Αποστολέας Θέμα: Cruiser Tank A13 Mk IΙΙ** COVENANTER III (1/72 scratch)  (Αναγνώστηκε 6399 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris 72

• Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
  • Τόπος: Ηλιούπολη Αθήνα
Cruiser Tank A13 Mk IΙΙ** COVENANTER III (1/72 scratch)
« στις: Μάιος 01, 2013, 04:05:04 μμ »
H ιστορία ξεκίνησε πριν τον πόλεμο όταν το Υπουργείο Άμυνας της Μ. Βρετανίας, προκήρυξε διαγωνισμό για ένα "βαρύ" Cruiser, το οποίο θα έπρεπε να είναι καλύτερα θωρακισμένο από το Α13, χαμηλότερου προφίλ, να είναι ταχύτερο και να χρησιμοποιεί όσο το δυνατόν περισσότερα μέρη από το Α13 (ναι, και εγώ θέλω να κερδίσω τα 100μ στους επόμενους Ολυμπιακούς  :mrgreen:). Οι κακομοίρηδες που ανέλαβαν την υλοποίηση των προδιαγραφών, εφάρμοσαν μια σειρά καινοτομιών που (στο χαρτί τουλάχιστον), έλυναν αρκετά από τα προβλήματα. Χρησιμοποίησαν έναν σχετικά επίπεδο κινητήρα (Meadows) και τοποθέτησαν το σύστημα ψυξης του στο μπροστινό μέρος του άρματος. Έτσι κέρδισαν ύψος, μήκος και βάρος. Στην πράξη όμως τα πράγματα ήταν αλλιώς: Η απομάκρυνση των ψυγείων από τον κινητήρα, δημιουργούσε πολλές απώλειες με αποτέλεσμα την υπερθέρμανση του κινητήρα. Επιπλέον οι σωλήνες εξαερισμού περνούσαν (αναγκαστικά) από το διαμέρισμα μάχης κάνοντας τη διαβίωση σε αυτό σχεδόν αδύνατη. Επιπλέον ο Meadows, έβγαλε πολλά προβλήματα και γενικώς το νέο άρμα ήταν ένα σκέτο χάλι. Παρ'  όλα αυτά, έφτιαξαν 1.771 μονάδες, κανένα όμως δεν δόθηκε σε μάχιμη μονάδα (στην πραγματικότητα κανένα δεν έφυγε από την Αγγλία). Όλα χρησιμοποιήθηκαν είτε σε δοκιμές διατάξεων funnies, είτε για εκπαίδευση. Τώρα για ποιό λόγο έφτιαξαν τόσα??? Υπάρχει ένα ρητό του Αϊνστάιν, που ταιριάζει γάντι :mrgreen:

Κιτ του....αριστουργήματος, δεν υπάρχει στις βασικές κλίμακες 1/72 και 1/35, παρά μόνο στην τυπικά αγγλική 1/76 (ΗΟ/ΟΟ) από την Milicast. Ευκαιρία λοιπόν για σκρατσάρισμα. Πάμε:

Τα σχέδια του Nacho Inigo (μπορείτε να τα βρείτε εδώ μαζί με τη δική του κατασκευή: http://www.panzernet.com/foro4/showthread.php?9291-Panzergruppe-BCT-Cruiser-Tank-Mk-V-Covenanter-III-A13-Mk-III-Nacho-Inigo), σμικρύνθηκαν και έπιασαν φωτιά οι κόφτες και οι λίμες. Έχω χρησιμοποιήσει τον (σωστό) πύργο και την θέση του οδηγού, από το fast-build μοντέλο του Crusader της Hat/Armourfast στα οποία και έβαλα διάφορα "πραγματάκια" από το sparebox. Έφτιαξα την μπροστινή θωράκιση (η οποία πριτσινώθηκε, αλλά μάλλον δεν φαίνεται στις φωτογραφίες) και τις θωρακισμένες γρύλιες του ψυγείου. Τέλος χαράχτηκαν τα πλαινά, για να αποδώσω τις πλάκες που κάλυπταν την ανάρτηση Christie του τέρατος και σημειώθηκαν οι θέσεις όπου θα περαστούν οι άξονες για τις ρόδες. Τέλος με τα εύκολα, πάμε τώρα σιγά - σιγά για το (εντελώς κουκουρούκου σε σχήμα) πίσω μέρος και το ντεκ του κινητήρα....

Ελπίζω να σας αρέσει μέχρι εδώ (από όσα τέλος πάντων, μπορείτε να δείτε: από τις 34 συνολικά φωτό που τράβηξα μόνο οι παρακάτω τρείς ( :oops: :oops: :oops:) ήταν κάπως αξιοπρεπείς. Terribly sorry!!!!!) ::salut::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος thanasis87

• Scale 1/72
  • *
Απ: Cruiser Tank Mk IΙΙ COVENANTER (1/72)
« Απάντηση #1 στις: Μάιος 01, 2013, 05:39:27 μμ »
Ουάου!  ::thumbleft:: Μερακλίδικη δουλειά κε Δημήτρη! Καλή συνέχεια!  :)

• Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
« Απάντηση #2 στις: Μάιος 01, 2013, 06:55:50 μμ »
Σε ευχαριστώ πολύ Θανάση  ::salut::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος mmaker

• Scale 1/32
  • *
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
« Απάντηση #3 στις: Μάιος 01, 2013, 07:51:52 μμ »
Ασε μας ρε φίλε...!
Το Σάββατο είχες τα 35αρια σχέδια,και σήμερα έχεις φτιάξει όλο το πήγμα...!
Παίζεις με τον πόνο μας?
Μπουχουοουουουου....
Γιώργος   
Ναι,φτιάχνουμε και κοσμήματα!Κάντε ένα Like!
www.facebook.com/artnclay.gr

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

• ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
« Απάντηση #4 στις: Μάιος 02, 2013, 09:32:22 μμ »
Ασε μας ρε φίλε...!
Το Σάββατο είχες τα 35αρια σχέδια,και σήμερα έχεις φτιάξει όλο το πήγμα...!
Παίζεις με τον πόνο μας?
Μπουχουοουουουου....
Και που να δείς Γιώργο, που το έχει φτάσει... Χτές που το είδα live, το έχει προχωρήσει τρελλά και σα να μη φτάνει αυτό, το έχει κάνει και μανάρι :shock:

Άσε μας κι εσύ ρε Μήτσο με τις σκρατσιές σου... μας απαύτωσες την ψυχολογία ::glossa:: :mrgreen:

Καλή συνέχεια φίλε :!:

::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος Ernst Barkman

• Scale 1/35
  • *
« Απάντηση #5 στις: Μάιος 02, 2013, 09:37:17 μμ »
Πως τα καταφέρνει και κολλάει αυτά τα λιλιπούτεια κομμάτια αντί για τα χέρια του (αλλιώς γνωστά ως Hands of Iwo Jima  :mrgreen: ),είναι μυστήριο...  ::dontknow::
Το θάυμασα εχθές πάνω στη δημιουργία και μπορώ να πώ οτι μιλάμε για τρελή σκρατσιά  :wink:

Αποσυνδεδεμένος sgt-major

• Scale 1/35
  • *
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
« Απάντηση #6 στις: Μάιος 02, 2013, 11:32:57 μμ »
Φανταζομαι τι scratch εχεις κανει αν και δεν το εχω δει.
Ωστοσο ειδα αυτον που το εφτιαχνε 1/35  ::dontknow:: στο λινκ που εδωσες και πηρα γευση,
Αν και γω παραμενω παιδι καλη τυχη
ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΚΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟΝ ΠΑΤΡΙΣ-ΣΜΥ ΤΑΞΗ89

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

• Scale 1/35
  • *
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
« Απάντηση #7 στις: Μάιος 02, 2013, 11:49:15 μμ »
Spoiler (hover to show)
Δημήτρη άρχισες τα μαγικά σου πάλι!Ποίημα φίλε !

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

• Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
« Απάντηση #8 στις: Μάιος 03, 2013, 12:43:35 πμ »
Ευχαριστώ παίδες (Σταμάτη, που χάθηκες ρε παιδί???).

Η αλήθεια είναι ότι το έχω πλακώσει και καθώς τα σχέδια του Ισπανού είναι εξαιρετικά, έχει προχωρήσει αρκετά γρήγορα. Πιθανότατα, αύριο θα καταφέρω να ανεβάσω φωτογραφίες και θα κράξουμε παρέα.

ΔΚ

• Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
« Απάντηση #9 στις: Μάιος 03, 2013, 07:52:16 μμ »
Όπως είπα, το τερατάκι προχωράει με ικανοποιητικούς ρυθμούς. Στο (μάλλον μικρό) διάστημα που μεσολάβησε έγιναν τα παρακάτω:

Μπήκαν οι ρόδες. Αυτές προέρχονται από το 76άρι Crusader της Airfix, οι οποιες έχουν το σωστό μέγεθος για...72άρι. Το πρόβλημα είναι ότι ενώ το λάστιχό τους θα έπρεπε να είναι διάτρητο...δεν ήταν. Τρυπανάκι λοιπόν και τρύπημα. Κάθε ρόδα έχει 32 τρύπες, οπότε μιλάμε για 256 τρύπες (Μπρρρρρ!!!!). Στη συνέχεια κολλήθηκαν στο πήγμα έτσι ώστε να μένει ακάλυπτη η μισή τρύπα του άξονα κάθε ρόδας στην "αθέατη" πλευρά της. Στη μισή αυτή τρύπα, περάστηκε αξονάκι, ώστε να επιτευχθεί αντοχή, αλλά και ευθυγράμμιση. Από το ίδιο κιτ της Airfix, προέρχεται και το πίσω μέρος του πήγματος, από το οποίο αφαιρέθηκαν οι γρίλιες του κινητήρα (έχουν διαφορετικό σχήμα στα δύο άρματα). Έτσι λοιπόν φτιάχτηκαν νέες, από λεπτό στριπ της Evergreen (αλλά δυστυχώς δεν φαίνονται στις φωτό).

Φτιάχτηκε το ντεκ του κινητήρα. Αυτό ήταν αρκετά δύσκολο, αφού αποτελείται από 14 κομμάτια (και ούτε ένα δεν είναι ορθογώνιο  :evil:), τα οποία έπρεπε να ευθυγραμμιστούν μεταξύ τους, αλλά και με τους άξονες του πήγματος. Πολλές κατάρες αργότερα, νομίζω ότι κάτι πέτυχα. Τέλος από ΖΤΠ, έγιναν οι ραφές της οξυγονοκόλλησης στο ντεκ.

Πλέον κατασκευαστικά, απομένει να φτιαχτούν τα φτερά, κάτι μαντζαφλάρια που είχε πάνω στο ντεκ και να μπουν πριτσίνια στο σκάφος. Άλλο ένα update και πάμε βαφείο (ελπίζω!!!!).

Ελπίζω να σας αρέσει μέχρι τώρα, και περιμένω τα σχόλιά σας

Χρόνια Πολλά σε όλους σας και Καλή Ανάσταση!!!!!

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος sgt-major

• Scale 1/35
  • *
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 03, 2013, 08:16:44 μμ »
Δημητρη
Συγχαρητηρια τρομερη δουλεια εχει πεσει πανω του.
Ωστοσο μια δυο παρατηρησεις αν θες.
Μηπως οι δυο πισω τροχοι εχουν ερθει παραπολυ κοντα ο ενας με τον αλλο.Μηπως ηθελαν λιγο παραπανω κενο.
Τα κιβωτια στο εμπροσθιο μερος εχω την εντυπωση οτι σου εχουν βγει ανισομερη μεταξυ τους.Μηπως θα πρεπει να ηταν και πιο μεγαλα ωστε να μην αφηνουν μεγαλο κενο με το προβολεα.Επισης το αριστερο εχει αφησει κενο στο πισω μερος.
Καλη συνεχεια
ΠΕΡΙΚΛΗΣ ΚΑΡΟΠΟΥΛΟΣ ΑΠΑΝΤΩΝ ΤΙΜΙΩΤΕΡΟΝ ΠΑΤΡΙΣ-ΣΜΥ ΤΑΞΗ89

• Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 04, 2013, 03:24:51 πμ »
Ωστοσο μια δυο παρατηρησεις αν θες.
Μηπως οι δυο πισω τροχοι εχουν ερθει παραπολυ κοντα ο ενας με τον αλλο.Μηπως ηθελαν λιγο παραπανω κενο.
Τα κιβωτια στο εμπροσθιο μερος εχω την εντυπωση οτι σου εχουν βγει ανισομερη μεταξυ τους.Μηπως θα πρεπει να ηταν και πιο μεγαλα ωστε να μην αφηνουν μεγαλο κενο με το προβολεα.Επισης το αριστερο εχει αφησει κενο στο πισω μερος.
Καλη συνεχεια

Φυσικά και θέλω!!! Οφείλω να ομολογήσω ότι το μάτι σου κόβει σαν ξ(ο)υράφι  :wink:. Μεταξύ της τελευταίας φωτογράφησης και του ανεβάσματος, έχω κάνει μερικά επιπλέον πραγματάκια. Σε αυτά περιλαμβάνεται και η αναδιάταξη των τροχών, γιατί το είδα και εγώ ότι οι δύο τελευταίοι σχεδόν εφάπτονταν. Συνεπώς αυτό διορθώθηκε ήδη. Για τα κουτιά στο μπροστινό μέρος επίσης έχεις δίκιο. Αυτό είναι ένα λάθος που δεν μπορώ να καταλάβω πως έγινε  :oops: :oops: :oops:, καθώς όλα τα επιμέρους κομμάτια κόπηκαν με το Chopper. Πάντως είναι ιδιαίτερα δύσκολο να διορθωθεί τώρα, καθώς φοβάμαι ότι αν προπαθήσω να τα βγάλω, μάλλον θα καταστρέψω το glacis, οπότε μάλλον θα ζήσω με αυτό.

Πιθανότατα θα το φέρω αύριο στο καφέ, για επιπλέον συζήτηση.

Για μια ακόμα φορά, να σε ευχαριστήσω για τις εύστοχες επισημάνσεις και να επαναλάβω ότι αυτού του είδους οι παρατηρήσεις είναι που μου αρέσουν να γίνονται  ::salut::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος Stavros

• Stavros Soulis - IPMS Hellas #228
  • Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/32
  • Τόπος: Αθήνα - IMFLandia
  • save the last kit for me
    • http://www.ipms-hellas.gr
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 04, 2013, 08:22:17 πμ »
για το θεμα με τα κουτια μπροστά,
προσπάθησε να βγαλεις το "φως" απο τη μεση και να τα διορθωσεις με λιγο τρίψιμο (στο ενα) και προσφήκη ψιλού ΦΠ (στο άλλο)
καλή συνέχεια  :wink:
πολύ καλά το πάς λέμε  ::glossa::
 ::salut::
Σ.Σ.

• Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
Απ: Cruiser Tank A13 Mk IΙΙ** COVENANTER III (1/72 scratch)
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 14, 2013, 01:49:31 μμ »
Λοιπόν, το... ποίημα, έφτασε κοντά στο τέλος του κατασκευαστικά (αφού κόστισε 4 χαρτόλιμες, 2 σωληνάρια στόκο, δύο μπουκαλάκια κόλλας 3 κιτ και έναν πάγκο μπουρ...λο :evil: :evil: :evil:). Τι να κάνω  ::dontknow:: Covenanter ήθελα, ας πρόσεχα....  ::eusa_wall:: ::eusa_wall:: ::eusa_wall::

Εκτός λοιπόν από τις ερπύστριες (θα χρησιμοποιηθούν αυτές του Cromwell της Revell), απομένει να φτιαχτούν τέσσερεις σωληνώσεις στα καρμπυρατέρ (???) στο πίσω μέρος. Αποφάσισα επίσης να αλλάξω (άμεσα), τα τετράγωνα καλλύματα στα φώτα των φτερών με μεταλλικά, καθώς το Evergreen, τελικά είναι αφύσικα χοντρό. Επίσης απομένει να κλειστούν κάποια κενά που έχουν προκύψει (κυρίως γύρω από τα κουτιά αποθήκευσης). Τα δύο κουτιά στο μπροστινό μέρος, δεν θα τα βάλω τελικά (γι' αυτό πρόσθεσα και τις λεπτομέρειες στο glacis). O λόγος είναι ότι καθώς το κάλυμμα  του προβολέα έχει ιδιότροπο σχήμα δεν έχει πέσει στο απόλυτο κέντρο (έχει κάποια δέκατα του χιλιοστού διαφορά), οπότε η παρουσία των κουτιών, απλώς θα το κάνει εμφανές στο μάτι. Επίσης θα πρέπει να αντικαταστήσω τα αλουμινένια δεσίματα στα καζανάκια των εξατμίσεων, ενώ στις φωτό διαπίστωσα ότι δύο από τις ρόδες, δεν πατάνε σωστά (με το μάτι δεν φαίνεται). Αυτό πιστεύω ότι θα διορθωθεί με τη βάση  :oops:
Αχ!!!! Οι αδυναμίες του χειροποίητου.... :wink:

Ελπίζω να σας αρέσει μέχρι τώρα και περιμένω τα σχόλιά σας  ::salut::

Συνεχίζεται........

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

• Scale 1/32
  • *
  • Τόπος: Boavista
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 14, 2013, 03:12:19 μμ »
Θα το βάλεις σε θάλασσα ή σε πόμολα;  ::glossa:: ::glossa:: ::glossa::

Respect απλά...  ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος philio

• Scale 1/35
  • *
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ- ( Πατήσια)
  • ...και τώρα Πεπειρα(γ)μένος
« Απάντηση #15 στις: Μάιος 14, 2013, 04:31:55 μμ »
ΟΚ...αφού όλα αυτά που μας γράφεις βλέπεις και να τα κάνεις...βγάζω το καπέλο!!!

• Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
« Απάντηση #16 στις: Μάιος 15, 2013, 12:12:44 πμ »
Θα το βάλεις σε θάλασσα ή σε πόμολα;  ::glossa:: ::glossa:: ::glossa::

Respect απλά...  ::salut:: ::salut:: ::salut::

Τέτοια μπούρδα που ήταν, μάλλον πάνω μέσα σε σκουπιδοντενεκέ θα έπρεπε να το βάλω

ΟΚ...αφού όλα αυτά που μας γράφεις βλέπεις και να τα κάνεις...βγάζω το καπέλο!!!

Έτσι είμαστε εμείς οι ....νεαροί (εσύ και εγώ): Γερακομάτηδες  ::glossa:: ::glossa:: ::glossa::

ΔΚ

Αποσυνδεδεμένος felix

• Scale 1/35
  • *
  • Τόπος: Aθηνα
  • The 3rd Caveman
« Απάντηση #17 στις: Μάιος 15, 2013, 08:39:30 πμ »
Πωπωωωω, το βλεπω και το θαυμαζω. Τρομερη δουλεια με το scratch!!!  ::salut:: ::salut:: ::salut::
Νώντας

Συνδεδεμένος KWSTAS

• Scale 1/35
  • *
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
« Απάντηση #18 στις: Μάιος 15, 2013, 09:09:53 πμ »
Αν και δεν είμαι φαν του συγκεκριμένου, θαυμάζω την πολύ μερακλίδικη κατασκευή φίλε μου.
Το chopper είναι παρατηρημένο ότι όσο και να σφίξεις τους οδηγούς, μετά από 3-4 κοψίμματα
θέλει επανέλεγχο γιατί τους κλωτσάει λίγο και έχεις διαφορές στο κόψιμο. Well done Sir Dim.

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

• Scale 1/35
  • *
    • coarse landscapes
« Απάντηση #19 στις: Μάιος 15, 2013, 10:49:29 πμ »
Πωπω, πολύ ωραία δουλειά. Άμα αρχίζει να σκρατσάρει κανείς, τελικά δεν ξαναγυρνάει στα ΟΟΒ. Είναι εθιστικό.
Περιμένω με πολύ ενδιαφέρον και το βάψιμο.

ΥΓ τι είναι το chopper :?:

Αποσυνδεδεμένος gkontog

• Moderator
  • Scale 1/24
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 15, 2013, 10:52:33 πμ »
Οπως πάντα απίστευτος... καλά βαψίματα!

ΥΓ
Δεν το καλουπάρεις να υπάρχει;
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος ALEX_SSGTi

• Αλέξανδρος Βούρβαχης IPMS 1134/MC 341
  • MC crew
  • Scale 1/32
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Μοdelling is just fun!
    • ModelClub.GR
« Απάντηση #21 στις: Μάιος 15, 2013, 02:34:35 μμ »
Πολύ ωραίο βγήκε Shorty! Ώπα, ώπα, για μισό, ΠΟΙΟΣ ΤΡΑΒΗΞΕ ΤΙΣ ΦΩΤΟ?????? Έχει μπει κανένας με τον λογαριασμό σου? Αποκλίεται να είναι δικές σου! ::glossa:: ::glossa::

• Braille Scale Oddity
  • Moderator
  • Scale 1/35
« Απάντηση #22 στις: Μάιος 16, 2013, 08:52:32 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλιά σας και χαίρομαι που σας αρέσει!!!

Κώστα  ::arrowred:: Έχεις δίκιο για το Chopper, αλλά η διαφορά που προέκυψε στα αρχικά κουτιά, ήταν αρκετά μεγάλη για να έχει προκύψει από αυτό το λόγο. Πιθανολογώ ότι μάλλον εγώ έκανα κάτι λάθος. Τέλος πάντων, αποφάσισα να μην τα βάλω τελικά, οπότε no problem
Κωστή  ::arrowred:: Το Chopper είναι αυτό το εργαλείο:

Θεωρητικά σε βοηθάει να κόβεις ίσα μήκη πλαστικού και υπό κάποιες συγκεκριμένες γωνίες (30,45,60 και 90 μοίρες). Είναι πάντως πανάκριβο (γύρω στις 70 λίρες), σε σχέση με αυτό που προσφέρει (αν δεν σκρατσάρεις πολύ). Εγώ είχα αποκτήσει το δικό μου τις καλές εποχές
Γιώργο  ::arrowred:: Στη φάση που είναι τώρα, είναι μάλλον αδύνατο να βγει καλούπι, καθώς όπως μου είπε ο Μάστορας, θα πρέπει να διαλύσω το μισό.
Καμμένε  ::arrowred:: Δεν πέτυχε - έτυχε!!!!  ::glossa::

ΔΚ

Συνδεδεμένος KWSTAS

• Scale 1/35
  • *
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
« Απάντηση #23 στις: Μάιος 16, 2013, 09:19:30 πμ »

Sorry για το spam---------->
Πωπω, πολύ ωραία δουλειά. Άμα αρχίζει να σκρατσάρει κανείς, τελικά δεν ξαναγυρνάει στα ΟΟΒ. Είναι εθιστικό.
Περιμένω με πολύ ενδιαφέρον και το βάψιμο.

ΥΓ τι είναι το chopper :?:

Εσύ που σκρατσάρεις θα έπρεπε να το έχεις ήδη  :mrgreen: .
Πάντως δεν είναι τόσο ακριβό αν το πάρεις από USA ( όπως κι
έκανα ) από εδώ http://www.modeltrainstuff.com/NWSL-The-Chopper-II-p/nwsl-69-4.htm
και σε άλλη παραγγελία κατευθείαν από την εταιρεία του, έξτρα ξυράφια
καθώς και 2 cutting mat, αφού φθείρεται με τα κοψίματα.Το γυρνάς βέβαια
γύρω γύρω αλλά χρειάζεσαι την καβάτζα. Αν συνηθίσεις το εργαλείο θα
πεις πως δούλευες τόσο καιρό.
"Μερικά πράγματα είναι ανεκτίμητα. Για όλα τ' άλλα υπάρχει η Mastercard"  :lol:

Αποσυνδεδεμένος Kostis Pap

• Scale 1/35
  • *
    • coarse landscapes
« Απάντηση #24 στις: Μάιος 16, 2013, 10:39:08 πμ »
Εσύ που σκρατσάρεις θα έπρεπε να το έχεις ήδη  :mrgreen: .

Πώς μου ξέφυγε τέτοιο εργαλείο και ούτε που το είχα ακούσει! Ακριβό το ρημάδι αλλά πρέπει να είναι πολύ χρήσιμο αν κρίνω και από τη δουλειά στο cruiser (για να μείνω on topic :mrgreen:). Ευχαριστώ για τις πληροφορίες, μου βάλατε σαράκι και δεν είναι εποχές για τέτοια...

Tags: cruiser