Αποστολέας Θέμα: 2 Μirage F.1 HAF (Heller)  (Αναγνώστηκε 3808 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ckard

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 104
  • modelclub.gr
2 Μirage F.1 HAF (Heller)
« στις: Ιούλιος 16, 2013, 05:17:00 μμ »
Ξεκινάω την κατασκευή 2 Μirage F1 της ΠΑ
Για το βαψιμο μου πρότειναν το FS C 35164 για επάνω της Molac

θα αναρτώ φωτογραφίες μέχρι να ολοκληρωθεί η κατασκυευή




Αποσυνδεδεμένος Ευαγγελος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Τόπος: Μαρκοπουλο
  • modelclub.gr
Απ: 2 Μirage F1 HAF (Heller)
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 16, 2013, 07:49:33 μμ »
Φιλε καλησπερα και καλη αρχη στα mirage.Εχω και εγω το ιδιο κιτ στα υπο κατασκευη και θα σε παρακολουθω.
Θα κανεις τιποτα με την υπερυψομενη γραμμωση η θα την αφησεις ετσι?

Αποσυνδεδεμένος ckard

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 104
  • modelclub.gr
Απ: 2 Μirage F1 HAF (Heller)
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 17, 2013, 01:56:52 μμ »
τι εννοείς υπερυψωμένη γράμμωση ?

Αποσυνδεδεμένος Αλέξανδρος

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 66
  • Τόπος: Καλαμάτα
  • Αλέξανδρος Μέλλιος
Απ: 2 Μirage F1 HAF (Heller)
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 17, 2013, 05:39:34 μμ »
Καλή αρχή και από εμένα!

Αποσυνδεδεμένος ckard

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 104
  • modelclub.gr
Απ: 2 Μirage F1 HAF (Heller)
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 20, 2013, 05:33:07 μμ »
η φωτογραφία δεν είναι καλή, αλλά διακρίνονται και τα δύο cockpit. H διαφορά είναι στα όργανα, αλλά ήθελε πολύ μεγάλες μετατρπές και η "μπανιέρα" και γενικά το αεροσκάφος της Ηeller το οποίο εκ πρώτης όψεως θέλει και στοκάρισμα και πολλή δουλειά. Το κάθισμα της heller και στα δύο μοντέλα δεν είναι αυτό που έχουν τα αφη της ΠΑ αλλά το άλλο είναι λίγο πιο ψηλό και προσωπικά δεν νομίζω ότι στην 1/72 θα φαίνεται η μεγάλη διαφορά από το κάθισμα του kit. Επίσης για τον πίνακα οργάνων αναζήτησα κάποιες λύσεις αλλά δεν έφεραν αποτέλεσμα κυρίως λόγω μεγέθους (με πίνακες οργάνων από άλλα αφη όπως το F-84G, ή άλλα της σειράς F) καθώς και χαλκομανίες δεν ταίριζαν, γι' αυτοχρησιμοποίησα την τακτική να βάλω μαύρες κουκίδες στον πίνανα.





λίγο υπομονή με τις φωτογραφίες διότι, έχω πρόβλημα με τις μπαταρίες.

Αποσυνδεδεμένος Ευαγγελος

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Τόπος: Μαρκοπουλο
  • modelclub.gr
Απ: 2 Μirage F1 HAF (Heller)
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 21, 2013, 12:07:04 μμ »
Φιλε ckard γεια και απο εμενα οντως απο την φωτογραφια δεν φαινετε σχεδον τιποτα αμα μπορεις
ανεβεσε καλυτερη.Σχετικα με την γραμμωση αμα παρατηρησεις προσεκτικα τα κομματια του κιτ
θα δεις οτι προεξεχει απο πανω απο την επιφανεια των κομματιων και αυτο δεν βοηθαει καθολου
στο wash.

Αποσυνδεδεμένος ckard

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 104
  • modelclub.gr
Απ: 2 Μirage F1 HAF (Heller)
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 21, 2013, 07:02:04 μμ »
στην άτρακτο έχει (το blank) ένα σχετικό πρόβλημα ενώ αυτό με το κουτί της Heller τα κομμάτια ταιριάζουν καλύτερα, έτσι στο πρώτο θέλει και στόκο.



Αποσυνδεδεμένος stamkos

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 184
  • Age: 41
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • Κωνσταντίνος
Απ: 2 Μirage F1 HAF (Heller)
« Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 23, 2013, 07:40:40 μμ »
καλησπερα Φιλε ckard Καλή αρχή και από εμένα. Τώρα για την υπερυψωμένη γράμμωση οσυναδελφος ευαγγελος. ::salut::
 
Φιλε καλησπερα και καλη αρχη στα mirage.Εχω και εγω το ιδιο κιτ στα υπο κατασκευη και θα σε παρακολουθω.
Θα κανεις τιποτα με την υπερυψομενη γραμμωση η θα την αφησεις ετσι?
Εννοεί για της γραμμες που ειναι επάνω στο αεροσκάφος  ανάγλυφες. Στο πραγματικό αφος ειναι καπάκια κ η γραμμες ,του αφους. Αυτές τώρα αν θες εσει της τριβής με χαρτόκουτο 1000 κ εξαφανίζονταν. Μέτα ειναι τα δύσκολα άλλα θελη εξάσκηση σε παλιό μοντελο κ πολύ μελέτη ::book:: ::pc024::. Παρακάτω σου έχω τρία σαιτ για να παρις μια γεύση κ να μπης στο κλίμα τη γίνετε ::handshake::     

http://www.ipmsstockholm.org/magazine/1999/11/stuff_eng_tech_scribing.htm

http://www.clubhyper.com/reference/rescribingda_1.htm


http://www.armorama.co.uk/modules.php?op=modload&name=Sections&file=index&req=viewarticle&artid=471&page=1

http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=scribing%20panel%20lines%20model&source=video&cd=2&ved=0CD8QtwIwAQ&url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3DaehEub99eGo&ei=TbDuUd_NEoePswatnoDADA&usg=AFQjCNFT7QLpIgkVp5_WGc_duwnzf5QXmA&bvm=bv.49641647,d.Yms



http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=scribing%20panel%20lines%20model&source=video&cd=7&ved=0CE4QtwIwBg&url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3D3ncmp-6RjLs&ei=TbDuUd_NEoePswatnoDADA&usg=AFQjCNHxKjUz3llk7EqTcLt1m6ag_P-Log&bvm=bv.49641647,d.Yms


http://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=scribing%20panel%20lines%20model&source=video&cd=3&ved=0CEIQtwIwAg&url=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fwatch%3Fv%3Dvz1RZPVqnN4&ei=TbDuUd_NEoePswatnoDADA&usg=AFQjCNG7Ygm4L1e1P2y_VvDayqJCYtzpEw&bvm=bv.49641647,d.Yms
καλή συνεχεια σου ευχομαι κ ευκολία κ μην φοβασαι δεν ειναι τυπωτές θα δις ότι το μοντελο που κατασκευαζης στα μάτια σου θα ειναι καλύτερο  καλή συνεχεια  ::thumbleft::
Σταματης Κωνσταντίνος

Αποσυνδεδεμένος ckard

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 104
  • modelclub.gr
Απ: 2 Μirage F1 HAF (Heller)
« Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 24, 2013, 07:36:23 μμ »
Μάλλον δεν θα το κάνω διότι είμαι λίγο τσαπατσούλης...
Συνέχεια.... έκλεισαν οι άτρακοι (το ανοιχτόχρωμο είναι το CT και το άλλο το blank



Το blank χρειάζεται αρκετό στόκο γιατί έχει κενά (διακρίνονται λίγο στις φωτό) και θέλουν και έρμα εμπρός (μικρά βαρίδια ψαρέματος)
Μέχρι στιγμής η λεπτομέρεια στη Heller είναι καλή, αλλά έχει ένα ζήτημα στη συγκόληση των δύο τμημάτων

Αποσυνδεδεμένος Labso

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 248
  • Age: 51
  • Τόπος: Τρίπολη
  • Μπιτσιαράς Δημήτρης
Απ: 2 Μirage F1 HAF (Heller)
« Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 24, 2013, 07:40:53 μμ »
Μιά μικρή παρατήρηση φίλε ..... αφού μπαίνεις στήν διαδικασια να βγάλεις φωτογραφίες .. προσπάθησε να είναι εστιασμένες , αν τραβάς με κινητό κάνε λίγο πιο πίσω , και ρίξε λίγο φως ώστε να εστιάσει ευκολότερα . επίσης κάνε τις ένα Rotate γιατί είναι δύσκολο για τον σβέρκο μας να τίς δούμε έτσι ..... Καλή συνέχεια  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος ckard

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 104
  • modelclub.gr
Απ: 2 Μirage F1 HAF (Heller)
« Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 31, 2013, 04:09:46 μμ »


Αποσυνδεδεμένος ckard

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 104
  • modelclub.gr
Απ: 2 Μirage F1 HAF (Heller)
« Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 31, 2013, 04:13:17 μμ »
Βάψιμο με αερογράφο από επάνω και πινέλο από κάτω διότι δεν έχω συνηθίσει ακόμη να χρησιμοιώ τον αερογράφο με λεπτές γραμμές.

έπαιτε η συνέχεια με βερνίκι.

μια ερώτηση: κατά λάθος στο ένα F1 βρέθηκε μια πινελιά στο ένα φτερό. Υπάρχει κάποια λύση εκτός από βάψιμο ξανά εξ ολοκλήρου από πάνω? Διότι αν το "ανοίξω" πινέλο στο πτερύγιο δεν θα είναι ακριβώς το ίδιο χρώμα.


Αποσυνδεδεμένος PanosG

  • 1/48 και πινέλο!
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 649
  • Age: 38
  • Τόπος: Κέρκυρα/Corfu
Απ: 2 Μirage F1 HAF (Heller)
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 01, 2013, 05:22:58 μμ »
Καλησπέρα ckard!
Δεν έχω ιδέα περί αερογράφων, αλλά πιστεύω θα ήταν προτιμότερο να έβαφες τα μοντέλα εξ ολοκλήρου με αερογράφο γιατί δεν μπορείς να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα με το πινέλο. Ο αερογράφος αποδίδει ομοιόμορφο βάψιμο και λεπτότερα στρώματα σε σχέση με το πινέλο, θα βλέπεις τη διαφορά πιστεύω έχοντας κοντά σου τα μοντέλα.
Μπορείς να ψεκάσεις σε ένα παλιό μοντέλο ή σε μια κόλλα Α4, γραμμές και διάφορα σχέδια, ρυθμίζοντας την πίεση ή ότι άλλο σε συμβουλέψουν οι εμπειρότεροι και κυρίως οι "αερογραφάτοι" του φόρουμ, έως ότου συνηθίσεις τον αερογράφο.   

Καλή συνέχεια.  ::salut::   
"Εφ´ όσον τα ιδιαίτερα εισοδήματά μου αρκούν διά να ζήσω, αρνούμαι να εγγίσω μέχρι και του οβολού τα δημόσια χρήματα, ενώ ευρισκόμεθα εις το μέσον ερειπίων και ανθρώπων βυθισμένων εις εσχάτην πενίαν."
Ιωάννης Καποδίστριας

Αποσυνδεδεμένος mixalis

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1917
  • Age: 61
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ (ΚΑΛΑΜΑΚΙ)
  • modelclub.gr
Απ: 2 Μirage F1 HAF (Heller)
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 01, 2013, 10:53:22 μμ »
Βάψιμο με αερογράφο από επάνω και πινέλο από κάτω διότι δεν έχω συνηθίσει ακόμη να χρησιμοιώ τον αερογράφο με λεπτές γραμμές.

έπαιτε η συνέχεια με βερνίκι.

μια ερώτηση: κατά λάθος στο ένα F1 βρέθηκε μια πινελιά στο ένα φτερό. Υπάρχει κάποια λύση εκτός από βάψιμο ξανά εξ ολοκλήρου από πάνω? Διότι αν το "ανοίξω" πινέλο στο πτερύγιο δεν θα είναι ακριβώς το ίδιο χρώμα.


Φιλε ckard καλησπερα.Γιατι εβαψες το κατω μερος με πινελο???? .Στα f1 δεν ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ καμια λεπτη γραμμη!!! Το μονο που εχεις να κανεις, μασκαρεις με ταινια μασκαρισματος το πλαινο μερος ,και το ΠΑΝΩ μερος των φτερων και βαφεις κανονικα.Η γνωμη μου ειναι, τριψε -ξεβαψε το ασημι να στρωσει και περασε το με τον α/φ σου.Το προβληματακι με τη πινελια στο επανω μερος..... τριψε και εδω με προσοχη και μετα βαψε παλυ με τον α/φ.Αν θελεις κανε το με τη τεχνικη του στεγνου πινελου. ΟΤΙ θελεις ΞΑΝΑ ρωτα!!!! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος ckard

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 104
  • modelclub.gr
Απ: 2 Μirage F1 HAF (Heller)
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 03, 2013, 05:16:12 μμ »

Αντιμετώπισα σοβαρό πρόβλημα με τα σκέλη, αφού δεν κάθονται εύκολα και χρειάστηκαν μικρές μετρατροπές


Αποσυνδεδεμένος ckard

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 104
  • modelclub.gr
Απ: 2 Μirage F1 HAF (Heller)
« Απάντηση #15 στις: Αύγουστος 12, 2013, 04:43:56 μμ »
και μετ ην καλύπτρα έχει ένα θέμα αφού δεν κάθεται ακριβώς

Αποσυνδεδεμένος Wild Bill

  • KEEP MODELLING
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 444
  • Age: 30
  • Τόπος: ΠΑΤΡΑ
  • Αντε γεια!!!!!
Απ: 2 Μirage F1 HAF (Heller)
« Απάντηση #16 στις: Αύγουστος 12, 2013, 05:40:27 μμ »
Φιλε ckarg καλησπερα.
Παρατηρωντας καποιος τις φωτογραφιες του εργου σου, μπορει  ευκολα να διαπιστωσει οτι εισαι σχετικα νεος στο χωρο του μοντελισμου.
Ωστοσο τα μοντελα που μας παρουσιαζεις δειχνουν οτι πραγματικα το ευχαριστιεσαι και στην τελικη αυτο ειναι που μετραει  ::thumbleft:: .

Αρχικα επιτρεψε μου να σου προτεινω να μελετησεις τα εξης.


 ::arrowred:: 



 ::arrowred::


 ::arrowred:: http://www.spruecutters.com/techniques/117-video-tutorial-proper-gluing-technique.html


 ::arrowred:: http://www.spruecutters.com/techniques/120-video-tutorial-seam-filling-using-superglue-and-baking-powder.html


 ::arrowred:: Το forum ειναι γεματο με αρθρα για μοντελιστικες τεχνικες,οδηγιες χρησης εργαλειων κλπ.....μην το υποτιμας


ΝΑ ΘΥΜΑΣΑΙ ΠΑΝΤΑ ΕΝΑ ΠΡΑΓΜΑ ::keep_mod::




Υ.Γ  Ο αερογραφος που εχεις ειναι οπλο .................χρησιμοποιησε το

Oτι χρειαστεις εδω ειμαστε....  :wink:

Φιλικα Wild Bill   ::salut::


Άλλες φορές ευφυΐα, άλλες φορές μόνο ευθεία.

Αποσυνδεδεμένος Wild Bill

  • KEEP MODELLING
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 444
  • Age: 30
  • Τόπος: ΠΑΤΡΑ
  • Αντε γεια!!!!!
Απ: 2 Μirage F1 HAF (Heller)
« Απάντηση #17 στις: Αύγουστος 12, 2013, 05:45:10 μμ »
Κατι που ξεχασα....



 ::arrowred::



 ::arrowred:: 


 ::arrowred::



Ελπιζω να βοηθησα.ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ   ::salut::
Άλλες φορές ευφυΐα, άλλες φορές μόνο ευθεία.

Αποσυνδεδεμένος ckard

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 104
  • modelclub.gr
Απ: 2 Μirage F1 HAF (Heller)
« Απάντηση #18 στις: Αύγουστος 19, 2013, 09:04:54 μμ »
σχεδόν τελείωσα αλλά το αποτέλεσμα δεν είναι αυτό που ήθελα. Σας παραθέτω τις τελευταίες φωτό.







και όντως δεν έχω εμπειρία στη χρήση αερογράφου, ενώ και μια λεπτή ταινία που έχω πάρει, βγάζει το χρώμα με αποτέλεσμα να χρειάζεται και μετά επέμβαση.
Το παλεύω πάντως

Αποσυνδεδεμένος mixalis

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1917
  • Age: 61
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ (ΚΑΛΑΜΑΚΙ)
  • modelclub.gr
Απ: 2 Μirage F1 HAF (Heller)
« Απάντηση #19 στις: Αύγουστος 23, 2013, 11:15:58 μμ »
Καλα κανεις και το παλευεις (ετσι πρεπει αλλωστε). Οσω για τη ταινια που εχεις, οταν θελεις να τη κολλησεις σε βαμμενη περιοχη, να τριβεις τη κολλα, ετσι ωστε να χανει μεγαλο μερος απο τη ''δυναμη'' της για να μη σου τραβαει το χρωμα. :wink:

Tags: mirage f.1