Αποστολέας Θέμα: F-4E HAF 1/48 Hasegawa  (Αναγνώστηκε 1782 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος panz

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 134
F-4E HAF 1/48 Hasegawa
« στις: Ιανουάριος 14, 2013, 07:55:38 μμ »
Από το 30th anniversary κιτ της hasegawa +aires κοκπιτ/ρόδες/τελικό εξάτμισης



1η φορά βάζω φωλέες, πως τις λένε, αφού δεν έσφαξα τίποτα άλλο με το dremel καλά αρχίσαμε.
Ότι φώτο υπάρχει ή πληροφορία, οπλισμό/serial κλπ κλπ, ευπρόσδεκτη. Α και ΜΠΛΕ εννοείται  :D

Αποσυνδεδεμένος Ορεστης

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 620
  • Age: 56
  • Τόπος: Θεσσαλονικη
Απ: F-4E HAF 1/48 hasegawa
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 14, 2013, 08:37:41 μμ »
Φίλε μου καλησπέρα!
Θέλω να σε ενημερώσω αν δεν το ξέρεις ότι οι φωλιές που θα βάλεις  θα σε παιδέψουν πάρα πολύ!!!
Κάποτε πέταξα ένα F-4 και τις φωλιές μαζί.Απλά δεν μπαίνουν με τίποτα ανάμεσα στα φτερά του κιτ.Αλλά και αν μπουν
το πάχος των φτερών θα είναι μεγάλο.Ο μόνος τρόπος είναι να κάνεις τρύπες στο σχήμα των φωλιών και στο επάνω
κομμάτι των φτερών έτσι ώστε το έξω μέρος της "οροφής" των φωλεών να είναι η επάνω εξωτερική επιφάνεια των φτερών. :? :?
Δεν ξέρω αν μπόρεσα να σου δώσω να καταλάβεις τι εννοώ αλλά είναι ο μόνος τρόπος για να μπουν οι φωλιές.
Φιλικά  Ορέστης.

Αποσυνδεδεμένος dionisis79

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1444
  • Age: 44
  • Τόπος: ΑΓΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΑΤΤΙΚΗΣ
  • IPMS 1317 Λέσχη Μοντελιστών Καρδίτσας!!!!!
Απ: F-4E HAF 1/48 hasegawa
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 16, 2013, 08:20:16 μμ »
Καλή αρχή ! Μακάρι να είχα 5-6 τέτοια να φτιάξω... ::salut:: ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος panz

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 134
Απ: F-4E HAF 1/48 hasegawa
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 11:23:12 μμ »
Φίλε μου καλησπέρα!
Θέλω να σε ενημερώσω αν δεν το ξέρεις ότι οι φωλιές που θα βάλεις  θα σε παιδέψουν πάρα πολύ!!!
Κάποτε πέταξα ένα F-4 και τις φωλιές μαζί.Απλά δεν μπαίνουν με τίποτα ανάμεσα στα φτερά του κιτ.Αλλά και αν μπουν
το πάχος των φτερών θα είναι μεγάλο.Ο μόνος τρόπος είναι να κάνεις τρύπες στο σχήμα των φωλιών και στο επάνω
κομμάτι των φτερών έτσι ώστε το έξω μέρος της "οροφής" των φωλεών να είναι η επάνω εξωτερική επιφάνεια των φτερών. :? :?
Δεν ξέρω αν μπόρεσα να σου δώσω να καταλάβεις τι εννοώ αλλά είναι ο μόνος τρόπος για να μπουν οι φωλιές.
Φιλικά  Ορέστης.

Το έφαγα το πακέτο όπως τα λες  ::brancard::. Όσο και να το τρίψω  dremel δεν πρόκειται να έρθει στα ίσα, κάνει ΠΟΛΥ καμπούρα η πτέρυγα.Να πάρω άλλο phantom καπάκι χλωμό, καλύτερα να πιάσω κάποιο ρώσικο που έχω στην άκρη. Ή πρέπει να κόψω τα aires και να κλείσω τις φωλέες και να το κάνω σε "πτήση" (αλλά με κάποια άλλη παραλλαγή γιατί έχω καημό ένα σωστό ελληνικό) ή να χρησιμοποιήσω ένα άλλο κομμάτι από ένα παλιό f4ej, αλλα δε μου φαίνεται ίδιο. Πρέπει να κάνω και μία μεταμόσχευσή ένα κομμάτι κοντά στους κινητήρες (αυτο οκ δεν θα έχω πρόβλημα το κόβω ωραία με πριονάκι). Διαφέρουν σε κάτι 'εξογκώματα' (για slats;) που δε ξερω πώς να τα κάνω, εκεί κολάω.  ::Help2::



Αποσυνδεδεμένος phantomakias

  • DUM SPIRO MODELARUM MODELARUM ERGO SUM
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 3270
  • Age: 51
  • Τόπος: αθηνα
  • PHANTOM PHOREVER / ...ΟΛΑ HAFif
Απ: F-4E HAF 1/48 hasegawa
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 12:03:18 πμ »
Πωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωωω ρεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε!!!!!!!!!!!!!!!
Η σφαγη του Δραμαλη εγινε εδω!
Οχι η πτερυγα του EJ ΔΕΝ κανει για Ελληνικο για τον απλουστατο λογο οτι δεν εχει σλατς (οπως ακριβως μαντεψες)
Μια αλλη λυση που εχω να προτεινω (εφ'οσον δεν εχεις κολλησει πανω κατω της πτερυγας του Ε ) ειναι τριψιμο εως  οτου να γινει σχεδον διαφανες το πανω κομματι.Ομοιως και την οροφη της ρητινενιας φωλεας.
Ισως ειναι και η μονη ελπιδα  :(
Μην το παρατησεις τωρα....δεν θα το ξαναπιασεις ποτε!Απανω του οσο ειναι ζεστο ακομα!
Εεεεεεελαααα ,τα Φαντομακια ειναι καλοβολα κατα τ'αλλα  :wink: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος panz

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 134
Απ: F-4E HAF 1/48 hasegawa
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 20, 2013, 10:26:29 μμ »
Tελικά το έφαγα και άλλο με ταχύτροχο αλλά και πάλι φουσκώνουν...έχουμε καιρό μέχρι να δω τι θα κάνω. Δεν έχω καθόλου φωτο από κόκπιτ/side panels, μόνο από καθίσματα. Μπορεί να βοηθήσει κάποιος με κανά link; Ψάχνω στα τυφλά και δεν έχω βρει και τίποτα διαφωτιστικό ::helpsos::

Αποσυνδεδεμένος mmaker

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 9890
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
Απ: F-4E HAF 1/48 hasegawa
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 20, 2013, 11:34:29 μμ »
Πάνο η μόνη λύση που θα πρότεινα για τις φωλιές,είναι να τρίψεις όχι μόνο μέχρι εξαυλώσεως το πάνω μέρος των φωλεών και πτέρυγας,αλλά και το κομμάτι των φωλεών που πατάει στην κάτω πτέρυγα,δηλαδή να φας όσο χρειάζεται,απ το κομμάτι ρητίνης(τοιχώματα φωλεών) που θα κολλήσεις στην κάτω πτέρυγα...
Θα χαθεί ίσως λίγη λεπτομέρεια των τοιχωμάτων,αλλά θα κάτσει πολύ καλύτερα..
Γιώργος   
Ναι,φτιάχνουμε και κοσμήματα!Κάντε ένα Like!
www.facebook.com/artnclay.gr

Αποσυνδεδεμένος panz

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 134
Απ: F-4E HAF 1/48 hasegawa
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 21, 2013, 12:54:14 πμ »
Τα έχω κολλήσει ήδη με CA κόλα. Λίγο dryfit ειδικά με τα aires δε θα έβλαπτε.

Tags: f-4e