Αποστολέας Θέμα: Πυλώνες για M2000  (Αναγνώστηκε 1392 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος komhs

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1248
  • Age: 53
  • Τόπος: ΑΜΦΙΣΣΑ - ΦΩΚΙΔΑ
  • modelclub.gr
Πυλώνες για M2000
« στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 01:44:01 μμ »
Καλησπέρα, πως τους βλέπετε για αρχή ;
Θέλουν βέβαια καλούπωμα, στοκάρισμα, λίγο αλφάδιασμα και φυσικά χάραξη-πριτσίνωμα .



Ηλίας


Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Πυλώνες για M2000
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 07:54:23 μμ »
Για αρχή, μια χαρά μου φαίνονται.
Αυτά πιστεύω θα βοηθήσουν
http://florent1973.free.fr/FrenchAirWings/francais/walk%20around/autres_charges/Rail_Magic_Mirage2000/w_rail_magic_Mirage2000_1.htm
(στην αρχή έχει από rafale, αλλά κάτω και δεύτερη σελίδα έχει και από -5)
http://florent1973.free.fr/FrenchAirWings/francais/walk%20around/armements/air_air/Mica_IR/w_Mica_IR_1.htm
Χαράς το κουράγιο σου πάντως πού ξεκινάς κάτι από το μηδέν!
Μια παρατήρηση-πρόταση αφού θα τους καλουπώσεις. Γιατί δεν "δουλεύεις" από ένα πρωτότυπο για να σου βγουν τα αντίγραφα ίδια;

"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος komhs

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1248
  • Age: 53
  • Τόπος: ΑΜΦΙΣΣΑ - ΦΩΚΙΔΑ
  • modelclub.gr
Απ: Πυλώνες για M2000
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 10, 2013, 11:31:46 μμ »
Σε ευχαριστώ για τις φώτο, οι οποίες είναι τέλειες, αλλά από δικό μου λάθος παρεξήγησες την έκφρασή μου σχετικά με το καλούπωμα.
Μεταφορικά το είπα μιας και δεν έχω ούτε υλικά αλλά ούτε την τεχνογνωσία για κατασκευή καλουπιών, επίσης δεν έχω κανένα πρωτότυπο πυλώνα αλλά έχω 4 mica, 2 magic και άλλους 2 magic ir.
Έχω φτιαγμένο πριν πολλά χρόνια ένα Μ2000D ,το οποίο το είχα οπλισμένο με 2 mica σε πυλώνες από F-16 όμως και με έναν πυρηνικό .
Δεν μπορώ να θυμηθώ πιο κιτ μπορεί να ήταν με M2000N στην 1/48 και με οπλισμό μόνο 2 δεξαμενές και 1 πυρηνικό πύραυλο, επίσης δεν πρέπει να είχε καθόλου πυλώνες μιας και δεν μπορώ να φανταστώ για πιο λόγο δεν θα τους χρησιμοποιούσα.
Τεσπά οι πυλώνες φτιάχνονται για να διορθωθεί το Mirage και ευχαριστώ για την κάθε βοήθεια.
Ηλίας


Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Πυλώνες για M2000
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 03:02:51 πμ »
Κατάλαβα λάθος με το καλούπωμα.
Και τους 4 πυλώνες, θα τους βάλεις σε ένα Mirage;
Επίσης, τα "D" δεν φέρουν τον πυρηνικό πύραυλο ASMP, αυτή τη δυνατότητα έχουν μόνο τα "Ν".
Εκτός αν είναι what if, οπότε πάω πάσο.

Τα μοναδικά Mirage 2000Ν με πυρηνικό πύραυλο στην 1/48 απ' όσο ξέρω είναι της Heller
::arrowred:: http://www.scalemates.com/products/product.php?id=122148
το παλαιότερο εκτός παραγωγής κιτ της ίδιας εταιρείας με καφετί πλαίσια
και το D/N από Eduard το οποίο είναι rebox με κομμάτια Heller και διάφορα extra ::arrowred:: http://www.scalemates.com/products/product.php?id=121227
Αυτά περιλαμβάνουν τις μεγάλες δεξαμενές και τους magic με πυλώνες. 
Καλή συνέχεια και ανέβασε φώτο από το δίλιτρο!
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος komhs

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1248
  • Age: 53
  • Τόπος: ΑΜΦΙΣΣΑ - ΦΩΚΙΔΑ
  • modelclub.gr
Απ: Πυλώνες για M2000
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 08:38:17 πμ »
Ελληνικό είναι απλά όταν το είχα φτιάξει δεν υπήρχε ούτε internet και γενικά δεν είχα ιδιαίτερη πληροφόρηση για τα μοντέλα που έφτιαχνα.
Τα κιτ τα αγόραζε ο αδερφός μου από τον Παπαδημητρίου στην Θεσσαλονίκη και τα δίλιτρα τα είχα δει μόνο να περνούν πάνω από την Άμφισσα.
Από την στιγμή που γράφτηκα στο σάιτ άρχισα να διορθώνω και τα παλιά μου Ελληνικά μοντέλα και βέβαια έμαθα ότι δεν έχουν πυρηνικό τα δικά μας.
Τώρα τους πυλώνες δεν τους φτιάνω για ένα Mirage αλλά και για καβάτζα.
Όταν θα τελειώσουν οι διορθώσεις στο δίλιτρο εννοείτε ότι θα βάλω φώτο (παραθέτω μια πριν τις διορθώσεις).
Καλημέρα και ευχαριστώ.


Ηλίας


Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Πυλώνες για M2000
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 05:33:06 μμ »
Καλησπέρα Ηλία!
Αυτό είναι BG και όχι D, ωστόσο το βάψιμο φαίνεται ωραίο και θα περιμένω να το δω όταν το τελειώσεις.
Κανονικά, τα Ελληνικά mirage δεν πέρνουν τίποτα από αυτά πού έβαλες, αλλά όπως και εσύ, έτσι κι εγώ, δεν είχα πρόσβαση σε πληροφορίες πού θα ήταν χρήσιμες, ακολουθούσα τις οδηγίες και έκανα -και κάνω σε κάποιο βαθμό- περίεργες διαμορφώσεις στα μοντέλα γιατί έτσι μου άρεσε και έβλεπα το χόμπι (και ακόμα το βλέπω) πρωτίστως σαν προσωπική ευχαρίστηση.
Το γεγονός ότι διορθώνεις τα παλιά σου μοντέλα, είναι αξιέπαινο, τα περισσότερα δικά μου τα έχω πετάξει. 
Και μερικές φωτογραφίες από το "202" να πάρεις ιδέες
http://www.airfighters.com/photosearch.php?cra=1717&for=54&key=202&krg=5&lim=5
 ::salut::
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος komhs

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1248
  • Age: 53
  • Τόπος: ΑΜΦΙΣΣΑ - ΦΩΚΙΔΑ
  • modelclub.gr
Απ: Πυλώνες για M2000
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 11, 2013, 07:52:34 μμ »
Καλά μιλάμε έγραψες με τις φωτογραφίες !
Τώρα μπορώ να το διορθώσω όπως πρέπει και γενικά το σκεπτικό μου συμβαδίζει με το δικό σου μιας και δεν κολάω αποκλειστικά στο πως είναι ένα μοντέλο στην πραγματικότητα αλλά και εγώ τον μοντελισμό τον βλέπω μόνο σαν ευχαρίστηση και διέξοδο από το άγχος της κάθε ημέρας, οπότε αν μια διαμόρφωση μου αρέσει θα την φτιάξω και ας μην υπάρχει (π.χ. έχω βάλει GBU-24 σε SU-30)
Αλήθεια πια η διαφορά του D από το BG ;
Ηλίας


Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: Πυλώνες για M2000
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 04:56:40 μμ »
Το D (Diversifie) είναι βελτιωμένη έκδοση του N, με πολλαπλούς ρόλους σε αποστολές βομβαρδισμού ενώ το ΒG εξαγώγιμη έκδοση του διθέσιου.
Μπορείς να διαβάσεις περισσότερα εδώ
http://www.airvectors.net/avmir2k.html
http://en.wikipedia.org/wiki/Dassault_Mirage_2000N/2000D

Spoiler (hover to show)
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος komhs

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1248
  • Age: 53
  • Τόπος: ΑΜΦΙΣΣΑ - ΦΩΚΙΔΑ
  • modelclub.gr
Απ: Πυλώνες για M2000
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 12, 2013, 06:55:15 μμ »
 ::salut::
Ηλίας