Αποστολέας Θέμα: Αποριες για Iwata Revolution 0,3 CR  (Αναγνώστηκε 2743 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stathis_am

  • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 1974 - Α^2
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Age: 37
  • Τόπος: Xalandri 4
  • ΑΘΗΝΑ
Αποριες για Iwata Revolution 0,3 CR
« στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 10:15:28 μμ »


Η απορια μου ειναι αν το κομματι 9 πρεπει να ειναι βηδομενο η οχι...  γιατι σημερα εβαψα πρωτη φορα και τον ελυσα για να τον καθαρισω με White Spirit Παντου... (καλα εκανα???)

Αποσυνδεδεμένος nosdio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1210
  • Τόπος: Αθήνα
  • Γιάννης
Απ: Αποριες για Iwata Revolution 0,3 CR
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 10:29:12 μμ »
αυτο το κομματι πρεπει λογικα να ειναι μεσα στο σωμα του αερογραφου και να μενει εκει..το εβγαλες???
καθε φορα να τον λυνεις ολον ειναι ταλαιπωρια....εκει μπροστα αν καθαριζει ΚΑΛΑ ειναι ενταξει και ανα χρονικα διαστηματα τον λυνεις και κανεις ενα καλο καθαρισμα γενικο

Αποσυνδεδεμένος stathis_am

  • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 1974 - Α^2
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Age: 37
  • Τόπος: Xalandri 4
  • ΑΘΗΝΑ
Απ: Αποριες για Iwata Revolution 0,3 CR
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 10:35:27 μμ »
Εβαψα πρωτη φορα και εβγαλα τι μυτουλα την κορονα και τι βελωνα να την καθαρισω.. και καπως εφυγε το πληκτρο...

Ξεβιδωσα λοιπον το κομματι 14 στο σχεδιο για να βαλω στην θεση τυ το πληκτρο και επεσε και αυτο το χρυσο κομματι...  ε αφου τον καθαρισα το ξανα πεταξα μεσα και τον ξανα εκλεισα... εχω απορια αν πρεπει να ειναι βιδωμενο η οχι... και αν ναι πως???

Αποσυνδεδεμένος HARTMANN7

  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2333
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • In Cats We Trust
Απ: Αποριες για Iwata Revolution 0,3 CR
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 10:43:01 μμ »
Η σκανδάλη αν βγάλεις την βελόνα παίζει αλλά δεν φεύγει τόσο εύκολα αν δεν λύσεις και λίγο το πίσω μέρος...
Αυτό που σου έφυγε έχει σπείρωμα για να βιδώνει?αν δεν έχει πώς να βιδώσει κάπου..αλλά και για να έφυγε απο την άλλη δεν μπορεί να ήταν βιδωμένο.. :wink:
Γιώργος Γιαννόπουλος.
IPMS 1282

Αποσυνδεδεμένος stathis_am

  • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 1974 - Α^2
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Age: 37
  • Τόπος: Xalandri 4
  • ΑΘΗΝΑ
Απ: Αποριες για Iwata Revolution 0,3 CR
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 10:51:06 μμ »
εχει στροφες...  τον εχει κανεις αυτον για να μ πει αν ειναι βιδωμενο η οχι ???


Αποσυνδεδεμένος Raw_Shooter

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5139
  • Τόπος: akamatistan
  • Παναγιώτης
Απ: Αποριες για Iwata Revolution 0,3 CR
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 11:24:15 μμ »
Το κομμάτι Νο 9 είναι ο "λαιμός" που σταματά το χρώμα να πάει πίσω και να εισχωρήσει στην φλάτζα της σκανδάλης. Είναι μεταλικό, εσωτερικά έχει τεφλόν, εξωτερικά σπείρωμα και στην πίσω πλευρά του εγκοπή για να "πιάσει" πλακέ κατσαβίδι και να το βιδώσει.  Οπότε ΑΜΕΣΑ βίδωσε το μ' ενα μακρόστενο πλακέ κατσαβίδι στο βάθος του αερογράφου (ακριβώς μπροστά απο την σκανδάλη) πάντα απο το ουριαίο. Μετά βάλε βελόνα κτλ..... Λέω "ΑΜΕΣΑ" γιατί απαξ και βάλεις οτιδήποτε υγρό (χρώμα ή καθαριστικό) χωρίς αυτό λυπάμαι αλλά πάς για αλλαγή φλάτζας στην σκανδάλη  :(  Αυτό το κομμάτι καλό είναι να καθαρίζεται αραιά και πού (πάντα βέβαια ανάλογα της χρήσης) με ήπια καθαριστικά (οχι lacquer - διαλυτικά πολυουρεθάνης κτλ) και πάντα οχι απευθείας αλλά ή με βουρτσάκι ή με μπατονέτα.

Αποσυνδεδεμένος stathis_am

  • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 1974 - Α^2
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Age: 37
  • Τόπος: Xalandri 4
  • ΑΘΗΝΑ
Απ: Αποριες για Iwata Revolution 0,3 CR
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 11:40:07 μμ »
OOOOOOOOOoooo!!! Ευχαριστω..  μολις τ βιδωσα.. 
λογο του οτι η βελωνα βρισκει μια καποια αντισταση τ ειχα γυρισει λιγο ισα ισα ειχε πιασει... αλλα δε ξερω αν ηταν ξεβιδωμενο απο την αρχη που εβαφα... λες να εχω καποιο προβλημα???


Με τι πρεπει να κα8αριζω τον αερογραφο μου??
nozle με White spirit 
δοχειο το ιδιο και βελωνα και τα τι μυτη μεσα με azax ???

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Αποριες για Iwata Revolution 0,3 CR
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 01, 2013, 12:07:31 πμ »
Ανάλογα με τι βάφεις...
Σμάλτα, μετά καθαρίζεις με white spirit ή άοσμο νεφτι.
Ακρυλικά, με Azax μπλε
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος Raw_Shooter

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5139
  • Τόπος: akamatistan
  • Παναγιώτης
Απ: Αποριες για Iwata Revolution 0,3 CR
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 01, 2013, 01:00:30 πμ »
Κοίτα να τον αγόρασες με ξεβιδωμένο αυτό το κομμάτι λίγο δύσκολο, τώρα εαν τον πήρες 2ο χέρι δεν ξέρω....Δοκίμασε να πατήσεις την σκανδάλη, επάνέρχεται κανονικά ή κολλάει  :?: Αν  κολλάει και σιγά σιγά έρχεται τότε οδεύεις προς αντικατάσταση, αν κολλάει είσαι για αντικατάσταση.
Η βελόνα πρέπει να "πιάνει" ελαφρά εκεί μιας και εφαρμόζει άψογα με το τεφλόν ώστε να μην υπάρχει διαρροή.
Προσωπικά καθαρίζω τον αερογράφο με διαλυτικό πολυουρεθάνης ένεκα του οτι βάφω μόνο με Tamiya & Gunze.....ξέρω κακό για τον οργανισμό κτλ αλλά βολεύομαι (και άλλωστε να ήταν το μόνο βλαβερό που κάνω). Απλά ποτέ μα ποτέ απευθείας σε κανένα σημείο του αερογράφου*  :!: Έτσι για το κυπελάκι ρίχνω λίγες σταγόνες διαλυτικού σε χαρτί κουζίνας και το καθαρίζω. Για το εσωτερικό του αερογράφου έχω κάτι βούρτσες με πλαστική τρίχα, πρώτα στάζω σε αυτές 1-2 σταγόνες διαλυτικού και μετά τρίβω την εσωτερική διαδρομή της βελόνας. Έτσι μαλακώνουν και φεύγουν όποια υπολλείματα (ακόμα και ξεραμένα). Έπειτα με χαρτί κουζίνας κάνω "μύτες" και σκουπίζω ελαφρά οτι έχει μείνει.
Το tip το καθαρίζω αρχικά με βουρτσάκια για τα δόντια (νομίζω τα κίτρινα ή τα ροζ είναι ok μέχρι και για tip 0.15) βέβαια πάντα νοτισμένα με διαλυτικό και έπειτα σκουπίζω οτι έχει μείνει με κώνους χάρτου.
Τη δε βελόνα την αφαιρώ και την τοποθετώ πάντα απο μπροστά και την καθαρίζω απλά με νοτισμένο σε διαλυτικό χαρτί κουζίνας. Οχι βιαστικά και με πίεση μην λυγίσει.
 Αυτό το κάνω μετά απο κάθε βάψιμο ώστε να διατηρείται ο αερογράφος καθαρός. Κουραστικό αλλά απαραίτητο ώστε να λειτουργεί άψογα. Άλλωστε δεν βάφω κάθε μέρα ούτε 3-4 διαφορετικά χρώματα κάθε φορά  :wink:

* Το διαλυτικό πολυουρεθάνης είναι ισχυρότατο διαβρωτικό για λαστιχένιες φλάτζες κτλ αλλά μόνο αν έρθει σε χρόνια επαφή μαζί τους (π.χ. το βουτήξω ή βρέξω και αφήσω ώρες). Αν απορροφηθεί απο χαρτί ή πλαστική βούρτσα και σκουπιστεί άμεσα δεν καταστρέφει.

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Αποριες για Iwata Revolution 0,3 CR
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 01, 2013, 02:19:00 πμ »
Κοίτα να τον αγόρασες με ξεβιδωμένο αυτό το κομμάτι λίγο δύσκολο, τώρα εαν τον πήρες 2ο χέρι δεν ξέρω...
Όντως σε Iwata (πρώτο χέρι), δεν παίζει να ήρθε με την τεφλονό-βιδα ξεβίδωτη. Μου έχει τύχει σε κινέζικη μαϊμουδιά (αντίγραφο Iwata M1) αλλά όχι σε Iwata (έχω δύο).


...
λογω του οτι η βελονα βρισκει μια καποια αντισταση
...
Μου έχει τύχει μετά από καιρό που δούλευα τον Revolution BCR (ίδιος με τον δικό σου αλλά 0,5mm και αναρρόφησης) με το σέτ [βελόνα/μπεκ/τεφλόν/μπροστά κάλυμμα/κορώνα] 0,3mm, να πάω να του βάλω το αντίστοιχο σετ 0,5mm ξανά και να μην περνάει η 0,5 βελόνα εύκολα στο 0,5 τεφλόν. Με λίγο λαδάκι Badger και δούλεμα της βελόνας, με το χέρι μέσα στο τεφλόν, λειτούργησε και πάλι μιά χαρά :!:


...
Με τι πρεπει να κα8αριζω τον αερογραφο μου??
nozle με White spirit 
δοχειο το ιδιο και βελωνα και τα τι μυτη μεσα με azax ???
Με το ανάλογο διαλυτικό για το κάθε είδος χρώματος. Azax για τα ακρυλικά, Azax ή λάκερ για τα Gunze/Tamiya, White spirit για τα enamel. Σε δύσκολες περιπτώσεις μπουκώματος (ανεξαρτήτως είδους χρώματος) ή περιοδικής συντήρησης,  λάκερ ή/και νίτρο.
Μη φοβάσε οι Iwata είναι σκυλιά. Και τα μέταλλα τους και τα τεφλόν τους.
Απλά στην περίπτωση του λάκερ και ιδίως στο νίτρο, δεν κάνεις τον αερογράφο "μπλουμ" και τον ξεχνάς μέσα. Τον καθαρίζεις, τον στεγνώνεις επιτόπου και μετά τον καθαρίζεις ξανά,  με κάποιο ήπιο διαλυτικό (Azax ή White spirit) :wink:

 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος zerdim

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 210
  • Age: 76
  • Τόπος: ΖΩΓΡΑΦΟΥ
Απ: Αποριες για Iwata Revolution 0,3 CR
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 02, 2013, 01:06:13 μμ »
Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα Θα ήθελα να ρωτήσω αν θέλει κάποιος να μετατρέψει τον iwata  revolution HP CR 0,5 σε 0.3 από ότι έχω καταλάβει  πρέπει να αλλάξει  το μπεκ (No 3), την βελονα (No15) και το κάλυμα της βελόνας (No2 ), το ερώτημα είναι αν θα  πρέπει να αλλάξει  και το Νούμερο 9 κομμάτι η όχι .

Αποσυνδεδεμένος arian

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 498
  • Age: 45
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: Αποριες για Iwata Revolution 0,3 CR
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 02, 2013, 01:38:03 μμ »
Για να μην ανοίγω καινούργιο θέμα Θα ήθελα να ρωτήσω αν θέλει κάποιος να μετατρέψει τον iwata  revolution HP CR 0,5 σε 0.3 από ότι έχω καταλάβει  πρέπει να αλλάξει  το μπεκ (No 3), την βελονα (No15) και το κάλυμα της βελόνας (No2 ), το ερώτημα είναι αν θα  πρέπει να αλλάξει  και το Νούμερο 9 κομμάτι η όχι .
Υπάρχει έτοιμο κιτ μετατροπής που περιλαμβάνει το μπεκ (No 3), την βελονα (No15), το κάλυμα της βελόνας (No2 ) αλλά και το τεφλόν (Νο9). Τα 2 παρακάτω link θα βοηθήσουν: http://www.chicagoairbrushsupply.com/iwre3cokitcf.html και αναλυτικά τα κομμάτια: http://www.dixieart.com/Iwata_Revolution_Parts_and_Schematic.html

Αποσυνδεδεμένος zerdim

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 210
  • Age: 76
  • Τόπος: ΖΩΓΡΑΦΟΥ
Απ: Αποριες για Iwata Revolution 0,3 CR
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 02, 2013, 01:46:57 μμ »
Αυτό το κιτ στο chicagoairbrush είδα και απόρησα γιατί αναφέρει 4 κομμάτια και στη φωτογραφία δείχνει 3 και κάτι άλλο, χωριστά νομίζω είναι πιο φτηνά.

Αποσυνδεδεμένος arian

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 498
  • Age: 45
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: Αποριες για Iwata Revolution 0,3 CR
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 02, 2013, 01:53:10 μμ »
Αυτό το κιτ στο chicagoairbrush είδα και απόρησα γιατί αναφέρει 4 κομμάτια και στη φωτογραφία δείχνει 3 και κάτι άλλο, χωριστά νομίζω είναι πιο φτηνά.
To 4o κομμάτι (.3mm Needle Packing Screw I1257) είναι το Νο9 της πιο πάνω φωτογραφίας του post. Eίναι πιο φτηνά κατά 2$ αλλά θα συμβούλευα για μια βόλτα στο τρίγωνο (plastimodellismo) που πρέπει μάλλον να φέρνει το εν λόγω κιτ :wink: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Blitz-X

  • ΜΑΝΟΣ ΤΖΩΡΤΖΗΣ
  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 8210
  • Age: 52
  • Τόπος: ΚΟΡΥΔΑΛΛΟΣ-ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • ΤΟ ΑΡΓΟ ΚΑΙ ΧΑΡΙΝ ΕΧΕΙ
Απ: Αποριες για Iwata Revolution 0,3 CR
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 02, 2013, 08:52:06 μμ »
Χρειάζεσαι τα κομμάτια 1, 2, 3, 9 και 15. Έχω κάνει εδώ και 3 χρόνια τη σκάτζα και δουλεύει μια χαρά :wink:
Το νούμερο 1 χρειάζεται αλλαγή. Αν δείς το 0.5 που ήδη έχεις είναι κωνικό και ανοίγει προς τα μπροστά. Το αντίστοιχο 0.3 είναι κωνικό αλλά κλείνει προς τα εμπρός. δε νομίζω η μαμά Iwata να το έκανε αυτό μόνο και μόνο για να πάρει από την τσέπη του χρήστη μερικά ευρουλάκια παραπάνω... κάποιο σοβαρό λειτουργικό λόγο θα έχει :wink:



 ::salut:: ::salut:: ::salut::
 ΜΦΧ

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Αποριες για Iwata Revolution 0,3 CR
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 02, 2013, 11:42:19 μμ »
Όταν αγόρασα τον CR 0.5 είχα ρωτήσει τον κο Λαρόζα αν υπάρχει σετ για 0.3 και είχε.  Απλά το κόστος του ήταν γύρω στα 35€ (αν θυμάμαι καλά) και δεν το είχα πάρει τότε καθώς δεν το χρειαζόμουν άμεσα (ούτε το χρειάζομαι ακόμα).
Κάνε ένα τηλέφωνο στο Plastimodelismo για περισσότερες πληροφορίες.
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Tags: Iwata