Αποστολέας Θέμα: Στόκος  (Αναγνώστηκε 1791 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος katirlis

• Scale 1/144
  • *
  • Τόπος: Θεσσαλονίκη
  • modelclub.gr
Στόκος
« στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 03:27:54 μμ »
Ο τίτλος δεν είναι τυχαίος αφού ούτως ή άλλως είμαι ... "στόκος" με το μοντελισμό!! :lol:

Έχω δεί στο internet διάφορες μάρκες στόκων μοντελισμού (πχ. της Humbrol). Η απορία μου είναι αν μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε κάποιον άλλο στόκο οικονομικότερο (πχ. από κατάστημα με χρώματα).

ΥΓ: είναι η πρώτη φορά που θα επιχειρήσω να στοκάρω  :roll: οπότε λάβετέ το υπόψιν σας.. :D

Αποσυνδεδεμένος gkontog

• Scale 1/24
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Στόκος
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 03:37:24 μμ »
Εγώ θα σου πρότεινα να πάρεις έναν της Humbrol (ή κάποιον άλλον αποκλειστικά μοντελιστικό) και να ξεκινήσεις. Μόλις αποκτήσεις εμπειρία με στοκάρισμα/τρίψιμο, ξεκινάς και δοκιμές με διαφορετικά υλικά όπως κυανοακρυλική κόλλα, blanco, λιωμένο σε μοντελιστική κόλλα πλαστικό (από τα πλαίσια του μοντέλο), οικοδομικούς στόκους κλπ
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

• Scale 1/32
  • *
  • Τόπος: Boavista
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 03:43:46 μμ »
Συμφωνώ με τον Γιώργο. Πάρε έναν humbrol και μόλις αποκτήσεις αρκετή κατασκευαστική εμπειρία πειραματίσου με άλλα είδη.

Αποσυνδεδεμένος Kouratoras Antonis

• Εκπρόσωποι Συλλόγων
  • Scale 1/72
  • Τόπος: Χανιά
  • Κουράτορας Αντώνης http://modelhania.gr/
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 28, 2013, 05:07:13 μμ »
Μέχρι να σου τελειώσει, ή να ξεραθεί, θα περάσει πολύυυς χρόνος. Εναλλακτικά πάρε της Squadron τον άσπρο ή πράσινο που στρώνουν πιο εύκολα και ομοιόμορφα χωρίς να σπάνε.
Υπό Κατασκευή:
Subaru Impreza WRC 2001 [Heller 1/24]
http://modelclub.gr/forums/index.php/topic,19715.msg409527.html#msg409527

Αποσυνδεδεμένος tony PRO

• Scale 1/48
  • *
  • Τόπος: Kρήτη
  • models modes!
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 04, 2013, 04:40:06 μμ »
enamel της humbrol χρώματα μπορείς να χρησιμοποιήσεις εναλλακτικά, χωρίς το διαλυτικό. Έτσι παχύρευστα που είναι με λίγη προσοχή και μια ογδοντολιφίδα ή όπως σε βολεύει, τα χρησιμοποιείς  σα στοκο αλλά όχι σε πολύ μεγάλα κενά, ούτε σε μεγάλη ποσότητα χρώματος μη σου 'σπάσει' στο στέγνωμα.

Αυτό παίδες το χει δοκιμάσει κανείς;

Αποσυνδεδεμένος kostasjacknorris

• Scale 1/144
  • *
  • Τόπος: βολος
  • modelclub.gr
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 04, 2013, 08:55:09 μμ »
φιλε μου,ναι το εχω δοκιμασει εγω αν καταλαωα καλα απο την ετικετα το αγορασες απο καποιο(γερμανικο) σουπερ μαρκετ ετσι δεν ειναι??  ::glossa::  ειναι πολυ καλος,δουλευεται πολυ ευκολα,και βαφεται με ακρυλικα πολυ ομορφα.εχει τρια ειδη(λεπτο,χοντρο ,μετριο) ολοι πολυ στοκοι!!!! αν θες τσεκαρε το προφιλ μου,σε ενα διοραμα τον εχω χρησιμοποιησει για εδαφος!!!  ::salut::

Tags: στοκος