Αποστολέας Θέμα: F-16D BLOCK 52+ ADV HASEGAWA  (Αναγνώστηκε 11135 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GEO

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 284
  • Age: 51
  • Τόπος: Ηρακλειο
  • modelclub.gr
F-16D BLOCK 52+ ADV HASEGAWA
« στις: Ιανουάριος 23, 2013, 12:20:22 μμ »
Καλημέρα σε όλους τους F16 lovers ::salut::
Έχω βάλει τα μάτια μου να δουλεύουν υπερωρίες για να παρακολουθήσω το πολύπλοκο και πολυσύνθετο θέμα των F16, (σε μια περίοδο, τη χειμερινή, που παραδοσιακά ασχολούμαι με αρματικά θέματα….) ωστόσο ακόμα έχω απορίες.

Πέρυσι τέτοιο καιρό,  είχα προμηθευτεί τα παρακάτω προϊόντα για την κατασκευή ενός F16D BL52+ ADV.
Μετά όμως από τη σχετική μελέτη στο forum προβληματίστηκα και άνοιξα τα κουτάκια για να δω ακριβώς τι παίζει... και φοβάμαι μήπως τελικά δεν ταιριάζουν όλοι οι κωδικοί.

Hasegawa 9906



cockpit aires 4428



wheel bay aires 4194



exhaust nozzle 4431



late wheels eduard


Icarus Decals 48002 Hellenic Airforce jet pt1



Οι απορίες μου όσον αφορά τα βελτιωτικά είναι οι παρακάτω:
Για το  ακροφύσιο αν και στις οδηγίες δεν αναφέρει ότι πρόκειται για block 52+adv νομίζω ότι κάνει. Σωστό?
Το κοκπιτ μάλλον χρειάζεται άλλα καθίσματα, κυκλοφορούν από κάποια εταιρία καθίσματα με έτοιμη την μάλλινη επιφάνεια ?
Το wheel bay είναι το σωστό ? δηλαδή να χρησιμοποιήσω τα καλύμματα των φωλεών δεν μπορώ να καταλάβω αν είναι τα φουσκωμένα…

Αναφορικά με το ίδιο το κιτ έχω τις εξής απορίες
Τα πλαίσια H L T μπορούν να χρησιμοποιηθούν για άλλο block πχ block 30 ? σε κιτ της ίδιας της hasegawa ή και σε άλλης εταιρίας κιτ ?

Σχετικά με τα decals της icarus
Τα προμηθεύτηκα  πάνω στον ενθουσιασμό μου πέρυσι και διαπιστώνω τελικά ότι δεν κάνουν για την αναπαράσταση κάποιου D-52+ ADV, σωστά?
Προφανώς το γεράκι και ο κεραυνός κάνουν μόνο για block 30 και σίγουρα όχι για την 340μοίρα.

Ζητώ συγνώμη προκαταβολικά για τις πολλές απορίες, καταλαβαίνω ότι κάποιους ίσως τους κουράσει ήδη το θέμα με τα χιλιογραμμένα πράγματα για τα F16…. Αλλά πολύ μπέρδεμα ρε παιδιά.
Από την επιλογή tags έχω μελετήσει όλα τα θέματα για τα γεράκια και τα χω χαμένα…..


Γιώργος
southern by the grace of God

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης Σιόλος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1718
  • Age: 37
  • Τόπος: Αγρινιο
  • Δημήτρης Σιόλος-IPMS 1314
Απ: F16D BL52+ ADV HASEGAWA
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 12:23:15 μμ »
Η εξαγωγή δεν κάνει, ούτε τα σήματα, αλλά τα σήματα του κιτ μιας και το έφτιαξα πρόσφατα είναι εντάξει, αρκεί να χρησιμοποιήσεις τα χαμηλής ορατότητας του πολωνικού! Τώρα για το κόκπιτ δεν ξέρω αν κάνει γενικά, μιας και είναι για -Β. Α, από τα σήματα μπορείς να χρησιμοποιήσεις για τον κωδικό, μιας και του κιτ δεν κάνουν για διθέσιο, παρά μόνο για μονοθέσιο και αυτό με πατέντα (αναστροφη 610->019)

Αποσυνδεδεμένος GEO

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 284
  • Age: 51
  • Τόπος: Ηρακλειο
  • modelclub.gr
Απ: F16D BL52+ ADV HASEGAWA
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 12:38:07 μμ »
Η εξαγωγή δεν κάνει, ούτε τα σήματα, αλλά τα σήματα του κιτ μιας και το έφτιαξα πρόσφατα είναι εντάξει, αρκεί να χρησιμοποιήσεις τα χαμηλής ορατότητας του πολωνικού! Τώρα για το κόκπιτ δεν ξέρω αν κάνει γενικά, μιας και είναι για -Β. Α, από τα σήματα μπορείς να χρησιμοποιήσεις για τον κωδικό, μιας και του κιτ δεν κάνουν για διθέσιο, παρά μόνο για μονοθέσιο και αυτό με πατέντα (αναστροφη 610->019)
Γεωλόγε έχω παρακολουθήσει φυσικά την κατασκευή σου, (την έψαξες αρκετά με τα χρώματα... ).
Οπότε η πρώτη χρήσιμη πληροφορία είναι ότι πρέπει να χρησιμοποιήσω τα stencils/προειδοποιητικά low vis του Πολωνικού.
Του κιτ δεν κάνουν για διθέσιο ?   :cry:
Τα νούμερα που δίνει το κιτ δίνει 601 - 617 - 619 - 610 κανένα από αυτά δεν είναι σωστά ? http://data3.primeportal.net/hangar/luc_colin4/f-16c_d_block_52_haf/images/f-16c_d_block_52_haf_11_of_26.jpg

γαι την εξαγωγή εννοείς το ακροφύσιο ή όλα τα τεμάχια του σετ ?

σε ευχαριστώ
southern by the grace of God

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης Σιόλος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1718
  • Age: 37
  • Τόπος: Αγρινιο
  • Δημήτρης Σιόλος-IPMS 1314
Απ: F16D BL52+ ADV HASEGAWA
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 12:45:15 μμ »
Κοίτα, αφού έχεις την καρτέλα της Icarus μπορείς άνετα να φτιάξεις αριθμό από διθέσιο, πχ 022, 024 εγώ μην έχοντας καρτέλα απλά γύρισα ανάποδα το 610 και το έκανα 019, που αντιστοιχέι μεν σε 52+ Adv αλλά σε μονοθέσιο. Η εξαγωγή δεν κάνει γενικότερα, αλλά του κιτ είναι αρκετά ικανοποιητική πιστεύω, με ένα καλό βάψιμο δεν θα έχεις πρόβλημα.

Αποσυνδεδεμένος GEO

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 284
  • Age: 51
  • Τόπος: Ηρακλειο
  • modelclub.gr
Απ: F16D BL52+ ADV HASEGAWA
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 01:29:30 μμ »
Κοίτα, αφού έχεις την καρτέλα της Icarus μπορείς άνετα να φτιάξεις αριθμό από διθέσιο, πχ 022, 024 εγώ μην έχοντας καρτέλα απλά γύρισα ανάποδα το 610 και το έκανα 019, που αντιστοιχέι μεν σε 52+ Adv αλλά σε μονοθέσιο. Η εξαγωγή δεν κάνει γενικότερα, αλλά του κιτ είναι αρκετά ικανοποιητική πιστεύω, με ένα καλό βάψιμο δεν θα έχεις πρόβλημα.
Δημήτρη,  για να καταλάβω,  δηλαδή με αυτή την εξαγωγή μπορω να φτιάξω άλλο block πχ 50 ή 30 ? εννοείται σε συνδυασμό με το ίδιο κιτ της hasegawa ?
southern by the grace of God

Αποσυνδεδεμένος Κατάσκοπος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1670
  • Age: 47
  • Τόπος: Καρδίτσα
  • The other Caveman
Απ: F16D BL52+ ADV HASEGAWA
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 01:47:08 μμ »
H εξαγωγή δεν κάνει ούτε για Block 52+ ούτε για Block 52 Adv. Κάνει για Block 30 και 50. Οπότε μπορείς να φτιάξεις ένα Block 30 από τις 330 και 346 (συγχωνεύτηκε με την 330 πρόσφατα) ή ένα Block 50 από τις 341 και 347 (η τελευταία θα είναι η προτίμησή μου γιατί αξιοποιεί τα Lantirn και έχει λάβει πολλές φορές στις ασκήσεις TLP του ΝΑΤΟ, μάλιστα κλιμάκιό της βρίσκεται αυτές τις μέρες κάπου στην Ευρώπη).

Τα υπόλοιπα, από ότι βλέπω θα μπορέσεις να χρησιμοποιήσεις το wheel bay και τους τροχούς. Τα υπόλοιπα αφορούν άλλους τύπους και ισως να μην γίνεται όπως και τις χαλκομανίες.


Μ. Μπέλλος

Αποσυνδεδεμένος GEO

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 284
  • Age: 51
  • Τόπος: Ηρακλειο
  • modelclub.gr
Απ: F16D BL52+ ADV HASEGAWA
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 02:50:09 μμ »
H εξαγωγή δεν κάνει ούτε για Block 52+ ούτε για Block 52 Adv. Κάνει για Block 30 και 50.
ok, η διαφορά είναι στο ακροφύσιο ή στο εσωτερικό ? δεν έχω βρει ακόμα καλές φωτό για να κάνω συγκρίσεις...
southern by the grace of God

Αποσυνδεδεμένος B737Mech

  • Λέων - IPMS 1393
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 917
  • Age: 46
  • Τόπος: Back in Greece!
Απ: F16D BL52+ ADV HASEGAWA
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 02:51:44 μμ »
Φίλε μου συνολικά για όλα τα βελτιωτικά που έχεις βάλει:
Cockpit: Μιας που είναι για MLU, πιστεύω πως κάνει. Δες έχει το HUD repeater στο πάνω μέρος της πίσω κονσόλας.

Εξαγωγή: Λάθος για block 52, adv, 52+ κτλ. Σωστή για 30/50 βάζοντας παράλληλα την big mouth εισαγωγή που ίσως δίνει το κιτ.
Η πιο σωστή οπτικά είναι η
http://www.aires.cz/exhaust-nozzle/f-16ab-falcon-exhaust-nozzle/ η οποία είναι φτιαγμένη για Hasegawa.

Αν θέλεις να είσαι ολόσωστος ως προς τον τύπο είναι αυτή:
http://www.aires.cz/exhaust-nozzle/f-16cd-block-52-exhaust-nozzle/ αλλά είναι φτιαγμένη για Kinetic. Δεν ξέρω αν μπορεί να μπει σε κιτ Hasegawa με κάποια επέμβαση.
Πιστεύω πως η πρώτη θα σου δώσει ένα καλό αποτέλεσμα. Αν δεν κάνω λάθος, η όποια διαφορά έχει να κάνει εσωτερικά με το Photo etched δακτυλίδι.

Για τη γούνα των καθισμάτων κάνε τη πατέντα που βρήκε κάποιος φίλος στο φόρουμ. Ας με συγχωρέσει όποιος είναι, γιατί δε θυμάμαι το όνομά του.
Μάζεψε τα ρινίσματα από τις ριτήνες που κόβεις, άπλωσε ένα λεπτό στρώμα κόλλας κυανοακριλυκής πάνω στα μαξιλάρια του καθίσματος και άπλωσε ομοιόμορφα τα ρινίσματα πάνω τους.
Βάφεις μετά με μαύρο και είναι έτοιμο.

Κράτα ότι σου περισσεύει από τα κιτ της hasegawa, ιδιαίτερα από τα F-16 της. Πολλά κομμάτια που δεν σου χρειάζονται σε αυτή την έκδοση, μπορούν να είναι σωτήρια για μια άλλη. Δεν προσέχουν γενικώς λεπτομέρειες των διάφορων εκδόσεων και έτσι βάζουν τα πάντα σε όλα τα κουτιά.

Χαλκομανίες:
Αν έχεις αυτό το κιτ:
http://www.1999.co.jp/eng/10112456
είσαι εντάξει για σχεδόν όλα εκτός των αριθμών όπως σου έχουν γράψει παραπάνω. Είσαι και τυχερός που έχει και τα walkways  ::thumbleft::
Πιστεύω πάντως πως μπορείς να φτιάξεις τον αριθμό που θέλεις πολύ εύκολα.
Πάρε έναν αριθμό που σου ταιριάζει από την Icarus και βάψε από πάνω του, προτού τον τοποθετήσεις, με λεπτό πινέλο το χρώμα που του αντιστοιχεί. Βάψε με enamel και δε θα έχεις πρόβλημα όταν βάλεις τη χαλκομανίες στο νερό. Είναι δοκιμασμένη και πετυχημένη μέθοδος.  :wink:
 

Αποσυνδεδεμένος B737Mech

  • Λέων - IPMS 1393
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 917
  • Age: 46
  • Τόπος: Back in Greece!
Απ: F16D BL52+ ADV HASEGAWA
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 02:52:35 μμ »
ok, η διαφορά είναι στο ακροφύσιο ή στο εσωτερικό ? δεν έχω βρει ακόμα καλές φωτό για να κάνω συγκρίσεις...

Είναι όλο λάθος


To 603 είναι αυτή που θέλεις και η σωστή για το μοντέλο
Το 110 φοράει αυτή που αγόρασες και δεν κάνει.

Σημ: Η φωτογραφία δεν είναι δική μου

Αποσυνδεδεμένος pgpelect

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 920
  • Age: 47
  • Τόπος: Χανιά 90% - Χαλάνδρι 10%
Απ: F16D BL52+ ADV HASEGAWA
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 02:54:25 μμ »
ok, η διαφορά είναι στο ακροφύσιο ή στο εσωτερικό ? δεν έχω βρει ακόμα καλές φωτό για να κάνω συγκρίσεις...
το ακροφύσιο. Ο ένας είναι GE (στα 30, 50), ο άλλος PW (στα 52)
για φωτό, ρίξε μια ματιά εδώ
http://www.f-16.net/gallery_item46599.html
Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος B737Mech

  • Λέων - IPMS 1393
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 917
  • Age: 46
  • Τόπος: Back in Greece!
Απ: F16D BL52+ ADV HASEGAWA
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 02:58:17 μμ »
Δες το προηγούμενο ποστ. Δε σε πρόλαβα.

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης Σιόλος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1718
  • Age: 37
  • Τόπος: Αγρινιο
  • Δημήτρης Σιόλος-IPMS 1314
Απ: F16D BL52+ ADV HASEGAWA
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 03:01:12 μμ »
Σωστή για 30/50 βάζοντας παράλληλα την big mouth εισαγωγή που ίσως δίνει το κιτ.

Τη δίνει, όπως δίνει και πολλά άλλα όπως πολύ σωστά είπες! Γεμίζει το spares box!

Αποσυνδεδεμένος GEO

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 284
  • Age: 51
  • Τόπος: Ηρακλειο
  • modelclub.gr
Απ: F16D BL52+ ADV HASEGAWA
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 03:29:47 μμ »
Εξαγωγή: Λάθος για block 52, adv, 52+ κτλ. Σωστή για 30/50 βάζοντας παράλληλα την big mouth εισαγωγή που ίσως δίνει το κιτ.

Η πιο σωστή οπτικά είναι η
http://www.aires.cz/exhaust-nozzle/f-16ab-falcon-exhaust-nozzle/ η οποία είναι φτιαγμένη για Hasegawa.

Αν θέλεις να είσαι ολόσωστος ως προς τον τύπο είναι αυτή:
http://www.aires.cz/exhaust-nozzle/f-16cd-block-52-exhaust-nozzle/ αλλά είναι φτιαγμένη για Kinetic. Δεν ξέρω αν μπορεί να μπει σε κιτ Hasegawa με κάποια επέμβαση.
Πιστεύω πως η πρώτη θα σου δώσει ένα καλό αποτέλεσμα. Αν δεν κάνω λάθος, η όποια διαφορά έχει να κάνει εσωτερικά με το Photo etched δακτυλίδι.
Ωραία οπότε χρειάζομαι νέα εξαγωγή και κρατάω αυτή που έχω για future project ίσως με κάποιο κιτ της κινετικ η και της italeri DG/DJ?

Χαλκομανίες:
Αν έχεις αυτό το κιτ:
http://www.1999.co.jp/eng/10112456
είσαι εντάξει για σχεδόν όλα εκτός των αριθμών όπως σου έχουν γράψει παραπάνω. Είσαι και τυχερός που έχει και τα walkways  ::thumbleft::
ναι αυτό έχω. 

σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες
southern by the grace of God

Αποσυνδεδεμένος GEO

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 284
  • Age: 51
  • Τόπος: Ηρακλειο
  • modelclub.gr
Απ: F16D BL52+ ADV HASEGAWA
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 03:44:29 μμ »
το ακροφύσιο. Ο ένας είναι GE (στα 30, 50), ο άλλος PW (στα 52)
για φωτό, ρίξε μια ματιά εδώ
http://www.f-16.net/gallery_item46599.html
θενκς μαν, για το ξεστράβωμα ... πολύ μπλέξιμο... damn it
southern by the grace of God

Αποσυνδεδεμένος pgpelect

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 920
  • Age: 47
  • Τόπος: Χανιά 90% - Χαλάνδρι 10%
Απ: F16D BL52+ ADV HASEGAWA
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 05:29:02 μμ »
Spoiler (hover to show)
Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος Κατάσκοπος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1670
  • Age: 47
  • Τόπος: Καρδίτσα
  • The other Caveman
Απ: F16D BL52+ ADV HASEGAWA
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 23, 2013, 05:54:23 μμ »
Όλοι εδώ μέσα ξεστραβωνόμαστε και παράλληλα ψάχνουμε για να βάζουμε το λιθαράκι μας.


Μ. Μπέλλος

Αποσυνδεδεμένος GEO

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 284
  • Age: 51
  • Τόπος: Ηρακλειο
  • modelclub.gr
Απ: F16D BL52+ ADV HASEGAWA
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 12:10:25 μμ »
Είναι όλο λάθος


To 603 είναι αυτή που θέλεις και η σωστή για το μοντέλο
Το 110 φοράει αυτή που αγόρασες και δεν κάνει.

Σημ: Η φωτογραφία δεν είναι δική μου
Μα τι βλέπω το 110 έχει στο κάθετο το γεράκι χωρίς το φόντο του κεραυνού, ενώ ακριβώς από πίσω του διακρίνω ένα με γεράκι και κεραυνό... τι γίνεται με αυτά τα F16 ?
southern by the grace of God

Αποσυνδεδεμένος B737Mech

  • Λέων - IPMS 1393
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 917
  • Age: 46
  • Τόπος: Back in Greece!
Απ: F16D BL52+ ADV HASEGAWA
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 12:57:24 μμ »
Το 110 βάφτηκε καλοκαίρι ενώ το άλλο χειμώνα!  :lol: :lol: :lol:
Φίλε μου γίνεται ότι μπορείς να φανταστείς στα βαψίματα σε όλους σχεδόν τους τύπους.
Μπορείς να δεις το ίδιο α/φος χωρίς τίποτα, μετά να περάσει βαφείο και να αποκτήσει κεραυνούς, γεράκια, μοιρόσημα, band κτλ...
Ύστερα από αυτά μπορεί να περάσει μια EAB και να τα σβήσουν όλα...
Συνήθως διαλέγεις μια φωτογραφία του αεροσκάφους που σε ενδιαφέρει να αναπαραστήσεις και το φτιάχνεις έτσι όπως το βλέπεις.

Αποσυνδεδεμένος GEO

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 284
  • Age: 51
  • Τόπος: Ηρακλειο
  • modelclub.gr
Απ: F-16D BLOC 52+ ADV HASEGAWA
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 03:08:33 μμ »
Μαγεία..... :oops: ....ευχαριστώ την διαχείριση για τις φωτό.... δε θυμάμαι να τις είχα αναρτησει.....   :oops:
southern by the grace of God

Αποσυνδεδεμένος GEO

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 284
  • Age: 51
  • Τόπος: Ηρακλειο
  • modelclub.gr
Απ: F-16D BLOCK 52+ ADV HASEGAWA
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 10:36:26 μμ »
Νομιζω οτι καποια στιγμη πηρε το ματι μου ενα review του μελους STAVROS για το κιτ της κινετικ. καποια βοηθεια για το λινκ...
southern by the grace of God

Αποσυνδεδεμένος B737Mech

  • Λέων - IPMS 1393
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 917
  • Age: 46
  • Τόπος: Back in Greece!
Απ: F-16D BLOC 52+ ADV HASEGAWA
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 10:59:12 μμ »
GEO κάτι που θα χρειαστείς και θα σου λύσει απορείες:
http://koti.welho.com/msolanak/f-16modelling1.html

Εδώ μάλλον είναι αυτό που ζητάς από το μέλος Stavros. Δεν το έχει αρχίσει ο ίδιος, αλλά κάνει το review παρακάτω.
http://www.modelclub.gr/forums/index.php/topic,13502.0.html

Αποσυνδεδεμένος GEO

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 284
  • Age: 51
  • Τόπος: Ηρακλειο
  • modelclub.gr
Απ: F-16D BLOC 52+ ADV HASEGAWA
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 11:09:44 μμ »
σωστος Λεων... και αγρυπνος...
εκτιμω τη βοηθεια σου φιλε!
Σκεφτομαι να παξω χωρις cft, μονο με spine
southern by the grace of God

Αποσυνδεδεμένος B737Mech

  • Λέων - IPMS 1393
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 917
  • Age: 46
  • Τόπος: Back in Greece!
Απ: F-16D BLOC 52+ ADV HASEGAWA
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 24, 2013, 11:49:16 μμ »
 ::spam_smilie:: Πάνω που έλεγα πως δε θα ποστάρω και θα συγκεντρωθώ στην κατασκευή των μοντέλων, η επισκέπτης μου είναι ευαίσθητη στις μυρωδιές... Άρε μάνα....

Αποσυνδεδεμένος GEO

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 284
  • Age: 51
  • Τόπος: Ηρακλειο
  • modelclub.gr
Απ: F-16D BLOCK 52+ ADV HASEGAWA
« Απάντηση #23 στις: Οκτώβριος 27, 2015, 10:53:02 πμ »
Λοιπόν καταπιάστηκα στα σοβαρά με το κιτ μετά την Athens Flying Week 2015 που με πόρωσε....

Δεν ξέρω αν εγώ είμαι μέτριος μοντελιστής, ή το μοντέλο της Hasegawa έχει πάρα πολλά θέματα, ή αν αυτό αφορά μόνο το δικό μου κουτί...

έχω διαβάσει τις κριτικές για το κιτ της Kinetic αλλά τελικά και της Hase δεν είναι ότι το καλύτερο αναλογικά με την τιμή που προσφέρεται.
Πολύ στοκάρισμα, πολύ τρίψιμο, ξανά στοκάρισμα και πάλι τρίψιμο και μάλιστα σε σημεία που δεν δουλεύονται εύκολα.




Στο σημείο αυτό να αναφερθώ και στα βελιωτικα της AIRES που κοστίζουν μια περιουσία, είναι και καλά για το κιτ της hasegawa αλλά για να ταιριάξουν χρειάζεται πάρα πολύ δουλειά. Τουλάχιστον σε σχέση με άλλα βελτιωτικά ριτίνης που έχω δοκιμάσει για A7, F4E, F14 κλπ.

Ειδικά η εμπρόσθια φωλεά της aires δεν έχει κατασκευαστεί με την πρόβλεψη να μην φαίνεται στη συνέχεια από την εισαγωγή οπότε θέλει πολλά χειρουργία και μαγικά.

Το ίδιο το κιτ, πάσχει στο σημείο αυτό, καθώς το πλαστικό  κομάτι που καλύπτει εσωρικά τη φωλεά δεν κάθεσται σωστά μέσα στον αεραγωγό.

εδώ τώρα κάτι γίνεται και δε με αφήνει να φορτώσω επιπλέον image.
ξαναπροσπαθω με edit


αυτό το πλαστικό κομάτι λοιπόν αφού έφτασε σε αυτό το σημείο... τελικά πετάχτηκε και χρησιμοποιήθηκε φύλο πλαστικού.

είναι το κομματι που φαίνεται στον αεραγωγό ανάμεσα στα δυομισά της ατράκτου




για να ταιριάξει το κοκπιτ της Aires που είχει και καλά σχεδιασμένο για το κιτ της Hase πρέπει να πέσει τρελό πριόνισμα, τρίψιμο,
κόψιμο.
τελικά καταλήγω ότι το έγχρωμα PΕ της Eduard είναι καλύτερα και αν θέλεις να μαζοχιιστείς προσθέτεις διακόπτες από κομματάκια τεντωμένου πλαστικού. Πολύ καλύτερα από το να παλέυεις με ρητίνες των €20+

Τέλος πάντων είναι και ο χρόνος περιορισμένος ... όλες οι εργασίες γίνονται βράδυ... επιτέλους το στοκ πρέπει να φτιαχτεί... τελικά το πάλεψα λίγο...
 





αν δε φας κι από εδώ κάτω κι αν δεν φας και πλαινά της ατράκτου... φοργκετ ιτ ... κοκπιτ δεν μπαίνει...



μετά από αυτές τι δουλειές που κράτησαν καθημερινά 3 ώρες για περίπου 4 σαββατοκύριακα...φτάσαμε ένα βήμα πριν το αστάρωμα.







Εδώ παρατηρούμε πόσο σταθερό αεροσκάφος είναι το F16D, στέκεται μόνο του στα αερόφρενα και στο αλεξίπτωτο...



το μόνο κομμάτι της ΑIRES που ταίριαξε καλά είναι αυτό. Επίσης αυτό το σημείο εγχειρίσηκε εύκολα.





Ελπίζω αύριο, που έχουμε και αργία, τα πιτσιρίκια να με αφήσουν να βάψω με το φως του ήλιου....

 ::grflag::

Γιώργος

Υ.Γ. Τώρα που το ξαναβλέπω ίσως είναι καιρός αυτό το θέμα να αλλάξει κατηγορία και νά μετραφερθει στα κατασκευαστικά...
southern by the grace of God

Αποσυνδεδεμένος Nicolas_mk2

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1773
  • Age: 38
  • Τόπος: ΦΡΑΠΕΔΟΥΠΟΛΗ (Θεσ/νίκη)
Απ: F-16D BLOCK 52+ ADV HASEGAWA
« Απάντηση #24 στις: Οκτώβριος 27, 2015, 06:08:18 μμ »
Υπάρχει ενας αστικός θρύλος που θελει την Aires να φυλακιζει τους σχεδιαστές της στα γραφεία χωρις το αντίστοιχο κιτ για το οποίο σχεδιάζουν βελτιωτικό!

Μετα απο αρκετά πιλοτήρια της εταιρίας σε διαφορετικές κλίμακες μπορώ να πω κι εγω οτι ειναι κατι παραπάνω απο θρύλος...  :?

Η Hase στηριζεται σε παλια καλουπια τα οποία ποτε δεν ηταν υπόδειγμα κατασκευης,δυστηχώς η εταιρια εκμεταλευεται εδω και χρόνια την ελλειψη ανταγωνισμου σε καποια θεματα και απλά επανακυκλοφορει κατα διαστηματα κιτ που βασιζονται σε καλουπια της δεκαετίας του 80 με διαφορετικές καρτέλες σηματων και τις απαραιτητες προσθήκες.

Καλη συνέχεια  ::salut::

Tags: f-16d block 52