Αποστολέας Θέμα: Πρόβλημα σε kit φορτηγού!!!  (Αναγνώστηκε 3351 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Steliosleyland

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Age: 37
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Πρόβλημα σε kit φορτηγού!!!
« στις: Ιανουάριος 04, 2013, 02:44:29 πμ »
Είμαι αρχάριος στο μοντελισμό. Αγόρασα ένα φορτηγό της Revell και είπα σιγα-σιγά να το ξεκινήσω. Ακολουθόντας τις οδηγίες, ξεκίνησα με το σασί. Καθάρησα τα μέρη του, τα λίμαρα και στο τέλος είπα να τα κωλύσω. Στο τέλος της κώλυσης το σασί μου βγείκε λίγο στραβό δλδ. η μία διαγώνιος με την άλλη έχουν μια υψομετρική διαφορά 1 με 2 mm. Τί λέτε να κάνω? Αξίζει να το συνεχίσω ή να το παρατήσω τελείως? Σώζεται η κατάσταση? Το κίτ είναι το Bussing 8000s της Revell.

Αποσυνδεδεμένος Est.1976

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1118
  • Age: 71
  • Τόπος: Amiens
  • Λιάτης Σταύρος
Απ: Πρόβλημα σε kit φορτηγού!!!
« Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 04, 2013, 12:59:34 μμ »
Καλησπέρα και καλώς ήλθες στη παρέα μας Στέλιο.

Δείξε μας σε ποιό σημείο έχεις το πρόβλημα.


image upload

Και πες μας με τι κόλλησες τις δοκούς.

 ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Steliosleyland

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Age: 37
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Πρόβλημα σε kit φορτηγού!!!
« Απάντηση #2 στις: Ιανουάριος 04, 2013, 06:53:27 μμ »




Στο σημείο με την κόκκινη γραμμή το πλαστικό είναι σπασμένο χωρίς να είναι κομμένο τελείως. Άν γυρίσουμε το kit ανάποδα (έχοντάς το αρχικά όπως απεικονίζεται στην εικόνα 5) και το τοποθετήσουμε σε επίπεδο, φαίνεται ότι η πλευρά που δίχνεται με μπλέ χρώμα, είναι ελαφρώς ανασηκωμένη απο το επίπδο σε μια απόσταση 1-2mm απο αυτό (κυρίως το σημείο που σίχνεται με μπλέ βελάκι). Με απλά λόγια το kit δεν πατάει καλά στο επίπεδο. Η κόλλα με την οποία κόλλυσα τις δοκούς είναι η Mr.Cements της Mr Hobby.
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: Πρόβλημα σε kit φορτηγού!!!
« Απάντηση #3 στις: Ιανουάριος 04, 2013, 08:22:32 μμ »
Περίπτωση πρώτη: Από το βάρος του υπόλοιπου μοντέλου πατάει καλά όλο το όχημα και δεν φαίνεται τίποτα.

Περίπτωση δεύτερη: Έχει πάρει καλά το σασί σου και θέλει ξεκόλλημα και ξανακόλλημα. Πολύ προσοχή γιατί είναι κλασσική πατατιά το στράβωμα...

Περίμενε να δεις τι θα πούνε και οι πιο ειδικοί...  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Est.1976

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1118
  • Age: 71
  • Τόπος: Amiens
  • Λιάτης Σταύρος
Απ: Πρόβλημα σε kit φορτηγού!!!
« Απάντηση #4 στις: Ιανουάριος 05, 2013, 07:39:01 πμ »
Λοιπόν Στέλιο

Για το σημείο με την κόκκινη γραμμή το σπασμένο αλλά όχι αποκομμένο κομμάτι το κολλάς με CA και την επόμενη μέρα τρίβεις τυχόν περισσεύματα με 800 ντουκόχαρτο.
Για την υψομετρική διαφορά των δοκών είμαι της γνώμης να μην κάνεις τίποτα. Όλες οι συνταγές θεραπείας είναι φασαριόζικες και προυποθέτουν κάποια εξοικείωση με κοπίδια και ακριβή μετρήματα. Όπως ανέφερε ο gtdeath13, ο όγκος και το βάρος της καρότσας που θα τοποθετηθεί κατόπιν θα καλύψει το πρόβλημα.

Να θυμάσαι ότι πριν κολλήσουμε οτιδήποτε κάνουμε dry fit για έλεγχο συναρμογών και παραλληλίας. Στη περίπτωση των δοκών σου το κόλλημα στο εμπρός μέρος γίνεται τοποθετώντας ένα μεγάλο βάρος (βιβλίο π.χ.) στο πίσω μέρος των δοκών οι οποίοι κάθονται σταθερά σε μια τελείως επίπεδη επιφάνεια, και το αντίστροφο την επόμενη μέρα.

Είδα ότι σχεδιάζεις να το βάψεις μπλε μεταλλικό. Θα σου πρότεινα να το ξανασκεφτείς. Ήταν φορτηγό του 1950-1956

Σταύρος

Αποσυνδεδεμένος Steliosleyland

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Age: 37
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Πρόβλημα σε kit φορτηγού!!!
« Απάντηση #5 στις: Ιανουάριος 05, 2013, 01:01:10 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας!!!! Τελικά ο πωλητής στο κατάστημα μοντελισμού που πήγα είχε δίκιο οταν μου είπε: '' Για αρχάριο μοντελιστή, το φορτηγό δεν είναι απλη υπόθεση. Με πολύ υπομονή όμως .... κατι γίνεται!!!''
Τι ακριβώς είναι το CA? Δεν είχα υπόψη μου για το dry fit!!! Πρέπει να είναι πολύ χρήσιμη τεχνική! Σας παραθέτω κάποιες φωτό που τράβηξα απο το ταπατσούλικο σασί μου :roll: Θα ήθελα τα σχόλιά σας! Θα μου είναι χρήσιμες οι παρατηρήσεις σας για να συνεχίσω το μοντέλο πιο σωστά!!
Σταύρο το μπλε μεταλικό με μαύρο ματ σασί, το είδα απο άλλους μοντελιστές στο συγκεκριμένο μοντέλο. Εσύ τι θα μου πρότεινες? Επειδή δεν έχω αερογράφο, θα βάψω με πινέλο. Έχω δεί αρκετές τεχνικές στο site με πινέλο.




Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6025
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Πρόβλημα σε kit φορτηγού!!!
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 05, 2013, 05:24:57 μμ »

1. Kαλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ μας.
2. Οταν ανεβάζεις φωτογραφίες με το postimage, θα έχεις ενεργοποιημένη την επιλογή family safe. Εαν δεν είναι ενεργοποιημένη, θα εμφανίζονται παράλληλα με τις δικές σου και κάποιες άλλες φωτογραφίες ακατάλληλες και για ανηλίκους και για ενηλίκους
3. Δες την φωτογραφία που ανέβασα εγώ. Εαν κατάλαβα καλά, το τμήμα του πλαίσιου που εχω σημειωσει με κόκκινο υπερυψούται του υπολοίπου. Προσπερνάς προσωρινά την σειρά των οδηγιών και πας κατεθείαν στο βήμα 11. Αυτό που σε ενδιαφέρει είναι οι γέφυρες της αναρτησης καταρχήν να είναι στο ίδιο ύψος η μπροστινή αριστερή με την μπροστινή δεξιά και η πίσω αριστερή με την πίσω δεξιά. Κολλησε πρωτα τις δεξιές. Επιβάλλεται να πετύχεις κατακόρυφη τοποθέτηση τους. Μετά Προσθέτεις κομματάκια πλαστικού εκει που έχω τονίσει με μπλε χρώμα μεχρι η μπροστινή αριστερή να έρθεται στο ίδιο ύψος με την μπροστινή δεξιά γέφυρα. Ακολουθεί η πίσω αριστερή γέφυρα. Πρέπει και οι 4 γεφυρες να πατάνε στο ίδιο επίπεδο.
4. Η κολλα CA είναι η κυανιακρυλική. Μπορεί να χρησιμοποιήσεις κόλλα τύπου logo στιγμής. Πάντα όμως με προσοχή, θα χρησιμοποιείς μια οδοντογλυφίδα ή μια καρφίτσα για να την τοποθετείς στο μοντέλο σου. Το σημείο που έχει ραγίσει το σασί σου, καλό είναι να το ενισχύσεις κολλώντας ένα κομμάτι πλαστικού (επίσης με CA)
5. Tα μεταλλικά χρώματα να τα ξεχάσεις και επειδή δεν υπήρχαν πριν την δεκαετία του 70 και επειδή βάφεις με πινέλο το μοντέλο. Υποχρεωτικά θα αγοράσεις ένα βερνικι για να ασταρώσεις όλο το μοντέλο σου και ένα χρώμα σε σπρέυ για να βάψεις την καμπίνα και την καρότσα. Τα υπόλοιπα μέρη μπορείς να τα βάψεις με πινέλο.
6. Μιλώντας για καμπίνα, μην βιαστείς να την κολλήσεις στο αμάξωμα χωρίς να κάνεις δοκιμές εφαρμογής πρώτα. Ενδεχεται να χρειαστεί να προσθέσεις λίγο φύλλο πλαστικού στην αντίθετη γωνία του σασί από αυτήν που έχω σημειώσει με κόκκινο, για να μην γέρνει η καμπίνα.
7. Μια άκομη κόλλα που θα χρειαστείς είναι κρυσταλιζέ ατλακολ για τα διαφανή μέρη. (πάντα με φειδώ)
8. Kαλή συνέχεια.


Αποσυνδεδεμένος Steliosleyland

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Age: 37
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Πρόβλημα σε kit φορτηγού!!!
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 05, 2013, 05:38:35 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια!!!! :D Μόλις προχωρήσει θα ανεβάσω νέες φωτογραφίες με τον τρόπο που είπατε!!! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος ramfighter

  • Xrepi Model Collector
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 6025
  • Age: 54
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Πρόβλημα σε kit φορτηγού!!!
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 05, 2013, 05:45:21 μμ »
Υπόψη οτι οταν γραφω μπροστά και πίσω ή αριστερά-δεξιά εννοώ κατά πως βλέπουμε την φωτογραφία.

Αποσυνδεδεμένος Est.1976

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1118
  • Age: 71
  • Τόπος: Amiens
  • Λιάτης Σταύρος
Απ: Πρόβλημα σε kit φορτηγού!!!
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 06, 2013, 02:27:36 μμ »

1. Kαλησπέρα και καλώς ήρθες στο φόρουμ μας.
2. Οταν ανεβάζεις φωτογραφίες με το postimage, θα έχεις ενεργοποιημένη την επιλογή family safe. Εαν δεν είναι ενεργοποιημένη, θα εμφανίζονται παράλληλα με τις δικές σου και κάποιες άλλες φωτογραφίες ακατάλληλες και για ανηλίκους και για ενηλίκους
3. Δες την φωτογραφία που ανέβασα εγώ. Εαν κατάλαβα καλά, το τμήμα του πλαίσιου που εχω σημειωσει με κόκκινο υπερυψούται του υπολοίπου. Προσπερνάς προσωρινά την σειρά των οδηγιών και πας κατεθείαν στο βήμα 11. Αυτό που σε ενδιαφέρει είναι οι γέφυρες της αναρτησης καταρχήν να είναι στο ίδιο ύψος η μπροστινή αριστερή με την μπροστινή δεξιά και η πίσω αριστερή με την πίσω δεξιά. Κολλησε πρωτα τις δεξιές. Επιβάλλεται να πετύχεις κατακόρυφη τοποθέτηση τους. Μετά Προσθέτεις κομματάκια πλαστικού εκει που έχω τονίσει με μπλε χρώμα μεχρι η μπροστινή αριστερή να έρθεται στο ίδιο ύψος με την μπροστινή δεξιά γέφυρα. Ακολουθεί η πίσω αριστερή γέφυρα. Πρέπει και οι 4 γεφυρες να πατάνε στο ίδιο επίπεδο.
4. Η κολλα CA είναι η κυανιακρυλική. Μπορεί να χρησιμοποιήσεις κόλλα τύπου logo στιγμής. Πάντα όμως με προσοχή, θα χρησιμοποιείς μια οδοντογλυφίδα ή μια καρφίτσα για να την τοποθετείς στο μοντέλο σου. Το σημείο που έχει ραγίσει το σασί σου, καλό είναι να το ενισχύσεις κολλώντας ένα κομμάτι πλαστικού (επίσης με CA)
5. Tα μεταλλικά χρώματα να τα ξεχάσεις και επειδή δεν υπήρχαν πριν την δεκαετία του 70 και επειδή βάφεις με μοντέλο. Υποχρεωτικά θα αγοράσεις ένα βερνικι για να ασταρώσεις όλο το μοντέλο σου και ένα χρώμα σε σπρέυ για να βάψεις την καμπίνα και την καρότσα. Τα υπόλοιπα μέρη μπορείς να τα βάψεις με πινέλο.
6. Μιλώντας για καμπίνα, μην βιαστείς να την κολλήσεις στο αμάξωμα χωρίς να κάνεις δοκιμές εφαρμογής πρώτα. Ενδεχεται να χρειαστεί να προσθέσεις λίγο φύλλο πλαστικού στην αντίθετη γωνία του σασί από αυτήν που έχω σημειώσει με κόκκινο, για να μην γέρνει η καμπίνα.
7. Μια άκομη κόλλα που θα χρειαστείς είναι κρυσταλιζέ ατλακολ για τα διαφανή μέρη. (πάντα με φειδώ)
8. Kαλή συνέχεια.

Να στρογγυλέψω λίγο την απάντηση του Γιάννου

3. Αυτή είναι η σωστή διαδικασία. Αλλά έχεις δηλώσει rookie στο άθλημα οπότε η λύση μάλλον σου έκανε τα νεύρα φιδέ!!!!
5. Σαφώς να ξεχάσεις τα μεταλλικά χρώματα. Θα αγοράσεις ένα γκρι αστάρι σε σπρέι της Humbrol και κάποιο απλό και όχι έντονο χρώμα από την ίδια εταιρεί για το τελικό βάψιμο. Το γκρι αστάρι σε βοηθάει να δεις ατέλειες πριν το βάψιμο.

Αυτά

Σταύρος

Αποσυνδεδεμένος Steliosleyland

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Age: 37
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Πρόβλημα σε kit φορτηγού!!!
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 23, 2013, 02:06:20 μμ »
Καλησπέρα στην μοντελιστική ομάδα!!! Ύστερα απο καιρό, βρήκα λίγο χρόνο και ασχολήθηκα με το φορτηγάκι μου! Έχω ολοκληρώσει το σασί και τα περιφεριακά του και σήμερα προσπάθησα για πρώτη φορά (σημειωταίον οτι είναι και το πρώτο μοντέλο που φτιάχνω) να βάψω με πινέλο. Χρησιμοποίηα το μαύρο μάτ της Humbrol. Ακολούθησα τις οδηγίες του βίντεο που αναφέρεται στην αραίωση του χρώματος δλδ να ρέει το χρώμα στο τοίχωμα του δοχείου κ.λ.π. Ωστόσο δεν είμαι ικανομοιημένος απο το αποτέλεσμα ίσως γιατί δεν ξέρω να βάφω σωστά. Σκέφτομαι η επόμενη επένδυση που θα κάνω να είναι ένας καλός αερογράφος με ένα κομπρεσέρ. Σας παραθέτω  φωτογραφίες του μοντέλου. Θα ήθελα τα σχόλιά σας!!! Θα είναι χρήσιμα για εμένα!! Θα ήθελα να ευχαριστήσω τα μέλη που με βοήθησαν στο πρόβλημα με το στραβό σασί του φορτηγού!




Αποσυνδεδεμένος Est.1976

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1118
  • Age: 71
  • Τόπος: Amiens
  • Λιάτης Σταύρος
Απ: Πρόβλημα σε kit φορτηγού!!!
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 24, 2013, 06:32:08 μμ »
Οι φωτό δεν βοηθούν και πολύ βέβαια, αλλά από ότι μπορώ να διακρίνω δεν υπάρχει κάτι το επιλήψιμο στο βάψιμό σου με το μαύρο ματ.

Σκέφτομαι η επόμενη επένδυση που θα κάνω να είναι ένας καλός αερογράφος με ένα κομπρεσέρ.

Είμαι της γνώμης να περιμένεις λίγο. Να κατασταλάξεις στην απόφασή σου ότι "ήλθες στο χόμπυ για να μείνεις", διότι το έξοδο είναι σημαντικό. Υπάρχουν και τα σπρέυ για πιο στρωτή και απλωτή δουλειά.

 ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος gtdeath13

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 10046
  • Τόπος: Boavista
Απ: Πρόβλημα σε kit φορτηγού!!!
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 24, 2013, 06:51:23 μμ »
Στέλιο ο Σταύρος έχει δίκιο. Πρώτα μάθε να συναρμολογείς, να διορθώνεις κατασκευαστικά λάθη ή ελλείψεις του κίτ, τα υλικά, τα χρώματα κλπ κλπ και μετά πας σε αερογράφο. Πάντως κάνεις καλή δουλειά, μην πλησιάζεις την φωτογραφική τόσο κοντά στο μοντέλο και βάζε ένα μονόχρωμο φόντο, άσπρο ή γαλάζιο.

Καλή συνέχεια, τα καλύτερα έρχονται...  ::salut::

Αποσυνδεδεμένος Steliosleyland

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Age: 37
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Πρόβλημα σε kit φορτηγού!!!
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 24, 2013, 07:30:03 μμ »
Ευχαροστώ παιδιά!!!! Να είσται καλά!

Αποσυνδεδεμένος Δημήτρης Σιόλος

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1718
  • Age: 38
  • Τόπος: Αγρινιο
  • Δημήτρης Σιόλος-IPMS 1314
Απ: Πρόβλημα σε kit φορτηγού!!!
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 24, 2013, 07:49:44 μμ »
Στέλιο αν κατάλαβα καλά δεν κάλυψε καλά το χρώμα; Μήπως το βιντεο στο οποίο αναφέρεσαι έχει να κάνει με βάψιμο με αερογράφο και αραίωσες πολύ; Καλύτερα πάντως 2 λεπτά χέρια παρά ένα παχύ με χτισίματα, να το ξέρεις αυτό στο μέλλον!

Αποσυνδεδεμένος Steliosleyland

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 35
  • Age: 37
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
Απ: Πρόβλημα σε kit φορτηγού!!!
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 24, 2013, 08:14:42 μμ »
Στέλιο αν κατάλαβα καλά δεν κάλυψε καλά το χρώμα; Μήπως το βιντεο στο οποίο αναφέρεσαι έχει να κάνει με βάψιμο με αερογράφο και αραίωσες πολύ; Καλύτερα πάντως 2 λεπτά χέρια παρά ένα παχύ με χτισίματα, να το ξέρεις αυτό στο μέλλον!

Σωστά!!!! Είναι το βίντεο που αναφέρεται σε βάψιμο με αερογράφο. Αραίωσα όπως ακριβώς το λέει το παιδί στο βίντεο. Να τρέχει το χρώμα στα τοιχώματα. Όταν μιλάμε για λεπτό χέρι εννοούμε να παιρνάει το πινέλο απο κάθε σημείο μία μονο φορά? Να μην κάνει πισογυρίσματα το πινέλο?

Tags: