Αποστολέας Θέμα: F-4J Phantom II ESCI 1/48  (Αναγνώστηκε 7595 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kido

  • Χριστόδουλος Κυδωνιεύς IPMS Newbie 1294
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 557
  • Age: 44
  • Τόπος: κ. Πατήσια
F-4J Phantom II ESCI 1/48
« στις: Μάρτιος 05, 2013, 11:22:27 πμ »
Μπαίνω και εγώ σε αυτό το group build με το γνωστό και πολυφτιαγμένο κιτ της ESCI.....

Click to see the original size.

..........το οποίο, το μόνο καλό που έχει, είναι το χορταστικό μέγεθος και χαραγμένες γραμμώσεις

Δυστυχώς η ηλικία του κιτ φάνηκε, όταν μπήκαν στο νερό οι χαλκομανίες του κόκπιτ οι οποίες διαλύθηκαν εντελώς...έτσι εφόσον είχα πάρει την απόφαση να έχω κλειστές καλύπτρες, αφού στο κόκπιτ, δεν υπάρχουν παρα μόνο τα βασικά, από σχέδια του πραγματικού, εκτύπωσα - σμίκρυνα - πλαστικοποίησα και τέλος κόλλησα, έφτασα σε αυτό το σημείο. Επσιδή βιαζόμουν για να προχωρήσω με την κατασκευή, δεν ασχολήθηκα με τα καθίσματα, τα οποία θα τα βάλω και αυτά στο πρόγραμμα.

Click to see the original size.

Για την ώρα έχω κλείσει τα 2 μισά της ατράκτου και τα φτερά και παλεύω με τα χαντάκια...

Click to see the original size. Click to see the original size.

Επίσης αντιμετωπίζω και ένα άλλο πρόβλημα. Όταν χρησιμοποίησα ταινία για στερεώσω κομμάτια του κιτ που είχα κολλήσει, κατα την αφαίρεση της ταινίας, σε κάποια σημεία "σηκώνεται" ένα λεπτό φιλμ απο μοντέλο, δηλαδή σαν να είχε επικαλυφθεί το κιτ με ένα λεπτό στρώμα, το οποίο κατα τόπους φεύγει και μου αφήνει μπαλώματα, δεν ξέρω εαν γίνομαι αντιληπτός και αν το έχει συναντήσει κάποιος....θα προσπαθήσω να βγάλω φωτογραφία......πως μπορώ να το αντιμετωπίσω?

Επειδή οι χαλκομανίες του κίτ έχουν καταστραφεί εντελώς, παρέλαβα τις καινούργιες με τις οποίες θα προσπαθήσω να αναπαραστήσω ένα Phantom των πεζοναυτών της VMFA212. Αναγκαστικά τα walkways θα τα ψεκάσω και επίσης θα λείπουν και αρκετά stencils  :(

 ::salut::

The world is full of kings and queens who blind you eyes and steal you dreams is HEAVEN AND HELL


Αποσυνδεδεμένος phantomakias

  • DUM SPIRO MODELARUM MODELARUM ERGO SUM
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3270
  • Age: 51
  • Τόπος: αθηνα
  • PHANTOM PHOREVER / ...ΟΛΑ HAFif
Απ: F-4J Phantom II ESCI 1/48
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 05, 2013, 12:26:00 μμ »
Αυτο το χαντακι πως προεκυψε;μηπως δεν εχει ερθει σωστα στο πισω μερος;Δυο ESCi τελειωσα μολις αλλα τετοια χασεγκαβαδοταφρο δεν συναντησα.
Ενυγουεϊ βαλε ΦΠ εκει πρωτα πριν στοκαρεις,με λιγη τυχη ισως να μην στοκαρεις κιολας εκει.
Αν τα σηματα που χαλασαν ηταν της VF-111 μη στεναχωριεσαι,ετσι κι αλλιως ΔΕΝ ειχε J ποτε η 111 (το κιτ ασχετα αν λεει Β/J κανει μονο για J)  :wink:
Καλη συνεχεια!!!  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος kido

  • Χριστόδουλος Κυδωνιεύς IPMS Newbie 1294
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 557
  • Age: 44
  • Τόπος: κ. Πατήσια
Απ: F-4J Phantom II ESCI 1/48
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 05, 2013, 02:09:22 μμ »
Ευχαριστώ για την παρατήρηση σχετικά με τα σήματα και τη VF111, απλά το κακό είναι πως η μαμά καρτέλα είχε αρκετά stensils, τα οποία δεν μπαίνω καν στην διαδικασία να τα βάλω στο νερό, γίνονται χίλια κομμάτια :!:

Στο πίσω μέρος έχει έρθει ακριβώς, όπως και στιν ένωση με τους αεραγωγούς.......και μετά το χάος!!!! Για την ώρα σκέφτομαι να "μπαζώσω" το κενό με κομμάτια απο τεντωμένο πλαστικό και στο τελείωμα να βάλω το φύλλο πλαστικού.

Γενικά και τα μισά της ατράκτου ήταν ολόστραβα, κόλλησα πρώτα το μπροστινό τμήμα και το πίσω ήταν ανοιχτό σαν βεντάλια, μετά κόλλησα το πίσω, κάνοντας άνοιγμα στο κέντρο, το οποίο κολλήθηκε στο τέλος αφού πρώτα το δάμασα με σφιγκτήρες λάστιχα και ταινίες. Άντε να δω τι άλλο θα συναντήσω

 ::salut::
The world is full of kings and queens who blind you eyes and steal you dreams is HEAVEN AND HELL


Αποσυνδεδεμένος PSilos33

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • modelclub.gr
Απ: F-4J Phantom II ESCI 1/48
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 05, 2013, 04:26:16 μμ »
Υπάρχει ζουμί που το ψεκάζεις σε παλιές χαλκομανίες και δέν διαλύονται, αν ψάξεις με αναζήτηση θα βρείς, εχει αναφερθεί. Τα παλια κίτ της esci το κάνουν μερικές φορές με τις χαλκομανίες.
....χασεγκαβαδόταφρος.....κλαίωωω  :mrgreen: :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος kido

  • Χριστόδουλος Κυδωνιεύς IPMS Newbie 1294
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 557
  • Age: 44
  • Τόπος: κ. Πατήσια
Απ: F-4J Phantom II ESCI 1/48
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 26, 2013, 12:52:17 μμ »
Συνέχεια με μικρές προσθήκες στο κοκπιτ. Δυστυχώς οι καλύπτρες θα παραμείνουν κλειστές, όμως οι μεγάλες τους επιφάνειες θα αναδείκνυαν τη γύμνια του εσωτερικού. Έτσι αποφάσισα να προσθέσω κάτι ψιλά. Στην παρακάτω φωτό φαίνεται η αρχική κατάσταση, δίπλα μαζί με τις προσθήκες σωληνώσεων απο λεπτό καλάϊ και χορδές κιθάρας και τέλος το σύνολο βαμμένο. Τα χαντάκια που φαίνονται είναι ο λόγος που οι καλύπτρες δεν μενουν ανοιχτές. Αν δεν κάνεις σωστά dry fit, αυτά παθαίνεις   
Click to see the original size.
Κατόπιν ασχολήθηκα με τα καθίσματα, σε μια προσπάθεια να δώσω λίγο λεπτομέρεια και τέλος τοποθετήθηκαν στην θέση τους   Click to see the original size. Click to see the original size.

Τέλος, λέμε τώρα, με τις εξαγωγές.....   Click to see the original size.   .......οπου έκοψα ένα παραλληλόγραμμο κομμάτι απο φύλλο αλουμινίου, σαν αυτό του Nescafe, το σταθεροποίησα με ένα χάρακα και με τη βοήθεια μιας φαλτσέτας σήκωσα το φύλλο (1), ώστε να δημιουργηθεί το.....τουλουμπέ σχήμα (2). Το πέρασα απο ένα ουπατ μπετού να πάρει στρογγυλό σχήμα και το κόλλησα με κόλλα στιγμής (3). Στα ακροφύσια έκοψα μικρα κομμάτια αλουμινοταινίας και τα κόλλησα εχωτερικά (4) και δοκίμασα το πάντρεμα τους (5)

Λογικά σήμερα θα ασχοληθώ με το κομμάτι της φτερωτής, χρησιμοποιώντας τα spare κομμάτια του κιτ, φύλλο πλαστικού και μήκος πλαστικού   Click to see the original size.

Στόχος είναι το ολικό σύνολο να δείξει κάπως έτσι   Click to see the original size.

Απο τη πλευρά του αεροσκάφους, η κατασκευή έχει τελειώσει, τα χαντάκια των πτερύγων έχουν κλείσει και λογικά σήμερα γίνονται σκιές και πέρασμα του λευκού στις κάτω επιφάνειες στο ρύγχος, κάθετο σταθερό και φλάπς. Ελπίζω να τα προλάβω όλα μέχρι τη Κυριακή..... ::salut::





The world is full of kings and queens who blind you eyes and steal you dreams is HEAVEN AND HELL


Αποσυνδεδεμένος phantomakias

  • DUM SPIRO MODELARUM MODELARUM ERGO SUM
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3270
  • Age: 51
  • Τόπος: αθηνα
  • PHANTOM PHOREVER / ...ΟΛΑ HAFif
Απ: F-4J Phantom II ESCI 1/48
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 26, 2013, 03:48:05 μμ »
Σπητσλεςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςςς


Ρε τι κανει ο ανθρωπος οταν εχει κεφιααααααααααααααααααααα.
Δεδομενου του τι χρεπι ειναι καποιος θα ελεγε οτι σκοτωνεσαι αδικα.
Εγω ομως λεω ΕΥΓΕ ολυ ωραια δουλεια και μερακλιδικη.
Κριμα που θα ειναι κλειστες οι καλυπτρες.
Παντως το κενο εκει πισω ειναι κανονας στα Esci/Italeri

Αποσυνδεδεμένος kido

  • Χριστόδουλος Κυδωνιεύς IPMS Newbie 1294
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 557
  • Age: 44
  • Τόπος: κ. Πατήσια
Απ: F-4J Phantom II ESCI 1/48
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 27, 2013, 12:55:11 μμ »
Phantomakia είσαι μέντορας με το σμήνος που έχεις φτιάξει!!!!!!  ::salut::

Συνέχεια με το βάψιμο. Περάστηκε όλο το μοντέλο με μαύρο χρώμα, για δύο λόγους. Ο πρώτος είναι πως οι χαλκομανίες έχουν καταστραφεί, έτσι και τα walkways. Επομένως έβαψα το μαύρο ώστε να μασκάρω τα walkways. Ο δεύτερος είναι για να κάνω μια δοκιμή, πιστεύοντας οτι θα είναι πιο εύκολο να χειριστώ καλύτερα τις σκιές, σε σχέση με preshading. Έτσι πέρασα το λευκό σε ουρά - ρύγχος και μετά έκανα και κάποια φωτίσματα στις κάτω επιφάνειες. Το χρώμα στο μπουκαλάκι τελείωσε, η ώρα είχε περάσει και η συνέχεια με το λευκό και με το γκρι αν όλα πάνε καλά θα γίνει σήμερα.

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.




Όλα τα χρώματα είναι της Tamiya. Ο αερογράφος έφτυνε πεισματικά, ενώ είχε καθαριστεί σχολαστικά, το χρώμα στέγνωνε στο μπεκ. Δε βαριέσαι λέω, σκιές και φωτίσματα θα κάνω. Όταν όμως τελείωσε το χρώμα στο κυπελάκι και είχε μείνει στη κυριολεξία μια σταγόνα, σκέφτηκα και έριξα μέσα 2 σταγόνες διαλυτικό πολυουρεθάνης. Λες και κράταγα διαφορετικό αερογράφο. Το χρώμα, έστρωνε απίστευτα, μπουκώματα και φτυσίματα ήταν άγνωστη λέξη. Όλα αυτά αλλάζοντας μόνο τον διαλύτη. Ο διαλύτης που χρησιμοποιούσα ήταν της Gunze για ακρυλικά. Είχα ακούσει αλλά και δεί απο το βίντεο πως μπορούν να αραιώσουν και tamiya και gunze, αλλά εχθές δεν πίστευα στα μάτια μου.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω, είναι σχετικά με τον χρόνο στεγνώματος, εαν αυτός δλδ παρατείνεται εαν το μέσο αραίωσης αλλάξει απο διαλυτικό Gunze σε Lacquer Thinner και αν ναι κατα πόσο??
Εαν τελειώσω σήμερα με τα χρώματα, μετα απο πόση ώρα θα πρέπει να περάσω παρκετίνη για τα σήματα??

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τα σχόλιά σας  ::salut::
The world is full of kings and queens who blind you eyes and steal you dreams is HEAVEN AND HELL


Αποσυνδεδεμένος nosdio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1210
  • Τόπος: Αθήνα
  • Γιάννης
Απ: F-4J Phantom II ESCI 1/48
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 27, 2013, 03:58:39 μμ »
καλη συνεχεια ευχομαι, ωραια το πας.
Τα χρωματα τα ακρυλικα(ταμιγια,γκουνζε) διαλυονται μια χαρα με το gunze το μαμα διαλυτικο,αυτο για τα ακρυλικα..απλα πρεπει να εχεις τη σωστη αραιωση. Δε χρειαζεται λακερ thinner για να κανεις δουλεια,δοκιμασε λιγο τις ποσοτητες και θα δεις οτι ουτε θα μπουκωνει ουτε τιποτα..

Αποσυνδεδεμένος kido

  • Χριστόδουλος Κυδωνιεύς IPMS Newbie 1294
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 557
  • Age: 44
  • Τόπος: κ. Πατήσια
Απ: F-4J Phantom II ESCI 1/48
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 28, 2013, 11:49:37 πμ »
Το χθεσινό απογευματόβραδο είχε πρόγραμμα το βάψιμο επάνω και κάτω επιφανειών. Το FS36440, είδα μια αντιστοιχία για ξανοιγμένο XF-20 σε αναλογία 1:1. Το κατάλαβα, όταν ενώ δεν το άνοιξα με λευκό, το ψέκασα αυτούσιο και φαινόταν λες και το ετοίμαζα για ισραηλινό. Μετά την πατάτα, έριξα μπόλικο λευκό και με την ευκαιρία έκανα και μερικά φωτίσματα στα πάνελ των επάνω επιφανειών. Για τις κάτω επιφάνειες το μαύρο "αστάρωμα" αποδείχθηκε πιο εύκολο στο να πετύχω τις σκιές, των οποίων η τονικότητα νομίζω να μειωθεί με τα βερνίκια.



Οι κάτω επιφάνειες φαίνονται υπερβολικές, για φάντομ που επιχειρούσε απο στεριά? Επίσης φαίνεται σωστό το γκρι στις επάνω επιφάνειες??

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας.  ::salut::

The world is full of kings and queens who blind you eyes and steal you dreams is HEAVEN AND HELL


Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Moderator
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: F-4J Phantom II ESCI 1/48
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 28, 2013, 11:52:45 πμ »
Για την ορθότητα των χρωμάτων δε μπορώ να πω κάτι ως άσχετος με το θέμα, το βάψιμό σου όμως μου αρέσει πολύ!
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος ΖΑΦ

  • ΟΠΟΥ ΓΗΣ ΠΑΤΡΙΣ
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 947
  • Age: 43
  • Τόπος: ΧΙΟΣ - ΞΑΝΘΗ
  • ΚΑΙ ΙΕΡΑ ΤΑ ΠΑΤΡΙΑ ΤΙΜΗΣΩ
Απ: F-4J Phantom II ESCI 1/48
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 28, 2013, 03:47:31 μμ »
το βάψιμό σου όμως μου αρέσει πολύ!
x10
 Όσο αφορά το γκρι ,μια χαρά το βλέπω.
 ::salut:: ::salut::
GOOD MORNING VIETNAM
Στέλιος
 

Αποσυνδεδεμένος bill-larisa

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1586
  • Age: 47
  • Τόπος: Λαρισα
Απ: F-4J Phantom II ESCI 1/48
« Απάντηση #11 στις: Απρίλιος 02, 2013, 02:48:52 μμ »
Παράθεση
Για την ορθότητα των χρωμάτων δε μπορώ να πω κάτι ως άσχετος με το θέμα, το βάψιμό σου όμως μου αρέσει πολύ!
μια  απο τα ιδια... Καταπληκτικο βαψιμο  ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος kido

  • Χριστόδουλος Κυδωνιεύς IPMS Newbie 1294
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 557
  • Age: 44
  • Τόπος: κ. Πατήσια
Απ: F-4J Phantom II ESCI 1/48
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 02, 2013, 03:01:38 μμ »
Συνέχεια με παρκετίνη και εξαγωγές.

Με λεπτό καλάϊ αφού πρώτα το έκοψα και έφερα στην επιθυμητή διάμετρο, το κόλλησα σε τρείς κύκλους, κάνοντας μια προσπάθεια να αναπαραστήσω τα τελειώματα των φτερωτων και το όλο σύνολο ασταρώθηκε εχθές με Mr. Surfacer 500.

Click to see the original size.

Επίσης εχθές, πέρασα και ένα δεύτερο χέρι παρκετίνη, στις κάτω επιφάνειες όμως, σε κάποια σημεία έχει κιτρινήσει περισσότερο, θα φύγει αυτό μετά το ματ βερνίκι ή την έκατσα??

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Έχω βάψει και τα μέταλλα στην ουρά, ξέχασα όμως να βγάλω πιο κοντινή φωτό... :oops:

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τα σχόλιά σας  ::salut:: ::salut::

The world is full of kings and queens who blind you eyes and steal you dreams is HEAVEN AND HELL


Αποσυνδεδεμένος PSilos33

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • modelclub.gr
Απ: F-4J Phantom II ESCI 1/48
« Απάντηση #13 στις: Απρίλιος 02, 2013, 03:29:46 μμ »
Αυτό με το κιτρίνισμα της παρκετίνης το έχω πάθει και εγώ (Pronto Long Shine)  και είναι ο λόγος που αποφάσισα να μήν ξαναχρησιμοποιήσω παρκετίνη, μεχρι να δοκιμάσω την "περιφημη" αμερικανοεγγλέζικη klear/pledge. Προς το παρόν κλασικο ακρυλικο  βερνικι.....
Αλήθεια, τι παρκετίνη χρησιμοποίησες?

Αποσυνδεδεμένος kido

  • Χριστόδουλος Κυδωνιεύς IPMS Newbie 1294
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 557
  • Age: 44
  • Τόπος: κ. Πατήσια
Απ: F-4J Phantom II ESCI 1/48
« Απάντηση #14 στις: Απρίλιος 02, 2013, 08:29:29 μμ »
Χρησιμοποίησα Longshine της Johnson. Δηλαδή θα μείνει έτσι κιτρινιάρικο??

Για αυτό ψάχνομαι με εναλλακτικά βερνίκια, ισχυρά όπως το αυτοκινήτου, άλλα όπως πολύ σωστά μου είπες και στο σχετικό τόπικ, δεν έχω υπολογίσει τον παράγοντα του πάχους της βαφής. Η παρκετίνη ρε γμτ, είναι πολύ λεπτόρευστη, τρέχει για πλάκα και θέλει και κάμποσα χέρια για να αρχίσει να γυαλίζει. Εκτός και αν κάνω εγώ κάτι λάθος  :roll:
The world is full of kings and queens who blind you eyes and steal you dreams is HEAVEN AND HELL


Αποσυνδεδεμένος phantomakias

  • DUM SPIRO MODELARUM MODELARUM ERGO SUM
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3270
  • Age: 51
  • Τόπος: αθηνα
  • PHANTOM PHOREVER / ...ΟΛΑ HAFif
Απ: F-4J Phantom II ESCI 1/48
« Απάντηση #15 στις: Απρίλιος 02, 2013, 09:09:10 μμ »
Απο που να αρχισω;
Αααααα ναι απο το ασπρο!
Παντα νοοοομιζα οτι δεν πρεπει να γινεται τυπου φεϊντιγκ σε ασπρο επειδη δεν θα φαινεται καλο.
ΛΑΘΟΣ μου!!!!!!!!!!!!!!
Το σκισες ομορφα,αν και τα Αμερικλανακια δεν θα το αφηναν να φτασει σε τετοιο βαθμο παρα μονο στην αποσυρση του ισως  :lol: :lol: :lol: :lol:
Αλλα μ'αρεσει............και μου δωσε και ιδεες.....και ευχαριστω! ::salut::
Οσο για την παρκετινη οταν πια την χρησιμοποιω ΔΕΝ την ψεκαζω,αλλα με φαρδυ πινελο την περναω.Οταν και αν.
Δεν νομιζω να διορθωθει πια ,εχει σκληρυνει πολυ.Δοκιμασε παντως με νοτισμενη μπατονετα ή χαρτι κουζινας τοπικα και με προσοχη.
Με νερο!

Αποσυνδεδεμένος PSilos33

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • modelclub.gr
Απ: F-4J Phantom II ESCI 1/48
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 02, 2013, 09:50:14 μμ »
Για την ίδια παρκετίνη μιλάμε....
Απλώνοντάς την με αερογράφο, ασχετα με την αραιωση δημιουργεί υφή "φλουδα πορτοκαλιου" και στρώνει μόνο  με πινέλο με το οποιο μαζευεις και την παραπάνω ποσότητα...
Κιτρινίζει -δυστυχώς -σχεδον αμεσως και δε φευγει η κιτρινίλα...
Semi-Gloss παραμένει ειτε περασεις ενα ειτε δεκα χερια...
καταλαμβανει και μπουκωνει τις γραμμωσεις-αντιο wash...
Αφαιρειται με white spirit αλλα οχι απο τις εσοχες -γραμμωσεις.Απορω πως γινεται wash πανω απο παρκετινη αφου διαλυεται πανευκολα...
Η κατι δεν κάνω καλα εγω ή  αφου και εσυ εισαι παθων θα πρέπει να ενημερώσουμε όσους χρησιμοποιούν την long shine/pronto johnson να την αποφυγουν γιατι κατι δεν παει καλα με το συγκεκριμένο υγρο.
Αν καποιος άλλος εχει παρατηρησει κατι ας επιβεβαιωσει τα παραπάνω.
προς το παρόν για Gloss το πανακριβο μπουκαλακι της tamiya των 10 ml....

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: F-4J Phantom II ESCI 1/48
« Απάντηση #17 στις: Απρίλιος 02, 2013, 10:20:08 μμ »
Παιδιά σίγουρα χρησιμοποιήσατε τη σωστή Long Shine;
Αυτή με το μπλε καπάκι που γράφει για μάρμαρα, πλακάκια, μωσαϊκά και όχι αυτή που λέει για ξύλινα πατώματα (και όλες τις επιφάνειες) η οποία περιέχει και κερί;  Αυτή με το κερί λογικό είναι να κιτρινίσει.
Όλα τα πολιτικά μου με τέτοια τα περνάω και δεν έχει κιτρινίσει πουθενά!  Πάντα βέβαια με φαρδύ μαλακό πινέλο.


Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος PSilos33

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 74
  • modelclub.gr
Απ: F-4J Phantom II ESCI 1/48
« Απάντηση #18 στις: Απρίλιος 02, 2013, 11:15:07 μμ »
Ακριβώς αυτή. Και αυτό με προβληματίζει, οτι κανένας άλλος δεν έχει παραπονεθει...

Αποσυνδεδεμένος Amen

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4875
  • Age: 16
  • Τόπος: Λάρισα
  • Αρης
    • My photo Gallery
Απ: F-4J Phantom II ESCI 1/48
« Απάντηση #19 στις: Απρίλιος 02, 2013, 11:21:41 μμ »
Ωραίο βάψιμο!! Αν και λίγο υπερβολικό για τις πάνω επιφάνειες φαίνεται πολύ ωραίο.
Για βερνίκι έχω ακουσει καλά λόγια για το βερνίκι της ALCLAD ALC-600.Λένε είναι τόσο καλό που αντικαταστεί μέχρι και το future.
Το ψεκάζεις απευθείας χωρίς αραίωση ή βουτάς σε αυτό τις καλύπτρες.

http://web.ipmsusa3.org/content/6-new-products-alclad-ii
https://www.youtube.com/watch?v=UFhkMJQmYwo

Αποσυνδεδεμένος kido

  • Χριστόδουλος Κυδωνιεύς IPMS Newbie 1294
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 557
  • Age: 44
  • Τόπος: κ. Πατήσια
Απ: F-4J Phantom II ESCI 1/48
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 03, 2013, 12:50:49 πμ »
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις και τις παρατηρήσεις σας!!! Amen, ευχαριστώ για την πληροφορία, θα το τσεκάρω με την πρώτη ευκαιρία να δώ και θα ενημερώσω για εντυπωσεις  ::salut::

PSilos33, giwrgosd και phantomakia, όταν δοκίμασα να περάσω παρκετίνη το κοκπιτ και τα καθισματα να προετοιμάσω για το wash, το έκανα με πινέλο. Πάλι όμως, δεν μου έδωσε το γυαλιστερό που θα ήθελα. Γενικά σε ξένο forum, έιχα διαβάσει πως για να πετύχεις το τέλειο gloss, πρέπει να περάσεις διαδοχικά χέρια future, δλδ παρκετίνη για εμάς στο Ελλάντα που δεν βρίσκουμε το future, τα οποία στο ενδοιάμεσο θα τρίβεις με 2000+ ντουκόχαρτο.

Βερνίκι Gloss της Gunze που δοκίμασα στο παρελθόν και σε άλλο μοντέλο, πάλι δεν μου έδωσε το αποτέλεσμα που θα ήθελα :roll:

Σχετικά με τα φωτίσματα - σκιές. Το είχα πάντα παράπονο να κάνω σκιές - φωτίσματα και μόλς έπεφταν τα βερνίκια να χανόταν όλη η δουλειά.,..τι να πω το παράκανα αυτή τη φορα,στην ουσία άλλαξα τη διαδικασία με το να μην κάνω preshade, άλλα να περνάω όλο το μοντέλο μαύρο, κατόπιν paneling με λευκό και μετά το αραιωμένο χρώμα σε φαρδία δέσμη απο πάνω.

Για δοκιμή λέω να το αφήσω, να δω πως θα φανεί μετά το wash και το matt βερνίκι, απλά κρίμα ρε γμτ για τις κιτρινίλες, θα βγάλω και φωτό με μεγαλύτερη ανάλυση να τις δείτε και πιο καλά.  ::salut::
The world is full of kings and queens who blind you eyes and steal you dreams is HEAVEN AND HELL


Αποσυνδεδεμένος nosdio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1210
  • Τόπος: Αθήνα
  • Γιάννης
Απ: F-4J Phantom II ESCI 1/48
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 03, 2013, 02:53:53 μμ »
Ωραιο θα βγει στο τελος πιστευω,αστο ετσι..και υπερβολικο να ειναι,ειναι αυτο που θες.

Αποσυνδεδεμένος ΕΥΓΕΝΙΟΣ

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1312
  • Age: 51
  • MC-114 IPMS-1023
Απ: F-4J Phantom II ESCI 1/48
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 03, 2013, 11:49:39 μμ »
....έιχα διαβάσει πως για να πετύχεις το τέλειο gloss, πρέπει να περάσεις διαδοχικά χέρια future, δλδ παρκετίνη για εμάς στο Ελλάντα που δεν βρίσκουμε το future, τα οποία στο ενδοιάμεσο θα τρίβεις με 2000+ ντουκόχαρτο.

Αυτό ισχύει αλλά το σημαντικότερο είναι το πόσο "κόκκο" έχει το χρώμα σου (πριν το γυαλιστερο βερνίκι / future / παρκετίνη).

Βερνίκι Gloss της Gunze που δοκίμασα στο παρελθόν και σε άλλο μοντέλο, πάλι δεν μου έδωσε το αποτέλεσμα που θα ήθελα :roll:

Αν το χρώμα είναι σαγρέ ξέχασε το, ότι και να βάλεις μετά δεν γυαλίζει.

Στο επόμενο κάνε μια δοκιμή, βάψε το κάθε χρώμα σε δύο φάσεις, μια κανονική, μετά τρίψε με 2000 - 3000
και μετά πέρασε ένα πιό αραιωμένο χέρι.

Ομοίως και με το βερνίκι μέχρι να είσαι ικανοποιημένος.

Φυσικά εννοείται ότι θα πειραματιστείς με διάφορες διαλύσεις, απόσταση ψεκασμού και πίεση αέρα ώστε να έχεις το καλύτερο στρώσιμο (και να αποφύγεις τα τριψήματα  :wink:).

Επίσης στο F4 προτείνω τελικό βερνίκι σατινέ και όχι ματ  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Jet72

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 7246
  • The Caveman :-)
    • Image
Απ: F-4J Phantom II ESCI 1/48
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 04, 2013, 12:22:16 πμ »
Το pre-shading σου και το όλο αποτέλεσμα που έχεις βγάλει έχει μια υπερβολή που προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ. Μετά τα μεγάλα decals η εικόνα θα μετριάσει μιας και το χρώμα των εθνοσήμων κλπ θα αφήσει σε δεύτερο επίπεδο τα γκρι.

Όσο για την παρκετίνη, καλώς ή κακώς στα τελευταία δέκα μοντέλα μου έχω χρησιμοποιήσει την Longshine με το κερί. Κάτι φαίνεται να κιτρινίζει αλλά - τουλάχιστον στην περίπτωσή μου - μετά το matt βερνίκι θα έλεγα ότι στρώνει η εικόνα.
Ίσως στην περίπτωσή σου "φταίει" και η απόχρωση του γκρι: αν σκεφτώ ως USN γκρι το Hu129, ναι, είναι "γλυκό" γκρι, κάνει μια ιδέα προς το μπεζ οπότε η παρκετίνη μπορεί να το τονίζει αυτό λίγο παραπάνω...
Κατ' αναλογία βλέπω το ίδιο στο γκρι των κάτω επιφανειών της SEA παραλλαγής, το οποίο είναι και αυτό "γλυκό"...

Αποσυνδεδεμένος kido

  • Χριστόδουλος Κυδωνιεύς IPMS Newbie 1294
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 557
  • Age: 44
  • Τόπος: κ. Πατήσια
Απ: F-4J Phantom II ESCI 1/48
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 09, 2013, 12:15:01 μμ »
Συνέχεια με χαλκομανίες και εξαγωγές.

Οι πολύ καλές χαλκομανίες της CAM Decals, κάθησαν πολύ καλά και με λίγο βελτιωτικό. Δυστυχώς αυτές του κιτ διαλύονταν και δεν χρησιμοποιήθηκαν καθόλου, έτσι αρκέστηκα μόνο στα "βασικά", χωρίς καθόλου stencils. Στις κάτω επιφάνειες, μια ήταν όλη όλη η χαλκομανία και κατάφερα και τα σκ@τωσ@ και εκεί, όταν στην προσπάθεια να μασκάρω για ψεκάσω τα φώτα στα ακροπτερύγια, ξήλωσα ένα κομμάτι της  :evil: και το μπάλωμα είναι αισθητό, να δω μπας και μπορέσω και το καλύψω με καμμια "διαρροή".

Ερώτηση: Τα εθνόσημα στα φτερά είναι όντως τόσο μεγάλα??? Λές και είναι απο 32άρι φαίνεται. Βέβαια στη βιβλιογραφία, έχω δει και τόσο μεγάλα, απλά μου φαίνεται περίεργο  :roll:

Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size. Click to see the original size.

Σχετικά με τις εξαγωγές, μετά το αστάρι, ψέκασα εσωτερικά dark yellow και έγιναν σκιές με μαύρο. Εξωτερικά βάφτηκε με μαύρο και έγιναν φωτίσματα με medium gray. Φαίνεται λίγο overspray, αλλά θα το παλέψω με wash και στεγνά πινέλα. Τουλάχιστον παρα να είχα το "ξερό" κενό του κιτ, μου φαίνεται καλύτερα έτσι.

Click to see the original size. Click to see the original size.

Λογικά σήμερα σφραγίζω τις χαλκομανίες με παρκετίνη και λογικά αύριο αρχίζουν τα ζουμιά...Επίσης σκέφτομαι να αντικαταστήσω το σωλήνα pitot στο κάθετο σταθερό, με το μπροστινό κομμάτι μια καρφίτσας, αλλά το αφήνω για το τέλος.

Ευχαριστώ για τις παρατηρήσεις σας!!  ::salut::

The world is full of kings and queens who blind you eyes and steal you dreams is HEAVEN AND HELL


Tags: f-4 f-4j