Αποστολέας Θέμα: MIG-21 FISHBED 1/100 SCALE TAMIYA  (Αναγνώστηκε 3495 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Νασος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1069
  • modelclub.gr
Απ: MIG 21 FISHBED 1/100 SCALE TAMIYA
« Απάντηση #25 στις: Ιούλιος 30, 2013, 11:21:22 μμ »
Καλησπέρα παίδες!!!! Alex και μήτσο σας ευχαριστώ πολύ και χαίρομαι που σας αρέσει.Δημήτρη το χρώμα είναι το silver leaf της tamiya αντι του bare metal silver που έλεγαν οι οδηγίες.Είναι έτσι η υφή του.Ισως να δείχνει στο μάτι σαγρέ. ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: MIG 21 FISHBED 1/100 SCALE TAMIYA
« Απάντηση #26 στις: Ιούλιος 31, 2013, 02:37:22 πμ »
Νάσο χωρίς να θέλω να σε στεναχωρήσω, δεν είναι η υφή του χρώματος. Δυστυχώς τη ζημιά στην έκανε το αστάρι (διάβρωσε το πλαστικό) και δε το πρόσεξες πριν προχωρήσεις στο χρώμα. Ή αν δεν αστάρωσες τελικά και έβαψες κατευθείαν πάνω στο πλαστικό, πιθανώς το αραιωτικό που χρησιμοποίησες για το χρώμα, αποδείχτηκε πολύ δυνατό για το (παλιάς παραγωγής) πλαστικό της Tamiya :roll:
Άσε που τα μεταλλικά είναι οι μεγαλύτεροι... ρουφιάνοι για τυχόν ματσακονιές που έχουμε κάνει στα προηγούμενα στάδια (γι' αυτό και φάνηκε και το "σαγρέ" του ασταριού και η ραφή στο ρύγχος).
Anyway δεν παύει να είναι ένα χαριτωμένο μοντελάκι για τη βιτρίνα σου, οπότε προχώρα γερά στο επόμενο :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Νασος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1069
  • modelclub.gr
Απ: MIG 21 FISHBED 1/100 SCALE TAMIYA
« Απάντηση #27 στις: Ιούλιος 31, 2013, 10:17:17 μμ »
Καλησπέρα ρε Μανο.Εννοείται ότι δεν με στενοχωρείς.Μαθαίνω και στο έχω πεί απο τα λεγόμενα σας.Εχούμε και λέμε λοιπόν.Αστάρωσα κανονικά με το αστάρι της humbrol.Καλό αστάρι απροβλημάτιστο γενικά και το γνωρίζεις.Το ζήτημα του ρυγχούς είναι δική μου απροσεξία και μου έφυγε και μετά τον δεύτερο ελεγχο που ακολούθησε μετά το αστάρώμα.Αραιώτικό δεν χρησιμοποιήσα διότι ήταν έτοιμο.Ισως διάβρωση απο το αστάρι στο πλαστικό;;Πάντως δεν είναι και τόσο κακό απο κοντά.ίσως η βάση που ετοιμάζω να το αναδείξει ακόμη πιο πολύ.Σε ευχαριστώ πάντως ρε φίλε και ελπίζω να τα πούμε και από κοντά το Σαββατο. ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: MIG 21 FISHBED 1/100 SCALE TAMIYA
« Απάντηση #28 στις: Αύγουστος 01, 2013, 01:04:22 πμ »
Φέρε και το Mig να το δούμε από κοντά και να μας φύγει και η απορία :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Νασος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1069
  • modelclub.gr
Απ: MIG 21 FISHBED 1/100 SCALE TAMIYA
« Απάντηση #29 στις: Αύγουστος 25, 2013, 01:29:36 μμ »
Καλημέρα σε όλους παιδιά.Σήμερα τελειώνω και τυπικά το ρωσάκι της Tamiya που παλεύω το τελευταίο διάστημα.Η βάση που θα τοποθετούσα το mig 21 είναι πλέον έτοιμη και πάμε για βιτρίνα.Παραθέτω μερικές φώτο με το τελειωμένο μοντέλο στην βάση του.Ελπίζω να σας αρέσει.Να είστε όλοι καλά και σας ευχαριστώ και πάλι όλους. ::salut:: ::salut:: ::salut:



Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: MIG 21 FISHBED 1/100 SCALE TAMIYA
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 25, 2013, 04:45:27 μμ »
Φοβερή η βασούλα έχει δέσει το γλυκό  :o

Αποσυνδεδεμένος Νασος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1069
  • modelclub.gr
Απ: MIG 21 FISHBED 1/100 SCALE TAMIYA
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 25, 2013, 04:52:22 μμ »
Σε ευχαριστώ φίλε μου Amen.Χαίρομαι που σου άρεσε το τελικό αποτέλεσμα.Να είσαι καλά. ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: MIG 21 FISHBED 1/100 SCALE TAMIYA
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 25, 2013, 05:02:10 μμ »
Πολύ όμορφο σύνολο, τα συγχαρητήριά μου!

Πιστεύω πως μπορείς να βελτιώσεις κάτι και να δώσεις ακόμα ένα σημείο που να τραβάει το μάτι. Οι κεφαλές των Vympel K-13 (AA-2 Atoll) νομίζω πως για την κλίμακα μπορείς να τις κάνεις μαύρες ή αν φέρουν το προστατευτικό κάλυμμα, κόκκινες. Σε κάθε περίπτωση σου παραθέτω σχετική φωτογραφία.

Click to see the original size. Click to see the original size.

Και πάλι μπράβο!
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος jim-eta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4262
Απ: MIG 21 FISHBED 1/100 SCALE TAMIYA
« Απάντηση #33 στις: Αύγουστος 25, 2013, 05:31:41 μμ »
Πολή ωραία η βάση Νάσο,τώρα όσο αφορά το silver χρώμα για φέρτο να το δούμε από κοντά όπως σου λέει ο Μάνος.
 ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Νασος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1069
  • modelclub.gr
Απ: MIG 21 FISHBED 1/100 SCALE TAMIYA
« Απάντηση #34 στις: Αύγουστος 25, 2013, 07:29:38 μμ »
gkontog και Δημήτρη σας ευχαριστώ πολύ.Για τις κεφαλές των ΑΑ-2 θέλει πολύ προσοχή μιας και φαντάζομαι 'οτι  θα πρέπει να μασκάρω για να βάψω τις κεφαλές αλλά έχω ήδη κολλήσει τα βλήματα.Το φοβάμαι λίγο σε αυτο το σημείο(Ξεκολλήματα κλπ...) αλλά είναι πολύ ενδιαφέρουσα πρόταση.Οι φωτογραφίες πάντως βοηθούν πάρα πολύ και σε ευχαριστώ πολύ.Δημήτρη θα κανονίσω αν είναι να το κατεβάσω να το δείτε και απο κοντά. ::salut:: ::salut:: ::salut::

Tags: mig-21