Αποστολέας Θέμα: Κάτι μεταξύ οδοντοστοιχίας και Mirage F.1 CG 1/48 ITALERI  (Αναγνώστηκε 17604 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Labso

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 248
  • Age: 51
  • Τόπος: Τρίπολη
  • Μπιτσιαράς Δημήτρης
Κάτι μεταξύ οδοντοστοιχίας και Mirage F.1 CG 1/48 ITALERI
« στις: Ιανουάριος 04, 2013, 07:30:55 μμ »
Το 1992 έκλεισε το ντουλάπι με τα μοντελιστικά είδη , και μόλις πρίν μερικούς μήνες άνοιξε ξανά ... Μέ μεγάλο τράκ λοιπόν τολμώ να ανοίξω ένα τόπικ με τήν πρώτη μου μετα από χρόνια κατασκευή ... Κανονικά θα έπρεπε να είναι το τ-2 τής ματσμπόξ , αλλά απανωτές πατάτες στήν επαναχάραξη , και έλειψη κουράγιου το οδήγησαν παλι πίσω στό χρονοντούλαπο της ιστορίας , παρόλες τις παροτρύνσεις τού φίλου Thomas .... Δέν είμαι σίγουρος για το πότε θα τελειώσει αυτό το πρότζεκτ λόγω έλλειψης χρόνου , και ατολμίας ειδικά στό θέμα του βαψίματος με αερογράφο .... Θά εκτιμούσα την βοηθειά σας σε πολλές τεχνικές απορίες που έχω ... θα σάς αλλάξω τα φώτα στίς απορίες  χαχαχαχα ....
 Στήν καθημερινότητα μου μοντελάρω μασσέλες


Αλλά το θέμα μας είναι το μιράζ τής Italeri οπότε ...εφάρμοσα μετά απο κόπο το κόκπιτ της Pavla και κατόπιν το ψέκασα όλο με μαυρο ματ σμάλτο ... θα επανέλθω με απορίες στο wash πάνω στο σμάλτο αλλά και γιά το χρώμα του καθίσματος ....


Κατόπιν έκοψα και έφτιαξα τόν προβολέα εδάφους πίσω από την αριστερή εισαγωγή , μέ φύλλο αλουμινίου και 2-3 σταγόνες clear fix


Σειρά είχαν τα 30άρια πολυβόλα τα οποία τα έκανα με μεταλλικούς στυλίσκους ( έχω πολούς απο δαύτους ) μετά από το κατάλληλο τρόχισμα και γυάλισμα


Εκοψα τις θυρίδες στο σύστημα προσγείωσης ... στο εμπρός υπάρχει πολύ καλή λεπτομέρεια απο το κίτ της pavla και στο πίσω πρόσθεσα εγώ , αφήνοντας όμως ένα μεγάλο μέρος του ήδη υπάρχον απο το κίτ γιατί δέν έχω τήν εμπειρία να φτίξω ένα εξ αρχής με τήν σωστη θέση τών σκελών , κάτι που έκανε ο συμφορουμίτης Περικλής , και έχω θαυμάσει γιά ώρες ... αλλά και έτσι νομίζω ότι το αποτέλεσμα έιναι ανεκτό ... ένα μεγάλο ευχαριστω στήν κατασκευαστρια εταιρεία τών γιαουρτιών για το πλαστικό κισέ που μου έδωσε ......


Τέλος πρόσθεσα σωληνώσεις στά σκέλη προσγείωσης απο πολύκλονο καλωδιο


Καί να μήν ξεχάσω μετα τις συμβουλες του Thomas , πάνω που θα πετούσα το πριτσιναδόρο απο το παράθυρο , πριτσινωσα τις πτέρυγες και το κάθετο σταθερό .... ευχαριστώ Thomas


Αυτά για το παρόν ... πάω να πιώ κανά Mesulid ... έχει σπάσει το κεφάλι μου .... Κάθε καλοπροαίρετη κριτική δεκτή ... συμβουλές οπωςδήποτε ..... μόνο σάς παρακαλώ μήν με κράξετε και μου κόψετε τον αέρα χαχαχαχα .......

Αποσυνδεδεμένος stathis_am

  • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 1974 - Α^2
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Age: 37
  • Τόπος: Xalandri 4
  • ΑΘΗΝΑ
Απ: Κάτι μεταξύ οδοντοστοιχίας και Mirage F1 CG 1/48 ITALERI
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 04, 2013, 07:36:09 μμ »
Ωραιο θα γινει.. καλα το πας...

Μερικες φωτο δεν φαινοντε... και μην περνεις mesulid δεν κανουν καλο !! :P

Αποσυνδεδεμένος ARMED AND READY

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 821
  • Age: 53
  • Τόπος: ΟΠΟΥ ΓΗΣ ΚΑΙ ΠΑΤΡΙΣ
  • ΕΔΩ ΕΚΕΙ ΟΠΟΥ.....(ορεστης π.)
Απ: Κάτι μεταξύ οδοντοστοιχίας και Mirage F1 CG 1/48 ITALERI
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 04, 2013, 07:39:01 μμ »
???????? ολα αυτα τα εκανες μετα απο 22 χρονια?????κ λες να μην σε κραξουμε????? μας δουλευεις φιλε μου ετσι? :mrgreen: :mrgreen: :wink: δηλ εαν μετα απο απραξιας 22 ετων εκανες αυτα σε κανα 2 χρονια απο τωρα θα μας στελνεις για χαπια???? ::glossa:: :lol:χεχεχεχε φιλε μου καλως ηρθες κ η δουλεια σου  ειναι πααααααααρα πολυ καλη. συνεχισε ετσι κ οτι απορια εχεις εδω ειμαστε. καλως ηρθες κ παλι στο χομπι κ στην παρεα μας.

"ΜΟΝΤΕΛΑ"-ΚΥΝΗΓΙ-ΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΣ-Α/ΦΗ

Αποσυνδεδεμένος Giorgos G

  • Αλανθαστος μοντελιστης ειναι αυτος που δεν κανει μοντελα.
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1794
  • Age: 51
  • Τόπος: θεσσαλονικη
  • Μοντελαρετε γιατι.......χανομαστε!
Απ: Κάτι μεταξύ οδοντοστοιχίας και Mirage F1 CG 1/48 ITALERI
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 04, 2013, 08:04:57 μμ »
Μη μασας,αν και μετα απο 22 χρονια,το εχεις.Και η τεχνη του οδοντοτεχνιτη βοηθαει πολυ! ::salut:: ::salut::
ΟΤΙ ΚΑΤΣΕΙ GROUP BUILT.


Αποσυνδεδεμένος raziera

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1774
  • Age: 45
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
  • Κωστας
Απ: Κάτι μεταξύ οδοντοστοιχίας και Mirage F1 CG 1/48 ITALERI
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 04, 2013, 08:32:44 μμ »
Μια χαρα το πας, μαλλον απο εσενα θα μαθουμε αρκετα, ετοιμασου για φορτο ερωτησεων κατα την διαρκεια των κατασκευων σου.
Καλη συνεχεια .

 ::salut:: Κωστας

Αποσυνδεδεμένος Labso

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 248
  • Age: 51
  • Τόπος: Τρίπολη
  • Μπιτσιαράς Δημήτρης
Απ: Κάτι μεταξύ οδοντοστοιχίας και Mirage F1 CG 1/48 ITALERI
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 05, 2013, 11:52:07 πμ »
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια ... αλλά τώρα αρχίζουν οι απορίες .. Η Pavla σάν οδηγίες βαψίματος δίνει αυτό


Μπορεί κάποιος να μου πεί εάν έχουν σχ'εση με την πραγματικότητα ??
Ενα άλλο θέμα που έχω απορία είναι το εξής ... Εχω βάψει με μαύρο μάτ σμάλτο όλο το κόκπιτ , μετά βάφω με σμάλτα όλα τα όργανα , κάθισμα , διακόπτες κ.τ.λ , κατόπιν περνάω ακρυλικό βερνίκι , κάνω wash μέ λάδια ζωγραφικής ( αλήθεια στο μαύρο τί wash κάνουμε για να το αναδείξουμε τις λεπτομέρειες ?? ) , και μετά αφού τελειώσει και το wash ξαναπερνάω όλο το σύνολο με βερνίκι ??? το βερνίκι πρίν το wash είναι γκλός ??? και στο τέλος μάτ ??? Τέλος πίσω απο το κάθισμα υπάρχει πληθώρα λεπτομερειών ,, έχει κανείς καμιά εικόνα για το χρωματισμό αυτής της λεπτομέρειας ?? έχω αρκετές φωτό του πραγματικού αλλά καμία δέν έχει ολόκληρο το κάθισμα , και το πισω απο αυτο μέρος ... ευχαριστώ καλή σας μέρα ........

Αποσυνδεδεμένος stathis_am

  • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 1974 - Α^2
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Age: 37
  • Τόπος: Xalandri 4
  • ΑΘΗΝΑ
Απ: Κάτι μεταξύ οδοντοστοιχίας και Mirage F1 CG 1/48 ITALERI
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 05, 2013, 02:19:21 μμ »

Αποσυνδεδεμένος gpav

  • ἐν τοῖς δεινοῖς εὔελπις...
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1182
  • Age: 57
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Γιώργος Παυλόπουλος
    • Λιμενικό Σώμα
Απ: Κάτι μεταξύ οδοντοστοιχίας και Mirage F1 CG 1/48 ITALERI
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 05, 2013, 04:28:41 μμ »
Ελπίζω να σου φανούν χρήσιμες, αν και δεν φαίνονται και πολλά πράγματα για το χώρο πίσω από το κάθισμα:

     

   

   
Nothing is so good for the morale of the troops as occasionally to see a dead general - Field Marshal William Slim
It makes no difference which side the general is on - Unknown British Soldier

Αποσυνδεδεμένος stathis_am

  • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 1974 - Α^2
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Age: 37
  • Τόπος: Xalandri 4
  • ΑΘΗΝΑ
Απ: Κάτι μεταξύ οδοντοστοιχίας και Mirage F1 CG 1/48 ITALERI
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 05, 2013, 05:56:34 μμ »
Σωστος... δεν ειδα αν εχει διαφορες αλλα η δικια μου φωτο ηταν απο τον εξομοιοτη.. οχι απο το σκαφος...

Αποσυνδεδεμένος Labso

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 248
  • Age: 51
  • Τόπος: Τρίπολη
  • Μπιτσιαράς Δημήτρης
Απ: Κάτι μεταξύ οδοντοστοιχίας και Mirage F1 CG 1/48 ITALERI
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 07, 2013, 08:05:45 πμ »
Ευχαριστώ για τίς φωτογραφίες ... το μόνο σίγουρο είναι ότι οι ζώνες δεν είναι γκρί όπως λέει ή Pavla .... πίσω απ το κάθισμα μάλλον επικρατεί το μαύρο με κάποιες ασημί λεπτομέρειες ...... όταν έχεις μιά επιφάνεια μαυρη , μπορείς να κάνεις wash με ένα λιγο πιό ανοιχτό μαυρο ?? θα αναδείξει την λεπτομέρεια ???? καλημέρα .....

Αποσυνδεδεμένος Thomas S.

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 387
  • Age: 55
  • Τόπος: Σέρρες
Απ: Κάτι μεταξύ οδοντοστοιχίας και Mirage F1 CG 1/48 ITALERI
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 07, 2013, 08:53:09 πμ »
Λοιπόν φίλε μου νομίζω ότι πραγματικά το έχεις και μην τα παρατήσεις ξανά. Τώρα κάποιες παρατηρήσεις. Το cockpit, εάν το βάψεις μαύρο, θα καταλήξεις σε μία "μαύρη τρύπα" που δεν θα φαίνονται και πολλά πράγματα, ενώ η αντίθεση με το λευκό των διακοπτών θα είναι πολύ έντονη. Προσωπικά, χρησιμοποίησα μαύρο, στο οποίο έριξα 2-3 σταγόνες λευκό και έδειξε κατά την ταπεινή μου γνώμη καλύτερα. Στη συνέχεια drybrush με dark grey (ένα πολύ σκούρο, δεν κάνει παίζει ιδιαίτερο ρόλο) και silver. Το κάθισμα βάφτηκε khaki green στο μαξιλάρι και khaki drab στις ζώνες. Δεν γνωρίζω πως είναι το cockpit της Pavla σε 1/48, όμως εάν είναι μεγέθυνση αυτού της 1/72, θα σου πω την τεχνική που ακολούθησα και απέδωσε αρκετά καλά. Αφού ολοκληρώθηκε το βάψιμο και το στεγνό πινέλο, περάστηκε 3 χέρια γυαλιστερό βερνίκι (ακρυλικό, εάν έχεις παρκετίνη ακόμη καλύτερα) και στη συνέχεια στα κοιλώματα αφέθηκε λευκό σμάλτο, που μετά από λίγο σκουπίστηκε με πινέλο ελαφρά βουτηγμένο σε διαλυτικό για να πάρει το χρώμα που περίσσευε. Με 2-3 πειραματισμούς πέτυχα το επιθυμητό αποτέλεσμα. Η δεξιά οθόνη του radar περάστηκε με clear green. Δυστυχώς δεν γνώριζα ότι εάν προηγουμένως είχε βαφεί με λευκό, το clear green θα απέδιδε καλύτερα. Τέλος το πιλοτήριο περάστηκε με ακρυλικό βερνίκι και έγινε wash με raw umber. Με προβλημάτισε ιδιαίτερα η εφαρμογή του πιλοτηρίου, που ήταν απαράδεκτη και χάλασε όλη την καλή εφαρμογή του κιτ. Κάνε αρκετά dry fit πριν κλείσεις την άτρακτο. 
Επίσης, πέρασε με 1500 ή 2000 ντουκόχαρτο ελαφρά τις πριτσινωμένες επιφάνειες ώστε να φύγει αυτή η ελαφρά υπερυψωμένη επιφάνεια που αφήνει το scriber.::salut::
Αλήθεια, που μπορούμε να βρούμε μεταλλικούς στυλίσκους? Υπάρχουν σε διάφορες διαμέτρους? είναι κούφια εσωτερικά?
Επίσης γνωρίζεις εάν τα F1 ήταν οπλισμένα με AIM9-L?

Αποσυνδεδεμένος Labso

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 248
  • Age: 51
  • Τόπος: Τρίπολη
  • Μπιτσιαράς Δημήτρης
Απ: Κάτι μεταξύ οδοντοστοιχίας και Mirage F1 CG 1/48 ITALERI
« Απάντηση #11 στις: Ιανουάριος 07, 2013, 05:33:34 μμ »
Φίλε Thomas με το κάθισμα και όσο αφορά τίς ζώνες μάλλον καταλήγω στό χρώμα που έχουν και στίς άνω φωτό , μιάς και σε άλλη μια φωτό που βρήκα που ίσα ίσα φαινονται οι ζώνες έχουν αυτό το κίτρινο ώχρα , καφετί χρώμα .... Οι στυλίσκοι είναι προεκτάσεις τροχόλιθων για την δουλειά μου , οι οποιοι καποια στιγμή τελειώνουν ... κόβω το τροχόλιθο και μένει ο στυλίσκος .. έχει διάμετρο 1,5 χιλ και είναι μασίφ , αλλά με ταχύτροχο τροχίζονται  εύκολα .... Αν κάποιος φίλος έχει καμια φωτό τής εξαγωγής του  F1 δεκτή ....

Αποσυνδεδεμένος gpav

  • ἐν τοῖς δεινοῖς εὔελπις...
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1182
  • Age: 57
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Γιώργος Παυλόπουλος
    • Λιμενικό Σώμα
Απ: Κάτι μεταξύ οδοντοστοιχίας και Mirage F1 CG 1/48 ITALERI
« Απάντηση #12 στις: Ιανουάριος 07, 2013, 09:20:25 μμ »

     

   

 
Nothing is so good for the morale of the troops as occasionally to see a dead general - Field Marshal William Slim
It makes no difference which side the general is on - Unknown British Soldier

Αποσυνδεδεμένος Labso

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 248
  • Age: 51
  • Τόπος: Τρίπολη
  • Μπιτσιαράς Δημήτρης
Απ: Κάτι μεταξύ οδοντοστοιχίας και Mirage F1 CG 1/48 ITALERI
« Απάντηση #13 στις: Ιανουάριος 08, 2013, 04:09:47 μμ »
Ευχαριστώ φίλε Gpav καλύτερα δέν γίνεται ......

Αποσυνδεδεμένος gpav

  • ἐν τοῖς δεινοῖς εὔελπις...
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1182
  • Age: 57
  • Τόπος: Πειραιάς
  • Γιώργος Παυλόπουλος
    • Λιμενικό Σώμα
Απ: Κάτι μεταξύ οδοντοστοιχίας και Mirage F1 CG 1/48 ITALERI
« Απάντηση #14 στις: Ιανουάριος 08, 2013, 08:58:11 μμ »
Παρακαλώ! Προχώρα εσύ και είναι εδώ πολύς κόσμος να βοηθήσει, όπως μπορεί ο καθένας  ::salut::
Nothing is so good for the morale of the troops as occasionally to see a dead general - Field Marshal William Slim
It makes no difference which side the general is on - Unknown British Soldier

Αποσυνδεδεμένος Labso

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 248
  • Age: 51
  • Τόπος: Τρίπολη
  • Μπιτσιαράς Δημήτρης
Απ: Κάτι μεταξύ οδοντοστοιχίας και Mirage F1 CG 1/48 ITALERI
« Απάντηση #15 στις: Ιανουάριος 10, 2013, 12:53:25 μμ »
Καλημέρα ..... μετά τις φώτο του φίλου Gpav έπεσα με τα μούτρα στήν εξαγωγή του μιράζ ...... Το αρχικό πλάνο ήταν να γίνει όλο με φύλλο χαλκού .. αλλά το απόθεμα που είχα ήταν ισα ίσα σε ποσότητα ...οπότε για να κερδίσω κάποια ποσότητα , και με την ευκολία του επαγγέλματος αποφάσισα να κάνω το πρώτο εσωτερικό κομμάτι χυτό ... οπότε σε πρωτο χρόνο μοντέλαρα σε κερί το πρώτο κομματι


κατόπιν έκοψα το τελευταίο κομμάτι της εξαγωγής τού κίτ ....


Μετά το χυτήριο του κέρινου προπλάσματος ακολούθησε τρόχισμα , εφαρμογή λείανση του μεταλλικού πλέον κομματιού


Γιά την διαμόρφωση τώρα τών εσωτερικών κομματιών χρησιμοποίησα φύλλο χαλκού . Γιά το κουρμπάρισμα τών κομματιών έφτιαξα έναν οδηγό ... Σέ μια πλάκα αλουμινίου χάραξα ανά 2 χιλιοστά αύλακες οδηγούς ...


Μέ ένα κατσαβίδι πίεσα το φύλλο στίς αυλακες ....


Καί νά το αποτέλεσμα .....


Ετσι έγιναν και τα 3 κομμάτια τής κατασκευής , με διαφορετικες διαμέτρους βέβαια ... εδώ στό στάδιο τής δοκιμής των 3 κομματιών μαζί με το χυτό μεταλλικό κομματι ....


Μέ ένα στένσιλ χαρακάκι κόπηκαν τα κομμάτια για το άκρο της εξαγωγής ....


Ολα τα κομμάτια κολλήθηκαν στήν σχισμή που είχα κάνει αμέσως μετά την κοπή του κομματιου του κίτ ....


Τό αποτέλεσμα σε κατάσταση Dry Fit ........


Αυτά τα νέα από χθές το βράδυ .... Σήμερα θά γίνουν κάποιες διορθώσεις στήν κλίση αλλά και στό μήκος στην άκρη του ακροφυσίου με ορθοδοντικές πένσες και μασίφ διαμαντι δίσκο πού κόβει σάν βούτυρο τον χαλκό ..... φωτό σέ επόμενο πόστ ... Ευχαριστώ εσάς γιά τις πληροφορίες αλλά και τή σύζυγο γιά τήν πρωτοφανή υπομονή πού έχει δείξει σε αυτό τό αλλόκοτο για αυτή χόμπι ....

Αποσυνδεδεμένος s-mat

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2227
  • Age: 42
  • Τόπος: Αθήνα
  • I'll be back soon......I hope
Απ: Κάτι μεταξύ οδοντοστοιχίας και Mirage F1 CG 1/48 ITALERI
« Απάντηση #16 στις: Ιανουάριος 10, 2013, 01:34:17 μμ »
Ωραία πράγματα,μπράβο  ::salut::

Θα ήθελα μερικές πληροφορίες για το δισκακι της 2ης φωτογραφίας.Τι είναι,πως το ζητάς και που,πόσο κάνει  :twisted:


Αποσυνδεδεμένος panos.v

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 851
  • Τόπος: Ν.Ιωνία, Αθήνα
  • IPMS 1281
Απ: Κάτι μεταξύ οδοντοστοιχίας και Mirage F1 CG 1/48 ITALERI
« Απάντηση #17 στις: Ιανουάριος 10, 2013, 01:42:39 μμ »
Εξαιρετική δουλειά με το φύλλο χαλκού...!!! [τσάμπα τα χρήματα σε aires και eduard που δίνουμε.... :twisted:]
Εγώ πάλι θέλω περισσότερες πληροφορίες για το χαλκό... :mrgreen: Το πάχος του, που μπορώ να τον βρω... και με τι κόβετε... ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Labso

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 248
  • Age: 51
  • Τόπος: Τρίπολη
  • Μπιτσιαράς Δημήτρης
Απ: Κάτι μεταξύ οδοντοστοιχίας και Mirage F1 CG 1/48 ITALERI
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 10, 2013, 04:31:46 μμ »
Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια μου δίνουν κουράγιο ...... λοιπόν τα δισκάκια κοπής είναι κάτι πολύ κοινό στα οδοντοτεχνικά εργαστήρια , υπάρχουν σέ τεράστια ποικιλία σε διαμέτρους , μασίφ , μονόπλευροι , διαμάντι , carbite ,πριονοτοί κ.λ.π ... τα συγκεκριμένα είναι γερμανικά και κάπως ακριβά ... περίπου 20 ευρώ το ένα .... βέβαια καποιος που τα θέλει για πλαστικό δέν είναι ανάγκη να δώσει τόσα λεφτά , κάπου έκει στήν ανατολή υπάρχει πάντα ή Κίνα ... Οδοντοτεχνικά είδη λοιπόν ... εκεί απέναντι απο την οδοντιατρικη σχολή στο γουδί υπάρχουν πολλά κατστήματα ,, άν δεν βγάλεις άκρη θα σου δώσω τηλ για φτηνα και καλά κορεάτικα ..... Επίσης θέλω να σας πώ ότι υπάρχουν κατάλογοι με χιλιάδες κωδικούς για ότι φρέζα μπορείτε να φανταστείτε είμαι σίγουρος ότι θά σας πέσουν τά σάλια ....... Ενα αλλο υλικό πού μάλλον οι πολλοί δεν ξέρετε είναι αυτο στήν κάτω φωτό ( στο μπλέ κουτάκι ) σού δίνει έτοιμη ταινία μετάλλου σε σταθερή διασταση , ευκαμπτη και εύκολη στο κόψιμο , αυτή που έχω εγώ είναι 5μμ πλάτος και 0,045 πάχος ... υπάρχει και 0,020 .. Πάλι στα είδη οδοντιατρειου και το ζητάτε σάν τοίχωμα σφραγίσματος .... Τώρα όσο αφορά το χαλκό ύπαρχει μπέρδεμα ... αυτο είναι ένα μικρό κομματι που είχα απο την δεκαετία του 80 , μετα απο ένα περασμα που έκανα απο την χαλκογραφία , απ'ότι ρώτησα τώρα πλέον ύπαρχει μόνο σε λίγα μαγαζιά στην΄Αθήνα - θεσσαλονίκη , και η τιμή του είναι πλέον πολύτιμου μετάλλου.... δέν χάνεις τίποτα να γκουκλάρεις φύλλο χαλκου χαλκογραφια .... το πάχος του κομματιου που έχω εγώ είναι 0,3 χιλ , μπορείθ να υπα΄ρχει και σε άλλες διαστάσεις ..... Αυτά .....


Αποσυνδεδεμένος Labso

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 248
  • Age: 51
  • Τόπος: Τρίπολη
  • Μπιτσιαράς Δημήτρης
Απ: Κάτι μεταξύ οδοντοστοιχίας και Mirage F1 CG 1/48 ITALERI
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 10, 2013, 06:08:00 μμ »
απορίες ... σχεδόν σε όλα τά τόπικ διαβάζω για την παρκετίνη ... λοιπον εχω βαψει το κοκπιτ και θέλω να κάνω wash μέ λάδια .. έχω γκλος βερνίκι τής microscale για ποιό λόγο να περάσω παρκετίνη και όχι βερνίκι ??? στό σπίτι εχω αυτή .. κάνει ????


άν ναί με τι τήν αραιώνουμε ??? με τι τήν περναω με αερογράφο ?? με πινέλο ?? μήπως στο κόκπιτ μου κάνει ένα χοντρο στρώμα χάνοντας λεπτομέρεια ??? σε τί αναλογία αραιώνουμε ??? πόση ώρα κάνει να στεγνώσει ??? πόσα χέρια περνάω ???
 Γιατο χρώμα στα σκέλη και στις φωλιές τους έχω τά εξής χρώματα


είναι τής humbrol ποιό απ'όλα κάνει ???? Η κοιλιακή δεξαμενή στό πραγματικό είναι βαμμένη με κάποιο απ' αυτά ??? ή είναι με το ίδιο χρώμα τής παραλαγής στίς κάτω επιφάνειες ??? Αν σας είναι ευκολο δώστε μου μιά απάντηση για την παρκετίνη μπας και κάνω κανά wash στό κόκπιτ το Σ.Κ ... Ευχαριστώ .

Αποσυνδεδεμένος giwrgosd

  • Δορκοφίκης Γιώργος IPMS 1271
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5966
  • Age: 56
  • Τόπος: Γλυφάδα, Αθήνα
  • Κατά φαντασίαν πιλότος...
    • IPMS Hellas Facebook Official page
Απ: Κάτι μεταξύ οδοντοστοιχίας και Mirage F1 CG 1/48 ITALERI
« Απάντηση #20 στις: Ιανουάριος 10, 2013, 06:54:23 μμ »
απορίες ... σχεδόν σε όλα τά τόπικ διαβάζω για την παρκετίνη ... λοιπον εχω βαψει το κοκπιτ και θέλω να κάνω wash μέ λάδια .. έχω γκλος βερνίκι τής microscale για ποιό λόγο να περάσω παρκετίνη και όχι βερνίκι ??? στό σπίτι εχω αυτή .. κάνει ????
άν ναί με τι τήν αραιώνουμε ??? με τι τήν περναω με αερογράφο ?? με πινέλο ?? μήπως στο κόκπιτ μου κάνει ένα χοντρο στρώμα χάνοντας λεπτομέρεια ??? σε τί αναλογία αραιώνουμε ??? πόση ώρα κάνει να στεγνώσει ??? πόσα χέρια περνάω ???
- Ναι, αυτή είναι.  Βερνίκι ή παρκετίνη = προσωπική επιλογή... (για μένα το κόστος... 1Lt παρκετίνη κάνει όσο 30ml βερνίκι...)
- Αναραίωτη με ότι σε βολεύει, είτε μαλακό πινέλο είτε αερογράφο. (το πινέλο μετά θα το έχεις μόνο για παρκετίνη)
- Στεγνώνει σε 20' για 2ο χέρι αν χρειαστεί.  Αφήνεις 24 ώρες πριν κάνεις wash.
Οποιοδήποτε σχόλιο, τοποθέτηση, δήλωση στο παραπάνω μήνυμα αποτελεί προσωπική άποψη και μόνο και ως τέτοια πρέπει να εκλαμβάνεται.

Αποσυνδεδεμένος panos.v

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 851
  • Τόπος: Ν.Ιωνία, Αθήνα
  • IPMS 1281
Απ: Κάτι μεταξύ οδοντοστοιχίας και Mirage F1 CG 1/48 ITALERI
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 10, 2013, 08:49:16 μμ »
Πριν τo wash με λάδια θες οπωσδήποτε βερνίκι ακρυλικό ή παρκετίνη... Εσύ αποφασίζεις... Δεν έχω δοκιμάσει ποτέ παρκετίνη. Αλλά από ότι ξέρω την χρησιμοποιούν αδιάλυτη. Είτε με πινέλο, είτε με αερογράφο. Καθαρίζουν με ajax.
(Σκέλη και φωλεές δεν έχω ιδέα με τι βάφονται... :oops:) αλλά επειδή τα δουλεύω τα metal cote της Humbrol είναι μια χαρά σε αντίθεση με το απλό ασημί 11... Δηλαδή για μένα το 27001. Βγαίνει mat και μετά αν το τρίψεις με βαμβακερό ύφασμα(ή βαμβάκι) γίνεται σούπερ...
Βέβαια σε φωλεές δεν μπορείς το τρίψεις. Το είχα περάσει σε σκέλη και φωλεές στο Mirage 2000 και μου βγήκε πολύ καλό...(βέβαια μετά θέλει αρκετά χέρια βερνίκι gloss-παρκετίνη για να μην το σηκώσει το wash...) Και μετά το wash, πάλι ένα βερνίκι mat.  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Labso

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 248
  • Age: 51
  • Τόπος: Τρίπολη
  • Μπιτσιαράς Δημήτρης
Απ: Κάτι μεταξύ οδοντοστοιχίας και Mirage F1 CG 1/48 ITALERI
« Απάντηση #22 στις: Ιανουάριος 12, 2013, 12:55:46 μμ »
Καλημέρα ... αυτο το χρωμα τι είναι ??? Οί εργασίες με τήν εξαγωγη έλαβεν τέλος ... ποιά είναι η σωστή σειρα - κολλάω την εξαγωγη πριν το βάψιμο όλου του αεροσκάφους ?? ή την κολλάω ετοιμη βαμμένη μετά την ολοκλήρωση της βαφης του μοντέλου ?? ευχαριστω .......


Αποσυνδεδεμένος Thomas S.

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 387
  • Age: 55
  • Τόπος: Σέρρες
Απ: Κάτι μεταξύ οδοντοστοιχίας και Mirage F1 CG 1/48 ITALERI
« Απάντηση #23 στις: Ιανουάριος 12, 2013, 02:21:55 μμ »
Καλημέρα. Καλό είναι η εξαγωγή να κολληθεί μετά το τέλος της κατασκευής, αφού γίνουν κάποια dry fit, ώστε να είσαι βέβαιος ότι δεν υπάρχουν κενά. Οσο για το χρώμα, εκτιμώ ότι είναι silver, λερωμένο με αρκετό μαύρο (στεγνό πινέλο)

Αποσυνδεδεμένος Labso

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 248
  • Age: 51
  • Τόπος: Τρίπολη
  • Μπιτσιαράς Δημήτρης
Απ: Κάτι μεταξύ οδοντοστοιχίας και Mirage F1 CG 1/48 ITALERI
« Απάντηση #24 στις: Ιανουάριος 12, 2013, 06:03:55 μμ »
Ευχαριστώ Thomas ... δεν χρυσαφίζει λίγο ???? Με την εξαγωγή το θέμα είναι ότι όσα dry fit καί να κάνω ... σε όποια θέση και την βάλω .... εχω κενό με τή υπόλοιπη κατασκευή ............

Tags: mirage f.1