Αποστολέας Θέμα: UH-34D HT-8 1968 (Italeri 1/72)  (Αναγνώστηκε 3858 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3686
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
UH-34D HT-8 1968 (Italeri 1/72)
« στις: Απρίλιος 14, 2021, 10:51:44 μμ »
Άλλη μια in progress κατασκευή, αυτή τη φορά ελικόπτερο. Ξεκίνησε αρχές Νοεμβρίου 2020 σαν spin off κατασκευή ανάμεσα στις υπόλοιπες. Η ιδέα ήταν μέσα σε 2 εβδομάδες να το έχω τελειώσει , να το έφτιαχνα out of the box χωρίς καμία βελτίωση κτλ κτλ και λόγω κάποιων ημερών που θα είχα χώρο και χρόνο ελεύθερο για βάψιμο να τα έδινα όλα να το τελείωνα.
Τελικά το λοκντάουν στα μισά του Νεόμβρη με το ταυτόχρονο κλείσιμο των παιδικών σταθμών, ανέτρεψε τα σχέδιά μου για το βάψιμο, ενώ τελικά ασχολήθηκα και λίγο παραπάνω μαζί του με μικροπροσθήκες. Το μοντέλο κατασκευαστικά έχει τελειώσει, μένει το βάψιμο, χαλκομανίες, βερνίκια και τελική συναρμολόγηση.

Παρακάτω στο λινκ το album για όσους ενδιαφέρονται με πολλά αεροπορικά θέματα και λίγη νοσταλγία...
Σκρολάροντας κάτω με τον κέρσορα, θα βρείτε και το πραγματικό ελικόπτερο "141" UH-34D BuNo 149389, της μοίρας HT-8 το 1968.
 ::arrowred:: https://www.dhc-2.com/Monthan_Memories.html




Συνεχίζεται...

 ::salut::

Νώντας

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7246
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: UH-34D HT-8 1968 (Italeri 1/72)
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 15, 2021, 09:44:42 πμ »
Να πάρουμε τον μικρό για ένα σαββατοκύριακο να βάψεις με την ησυχία σου;

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3686
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: UH-34D HT-8 1968 (Italeri 1/72)
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 15, 2021, 11:10:38 πμ »
Να πάρουμε τον μικρό για ένα σαββατοκύριακο να βάψεις με την ησυχία σου;

Χαχαχα!! Babysitting for modellers!! Καλή ιδέα!!
...μου θυμίζει την ταινία με τους τρεις μπαμπάδες που άνοιξαν παιδικό σταθμό!!  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

Κάτι θα κάνω πιστεύω τώρα που καλοκαιριάζει. Θα στεγνώνουν και γρήγορα τα χρώματα!!  ::glossa:: :lol:
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος The Saint

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 643
  • Age: 45
  • Τόπος: Κορυδαλλός
  • modelclub.gr
Απ: UH-34D HT-8 1968 (Italeri 1/72)
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 15, 2021, 08:06:48 μμ »
Ωραιότατο θέμα και ως τώρα κατασκευή! Το στροφείο πώς το έκανες κλειστό; Το δίνει το κιτ;
"...ούτως εξ ιστορίας αναιρεθείσης της αληθείας το καταλειπόμενον αυτής ανωφελές γίνεται διήγημα".
Πολύβιος, Ιστορίαι 1.14.4-7

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: UH-34D HT-8 1968 (Italeri 1/72)
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 16, 2021, 01:21:04 πμ »
ΘΕΜΑΤΑΡΑ ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ :!: :!: :!:
Ιδίως με το βάψιμο που θα κάνεις.
Πολύ ωραία η δουλειά σου μέχρι εδώ Νώντα ::thumbleft::
Να σου πώ την αλήθεια έχω κι εγώ το 48άρι μανάρι της καραμούζας και με τρώει το χέρι μου, εδώ και πολύ καιρό να το ξεκινήσω, αλλά δε το αποφασίζω. Άσε που έχω και δίλλημα για το βάψιμο: Το αμερικάνικο ή το τζαπονέζικο :mrgreen:



Καλά βαψίματα :!:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3686
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: UH-34D HT-8 1968 (Italeri 1/72)
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 16, 2021, 09:39:49 πμ »
Saint και Μάνο σας ευχαριστώ πολύ!!  ::salut::

Το στροφείο πώς το έκανες κλειστό; Το δίνει το κιτ;

Το στροφείο το κιτ δεν το έδινε κλειστό.
Εγώ γενικά έχω μια τάση στις κατασκευές μου σε όλα τα ναυτικά θέματα, τις πτέρυγες και τα στοφεία να τα αναπαριστώ σε αναδιπλωμένη θέση ως είθισται όταν είναι σταθμευμένα και νομίζω έτσι είναι και πιο εντυπωσιακά στο μάτι.
Διαμορφώθηκαν με κόψιμο στο κατάλληλο σημείο και με κομμάτια πλαστικού φτιάχτηκε ο μηχανισμός (μεντεσέδες), βάσει φωτογραφιών του πραγματικού. Πρέπει να βγάλω κοντινές φωτογραφίες.
Για το συγκεκριμένο βέβαια αμφιβάλλω όταν ήταν σταθμευμένο να ήταν σύνηθες να αναδιπλώνεται το στροφείο του λόγω ύπαρξης αρκετού χώρου, αλλά το παρέβλεψα γιατί ο δικός μου χώρος στο ράφι αυτή τη στιγμή είναι περιορισμένος.  :lol:

Να σου πώ την αλήθεια έχω κι εγώ το 48άρι μανάρι της καραμούζας και με τρώει το χέρι μου, εδώ και πολύ καιρό να το ξεκινήσω, αλλά δε το αποφασίζω. Άσε που έχω και δίλλημα για το βάψιμο: Το αμερικάνικο ή το τζαπονέζικο :mrgreen:
 ΜΦΧ

Μάνο ξεκίνα το άμεσα να το ευχαριστηθείς!! Και το κιτ της Trumpeter είναι πολύ καλό αν δεν κάνω λάθος!!
Και οι δύο παραλλαγές που αναφέρεις είναι πολύ εντυπωσιακές. Το ίδιο δίλημμα είχα κι εγώ για να το κάνω Αμερικάνικο ή Ιταλικό που είναι παραπλήσιο με το Ιαπωνικό που θες κι εσύ. Είναι πανέμορφα άσχημο ελικόπτερο και έχω μέλλον με αυτό...και στην Αμερικανική εκδοχή και στην Εγγλέζικη... :D

 ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος nino1969

  • Τα θέλω ΟΛΑ ... γιατρέ μου ...
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 6676
  • Age: 54
  • Τόπος: Σώμα ΑΘΗΝΑ - ψυχή & πνεύμα στ'Ανάπλι
  • IPMS 1099 / MC 369
Απ: UH-34D HT-8 1968 (Italeri 1/72)
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 16, 2021, 11:10:45 πμ »
Από τα ομορφότερα και πιο αγαπημένα ελικόπτερα που υπήρξαν ποτέ.
Νώντα είσαι σίγουρος ότι δεν είναι σε 1/48 αλλά 72άρι;  :lol: Έχεις κάνει δουλειά και βελτίωση που άνετα παραπέμπει σε μεγαλύτερο!
Αδημονώ να πέσει χρώμα  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Sakis900

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1453
Απ: UH-34D HT-8 1968 (Italeri 1/72)
« Απάντηση #7 στις: Απρίλιος 16, 2021, 03:56:04 μμ »
Εντυπωσιακή η δουλειά σου Νώντα! Το πριτσίνωμα «επαγγελματικό» και όσο για τα scratch  :roll: ::thumbleft::

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: UH-34D HT-8 1968 (Italeri 1/72)
« Απάντηση #8 στις: Απρίλιος 16, 2021, 05:22:13 μμ »
Πολύ ωραία δουλειά,το απογείωσες το καημένο το italeri!! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3686
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: UH-34D HT-8 1968 (Italeri 1/72)
« Απάντηση #9 στις: Απρίλιος 16, 2021, 09:50:26 μμ »
Από τα ομορφότερα και πιο αγαπημένα ελικόπτερα που υπήρξαν ποτέ.
Νώντα είσαι σίγουρος ότι δεν είναι σε 1/48 αλλά 72άρι;  :lol: Έχεις κάνει δουλειά και βελτίωση που άνετα παραπέμπει σε μεγαλύτερο!
Αδημονώ να πέσει χρώμα  ::salut::

Ουπςςςς με τσακώσανε!!  :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Ευχαριστώ πολύ Νίνο για καλά σου λόγια!! Χαίρομαι που βλέπω ξανά κατασκευές σου και ας μην έχω ιδέα από οχήματα. ::salut::

Εντυπωσιακή η δουλειά σου Νώντα! Το πριτσίνωμα «επαγγελματικό» και όσο για τα scratch  :roll: ::thumbleft::

Να σαι καλά Σάκη, σε ευχαριστώ πολύ!! Το πριτσίνωμα έχει και τα λαθάκια του, αλλά στα τόσα που είναι στο σύνολο ελπίζω να μην κάνουν μπαμ στο τέλος. Τώρα που το σκέφτομαι , στο μέλλον θα πρέπει να κάνω ακριβώς το ίδιο πριτσίνωμα σε άλλα 4... ::eusa_wall::  :lol: ::salut::

Πολύ ωραία δουλειά,το απογείωσες το καημένο το italeri!! ::salut::

Να σαι καλά Στάθη, σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια!! Αν και δεν του φαίνεται και έχει κάποιες ελλείψεις, είναι ωραίο κιτ , όπως όλα τα ελικόπτερα της Ιταλέρι. Μακάρι να πάει καλά μέχρι τέλους.  ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2804
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: UH-34D HT-8 1968 (Italeri 1/72)
« Απάντηση #10 στις: Απρίλιος 16, 2021, 10:38:47 μμ »
Έχε χάρη που δεν μπορώ να μοντελάρω λόγω της μικρής αλλιώς θα σου έλεγα εγώ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:  Ζηλεύωωωωωω!!!
Εννοείται πως έχω και το ίδιο κιτ στο ράφι...το είχα πάρει για να το κάνω out of the box κάποια στιγμή γιατί έχω και το 48αρι της Hobby Gallery (κιτάρα) για να ασχοληθώ εκεί περισσότερο :mrgreen:
Έχεις κάνει πολύ ωραία σκρατσοδουλειά πάντως! Όσο για την οροφή δεν το είχα προσέξει καν...καλά για τα κενά τί να πω...κλασσική ιταλέρι στα ελικόπτερα..δεν αλλάζει με τίποτα :mrgreen:
 ::salut:: ::salut:: ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3686
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: UH-34D HT-8 1968 (Italeri 1/72)
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 16, 2021, 11:16:23 μμ »
Έχε χάρη που δεν μπορώ να μοντελάρω λόγω της μικρής αλλιώς θα σου έλεγα εγώ :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:  Ζηλεύωωωωωω!!!
Εννοείται πως έχω και το ίδιο κιτ στο ράφι...το είχα πάρει για να το κάνω out of the box κάποια στιγμή γιατί έχω και το 48αρι της Hobby Gallery (κιτάρα) για να ασχοληθώ εκεί περισσότερο :mrgreen:
Έχεις κάνει πολύ ωραία σκρατσοδουλειά πάντως! Όσο για την οροφή δεν το είχα προσέξει καν...καλά για τα κενά τί να πω...κλασσική ιταλέρι στα ελικόπτερα..δεν αλλάζει με τίποτα :mrgreen:
 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Χαχα!! Έτσι ακριβώς κι εγώ τα προηγούμενα χρόνια! Το κατασκευαστικό μοντελάρισμα σταδιακά επανήλθε υπό προϋποθέσεις, τα βαψίματα πλέον μόνο όταν είμαι μόνος στο σπίτι.
Σε ευχαριστώ πολύ Αλέξανδρε για τα καλά σου λόγια!! Για την οροφή δεν είναι το μόνο. Και το Hobby Boss που είναι σχεδόν ολόιδιο σαν σχεδίαση και πάλι δεν την παρέχει... :roll:
Παρά τα κενά του (Οκ γνωρίζεις ότι είναι Ιταλέρι), είναι απολαυστικό κιτ ακόμα και out of the box. Ξεκίνα το και θα με θυμηθείς!!  ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3686
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: UH-34D HT-8 1968 (Italeri 1/72)
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 17, 2021, 05:18:00 μμ »
Συνέχεια με πιο κοντινές φωτογραφίες από τον ρότορα και του μοντέλου γενικότερα.



Συνεχίζεται...

 ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος sluff

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3864
  • Age: 44
  • Τόπος: ΒΟΛΟΣ
  • ΣΤΑΘΗΣ
Απ: UH-34D HT-8 1968 (Italeri 1/72)
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 17, 2021, 06:23:47 μμ »
Εκπληκτική δουλειά,ψιλοζηλεύω!! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2804
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: UH-34D HT-8 1968 (Italeri 1/72)
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 17, 2021, 07:44:24 μμ »
Εξαιρετική δουλειά,ειδικά στο folding system τα έδωσες όλα...είναι σαν το πραγματικό να ξέρεις..και επίσης χαίρομαι για την υπομονή σου που έφτιαξες ακόμα και τη ράβδο συγκράτησης των πτερύγων!
 ::keep_mod::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1513
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: UH-34D HT-8 1968 (Italeri 1/72)
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 17, 2021, 09:38:01 μμ »
Για να μάθουμε κάτι και σήμερα, θα το βάψεις  πρώτα άσπρο και μετα το βασικό, για να έχεις κάτι σαν φωτίσματα από κάτω  ανάλογα τη στρώση που θα ψεκάσεις στο  βασικο,  Η υπάρχει κάποιος άλλος λόγος ; πχ chipping ;

Κατά τα άλλα, νομίζω οτι η κατασκευή τα σπάει ! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος The Saint

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 643
  • Age: 45
  • Τόπος: Κορυδαλλός
  • modelclub.gr
Απ: UH-34D HT-8 1968 (Italeri 1/72)
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 17, 2021, 10:18:38 μμ »
Πολύ όμορφη η δουλειά σου σε αυτό το ασχημόπαπο! Πραγματικά από τα λίγα ελικόπτερα που θέλω να φτιάξω. Καλά βαψίματα.
"...ούτως εξ ιστορίας αναιρεθείσης της αληθείας το καταλειπόμενον αυτής ανωφελές γίνεται διήγημα".
Πολύβιος, Ιστορίαι 1.14.4-7

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: UH-34D HT-8 1968 (Italeri 1/72)
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 18, 2021, 06:36:00 πμ »
Για να μάθουμε κάτι και σήμερα, θα το βάψεις  πρώτα άσπρο και μετα το βασικό, για να έχεις κάτι σαν φωτίσματα από κάτω  ανάλογα τη στρώση που θα ψεκάσεις στο  βασικο,  Η υπάρχει κάποιος άλλος λόγος ; πχ chipping ;

Κατά τα άλλα, νομίζω οτι η κατασκευή τα σπάει ! ::salut::
Για να αποδοθεί με τη σωστή του τονικότητα το πορτοκαλί (και όχι πιο μουντό) και για να μην χρειαστούν πολλά χέρια :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: UH-34D HT-8 1968 (Italeri 1/72)
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 18, 2021, 11:42:04 πμ »
Πολύ ωραία δουλειά στις προσθήκες υπερλεπτομέρειας. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3686
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: UH-34D HT-8 1968 (Italeri 1/72)
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 18, 2021, 12:32:26 μμ »
Εκπληκτική δουλειά,ψιλοζηλεύω!! ::salut::

Να σαι καλά Στάθη, σε ευχαριστώ πολυ!!  ::salut::

Εξαιρετική δουλειά,ειδικά στο folding system τα έδωσες όλα...είναι σαν το πραγματικό να ξέρεις..και επίσης χαίρομαι για την υπομονή σου που έφτιαξες ακόμα και τη ράβδο συγκράτησης των πτερύγων!
 ::keep_mod::

Ευχαριστώ και πάλι Αλέξανδρε!! Αφού το βάψιμο εκ των πραγμάτων αργούσε, είπα να τα δώσω όλα στο κατασκευαστικό. Ο μηχανισμός αναδίπλωσης δεν είναι τέλειος, έγινε πιο απλοϊκός σε σχέση με τον πραγματικό, αλλά για τα δικά μου δεδομένα είναι αποδεκτός κι έτσι.  ::salut::

Για να μάθουμε κάτι και σήμερα, θα το βάψεις  πρώτα άσπρο και μετα το βασικό, για να έχεις κάτι σαν φωτίσματα από κάτω  ανάλογα τη στρώση που θα ψεκάσεις στο  βασικο,  Η υπάρχει κάποιος άλλος λόγος ; πχ chipping ;

Κατά τα άλλα, νομίζω οτι η κατασκευή τα σπάει ! ::salut::


Να σαι καλά dsk!! Σε ευχαριστώ πολύ!! Το λευκό, όπως περιέγραψε και ο Μάνος (Blitz-x) θα βαφτεί πρώτο για να υπάρχει κατάλληλο υπόστρωμα για το ανοιχτόχρωμο πορτοκαλοκόκκινο. Σε όλα τα ανοιχτά χρώματα , κίτρινα , πορτοκαλί, κόκκινα πάντα βάφω λευκό από κάτω και η τελική απόχρωση βγαίνει σωστή.
Πριν 8-10 χρόνια είχα φτιάξει ένα Red Arrows Hawk της Airfix. Είχα βρει το κατάλληλο κόκκινο μετά από δοκιμές σε λευκό χαρτί και το ψέκασα απ' ευθείας στο γκρι πλαστικό. Όταν στέγνωσε, η απόχρωση ήταν άλλη από αυτή που είχα στο χαρτί. Οπότε συνέχισα το βάψιμο και αν θυμάμαι καλά είχα ψεκάσει σύνολο 7-8 στρώσεις χρώματος. Αν δεν ήταν βαθιές οι γραμμώσεις της Airfix δεν θα φαίνονταν καν από τα πολλές στρώσεις από κόκκινο που έπεσαν μέχρι να μου αρέσει το χρώμα. Αν είχα βάψει με λευκό πρώτα, το κόκκινο θα ήταν έτοιμο με 1-2 ελαφρές στρώσεις και μόνο. ::salut::

Πολύ όμορφη η δουλειά σου σε αυτό το ασχημόπαπο! Πραγματικά από τα λίγα ελικόπτερα που θέλω να φτιάξω. Καλά βαψίματα.

Να σαι καλά The Saint!! Σε ευχαριστώ πολύ. Σε κάποιο από τα επόμενα (ίσως Βρετανικό Wessex) θέλω να κόψω και την ουρά να την κάνω σπαστή. Είναι εντυπωσιακό ελικόπτερο, παρά την ασχήμια του.  ::salut::

Για να αποδοθεί με τη σωστή του τονικότητα το πορτοκαλί (και όχι πιο μουντό) και για να μην χρειαστούν πολλά χέρια :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Το αυτό ακριβώς!  ::salut::

Πολύ ωραία δουλειά στις προσθήκες υπερλεπτομέρειας. ::salut::

Να σαι καλά Κώστα!! Σε ευχαριστώ πολύ!!  ::salut::
Νώντας

Αποσυνδεδεμένος dsk

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1513
  • Τόπος: Ελλάδα
Απ: UH-34D HT-8 1968 (Italeri 1/72)
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 18, 2021, 04:50:36 μμ »
Για να αποδοθεί με τη σωστή του τονικότητα το πορτοκαλί (και όχι πιο μουντό) και για να μην χρειαστούν πολλά χέρια :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ


Να σαι καλά dsk!! Σε ευχαριστώ πολύ!! Το λευκό, όπως περιέγραψε και ο Μάνος (Blitz-x) θα βαφτεί πρώτο για να υπάρχει κατάλληλο υπόστρωμα για το ανοιχτόχρωμο πορτοκαλοκόκκινο. Σε όλα τα ανοιχτά χρώματα , κίτρινα , πορτοκαλί, κόκκινα πάντα βάφω λευκό από κάτω και η τελική απόχρωση βγαίνει σωστή.
Πριν 8-10 χρόνια είχα φτιάξει ένα Red Arrows Hawk της Airfix. Είχα βρει το κατάλληλο κόκκινο μετά από δοκιμές σε λευκό χαρτί και το ψέκασα απ' ευθείας στο γκρι πλαστικό. Όταν στέγνωσε, η απόχρωση ήταν άλλη από αυτή που είχα στο χαρτί. Οπότε συνέχισα το βάψιμο και αν θυμάμαι καλά είχα ψεκάσει σύνολο 7-8 στρώσεις χρώματος. Αν δεν ήταν βαθιές οι γραμμώσεις της Airfix δεν θα φαίνονταν καν από τα πολλές στρώσεις από κόκκινο που έπεσαν μέχρι να μου αρέσει το χρώμα. Αν είχα βάψει με λευκό πρώτα, το κόκκινο θα ήταν έτοιμο με 1-2 ελαφρές στρώσεις και μόνο. ::salut::


Σας ευχαριστώ..  Ετσι εξηγούνται οι αποτυχίες μου πριν καποια χρονια σε ενα T-33  που  το πάλευα να το κάνω HAF πορτοκαλί !

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8208
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: UH-34D HT-8 1968 (Italeri 1/72)
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 08, 2021, 12:24:49 πμ »
Νεότερα από το μέτωπο κυρ-Νώντα μου @felix  :?: :?: :?:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος felix

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3686
  • Age: 38
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
Απ: UH-34D HT-8 1968 (Italeri 1/72)
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 08, 2021, 10:21:54 πμ »
Νεότερα από το μέτωπο κυρ-Νώντα μου @felix  :?: :?: :?:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Δυστυχώς όχι. Ψάχνω να βρω μια καλή ευκαιρία που οι αρχηγοί του σπιτιού (η γυναίκα μου και ο γιος μου) θα λείπουν και θα είμαι μόνος στο σπίτι για ώρες, για να το ντουμανιάσω άφοβα.   :lol: :lol: :lol: ::glossa::
Αναμένει κι αυτό μαζί με τα υπόλοιπα.  ::salut:: ::salut:: ::salut::
Νώντας

Tags: