Αποστολέας Θέμα: Eνα αρχαιο τροποποημενο 1/8.... Amika Mantoua  (Αναγνώστηκε 1526 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kondorgr

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Age: 48
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • modelclub.gr
Eνα αρχαιο τροποποημενο 1/8.... Amika Mantoua
« στις: Μάιος 30, 2013, 03:02:54 πμ »
καλημερα παιδια και καλως σας βρηκα

λοιπον εχω ενα θερμικο 1/8 μοντελο 1993 μαλλον. amika mantoua.
επειδη το χρημα δεν ρεει, και η κριση δεν με αφηνει να παιξω με κατι νεωτερο και πιο συγχρονο, αποφασισα να ασχοληθω με ενα αυτοκινητο το οποιο το βρηκα σε αθλια κατασταση. διστυχως δεν εχω κρατησει φωτογραφιες για το πως ηταν αρχικα το μοντελο και πως το "κατιντησα" μετα απο πολλες τροποποιησεις που δεχθηκε τους 2 τελευταιους χειμωνες που το εχω στα χερια μου. παντα ειχα αποθημενο να αποκτησω ενα θερμικο.... και να που η τυχη με βοηθησε. στις φωτογραφιες φαινονται καποιες απο τις τροποποιησεις. λογω ατυχηματος εσπασε η μια ζαντα και επειδη δεν υπαρχουν ανταλλακτικα εκανα τροποποιηση στα ακρα και φοραει τροχους σημερινους. εχουν αλλαχτει τα αμορτησερ τα οποια ανηκουν σε tragy, και λογω σκληροτητας εκανα αλουμινενιες ενισχυσεις στους εμπρος και πισω πυργους ωστε να μην σπαζουν. βεβαια η πρωτη αλλαγη ηταν το σασι. το οποιο ειναι εξ ολοκληρου χειροποιητο ωστε να ταιριαξει το μοτερ που εβαλα. το σασι μακρυνε κατα 2,3 cm ωστε ο λαιμος της εξατμησης να μην καψει τις αναρτησεις. φετος μπηκε αεροτομη, και λεξαν το οποιο το φιλοτεχνιθηκα εγω... προσπαθησα να το κανω 4κινητο αλλα διστυχως τα διαφορικα εχουν διαφορετικη σχεση μεταξυ τους. αλλα αυτο ειναι κατι που θα με απασχολησει το επομενο φθινωπορο.

θα χαρω να διαβασω σχολια και ερωτησεις














Αποσυνδεδεμένος mirrage

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3318
  • Age: 38
  • Τόπος: Χανιά
Απ: ενα αρχαιο τροποποημενο 1/8.... amika mantoua
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 30, 2013, 07:17:03 πμ »
Βασικά nitro και φώτα από κάτω να του βάλεις και θα είσαι ΟΚ!  :mrgreen: :mrgreen:
Εντελώς pimp my ride το έχεις κάνει.

Απέδωσαν αυτά που του έκανες οικονομικά και/η σε επιδόσεις?

Παναγιώτης Ελ Σισι

Αποσυνδεδεμένος kondorgr

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 53
  • Age: 48
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • modelclub.gr
Απ: ενα αρχαιο τροποποημενο 1/8.... amika mantoua
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 30, 2013, 12:03:07 μμ »
βασικα nitro ειναι. φωτα το σκεφτομαι να βαλω μπρος πισω μπορει να κανω και φλασακια

οικονομικα δεν ξερω δεν τα εβαλα κατω να τα μετρησω, αλλα οτι εδωσα το εδωσα κατα την διαρκεια 2 χειμωνων.
οι τροποποιησεις γινονται κομματι κομματι βημα βημα γιατι ρευστο δεν υπαρχει.
ο λογος που θελω να το κανω τετρακινητο ειναι γιατι δεν ειναι ευκολη η οδηγηση ως πισωκινητο με το μοτερ που φοραει τωρα. με το παλιο κατι γινοταν. αυτο ειναι πιο δυνατο. αρπαζει αρκετα. πρεπει να πιανει τα 80. περιμενω ενα εξαρτημα που εχασα και μετα θα του βαλω gps-iphone να το μετρησω σε τελικη

Tags: