οσο πιο matt είναι η επιφάνεια, τόσο πιο πολύ wash θα μείνει πάνω σε αυτή και τόσο πιο δύσκολα θα φεύγει αν θέλουμε τελικά να το αφαιρέσουμε, οπότε ανάλογα με το τελικό αποτέλεσμα που επιθυμούμε κάνουμε και το ανάλογο βερνίκωμα. Για το wash αυτό, μιας και θα σκουπιστεί με νερό, δεν παίζει κανένα ρόλο το είδος του υποκειμένου βερνικού, χρώματος κλπ, αρκεί να έχει στεγνώσει καλά ώστε να μην ενσωματωθεί σε αυτό το wash αλλά αυτό ισχύει και με οποιοδήποτε άλλο wash και να χρησιμοποιήσουμε.

Βήμα πρώτο λοιπόν, περνάμε ΤΑ ΠΑΝΤΑ με το wash. Εντάξει, σπατάλη, έτσι κάνει ο Λουλούδης ο Flory, μπορείτε κάλλιστα να ακολουθήσετε τη χαραγμένη γράμμωση χωρίς άγχος μήπως υπερχειλίσει.

Click to see the original size.

Αφήστε το τουλάχιστον 20 λεπτά να στεγνώσει. Μπορώ εκ πείρας να σας πω πως και 5 (πέντε) μέρες μετάτην εφαρμογή φεύγει άνετα και χωρίς παραπάνω προσπάθεια. Μόλις αποφασίσουμε να προχωρήσουμε στο επόμενο βήμα, παίρνουμε χαρτί κουζίνας, το νοτίζουμε σε νεράκι βρύσης (ο σιχαμένος ο Flory δείχνει να το σαλιώνει) και σκουπίζουμε το περίσσευμα. Το υλικό απομακρύνεται ευκολότατα, στα δύσκολα σημεία μία νοτισμένη μπατονέτα θα βοηθήσει, αλλά ως δια μαγείας μένει μέσα σε κάθε εσοχή όπως θα δείτε και στις παρακάτω φωτογραφίες, κάτι που με τα λάδια ή πχ το wash της Humbrol δε μπορούσα να το πετύχω, αν το άφηνα να στεγνώσει πολύ μετά ήθελε πολύ τρίψιμο για να βγεί με αποτέλεσμα να υπάρχει ο κίνδυνος να σηκώσω χρώμα και βερνίκι (και ναι, το έχω δοκιμάσει μέ κάθε βερνίκι, σοβαρό ή μη). Τέλος να πως πως το wash αυτό έμεινε σε σημεία που ανάλογο wash με λάδια δεν είχε καταφέρει να μείνει μετά το σκούπισμα, τουλάχιστον εγώ δεν τα κατάφερνα.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Ανάλογα με το πόσο χάλια θέλετε το μοντέλο σας, σκουπίζετε προς τη φορά του ρεύματος του αέρα, αν είναι αεροπλάνο, και έχετε απόλυτο έλεγχο στη μπίχλα. Μεγάλο θετικό είναι πως στο 20λεπτο το υλικό αυτό έχει στεγνώσει και μέσα στις εσοχές οπότε το σκούπισμα δεν το βγάζει ακόμα και από ρηχές γραμμώσεις πχ Hasegawa.



Μερικές σκέψεις για να σας προλάβω:

- Ναι, κοστίζει, με το μπουκαλάκι αυτό φιάχνω περίπου 50 μοντέλα από ότι υπολογίζω οπότε μοιράζεται αρκετά το κόστος των 9-11EUR.
- Ναι, ανάλογα αποτελέσματα, χωρίς να σηκώσει τα υποκείμενα υλικά, μπορεί να πετύχει κανείς και με το sansodor αλλά αν διαβάσει τις προειδοποιήσεις σχετικά με την υγεία και καταλάβει, μάλλον δε θα το ξαναπιάσει στα χέρια του. Και ναι, το sansodor απορροφάται από το δέρμα... άσε που για να στεγνώσει θέλει κυριολεκτικά μέρες.
- Ναι, σίγουρα πολλοί από εσάς τα καταφέρνουν ακόμα καλύτερα με τα λάδια, όχι όμως εγώ οπότε το υλικό αυτό με την απλότητά του και την ταχύτητα εφαρμογής που προσφέρει μου έχει λύσει τα χέρια.
- Ναι κάνω διαφήμιση και ναι μπορεί να κερδίζω και κάτι από αυτό. Αν κάποιοι ενοχλούνται, δε μπορούν να κάνουν τίποτα για αυτό, προς μεγάλη μου χαιρέκακη ικανοποίηση :twisted:

Που το βρίσκουμε το εν λόγω; Εγώ αρχικά προμηθεύτηκα από εδώ αλλά μετά έμαθα πως συμφέρει οικονομικά να αγοραστούν από εδώ.

Θα χαρώ να ακούσω γνώμες-εντυπώσεις-candles (ξέρετε, καντήλια...) ή ότι άλλο. Μόνο να μην πλακωθούμε...
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Flory models weathering washes
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 12:09:58 μμ »
Ευχαριστούμε πολύ Γιώργο για το review. Ήταν άκρως διαφωτιστικό :!:
Μένει να το δοκιμάσουμε και σε... heavy metal να δούμε αν βολεύει για pin wash :wink: :mrgreen:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Flory models weathering washes
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 12:21:49 μμ »
Μένει να το δοκιμάσουμε και σε... heavy metal να δούμε αν βολεύει για pin wash :wink: :mrgreen:
Μια δοκιμή που το έκανα, καλά τα πήγε αλλά σίγουρα έχετε άλλες απαιτήσεις οπότε θα περιμένουμε νέα.

Να προσθέσω πως πριν τη χρήση το υλικό αυτό χρειάζεται ένα καλό ανακάτεμα.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Flory models weathering washes
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 12:29:37 μμ »
...Να προσθέσω πως πριν τη χρήση το υλικό αυτό χρειάζεται ένα καλό ανακάτεμα.
Δεν ξέρω για το προιόν με τη συγκεκριμένη εμπορική επωνυμία, αλλά σαν Pro model είχε αναφερθεί σε κάποιο video review/demo του... Λουλούδη ::glossa::, πως το pigment του wash είναι κάποιο είδος πηλού και γι' αυτό δεν λεκιάζει τις satine ή gloss επιφάνειες :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Flory models weathering washes
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 12:33:38 μμ »
Δεν ξέρω για το προιόν με τη συγκεκριμένη εμπορική επωνυμία, αλλά σαν Pro model είχε αναφερθεί σε κάποιο video review του... Λουλούδη ::glossa::, πως το pigment του wash είναι κάποιο είδος πηλού και γι' αυτό δεν λεκιάζει τις satine ή gloss επιφάνειες :wink:
Ναι, έχεις δίκιο, επί της συσκευασίας αναφέρει Water based clay wash. Επίσης αναφέρει πως είναι μη εύφλεκτο, μη τοξικό και πως δεν πρέπει να έρθει σε επαφή με τα μάτια.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Flory models weathering washes
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 12:36:13 μμ »
...Επίσης αναφέρει πως είναι μη εύφλεκτο, μη τοξικό και πως δεν πρέπει να έρθει σε επαφή με τα μάτια.
Καλά νέα τα δύο πρώτα και... αυτονόητο το τρίτο, για το οποιοδήποτε μοντελιστικό υλικό :mrgreen:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Flory models weathering washes
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 12:39:58 μμ »
Ναι, έχεις δίκιο, επί της συσκευασίας αναφέρει Water based clay wash. Επίσης αναφέρει πως είναι μη εύφλεκτο, μη τοξικό και πως δεν πρέπει να έρθει σε επαφή με τα μάτια.
Θα ήθελα να ξέρω... Πόσο μ.... εεε... ηλίθιος μπορεί να είναι κάποιος για το βάλει στα μάτια ή σε οποιοδήποτε άλλο μέρος του σώματος;!
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Flory models weathering washes
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 12:42:57 μμ »
Θα ήθελα να ξέρω... Πόσο μ.... εεε... ηλίθιος μπορεί να είναι κάποιος για το βάλει στα μάτια ή σε οποιοδήποτε άλλο μέρος του σώματος;!
Εντάξει, δίκιο έχεις, αλλά με τα νομικά κόλπα και τις πιθανές περιπέτειες δε παίζουν, οπότε το αναφέρουν. Αν κάποιος το βάλει στο μάτι του, εκούσια ή ακούσια, πολύ απλά δεν έχει δικαίωμα να ζητήσει το οτιδήποτε.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος CROW

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5194
  • Τόπος: West side
    • Image
Απ: Flory models weathering washes
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 12:44:29 μμ »
Ειναι αληθεια οτι ειναι βολικο υλικο αλλα εχει 3 μειονεκτηματα. Το ενα ειναι οτι πρεπει η επιφανεια να ειναι πραγματικα gloss γιατι αλλιως αφηνει μουτζουρες. Το αλλο ειναι οτι δεν βολευει καθολου για wash σε σημεια οπως φωλεες ,σκελη και κοκπιτ γιατι δεν μπορει να σκουπιστει σωστα χωρις να γινει ζημια. Το τριτο οτι δεν μπορει κανεις να μεταβαλει την διαφανεια του αραιωνοντας το οπως τα λαδια. Εκει ομως που απο οτι εχω προσεξει κανει φοβερη δουλεια ειναι σε παραλαγες low viz (ξερετε,αυτες τις σιχαμενες γκρι παραλαγες των συγχρονων jet) που με την καταληλη επιλογη αποχρωσης πραγματικα δινει φοβερο αποτελεσμα.
Εκατονταδες κιτ προς πωληση σε χαμηλες τιμες!   http://www.modelclub.gr/market/index.php?page=user&action=pub_profile&id=16

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Flory models weathering washes
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 12:45:43 μμ »
Εντάξει, δίκιο έχεις, αλλά με τα νομικά κόλπα και τις πιθανές περιπέτειες δε παίζουν, οπότε το αναφέρουν. Αν κάποιος το βάλει στο μάτι του, εκούσια ή ακούσια, πολύ απλά δεν έχει δικαίωμα να ζητήσει το οτιδήποτε.
Ναι, το ξέρω ότι είναι για αυτό το λόγο και καλά κάνουν... Υπάρχουν και ξανθές/οι...  ::glossa:: :mrgreen:
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Flory models weathering washes
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 12:49:51 μμ »
Ειναι αληθεια οτι ειναι βολικο υλικο αλλα εχει 3 μειονεκτηματα. Το ενα ειναι οτι πρεπει η επιφανεια να ειναι πραγματικα gloss γιατι αλλιως αφηνει μουτζουρες. Το αλλο ειναι οτι δεν βολευει καθολου για wash σε σημεια οπως φωλεες ,σκελη και κοκπιτ γιατι δεν μπορει να σκουπιστει σωστα χωρις να γινει ζημια. Το τριτο οτι δεν μπορει κανεις να μεταβαλει την διαφανεια του αραιωνοντας το οπως τα λαδια. Εκει ομως που απο οτι εχω προσεξει κανει φοβερη δουλεια ειναι σε παραλαγες low viz (ξερετε,αυτες τις σιχαμενες γκρι παραλαγες των συγχρονων jet) που με την καταληλη επιλογη αποχρωσης πραγματικα δινει φοβερο αποτελεσμα.
Δημήτρη, αν παρακολουθήσεις τα video του Κου Λουλούδι... θα δεις ότι και σε ματ επιφάνεια εφαρμόζεται απλά θέλει λίγο παραπάνω νεράκι για να καθαρίσει.  Αλλά όπως είπε και ο Γιώργος πιο πάνω, παίζει ρόλο το πόσο θέλεις να λερώσεις.
Επίσης, αραιώνεται... Με νεράκι της βρύσης οπότε μπορείς να το αραιώσεις και να κάνεις και στα δύσκολα σημεία wash.  Για την διαφάνεια, μπορείς να αναμίξεις διαφορετικά χρώματα από τα διαθέσιμα για να πετύχεις αυτό που θέλεις.
Σε pin wash, ναι, ίιιισως (ΔΕΝ το έχω δοκιμάσει, ότι έχω δει από videos) το λαδάκι να είναι καλύτερο.
Πάντως χαίρομαι που ψάχνουν να βρουν πιο υγιεινά υλικά.
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Flory models weathering washes
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 12:54:33 μμ »
Ειναι αληθεια οτι ειναι βολικο υλικο αλλα εχει 3 μειονεκτηματα. Το ενα ειναι οτι πρεπει η επιφανεια να ειναι πραγματικα gloss γιατι αλλιως αφηνει μουτζουρες.
Αυτό μπορεί να είναι και πλεονέκτημα. Είναι αλήθεια όμως πως αν θες να το βγάλεις και πέσει σε matt επιφάνεια, τότε θέλει πολύ προσπάθεια ή τελικά δεν βγαίνει καθόλου, πχ πάνω από Humbrol 117 χωρίς βερνίκι τελικά δεν βγήκε 100%... πάντως το φαινόμενο αυτό με έχει ταλαιπωρήσει και με τα λάδια.

Το αλλο ειναι οτι δεν βολευει καθολου για wash σε σημεια οπως φωλεες ,σκελη και κοκπιτ γιατι δεν μπορει να σκουπιστει σωστα χωρις να γινει ζημια.
Σαφώς και έχεις δίκιο, αφού θέλει σκούπισμα, σε τέτοια σημεία δε βολεύει, αλλά...

Το τριτο οτι δεν μπορει κανεις να μεταβαλει την διαφανεια του αραιωνοντας το οπως τα λαδια.
...το έχω αραιώσει κατά βούληση, μέχρι που να το κάνω σχεδόν διάφανο με νερό της βρύσης όπως αναφέρει και ο giorgosd παραπάνω.

Σημαντικές επισημάνσεις λοιπόν από τον CROW, άλλος με εμπειρία;
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος bill-larisa

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1586
  • Age: 47
  • Τόπος: Λαρισα
Απ: Flory models weathering washes
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 01:04:07 μμ »
Το εχω δοκιμασει κι εγω το συγκεκριμενο και πραγματικα εχω μεινει απολυτα ικανοποιημενος απο τα αποτελεσματα που ειχε.
Απλο και βολικο στη χρηση ,ευκολο στο σκουπισμα και γρηγορο στο στεγνωμα.Ακομη και μετα απο 2 μερες που το ειχα αφησει σε γκλος επιφανεια εφυγε για πλακα και χωρις κοπο και φυσικα εμεινε μεσα στις γραμμωσεις τονιζοντας τες οσο πρεπει,
Σε ματ επιφανεια το δοκιμασα επισης, Εφυγε με το καθαρισμα λιγο πιο δυσκολα χωρις ομως να κανει ζημια κα φυσικα δεν το αφησα αρκετη ωρα πανω στο ματ.
Αλλα ζημια δεν εκανε και εμεινε και παλι στις γραμμωσεις με πολυ καλο αποτελεσμα.
Οποτε  ναι ειναι πολυ αποτελεσματικο και βολικο υλικο και υπαρχει και σε διαφορες αποχρωσεις,και επειδη μου τελειωσε συντομα θα παρω και αλλο  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Flory models weathering washes
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 01:07:14 μμ »
Η... αρματική προσέγγιση του κου Flory:

Από το 13:10 έως το 23:00
και από το 48:50 έως το 55:00

http://www.youtube.com/watch?v=BBcLSod2uZk

Είναι ολίγο μπλούμ μέθοδος, αλλά το λέει κι ο ίδιος, ότι είναι για κάποιον που θέλει να κάνει armor weathering σε 10 λεπτά. Αν προσέξετε επίσης, το tiger είναι μάτ του κερατά πριν αρχίσει και απ' ότι φαίνεται τον βολεύει, γιατί δεν φεύγει εύκολα από τις επιφάνειες, οπότε τα χρησιμοποιεί και σαν φίλτρα στα ψηλά και σα λάσπη-σκόνη χαμηλά :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Γιώργος Ροΐδης

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2560
  • Age: 43
  • Τόπος: Μυτιλήνη να βρώ την ηρεμία μου...
Απ: Flory models weathering washes
« Απάντηση #14 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 01:22:10 μμ »
Για αραίωση του υλικού,εκτός από νεράκι,ρίξτε και 2-3 σταγόνες απορρυπαντικό πιάτων πχ Fairy) μέσα  :wink:
Το ίδιο γίνεται και στην περίπτωση που κατά λάθος μπεί χημικό μέσα στο μπουκάλι (βασικός ''ύποπτος'' τα πινέλα  :mrgreen: ) και το ζαγαριάσει!Δυστυχώς η παραμικρή ουσία (διαλυτικό) να μπεί στο μπουκάλι γίνεται χάλια το wash!  :?
Ελπίζω να βοήθησα έστω και λίγο  ::salut::
IPMS 1188

Αποσυνδεδεμένος CROW

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5194
  • Τόπος: West side
    • Image
Απ: Flory models weathering washes
« Απάντηση #15 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 01:33:21 μμ »
Αυτό μπορεί να είναι και πλεονέκτημα. Είναι αλήθεια όμως πως αν θες να το βγάλεις και πέσει σε matt επιφάνεια, τότε θέλει πολύ προσπάθεια ή τελικά δεν βγαίνει καθόλου, πχ πάνω από Humbrol 117 χωρίς βερνίκι τελικά δεν βγήκε 100%... πάντως το φαινόμενο αυτό με έχει ταλαιπωρήσει και με τα λάδια.
Σαφώς και έχεις δίκιο, αφού θέλει σκούπισμα, σε τέτοια σημεία δε βολεύει, αλλά...
...το έχω αραιώσει κατά βούληση, μέχρι που να το κάνω σχεδόν διάφανο με νερό της βρύσης όπως αναφέρει και ο giorgosd παραπάνω.

Σημαντικές επισημάνσεις λοιπόν από τον CROW, άλλος με εμπειρία;
Περιεργο αυτο που γραφεις για τα λαδια. Εχω βγαλει ατοφιο,απο το σωληναριο, λαδι πανω απο ματ επιφανια χωρις το παραμικρο προβλημα. Ενοειτε οτι το χρωμα απο κατω ηταν ακρυλικο.  Οταν αραιωσες το Flory (φανταζομαι με νερο) δεν ειχε ταση να μαζευει σε σταγωνες?
Εκατονταδες κιτ προς πωληση σε χαμηλες τιμες!   http://www.modelclub.gr/market/index.php?page=user&action=pub_profile&id=16

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Flory models weathering washes
« Απάντηση #16 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 01:42:03 μμ »
Οταν αραιωσες το Flory (φανταζομαι με νερο) δεν ειχε ταση να μαζευει σε σταγωνες?
Οχι, αλλά αν το κάνει, λίγο απορρυπαντικό πιάτων και θα στρώσει. Αλλωστε σίγουρα έχει κάποιο απορρυπαντικό στη σύνθεσή του. Ισως ο πηλός σε σκόνη που περιέχει να βοηθάει στη μείωση της επιφανειακής τάσης,
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος spits22(Panayotis Dim.)

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 939
  • Age: 42
  • Τόπος: Ιλιον- Αθηνα
  • mud 50%- salt water 50%
Απ: Flory models weathering washes
« Απάντηση #17 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 07:05:10 μμ »
ευχαριστουμε  για τις πληροφοριες! ηθελα να δοκιμασω αλλα δεν ηξερα τι αποχρωση θα ταιριαζε καλυτερα απ'αυτες που ειχε διαθεσιμες. απο φημη σκιζουν.παιζει να κανεις μιξη 2 διαφορετικων αποχρωσεων και να βγαλεις κατι καλο? με λαδια το εχω κανει σαν δοκιμη, wn αμπερ και μαυρο , με αυτα θα εβγαινε?

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Flory models weathering washes
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 07:07:29 μμ »
ευχαριστουμε  για τις πληροφοριες! ηθελα να δοκιμασω αλλα δεν ηξερα τι αποχρωση θα ταιριαζε καλυτερα απ'αυτες που ειχε διαθεσιμες. απο φημη σκιζουν.παιζει να κανεις μιξη 2 διαφορετικων αποχρωσεων και να βγαλεις κατι καλο? με λαδια το εχω κανει σαν δοκιμη, wn αμπερ και μαυρο , με αυτα θα εβγαινε?
Ναι Πάνο, αναμειγνύονται κανονικά και μάλιστα το διαφημίζει αυτό και στα video και στο site του, ότι μπορείς να βγάλεις ότι απόχρωση θέλεις.
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος nikosmeta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2343
  • Age: 47
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: Flory models weathering washes
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 08:04:21 μμ »
Να πω και εγώ την εμπειρία μου μετά από 2+ χρόνια χρήσης.

1. Τα έχω βολευτεί επίστευτα και δεν τα αλλάζω
2. Έχω όλες τις αποχρώσεις και παίζω συνέχεια με προσμίξεις και μπορώ να πετύχω πολλά αποτελέσματα.
3. Βρίσκω το rust αρκετά ποιο δυνατό από τα άλλα και θέλει λίγο περισσότερο προσοχή
4. Καλό θα είναι η επιφάνεια να είναι αρκετά gloss για να μην έχετε παρατράγουδα και σας δυσκολέψει να βγει μετά.
5. Το χρησιμοποιών και σαν pin wash σε κόκπιτ και φωλιές.
6. Έχω αφήσει μοντέλο (F-14) με wash πάνω για 6 μήνες και μόλις δοκίμασα να το βγάλω ήταν σαν να το είχα βάλει την προηγούμενη ημέρα :!: :!: :!:
7. Δουλεύονται και με πινέλο και με αερογράφο
8. Με το λευκό μπορείς να κάνεις και ξανοίγματα σε χρώματα (ειδικά τα γκρι)

Αυτά από εμένα ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Απ: Flory models weathering washes
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 08:18:45 μμ »
απορίες :

-  γιατί να εφαρμόσεις wash με αερογράφο ? σαν φίλτρο ας πούμε ?

-  αν θέλεις ματ φινίρισμα, εφαρμόζεις σε γυαλιστερή επιφάνεια και τελειώνεις με ματ βερνίκι ?

-  η διαφορά του με τα άλλα wash (και το πλεονέκτημα τους) , είναι ότι στεγνώνει καλά στις εσοχές και όχι καλά στις έξω επιφάνειες και τελικά αφαιρείται εύκολα ?

 ::salut::
Σ.Σ.

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Flory models weathering washes
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 08:47:04 μμ »
-  αν θέλεις ματ φινίρισμα, εφαρμόζεις σε γυαλιστερή επιφάνεια και τελειώνεις με ματ βερνίκι ?
Ναι, όπως έκανα στο MC.200.

-  η διαφορά του με τα άλλα wash (και το πλεονέκτημα τους) , είναι ότι στεγνώνει καλά στις εσοχές και όχι καλά στις έξω επιφάνειες και τελικά αφαιρείται εύκολα ?
Στεγνώνει καλά παντού και γρήγορα, αλλά αφαιρείται εύκολα από τις "μη εσοχές".
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος Stavros

  • Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • ***
  • Μηνύματα: 8953
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
Απ: Flory models weathering washes
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 09:33:17 μμ »
Spoiler (hover to show)

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: Flory models weathering washes
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 10:17:54 μμ »
... αν θες να το βγάλεις και πέσει σε matt επιφάνεια, τότε θέλει πολύ προσπάθεια ή τελικά δεν βγαίνει καθόλου, πχ πάνω από Humbrol 117 χωρίς βερνίκι τελικά δεν βγήκε 100%... πάντως το φαινόμενο αυτό με έχει ταλαιπωρήσει και με τα λάδια. :!: :!: :!: :!:
:?: :?: :?: :?: :?: :?:
Δεν μπορώ να το διακιολογήσω αλλιώς, προφανώς my friend θα μιλάς για λάδι που έπεσε στην φανέλα σου κατεβάζοντας τίποτα γεμιστά   :mrgreen:  ::glossa::

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Flory models weathering washes
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 29, 2013, 10:34:17 μμ »
:?: :?: :?: :?: :?: :?:
Δεν μπορώ να το διακιολογήσω αλλιώς, προφανώς my friend θα μιλάς για λάδι που έπεσε στην φανέλα σου κατεβάζοντας τίποτα γεμιστά   :mrgreen:  ::glossa::
Δηλαδή από ματ επιφάνεια καταφέρνεις και βγάζεις το λάδι 100%; ΟΚ, ποτέ δεν είπα πως τα καταφέρνω, το αντίθετο θα έλεγα...

Οσο για τα γεμιστά αγαπητέ, δεν πάει τίποτα χαμένο, ούτε μία σταγόνα λάδι! ::glossa::
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Tags: weathering wash