Αποστολέας Θέμα: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E  (Αναγνώστηκε 36899 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #150 στις: Ιούνιος 19, 2018, 02:03:35 μμ »
Πραγματικά δεν ξέρω με τι καρδιά θα το σηκώσεις στον αέρα. Αν είχα κάνει όλο αυτό, μάλλον σε προθήκη κλειστό θα το είχα,...

"ΤΟ ΙΠΤΑΣΘΑΙ ΤΟΛΜΗΡΟΝ "  :D

Καλή σου μέρα!

 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #151 στις: Ιούνιος 21, 2018, 08:52:36 μμ »
Καλησπέρα,

Πολλή δουλειά, λίγος χρόνος. Ξέκλεψα λίγο για να ταιριάξω την κεραία και τον κόπτη.
Η κεραία ακόμη δεν έχει βαφεί (βασικά θα βαφεί μαύρη και θα ξεβαφτεί μέχρι παρεξηγήσεως κρίνοντας από τις πραγματικές... :mrgreen:)
Ο κόπτης καλωδίων βάφτηκε με το ΝΑΤΟ green της Ταμίγια. Ακόμα μένουν να βαφούν οι ράβδοι αντιστήριξης. Ο κάτω κόπτης είναι έτοιμος (λευκός σαν το χιόνι) για να τοποθετηθεί (ελπίζω σήμερα).

Λίγες λεπτομέρειες μένουν αλλά ψιλοσπαστικές + το κόκπιτ.

Τα λέμε σύντομα. Θα είχε πετάξει την περασμένη Κυριακή αλλά μ'όλα τα κουφά εν Ελλάδι τα είχα πάρει στο κρανίο και δεν είχα όρεξη ούτε να το δω το Ε/Π...
Τέσπα, αυτά είναι γι'άλλο "σεντόνι"...

 ::salut::
 ::avgreekflag5pn::












Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #152 στις: Ιούνιος 26, 2018, 08:16:50 πμ »
Καλημέρα,

Τα παρελκόμενα προστίθενται ένα-ένα.
Ολοκληρώθηκε η συναρμολόγηση των "κεράτων" του Ε/Π (κόπτες, κεραία) και μπορείτε να δείτε τον "τρικεράτωψ" στις φωτογραφίες πιο κάτω.

Παραθέτω και μερικές φωτογραφίες από τα όργανα Ρ/Τ του Ε/Π.

Βαφή του IFF και VHF/FM COMM. Δίπλα βρίσκεται ένα αντίγραφο του COMM (κόκκινο) που δεν επελέγη διότι ξέχασα να γυρίσω τα κουμπιά πριν το φτιάξω... :mrgreen: Πιο πάνω βρίσκεται και το μικρότερο πλαίσιο (επίσης κόκκινο και άβαφο) με τους διακόπτες ξεπαγώματος του κινητήρα (deicing - κέντρο), των φώτων ελέγχου (caution lights - αριστερά) και τέλος δεξιά ο διακόπτης του control boost (νομίζω είναι για την υποβοήθηση των πηδαλίων με υδραυλικούς σερβομηχανισμούς).

Αυτά για την ώρα.

Χαιρετώ!
 ::salut::
 ::avgreekflag5pn::









Αποσυνδεδεμένος dsamba

  • d-ημήτρης samba-νης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1555
  • Age: 68
  • Τόπος: Πεύκη
  • NH-90 TGRA
    • ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΣΤΡΑΤΟΥ (ανεπίσημη ιστοδελίδα)
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #153 στις: Ιούνιος 28, 2018, 09:01:50 πμ »
Δεν υπαρχουν λογια ...

ΔΣ


      ΤΟ ΙΠΤΑΣΘΑΙ ΤΟΛΜΗΡΟΝ
 http://armyaviation.wordpress.com

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #154 στις: Ιούλιος 11, 2018, 09:29:03 μμ »
Γεια χαρά,

Καθώς το "θηρίο" ετοιμάζεται για την παρθενική του πτήση ( ::eusa_pray:: ) κατάφερα να βρω το κιτ της ιταλέρι με το καϊόβα (φωτό). Ο λόγος είναι ότι ίσως σύντομα να είναι στην υπηρεσία του ΕΣ και ο δεύτερος είναι ότι θέλω να δοκιμάσω να φτιάξω κομμάτια από ρητίνη στην 1:48 με 3Δ εκτύπωση.
Βασικά θα λειτουργήσει ως αναφορά για τις διαστάσεις. Το πρώτο που σκέφτομαι να φτιάξω είναι τα (ψηλά) σκέλη του ΑΒ-206Β με όλα τα καλύμματα, σκι κτλ με βάση τα μοντέλα που έχω φτιάξει στον υπολογιστή για το "θηρίο".

Εφόσον η επιχείρηση είναι επιτυχημένη τότε θα μπορούσα να τα στείλω σε όποιον ενδιαφέρεται (δεν έχω λησμονήσει ότι μου έχει ζητηθεί βοήθεια) να φτιάξει το ΑΒ-206Β (τυχερός όποιος έχει κάποιο κιτ της esci... είναι δυσεύρετα). Ίσως να γίνουν και άλλα κομμάτια (κόκπιτ κτλ). Όσο κι αν έψαξα δεν μπόρεσα να βρω ούτε το 32άρι της ρέβελ ούτε κάποιο κιτ της esci...

Θ'ανοίξω άλλο θέμα σύντομα πάνω σ'αυτό.

Όσον αφορά το θηρίο ελπίζω ν'ανεβάσω κι άλλο υλικό πριν φύγω διακοπές.

 ::salut:: ::avgreekflag5pn::



Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #155 στις: Ιούλιος 19, 2018, 12:51:20 πμ »
Χαιρετώ πάντες,

Έχω πέσει με τα μούτρα να διορθώνω λεπτομέρειες και να τελειώνω τα τελευταία κομμάτια του κόκπιτ...
Ξεκίνησα και την παλαίωση κάνοντας πρώτα ένα ξέπλυμα με μαύρο χρώμα ζωγραφικής και white spirit (κλασσικά...). Το ουραίο έχει "ξεβαφτεί" στο πάνω και κάτω μέρος με διαδοχικές στρώσεις αραιωμένου Nato green με κίτρινο. Στο μέσο έχει μαυρίσει με επίσης υπεαραιωμένο μαύρο και αλλεπάλληλες στρώσεις (τουλάχιστον αυτό βλέπω σε όλες τις φωτογραφίες του ΑΒ206Β της ΑΣ - ίσως από την ροή των καυσαερίων του κινητήρα).
Μερικές φωτογραφίες που πρόλαβα να τραβήξω. Λείπουν βίδες και παξιμάδια από τους κόπτες καλωδίων και ίσως κι άλλες μικρολεπτομέρειες (που ανακαλύπτω πως λείπουν από φωτογραφίες επίσης!). Οι χαλκομανίες από τα "NO STEP", "ΜΗ ΠΑΤΑΤΕ" και "FVC" έχουν εκτυπωθεί αλλά μόνο η τελευταία πρόλαβε να τοποθετηθεί (φωτό).


Θα βρείτε αρκετά πράγματα που λείπουν ακόμα (π.χ. χερούλια στις θύρες, βάψιμο γύρω από την - λάθος τοποθετημένη - τάπα καυσίμου κ.ά.). Η τάπα καυσίμου ήταν από την "μάνα της" λάθος τοποθετημένη και δεν πήρα το ρίσκο να την μετακινήσω διότι σκόνταφτα και στις εσωτερικές ενισχύσεις της ατράκτου από υαλονήματα... Αν μου την "βαρέσει" στο τέλος μπορεί και να την διορθώσω αλλά φοβάμαι τον "εχθρό του καλού"...

Κάθε σχόλιο και κριτική προς βελτίωση ευπρόσδεκτη (σίγουρα όλο και κάτι θα μου έχει ξεφύγει  :mrgreen:). Έχουν ακόμα να γίνουν αρκετά με την παλαίωση διότι υπάρχουν πολλά μπαλώματα στις θύρες και στην άτρακτο όπως επίσης και πολλά "higlhight" κυρίως του πράσινου...

Συγγνώμη αν υπάρχουν μερικές φωτογραφίες ψιλο-διπλές, δεν είχα πολύ χρόνο για ξεσκαρτάρισμα.

Η τελευταία φωτό είναι από το καθιστικό και ο λόγος που "τ'ακούω" μερικές φορές από το έτερον ήμισυ... ::haushalt_001::

Τα "ξαναλέμε" σύντομα...
 ::salut::
 ::avgreekflag5pn::









Αποσυνδεδεμένος dsamba

  • d-ημήτρης samba-νης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1555
  • Age: 68
  • Τόπος: Πεύκη
  • NH-90 TGRA
    • ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΣΤΡΑΤΟΥ (ανεπίσημη ιστοδελίδα)
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #156 στις: Ιούλιος 19, 2018, 08:27:25 πμ »
Καλημερα

Εκτος απο τα ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ δεν σηκώνει άλλη κριτική
Εχεις κάνει τόσα πολλά, που εμεις , εγω δηλαδή, ο απλός μοντελιστής εχω μεινει άφωνος

Να σου κάνω πρόσκληση να ερθεις στο 3ο ΤΕΑΣ στην Αλεξάνδρεια να μας κάνεις ένα Demo Flight!

Και να κάνεις τις επιπλέον διορθώσεις επι του πεδίου της μάχης διπλα στο αυθεντικο!

Αναμενουμε και συνεχεια

 ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut::

ΔΣ


      ΤΟ ΙΠΤΑΣΘΑΙ ΤΟΛΜΗΡΟΝ
 http://armyaviation.wordpress.com

Αποσυνδεδεμένος dsamba

  • d-ημήτρης samba-νης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1555
  • Age: 68
  • Τόπος: Πεύκη
  • NH-90 TGRA
    • ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΣΤΡΑΤΟΥ (ανεπίσημη ιστοδελίδα)
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #157 στις: Ιούλιος 19, 2018, 09:53:55 πμ »
Εκανα και ενα πρωτο promotion στη σελίδα μου στο FB

Το εχει δει ηδη και ο Διευθυντής της ΑΣ  :mrgreen: :mrgreen: :D :D



      ΤΟ ΙΠΤΑΣΘΑΙ ΤΟΛΜΗΡΟΝ
 http://armyaviation.wordpress.com

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #158 στις: Ιούλιος 19, 2018, 07:00:29 μμ »
Ευχαριστώ και δημόσια,

Είχα που είχα τρακ για την πτήση, τώρα θα πρέπει να κάνω γιόγκα πριν πάρω τα χειριστήρια...  :mrgreen:

Για να μην φορτώνω το θέμα με επιπλέον φωτογραφίες που έχω ήδη δημοσιεύσει (αν και δυστυχώς οι φωτογραφίες από τα πρώτα βήματα έχουν χαθεί εδώ μέσα), ένας σύνδεσμος για το μπλογκ μου όπου φαίνεται το πριν και το μετά...
https://hellenicopter.blogspot.com/2018/07/before-and-after.html

Έχουν γίνει πάρα πολλά από το μηδέν σίγουρα, αλλά ειλικρινά υπάρχουν τόσοι πολλοί μοντελιστές εδώ μέσα που φτιάχνουν αριστουργήματα σε 10 φορές μικρότερη κλίμακα και με λιγότερα μέσα που νιώθω άβολα... :oops:

 ::salut::
 ::thanx::

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #159 στις: Ιούλιος 22, 2018, 01:25:17 πμ »
Γεια χαρά

Λεπτομερειών συνέχεια...

Σειρά είχαν η επιγραφή "AGUSTA BELL _ Jet Ranger" στα πλαϊνά του ρύγχους καθώς επίσης και οι εισδοχές του αισθητήρα στατικής πίεσης (νομίζω είναι για το σημείο αναφοράς του αισθητήρα πιτό) λίγο πιο κάτω.
Η επιγραφή φτιάχτηκε με βάση την πολύ καλή φωτογραφία που βρήκα εδώ https://www.flickr.com/photos/htf2wfd/26820105342/:



Με κάμποση δουλειά με τον κλώνο του photoshop, gimp, απομόνωσα τα γράμματα και μετά τα επέλεξα ένα-ένα και τα μετέτρεψα σε "path". Το path μετά το έσωσα προσθέτοντας την κατάληξη .svg. Το αρχείο .svg μπορώ να το φορτώσω στο πρόγραμμα CAD Fusion 360 ως σχήμα. Μετά η μετατροπή σε 3Δ αντικείμενο είναι παιχνιδάκι με "εξώθηση" (extrusion). Τα κομμάτια μετά "εκτυπώθηκαν" 3Δ με ρητίνη (η κόκκινη έχει την καλύτερη συμπεριφορά κατά τον φωτοπολυμερισμό, αλλά το χρώμα δεν βολεύει πολύ και θέλει προσεκτικό αστάρισμα και βάψιμο). Το πάχος κανονικά θα έπρεπε να είναι 8/10 του χιλιοστού αλλά βγήκε παχύτερο (1.3χιλ) όμως μάλλον δεν θα το "ζαλίσω" περισσότερο... Τις επιγραφές τις έβαψα με αλουμίνιο Aclad αλλά θα το παλιώσω σίγουρα διότι γυαλίζει υπερβολικά σε σχέση με το αυθεντικό.

Τα βήματα που ακολουθήθηκαν πιο κάτω στις φωτογραφίες. Λίγη υπομονή ακόμη, ένα πέρασμα παρκετίνη ακόμα για την πρώτη πτήση (θα κάνω μια δοκιμή πριν τελειώσω την παλαίωση).

Η συνέχεια σύντομα...

 ::salut::






Αποσυνδεδεμένος dsamba

  • d-ημήτρης samba-νης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1555
  • Age: 68
  • Τόπος: Πεύκη
  • NH-90 TGRA
    • ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΣΤΡΑΤΟΥ (ανεπίσημη ιστοδελίδα)
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #160 στις: Ιούλιος 22, 2018, 09:11:24 πμ »
 ::salut:: ::salut:: ::salut::


      ΤΟ ΙΠΤΑΣΘΑΙ ΤΟΛΜΗΡΟΝ
 http://armyaviation.wordpress.com

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #161 στις: Ιούλιος 22, 2018, 01:34:46 μμ »
Καλημέρα,

Τελικά έφτιαξα καινούργιες επιγραφές διότι το πάχος τους "χτυπούσε" στο μάτι...
Τις έβαψα αυτήν τη φορά με medium gray της Tamiya αραιωμένο 60%.
Μετά ίσως κάνω ελαφρά στεγνό πινέλο με αλουμίνιο. Δείχνει καλύτερα πιστεύω διότι το αυθεντικό είναι αρκετά γκριζωπό. Παλαίωση αλουμινίου της Aclad είναι πιο δύσκολη...
Το κομμάτι που μοντάρισα χθες το αφαίρεσα με μικρή φθορά πάνω από την επιγραφή (μου γλύστρισε λίγο η λαβίδα και δεν το είχα μασκάρει τριγύρω...  :?)

Η σύγκριση του κομματιού που δίνει η εταιρία  Vario (από τα ελάχιστα βελτιωτικά που υπάρχουν για το Ε/Π) και του "σπιτικού":

Σημειωτέον ότι το κομμάτι της Vario είναι επίσης χοντρό όσο και το παλιό το δικό μου (1.3χιλ!).



Και η κόλλα που χρησιμοποιώ για το μοντάρισμα μικρών/μεσαίων κομματιών. Έχει πολλά ενδιαφέροντα χαρακτηριστικά:
1. Διαφανής.
2. Ελαστική (σημαντικό σε λειτουργικό μοντέλο Ε/Π που όλα ταλαντώνονται).
3. Αρκετά δυνατή (όσο χρειάζεται για τέτοιες δουλειές).
4. Δίνει χρόνο για προσαρμογή, στεγνώνει ωστόσο αρκετά γρήγορα.
5. Σε μορφή τζελ, δεν τρέχει, τα υπολείμματα καθαρίζονται εύκολα με λίγο χαρτομάντηλο ή βαμβάκι.
6. Δεν διαβρώνει το βερνίκι (ακρυλικό).
7. "Αναστρέψιμη" χωρίς φθορά του μοντέλου. Αφαιρείται με ελαφρό τρίψιμο με χαρτομάντηλο όση απομένει πάνω στο μοντέλο.



Αποσυνδεδεμένος dsamba

  • d-ημήτρης samba-νης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1555
  • Age: 68
  • Τόπος: Πεύκη
  • NH-90 TGRA
    • ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΣΤΡΑΤΟΥ (ανεπίσημη ιστοδελίδα)
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #162 στις: Ιούλιος 22, 2018, 01:37:03 μμ »
Μητσε εισαι ωραιος!

 ::salut:: ::salut:: ::salut::


      ΤΟ ΙΠΤΑΣΘΑΙ ΤΟΛΜΗΡΟΝ
 http://armyaviation.wordpress.com

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #163 στις: Σεπτέμβριος 01, 2018, 01:45:51 πμ »
Ετοιμάζεται γι' απογείωση...



Περισσότερα όταν η Peugeot εδεήσει να μου επισκευάσει το αυτοκίνητο για να μεταφέρω το "θηρίο"...  ::eusa_wall:: ::pop::  ::Help2::

 ::salut::

Υ.Γ.: Είδα την καταπληκτική δουλειά στο επετειακό UH-1H για την 1η ΤΑΞ.Α.Σ.! Συγχαρητήρια Δημήτρη!
Μου φαίνεται από το ΕΣ 511 θα περάσω στην κατασκευή του ΕΣ 611...!  :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος dsamba

  • d-ημήτρης samba-νης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1555
  • Age: 68
  • Τόπος: Πεύκη
  • NH-90 TGRA
    • ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΣΤΡΑΤΟΥ (ανεπίσημη ιστοδελίδα)
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #164 στις: Σεπτέμβριος 01, 2018, 09:30:30 πμ »
Ευχαριστώ

Κάθε ένας στον τομέα του ...

Αναμενουμε απογείωση .... Με Peugeot έμπλεξες?

Καλό Σαββατοκύριακο!

ΔΣ


      ΤΟ ΙΠΤΑΣΘΑΙ ΤΟΛΜΗΡΟΝ
 http://armyaviation.wordpress.com

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #165 στις: Σεπτέμβριος 02, 2018, 11:52:51 μμ »
Καλησπέρα,

Είπα πριν 3 χρόνια να ξαναγοράσω γαλλικό αυτοκίνητο...  ::eusa_naughty:: Ευτυχώς με επιπλέον 5-ετή εγγύηση!
Τέσπα, ελπίζω το επόμενο ΣΚ να πετάξει (το Ε/Π εννοείται  :mrgreen:) ...

Μερικές φωτογραφίες πιο κάτω μετά την εγκατάσταση των μηχανικών μερών (τα αλεξίνεμα και η κεραία στην οροφή λείπουν από τις φωτογραφίες).

Χθες το Ε/Π την γλύτωσε φτηνά καθώς παιδευόμουν να εγκατστήσω το κιβώτιο του ουραίου στροφείου γλίστρησε από την άκρη το τραπεζιού...

Ελάχιστες ζημιές που επιδιορθώθηκαν σε 1 ώρα. Όταν το είδα να γλιστράει είπα "πάει, τετέλεσθαι!". Ευτυχώς όχι.
Υπήρξαν και μικροφθορές από την εγκατάσταση της μηχανής αλλά ελάχιστες και αναμενόμενες που διορθώνονται εύκολα.

Ακόμα η παλαίωση δεν είναι στο σημείο που θα ήθελα αλλά προσέχω μην το παρακάνω.
Ο τόνος των πρασίνων σίγουρα δεν είναι σωστός.
Σκέφτομαι να χρησιμοποιήσω φίλτρο αλλά πρέπει να βρω ποιο. Χρειάζεται κάτι σε σκούρο πράσινο μάλλον.
Οποιεσδήποτε ιδέες από τους πιο έμπειρους εδώ μέσα είναι παραπάνω από ευπρόσδεκτες.
Το βερνίκι είναι μια στρώση από το σατινέ της Vallejo πάνω από καλή στρώση "future" και στο φως του ήλιου γυαλίζει ελαφρώς (ηθελημένα).

Περισσότερες φωτό πριν την εγκατάσταση της μηχανής θα βρείτε στο μπλογκ μου για να μην φορτώνω πολύ την σελίδα:
https://hellenicopter.blogspot.com/2018/08/more-photos-exterior-finished.html

Τα λέμε σύντομα ελπίζω με φωτογραφίες και βίντεο από το Ε/Π στον αέρα.

 ::salut::







Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #166 στις: Σεπτέμβριος 08, 2018, 07:16:30 μμ »
"ΤΟ ΙΠΤΑΣΘΑΙ ΤΟΛΜΗΡΟΝ"

Δημήτρη σου χρωστάω τεράστιο κέρασμα!!! ::salut::

Παρθενική πτήση του "θηρίου" σήμερα επί ελβετικού εδάφους.
Μερικά προβλήματα κραδασμών που θα λυθούν.

Χωρίς πολλά λόγια, οι φωτογραφίες (θα ανεβάσω βίντεο σε λίγο).  ::salut::















Αποσυνδεδεμένος dsamba

  • d-ημήτρης samba-νης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1555
  • Age: 68
  • Τόπος: Πεύκη
  • NH-90 TGRA
    • ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΣΤΡΑΤΟΥ (ανεπίσημη ιστοδελίδα)
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #167 στις: Σεπτέμβριος 10, 2018, 10:15:04 πμ »
Καλημέρα και καλή εβδομάδα

Πόσοι το είδαν? Σχόλια?

Καλές Προσγειώσεις

ΔΣ  ::salut:: ::salut:: ::salut::


      ΤΟ ΙΠΤΑΣΘΑΙ ΤΟΛΜΗΡΟΝ
 http://armyaviation.wordpress.com

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #168 στις: Σεπτέμβριος 10, 2018, 02:05:05 μμ »
Καλημέρα, επίσης καλή βδομάδα,

Το είδαν οι "συνήθεις ύποπτοι" στην λέσχη αερομοντελιστών που ανήκω, καμιά δεκαριά (πολύ έμπειρα) άτομα.

Τις φωτό τις χρωστάω σε έναν πολύ καλό μοντελιστή και επαγγελματία πιλότο σε Falcon, τον Φιλίπ.

Σχόλια δικά μου: η "πτήση" ήταν περισσότερο αιώρηση διότι παρά τις δοκιμές το Ε/Π είναι λίγο οπισθοβαρές (λείπει ο πιλότος και μερικά μιχλιμπίδια στο κοκπιτ γι'αντιστάθμιση).

Το βίντεο είναι διαθέσιμο εδώ (με κινητό τελευταίας τεχνολογίας αλλά η σύζυγος έχει την κακιά συνήθεια να γυρίζει βίντεο με το κινητό κατακόρυφο...  :evil:):



Στο βίντεο φαίνεται η νευρικότητά μου. Μου πήρε μισή ώρα για να το απογειώσω λόγω κραδασμών.
Αφαίρεσα δύο ελαστικούς συνδέσμους με την άτρακτο και μετά ήταν σαφώς καλύτερα με μικρές ταλαντώσεις μόνο στο κάθετο σταθερό.
Θα τα διορθώσω. Ξέχασα να βάλω και τους μαλακώτερους λαστιχένιους αποσβεστήρες στον άξονα των λαβών των φύλλων της έλικας (feathering shaft) με αποτέλεσμα το σύνολο στροφείο-άξονας-πλαίσιο να είναι υπερβολικά δύσκαμπτο και οι ταλαντώσεις να μην αποσβένονται γρήγορα.

Λίγο ανησυχητικό το γεγονός ότι οι στροφές του κινητήρα δεν ήταν οι αναμενόμενες και είχα μειωμένο έλεγχο του ουραίου στροφείου, χρειάζεται έλεγχο.

Προσωπικά γενικά είμαι αρκετά ευχαριστημένος, το Ε/Π στον αέρα δείχνει καλό και στην "πραγματική πτήση" ελπίζω να είναι ΟΚ.

Σχόλια των θεατών: θετικά σχόλια για την βαφή και τις λεπτομέρειες. Η "πτήση" βέβαια δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο και ούτε υπολόγιζα να είναι στην φάση αυτή.

Σειρά έχει η ολοκλήρωση του κόκπιτ (χειμώνας έρχεται, θα το δούμε σιγά-σιγά μαζί εδώ).
Σκέφτομαι να κάνω άρθρο ή άρθρα για τις κατασκευαστικές λεπτομέρειες αλλά έχω ελαχιστότατο χρόνο.

Τα υπόλοιπα σχόλια και τυχόν ερωτήσεις δικά σας.

Και πάλι ένα ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για την βοήθεια και την ενθάρρυνση, 5 χρόνια είναι πολλά. Ελπίζω το αποτέλεσμα να ικανοποιεί.

Πολλούς χαιρετισμούς,
Δημήτρης
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος dsamba

  • d-ημήτρης samba-νης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1555
  • Age: 68
  • Τόπος: Πεύκη
  • NH-90 TGRA
    • ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΣΤΡΑΤΟΥ (ανεπίσημη ιστοδελίδα)
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #169 στις: Σεπτέμβριος 10, 2018, 02:32:04 μμ »
ΙΚΑΝΟΠΟΙΕΙ

Περασε τόσος καιρός? Δεν το κατάλαβα ...

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=10214982107940581&set=pcb.10214982071219663&type=3&theater

Και ενα promotion ...

Καλή συνέχεια ... και οτι χρειαστείς ξερεις που θα με βρείς!

ΔΣ  ::salut:: ::salut:: ::salut::


      ΤΟ ΙΠΤΑΣΘΑΙ ΤΟΛΜΗΡΟΝ
 http://armyaviation.wordpress.com

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #170 στις: Σεπτέμβριος 10, 2018, 03:52:09 μμ »
οκ,απλα respect,τοσο καιρο παρακολουθουσα το θεμα αλλα τι να γραψεις σε δουλειες σαν αυτες!!

 ::proskino:: ::proskino:: ::proskino::

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #171 στις: Σεπτέμβριος 10, 2018, 07:26:31 μμ »
οκ,απλα respect,τοσο καιρο παρακολουθουσα το θεμα αλλα τι να γραψεις σε δουλειες σαν αυτες!!

 ::proskino:: ::proskino:: ::proskino::

Ευχαριστώ πολύ, αλλά γράψε (γράψτε) η κριτική είναι ευπρόδεκτη (γι αυτό και το παρουσιάζω εδώ). Οτιδήποτε δείτε που χτυπάει άσχημα στο μάτι, λόγω κλίμακας υπάρχει αρκετό περιθώριο βελτίωσης. Π.χ. ένα πράγμα που δεν πείραξα σε σχέση με το κιτ είναι η θέση και το μέγεθος της εισαγωγής καυσίμου στ'αριστερά, είναι λάθος, ίσως να το διορθώσω.

Το κοκπιτ θα είναι λίγο stand-alone μοντέλο, έχει αρκετή δουλειά, έχω κάνει μόνο τα βασικά.

 ::salut::








Αποσυνδεδεμένος jim40

  • Τζαλαχάνης Δημήτρης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1282
  • Age: 57
  • Τόπος: Γιαννιτσά
  • go ahead punk make my day
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #172 στις: Σεπτέμβριος 12, 2018, 11:15:06 μμ »
Πραγματικά εντυπωσιακό

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #173 στις: Σεπτέμβριος 16, 2018, 05:24:45 μμ »
Καλησπέρα,

Κι ένα βίντεο από κανονική πτήση και με κανονική λήψη... :mrgreen:



Τα ξαναλέμε σύντομα (ελπίζω) για το κατασκευαστικό μέρος του κόκπιτ...

Καλή βδομάδα σε όλους.
 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος montelakias

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1067
  • Age: 54
  • Τόπος: κορυδαλος
  • Ότι αφήνουμε πίσω μας είναι τα έργα μας.
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #174 στις: Σεπτέμβριος 16, 2018, 06:16:45 μμ »
Μηχανοκίνητος μοντελισμός και αληθοφανείς λεπτομέρειες συνήθως δεν πάνε μαζί, άλλα φαίνεται εσύ κάνεις την υπέρβαση.
Το μοντέλο σου προκαλεί θαυμασμό από κάθε άποψη. Αξίζεις πολλά μπράβο. ::eusa_clap::
Καλή συνέχεια στο κόκπιτ  ::salut::


Χάρης

Tags: