Αποστολέας Θέμα: 1/48 HASEGAWA F-18C BLUE BANDIT ΤΕΛΟΣ!!!!!!!!!  (Αναγνώστηκε 7271 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος star570133

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 155
  • Age: 47
  • Τόπος: Χανία
1/48 HASEGAWA F-18C BLUE BANDIT ΤΕΛΟΣ!!!!!!!!!
« στις: Αύγουστος 31, 2013, 07:43:09 πμ »
Αφού έπιασα όλη τη σειρά των γνωστών F (F-14, F-15, F-16) ακολουθεί το F-18C.

Tο κίτ της Hasegawa είναι η καλύτερη επιλογή για τη κλίμακα  που κυκλοφορεί αυτή τη στιγμή.

Όμορφα κομμάτια, ανάγλυφη γράμμωση (λίγο ρηχή), ΡΕ για τη σκάλα, HUD, φορείς αναλωσίμων, καθρέπτες, πίνακα οργάνων και όμορφα μεταλλικά σκέλη.

Δεν θα βάλω καθόλου Aftermarket, ότι μπέι από extra θα είναι από το χεράκι μου. Το μόνο που αγόρασα και που θα περιοριστώ μόνο σε αυτό είναι οι χαλκομανίες της Fightertown.Decals για το συγκεκριμένο προφίλ.

Πάμε λοιπόν:

Κιτ και χαλκομανίες στο πάγκο.

Click to see the original size.

Προφίλ:

Click to see the original size.

Η φωτογραφία του αεροσκάφους:

Click to see the original size. Click to see the original size.

Από τις φώτο μπορώ να μυρίσω τη βαφή του αεροσκάφους καθώς φαίνεται οτι μόλις βγήκε από το εργοστάσιο. ΕΕΕΕ θα το παλιώσω λιγάκι!!!!!

Ξεκινάω τη κατασκευή από τα βασικά. Με οδηγό το βιβλίο της DACO.

Κάθισμα:

Ωραίο καλούπι, ανάγλυφες ζώνες οι οποίες αφαιρέθηκαν και προστέθηκαν ζώνες, πόρπες από περισσεύματα ΡΕ, μερικά ψιλοπαπαράκια, ψιλοσωληνάκια, χειρολαβή  εκτίναξης από σύρμα για να δέσει το σύνολο.

Κάθισμα πρίν  Click to see the original size. Click to see the original size.

κάθισμα μετά Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Πιλοτήριο

Ωραία ανάγλυφα όργανα με το κιτ να περιλαμβάνει και χαλκομανίες. Προστέθηκαν, οι μανέτες, ο μοχλός του συστήματος Προσγείωσης, ο μοχλός του Ηοοκ και μία μπαλαντέζα (φορητό φως)  με το καλώδιο της.

Click to see the original size. Click to see the original size.

Στον πίνακα οργάνων προστέθηκε το ΡΕ του κιτ. Εδώ εντόπισα λάθος στις οδηγίες της HAS. Δίνει να μπει το ΡΕ με αριθμό 6 το οποίο όμως διαπίστωσα από φωτογραφίες οτι αφορά το F-18A. Το σωστό είναι το ΡΕ με τον αριθμό 7.

Click to see the original size.

Τα πλαϊνά τοιχώματα του πιλοτηρίου, δουλεύοντας βάσει φωτογραφιών, έτυχαν δομικής ενίσχυσης μιας και θα φαίνονταν στο τέλος σκέτο αλουμινόφυλλο.

Click to see the original size. Click to see the original size.

Αυτά προς το παρόν, τα λέμε στο επόμενο update.

 

 

Αποσυνδεδεμένος dimitrisap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1228
  • Age: 56
  • Τόπος: Πολύκαστρο
Απ: 1/48 HASEGAWA F-18C BLUE BANDIT
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 31, 2013, 10:00:15 πμ »
Πολύ όμορφο θέμα διάλεξες. Καλή συνέχεια! :D

Αποσυνδεδεμένος bill-larisa

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1586
  • Age: 47
  • Τόπος: Λαρισα
Απ: 1/48 HASEGAWA F-18C BLUE BANDIT
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 31, 2013, 12:01:25 μμ »
Πανεμορφο θεμα,υπεροχη παραλλαγη,πανεμορφο αεροσκαφος.
Πολυ καλη δουλεια μεχρι εδω...καλη συνεχεια. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος galant

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 211
  • Age: 49
  • Τόπος: Αθήνα - Μαρούσι
  • Γαλενιανός Αντώνης
    • ΣΤΑΤΙΚΟΣ ΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ
Απ: 1/48 HASEGAWA F-18C BLUE BANDIT
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 05, 2013, 01:49:35 μμ »
Περιμένουμε να δούμε τη συνέχεια.

Αποσυνδεδεμένος star570133

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 155
  • Age: 47
  • Τόπος: Χανία
Απ: 1/48 HASEGAWA F-18C BLUE BANDIT
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 14, 2013, 08:33:05 πμ »
Καλημέρα σε όλους!!!!!!

Φτωχά πράγματα σ' αυτό το update . Έχω βάψει το γκρί (FS 36231) με το Hu 140 στο cockpit, τα panels-πίνακα οργάνων και το κάθισμα με το μαυρό. Φώτο όμως στο τέλος της άλλης εβδομάδας που θα είναι τελειωμένα.

Παράλληλα ενίσχυσα τα ήδη ενισχυμένα μεταλλικά σκέλη του Συστήματος Προσγείωσης με τα απαραίτητα σωληνάκια.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. 

Παρεπιπτώντος τα μεταλλικά σκέλη της HASEGAWA έχουν πολλή καλή λεπτομέρεια και είναι και πολύ μαλακά στο κοπίδι!!!

Αυτά προς το παρόν, μέσα στην εβδομάδα θα προσπαθήσω να τελειώσω το πιλοτήριο γενικώς (πίνακες, κονσόλες και κάθισμα) και να φτιάξω τα actuators των Flaps , καθώς το κιτ τα δίνει μεν κάτω, αλλά στη θέση Half Down και όχι Full που είναι συνήθως όταν το Α/Φ είναι σβηστό.

Καλό Σ/Κ!!!!!


Αποσυνδεδεμένος star570133

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 155
  • Age: 47
  • Τόπος: Χανία
Απ: 1/48 HASEGAWA F-18C BLUE BANDIT
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 07:21:31 πμ »
Καλημέρα σε όλους!!!!!!

Λοιπόν συνεχίζουμε το update με την ολοκλήρωση του cockpit.

Κάθισμα, κονσόλες, πίνακας και λεπτομέρειες με στεγνό πινέλο. Τα χρώματα Ηumbrol με εξαίρεση τον πίνακα οργάνων όπου το μαύρο είναι από μαρκαδοράκι 0,2.

Πέρασμα με Future, διακριτικό wash και τελείωμα με το Flat Coat της Italeri.

Click to see the original size. Click to see the original size.  Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.  Click to see the original size.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Αυτά προς το παρόν, να με συγχωρήσετε για τους ρυθμούς χελώνας.

Καλή Κυριακή και καλή εβδομάδα!!!!!! 

Αποσυνδεδεμένος Νασος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1069
  • modelclub.gr
Απ: 1/48 HASEGAWA F-18C BLUE BANDIT
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 09:50:21 πμ »
Καλημέρα και απο εμένα.Η δουλειά που έχεις κάνει στο κόκπιτ είναι εξαιρετική ειλικρινά.Το κάθισμα ρεαλιστικότατο όπως και ο πίνακας οργάνων.Δεν ξέρω αν το κάθισμα σήκωνε λίγο παραπάνω wash αλλά και έτσι δείχνει πένα!!!! Τα μεταλλικά στα σκέλη απο την άλλη πλευρά είναι εξαιρετικά.Καλή συνέχεια  λοιπόν και περιμένω να το δω με την παραλλαγή του..... ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος dimitrisap

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1228
  • Age: 56
  • Τόπος: Πολύκαστρο
Απ: 1/48 HASEGAWA F-18C BLUE BANDIT
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 10:48:55 πμ »
Πολύ όμορφο κοκπιτ, καλή συνέχεια ::salut::

Αποσυνδεδεμένος HARTMANN7

  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2333
  • Age: 39
  • Τόπος: Αθήνα
  • In Cats We Trust
Απ: 1/48 HASEGAWA F-18C BLUE BANDIT
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 05:44:30 μμ »
Δημήτρη πολύ ωραίο το πιλοτήριο!!!
Και το κάθισμα θα συμφωνήσω με τον Νάσο να του έκανες λίγο wash παραπάνω η να ξανοίξεις λίγο το πράσινο για λίγο αντίθεση..
(Τα προειδοποιητικά τα είχε το κάθισμα η τα έφτιαξες!??! Δείχνουν τρομερά ωραία!!)
Γιώργος Γιαννόπουλος.
IPMS 1282

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2808
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: 1/48 HASEGAWA F-18C BLUE BANDIT
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 22, 2013, 06:38:03 μμ »
Ωραίο το κόκπιτ, ωραία λεπτομέρεια, θα συμφωνήσω με τον Γιώργο για το πράσινο του καθίσματος..καλή συνέχεια! ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος Θάνος_79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2063
  • Age: 45
  • Τόπος: ΕΛΛΑΣ - ΓΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ
  • ΠΑΡΑ ΔΥΝΑΜΙΝ ΤΟΛΜΗΤΑΙ
Απ: 1/48 HASEGAWA F-18C BLUE BANDIT
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 24, 2013, 02:04:54 πμ »
πολύ καλό το cockpit....

όσο για το θέμα του επέλεξες ....τα σπάει

 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος star570133

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 155
  • Age: 47
  • Τόπος: Χανία
Απ: 1/48 HASEGAWA F-18C BLUE BANDIT
« Απάντηση #11 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 05:15:00 μμ »
Καλησπέρα σε όλους!!!!!!

Λοιπόν, το μοντελάκι προχωράει καλά. Έχει κλείσει η άτρακτος (απροβλημάτιστα), βάθυνα λίγο την ήδη πολύ όμορφη γράμμωση που έχει κάνει η Hasegawa, έβαψα τους κινητήρες και έφτιαξα και τα FLAPS όπου εκεί το μοντελάκι έχει ένα θέμα.

Ξεκινάμε λοιπόν, δουλεύοντας με φώτο και με πληροφορίες που ρουφάω από τριγύρω.

Κινητήρες.

Ξεκίνησα με βάση το λευκό (Model Master Gloss White, στρώνει απίστευτα) για να πέσει μετά η μπίχλα που έγινε στεγνό πινέλο και μολύβια. Τα Nozzles βάφτηκαν με το BOLD GUN METAL της citadel. αρχικά ένα χέρι με τον αερογράφο και μετά με πολύ αραιωμένο το ίδιο χρώμα με μια σταγόνα μαύρο, τα πέρασα ένα "υγρό" πινέλο για να πετύχω όσο μπορώ τα νερά. Το FAN της τουρπίνας βάφτηκε με Model Master GUN METAL και "ταλαιπωρήθηκε" με μολύβια.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Συνεχίζουμε με τα σκέλη του συστήματος προσγείωσης και τις φωλιές, όπου εδώ το κίτ έχει ένα πολύ καλό επίπεδο και δεν χρειάζονται πολλές προσθήκες. Βασικό χρώμα το Model Master Gloss White, καλωδιάκια, σωληνάκια παπαράκια με μίξη χρωμάτων του ουράνιου τόξο.

Click to see the original size.Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Το όλο πακέτο περιμένει το βερνίκι στο αεροσκάφος για να μπούν τα stencils και να γίνει το wash.

FLAPS.

Εξελίχθηκε σε πακέτο (οχι πολύ μεγάλο, προσπελάσιμο θα έλεγα). Γενικά το κιτ δίνει πολύ καλή λεπτομέρεια με τρία κομμάτια και τέσσερις βραχίονες σε κάθε πτέρυγα λίγο όμως χοντροκομμένα στα χείλη εκφυγής (λίγο τρίψιμο και έρχονται στα ίσα τους). Τα Flaps θα τα τοποθετήσω σε θέση κάτω, οπότε ξεκινάμε το λάθος του κιτ. Η επιλογή που δίνει το κιτ στους βραχίονες κίνησης για τα flaps κάτω οδηγούν στη θέση Flaps Half Down, σωστή μεν αλλά μόνο όταν το αεροσκάφος είναι σε λειτουργία και έτοιμο για Α/Γ ή όταν είναι κλειδωμένα για κάποιους λόγους συντήρησης.

 Όταν το αεροσκάφος είναι παρκαρισμένο και "ξεκουράζεται" λόγο αποτόνωσης της υδραυλικής πίεσης, τα flaps καταλήγουν Full Down, όπως πάει για προσγείωση και ακόμα χειρότερα θα έλεγα. Ξεκίνησα λοιπόν αρχικά με το πάνω κινούμενο μέρος, όπου έφαγε το τριψιματάκι του για να λεπτύνει, σε σημείο που έφτασα να χειρίζομαι αλουμινόχαρτο. Τα flaps σαν κομμάτια είχαν το θεματάκι τους, με στοκάρισμα, τρίψιμο. Απ τις φωτο φαίνεται ότι όταν είναι κάτω, δεν είναι συνδεδεμένα με τη πτέρυγα, αλλά έχουν άξονες κίνησης πάνω στους οποίους στηρίζονται καθώς είναι Fowler Type Flaps. Οπότε μπήκαν και οι άξονες (μέτρα ξανά μέτρα με ίδρωσαν τα άτιμα). Οι βραχίονες κίνησης παράλληλα κόπηκαν και τοποθετήθηκαν ξεχωριστά, ώστε να πετύχω το Full Down στην επιθυμητή θέση.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Αυτά προς το παρόν, αυτή τη βδομάδα θα κάνω τα τελευταία μερεμέτια και μπαίνουμε φανοποιείο!!!!!




Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2808
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: 1/48 HASEGAWA F-18C BLUE BANDIT
« Απάντηση #12 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 06:42:02 μμ »
Αντε καλά βαψίματα!
Ωραία δουλειά,ιδιαίτερα το βάψιμο στις λεπτομέρειες έχουν αναδείξει τις φωλέες αρκετά.. ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος Προπελαρίων

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 129
  • modelclub.gr
Απ: 1/48 HASEGAWA F-18C BLUE BANDIT
« Απάντηση #13 στις: Οκτώβριος 23, 2013, 06:53:17 μμ »
Φίλε σε ευχαριστώ για το θέμα αυτό. Πάντα ήθελα να φτιάξω ένα σαρανταοκτάρι F-18 της Hasegawa και τώρα που ξαναμπήκα στο παιχνίδι το έχω στα πλάνα μου για το επόμενο σύγχρονο τζέτ που θα φτιάξω.

Είναι το αγαπημένο μου αεροπλάνο στο πιό ποθητό κίτ θα παρακολουθώ με ενδιαφέρον.

Αποσυνδεδεμένος star570133

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 155
  • Age: 47
  • Τόπος: Χανία
Απ: 1/48 HASEGAWA F-18C BLUE BANDIT
« Απάντηση #14 στις: Νοέμβριος 09, 2013, 06:09:38 πμ »
Καλημέρα σε όλους.

Συνεχίζουμε το update με χρώμα!!!!!

 Κοιτάζοντας τη φώτο του πραγματικού αεροσκάφους και γνωρίζοντας οτι τα F-18  αναπαριστούν τα σοβιετικά SU-27 κλπ..... υπέθεσα (και ορθώς τελικά) οτι οι "σύμμαχοι" θα αντιστοίχισαν χρώμα FS με ΑΚΑΝ. Πήρα λοιπόν τους κωδικούς του μοντέλου μας FS 35109 και FS 35190 έψαξα να βρώ την ανωτέρω αντιστοιχία παράλληλα με αντιστοιχία σε Humbrol. Έψαξα και έπεσα εδώ.

 http://mig3.sovietwarplanes.com/colors/humbrol/light-blues.htm

Ο τύπος πήρε τα FS και τα ΑΚΑΝ, ψέκασε και Humbrol και έβγαλε τα συμπεράσματά του. Έτσι με βοήθησε να βρώ τα χρώματα μου και να αποφύγω τις αναμείξεις (βλέπε F-15).

Λαμβάνοντας υπόψη την αναλογία στη κλίμακα, κατέληξα λοιπόν στα εξής:

 FS 35109 με Hu 89

 και FS 35190 με Hu 47

Μάσκαρα λοιπόν, έβαψα και ιδού:

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Εν συνεχεία ψεκάστηκε με το White (gloss) της Model Master (στρώνει απίστευτα)  ο κώνος ραντάρ και τα κάθετα σταθερά και ιδού:

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Καλό Σ/Κ!!!!

Αποσυνδεδεμένος FANTOMAS......

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 845
  • Age: 48
  • Τόπος: καρδιτσα
  • Φωτοπουλος Νεκταριος
Απ: 1/48 HASEGAWA F-18C BLUE BANDIT
« Απάντηση #15 στις: Νοέμβριος 09, 2013, 09:56:58 πμ »
πολυ καλο μεχρι εδω καλη συνεχεια  ::salut:: ::salut::
Φωτοπουλος Νεκταριος

Αποσυνδεδεμένος demkoni

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 84
  • Age: 50
  • Τόπος: Ξάνθη
  • Στερνή μου γνώση, να σε είχα πρώτα.
Απ: 1/48 HASEGAWA F-18C BLUE BANDIT
« Απάντηση #16 στις: Νοέμβριος 09, 2013, 02:35:23 μμ »
Εξαιρετικό...

Σε παρακολουθώ φίλε μου... Σε έχω κάνει Bookmark για επόμενη κατασκευή... ::salut::
Κωνσταντίνος

Αποσυνδεδεμένος valantis

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 85
  • Age: 28
  • Τόπος: θεσσαλονικη
  • mess with the best, die with the best...
Απ: 1/48 HASEGAWA F-18C BLUE BANDIT
« Απάντηση #17 στις: Νοέμβριος 09, 2013, 07:58:50 μμ »
απλα πες μου απο που πηρες τις χαλκομανιες!εχω ψηθει απειρα για μεθεπομενη δουλεια!

Αποσυνδεδεμένος Προπελαρίων

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 129
  • modelclub.gr
Απ: 1/48 HASEGAWA F-18C BLUE BANDIT
« Απάντηση #18 στις: Νοέμβριος 09, 2013, 09:06:49 μμ »
Aριστούργημα βγαίνει!! Και εγώ παρακαλώ θέλω απο που πήρες τις χαλκομανίες γιατι δεν υπάρχει περίπτωση, θα φτιάξω ένα κάποια στιγμή!!

Πραγματικά μου τρέχουν τα σάλια!... ::salut::

Αποσυνδεδεμένος zaxos345

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1162
  • Age: 56
  • Τόπος: Χανιά
Απ: 1/48 HASEGAWA F-18C BLUE BANDIT
« Απάντηση #19 στις: Νοέμβριος 09, 2013, 09:27:31 μμ »
Παιδιά από εδώ  http://www.fightertowndecals.com/48TH_DECALS_PG3.html
στον πάτο προτελευταία FTD48-021
FLY LOW HIT HARD....    S.L.U.F.F.

Αποσυνδεδεμένος CROW

  • magWerVE
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5195
  • Τόπος: West side
    • Image
Απ: 1/48 HASEGAWA F-18C BLUE BANDIT
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 09, 2013, 09:46:41 μμ »
Πολυ καλα προχωραει! Μια παρατηρηση μονο εχω να κανω τεχνικης φυσεως. Οταν εχεις να ψεκασεις μια παραλαγη και ξερεις οτι το ενα χρωμα ειναι σατινε η γιαλυστερο και το αλλο ματ,καλο θα ειναι να προσθετεις λιγο γιαλυστερο βερνικι στο ματ για να εξισωνεις την διαφορα στην γιαλαδα. Ετσι  θα χρειαστεις λιγοτερα χερι βερνικιου πριν τα σηματα αλλα και το χρωμα θα στρωσει καλυτερα και χωρις μπουκωματα του αερογραφου.

Αποσυνδεδεμένος star570133

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 155
  • Age: 47
  • Τόπος: Χανία
Απ: 1/48 HASEGAWA F-18C BLUE BANDIT
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 10, 2013, 05:48:02 πμ »
απλα πες μου απο που πηρες τις χαλκομανιες!εχω ψηθει απειρα για μεθεπομενη δουλεια!

Aριστούργημα βγαίνει!! Και εγώ παρακαλώ θέλω απο που πήρες τις χαλκομανίες γιατι δεν υπάρχει περίπτωση, θα φτιάξω ένα κάποια στιγμή!!

Πραγματικά μου τρέχουν τα σάλια!... ::salut::

Παιδιά από εδώ:

http://fightertowndecals.com/48TH_DECALS.html

Είναι για όλα τα γούστα, πολύ καλές, κατασκευής Cartograf.

Πολυ καλα προχωραει! Μια παρατηρηση μονο εχω να κανω τεχνικης φυσεως. Οταν εχεις να ψεκασεις μια παραλαγη και ξερεις οτι το ενα χρωμα ειναι σατινε η γιαλυστερο και το αλλο ματ,καλο θα ειναι να προσθετεις λιγο γιαλυστερο βερνικι στο ματ για να εξισωνεις την διαφορα στην γιαλαδα. Ετσι  θα χρειαστεις λιγοτερα χερι βερνικιου πριν τα σηματα αλλα και το χρωμα θα στρωσει καλυτερα και χωρις μπουκωματα του αερογραφου.

Ευχαριστώ πολύ για τη συμβουλή, δεν το ήξερα!!!!!!!

 ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος anastassios

  • She's so fine, there's no tellin' where the money went
  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 177
  • Age: 53
  • Τόπος: Σχερία
Απ: 1/48 HASEGAWA F-18C BLUE BANDIT
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 16, 2013, 07:29:06 μμ »
Κουκλί θα γίνει σύντεκνε.
Προσοχή στις φθορές. Τα συγκεκριμένα α/φ είναι πολύ προσεγμένα. :wink: :wink:
 ::salut:: ::salut::
Κοίτα τι ξέθαψα!

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: 1/48 HASEGAWA F-18C BLUE BANDIT
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 16, 2013, 07:45:26 μμ »
Δημήτρη άψογο .πολύ μεθοδευμένη δουλειά με το μασκάρισμα ,χαράς το κουράγιο και την υπομονή σου ,καλή συνέχεια φίλε!!!

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος AETOC69

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 672
  • Τόπος: ΕΛΛΑΣ
  • OLYMPOS TANGO 4
Απ: 1/48 HASEGAWA F-18C BLUE BANDIT
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 17, 2013, 05:22:43 μμ »
Δημήτρη καταπληκτική δουλειά ....

....Σε παρακολουθώ στενά λόγο θεματολογίας.
Οι Agressors βλέπεις ήταν πάντα ένα από τα αγαπημένα μου θέματα  ιδιαίτερα από την εποχή των Α-4,F-5E/F ,πόσο μάλλον με τα F/A-18 που ότι παραλλαγή κι αν του βάλεις αυτού του αεροπλάνου του πάει γάντι  !

Καλή συνέχεια στο έργο σου  ::salut::
 
FLY LOW HIT HARD ..... WITH THE RIGHT STUFF

Tags: f/a-18 f-18