Αποστολέας Θέμα: Star Wars Slave_1 Fine Molds  (Αναγνώστηκε 1347 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Star Wars Slave_1 Fine Molds
« στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 08:10:42 μμ »
Γεια χαρά . Πρώτο ποστ στο φόρουμ ύστερα από αρκετό καιρό που παρακολουθώ τις πολύ καλές  κατασκευές μελών του καθώς και τις ενδιαφέρουσες συζητήσεις που προκύπτουν από αυτές .
 Θα ήθελα να  σας παρουσιάσω κάποια μοντέλα που έχω συναρμολογήσει-βάψει τα τελευταία δύο  με τρία χρόνια καθώς και κάποιες κατασκευές που έχω ξεκινήσει ή που πρόκειται κάποια χρονική στιγμή  να πραγματοποιήσω εάν βρεθεί και ο απαραίτητος χρόνος.
 Πρώτο κιτ είναι το θαυμάσιο μοντέλο του Slave 1 της ιαπωνικής Fine Molds σε κλίμακα 1/72 που αναπαριστά το σκάφος του Boba Fett όπως εμφανίστηκε στην δεύτερη ταινία (πέμπτη για τους νεότερους ) Star Wars " The Empire Strikes Back ".
 Το μοντέλο από μόνο του είναι εξαιρετικό στην αποτύπωση της λεπτομέρειας και του σχήματος του αυθεντικού καθώς και στην συναρμολόγηση και εφαρμογή των διαφόρων τμημάτων του σε υπερθετικό βαθμό . Πρόκειται για ένα "αγχολυτικό " μοντέλο που σε ξεκουράζει κατά την κατασκευή του και το αποτέλεσμα που σου δίνει ξεπερνάει όλες τις προσδοκίες σου .
 Η κατασκευή του συγκεκριμένου μοντέλου έγινε πριν δύο χρόνια σε διάστημα τριών μηνών και έγινε χωρίς την προσθήκη λεπτομέρειας ή βελτίωσης .Δυστυχώς δεν έχω φωτογραφίες από την περίοδο κατασκευής αλλά μόνο από την βαφή και την συναρμολόγηση .

 Ξεκινάμε λοιπόν

 


     

     

     

     

     

     

     

     

     

Αύριο θα ακολουθήσουν οι υπόλοιπες με το μοντέλο τελειωμένο . Κριτική καλοδεχούμενη . Φιλικά Μάνος

Αποσυνδεδεμένος phantomakias

  • DUM SPIRO MODELARUM MODELARUM ERGO SUM
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3270
  • Age: 51
  • Τόπος: αθηνα
  • PHANTOM PHOREVER / ...ΟΛΑ HAFif
Απ: Star Wars Slave_1 Fine Molds
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 08:39:42 μμ »
Το μοντελο ειναι αγχολυτικο.......για σενα Μανο!
Εμενα με αγχωσες........ευχαριστα ομως!
Πολυ μ'αρεσει,εχω κι εγω ενα Slave το χρεπι ομως της ΑΜΤ.
Για πες περισσοτερα για την φθαρμενη-ταλαιπωρημενη οψη.Πως την εκανες;
Αλατια;
 ::thumbleft:: ::thumbleft:: ::thumbleft:: ::thumbleft:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος dive

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5355
  • Age: 46
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Βελετάς Δημήτριος - Γεννημένος λάθος εποχή
Απ: Star Wars Slave_1 Fine Molds
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 15, 2013, 08:53:52 μμ »
Καλησπέρα συνάδελφε στην τρέλα των Star wars.
Τα ξεφτίσματα που έχεις κάνει είναι πραγματικά πολύ όμορφα και εντυπωσιακά.
προσωπικά θα προτιμούσα να έχεις κάνει και λίγο πάνελινγκ με διάφορα φωτίσματα και σβησίματα με διάφορους τόνους του βασικού χρώματος.
Καθώς και μερικά σκονίσματα και λίγο επιλεγμένο pin wash σε μερικά τυχαία σημεία ώστε να του δίνεις μια πιο τυχαία φθορά.
αλλά η παραπάνω προσωπική παρότρυνση δεν μειώνει με τίποτα το εξαιρετικό αποτέλεσμα και η πολύ όμορφη και οργανωμένη παρουσίαση που κλέβει την παράσταση.
πραγματικά ανυπομονώ να δω και την συνέχεια αυτού το πραγματικά υπέροχου και ογκώδες κιτ που σίγουρα είναι μαγνήτης για το βλέμμα.
 :wink: ::salut::

I WALK THE PATH OF THE DARK SIDE

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Star Wars Slave_1 Fine Molds
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 16, 2013, 06:03:21 μμ »
Πολύ όμορφο το μοντέλο σου φίλε μου και ακριβές στο Studio Model.
Όντως είναι παίδεμα στο μασκάρισμα-βάψιμο αλλά είναι ένα πανέμορφο
"χρέπι". Πρέπει να δούλεψες πολύ maskol, εκτός κι αν αυτό που βλέπω
είναι προσεγμένο πινέλο αποκλειστικά .  :roll:

Της ΑΜΤ βασικά έχει πολλά προβλήματα εφαρμογής και ανάγλυφη
γράμμωση. Το 2ο κι αν είναι αποτρεπτικό. Fine Molds Rulez που
λένε και στο χωριό μου.  :mrgreen:

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Star Wars Slave_1 Fine Molds
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 16, 2013, 06:56:23 μμ »
Εμένα μου αρέσει πάρα πολύ.
Είναι περίεργο σαν σκάφος... Δεν είναι φυσικά το μόνο...
Ωραίο φινίρισμα και χρωματισμός.
MTFBWY
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Star Wars Slave_1 Fine Molds
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 16, 2013, 08:54:02 μμ »
 Καλησπέρα σε ολα τα μέλη του modelclub.gr , dive , phantomakias ,kwstas , giwrgosd ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια και για το ενδιαφέρον σας για το συγκεκριμένο μοντέλο . Θα προσπαθήσω να περιγράψω με λίγα λόγια τα βήματα που έκανα κατά την κατασκευή.
 Η συαναρμολόγηση έγινε χωρις προβλήματα και γρήγορα με απόλυτη εφαρμογή και με ελάχιστη χρήση στόκου στην ένωση μόνο των δύο κελύφων του σκάφους . Αφου τρίφτηκε πλύθηκε και ασταρώθηκε με Mr Surfacer 1200 έγινε preshading με χρήση αερογράφου με το  XF1 της Tamiya  και βάφτηκε  με ακρυλικά χρώματα της Gunze και της Tamiya .Έχοντας σαν βάση το Η315 της Gunze και καλύπτοντας συγκεκριμένα μέρη του μοντέλου  με Maskol με τη βοήθεια ενος μικρού κομματιού απο skotch brite προσπάθησα να αναπαραστήσω τις φθορές του αυθεντικού μοντέλου που χρησιμοποιήθηκε στην ταινία .Σε κάθε διαφορετικό χρώμα έβαζα και επιπλέον maskol χωρίς να αφαιρώ την προηγούμενη στρώση .


Ύστερα απο τα πέντε διαφορετικά χρώματα που περάστηκε το μοντέλο  Η128 Gray Green, H60 RLM02Gray, Η29 Hull Red, H63 Pink, H124 Dark Green, για να γίνει η "παραλλαγή" του το maskol αφαιρέθηκε και το αποτέλεσμα ξεπέρασε όλες τις προσδοκίες μου.
 Στην συνέχεια αφού βάφτηκαν οι διάφορες λεπτομέρειες και ο θάλαμος διακυβέρνησης όλο το μοντέλο ψεκάστηκε  με ματ βερνίκι της Gunze και αφεθηκε να στεγνώσει για δύο μέρες .
 Περάστηκε με φίλτρα Sin industries P224Green for Light Green και P246 Grey for Dark Green και αφού στέγνωσαν περάστηκε πάλι με ματ βερνίκι της Gunze.
 Έπειτα από μία μέρα τρίφτηκε με στεγνή χαρτοπετσέτα στην αρχή και έπειτα με ύφασμα για να πάρει το χρώμα μια όψη παλιού πολύ χρησιμοποιημένου και πολύ φθαρμένου. Έγινε wash με λάδια Winsor Ivory Black , Raw Sienna , Naples Yellow και Raw Umber.Σε κάποια πάνελ ψεκάστηκε Smoke της Tamiya για να αλλάξουν τονικότητα όπως και στο "πραγματικό".
 Η όλη διαδικασία των φθορών κράτησε περίπου μια εβδομάδα και ήταν μια ευχάριστη εμπειρία το δέ βάψιμο κράτησε παραπάνω αλλά η διαδικασία ήταν σχετικά εύκολη παρά το περίεργο του καμουφλάζ. Αξίζει κάποιος να την δοκιμάσει θα εντυπωσιαστεί !! Για εμένα ήταν η πρώτη φορά !!
 Το μοντέλο πιστεύω πλησιάζει κατα 70% το αυθεντικό σε βάψιμο και φθορές και σίγουρα υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης για όποιον αντέχει !!
 Οι φωτογραφίες που ακολουθούν πιστεύω ότι το επιβεβαιώνουν

     

     
 
   

     

 

 Οι φωτογραφίες του studio model είναι απο site http://www.modelermagic.com/ οι δε φωτογραφίες από τις σελίδες διπλα στο μοντέλο  είναι από το βιβλίο του Lorne Peterson Sculpting a Galaxy "Inside the star wars model shop"

Αποσυνδεδεμένος dive

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5355
  • Age: 46
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Βελετάς Δημήτριος - Γεννημένος λάθος εποχή
Απ: Star Wars Slave_1 Fine Molds
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 03:42:41 πμ »
πραγματικά αριστουργημα.....μπραβο σου. ::salut::

I WALK THE PATH OF THE DARK SIDE

Αποσυνδεδεμένος manos68

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 201
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Star Wars Slave_1 Fine Molds
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 20, 2013, 11:09:50 πμ »
Μερικές φωτογραφίες ακόμα
     

   

     

με φυσικό φωτισμό
     

μια όμορφη λήψη

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4172
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Star Wars Slave_1 Fine Molds
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 20, 2013, 11:28:35 πμ »
Πολύ όμορφο το αποτέλεσμα.
Ευχαριστούμε για τις φωτό  ::salut::

Tags: