Αποστολέας Θέμα: JAS 39 GRIPEN Twin seater 1/48  (Αναγνώστηκε 12377 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2808
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: JAS 39 GRIPEN Twin seater 1/48 ΤΕΛΟΣ!
« Απάντηση #125 στις: Απρίλιος 26, 2013, 03:59:52 μμ »
Λάμπρο-Κώστα ευχαριστώ!
Μετά απο 2 μήνες σχεδόν κ κάτι ψιλά το κιτ έλαβε τέλος κ περιμένει άδεια για να μπει στην βιτρίνα! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Έχουμε κ λέμε λοιπόν:
Προστέθηκε το Σ/Π το οποίο θέλει ιδιαίτερη προσοχή γιατί είναι ευαίσθητο κ εγινε wash με raw umber-ivory black.Οι τρύπες εισόδου θέλουν ανοιγμα γιατί είναι μικρότερες..(το συνηθίζει η ιταλέρι αυτό).
Μετά προστεθηκε οπλισμός κ τα καθισματα στα οποία πρόσθεσα απο φυλλο αλουμινίου τα κοκκινα placards.Επίσης πρόσθεσα κ 2 σενσορες δεξιά κ αριστερά εξωτερικά του κοκπιτ με φύλλο πλαστικού.
Τέλος βάφτηκαν τα φώτα ναυτιλίας προβολείς στο Σ/Π κ έγιναν φθορές με λάδια σε επιλεγμένα σημεία κυρίως βέβαια στο κάτω μέρος. Επεσε το τελικό ματ βερνίκι κ με παστέλ έγινε κ η μαυρίλα αριστερά στην APU.
Μετά απο όλα αυτά ήρθε κ η ώρα της καλύπτρας..ξεμασκάρισα, (δεν τα πάω καλά με τις καλύπτρες κ με το ξεμασκάρισμα νομίζω έχασε λίγο την καθαρότητα-γυαλάδα που είχε αρχικά),παραλίγο να γίνει μ@λ@κί@..γιατί δεν καθόταν με τίποτα αλλά ευτυχώς όλα καλά.
Να αναφέρω εδώ ότι εδώ το κιτ πονάει αρκετά μιας κ σε κλειστή θέση η καλυπτρα δεν μπορεί να μπει γιατί δεν ευθυγραμμίζεται με το αλεξινέμιο. Επίσης το αλεξινέμιο όπως προείπα κ σε προηγούμενο ποστ δεν εφαρμόζει πλήρως κ αφήνει κενό με το σκάφος.
Τέλος λοιπόν,ευχάριστη κατασκευή χωρίς πολλά προβλήματα..(είναι αυτό που λέμε ''τίμια'' ιταλέρι όσον αφορά σχέση τιμής-ποιότητας).
Σχολιάστε ελεύθερα, δεν παρεξηγούμαι :mrgreen: :mrgreen: κ ότι έχω ξεχάσει να αναφέρω συγγνώμη προκαταβολικά, απλά ρωτήστε  ::salut::
Spoiler (hover to show)






Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: JAS 39 GRIPEN Twin seater 1/48
« Απάντηση #126 στις: Απρίλιος 26, 2013, 04:55:21 μμ »
Μανάρι ..........................Click to see the original size.Click to see the original size.Click to see the original size.Click to see the original size.Click to see the original size............το έκανες φίλε !!! :mrgreen: :mrgreen:

"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Αποσυνδεδεμένος mixalis

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1917
  • Age: 61
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ (ΚΑΛΑΜΑΚΙ)
  • modelclub.gr
Απ: JAS 39 GRIPEN Twin seater 1/48
« Απάντηση #127 στις: Απρίλιος 26, 2013, 07:43:48 μμ »
Μπραβο φιλε μου.Βγηκε πολυ ωραιο. (ομως ποιο ΩΡΑΙΑ τα.... μοντελα του c.nemo :lol: :lol:)

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: JAS 39 GRIPEN Twin seater 1/48
« Απάντηση #128 στις: Απρίλιος 26, 2013, 07:52:03 μμ »
Με τον οπλισμό μου τα χάλασες... Δεν τους πρόσεξες τους amraam και τα νοτιοαφρικάνικα δεν φέρουν maverick.  ::glossa:: ::glossa::

 ::good_job_smilie:: ::good_job_smilie::

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2808
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: JAS 39 GRIPEN Twin seater 1/48
« Απάντηση #129 στις: Απρίλιος 26, 2013, 09:25:53 μμ »
Σταμάτη κ Μιχάλη σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!
Νίκο ό,τι φωτό απο νοτιοαφρικάνικα που είχα ήταν μόνο με πυλώνες αλλά βλέποντας όλα τα άλλα (Τσεχία,Ουγγαρία) να φέρουν maverick είπα να τους κοτσάρω κ εγώ...αισθητικά πάντως μου άρεσε περισσότερο έτσι φορτωμένο.. ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος bill-larisa

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1586
  • Age: 47
  • Τόπος: Λαρισα
Απ: JAS 39 GRIPEN Twin seater 1/48
« Απάντηση #130 στις: Απρίλιος 26, 2013, 09:39:11 μμ »
Αλεξ..πολλα μπραβο..σκετο κουκλι το εκανες..  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος nikosmeta

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2343
  • Age: 47
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: JAS 39 GRIPEN Twin seater 1/48
« Απάντηση #131 στις: Απρίλιος 26, 2013, 09:42:38 μμ »
Άλεξ το έκανες πάραπολύ καλό μπράβο. Μόνο σημείο που ήθελε για εμένα λίγο περισσότερη είναι η καλύπτρα που ήθελε ένα γυαλισματάκι καλύτερο :wink: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2808
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: JAS 39 GRIPEN Twin seater 1/48
« Απάντηση #132 στις: Απρίλιος 26, 2013, 10:36:13 μμ »
Βασίλη,Νίκο ευχαριστώ!
Μόνο σημείο που ήθελε για εμένα λίγο περισσότερη είναι η καλύπτρα που ήθελε ένα γυαλισματάκι καλύτερο :wink: ::salut::
Κατι δεν κάνω καλά με το μασκάρισμα ή πολύ κόλλα έχει η χαρτοταινία ή φταίει το μασκολ...γιατί αν την έβλεπες πριν το μασκάρισμα ήταν κουκλί..φαντάσου να μην την είχα βουτήξει κ στο clear δηλαδή.. ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος z

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 103
  • Age: 40
  • Τόπος: θεσσαλονικη
  • modelclub.gr
Απ: JAS 39 GRIPEN Twin seater 1/48
« Απάντηση #133 στις: Απρίλιος 26, 2013, 11:05:34 μμ »
πολυ ωραιο το αποτελεσμα!!!μου αρεσε πολυ ::salut:: ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: JAS 39 GRIPEN Twin seater 1/48
« Απάντηση #134 στις: Απρίλιος 27, 2013, 01:16:26 μμ »
Πολύ μου άρεσε και εμένα,συγχαρητήρια για το έργο σου.
Για τη καλύπτρα μπορείς να κολλάς λίγες φορές στο χέρι σου την ταινία πριν τη βάζεις.Έτσι φευγει η πολύ κόλλα.Επίσης θα σου πρότεινα να πάρεις καμία μοντελιστική για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.Από τις απλές όλο και κάτι θα περάσει.

Πιστεύω η κατασκευή σου με όλες τις επισημάνσεις για το κιτ θα βοηθήσουν αρκετά στο τι να προσέξω στο δικό μου  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2808
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: JAS 39 GRIPEN Twin seater 1/48
« Απάντηση #135 στις: Απρίλιος 27, 2013, 04:48:58 μμ »
 ::arrowred:: Φίλε z σε ευχαριστώ πολύ!
 ::arrowred:: Άρη σε ευχαριστώ φίλε!
Για τη καλύπτρα μπορείς να κολλάς λίγες φορές στο χέρι σου την ταινία πριν τη βάζεις.Έτσι φευγει η πολύ κόλλα.Επίσης θα σου πρότεινα να πάρεις καμία μοντελιστική για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.Από τις απλές όλο και κάτι θα περάσει.
Η ταινία που χρησιμοποίησα είναι της ταμιγια κ την είχα κολλήσει κιολας για να φυγει κ η κόλλα κ σε αυτή (βέβαια σε ένα σημείο-γωνία δεν είχε πολύ κόλλα κ εκεί ακριβώς πέρασε λίγο λαδάκι)..αλλά απ'ο,τι κατάλαβα φταίει το μασκολ γιατι έπεσαν πάνω του τόσα χρώματα-βερνίκια κ όταν ηρθε η ώρα να το βγάλω είχε κάνει μία περίεργη κρουστα η οποία με το τράβηγμα διαλύθηκε σε κομματάκια κ μου γέμισε την καλύπτρα.Την επόμενη φορά λέω να δοκιμάσω μόνο με μάσκες κ καθόλου μασκολ. ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος raziera

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1774
  • Age: 45
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • Κωστας
Απ: JAS 39 GRIPEN Twin seater 1/48
« Απάντηση #136 στις: Απρίλιος 27, 2013, 04:49:57 μμ »
Αλέξη πολυ καλη δουλεια.
Οι μαβερικ του ταιριάζουν , αν και θα τους προτιμούσα γκρι.
Περιμένω να το δω με τα RBF.

  ::salut:: Κωστας

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: JAS 39 GRIPEN Twin seater 1/48
« Απάντηση #137 στις: Απρίλιος 27, 2013, 05:37:30 μμ »
::arrowred:: Φίλε z σε ευχαριστώ πολύ!
 ::arrowred:: Άρη σε ευχαριστώ φίλε!Η ταινία που χρησιμοποίησα είναι της ταμιγια κ την είχα κολλήσει κιολας για να φυγει κ η κόλλα κ σε αυτή (βέβαια σε ένα σημείο-γωνία δεν είχε πολύ κόλλα κ εκεί ακριβώς πέρασε λίγο λαδάκι)..αλλά απ'ο,τι κατάλαβα φταίει το μασκολ γιατι έπεσαν πάνω του τόσα χρώματα-βερνίκια κ όταν ηρθε η ώρα να το βγάλω είχε κάνει μία περίεργη κρουστα η οποία με το τράβηγμα διαλύθηκε σε κομματάκια κ μου γέμισε την καλύπτρα.Την επόμενη φορά λέω να δοκιμάσω μόνο με μάσκες κ καθόλου μασκολ. ::salut::

Παρακαλώ τίποτα!
Ναι μάσκαρε κανονικά τη καλύπτρα καλύτερα γιατί και με τα πιασίματα κινδυνεύει να σου φύγει η  maskol. Maskol βάζε εκεί που δε πιάνει το σχήμα εύκολα η ταινία.

Αποσυνδεδεμένος Νασος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1069
  • modelclub.gr
Απ: JAS 39 GRIPEN Twin seater 1/48
« Απάντηση #138 στις: Απρίλιος 27, 2013, 07:25:57 μμ »
Μόνο τα καλύτερα απο εμένα.Πολύ όμορφη δουλειά σχεδόν αψεγάδιαστη.Μπράβο σου και πάλι. ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος alex83

  • IPMS HELLAS 1315
  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2808
  • Age: 40
  • Τόπος: Aθηνα
  • Fail to prepare is prepare to fail...
Απ: JAS 39 GRIPEN Twin seater 1/48
« Απάντηση #139 στις: Απρίλιος 27, 2013, 10:30:25 μμ »
Nασο ευχαριστώ φίλε,αντε να τελειώνεις κ εσύ σιγά σιγά το δικό σου φου.... :mrgreen: ::salut::
Aλέξανδρος Μαρίνος
FB: AlexSMT
Instagram:alexscalemodeltherapy

Αποσυνδεδεμένος dionisis79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1444
  • Age: 44
  • Τόπος: ΑΓΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
  • IPMS 1317 Λέσχη Μοντελιστών Καρδίτσας!!!!!
Απ: JAS 39 GRIPEN Twin seater 1/48
« Απάντηση #140 στις: Απρίλιος 28, 2013, 12:31:13 μμ »
Είσαι ωραίος !!! Μου αρέσει πάρα πολύ !

Tags: jas-39 gripen