Αποστολέας Θέμα: Προβλημα με Iwata Revolution CR  (Αναγνώστηκε 6776 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος geomar83

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Age: 40
  • Τόπος: Αθηνα
Προβλημα με Iwata Revolution CR
« στις: Ιανουάριος 01, 2013, 06:48:03 μμ »
Καλησπερα και καλη χρονια να εχουμε ολοι. Μου εχει παρουσιασει ενα προβλημα ο εν λογω αερογραφος εδω και 3 μερες. Το προβλημα ειναι οτι ενω παταω τη σκανδαλη να απελευθερωσει αερα μου απελευθερωνει και χρωμα μαζι και μου το κανει μονο στο χρωμα αυτο, οχι στο διαλυτικο.Μετα απο καθαρισμα δουλευει ρολοι μεχρι να μπει χρωμα ξανα. Το μπεκ ειχε προβλημα και αλλαχθηκε πριν 3 εβδομαδες. Κανεις καμια ιδεα περι τινος προκειται?

Αποσυνδεδεμένος geomar83

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Age: 40
  • Τόπος: Αθηνα
Απ: Προβλημα με Iwata Revolution CR
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 04, 2013, 12:33:26 πμ »
Καλησπερα ξανα. Το προηγουμενο προβλημα λυθηκε αλλα δημιουργηθηκε ενα αλλο. Ο αερογραφος εφαγε μια ελευθερη πτωση και χαλασε το μπεκ του. Ψεκαζει μεν αλλα δεν βγαζει μονο αερα στο πατημα μονο της σκανδαλης. Ανταλλακτικο ουτε για ζητω στην Ιπποκρατους. Καμια λυση?

Αποσυνδεδεμένος Thunderbolt

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 323
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Προβλημα με Iwata Revolution CR
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 04, 2013, 04:39:21 πμ »
Μήπως θα μπορούσες να μας εξηγήσεις πως γίνεται να "αλλάχθηκε το μπέκ" (όπως γράφεις στο πρώτο σου ποστ) αφού στην "Ιπποκράτους ανταλλακτικό ούτε για ζήτω"? Το παρήγγειλες από το εξωτερικό? Επίσης αν έδινες περισσότερες πληροφορίες και λεπτομέρειες για το πρόβλημα θα μπορούσαμε να σε βοηθήσουμε περισσότερο....

Αποσυνδεδεμένος KWSTAS

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4185
  • Age: 53
  • Τόπος: PERISTERI_ATHENS
  • There are no perfect models but we will keep tryin
Απ: Προβλημα με Iwata Revolution CR
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 04, 2013, 07:50:04 πμ »
Φίλε μου, θα έπρεπε να σε λένε "ο μπεκοφάγος".
Σοβαρά τώρα, έχεις κάνει αναζήτηση στο νετ
μήπως να τον παραγγείλεις από εξωτερικό, αφού
εδώ "ούτε για ζήτω";

Αποσυνδεδεμένος geomar83

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Age: 40
  • Τόπος: Αθηνα
Απ: Προβλημα με Iwata Revolution CR
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 04, 2013, 09:16:14 πμ »
Η αληθεια ειναι οτι το χω με της ζημιες. Πως το αναζητω στο εξωτερικο να το παραγγειλω;

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Προβλημα με Iwata Revolution CR
« Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 04, 2013, 09:42:41 πμ »
Η αληθεια ειναι οτι το χω με της ζημιες. Πως το αναζητω στο εξωτερικο να το παραγγειλω;
Για ξεκίνα από τα παρακάτω:

http://www.airbrushwarehouse.com.au/accessories-and-spare-parts/spare-parts/iwata/
https://airbrushes.com/iwata_spares.php

και αν θες, ψάξε στο google τις λέξεις iwata spare parts και θα εκπλαγείς.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος geomar83

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Age: 40
  • Τόπος: Αθηνα
Απ: Προβλημα με Iwata Revolution CR
« Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 04, 2013, 09:48:24 πμ »
Αψογος!!! Βεβαια το ενα τσακιζει στις τιμες. 0,3 παιρνει ο CR?

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Προβλημα με Iwata Revolution CR
« Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 04, 2013, 10:31:13 πμ »
0,3 παιρνει ο CR?
Μα, εσύ τον έχεις στα χέρια σου, εγώ θα ξέρω τι μπεκ και βελόνα παίρνει;!!! Τέλος πάντων, από ότι βλέπω εδώ παίρνει και 0.5 και 0.3, δε μπορώ να ξέρω τι έχεις αυτή τη στιγμή. Βρίσκεις πιο μπεκ έχεις τώρα, αποφασίζεις αν θα μείνεις στο ίδιο ή πας σε μικρότερο/μεγαλύτερο και διαλέγεις από το σχεδιάγραμμα.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος geomar83

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Age: 40
  • Τόπος: Αθηνα
Απ: Προβλημα με Iwata Revolution CR
« Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 04, 2013, 10:55:40 πμ »
Χιλια ευχαριστω. 0,5 εχω αλλα απο ανταλλακτικα εδω δυσκολα τα πραγματα. Ευχαριστω και παλι.

Αποσυνδεδεμένος stathis_am

  • ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ 1974 - Α^2
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 439
  • Age: 37
  • Τόπος: Xalandri 4
  • ΑΘΗΝΑ
Απ: Προβλημα με Iwata Revolution CR
« Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 04, 2013, 12:02:21 μμ »
θα μπορουσαμε να κανουμε ομαδικη αγορα απο ανταλακτηκα για iwata???

Αποσυνδεδεμένος geomar83

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Age: 40
  • Τόπος: Αθηνα
Απ: Προβλημα με Iwata Revolution CR
« Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 04, 2013, 12:25:57 μμ »
Συμφωνω. Ουτως η αλλως ελλειψη υπαρχει στην Ελλαδα. Ας φερουμε πραμα.

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Προβλημα με Iwata Revolution CR
« Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 04, 2013, 12:43:58 μμ »
Είναι σίγουρο πως δεν υπάρχουν ανταλλακτικά στην Ιπποκράτους;
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος geomar83

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Age: 40
  • Τόπος: Αθηνα
Απ: Προβλημα με Iwata Revolution CR
« Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 04, 2013, 12:46:07 μμ »
Το Σαββατο που πηγα στον εισαγωγεα δεν εχει καθολου. Σε κανα μηνα κ αν ειπε. Για τον CR παντα μιλαμε. Για αλλους δεν γνωριζω.

Αποσυνδεδεμένος Sernak

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1704
  • Τόπος: Που είπες;;
Απ: Προβλημα με Iwata Revolution CR
« Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 05, 2013, 07:46:43 μμ »
Μήπως θα μπορούσες να μας εξηγήσεις πως γίνεται να "αλλάχθηκε το μπέκ" (όπως γράφεις στο πρώτο σου ποστ) αφού στην "Ιπποκράτους ανταλλακτικό ούτε για ζήτω"?

Επιβεβαιωμένο αυτό; Καί για Badger;

Αμα ισχύει τελικά τότε...... "κλάψτα Χαράλαμπε"!!!
There are only two types of aircraft, fighters and targets.

Αποσυνδεδεμένος geomar83

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Age: 40
  • Τόπος: Αθηνα
Απ: Προβλημα με Iwata Revolution CR
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 05, 2013, 07:50:56 μμ »
Για Badger δεν γνωριζω. Αλλωστε ο ενας που εχω εχει μπει σε φαση μακρας αποθηκευσης. Οσο για τον Iwata τελικα μου φαινεται οτι δουλευομαστε με τον εισαγωγεα γιατι σημερα που μιλησαμε μου ειπε οτι τελικα εχει μπεκ. Ειδωμεν. Και φυσικα για να στρωσω και χαρακτηρα ανακαλυψα οτι οχι μονο το μπεκ δεν περιοριζει αερα μονο αλλα ψεκαζει και στραβα. Στραβα αρμενιζω δηλαδη πλεον :(

Αποσυνδεδεμένος HARTMANN7

  • MC crew
  • Scale 1/35
  • *****
  • Μηνύματα: 2333
  • Age: 38
  • Τόπος: Αθήνα
  • In Cats We Trust
Απ: Προβλημα με Iwata Revolution CR
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 05, 2013, 07:59:29 μμ »
Για Badger δεν γνωριζω. Αλλωστε ο ενας που εχω εχει μπει σε φαση μακρας αποθηκευσης. Οσο για τον Iwata τελικα μου φαινεται οτι δουλευομαστε με τον εισαγωγεα γιατι σημερα που μιλησαμε μου ειπε οτι τελικα εχει μπεκ. Ειδωμεν. Και φυσικα για να στρωσω και χαρακτηρα ανακαλυψα οτι οχι μονο το μπεκ δεν περιοριζει αερα μονο αλλα ψεκαζει και στραβα. Στραβα αρμενιζω δηλαδη πλεον :(
Μήπως έπαθε και καμιά ζημιά και η βελόνα??
Γιώργος Γιαννόπουλος.
IPMS 1282

Αποσυνδεδεμένος Sakis900

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1453
Απ: Προβλημα με Iwata Revolution CR
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 05, 2013, 08:26:52 μμ »
Για Iwata αερογράφους και ανταλακτικά δοκιμάστε και εδώ

www.hobbygallery.gr

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Προβλημα με Iwata Revolution CR
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 05, 2013, 08:41:26 μμ »
Επιβεβαιωμένο αυτό; Καί για Badger;
Μόλις την περασμένη Παρασκευή αγόρασα για γνωστό μου ανταλλακτικά Badger κανονικότατα από Καλφάκη.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος dimitrisg77

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 86
  • Age: 38
  • Τόπος: αθηνα-καλλιθεα
Απ: Προβλημα με Iwata Revolution CR
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 05, 2013, 09:06:22 μμ »
επειδη κι εμενα κολλαει η σκανδαλη δεν σηκωνεται αμεσως κι επισης η βελονα τινη να βγαινει ποιο εξω και να φραζει να μην πεταει χρωμα τι ανταλακτικα χρειαζεται ?
iwata revolution cr εχω

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Προβλημα με Iwata Revolution CR
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 05, 2013, 09:34:31 μμ »
επειδη κι εμενα κολλαει η σκανδαλη δεν σηκωνεται αμεσως κι επισης η βελονα τινη να βγαινει ποιο εξω και να φραζει να μην πεταει χρωμα τι ανταλακτικα χρειαζεται ?
iwata revolution cr εχω
Μάλλον θες ένα γενναίο καθάρισμα πρώτα, μετά να δεις τι γίνετε και να αποφασίσεις αν θα πρέπει να αλλάξεις κάτι.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος arian

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 498
  • Age: 45
  • Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Απ: Προβλημα με Iwata Revolution CR
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 05, 2013, 11:40:21 μμ »
Για Badger δεν γνωριζω. Αλλωστε ο ενας που εχω εχει μπει σε φαση μακρας αποθηκευσης. Οσο για τον Iwata τελικα μου φαινεται οτι δουλευομαστε με τον εισαγωγεα γιατι σημερα που μιλησαμε μου ειπε οτι τελικα εχει μπεκ. Ειδωμεν. Και φυσικα για να στρωσω και χαρακτηρα ανακαλυψα οτι οχι μονο το μπεκ δεν περιοριζει αερα μονο αλλα ψεκαζει και στραβα. Στραβα αρμενιζω δηλαδη πλεον :(
Αψογος!!! Βεβαια το ενα τσακιζει στις τιμες. 0,3 παιρνει ο CR?
Μήπως  :roll: λέω μήπως  :? του είχες ζητήσει 0,3 μπέκ και για αυτό σου είπε ο αντιπρόσωπος ότι τα περιμένει! Γιατί 0,5 για CR είχε και έχει! Και επίσης θα συνεχίσει να υποστηρίζει ότι χρειάζεται για Iwata αερογράφους αφού είναι και αντιπρόσωπος! Αυτά τα ολίγα για να μην αγχωνόμαστε ξαφνικά από το πουθενά ότι ξέμεινε η αγορά από ανταλλακτικά! ::salut::

Αποσυνδεδεμένος geomar83

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 533
  • Age: 40
  • Τόπος: Αθηνα
Απ: Προβλημα με Iwata Revolution CR
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 06, 2013, 01:01:32 πμ »
επειδη κι εμενα κολλαει η σκανδαλη δεν σηκωνεται αμεσως κι επισης η βελονα τινη να βγαινει ποιο εξω και να φραζει να μην πεταει χρωμα τι ανταλακτικα χρειαζεται ?
iwata revolution cr εχω
Αντιμετωπισα το ιδιο θεμα με τη σκανδαλη και λυθηκε απλα. Βαζελινη ;)

Οντως εχει για 0,5 αλλα δεν μπορεσα ποτε να καταλαβω για ποιο λογο δεν με εξυπηρετησε. Σαββατο πρωι και 5 λεπτα δουλεια ηταν. Οπως και να εχει παραμενει οκ παντα στην καρδια μου ο αντιπροσωπος. Θα περασω να τον συμμαζεψω γιατι τα 32αρια τελειωνουν. Για 0,3 παντως δεν το συστηνει ιδιαιτερα. Λες να εχει δικιο????

Αποσυνδεδεμένος CROW

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5194
  • Τόπος: West side
    • Image
Απ: Προβλημα με Iwata Revolution CR
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 06, 2013, 01:45:20 πμ »
Exει δικιο απο μια αποψη γιατι το κοστος ειναι μεγαλο. Καλυτερα να παρεις εναν Revolution 0,3.
Εκατονταδες κιτ προς πωληση σε χαμηλες τιμες!   http://www.modelclub.gr/market/index.php?page=user&action=pub_profile&id=16

Αποσυνδεδεμένος gkontog

  • Scale 1/24
  • ******
  • Μηνύματα: 12382
  • Age: 58
  • Τόπος: Αθήνα
  • Τόσα πολλά μοντέλα, τόσος λίγος χώρος...
Απ: Προβλημα με Iwata Revolution CR
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 06, 2013, 08:58:16 πμ »
Αλήθεια, γιατί χρειάζεσαι το 0.3mm; Αν το θες για πιο λεπτές δέσμες, από όσα γνωρίζω και παρακαλώ διορθώστε όπου κάνω λάθος, δε σημαίνει απαραίτητα πως η μικρότερη διάμετρος μπεκ θα βγάλει και πιο λεπτή δέσμη. Εχω έναν Iwata HP-C ο οποίος με 0.5mm βγάζει γραμμή κάτω από 1mm με λίγες δοκιμές. Το ελάχιστο πάχος της δέσμης νομίζω πως έχει να κάνει με το πόσο μυτερή είναι η βελόνα και όχι με τη διάμετρο του μπεκ.

Τώρα ένα πιο "στενό" μπεκ δίνει μεγαλύτερο έλεγχο στο πάχος της δέσμης γιατί επιτρέπει μεγαλύτερες κινήσεις της σκανδάλης, έτσι αν η σκανδάλη έχει ένα τόξο κίνησης 60ο, τότε σε αυτό το τόξο ρυθμίζεις δέσμη από πχ 1mm μέχρι 4mm ενώ σε ένα μεγαλύτερο μπεκ για την ίδια διαδρομή της σκανδάλης ρυθμίζεις δέσμη από πχ 1mm μέχρι 8mm, οπότε απαιτείται πιο "ελαφρύ" χέρι για να πετύχεις αυτό που θες.

Ολα τα παραπάνω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις έπειτα από παρατήρηση, αφορούν στους αερογράφους διπλής και φυσικά προαπαιτούν σωστή διάλυση χρώματος και ανάλογα σωστή πίεση. Οι πλέον γνωρίζοντες συμφωνούν ή λέω κρυάδες;

ΥΓ
Εχετε ίσως προσέξει πως κάποιοι αερογράφοι δεν τα πάνε καλά με κάποιες "οικογένειες" χρωμάτων; Σε εμένα πχ ο Infinity με την 0.2mm έχει επιδείξει μία αντιπάθεια στα enamel της Humbrol. Αν το ίδιο χρώμα που με δυσκολεύει στον Infinity το περάσω στον Badger 150, πάλι με 0.2mm, ψεκάζει πολύ πολύ καλύτερα! Και υπάρχει και ο Graphotec ο οποίος είναι αναίσθητος στα πάντα πλην 3 χρωμάτων της Pactra που έχω και που στάθηκε σχεδόν αδύνατο να συνεργαστεί μαζύ τους.
Τα πιο διάσημα τελευταία λόγια στο σύμπαν: Σβήστα, έχω πάρει backup!

Αποσυνδεδεμένος Sakis900

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1453
Απ: Προβλημα με Iwata Revolution CR
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 06, 2013, 11:03:59 πμ »
Αλήθεια, γιατί χρειάζεσαι το 0.3mm; Αν το θες για πιο λεπτές δέσμες, από όσα γνωρίζω και παρακαλώ διορθώστε όπου κάνω λάθος, δε σημαίνει απαραίτητα πως η μικρότερη διάμετρος μπεκ θα βγάλει και πιο λεπτή δέσμη. Εχω έναν Iwata HP-C ο οποίος με 0.5mm βγάζει γραμμή κάτω από 1mm με λίγες δοκιμές. Το ελάχιστο πάχος της δέσμης νομίζω πως έχει να κάνει με το πόσο μυτερή είναι η βελόνα και όχι με τη διάμετρο του μπεκ.

Τώρα ένα πιο "στενό" μπεκ δίνει μεγαλύτερο έλεγχο στο πάχος της δέσμης γιατί επιτρέπει μεγαλύτερες κινήσεις της σκανδάλης, έτσι αν η σκανδάλη έχει ένα τόξο κίνησης 60ο, τότε σε αυτό το τόξο ρυθμίζεις δέσμη από πχ 1mm μέχρι 4mm ενώ σε ένα μεγαλύτερο μπεκ για την ίδια διαδρομή της σκανδάλης ρυθμίζεις δέσμη από πχ 1mm μέχρι 8mm, οπότε απαιτείται πιο "ελαφρύ" χέρι για να πετύχεις αυτό που θες.

Ολα τα παραπάνω είναι αυστηρά προσωπικές απόψεις έπειτα από παρατήρηση, αφορούν στους αερογράφους διπλής και φυσικά προαπαιτούν σωστή διάλυση χρώματος και ανάλογα σωστή πίεση. Οι πλέον γνωρίζοντες συμφωνούν ή λέω κρυάδες;

ΥΓ
Εχετε ίσως προσέξει πως κάποιοι αερογράφοι δεν τα πάνε καλά με κάποιες "οικογένειες" χρωμάτων; Σε εμένα πχ ο Infinity με την 0.2mm έχει επιδείξει μία αντιπάθεια στα enamel της Humbrol. Αν το ίδιο χρώμα που με δυσκολεύει στον Infinity το περάσω στον Badger 150, πάλι με 0.2mm, ψεκάζει πολύ πολύ καλύτερα! Και υπάρχει και ο Graphotec ο οποίος είναι αναίσθητος στα πάντα πλην 3 χρωμάτων της Pactra που έχω και που στάθηκε σχεδόν αδύνατο να συνεργαστεί μαζύ τους.
Γιώργο θα συμφωνήσω μαζί σου για τις δέσμες. Σχετικά με τις "οικογένειες" χρωμάτων δεν ξέρω, δεν έχω δοκιμάσει, δουλέυω με Gunze και Tαmiya μόνο.

Tags: Iwata