Αποστολέας Θέμα: F-16A Fuerza Aerea Venezolana (Italeri 1/48 kit #2654)  (Αναγνώστηκε 4715 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pgpelect

• Scale 1/48
  • *
  • Τόπος: Χανιά 90% - Χαλάνδρι 10%
F-16A Fuerza Aerea Venezolana (Italeri 1/48 kit #2654)
« στις: Μάιος 11, 2013, 09:48:25 πμ »
Πρίν περίπου 3 μέρες, ξεκίνησα το κιτ της Ιταλέρι με αριθμό 2654. Το κίτ δίνει σήματα για 6 αεροσκάφη, δυο Ιταλικά, ένα Βενεζουέλας, ένα Ολλανδικό, ένα Βέλγικο και ένα Αμερικάνικο. Το κίτ είχε αγοραστεί για να φτιαχτεί κάποια στιγμή με τα σήματα της Βενεζουέλας. Και τώρα με την ευκαιρία του GB, ήρθε η ώρα του. Σκοπός είναι να γτιαχτεί όπως το δίνει η μαμά Ιταλέρι, ούτε καλωδιάκι παραπάνω. Λίγα κομάτια σε 4 πλαίσια απο σχετικά μαλακό πλαστικό και 3 διάφανα σε 5ο πλαίσιο.
Βάφτηκε το κόκπιτ χωρίς πολλά πολλά (άλλωστε θα έχει κλειστή καλύπτρα), όπως και το κάθισματάκι.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Και τα ωραία άρχισαν... Όταν φτάνεις στο βήμα 3, βάζοντας το κομμάτι 20Α, βλέπεις το σκαλοπάτι και σε πιάνει σύγκρυο. Για να αποφύγω το μεγάλο σκαλοπάτι, κόλλησα πρώτα το εμπρός τμήμα του και όταν σταθεροποιήθηκε, κόλλησα το πίσω, προσπαθώντας να φέρω το επάνω σημείο του, "πρόσωπο" με την άτρακτο. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα 2 παράλληλα κενά στα πλάγια που μου φάνηκε ευκολότερο να κλείσουν με λίγο (ίσως όχι και τόσο λίγο...) στόκο. Στο ίδιο βήμα, κολλάw το πάνω - κάτω της ατράκτου. Τα κομμάτια κάθονταν καλά, αλλά: ενώ στο εμπρός τμήμα αφήνει ένα χειλάκι που τρώγεται εύκολα με ντουκόχαρτο και δεν θέλει καν στόκο, στο πίσω κομμάτι, περίπου απο την απόληξη της πτέρυγας και μέχρι το τέλος των αερόφρενων, θέλει στόκο. Δεν ταιριάζουν τα κομμάτια! Ίσως να είμαι πολύ κουλός ή βλάξ, ή ανίκανος, ή όλα μαζί, δεν μου ταίριαζαν όμως.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Φτάνοντας στο βήμα 5 (που κατασκευάζεις την εισαγωγή) άλλο κλάμα. Κανένα κομμάτι δεν ταίριαζε με άλλο. Κόλλημα και φούλ στόκος λοιπόν κι εδώ.

Βήμα 6 κολλάς την έτοιμη εισαγωγή στην κάτω άτρακτο. Κλάμα κι εδώ!
Εξαγωγή. Δεν κάθεται στην θέση της. Φυσικά ούτε λόγος για τον οδηγό τοποθέτησης. Τον ξήλωσα νωρίς. Με διάφορα dry fit έτρωγα πλαστικό απο την περίμετρο της εξαγωγής μέχρι να την φέρω στα ίσια και μετά κόλλημα. Τώρα θέλει λίγο στόκο (πρωτότυπο  :lol: ) και τρίψιμο. Τέλος απο αυτά που έχω δεί μέχρι στιγμής θέλει πολύ στόκο και ο κώνος.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Το καλό είναι οτι το κάθετο σταθερό δεν ήθελε καθόλου στόκο, ταιριάζει γάντι στην άτρακτο και μπορεί άνετα να κολληθεί μετά την εφαρμογή των σημάτων.
Επίσης κάτι που μου άρεσε πολύ είναι οτι τα κομμάτια της ατράκτου, έρχονται κομπλέ με τα φτερά οπότε δεν υπάρχει θέμα στόκου σε ένωση ατράκτου - φτερών.
Ελπίζω την εβδομάδα που θα έρθει να ασταρώσω - βάψω.

Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος dionisis79

• Scale 1/35
  • *
  • Τόπος: ΑΓΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
  • IPMS 1317 Λέσχη Μοντελιστών Καρδίτσας!!!!!
Απ: F-16A Fuerza Aerea Venezolana (Italeri 1/48 kit #2654)
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 12, 2013, 03:12:46 μμ »
καλή αρχή και καλή συνέχεια ! Θα σε παρακολουθώ γιατί έχω ξεκινήσει ακριβώς το ίδιο μοντέλο με πρόθεση να το κάνω και γω βενεζουελιανό .

Αποσυνδεδεμένος pgpelect

• Scale 1/48
  • *
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 13, 2013, 08:27:51 πμ »
καλή αρχή και καλή συνέχεια ! Θα σε παρακολουθώ γιατί έχω ξεκινήσει ακριβώς το ίδιο μοντέλο με πρόθεση να το κάνω και γω βενεζουελιανό .
Ευχαριστώ Διονύση και καλή αρχή και σε εσένα. Το ξέρω οτι έχεις το ίδιο, όπως και ο Τάσος. Σε γενικές γραμμές δεν το λές κακό, απλά η εφαρμογή του είναι λίγο χάλια (όχι σαν το f-14 της χασεγκάβα ή το mirage 2000 της heller ή το buccaneer της airfix πάντως...  :mrgreen:)
Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος pgpelect

• Scale 1/48
  • *
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 13, 2013, 09:44:44 πμ »
Κάνοντας αργότερα αυτό που κάνω συνήθως νωρίτερα *, είδα πως κάτι ξέχασα... Δεν έβαλα βάρος στον κώνο!  ::eusa_wall:: ::eusa_wall:: ::eusa_wall:: ::eusa_wall:: Τώρα επειδή δεν υπάρχει περίπτωση να τον ξεκολλήσω και να έχω ξανά στοκοτριψίματα, θα βάλω βάρος στην εισαγωγή και θα βάλω fod.  :oops: :evil:

* Συνήθως πριν κολλήσω τον κώνο, βάζω πρόχειρα το κάθετο σταθερό και στηρίζω το μοντέλο σε έναν στυλό στο σημείο των πίσω τροχών για να δώ αν σουζάρει. Η @#$#$ όμως τώρα έγινε και η σούζα πάει σύννεφο...
Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος dionisis79

• Scale 1/35
  • *
  • Τόπος: ΑΓΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
  • IPMS 1317 Λέσχη Μοντελιστών Καρδίτσας!!!!!
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 13, 2013, 11:07:33 πμ »
γιατι δεν βαζεις βαρος στο μπροστινο μερος των δεξαμενων καυσιμου?

Αποσυνδεδεμένος pgpelect

• Scale 1/48
  • *
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 13, 2013, 11:17:01 πμ »
γιατι δεν βαζεις βαρος στο μπροστινο μερος των δεξαμενων καυσιμου?
:oops: Και αυτές ήδη κλειστές, στοκαρισμένες και τριμένες Διονύση... Την πάτησα big time που λένε στο χωριό μου!  ::eusa_wall::
Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

• Scale 1/35
  • *
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 13, 2013, 07:03:32 μμ »
Και εγώ που έβαλα ;Το αποτέλεσμα είναι το ιδιο σουζάρει !Η μόνη λύση είναι αυτή που λες ή να το κολλήσεις σε μια ωραία βάση ,που μαλλον εγώ για εκεί πάω με το μιγκάκι!Καλή συνέχεια!

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος pgpelect

• Scale 1/48
  • *
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 13, 2013, 07:54:07 μμ »
Και εγώ που έβαλα ;Το αποτέλεσμα είναι το ιδιο σουζάρει !Η μόνη λύση είναι αυτή που λες ή να το κολλήσεις σε μια ωραία βάση ,που μαλλον εγώ για εκεί πάω με το μιγκάκι!Καλή συνέχεια!
Το διάβασα Σταμάτη. Κρίμα που έγινε αλλά το σίγουρο είναι οτι δεν θα του περάσει, σίγουρα θα του φτιάξεις μια βασούλα αντάξιά του όπως του αρμόζει. Εγώ κόλλησα ήδη 2-3 παξιμάδια με εποξεική κόλλα μέσα στον αεραγωγό. Αύριο αν μπορέσω θα φτιάξω και το fod και μετά θα αρχίσω ασταρώματα...
Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

• Scale 1/35
  • *
  • σταμάτης άνθης
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 13, 2013, 07:57:18 μμ »
Ωραία φίλε ,μάλλον ηθελε το fod του !!!Καλή συνέχεια!

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."

Αποσυνδεδεμένος mmaker

• Scale 1/32
  • *
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 13, 2013, 09:07:03 μμ »
Μια τρυπούλα κάτω απ τον κώνο,ρίξε μερικά σκάγια,μετά σιγά σιγά κυανοακρυλική,και στοκάρισμα!
Γιώργος   
Ναι,φτιάχνουμε και κοσμήματα!Κάντε ένα Like!
www.facebook.com/artnclay.gr

Αποσυνδεδεμένος pgpelect

• Scale 1/48
  • *
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 13, 2013, 09:11:42 μμ »
Ωραία φίλε ,μάλλον ηθελε το fod του !!!Καλή συνέχεια!
Ευχαριστώ Σταμάτη!!!

Μια τρυπούλα κάτω απ τον κώνο,ρίξε μερικά σκάγια,μετά σιγά σιγά κυανοακρυλική,και στοκάρισμα!
Γιώργο αν και ήδη κόλλησα βάρος, η ιδέα μου άρεσε πολύ. Στην επόμενη ...κουταμάρα μου θα την εφαρμόσω! Ελπίζω μόνο να αργήσω πολύ να την κάνω  :mrgreen:
Ευχαριστώ για την συμβουλη!
Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος pgpelect

• Scale 1/48
  • *
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 22, 2013, 11:29:30 πμ »
Με συνοπτικές διαδικασίες, με πολλές παραδοχές, περισσότερες ατέλειες κι εφαρμόζοντας στο έπακρο τον όρο "άρπα - κόλλα", έφτασε στο τέλος του. Τουλάχιστον το ευχαριστήθηκα, ξέδωσα και πέρασαν ευχάριστα οι ώρες μου.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.
Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

• Scale 1/35
  • *
  • σταμάτης άνθης
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 22, 2013, 04:40:05 μμ »
Με συνοπτικές διαδικασίες, με πολλές παραδοχές, περισσότερες ατέλειες κι εφαρμόζοντας στο έπακρο τον όρο "άρπα - κόλλα", έφτασε στο τέλος του. Τουλάχιστον το ευχαριστήθηκα, ξέδωσα και πέρασαν ευχάριστα οι ώρες μου.

Φίλε μου το οτι το απόλαυσες φαίνεται από το αποτέλεσμα ,η ομορφία του μοντελισμού δεν είναι αυτή άλλωστε;
Το αποτέλεσμα είναι πάρα πολύ καλό σε ένα F-16 πέραν των συνηθησμένων και με ρεκόρ στο χρόνο κατασκευής !Ευχομαι και σε άλλα με υγεία!

Αποσυνδεδεμένος dsk

• Scale 1/35
  • *
  • Τόπος: Ελλάδα
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 22, 2013, 04:53:23 μμ »
πολύ ωραίο Παναγιώτη..
Καθαρή δουλειά...
Λίγα λόγια για το FOD αν δεν βαριέσαι θα ήθελα να μάθω πώς το κατάφερες..

::salut::

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

• Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 22, 2013, 05:31:00 μμ »
Κι' εμένα το μάτι μου στο κάλυμμα FOD πήγε το μάτι μου. Πολύ καλοφτιαγμένο. Και σε γλυτώνει και από τα πολλά πολλά στο δύσκολο σημείο της εισαγωγής... :mrgreen:
Για δώσε λεπτομέρειες...
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος pgpelect

• Scale 1/48
  • *
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 23, 2013, 07:23:21 πμ »
Σταμάτη, Δημήτρη και Γιώργο, σας ευχαριστώ για τα (πολύ) καλά σας λόγια.
Τa δυο καλύματα, φτιάχτηκαν "υποχρεωτικά" καθώς στην εισαγωγή, έχουν εισαχθεί 3 παξιμάδια καθώς ξέχασα να βάλω βάρος στον κώνο του ραντάρ. Τον τρόπο κατασκευής τον "έκλεψα" απο εδώ μέσα, νομίζω ο Νάσος είχε αναφερθεί αναλυτικότερα. Πήρα ένα μπλέ γάντι μιας χρήσεως, το τέντωσα καλά γύρω απο την εισαγωγή και το σταθεροποίησα με ένα λαστιχάκι. Ο Νάσος έβαζε ΚΑ κόλλα, εγώ έβαλα κόλλα 2 συστατικών, σε όλη την επιφάνεια που μετά θα είναι κάλυμα. Όταν στέγνωσε, έβγαλα το λαστιχάκι, έκοψα το κάλυμα όπως ήθελα, έτριξα με 600άρι ντουκόχαρτο, ιδίως τις ακμές για να λεπτύνουν και αστάρωσα με 500άρι αστάρι. Ελαφρύ τρίψιμο και βάψιμο. Πίσω στην εξαγωγή, πήρα ένα από τα... δάχτυλα του γαντιού και το κόλλησα προσωρινά με διπλής όψης ταινία πάνω στην εξαγωγή. Το εξόγκωμα που περίσευε το έχωσα πάλι μέσα στην εξαγωγή. Πάλι κόλλα 2 συστατικών και στο βαθούλωμα που υπήρχε πίσω στόκο milliput που έστρωσα με νερό. Τρίψιμο με ντουκόχαρτο, αστάρωμα, βάψιμο και τέλος. Μπορεί να το έκανα να ακούγεται σαν διαδικασία χρονοβόρα ή δύσκολη, δέν είναι όμως. Με τις ζέστες που έχουμε άλλωστε, η κόλλα σε λίγες ώρες ήταν κόκκαλο.
Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος vla

• Βλάσσης
  • Scale 1/72
  • *
  • Τόπος: Κερατσίνι
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 23, 2013, 08:10:39 πμ »
Φίλε Παναγιώτη καλή αρχή και καλή συνέχεια στο γεράκι σου. Τα πας υπέροχα και περιμένω να δω τα Βενεζουελιάνικα χρώματα σύντομα.  ::salut:: ::salut::
Οι άνθρωποι είναι για να αγαπιούνται και τα αντικείμενα για να χρησιμοποιούνται. Όχι το αντίθετο!!!

Αποσυνδεδεμένος pgpelect

• Scale 1/48
  • *
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 23, 2013, 09:07:15 πμ »
Βλάσση φίλε μου, σε ευχαριστώ πολύ. Πώς να στο πώ όμως χωρίς να σε τρομάξω... τελείωσε στο #11 το μοντέλο...   :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος mirrage

• Scale 1/35
  • *
  • Τόπος: Χανιά
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 23, 2013, 09:26:52 πμ »
Σταμάτη, Δημήτρη και Γιώργο, σας ευχαριστώ για τα (πολύ) καλά σας λόγια.
Τa δυο καλύματα, φτιάχτηκαν "υποχρεωτικά" καθώς στην εισαγωγή, έχουν εισαχθεί 3 παξιμάδια καθώς ξέχασα να βάλω βάρος στον κώνο του ραντάρ. Τον τρόπο κατασκευής τον "έκλεψα" απο εδώ μέσα, νομίζω ο Νάσος είχε αναφερθεί αναλυτικότερα. Πήρα ένα μπλέ γάντι μιας χρήσεως, το τέντωσα καλά γύρω απο την εισαγωγή και το σταθεροποίησα με ένα λαστιχάκι. Ο Νάσος έβαζε ΚΑ κόλλα, εγώ έβαλα κόλλα 2 συστατικών, σε όλη την επιφάνεια που μετά θα είναι κάλυμα. Όταν στέγνωσε, έβγαλα το λαστιχάκι, έκοψα το κάλυμα όπως ήθελα, έτριξα με 600άρι ντουκόχαρτο, ιδίως τις ακμές για να λεπτύνουν και αστάρωσα με 500άρι αστάρι. Ελαφρύ τρίψιμο και βάψιμο. Πίσω στην εξαγωγή, πήρα ένα από τα... δάχτυλα του γαντιού και το κόλλησα προσωρινά με διπλής όψης ταινία πάνω στην εξαγωγή. Το εξόγκωμα που περίσευε το έχωσα πάλι μέσα στην εξαγωγή. Πάλι κόλλα 2 συστατικών και στο βαθούλωμα που υπήρχε πίσω στόκο milliput που έστρωσα με νερό. Τρίψιμο με ντουκόχαρτο, αστάρωμα, βάψιμο και τέλος. Μπορεί να το έκανα να ακούγεται σαν διαδικασία χρονοβόρα ή δύσκολη, δέν είναι όμως. Με τις ζέστες που έχουμε άλλωστε, η κόλλα σε λίγες ώρες ήταν κόκκαλο.

Ωραίο το κόλπο με το γάντι!Εγώ είχα χρησιμοποιήσει παλιότερα αλουμινόχαρτο
το οποίο αφού πασάλειψα με λίγη ατλακολ το έκοψα.Γίνεται γρήγορα και δεν χάνει
εύκολα το σχήμα του.

Παναγιώτης Ελ Σισι

Αποσυνδεδεμένος pgpelect

• Scale 1/48
  • *
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 23, 2013, 10:04:59 πμ »
Ωραία ιδέα και αυτή, στην "κλέβω" Πάνο!!!
Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος mirrage

• Scale 1/35
  • *
  • Τόπος: Χανιά
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 23, 2013, 10:15:28 πμ »
Ωραία ιδέα και αυτή, στην "κλέβω" Πάνο!!!

Σε παρακαλώ!Έχω copyright!
 :mrgreen: :mrgreen:

Παναγιώτης Ελ Σισι

Αποσυνδεδεμένος DJ ANAS

• Scale 1/35
  • *
  • Τόπος: Nürnberg/FRANKEN/ΣΕΡΡΕΣ
  • Χοντος Αναστασιος
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 23, 2013, 11:32:02 πμ »
Βρεειιι Παν τα Βιακρα τα περνουν για αλλοοοοο λογο  ::glossa::Μπραβο για το ομορφο αποτελεσμα σε super fast κατασκευη.Τα μεγαλα decals εκατσαν καλα η ειχες προβληματα στην τοποθετηση τους. :?:
Τασος ::salut::

Αποσυνδεδεμένος pgpelect

• Scale 1/48
  • *
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 23, 2013, 11:44:16 πμ »
Κατα λάθος το πήρα το χαπάκι Τάσο και αφού έχουμε μικρό και δεν πήγα και για ψάρεμα...  :mrgreen: Τα σήματα είναι άψογα, κάθονται ωραιότατα, είναι λεπτά, δεν μου σκίστηκε κανένα, ποιότητα Cartograph.  ::thumbleft::
Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος vla

• Βλάσσης
  • Scale 1/72
  • *
  • Τόπος: Κερατσίνι
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 23, 2013, 02:30:11 μμ »
Βλάσση φίλε μου, σε ευχαριστώ πολύ. Πώς να στο πώ όμως χωρίς να σε τρομάξω... τελείωσε στο #11 το μοντέλο...   :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Πως κάνεις έτσι κι εσύ μωρέ αδερφάκι μουυυυυ. Κάναμε ένα λάθος κι εμείς....  :?
Κάπου ανάμεσα στην νύστα, στο baby sitting, στις δουλειές του σπιτιού και στο serfαρισμα στο ιντερνετ το έχασα λιγάκι.  :? :oops:
Πολύ ωραία δουλειά. Τώρα το Tornado που από ότι είδα ήδη ξεκίνησε... ή μήπως κάνω λάθος.  :oops: :mrgreen:
Οι άνθρωποι είναι για να αγαπιούνται και τα αντικείμενα για να χρησιμοποιούνται. Όχι το αντίθετο!!!

Αποσυνδεδεμένος pgpelect

• Scale 1/48
  • *
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 23, 2013, 03:19:21 μμ »
Έλα, ένα αστειάκι έκανα, μην το παίρνεις κατάκαρδα.
Πόσο χρεώνεις την ώρα baby sitting; Σκοπεύω να ανέβω μόνος με την μικρή τον άλλο μήνα και αν είναι να σε έχω στο νού μου  ::glossa:: (μια απο τα ιδια και εγώ φιλαράκι...)
Το Tornado σήμερα άρχισε, καλά είδες  :wink:
Παναγιώτης

Tags: Venezuelan f-16