Αποστολέας Θέμα: Douglas A-1J Skyraider Tamiya 1/48  (Αναγνώστηκε 1890 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος karld76

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 324
  • Age: 48
  • Τόπος: Γλυφάδα-Aθήνα
  • Κάρολος Δαρκαδάκης
Douglas A-1J Skyraider Tamiya 1/48
« στις: Δεκέμβριος 24, 2012, 06:58:42 μμ »
  Παρότι ψήφησα υπέρ του GB:Back to Vietnam όταν έψαξα στο στοκ μου μετά εκπλήξεως διαπίστωσα την απουσία κιτ από την συγκεκριμένη περίοδο.Τσίμπησα λοιπόν στην έκθεση το εν λόγω κιτ,παρήγγειλα και κάποια βελτιωτικά και μετά τα Χριστούγεννα ξεκινάω το πετούμενο, το οποίο μάλιστα είναι και το πρώτο μου στην 1/48 αφού έως τώρα ήμουν οπαδός της 1/72 κυρίως λόγω έλλειψης χώρου.
  To κιτ και τα βελτιωτικά ενώ περιμένω και τρία ακόμα που αφορούν τον οπλισμό.



  Ευελπιστώ να είμαι εμπρόθεσμος,σύντομα θα επανέλθω με update.Καλές γιορτές σε όλους! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος karld76

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 324
  • Age: 48
  • Τόπος: Γλυφάδα-Aθήνα
  • Κάρολος Δαρκαδάκης
Απ: Douglas A-1J Skyraider Tamiya 1/48
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 08, 2013, 10:39:33 μμ »
 Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους τους φίλους του forum.Ένα update με την ολοκλήρωση του cockpit.Χρησιμοποιήθηκε το σετ με τα photoethed της eduard και οι μόνες εξτρά προσθήκες είναι στο κάθισμα, όπου το προσκέφαλο που δίνει η Tamiya δεν μου άρεσε και το βελτίωσα με green stuff ενώ προστέθηκε και ο σωλήνας του αναπνευστήρα (αν το λέω σωστά),με λεπτό χαλκόσυρμα από καλώδιο υπολογιστή τυλιγμένο γύρω από ορδοδοντικό σύρμα.






 Αύριο ευελπιστώ να προχωρήσω με το κλείσιμο της ατράκτου. ::salut::

Αποσυνδεδεμένος HEL(las)

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1043
  • Τόπος: Σωμα στην Σαλονικη, μυαλο και καρδια στην Κομοτηνη
  • "ΘΑΝΑΤΟΥ ΚΑΤΑΦΡΟΝΗΣΑΝΤΕΣ"
Απ: Douglas A-1J Skyraider Tamiya 1/48
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 08, 2013, 10:51:25 μμ »
Εντυπωσιακο το κοκπιτ !
Φτιαχνω  το ιδιο κιτ , ειμαι στο ιδιο σημειο προοδου και βλεπω οτι εισαι μεγαλος μαστορας
 ::salut::


Αποσυνδεδεμένος karld76

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 324
  • Age: 48
  • Τόπος: Γλυφάδα-Aθήνα
  • Κάρολος Δαρκαδάκης
Απ: Douglas A-1J Skyraider Tamiya 1/48
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 08, 2013, 11:06:46 μμ »
  Ευχαριστώ πολύ,καλή συνέχεια στην κατασκευή σου.  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
Απ: Douglas A-1J Skyraider Tamiya 1/48
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 08, 2013, 11:49:12 μμ »
Πολύ όμορφη δουλειά,ειδικά στο κάθισμα. ::thumbleft::
Τον πίνακα το έχεις βάψει?Θέλει μαύρο χρώμα εκτός και αν δεν φαίνεται καλά από τις φωτό.

Αποσυνδεδεμένος karld76

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 324
  • Age: 48
  • Τόπος: Γλυφάδα-Aθήνα
  • Κάρολος Δαρκαδάκης
Απ: Douglas A-1J Skyraider Tamiya 1/48
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 09, 2013, 12:03:46 πμ »
  Όχι δεν είναι βαμμένος,είναι photoetched κομμάτι (2 τμήματα) από το zoom σετ της eduard και είναι prepainted.To εσωτερικό που έχει τα όργανα το δίνει μαύρο και το εξωτερικό είναι γκρι.

Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
Απ: Douglas A-1J Skyraider Tamiya 1/48
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 09, 2013, 12:10:38 πμ »
  Όχι δεν είναι βαμμένος,είναι photoetched κομμάτι (2 τμήματα) από το zoom σετ της eduard και είναι prepainted.To εσωτερικό που έχει τα όργανα το δίνει μαύρο και το εξωτερικό είναι γκρι.
Αν θες ρίξ'του ένα μαύρο χρώμα για να είσαι σωστός. :wink: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος karld76

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 324
  • Age: 48
  • Τόπος: Γλυφάδα-Aθήνα
  • Κάρολος Δαρκαδάκης
Απ: Douglas A-1J Skyraider Tamiya 1/48
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 09, 2013, 12:32:12 πμ »
 Λάμπρο έχεις δίκιο για το χρώμα,και η Tamiya και από το βιβλίο της Squadron με το walkthrough του skyraider προκύπτει ότι είναι μαύρος αλλά δεν ξέρω αν φαίνεται καλά στις φωτογραφίες,η eduard στο εξωτερικό κομμάτι του πίνακα έχει και κάποιες ενδείξεις με άσπρα γράμματα, τις οποίες αν έβαφα με μαύρο θα τις έχανα οπότε προτίμησα να το αφήσω γιαυτό το λόγο ως έχει.

Αποσυνδεδεμένος labros87

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5525
  • Age: 36
  • Τόπος: Αγρίνιο
  • 72scale for ever!
Απ: Douglas A-1J Skyraider Tamiya 1/48
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 09, 2013, 12:35:29 πμ »
...η eduard στο εξωτερικό κομμάτι του πίνακα έχει και κάποιες ενδείξεις με άσπρα γράμματα, τις οποίες αν έβαφα με μαύρο θα τις έχανα οπότε προτίμησα να το αφήσω γιαυτό το λόγο ως έχει.
Αν είναι να χάσεις λεπτομέρεια τότε άφησέ το ως έχεις,μια χαρά είναι. ::thumbleft::

Αποσυνδεδεμένος karld76

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 324
  • Age: 48
  • Τόπος: Γλυφάδα-Aθήνα
  • Κάρολος Δαρκαδάκης
Απ: Douglas A-1J Skyraider Tamiya 1/48
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 09, 2013, 08:07:12 μμ »
  Καλησπέρα σ'όλη την μοντελιστική παρέα,ένα μικρό update των εργασιών που έχουν γίνει από την τελευταία φορά.Συναρμολογήθηκε και βάφτηκε ο κινητήρας:


\
  Ακολούθησαν οι φωλιές,τα σκέλη προσγείωσης και οι τροχοί.Οι τροχοί του κιτ αντικαταστάθηκαν από ρητινένιους της true details που αποδίδουν καλύτερα το πάτημα του ελαστικού όμως στερούνται της λεπτομέρειας στο εσωτερικό της ζάντας που έχουν αυτές του κιτ.Αυτή η λεπτομέρεια κατασκευάστηκε από ρητίνη και κολλήθηκε στους ρητινένιους τροχούς.Τώρα βρίσκομαι στη φάση με τα στοκοτριψίματα στα φτερά.Το κιτ είναι από τα αρτιότερα που έχω φτιάξει από πλευράς εφαρμογής,στη δική μου περίπτωση όμως είχαν τσακίσει τα φτερά σε κάποια σημεία,κολλώντας τα δύο μισά κάπως διορθώθηκε το πρόβλημα χωρίς να είμαι απολύτως ευχαριστημένος από το τελικό σχήμα.Το παραβλέπω και προχωράω. ::salut::




Αποσυνδεδεμένος karld76

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 324
  • Age: 48
  • Τόπος: Γλυφάδα-Aθήνα
  • Κάρολος Δαρκαδάκης
Απ: Douglas A-1J Skyraider Tamiya 1/48 - ΤΕΛΟΣ-σχεδόν
« Απάντηση #10 στις: Μάιος 01, 2013, 12:38:29 πμ »
  Μετά κόπων και βασάνων ολοκλήρωσα σχεδόν το skyraider.Μένει ακόμα να φορτωθούν οι πυλώνες με τις βόμβες,να προστεθούν κάποιες αντένες και μερικές φθορές ακόμα.Το αποτέλεσμα είναι το παρακάτω,επιφυλάσσομαι να βγάλω καλύτερες φωτογραφίες γιατί σήμερα βιαζόμουν για να προλάβω.Οι χαλκομανίες του κιτ μου φάνηκαν αρκετά χοντρές,δε ξέρω αν συμβαίνει γενικά στα κιτ της TAMIYA μιάς και καταπιάνομαι πρώτη φορά με τη συγκεκριμένη εταιρία,και παρά τη χρήση βελτιωτικών Mr.Softer &Mr.Setter δεν μου κάθησαν καλά όπως θα δείτε κι εσείς,ειδικά οι μαύρες λωρίδες στα φτερά.Σκέφτηκα αντί για νερό να βάλω κάτω από τις χαλκομανίες future αλλά δεν θα έλεγα ότι είχε επιτυχία,σε ορισμένα σημεία το future έχτισε γύρω από τις χαλκομανίες και θέλει τώρα τρίψιμο και διόρθωση ξανά με βάψιμο.













Δεκτό κάθε σχόλιο-κριτική  ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος HEL(las)

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1043
  • Τόπος: Σωμα στην Σαλονικη, μυαλο και καρδια στην Κομοτηνη
  • "ΘΑΝΑΤΟΥ ΚΑΤΑΦΡΟΝΗΣΑΝΤΕΣ"
Απ: Douglas A-1J Skyraider Tamiya 1/48
« Απάντηση #11 στις: Μάιος 01, 2013, 12:51:36 πμ »
πολυ ομορφο βγηκε, μου αρεσε το βαψιμο σου και κυριως η μαστορια σου να δαμασεις τις χαλκομανιες..
εγω σημερα κοντευω να παθω εγκεφαλικα απανωτα με τις χαλκομανιες, οι οποιες διαλυθηκαν, σκιστηκαν και γενικα μπηκαν οπως να'ναι..θα τις δεις αυριο που θα ανεβασω φωτο..

και παλι συγχαρητηρια, πολυ ομορφη δουλεια  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος karld76

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 324
  • Age: 48
  • Τόπος: Γλυφάδα-Aθήνα
  • Κάρολος Δαρκαδάκης
Απ: Douglas A-1J Skyraider Tamiya 1/48
« Απάντηση #12 στις: Μάιος 01, 2013, 01:47:52 μμ »
  Ευχαριστώ για τα καλά λόγια.Οι χαλκομανίες όπως είπα μου φάνηκαν πολύ χοντρές ή εγώ τα σκ.....σα στην τοποθέτηση τους.Σε κάθε περίπτωση το τελικό αποτέλεσμα δεν με ικανοποιεί.Θατις παιδέψω λίγο ακόμα με τα βελτιωτικά κι αν δεν στρώσουν πιθανόν τις μαύρες λωρίδες να τις τρίψω και να τις κάνω βαφτές.Θ'ανεβάσω φωτογραφίες με το τελικό αποτέλεσμα.Καλά τελειώματα και στο δικό σου. :wink: ::salut::

Tags: a-1 skyraider