Αποστολέας Θέμα: Μία πρόταση  (Αναγνώστηκε 4475 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dedalos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3023
  • Age: 50
  • Τόπος: Χαλκιδα
  • Can't help myself...it's a sickness!!
Απ: Μία πρόταση
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 10:01:31 μμ »
 ::offtopic::
Γιωργο,το βρισκω εξαιρετικη ιδεα,ενας οδηγος χωρις φανφαρες και υπερβολικο παιδεμα.
Εντοπιζω ομως προβληματα στην εφαρμογη μιας τετοιας ιδεας-

--1ον,ο τροπος χρησης των υλικων και τα εκαστοτε υλικα
Περαν οοοολων οσων ηδη εχουμε στα ραφια μας και πασχιζουμε να μαθουμε πως δουλευονται σωστα...,εχουμε και τα νεα υλικα που βγαινουν καθημερινα και,ναι μεν το καθενα ερχεται με οδηγιες,αλλα ερχεται και με νεους περιορισμους,νεους τροπους εφαρμογης κοκ.
Συνεπως παντα θα υπαρχει κι εκεινος που δεν θα μπορεσει να το δουλεψει η να το συνδυασει με ολα εκεινα που εμαθε η που δεν θα  ξερει που να τα ταξινομησει σε εναν πινακα.

2ον ο χρονος χρησης.--Η ατομικη επιλογη,οχι μονο στα υλικα, αλλα και στα σταδια/χρονους εφαρμογης αυτων.
Αν παρεις για παραδειγμα το wash θα δεις οτι υπαρχουν πολλοι τροποι αλλα κυριως πολλες και διαφορετικες χρονικες στιγμες εφαρμογης τους πανω στο μοντελο,αναλογα με την προτιμηση του εκαστοτε μοντελιστη.
Pigments.Αλλος βαζει τις σκονες πριν,αλλος μετα,αλλος στεγνες,αλλος υγρες,καποιοι τις "σφραγιζουν",αλλοι οχι...οποτε που μπαινει και ποτε σε εναν πινακα?Ποσα ενδιαμεσα βερνικια θα χρησιμοποιηθουν και ποτε?κλπ κλπ..

Το ιδιο συμβαινει με ολες σχεδον τις τεχνικες που χρησιμοποιουμε,οποτε δεν μπορεις να τις βαλεις σε ενα καλουπι,χωρις να ανακαλυψεις οτι οι μισοι το κανουν αναποδα απο αυτο που προτεινεις,η εχουν δεκα ακομη ενδιαμεσα σταδια μεχρι να τελειωσει το μοντελο!
Αρα...πινακας σπαγγετι!!
Μεσα ομως απο αυτη τη διαφορετικοτητα/πειραμματισμο βγαινουν και τα καινουργια υλικα και τεχνικες και φυσικα,ολα εκεινα τα μοντελα που θαυμαζουμε και ζηλευουμε...
Προσωπικη μου αποψη..το συγκεκριμενο πινακακι,μπορει ειναι ενας πολυ ωραιος,απλος και βασικος/θεμελειωδης μπουσουλας ,αλλα δεν νομιζω οτι θα εξαλειψει το πλειοψηφια των ερωτησεων που οργιαζουν στο κεφαλι μας....
Δεν ακυρωνω την ιδεα,αλλα μακαρι να μπορεσεις να βαλεις μια ταξη βρε Γιωργο,γιατι ο πινακας αυτος, εμενα τουλαχιστον μου θυμισε, ποσο απλουστερα ηταν και πρεπει να ειναι τα πραγματα στο χομπι μας....
Spoiler (hover to show)
Γνωστος κι ως...doctor evergreen...Τασος ο "δεν τελειωνω τιποτα"....και λοιπα cosmetic επιθετα..

Αποσυνδεδεμένος Pankoub

  • IPMS Hellas 651
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3665
  • Age: 60
  • Τόπος: Mουσείο Π.Α.,Τατόι
  • CCCP, B'ΠΠ
Απ: Μία πρόταση
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 10:09:31 μμ »
ας μου επιτραπεί -με μια δόση χιούμορ- η δική μου πρόταση για να βελτιωθεί κάποιος σα μοντελιστής, καλά και άγια τα φόρουμ, μπράβο σε όλους που προσπαθούνε να μεταδώσουν γνώσεις,  αλλά αν δεν "παλουκωθείς" αμέτρητες   ώρες  σε  αυτό:



να τρυπήσεις δάχτυλο με τον κόφτη, να χαλάσεις μοντέλα, να φας αναθυμιάσεις απο κόλα και ντουμάνια χρώμα, κλπκλπ,μοντελιστής καλός δε γίνεσαι, που να σε δέρνουν δέκα γκοτόνγκ :lol:  (πλάκα κάνω, οκ?) ::salut::
ΛΑΘΟΣ Θοδωρή! ::eusa_naughty:: Η καρεκλα ΔΕΝ πρεπει να χει ροδακια γιατι με το πηγαινε-ελα χανεται η αυτοσυγκεντρωση!! ::glossa::
Συμφωνα απολυτα μαζι σου! Αν δεν παθεις δεν θα μαθεις..Καλη η ιδεα του Γιωργη, αλλα απο ενα σημειο και μετα θα χαθει το τοπι!!


Η ιστοσελίδα μου..https://www.facebook.com/Pankoub22

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Μία πρόταση
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 10:30:30 μμ »
Χαίρομαι που κάποιοι βοηθήθηκαν!

--1ον,ο τροπος χρησης των υλικων και τα εκαστοτε υλικα
Κάτι μπορεί να γίνει και εκεί, έχω μία ιδέα... τέλος πάντων, πιστεύω πως υπάρχουν τρόποι να "συμπυκνωθεί" η γνώση ώστε να μπορεί κάποιος να πάρει αποφάσεις πιο γρήγορα και πιο σίγουρα.

2ον ο χρονος χρησης.--Η ατομικη επιλογη,οχι μονο στα υλικα, αλλα και στα σταδια/χρονους εφαρμογης αυτων.
Σαφώς και έχεις δίκιο, το flow chart αυτό παρουσιάζει μία διακριτή διαδικασία, με αρχή και τέλος και σκοπό την επίτευξη ενός αποτελέσματος. Για να είμαστε σωστοί πρέπει να υπάρχει και ένα άλλο flow chart που να συνδέει με ανάλογο τρόπο τις διακριτές διαδικασίες.

Το ιδιο συμβαινει με ολες σχεδον τις τεχνικες που χρησιμοποιουμε,οποτε δεν μπορεις να τις βαλεις σε ενα καλουπι,χωρις να ανακαλυψεις οτι οι μισοι το κανουν αναποδα απο αυτο που προτεινεις,η εχουν δεκα ακομη ενδιαμεσα σταδια μεχρι να τελειωσει το μοντελο!
Αρα...πινακας σπαγγετι!!
Μα ποτέ δεν είπα πως αυτό το flow chart είναι νόμος. Είναι απλά ένας τρόπος που, αν θες, βολεύει εμένα, σίγουρα γίνεται και διαφορετικά και θα χαρώ να μάθω πως.

Τέλος πάντων, ξεφεύγει και προσωπικά προτείνω να κλειδωθεί πρωτού γίνει ο χαμός :( Σε όσους άρεσε άρεσε, σε όσους δεν άρεσε, δεν άρεσε, ας μη γίνουμε μαλλιοκούβαρα, θα είναι κρίμα... ξέρετε αισθάνομαι και λίγο ένοχος :oops:

ΥΓ
Μία τελευταία άποψη, τεχνική αν θέλετε και χαρακτηριστική της εγκεφαλικής βλάβης που με παιδεύει. Αν μία διακριτή διαδικασία μπορεί να γίνει κατανοητή μέσω του προφορικού ή/και του γραπτού λόγου, τότε μπορεί να εκφραστεί και με κουτάκια και γραμμούλες. Οσο πολύπλοκη και να είναι, απλά θες πιο πολύ χαρτί για να τη σχεδιάσεις όπως θες πιο πολύ ώρα για να την πεις...

Παρακαλώ για ακόμα μία φορά να κλειδωθεί.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Συνδεδεμένος mirrage

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3318
  • Age: 39
  • Τόπος: Χανιά
Απ: Μία πρόταση
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 10:59:56 μμ »
O gkontog είχε μία πολύ καλή ιδέα.Στο χέρι μας είναι να την αναπτύξουμε η να την αφήσουμε.
Μπορεί πράγματι σε άλλους να κάνει καλό και σε άλλους να είναι αδιάφορη.Πάντως αν θυμάμαι
καλά υπάρχει ένα sticky με FAQ.
Θα μπορούσε να μπει ακόμα ένα με flow charts και όποιος θέλει να ανεβάζει κάτι να το κάνει
εκεί.Καλή ώρα όπως με τα links.Κανείς μας δεν ξέρει όλα τα ενδιαφέροντα links αλλά το thread έχει
γεμίσει πληροφορία μετά από τόσα χρόνια και ειδικά οι νέοι εξυπηρετούνται από αυτό.
Εγώ πάλι που με τα φίλτρα δεν είχα καμία σχέση και ουσιαστικά τα έμαθα τον τελευταίο χρόνο το
βρήκα πολύ εξυπηρετικό.

Δε χρειάζεται να το τραβήξουμε άδικα.Απλά όποιος θέλει ποστάρει charts.Κάτι καλό θα βγει και
δεν θα κουραστεί κανείς με το ζόρι.

Παναγιώτης Ελ Σισι

Αποσυνδεδεμένος CROW

  • magWerVE
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5195
  • Τόπος: West side
    • Image
Απ: Μία πρόταση
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 11:02:45 μμ »
Πολυ ωραια! Προτεινω λοιπον να ανοιξει ενα κανουργιο θεμα οπου ο gkontog θα ανεβασει τα flow charts και θα απανταει σε οποιες αποριες προκυπτουν απο την χρηση τους. :wink:

Αποσυνδεδεμένος philio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6090
  • Age: 68
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ- ( Πατήσια)
  • ...και τώρα Πεπειρα(γ)μένος
Απ: Μία πρόταση
« Απάντηση #30 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 11:29:43 μμ »
 ::arrowred:: gkontog
Αγαπητέ μπράβο για τον χρόνο που διέθεσες να κάνεις τον πίνακα-οδηγό, που είναι πολύτιμο εργαλείο για κάποιον που δεν ξέρει και θέλει να δει τα βασικά βήματα για ν΄αρχίσει τους πειραματισμούς του και να μάθει.

Συμφωνώ με τις απόψεις των "έμπειρων" μοντελιστών ότι δεν μπορεί η διαδικασία να μπει σε καλούπι, αλλά νομίζω ότι, όταν σχεδίαζες τον πίνακα, δεν είχες αυτούς στο μυαλό σου.

Παρατηρώ ότι τελευταίως πέφτουν πολλές ερωτήσεις από "νέους μοντελιστές" στο MC,  ανοίγονται θέματα που ήδη έχουν αναλυθεί και επεξηγηθεί κλπ-κλπ, και πέφτουμε να τους φάμε, να τους πούμε ότι δεν έκαναν αναζήτηση και καταλήγει το εκάστοτε θέμα σε διαξιφισμούς όπως και σε αυτό.

Βασικά θα έπρεπε να χαιρόμαστε που μπαίνει νέο αίμα στο χόμπι, που αυξάνονται τα μέλη και όλα αυτά τα ευχάριστα...

Υπάρχουν λύσεις πάντως για όλα, συνένωση θεμάτων, παραπομπή, διαγραφή ή ότι τέλος πάντων ενδείκνυται ή είναι πιό λειτουργικό.

Ας κρατήσουμε όμως ένα επίπεδο όλοι.
Ξέρω και θέλω ν΄ απαντήσω...απαντώ.
Ξέρω και θέλω να στη βγω...δεν απαντώ!

Σβήσαμε το emoticon με το χειροκρότημα...γιατί είχαμε γίνει χειροκροτητές και τώρα τείνουμε να γίνουμε χειροδίκες...

Αποσυνδεδεμένος spits22(Panayotis Dim.)

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 939
  • Age: 42
  • Τόπος: Ιλιον- Αθηνα
  • mud 50%- salt water 50%
Απ: Μία πρόταση
« Απάντηση #31 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 11:35:42 μμ »
απ τη στιγμη που ολοι σας εδω εχετε περισσοτερη εμπειρια, οποιος θελει να διαθεσει τον πολυτιμο χρονο του για να βοηθησει,κ εχει τη διαθεση,ας φτιαξει ενα βιντεο σαν του Δημητρη με τα χρωματα. Δεν ξερω τι μπορει να ειναι αυτο, ας ειναι για τα βερνικια ,ας ειναι για τα χοντρικα του weathering φιλτρα-wash-chipping .με ενα μοντελο πειραματοζωο κ να βαζει επανω εναν τυφλοσουρτη που μπορει να χρησιμοποιηθει στις 90% των περιπτωσεων.εγω προσωπικα οσες φορες σκεφτομαι κατι για ενα χρωμα ,αραιωτικο κτλ τρεχω στα συγκεκριμενα βιντεο.παντα το οπτικοακουστικο βοηθαει πολυ παραπανω.δεν ακυρωνω το σχεδιαγραμμα του gkontog,με το που το ειδα το διαβασα και το συγκρινα με οτι εχω μαθει εως τωρα.το δοκιμαζω και αυτο.και για τους υπολοιπους ,συμπεριλαμβανω κ τη παρτη μου,ψαχτε κ λιγο μονοι σας στο νετ.δεν ακυρωνουμε το φορουμ κ τη βοηθεια που προσφερει,αλλα οσο μπορουμε ας το ψαχνουμε κ λιγο μονοι μας,αγγλικα ξερουμε οι περισσοτεροι.εχω να πιασω κοφτη καμποσες βδομαδες γιατι εχω κανει ενα ρεζουμε μ οτι εμαθα εδω κ στο νετ κ παλευω με αμετρητες δοκιμες πανω σε φυλλα πλαστικου κ σε κανα 2-3 κατεστραμενα μοντελα.που θα παει ,θα καταληξει ο καθενας σε κατι που τον βολευει κ του δινει το αποτελεσμα που θελει.αλλα μην το περιμενουμε με τη πρωτη.
Κ με ολο το σεβας , για χαλαρωστε λιγο, ετοιμοι να αρπαχτειτε ολοι

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3400
  • Τόπος: Αθήνα
    • coarse landscapes
Απ: Μία πρόταση
« Απάντηση #32 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 11:40:20 μμ »
::arrowred:: gkontog
Αγαπητέ μπράβο για τον χρόνο που διέθεσες να κάνεις τον πίνακα-οδηγό, που είναι πολύτιμο εργαλείο για κάποιον που δεν ξέρει και θέλει να δει τα βασικά βήματα για ν΄αρχίσει τους πειραματισμούς του και να μάθει.

Συμφωνώ με τις απόψεις των "έμπειρων" μοντελιστών ότι δεν μπορεί η διαδικασία να μπει σε καλούπι, αλλά νομίζω ότι, όταν σχεδίαζες τον πίνακα, δεν είχες αυτούς στο μυαλό σου.

Παρατηρώ ότι τελευταίως πέφτουν πολλές ερωτήσεις από "νέους μοντελιστές" στο MC,  ανοίγονται θέματα που ήδη έχουν αναλυθεί και επεξηγηθεί κλπ-κλπ, και πέφτουμε να τους φάμε, να τους πούμε ότι δεν έκαναν αναζήτηση και καταλήγει το εκάστοτε θέμα σε διαξιφισμούς όπως και σε αυτό.

Βασικά θα έπρεπε να χαιρόμαστε που μπαίνει νέο αίμα στο χόμπι, που αυξάνονται τα μέλη και όλα αυτά τα ευχάριστα...

Υπάρχουν λύσεις πάντως για όλα, συνένωση θεμάτων, παραπομπή, διαγραφή ή ότι τέλος πάντων ενδείκνυται ή είναι πιό λειτουργικό.

Ας κρατήσουμε όμως ένα επίπεδο όλοι.
Ξέρω και θέλω ν΄ απαντήσω...απαντώ.
Ξέρω και θέλω να στη βγω...δεν απαντώ!

Σβήσαμε το emoticon με το χειροκρότημα...γιατί είχαμε γίνει χειροκροτητές και τώρα τείνουμε να γίνουμε χειροδίκες...

X2

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Μία πρόταση
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 11:42:09 μμ »
::arrowred:: gkontog
Αγαπητέ μπράβο για τον χρόνο που διέθεσες να κάνεις τον πίνακα-οδηγό, που είναι πολύτιμο εργαλείο για κάποιον που δεν ξέρει και θέλει να δει τα βασικά βήματα για ν΄αρχίσει τους πειραματισμούς του και να μάθει.

Συμφωνώ με τις απόψεις των "έμπειρων" μοντελιστών ότι δεν μπορεί η διαδικασία να μπει σε καλούπι, αλλά νομίζω ότι, όταν σχεδίαζες τον πίνακα, δεν είχες αυτούς στο μυαλό σου.

Παρατηρώ ότι τελευταίως πέφτουν πολλές ερωτήσεις από "νέους μοντελιστές" στο MC,  ανοίγονται θέματα που ήδη έχουν αναλυθεί και επεξηγηθεί κλπ-κλπ, και πέφτουμε να τους φάμε, να τους πούμε ότι δεν έκαναν αναζήτηση και καταλήγει το εκάστοτε θέμα σε διαξιφισμούς όπως και σε αυτό.

Βασικά θα έπρεπε να χαιρόμαστε που μπαίνει νέο αίμα στο χόμπι, που αυξάνονται τα μέλη και όλα αυτά τα ευχάριστα...

Υπάρχουν λύσεις πάντως για όλα, συνένωση θεμάτων, παραπομπή, διαγραφή ή ότι τέλος πάντων ενδείκνυται ή είναι πιό λειτουργικό.

Ας κρατήσουμε όμως ένα επίπεδο όλοι.
Ξέρω και θέλω ν΄ απαντήσω...απαντώ.
Ξέρω και θέλω να στη βγω...δεν απαντώ!

Σβήσαμε το emoticon με το χειροκρότημα...γιατί είχαμε γίνει χειροκροτητές και τώρα τείνουμε να γίνουμε χειροδίκες...

 ::thumbleft:: ::thumbleft:: ::thumbleft:: ::avgreekflag5pn::
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Συνδεδεμένος mirrage

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3318
  • Age: 39
  • Τόπος: Χανιά
Απ: Μία πρόταση
« Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 11:47:32 μμ »
απ τη στιγμη που ολοι σας εδω εχετε περισσοτερη εμπειρια, οποιος θελει να διαθεσει τον πολυτιμο χρονο του για να βοηθησει,κ εχει τη διαθεση,ας φτιαξει ενα βιντεο σαν του Δημητρη με τα χρωματα. Δεν ξερω τι μπορει να ειναι αυτο, ας ειναι για τα βερνικια ,ας ειναι για τα χοντρικα του weathering φιλτρα-wash-chipping .με ενα μοντελο πειραματοζωο κ να βαζει επανω εναν τυφλοσουρτη που μπορει να χρησιμοποιηθει στις 90% των περιπτωσεων.εγω προσωπικα οσες φορες σκεφτομαι κατι για ενα χρωμα ,αραιωτικο κτλ τρεχω στα συγκεκριμενα βιντεο.παντα το οπτικοακουστικο βοηθαει πολυ παραπανω.δεν ακυρωνω το σχεδιαγραμμα του gkontog,με το που το ειδα το διαβασα και το συγκρινα με οτι εχω μαθει εως τωρα.το δοκιμαζω και αυτο.και για τους υπολοιπους ,συμπεριλαμβανω κ τη παρτη μου,ψαχτε κ λιγο μονοι σας στο νετ.δεν ακυρωνουμε το φορουμ κ τη βοηθεια που προσφερει,αλλα οσο μπορουμε ας το ψαχνουμε κ λιγο μονοι μας,αγγλικα ξερουμε οι περισσοτεροι.εχω να πιασω κοφτη καμποσες βδομαδες γιατι εχω κανει ενα ρεζουμε μ οτι εμαθα εδω κ στο νετ κ παλευω με αμετρητες δοκιμες πανω σε φυλλα πλαστικου κ σε κανα 2-3 κατεστραμενα μοντελα.που θα παει ,θα καταληξει ο καθενας σε κατι που τον βολευει κ του δινει το αποτελεσμα που θελει.αλλα μην το περιμενουμε με τη πρωτη.
Κ με ολο το σεβας , για χαλαρωστε λιγο, ετοιμοι να αρπαχτειτε ολοι

Νομίζω πως έχει γίνει αυτό που ζητάς.Επίσης υπάρχει και το thread με τα Links και το άλλο με τις τεχνικές που βρίσκεις σχεδόν τα
πάντα.
Γι'αυτό ίσως μερικοί αντιδρούν.Σου λένε τα έχουμε γράψει και ξαναγράψει και έχουμε κάνει videos και κωλοτούμπες ακόμα.
Επίσης υπάρχουν αμέτρητα threads με κατασκευές σε εξέλιξη που αναφέρονται 1002 τεχνικές.Αν κάνει κάποιος search με τον νέο όρο
που εντόπισε το πιο πιθανό είναι πως θα βρει μία αναλυτική παρουσίαση της τεχνικής στο thread τεχνικές.Ψαχτείτε και όταν έχετε
ερωτήσεις γράψτε μέσα σε αυτά τα threads αντί σε νέα.

Παναγιώτης Ελ Σισι

Αποσυνδεδεμένος OANNHSEA

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 893
  • BELLUM OMNEUM CONTRA OMNE
Απ: Μία πρόταση
« Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 09:54:31 πμ »
Μόνο στην Ελλάδα μία τόσο καλή ιδέα σαν του Γιώργου θα γινόταν προσάναμμα διαπληκτισμών...  ::eusa_wall::
Μόνο στην Ελλάδα...
Δεν μπορώ να σας καταλάβω...

Γιώργο η ιδέα σου είναι πολύ καλή - στην αρχή της βέβαια...
Χρειάζεται βέβαια να μπουν υποπεριπτώσεις σε κάθε διαμόρφωση...

Ακόμα και ένα βίντεο δεν μπορεί να πιάσει την σχηματική ιδέα - ένα βίντεο είναι ροή προς μία πλευρά και όχι προς όλες τις διαθέσιμες...

Αποσυνδεδεμένος Voroshilov

  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 3398
  • Age: 43
  • Τόπος: Ν.Φιλαδέλφεια
Απ: Μία πρόταση
« Απάντηση #36 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 10:29:17 πμ »
Δεν είχα σκοπό να παρέμβω, αλλά όσα γράφτηκαν εδώ μου δημιούργησαν μια σημαντική απορία: Πριν το 2004 και την δημιουργία του φόρουμ, όταν κάθε μοντελιστής ήμασταν μόνοι μας στον πάγκο μας και οι μόνες πληροφορίες που παίρναμε, ήταν από τα περιοδικά, πώς τα καταφέρναμε??? πώς καταλήγαμε στις τεχνικές και του wash και του στεγνού πινέλου και όλων των άλλων τεχνικών??.
Τώρα με το φόρουμ, έχουμε την ευκαιρία να ανταλλάσσουμε εμπειρίες και μεθόδους, αλλά τείνουμε δυστυχώς να φτάσουμε στο άλλο άκρο που τα θέλουμε όλα έτοιμα...
Και επί προσωπικού, γιατί διάβασα πολλά περί των ήδη αναρτημένων απαντήσεων, της αναζήτησης κ.λ.π.:
Δύο κινήσεις: 1.στην αναζήτηση έγραψα wash και μου έβγαλε αυτά: http://www.modelclub.gr/forums/index.php?action=search2 (και αμιγώς τεχνικά άρθρα και κατασκευαστικά με εφαρμογές)   
2. Στα Tags, πάτησα το Wash και μου έβγαλε αυτά: http://www.modelclub.gr/forums/index.php?action=tags;tagid=49.
Λοιπόν. Το λέω ξεκάθαρα και με πλήρη γνώση των λεγόμενων μου: Όποιος δεν έχει υπομονή και το μεράκι, να διαβάσει έστω και δύο από τις αναρτήσεις αυτές, τότε όχι μόνο wash δεν θα κάνει, ούτε να κολλήσει δυο κομμάτια δεν είναι άξιος.

Αποσυνδεδεμένος galant

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 211
  • Age: 49
  • Τόπος: Αθήνα - Μαρούσι
  • Γαλενιανός Αντώνης
    • ΣΤΑΤΙΚΟΣ ΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ
Απ: Μία πρόταση
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 01:39:44 μμ »
Παιδιά κλασπέρα. Απλά επειδή διάβασα για παλιότερα που δεν υπήρχε το φόρουμ κλπ, να επισημάνω ότι υπήρχαν τουλάχιστον 1 ή και 2 περιοδικά τα οποία ήταν πολύ καλά και βοηθούσαν πολύ δείχνοντας τεχνικές αλλά και δίνοντας ιδέες. Τώρα βέβαια η γνώση που μπορεί να βρει κάποιος είναι πολύ περισσότερη. Απλά ήθελα να θυμίσω ότι και τότε υπήρχε κάποιο βοήθημα.

Αποσυνδεδεμένος arcadios

  • Ignorantia juris non excusat.
  • Διαχειριστης
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 7343
  • Age: 50
  • Τόπος: Athens-Downtown
    • MC Hellenic Modelling Community
Απ: Μία πρόταση
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 01:51:53 μμ »
το θεμα το έχουμε εξαντλήσει.

Η ουσια ειναι:

Όποιος νομίζει οτι του κανει, του ειναι χρήσιμο, το τυπώνει, το κολλάει στο πάγκο του και το χρησιμοποιεί.

Σε όποιον δεν αρέσει το προσπερνάει και παει παραπέρα.


Οποιος εχει γνώσεις, χρονο και διάθεση, φτιάχνει κατι αλλο ή αντίστοιχο και το μοιράζετε με τα υπόλοιπα μέλη, χωρίς να ζητάει εγκρίσεις και άδειες απο κανέναν.

Tags: