Αποστολέας Θέμα: Διαλυτικό για maskol της Gunze  (Αναγνώστηκε 1537 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Theios Nontas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 803
Διαλυτικό για maskol της Gunze
« στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 09:20:58 μμ »
Εχω ενα maskol της Gunze απο αρχαιοτάτων χρόνων και έχει αρχίσει να παραγίνεται πυκνόρευστο.
Γνωρίζει κανείς με τι μπορώ να το αραιώσω;

Αποσυνδεδεμένος nosdio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1210
  • Τόπος: Αθήνα
  • Γιάννης
Απ: Διαλυτικό για maskol της Gunze
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 10:24:53 μμ »
Το μπουκαλακι γραφει Cellulose thinner για καθαρισμα αρα lacquer..προσωπικα με νερο εχω αραιωσει το maskol στο καινουργιο μπουκαλακι ομως,οποτε δοκιμασε με νερο να δεις τι θα γινει

Αποσυνδεδεμένος Wildcat

  • ...ή απλά Γάτος
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3197
  • Age: 49
  • Τόπος: Over the hills and far away...
Απ: Διαλυτικό για maskol της Gunze
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 15, 2013, 10:32:41 μμ »
Δεν νομίζω να αραιώνεται το maskol αλλα σίγουρα μή βάλεις laquer, cellulose ή άλλο ισχυρό διαλυτικό γιατί σίγουρα θα καταστρέψεις τα διαφανή κομμάτια στα οποία θα το χρησιμοποιήσεις!
Αν μυρίζει αμμωνία όπως της Humbrol, της Talens κλπ ίσως δουλέψει το ΑΖΑΧ αλλα και πάλι δεν νομίζω οτι αξίζει το ρίσκο... αν δεν είναι αξιοποιήσιμο στην κατάσταση που βρίσκεται, πέτα το και πάρε ένα φρέσκο!

Αποσυνδεδεμένος Theios Nontas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 803
Απ: Διαλυτικό για maskol της Gunze
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 04:57:49 μμ »
Μυρίζει αμμωνία. Το αραίωσα με απεσταγμένο νερό, αραιώθηκε μια χαρά και δουλεύει σωστά.
Αν "κόψει" μετα απο καιρό, παίρνω καινούργιο... Θα δουμε.

Αποσυνδεδεμένος Wildcat

  • ...ή απλά Γάτος
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3197
  • Age: 49
  • Τόπος: Over the hills and far away...
Απ: Διαλυτικό για maskol της Gunze
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 16, 2013, 08:00:26 μμ »
Μυρίζει αμμωνία. Το αραίωσα με απεσταγμένο νερό, αραιώθηκε μια χαρά και δουλεύει σωστά.
Αν "κόψει" μετα απο καιρό, παίρνω καινούργιο... Θα δουμε.
Το να κόψει είναι το λιγότερο... το πρόβλημα (με ενδεχόμενη χρήση διαλυτικού αντί για νερό), θα ήταν μή τυχόν σου χαλάσει τα διαφανή ή αλοιώσει το χρώμα σε περίπτωση που το χρησιμοποιείς σε βαμμένες επιφάνειες.
Θα πρότεινα επίσης πρίν το εμπιστευθείς στο τελευταίο σου δημιούργημα, να δοκιμάσεις άν καλύπτει καλά μη τυχόν κάνει πολύ λεπτό στρώμα και δεν ξεκολλά ή αφήνει "τρύπες" και σου βγεί η καλύπτρα μετά το ψέκασμα... πουά! Μου έχει τύχει με πολυκαιρισμένο μασκολ της Talens...

Tags: maskol gunze