Αποστολέας Θέμα: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E  (Αναγνώστηκε 36897 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #50 στις: Μάιος 08, 2015, 08:45:41 πμ »
Γεια χαρά σε όλους,

Πέρασαν τα Χριστούγεννα, το Πάσχα, κοντεύει καλοκαίρι κι ακόμη ούτε ένα σχόλιο από μέρους μου. Καθώς η κατασκευή αρχίζει να βλέπει κάπως το φως στην ακρη του τούνελ και επειδή υπάρχει μια άτυπη προθεσμία ολοκλήρωσής του για τις 7 Ιουνίου (σε πλήρη πτητική κατάσταση) έχω μερικές φωτογραφίες να δείξω με λίγα σχόλια.

Στις φωτό που ακολουθούν πολλά πρόσθετα κομμάτια έχουν προσαρμοστεί προσωρινά και τα περισσότερα έχουν γίνει με τρισδιάστατη εκτύπωση από το μηδέν όπως ήδη ανέφερα σε προηγούμενα μηνύματα. Τις επόμενες ημέρες μέχρι τέλος Μαΐου θα γίνουν ακόμα περισσότερα και θα σας κρατήσω ενήμερους. Οι γραμμώσεις για την εφαρμογή των πριτσινιών έχουν γίνει στα περισσότερα σημεία και μάλλον θα ξεκινήσω αυτό το ΣΚ. Όπως πάντα το modelclub.gr είναι το πρώτο μέρος όπου δημοσιεύονται οι νέες φωτογραφίες.

Ειδού λοιπόν οι νέες φωτογραφίες. Το ελικόπτερο έχει ήδη τριφτεί (600 βαθμοί είναι υπεραρκετοί) και αναμένει τα κομμάτια και το βάψιμο. Αυτό που ξεκίνησα είδη αλλά είναι αρκετά δύσκολο είναι τα αεροδυναμικά καλύμματα των σκελών προσγείωσης (δύσκολα). Αν τελικά πετύχει η τεχνική θα σας πω λεπτομέρειες σύντομα.

Έπεται σύντομα συνέχεια, αυτή τη φορά θα είναι σύντομα διότι ο χρόνος τρέχει (συνάντηση μοντελιστών τον Ιούνιο).

Πολλούς χαιρετισμούς σε όλους.
Δ.














Αποσυνδεδεμένος dsamba

  • d-ημήτρης samba-νης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1555
  • Age: 68
  • Τόπος: Πεύκη
  • NH-90 TGRA
    • ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΣΤΡΑΤΟΥ (ανεπίσημη ιστοδελίδα)
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 07, 2016, 11:40:05 πμ »
Θα κλείσουμε χρόνο ...

Εγκαταλείψαμε?

 :D


      ΤΟ ΙΠΤΑΣΘΑΙ ΤΟΛΜΗΡΟΝ
 http://armyaviation.wordpress.com

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 07, 2016, 04:26:59 μμ »
Καλή Χρονιά,

Έχεις απόλυτο δίκιο. Όμως δεν εγκατέλειψα καθόλου, υπάρχει μεγάλη έλλειψη χρόνου.
Έχω κάποιους μήνες τώρα που έδωσα περισσότερο βάρος στον εκτυπωτή 3Δ για να φτιάξω κομμάτια τα οποία είναι ιδιαίτερα για το συγκεκριμένο ελικόπτερο.
Αυτό που με παιδεύει τώρα είναι τα καλύμματα των σκελών. Δεν έχω βρει ακόμα την καλύτερη λύση (πρέπει να είναι και ελαφριά).

Δεν θέλω να υπόσχομαι νέα και να μην τα δίνω, αλλά νομίζω πως ο εκτυπωτής είναι άριστα ρυθμισμένος πλέον και η κατασκευή θα συνεχιστεί.

Διάβασα κάπου ότι μπορεί να μας δώσουν Kiowa οι αμερικάνοι. Εκεί να δεις 3Δ εκτύπωση που θα πέσει...  :D

Τουλάχιστον ξέρω πως κάποιος δεν ξέχασε το πρότζεκτ εδώ μέσα...

Πολλούς χαιρετισμούς,
 ::salut::






Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #53 στις: Ιούνιος 19, 2016, 02:05:26 πμ »
Γεια χαρα σε όλους. Δεν θα πολυλογίσω. Μερικές φωτό από τα διάφορα εξαρτήματα του AB-206 εκτυπωμένα 3Δ με τον εκτυπωτή μου.

Θα ανεβάσω σε λίγο φωτό από τα καλύμματα των σκελών προσγείωσης. Σε μερικές μέρες ελπίζω ν'αρχίσω να βάζω τα κομμάτια πάνω στο ελικόπτερο.
Όλα τα εκτυπωμένα εξαρτήματα έγιναν από το μηδέν (σχεδίαση CAD από φωτογραφίες).

Eίχα προβλήματα με την προεπισκόπηση των φωτό πριν, ίσως χρειαστεί να δώσω απευθείας τους συνδέσμους.
Θα ανεβούν και στο μπλογκ οσονούπω...







Και oοι φωτό των εφαλτηρίων από το ebay:



Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #54 στις: Ιούνιος 19, 2016, 02:22:19 πμ »
Λίγα λόγια για τα κομμάτια.

Οι εξαγωγές του κινητήρα είναι μονοκόμματα εκτυπωμένα από φωτοευαίσθητη ρητίνη.
Οι κόπτες των καλωδίων βασίστηκαν πάνω σε σχέδια που βρήκα αστο ίντερνετ και στο μπλογκ μου έχω τα σχετικά αρχεία.
Τα εφαλτήρια για την πρόσβαση στο κόκπιτ έγιναν ξανά από το μηδέν διότι βρήκα φωτογραφίες στο ebay από ανταλλακτικά προς πώληση  :D

Η κεραία (γκρίζο χρώμα ρητίνης) ξαναέγινε επίσης. Ο πίνακας οργάνων είναι ο παλιός όμως έχω τελείωσει το μοντέλο με όλους τους διακόπτες και τα όργανα και θα τον ξαναεκτυπώσω.

Δίπλα από τον επάνω κόπτη καλωδίων είναι και η κεραία.

Μου πήρε πάρα πολύ χρόνο να βρω την σωστή κλίμακα για όλα τα κομμάτια και για να τα σχεδιάσω από το μηδέν.
Πιο μία φωτό από τα καλύμματα των σκελών προσγείωσης που μου έβγαλαν την ψυχή για να γίνουν (από ανθρακονήματα). Το καθένα ζυγίζει μόνο 8.6γρ...

Επίσης μου βγάζουν την ψυχή οι σύνδεσμοι των καλυμμάτων με την άτρακτο. Για να τα καταφέρω έχω σκανάρει 3Δ  την άτρακτο και με ειδικό πρόγραμμα επεξεργασίας κατάφερα να δώσω την μορφή που πρέπει και να εκτυπώσω το μάστερ. Το σχετικό κομμάτι από ανθαρακονήματα φαίνεται στο πάνω μέρος της φωτό (είναι γκρίζο λόγω surfacer).

Αυτά προς το παρόν.
Το πρότζεκτ κάθε άλλο παρά έχει εγκαταλειφθεί απλώς θέλει πολύ χρόνο από αυτόνν που δεν έχω... :D
Ελπίζω την επόμενη φορά να έχω βάλει τα πριτσίνια και τα κομμάτια επάνω στο ελικόπτερο. Τα σκέλη προσγείωσης ίσως ήταν αυτά που μου πήραν τον πιο πολύ χρόνο διότι είναι φτιαγμένα από το μηδέν, δεν υπάρχει πουθενά έτοιμο τίποτα ειδικά γι'αυτό το μοντέλο σκελών. Και τα άλλα που υπάρχουν έχουν λάθος γεωμετρία.

Χαιρετίματα!







Και ο εκτυπωτής (ιδιοκατασκευή βασισμένη στο σχέδιο mUVe3d αλλά με "πειραγμένα μηχανικά μέρη και λογισμικό):

Αποσυνδεδεμένος dsamba

  • d-ημήτρης samba-νης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1555
  • Age: 68
  • Τόπος: Πεύκη
  • NH-90 TGRA
    • ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΣΤΡΑΤΟΥ (ανεπίσημη ιστοδελίδα)
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #55 στις: Ιούνιος 19, 2016, 11:50:51 πμ »
Καλημερα!

Τι να πω... σε βρισκω πολύ προχωρημενο τεχνικά.

Και φυσικα μαζευεις εμπειρίες .... Τελεια

Προσωπικά αναμενω την επόμενη παρουσία σου εδω!

Καλή Κυριακή

 ::salut::


      ΤΟ ΙΠΤΑΣΘΑΙ ΤΟΛΜΗΡΟΝ
 http://armyaviation.wordpress.com

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #56 στις: Ιούνιος 20, 2016, 07:51:56 πμ »
Καλημέρα Συνονόματε,

Όταν ξεκίνησα το μοντέλο δεν είχα καλή αντίληψη της δυσκολίας.
Πέρα από την έλλειψη χρόνου είναι πολλές λεπτομέρειες που δύσκολα αναπαράγονται και χρειάζονται δουλειά.
Χωρίς τις φωτογραφίες που μου έστειλες θα ήταν αδύνατον να φτάσω στο σωστό αποτέλεσμα.

Τα σκέλη προσγείωσης ξαναέγιναν με μικρότερη διάμετρο "σωλήνων" (10χιλ έναντι 12 χιλιοστών πριν). Αυτήν τη φορά οι "σωλήνες" είναι συμπαγείς για μεγαλύτερη αντοχή (αλουμίνιο). Όλη η διαδικασία λυγίσματος και τρυπήματος των σωλήνων επαναλήφθηκε από την αρχή όμως με μεγαλύτερη ακρίβεια ιδιαίτερα για το τρύπημα όπου χρησιμοποίησα άλλη τεχνική. Για να θυμίσω τα σκέλη έχουν κλίση προς τα εμπρός γύρω στις 12 μοίρες και σχηματίζουν κατά τον εγκάρσιο άξονα κλίση περίπου 60 μοιρών (απ'όσο μπόρεσα να μετρήσω και από τις φωτογραφίες τις δικές σου αλλά και τις δικές μου από ένα άλλο Jet Ranger εδώ στα ξένα). Θα ανεβάσω και γι'αυτά φωτογραφίες σύντομα.

Από τις δύσκολες δουλειές μένει  να σχεδιαστούν τα καλύμματα των σκελών μπροστά (φωτογραφίες πάλι από το ebay κάτω και μία δικιά σου, κυκλωμένα).
Η σχεδίαση των πίσω έχει γίνει (φωτογραφίες δίνω πιο πάνω στο προηγούμενο μήνυμα).






Θα πέσει ξενύχτι πάλι  :D

 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #57 στις: Ιούνιος 20, 2016, 06:33:29 μμ »
Μερικές ακόμη φωτογραφίες από την βάση του στροβοσκοπίου στο κάθετο σταθερό επίσης με 3Δ εκτύπωση.

Δείχνω επίσης το δίκτυ στα καλύμματα του κινητήρα. Ο λόγος είναι ότι στην αγορά του τ/κ μοντελισμού δεν βρίσκει κανείς δίκτυ με τις σωστές διαστάσεις των οπών για την κλίμακα. Κι αυτό που βρίσκει είναι ακριβό.

Ήμουν έτοιμος ν'αρχίσω να εκτυπώνω και το δίκτυ όπου μια μέρα στην κουζίνα ήρθε η ανακάλυψη!
Υπάρχουν καλύμματα για τηγάνια δικτυωτά που έχουν πολύ μικρές οπές για να μην πιτσιλάνε τα λάδια τριγύρω.
Ερώτηση: "Αγάπη μου μπορώ να πάρω ένα από τα δύο προστατευτικά για το... ελικόπτερο;!"
Απάντηση της συζύγου με βλέμμα "δολοφονικό": "Ακόμα κι αυτό για το ελικόπτερο;;;!! Να δούμε τί άλλο θα κάνεις!"
Περιττό να πω πως αν στην θέση του ελικοπτέρου ήταν άλλη γυναίκα θα την μισούσε λιγότερο...!  :mrgreen:



Αυτά για την ώρα, θα έχει και άλλα σε μερικές μέρες.
 ::salut::






Αποσυνδεδεμένος dsamba

  • d-ημήτρης samba-νης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1555
  • Age: 68
  • Τόπος: Πεύκη
  • NH-90 TGRA
    • ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΣΤΡΑΤΟΥ (ανεπίσημη ιστοδελίδα)
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #58 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 10:41:48 πμ »
Πέρσαν οι "μερικές μερες" ... πως οδεύουμε?


      ΤΟ ΙΠΤΑΣΘΑΙ ΤΟΛΜΗΡΟΝ
 http://armyaviation.wordpress.com

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #59 στις: Σεπτέμβριος 12, 2016, 09:36:22 πμ »
Καλημέρα, έχεις δίκιο. Θα κοιτάξω ν'ανεβάσω καινούργιες φωτογραφίες αυτή τη βδομάδα.
Είχα προβλήματα με την εφαρμογή των μαρσπιέ (εφαλτήρια στα ελληνικά;) στα σκέλη προσγείωσης. Επίσης τα καλύμματα από ανθρακονήματα βγήκαν πολύ φαρδύτερα απ'ότι πρέπει και έπρεπε να ξαναεκτυπώσω τα καλούπια σωστά.

Ελπίζω σήμερα το βράδυ, δεν θέλω να υπόσχομαι διότι με τη δουλειά και την οικογένεια τέτοιου είδους υποσχέσεις είναι λίγο κενό γράμμα...

 ::salut::

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #60 στις: Σεπτέμβριος 13, 2016, 12:10:47 πμ »
ΟΚ, μερικές φωτογραφίες από τις πρόσφατες εργασίες, οι περισσότερες για διόρθωση των κομματιών που φτιάχθηκαν για να ταιριάζουν στην κλίμακα και στο σύνολο.
Όπως είπα τα μαρσπιέ ξανασχεδιάστηκαν και ξαναεκτθπώθηκαν διότι υπήρχε πρόβλημα εφαρμογής και ελφρώς πρόβλημα κλίμακας.

Η μεγάλη κεραία δίπλα από τον κόπτη καλωδίων ξαναέγινε επίσης λόγω κακής γεωμετρίας.

Τα καλούπια για τις "ποδιές" των σκελών προσγείωσης επανεκτυπώθηκαν και θα ξαναγίνουν με ανθρακονήματα διότι οι προηγούμενες ήταν λάθος (πιο φαρδιές) και δεν έδεναν καθόλου με τα μαρσπιέ.

Μερικά άλλα μικρά κομμάτια εκτυπωθηκαν (θυρίδες πρόσβασης στους σερβομηχανισμούς ελέγχου, άγκιστρα πρόσδεσης, πλαίσιο οπίσθιου φωτός, σωλήνας πιτό κλπ). Η αριστερή θυρίδα πρόσβασης για έλεγχο των σέρβο στην αρχή ανοίχθηκε πιο μπροστά απ'ότι έπρεπε και αναγκαστικά η τρύπα έκλεισε (πάλι ανθρακονήματα και στοκάρισμα) και ξανανοίχτηκε πιο πίσω...

Οι εισαγωγές αέρα εμπρός από το κόκπιτ είναι ελαφρώς μακρύτερες απ'ότι πρέπει και θα διορθωθούν.

Το κάθετο σταθερό τροποποιήθηκε με φύλλο πλαστικού για να είναι πιο αληθοφανές. Το στροβοσκόπιο μπήκε στην θέση του.
Τα σκέλη προσγείωσης φτιάχτηκαν ξανά με αλουμινένιες ράβδους 10χιλ και η γεωμετρία προσέχθηκε ιδιαίτερα. Μερικές φωτογραφίες από την ευθυγράμμιση δείχνουν μέρος της διαδικασίας (καλίμπρα, ούτε φαναρτζής να ήμουν  :mrgreen: ).

Έχω και άλλα να δείξω αλλά επειδή είμαι στο πόδι από τα άγρια χαράματα θα τα αναεβάσω αύριο (μάλλον).

 ::salut::


























Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #61 στις: Σεπτέμβριος 13, 2016, 12:27:04 πμ »
Πιο κάτω μια φωτογραφία από αυτό που θα είναι η "τελική πινελιά" στο μοντέλο, το λογότυπο Agusta-Bell Jet Ranger II που εκτυπώθηκε δοκιμαστικά.
Προέρχεται από φωτογραφία του συνήθους υπόπτου η οποία πέρασε τα 40 κύματα με το Gimp ώσπου να μετατραπεί σε ασπρόμαυρη με αντίθεση μόνο πάνω στο λογότυπο...
Η άλλη λύση θα ήταν να φτιάξω το 3Δ μοντέλο του λογότυπου από το 0 αλλά δυστυχώς δεν βρήκα τις κατάλληλες γραμματοσειρές.

























Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #62 στις: Σεπτέμβριος 14, 2016, 01:22:14 πμ »
Μερικές ακόμα φωτογραφίες.

Η πλατιά κεραία πίσω κολλήθηκε αφού ξαναεκτυπώθηκε (μικρές αλλαγές).

Φαίνεται και το κάλυμμα το φωτός πίσω.

Τα σκέλη προσγείωσης καθώς και τα πέδιλα ξαναέγιναν και σε μία από τις φωτογραφίες φαίνεται η εφαρμογή κυρτού κομματιού της ποδιάς για τα σκέλη.

Η μπροστινή κεραία δίπλα από το κόπτη καλωδίων είναι η διορθωμένη.

Οι εξαγωγές των κινητήρων ξαναφτιάχτηκαν διότι οι προηγούμενοι φαίνονταν λίγο μικροί.

Μια πρώτη προσπάθεια για το ψυγείο λαδιού στην "καμπούρα" φαίνεται σε μία από τις φωτογραφίες. Οι ψύκτρες δεν έχουν καλή ανάλυση, χρειάζεται ν'αλλάξω τις παραμέτρους εκτύπωσης για να βελτιωθεί η ανάλυση.










Αποσυνδεδεμένος dsamba

  • d-ημήτρης samba-νης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1555
  • Age: 68
  • Τόπος: Πεύκη
  • NH-90 TGRA
    • ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΣΤΡΑΤΟΥ (ανεπίσημη ιστοδελίδα)
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #63 στις: Σεπτέμβριος 15, 2016, 11:54:54 πμ »
Bravo Monsieur!

Υπεροχα. Θα γίνει τέλειο! Καλή δυναμη και καλή συνεχεια ....

ΔΣ


      ΤΟ ΙΠΤΑΣΘΑΙ ΤΟΛΜΗΡΟΝ
 http://armyaviation.wordpress.com

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #64 στις: Σεπτέμβριος 25, 2016, 03:04:53 πμ »
Γεια χαρά!

Αφού κανένα 3Δ μοντέλο δεν "έκατσε" καλά για το κάλυμμα στην "ρίζα" του εμπρός σκέλους δούλεψε το "παλιά μου τέχνη κόσκινο":
πηλός, υπομονή και γλυπτική.
Το ίδιο βλέπω να κάνω και για το πίσω σκέλος. Όταν γίνουν τα μοντέλα θα δω με ποια τεχνική θα τα αντιγράψω και θα τα αντιστρέψω για την αριστερή μεριά.


Τελικά δεν του φαίνεται αλλά έχει τρελή δουλειά τούτο το μοντέλο. Και κοιτώντας τις φωτογραφίες από τις θύρες επιβίβασης τυχαία ανακάλυψα ότι είναι στρογγυλεμένες και στις άλλες άκρες (το μοντέλο δίνει λάθος τις θύρες με οξεία γωνία, δείτε τις φωτό κάτω)  ::eusa_wall::

Τρία χρόνια και ακόμα (με δουλειά μισό ΣΚ κάθε βδομάδα και αν. Πού να βγει έργο... :-) )

Αν μπορέσω θ'ανεβάσω και άλλα.

Χαιρετίματα
 ::salut::








Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #65 στις: Νοέμβριος 06, 2016, 11:30:14 μμ »
Γειά χαρά σε όλους,

Αφού με παίδεψαν όσο κανένα άλλο κομμάτι, τελικά κατάφερα να φτιάξω τα καλούπια από τα καλύμματα στις "ρίζες" των μπροστινών σκελών. Η λύση ήρθε τελικά (πάλι) από τον υπολογιστή και πιο συγκεκριμένα από το πρόγραμμα της Autodesk Fusion 360 το οποίο επιτρέπει την δημιουργία αντικειμένων με δύσκολο σχήμα χρησιμοποιώντας καμπύλες T-spline. Αυτό που δεν μπορούσα να κάνω για μήνες το έκανα σε 2 μέρες.


Πρώτα ψηφιοποιήθηκε (3Δ σάρωση) η επιφάνεια του μοντέλου για να το έχω ως αναφορά για τις διαστάσεις αλλά και την καμπυλότητα της ατράκτου στο συγκεκριμένο μέρος. Στις παρακάτω φωτογραφίες μπορείτε να δείτε το πραγματικό εξάρτημα και την πολυπλοκότητα του σχήματος. Μετά ήταν απλά θέμα λίγων ωρών για να γίνει το 3Δ μοντέλο στον υπολογιστή και τελικά να δημιουργηθεί με την στερεολιθογραφία ρητίνης.

Τώρα μένει να γίνουν αντίγραφα και μετά εποξική ρητίνη και ανθρακονήματα όπως έγιναν και τα υπόλοιπα καλύμματα (φωτό πιο κάτω).







Και τα πραγματικά κομμάτια (από δημοπρασία στο e-bay):





Αποσυνδεδεμένος dsamba

  • d-ημήτρης samba-νης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1555
  • Age: 68
  • Τόπος: Πεύκη
  • NH-90 TGRA
    • ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΣΤΡΑΤΟΥ (ανεπίσημη ιστοδελίδα)
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #66 στις: Νοέμβριος 07, 2016, 12:25:53 πμ »
Μπράβο, τι να πω!

Δουλεια σε βαθος!

Καλή συνεχεια


      ΤΟ ΙΠΤΑΣΘΑΙ ΤΟΛΜΗΡΟΝ
 http://armyaviation.wordpress.com

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #67 στις: Νοέμβριος 14, 2016, 09:59:29 μμ »
Γεια σε όλους!

Προχωράω λίγο πιο γρήγορα τελευταία μιας και το πρόβλημα με τα καλύμματα έχει ουσιαστικά λυθεί.
Δείτε στις φωτογραφίες πιο κάτω τα τελευταία νέα.
Τα καλύμματα εμπρός έγιναν από υαλονήματα τελικά μιας και ήταν πιο εύκολο και ουσιαστικά δεν αλλάζει τίποτα ως προς το βάρος.

Έφτιαξα και μια πρώτη έκδοση του καλύμματος των σκελών εμπρός ακριβώς κάτω από την άτρακτο (αυτό έγινε με ανθρακονήματα).
Βγήκε λίγο μεγαλύτερο απ'ό,το έπρεπε αλλά είμαι στον σωστό δρόμο.

Περισσότερα σε λίγες μέρες.

 ::salut::












Αποσυνδεδεμένος dsamba

  • d-ημήτρης samba-νης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1555
  • Age: 68
  • Τόπος: Πεύκη
  • NH-90 TGRA
    • ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΣΤΡΑΤΟΥ (ανεπίσημη ιστοδελίδα)
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #68 στις: Νοέμβριος 15, 2016, 12:02:49 πμ »
Πολύ καλός λέμε...!


      ΤΟ ΙΠΤΑΣΘΑΙ ΤΟΛΜΗΡΟΝ
 http://armyaviation.wordpress.com

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #69 στις: Νοέμβριος 20, 2016, 01:43:42 πμ »
Γεια σε όλους.

Δοκιμές εφαρμογής στα σκέλη προσγείωσης. Αρχίζει να μοιάζει λίγο με τα μεγάλα "αδερφάκια" του στον ΕΣ.
Το κάλυμμα στην ρίζα του σκέλους πίσω δεν το σχεδίασα ακόμη, ίσως σε μερικές μέρες να είναι έτοιμο.

 ::salut::






Αποσυνδεδεμένος dsamba

  • d-ημήτρης samba-νης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1555
  • Age: 68
  • Τόπος: Πεύκη
  • NH-90 TGRA
    • ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΣΤΡΑΤΟΥ (ανεπίσημη ιστοδελίδα)
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #70 στις: Νοέμβριος 20, 2016, 09:34:52 πμ »
Καλημερα

Αξίζει τον κόπο ή αναμονή!!!

Καλή συνέχεια!


      ΤΟ ΙΠΤΑΣΘΑΙ ΤΟΛΜΗΡΟΝ
 http://armyaviation.wordpress.com

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #71 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 11:45:10 μμ »
Γεια χαρά!

Επανέρχομαι με νεό υλικό. Τα καλύμματα έχουν ουσιαστικά ολοκληρωθεί.
Απομένουν μερικά μικρά κομμάτια να φτιαχτούν (για το εξωτερικό του Ε/Π, το κόκπιτ θέλει ακόμα δουλειά, έχω φτιάξει μόνο τον κεντρικό πίνακα οργάνων) και μετά αρχίζει η επιχείρηση πριτσίνια... :mrgreen:

Μου λείπει μια καλή φωτογραφία του κάτω μέρους του Ε/Π. Υπάρχουν θυρίδες από κάτω και μία είδους κεραία (;) σε σχήμα δίσκου ακριβώς μπροστά από το εμπρός σκέλος κάτω από την άτρακτο αλλά δεν γνωρίζω πολλά (δ. φωτογραφία πιο κάτω που βρήκα στο ίντερνετ). Αν υπάρχει υλικό θα ήταν παραπάνω από ευπρόσδεκτο.



Ελπίζω σύντομα να έχω νεότερα!

 ::salut::


Το πρόγραμμα Fusion 360 από την Autodesk ήταν "όλα τα λεφτά" όσον αφορά την σχεδίαση των καλυμμάτων.
Για χρήση προσωπική και χόμπυ είναι δωρεάν για ένα χρόνο και επίσης δωρεάν ανανεώσιμο για όσο θέλει κανείς ακόμα κι αν έχει "μικρή" επιχείρηση (τζίρος <100χιλ ευρώ αν δεν κάνω λάθος)! Το συστήνω ανεπιφύλακτα για όποιον ενδιαφέρεται.





Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #72 στις: Φεβρουάριος 04, 2017, 02:45:56 πμ »
Γεια χαρά σε όλους και Καλή Χρονιά έστω και καθυστερημένα.

Μερικές φωτογραφίες από τις τελευταίες εργασίες στο ελικόπτερο. Τα σκέλη προσγείωσης είναι σχεδόν έτοιμα (λοίπουν μόνο τα μικρά καλύμματα των σωλήνων στην ένωση με τα πέδιλα).

Προχώρησαν οι εργασίες στο πάνω μέρος με την κεραία και τον κόπτη καλωδίων. Τα μπουλόνια μένει να κοπούν στο σωστό μήκος και να προστεθούν τα ψεύτικα γύρω από την βάση του κόπτη.

Το "στέρνο" του αλεξίνεμου φτιάχτηκε από την αρχή (3Δ εκτύπωση) διότι ο κόπτης καλωδίων δεν έβρισκε την σωστή κλίση.

Υαλοκαθαριστήρες σχεδόν έτοιμοι καθώς και άλλα εξαρτήματα (καινούργιες χειρολαβές, μαρσπιέ κτλ), όπως πάντα σχεδιασμένα από το μηδέν και με βάση φωτογραφίες και τελική 3Δ εκτύπωση.

Τα πριτσίνια άρχισαν να βρίσκουν την θέση τους σιγά σιγά. Χρειάζομαι να φτιάξω τις βίδες ασφαλείας Dzus και μερικά άλλα μικροεξαρτήματα στο κάτω μέρος της ατράκτου.

Πολλούς χαιρετισμούς. Ελπίζω να τελειώσει φέτος!  :mrgreen:
















téléchargement de photos

Αποσυνδεδεμένος dsamba

  • d-ημήτρης samba-νης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1555
  • Age: 68
  • Τόπος: Πεύκη
  • NH-90 TGRA
    • ΑΕΡΟΠΟΡΙΑ ΣΤΡΑΤΟΥ (ανεπίσημη ιστοδελίδα)
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #73 στις: Φεβρουάριος 04, 2017, 09:15:45 πμ »
Fantastico!

Ερωτηση: Τα σκί με τους πλωτήρες ανάγκης θα εχουν διαφορετική διαμόρφωση απο οτι φαινονται? Γιατι το χείλος προσβολής μου φαίνεται περίεργο στις φωτο

Καλή συνέχεια!


      ΤΟ ΙΠΤΑΣΘΑΙ ΤΟΛΜΗΡΟΝ
 http://armyaviation.wordpress.com

Αποσυνδεδεμένος hellenicopter

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 468
  • Τόπος: Τί Λωζάννη, τί Κοζάνη...
  • A.S.A.P.: As Scale As Possible
    • Hellenicopter
Απ: ΑΒ-206Β ΕΣ κλίμακα 1:5.7, κιτ Vario, Trex700/800E
« Απάντηση #74 στις: Φεβρουάριος 04, 2017, 11:45:43 πμ »
Καλημέρα,

Το καταλαβαίνω για το χείλος προσβολής όμως η στερεομετρία των σκι το υπαγορεύει (σπαζοκεφαλιά που μου πήρε πολύ καιρό για να την λύσω, σωστά, νομίζω). Αν προσέξει κανείς και τις φωτογραφίες του πραγματικού το χείλος φαίνεται να διευρύνεται διότι αλλιώς η κατακόρυφη πλευρά που εφάπτεται στο κεκλιμένο μέρος δεν θα ευθυγραμίζονταν με την κατακόρυφη πλευρά του κυρίως πέδιλου. Θα ανεβάσω φωτογραφίες από τις αποτυχημένες κατασκευές των πεδιλων ώστε να γίνει πιο σαφές.

Μόλις βρω χρόνο θα ανεβάσω κι άλλο υλικό.
 ::salut::

Tags: