Αποστολέας Θέμα: X-Wing Fighter Fine Molds Vs AMT  (Αναγνώστηκε 7648 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
X-Wing Fighter Fine Molds Vs AMT
« στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 09:25:19 μμ »
Ύστερα από αρκετό καιρό απραξίας ήρθε η ώρα της επιστροφής στον μοντελιστικό πάγκο εργασίας για την κατασκευή του πιο διάσημου σκάφους της τριλογίας των Star Wars του  X-Wing Fighter. Τι θα μπορούσε να πει κάποιος για το συγκεκριμένο μοντέλο που έχουν γραφτεί εκατοντάδες κατασκευαστικά άρθρα σε έντυπα και στο διαδίκτυο, υπάρχει ένας τεράστιος όγκος από φωτογραφίες των αυθεντικών μοντέλων που εμφανίστηκαν στις ταινίες και ένα πλήθος από πλαστικά μοντέλα σε διάφορες κλίμακες από εταιρείες όπως η Revell, η παλιά MPC μετά ERTL/AMT και πιο πρόσφατα την τελευταία δεκαετία η Fine Molds  αλλά και από μοντέλα ρητίνης μικρών κατασκευαστών όπως η SMT, Blue Moon, Atomic City με το θρυλικό Studio scale X wing αρχικά του Captain Cardboard (Scott Alexander) τα καλούπια του οποίου αργότερα πέρασαν στα χέρια του ταλαντούχου Mike Salzo (mslz 22 Models) και για το οποίο θα αναφερθώ αναλυτικά σε μελλοντική κατασκευή μου.
Η κατασκευή που θα κάνω αφορά το X-Wing σε δύο αντίτυπα το ένα θα γίνει με τη χρήση του σχετικά πρόσφατου μοντέλου της  Fine Molds σε κλίμακα 1/48 και το δεύτερο με το αρχαίο κιτ της ΑΜΤ σε κλίμακα 1/4? (το ερωτηματικό θα απαντηθεί πιστεύω με την βοήθειά σας παρακάτω).



Ξεκινάω με την παρουσίαση του κιτ της Fine Molds του οποίο το χαρακτηρίζει η εξαιρετική αποτύπωση της λεπτομέρειας στις επιφάνειες του η προσεγμένη σχεδίαση των κομματιών που το απαρτίζουν και η απόλυτη εφαρμογή κάνοντας τη χρήση της κόλλας απαραίτητη μόνο σε λίγα  στάδια της συναρμολόγησης.





Σε αντίθεση το κιτ της ΑΜΤ είναι κλασικό Sci Fi κιτ της δεκαετίας του 70, με κακή εφαρμογή αρκετά λάθος σημεία στο σχήμα της ατράκτου και των φτερών και της γράμωσης απαιτεί επαναχάραξη σε αρκετά σημεία πολύ δουλειά και κόπο για να φτάσει σε αποδεκτό σημείο αλλά επειδή ήταν από τα πρώτα που βγήκαν το 1978 μας συντροφεύει πολλά χρόνια και είναι αγαπητό γιαυτό και αξίζει πιστεύω να προσπαθήσω να βελτιώσω όσο μπορώ τις αδυναμίες του ώστε να σταθεί άξια δίπλα στον σύγχρονο αδελφό του.





Στην τελευταία φωτογραφία μην σας μπερδεύει η ημερομηνία πρόκειται για επανέκδοση. Θα χρησιμοποιήσω επίσης ένα βελτιωτικό σετ ρητίνης της Blue Moon αγορασμένο μερικά χρόνια πριν από Αμερική μήπως και κερδίσω λίγο χρόνο γλυτώνοντας  από την ανακατασκευή της λάθους σχήματος ατράκτου του μοντέλου της ΑΜΤ.





Βέβαια και το κιτ της Blue Moon σαν κιτ ρητίνης έχει και αυτό κάποια θεματάκια οπότε στην πορεία της κατασκευής θα δω πιο θα χρησιμοποιήσω, για καλό και για κακό αγόρασα σε ανύποπτο χρόνο και αυτό



Όπως βλέπετε ο μοντελιστικός μαζοχισμός θα χτυπήσει ταβάνι σε αυτήν την κατασκευή και ένας θεός ξέρει τι αποτέλεσμα θα έχω στο τέλος.
Ξεκινάμε λοιπόν την σύγκριση των μοντέλων και εδώ αρχίζουν τα πρώτα ερωτήματα. Ποια κλίμακα είναι τα μοντέλα ;



Το κιτ της Fine Molds είναι σημαντικά μικρότερο από το κιτ της ΑΜΤ και από την άτρακτο της Blue Moon παρόλο που η τελευταία αναφέρει στο κουτί της την κλίμακα 1/48, όπως και η Fine Molds στο δικό της κουτί, την ίδια δε διαφορά μεγέθους έχουν και τα φτερά ανάμεσα στα δύο κιτ. Στις παρακάτω φωτογραφίες μπορούμε να δούμε τις διαφορές ανάμεσα στα μοντέλα τόσο σε μέγεθος αλλά και σε σχήμα μεταξύ τους, Δίπλα τους είναι το Studio model του Mike Salzo (mslz 22 Models) σε κλίμακα 1/24



Η κατασκευή των δύο μοντέλων θα γίνει παράλληλα ,το κιτ της  Fine Molds σίγουρα θα είναι ευκολότερο και πιο ευχάριστο κατασκευαστικά το δε της ΑΜΤ σίγουρα θα είναι πονοκέφαλος, η κατασκευή όμως και των δύο σίγουρα θα με βοηθήσει να μάθω τις λεπτομέρειες του συγκεκριμένου μοντέλου της τριλογίας του Star Wars σχετικά με το σχήμα του σκάφους την βαφή του αλλά και τις φθορές του ώστε να προχωρήσω αργότερα με το studio model.
Κάθε παρατήρηση σχόλια ευπρόσδεκτα!

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: X-Wing Fighter Fine Molds Vs AMT
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 10:20:30 μμ »
Οι κλίμακες είναι σχετικές εδώ όπως ξέρεις. Άλλο μέγεθος είχαν τα scale models,
άλλο τα full mock ups κλπ κλπ. Για προχώρα να βλέπουμε.

Αποσυνδεδεμένος spits22(Panayotis Dim.)

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 939
  • Age: 42
  • Τόπος: Ιλιον- Αθηνα
  • mud 50%- salt water 50%
Απ: X-Wing Fighter Fine Molds Vs AMT
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 27, 2013, 11:58:43 μμ »
το fine molds το ζαχαρωνα καιρο,ελπιζω καποια στιγμη μολις το μπατζετ το επιτρεψει να το χτυπησω.και γενικα σαν εταιρεια ειναι φοβερη απ οτι εχω δει.Πολυ ωραια παρουσιαση!!για τις κλιμακες δεν γνωριζω αλλα νομιζω οτι σε καποια site με blueprints ανεφεραν και τις διαστασεις σε μετρα. οποτε αν τα πετυχεις ,και διαιρεσεις με τις διαστασεις του μοντελου, ισως το βρεις.
παρακολουθω με πολυ ενδιαφερον.may the force be with you

Αποσυνδεδεμένος dtg

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1932
  • Age: 58
  • Τόπος: ΘEΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
  • FEAR LEADS TO ΑNGER -ANGER LEADS TO HATE -HATE LEA
    • HELLENIC AIR FORCE MODELS
Απ: X-Wing Fighter Fine Molds Vs AMT
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 12:20:26 πμ »
Το amt είναι σίγουρα μεγαλύτερο από 1/48, όπως φαίνεται και από τον πιλότο που δίνει και έχει όντως πολλά προβλήματα.
Το FM θα είναι πιο εύκολο στη καυασκευή και πιο φινετσάτο: έχω δει απο΄κοντά κατασκευασμένο το 1/72 της ίδιας εταιρείας και είναι κομψότατο, φανταζομαι το ίδιο θα συμβαίνει και με το 48άρι,
Αναμένουμε με ενδιαφέρον!
Έχεις καταλήξει για το ποιο Red θα κάνεις;

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: X-Wing Fighter Fine Molds Vs AMT
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 01:00:57 μμ »
Κώστα, Παναγιώτη ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας και τα καλά σας σχόλια μείνετε "συντονισμένοι" η κατασκευή είναι σε εξέλιξη. Δημήτρη το κιτ της F.M. είναι πολύ καλό, σχεδόν τέλειο τα κομμάτια κουμπώνουν με ακρίβεια εκπλήξεις δεν υπάρχουν και η κατασκευή προχωράει πολύ γρήγορα, μάλιστα σκέφτομαι να βάψω τα διαφορετικά τμήματα που το απαρτίζουν (τα δύο μισά της ατράκτου τα δύο φτερά) ξεχωριστά να κάνω όλες τις φθορές μέχρι το τέλος και στη συνέχεια να συναρμολογήσω το μοντέλο με τις βίδες που δίνει η Fine Molds για να ενωθούν αυτά μεταξύ τους. Η συναρμολόγηση των δύο φτερών δεν πήρε παραπάνω από μία ώρα σε αντίθεση με το κιτ της ΑΜΤ που στο αντίστοιχο τμήμα δουλεύω δύο μέρες και τελειωμό δεν έχει. Όσο για το βάψιμο νομίζω ότι το Red 1 (Red Leader) και το Red 5 θα  είναι η επιλογή μου .

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: X-Wing Fighter Fine Molds Vs AMT
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 28, 2013, 06:09:05 μμ »
Αυτό είναι και το συμπέρασμα : Τα κιτ της Fine Molds με αυτή τη θεματολογία
μπορεί να τσιμπάνε λίγο στην τιμή, αλλά δεν σε καίνε στην πορεία της κατασκευής
με αποτέλεσμα να μπουν στο ντουλάπι ημιτελή. Τρανό παράδειγμα το Mil. Falcon
της ΑΜΤ. Για να καταλήξεις σε ένα αποδεκτό αποτέλεσμα, τρελαίνεσαι στο
σκρατσάρισμα, κόψιμο, ράψιμο, στοκάρισμα κλπ κλπ σπάσιμο νεύρων, αλλά το
βρίσκεις στο 1/4 με 1/5 της τιμής της Fine Molds.
( Διαθέτω και το μεν και το δε :mrgreen: :mrgreen:)

Προχώρα Κε Μάνο μας. Εγώ θα κάνω καιρό ν' ασχοληθώ με SciFi. Και που ΄σαι.
Φέρε και τίποτε στην έκθεση.

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: X-Wing Fighter Fine Molds Vs AMT
« Απάντηση #6 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 08:59:55 μμ »
Φίλε Κώστα έχεις δίκιο, οι γιαπωνέζοι είναι έτη φωτός μπροστά, έχοντας ξεκινήσει την κατασκευή και των δύο το κιτ της F.M. είναι για σεμινάριο, δεν είναι τυχαίο ότι με το που κυκλοφόρησαν τα πρώτα X Wing από την F.M. δεν βγήκε από τότε σε επανακυκλοφορία το αντίστοιχο της ΑΜΤ. Όσο για το Milenium Falcon (την κατασκευή του οποίου την φυλάω σαν δώρο στον εαυτό μου, θα είναι απόλαυση !! ) ισχύουν τα ίδια όπως και για το σύνολο των μοντέλων της  F.M. είναι εξαιρετικές κατασκευές, ψαγμένες σε κάθε λεπτομέρεια τους που σου προσφέρουν ευχάριστες στιγμές με την ενασχόληση μαζί τους.Το αντίστοιχο Milenium Falcon της ΑΜΤ που επίσης έχω στην κατοχή μου με πλήθος βελτιωτικών δεν βρίσκω καν το κουράγιο να το ξεκινήσω.
Στο θέμα μας τώρα με το κιτ της F.M. η κατασκευή ξεκίνησε με τα φτερά
      

Προσέξτε την προσοχή στην λεπτομέρεια σε ένα μικρό κομμάτι πως οι μικρές προεξοχές που έχει στον οδηγό βοηθούν να κουμπώσει στην θέση του με ακρίβεια χωρίς την χρήση κόλλας!! 
   


Είναι πράγματι εξαιρετικό μέσα σε μισή ώρα τα φτερά είναι έτοιμα, το τμήμα αυτό θα βιδωθεί στην άτρακτο μετά το βάψιμο και την παλαίωσή του οι δε κινητήρες και οι εισαγωγές θα τοποθετηθούν και αυτά στο τέλος  αφού βαφτούν και φθαρούν.
 

Το μοντέλο της ΑΜΤ είναι μια άλλη ιστορία-αμαρτία, οι φωτογραφίες περιγράφουν καλύτερα τον γολγοθά που ξεκίνησα πριν μερικές μέρες και κρατάει μέχρι και σήμερα
     
     
     
   
Η τελευταία φωτογραφία σε σύγκριση με το F.M.

Η γυναίκα μου γκρινιάζει, τα παιδιά με χάσανε και εγώ συνεχίζω να τρίβω, να κολλάω , να δοκιμάζω και τελειωμό δεν έχω, συνεχίζω διορθώνοντας με φύλο πλαστικού στο εσωτερικό των φτερών το λάθος σχήμα των οπών που δίνει στα αντίστοιχα κομμάτια η ΑΜΤ
     
Κοιτάξτε μέσα στις εισαγωγές τα pin marks, στο σύνολο δεκαέξι!!

Συνεχίζω με μεταλλικές κατασκευές
     
     
   

Ξεκίνησα και την χάραξη των επιφανειών στο πάνω μέρος του φτερού με βάση το studio model
 

Ο δρόμος είναι μακρύς. Συνεχίζεται

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: X-Wing Fighter Fine Molds Vs AMT
« Απάντηση #7 στις: Οκτώβριος 01, 2013, 10:52:32 μμ »
Κι όμως "η δουλειά κάνει τους άντρες, το γιαπί το πυλοφόρι
το μυστρί". Το χι γουινγκ της ΑΜΤ είναι για πολύ μερακλήδες
και απ' ότι βλέπω εσύ είσαι ένας απ΄αυτούς. Το πιο πιθανό
να βγει καλύτερο απ΄το Γιαπωνέζο. Ελπίζω, με τόση δουλειά
που ρίχνεις. Με τίποτε φωτισμό θα κάνουμε κάτι;

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: X-Wing Fighter Fine Molds Vs AMT
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 08, 2013, 09:20:09 μμ »
Πέρασαν αρκετές μέρες από την τελευταία ανανέωση και νομίζω ότι είναι η ώρα να δείξω λίγο από την πρόοδο της δουλειάς που έχει γίνει και βασικά στο μοντέλο της ΑΜΤ που αποδεικνύεται ότι θα μου πάρει τον περισσότερο χρόνο. Κώστα δεν ξέρω αν είμαι μερακλής, μαζοχιστής όμως είμαι σίγουρα, όσο για φωτισμό δεν το κατέχω και σίγουρα θα με καθυστερούσε πολύ.
Συνεχίζω λοιπόν με τους κινητήρες που έχουν λάθος σχεδίαση τα πάνελ τους αλλά δεν τα πειράζω γιατί στο τέλος αν ακολουθήσω αυτήν την λογική  δεν θα μείνει τίποτα από το κιτ όλα τα μέρη του θέλουν ανακατασκευή. Προχωράω λοιπόν με προσθήκη φύλου από πλαστικό ώστε αυτοί να ανασηκωθούν ελαφρά από την επιφάνεια του μοντέλου με βάση φωτογραφίες του studio model
   

στη συνέχεια στην άκρη του κάθε φτερού κατασκεύασα πάλι με φύλο πλαστικό και λαμβάνοντας υπόψιν τις φωτογραφίες του αυθεντικού την βάση που πατάει το λέιζερ και που στο κιτ της ΑΜΤ είναι λάθος
     
στις φωτογραφίες το όπλο πατάει τώρα πια σε τρία σημεία για καλύτερη ισορροπία και μεγαλύτερη αντοχή οι δε θέσεις πάνω στο λέιζερ που δίνει η ΑΜΤ έχουν στοκαριστεί με εποξικό στόκο και όλο το όπλο έχει τοποθετηθεί πιο μπροστά.

παράλληλα ξεκίνησα και την ανακατασκευή των λέιζερ χρησιμοποιώντας ορειχάλκινους σωλήνες, ξεκινώντας  πρώτα από το πίσω τμήμα τους
     
      [
η βασική σωλήνα πάχους 3mm διαπερνάει από το κέντρο του πλαστικού τμήματος του λέιζερ, κανονικό σουβλάκι! ενώ στις άκρες των λέιζερ θα τοποθετήσω κομμάτι με διάμετρο στα 2mm και στο ενδιάμεσο τμήμα τους κομμάτι στα 4mm.

συνέχεια με τους κινητήρες και πρώτα με τις εξαγωγές με μια μικρή μετατροπή πάλι λαμβάνοντας υπόψιν τις φωτογραφίες του αυθεντικού
       
στην τελευταία φωτογραφία  η δεξιά εξαγωγή είναι από το κιτ της Fine Molds

συνεχίζω με τους κινητήρες στο εσωτερικό των φτερών όπου με βάση τις οδηγίες θα έμπαιναν ανάποδα!! η δε αναπαράσταση τους με τα κομμάτια που τους αποτελούν δεν είναι και η καλύτερη οπότε αναγκαστικά μπήκαν στο χειρουργείο!!
       
     
     
     
     
για να τοποθετηθούν ανάποδα οι κινητήρες αντίθετα με τις οδηγίες αφαίρεσα τους οδηγούς που δίνει η εταιρεία τρίβοντας τους με γυαλόχαρτο και στην συνέχεια κολλήθηκαν, προσέχοντας την ευθυγράμμισή τους, με υγρή κόλλα.   

δοκιμές με τα λέιζερ
 

η κατασκευή συνεχίστηκε με την συγκόλληση των πίσω τμημάτων των κινητήρων
   

η συνέχεια αύριο, κάθε παρατήρηση ευπρόσδεκτη

 

Αποσυνδεδεμένος dtg

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1932
  • Age: 58
  • Τόπος: ΘEΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
  • FEAR LEADS TO ΑNGER -ANGER LEADS TO HATE -HATE LEA
    • HELLENIC AIR FORCE MODELS
Απ: X-Wing Fighter Fine Molds Vs AMT
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 08, 2013, 09:53:25 μμ »
Πάρα πολύ καλή εργασία!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: X-Wing Fighter Fine Molds Vs AMT
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 08, 2013, 10:35:48 μμ »
Στο original μοντέλο στις εξαγωγές των κινητήρων εσωτερικά τα "αστέρια" ήταν ψύκτρες. Και η fine
molds δεν τους έχει πετύχει ακριβώς, της ΑΜΤ είναι πιο κοντά. Γιατί μεταχειρίστηκες χαλκοσωλήνα
μέσα στον κινητήρα και όχι πλαστικό σωλήνα; Για πιο αντοχή ή κάτι άλλο;

Αποσυνδεδεμένος prokroust

  • H.A.F. Fanatic
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3229
  • Age: 48
  • Τόπος: Σαλαμίνα
  • Η Ελλάς πρέπει να Ζήσει κ θα Ζήσει..(Χ. Τρικούπης)
    • ModelMania
Απ: X-Wing Fighter Fine Molds Vs AMT
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 08, 2013, 11:48:03 μμ »
Τρανό παράδειγμα το Mil. Falcon
της ΑΜΤ. Για να καταλήξεις σε ένα αποδεκτό αποτέλεσμα, τρελαίνεσαι στο
σκρατσάρισμα, κόψιμο, ράψιμο, στοκάρισμα κλπ κλπ σπάσιμο νεύρων, αλλά το
βρίσκεις στο 1/4 με 1/5 της τιμής της Fine Molds.
( Διαθέτω και το μεν και το δε :mrgreen: :mrgreen:)

θέλω να μου πείς σε παρακαλώ πόσο το αγορασες της FM.... δεν το έχω βρει κάτω απο 250 δολάρια χωρις μεταφορικά....
Κρουστάλλης (Πάκης) Προκόπης

Αποσυνδεδεμένος prokroust

  • H.A.F. Fanatic
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3229
  • Age: 48
  • Τόπος: Σαλαμίνα
  • Η Ελλάς πρέπει να Ζήσει κ θα Ζήσει..(Χ. Τρικούπης)
    • ModelMania
Απ: X-Wing Fighter Fine Molds Vs AMT
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 08, 2013, 11:49:49 μμ »
Μάνο θα το παρακολουθώ κ εγώ το θέμα σου μιας κ έχω σε 1/72 x-wing & TieFighter της FM.
Θα συμφωνίσω ότι είναι εξερετική εταιρία....
Κρουστάλλης (Πάκης) Προκόπης

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: X-Wing Fighter Fine Molds Vs AMT
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 09, 2013, 12:23:23 μμ »
Δημήτρη σε ευχαριστώ πολύ! Κώστα χαλκοσωλήνα χρησιμοποίησα γιατί δεν είχα πλαστική 12mm την συγκεκριμένη χρονική στιγμή αργότερα όπως θα παρατηρήσεις στις φωτογραφίες σήμερα πρόσθεσα μερικά "φιλέτα" από πλαστική σωλήνα 12,7mm evergreen για να καλύψω τα κενά ανάμεσα στα μεταλλικά και τα πλαστικά κομμάτια των κινητήρων. Πάντως αντοχή δεν προσφέρουν το αντίθετο προσθέτουν βάρος στα φτερά το οποίο μαζί με τα λέιζερ φοβάμαι ότι μπορεί να μου προκαλέσει προβλήματα κατά την κατασκευή.
Προκόπη τα μοντέλα της F.M. είναι παράδειγμα προς μίμηση η δε γκάμα στα star wars η πλέον ολοκληρωμένη που συνέχεια την εμπλουτίζει με νέα κιτ (δες το σκάφος του Darth Vader στην 1/72).
Συνεχίζω σήμερα την περιγραφή της κατασκευής  με την ολοκλήρωση της μετασκευής των λέιζερ
     
     
      
    

και συνεχίζω με την ένωση των δύο φτερών και την κατασκευή ενός μεταλλικού μεντεσέ που θα μου δώσει μεγαλύτερη αντοχή και ακρίβεια στο άνοιξε-κλείσε των φτερών.
     
     
     
     
     
 

και σε σύγκριση με το αντίστοιχο τμήμα από το κιτ της F.M. που περιμένει εδώ και πολύ καιρό υπομονετικά να πάρει σειρά!
   

ακολουθεί η άτρακτος

Αποσυνδεδεμένος dtg

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1932
  • Age: 58
  • Τόπος: ΘEΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
  • FEAR LEADS TO ΑNGER -ANGER LEADS TO HATE -HATE LEA
    • HELLENIC AIR FORCE MODELS
Απ: X-Wing Fighter Fine Molds Vs AMT
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 09, 2013, 01:48:13 μμ »
Αν κατάλαβα καλά το ένα από αυτά θα έιναι το red 5. Οπότε ως προς το βάψιμο ιο φώτο από το στούντιο μοντέλο θα σου είναι χρήσιμες (ελπίζω)
, , , , , , , , , ,

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: X-Wing Fighter Fine Molds Vs AMT
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 09, 2013, 03:42:28 μμ »
Δημήτρη σε ευχαριστώ για τις φωτογραφίες, κάθε βοήθεια είναι πολύτιμη, μακάρι όλα να πάνε καλά και να φτάσω στο στάδιο του βαψίματος που είναι και το αγαπημένο μου. Όπως σωστά αναφέρεις το red 5 είναι αυτό που απεικονίζεται στις φωτογραφίες σου. Είναι απαιτητικό το μασκάρισμα και στη συνέχεια το βάψιμο που θα γίνει εξαιτίας των διαφορετικών τόνων-μπαλομάτων που έχει στις επιφάνειές του και βέβαια θα είναι μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία να βελτιωθώ στην τεχνική των φθορών και της παλαίωσης. MTFBWY 

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: X-Wing Fighter Fine Molds Vs AMT
« Απάντηση #16 στις: Δεκέμβριος 06, 2013, 08:38:08 μμ »
Ύστερα από σχεδόν ένα μήνα ήρθε η ώρα για να σας δείξω την πρόοδο της κατασκευής μέχρι τώρα. Μετά την ολοκλήρωση των φτερών του μοντέλου συνέχεια πήρε η ρητινένια άτρακτος. Ο λόγος που την χρησιμοποίησα είναι το λάθος σχήμα που έχει η αντίστοιχη της ΑΜΤ ιδίως στο κάτω μέρος, κάτι που θα απαιτούσε πολύ και κοπιαστική δουλειά με φύλα πλαστικού και στόκο, με αμφίβολο τελικό αποτέλεσμα. Επίσης έπρεπε να γίνει ολική επαναχάραξη  της  γράμμωσης στην πλαστική άτρακτο σε αντίθεση με την ρητινένια που έχει αποτυπωθεί σωστά με βάση και τις φωτογραφίες από το studio model. Το μόνο πρόβλημα που υπάρχει είναι να ενώσω τα πλαστικά φτερά με την συμπαγή ρητίνη και να καταφέρω να έχω μια στιβαρή κατασκευή που θα μου επιτρέπει να ανοιγοκλείνω τα φτερά του μοντέλου όπως και στο αυθεντικό. Πάντως ο κατασκευαστής του βελτιωτικού δεν αναφέρει τίποτα για τον τρόπο που θα γίνει αυτό!
Ξεκινώ λοιπόν με το άνοιγμα της τρύπας όπου θα τοποθετηθεί ο μπρούτζινος άξονας πάνω στον οποίο θα ενωθούν τα φτερά
     
 

Στην συνέχεια με την βοήθεια σέγας αφαίρεσα τμήμα από την ρητίνη
     

η όλη διαδικασία ήταν εξαιρετικά επίπονη και έγινε με ιδιαίτερη προσοχή ώστε να γίνει σωστά και με ακρίβεια χωρίς να προκληθεί ζημιά στην εύθραυστη ρητίνη. Ακολούθησε τρίψιμο με λίμες και γυαλόχαρτα για το τελικό φινίρισμα της "τομής" ενώ παράλληλα ασχολήθηκα και με την άτρακτο της Fine Molds
     

εδώ οι εργασίες που γίνονται είναι λίγες και σε σύντομο χρόνο η δε φινέτσα των λεπτομερειών είναι πολύ καλή όπως βλέπετε στις παρακάτω φωτογραφίες
   
     
     

το βελτιωτικό αντίθετα δεν θα το έλεγα plug & play !!
     

μιλάμε για πολύ τρίψιμο !! με τη βοήθεια χαρακτικού και Dymo tape "τόνισα" λίγο τη υπάρχουσα γράμμωση και αναπλήρωσα την χαμένη από το τρίψιμο
     


και εφάρμοσα τον μπρόυτζινο άξονα πάνω στον οποίο θα κινούνται τα φτερά
     
 

και πάμε για αστάρωμα με surfacer 1200
       
     
     
     
     


και λίγο Fine Molds
     

τα περισσότερα κομμάτια-τμήματα από το κιτ της FM βάφονται ξεχωριστά και θα τοποθετηθούν προς το τέλος της κατασκευής ενώ αντίθετα το μοντέλο της ΑΜΤ αρχίζει να "ζωντανεύει"

συνεχίζεται..
 

Αποσυνδεδεμένος anastassios

  • She's so fine, there's no tellin' where the money went
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 177
  • Age: 53
  • Τόπος: Σχερία
Απ: X-Wing Fighter Fine Molds Vs AMT
« Απάντηση #17 στις: Δεκέμβριος 08, 2013, 07:29:52 μμ »
Υπέροχο θέμα, υπέροχη δουλειά, ακόμη καλύτερη παρουσίαση ::salut:: ::salut::
Κοίτα τι ξέθαψα!

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: X-Wing Fighter Fine Molds Vs AMT
« Απάντηση #18 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 09:20:19 μμ »
Λίγο καθυστερημένα ίσως αλλά ποτέ δεν είναι αργά για να ευχηθώ καλή και δημιουργική μοντελιστική χρονιά σε όλους μας. Έχουν περάσει αρκετές μέρες από την τελευταία μου ανανέωση και οι ρυθμοί της κατασκευής  έχουν μειωθεί σε μεγάλο βαθμό. Ίσως οι εορταστικές μέρες που πέρασαν, το ξεκίνημα μιας νέας δύσκολης χρονιάς, μπορεί ίσως και ο χειμωνιάτικος καιρός δεν ξέρω αλλά η διάθεση για μοντελισμό έχει μειωθεί αρκετά με αποτέλεσμα η κατασκευή των δύο μοντέλων να εξελίσσεται με ρυθμούς χελώνας. Από την άλλη κάθε προσπάθεια επιτάχυνσης έχει σαν αποτέλεσμα να κάνω περισσότερα λάθη και να απογοητεύομαι, γιαυτό και συνειδητά απέχω μερικές μέρες από την κατασκευή μήπως και ανανεωθεί ξανά το ενδιαφέρον μου για τα συγκεκριμένα μοντέλα.
Τάσο αν και καθυστερημένα σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια  ::salut::.
Η κατασκευή συνεχίζεται με την προσθήκη λεπτομέρειας με φύλο πλαστικού στο κόκπιτ της ρητινένιας ατράκτου και στην συνέχεια με το βάψιμό του
     
 
αυτό το κομμάτι σίγουρα θα με δυσκολέψει
       

αντίθετα στο μοντέλο  της FM τα πράγματα είναι πιο εύκολα αφού θα γίνει OOTB
     

πρώτη μου προσπάθεια στο βάψιμο των πιλότων, δείξτε επιείκεια!
     
       
     
 
στις δύο τελευταίες φωτογραφίες φαίνεται ο πιλότος από ρητίνη με κομμένα! τα πόδια του ώστε να χωρέσει στο κόκπιτ

Ξεκίνησε το βάψιμο των φτερών με υπόστρωμα με μαύρο ματ ακρυλικό
 

στην συνέχεια προχώρησα με προσαρμογή της βάσης στο μοντέλο της ΑΜΤ? και μια μικρή αλλαγή στο ρύγχος
   
       
στις δύο τελευταίες φωτογραφίες τα φτερά έχουν βαφτεί με H315 Gray FS16440 της Gunze μια από τις πολλές διαφορετικές αποχρώσεις που θα περαστούν οι επιφάνειες των μοντέλων ώστε να έχω στο τέλος ένα αυθεντικό αποτέλεσμα
     
 
στην τελευταία φωτογραφία αρχικά έβαψα το εσωτερικό της καλύπτρας με XF 18 Medium Blue της Tamiya ανοιγμένο με 20%  XF 2 Flat White ώστε να μπορέσω στην συνέχεια να την κολλήσω στην άτρακτο και να κάνω τα απαραίτητα στοκαρίσματα με εποξικό στόκο. Η εφαρμογή στο σημείο αυτό είναι κακή παρόλο το ζέσταμα που έκανα στην μαλακή ρητίνη της καλύπτρας με καυτό νερό.
Συνέχεια έχει αστάρωμα με Surfacer 1200 και Resin Primer της Gunze
     
     
   

ακολούθησε βάση με XF1 μαύρο ματ
     

και στην συνέχεια πρώτο χέρι με H315 Gray με προσθήκη λίγο Flat Base της Gunze για να αποφύγω την γυαλάδα που είχα στα φτερά, εδώ "έπαιξα" λίγο με το μαύρο υπόστρωμα και την αραίωση του χρώματος ώστε να δημιουργήσω "φωτίσματα" και "σκιές στις επιφάνειες με καλύτερα αποτελέσματα νομίζω στο μοντέλο της FM
     
     
     

Μια παρατήρηση στο μοντέλο της FM τίποτα δεν έχει κολληθεί! ακόμα εκτός από το διαφανές κομμάτι της καλύπτρας αυτό νομίζω ότι κάτι λέει για την άψογη εφαρμογή του .

συνεχίζεται..

Αποσυνδεδεμένος jim40

  • Τζαλαχάνης Δημήτρης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1282
  • Age: 57
  • Τόπος: Γιαννιτσά
  • go ahead punk make my day
Απ: X-Wing Fighter Fine Molds Vs AMT
« Απάντηση #19 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 10:24:13 μμ »
Έχω πάθει πλάκα.  :o :o :o :o :o :o :o :o :o
Η κατασκευή σου με έχει αφήσει άφωνο!
Έχεις ολόκληρο συνεργείο και νομίζω οτι το κίτ  της ΑΜΤ θα βγεί αν όχι ισάξιο τουλάχιστον εφάμιλο των υπολοίπων.
 ::good_job_smilie:: ::good_job_smilie:: ::101:: ::101::

Αποσυνδεδεμένος Dimmu Borgir

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1042
  • Age: 50
  • Τόπος: Εξαρχεια-Αθηνα
  • Klein Mein
Απ: X-Wing Fighter Fine Molds Vs AMT
« Απάντηση #20 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 10:44:20 μμ »
ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!!!!
Τι να πω, απλά θαυμάζω το μεράκι σου.Μπράβο :o ::salut::
I ride my fate with all my hate!!!

Αποσυνδεδεμένος raziera

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1774
  • Age: 44
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • Κωστας
Απ: X-Wing Fighter Fine Molds Vs AMT
« Απάντηση #21 στις: Φεβρουάριος 07, 2014, 10:59:59 μμ »
ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΔΟΥΛΕΙΑ!!!!!!
Τι να πω, απλά θαυμάζω το μεράκι σου.Μπράβο :o ::salut::
Χ2
Καλη συνεχεια.

 ::salut:: Κωστας

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: X-Wing Fighter Fine Molds Vs AMT
« Απάντηση #22 στις: Φεβρουάριος 08, 2014, 03:17:25 μμ »
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια μου δίνουν δύναμη να συνεχίσω με περισσότερο κέφι.
Σειρά έχει η βασική απόχρωση που με βάση τις φωτογραφίες πρέπει να είναι το λευκό XF 2 με λίγο XF 15 Flesh την αναλογία δεν ξέρω ακόμη θα κάνω μερικές δοκιμές σήμερα για να δω πως θα "κάτσει"  σε ορισμένα τμήματα των μοντέλων. Προς το παρόν συγκέντρωσα τα διάφορα τμήματα τους και είμαι σε αυτό το σημείο
Fine Molds    AMT

Κάθε συμβουλή καλοδεχούμενη!

Αποσυνδεδεμένος dtg

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1932
  • Age: 58
  • Τόπος: ΘEΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
  • FEAR LEADS TO ΑNGER -ANGER LEADS TO HATE -HATE LEA
    • HELLENIC AIR FORCE MODELS
Απ: X-Wing Fighter Fine Molds Vs AMT
« Απάντηση #23 στις: Φεβρουάριος 08, 2014, 04:24:05 μμ »
Πάρα οπλύ καή εργασία έχει;ς κάνει, μπράβο. Ανυπομοώ για να τα δω τελειωμένα!

Αποσυνδεδεμένος prokroust

  • H.A.F. Fanatic
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3229
  • Age: 48
  • Τόπος: Σαλαμίνα
  • Η Ελλάς πρέπει να Ζήσει κ θα Ζήσει..(Χ. Τρικούπης)
    • ModelMania
Απ: X-Wing Fighter Fine Molds Vs AMT
« Απάντηση #24 στις: Φεβρουάριος 10, 2014, 10:26:24 μμ »
απίστευτη δουλεια φίλε... Πολλά μπράβο.
αλλα έχω μπερδευτει λίγο πόσα x-wing φτιαχνεις?
Κρουστάλλης (Πάκης) Προκόπης

Tags: