Αποστολέας Θέμα: MIG-17F North Vietnam 1/48 Hobbycraft  (Αναγνώστηκε 1124 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nosdio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1210
  • Τόπος: Αθήνα
  • Γιάννης
MIG-17F North Vietnam 1/48 Hobbycraft
« στις: Δεκέμβριος 30, 2012, 08:24:43 μμ »
Εχω αποφασισει οσο μπορω να μην ασχολουμαι με χρεπια κιτ γιατι δεν εχω χρονο να φτιαξω τα καλα..Το κιτ εχει ενα καλο..ειναι χαραγμενο απο κει και περα προσπαθησα με καποιες βελτιωσεις να το κανω οσο καλυτερο μπορουσα.
Εχω φτασει σε αυτο το σημειο και επειδη το πρασινο το σκουρο της παραλλαγης ειναι MOLAK αδυνατω να το ψεκασω ετσι ωστε να κανω και το pattern που χρειαζεται χωρις overspay..Τωρα εχει πανω το olive drab της tamiya το οποιο δε με ικανοποιει σαν αποχρωση και εχει χαλασει καπως αφου ειναι απο τα πρωτα ακρυλικα που πηρα...το εχω χρονια..οποτε θα παιξω μπαλα με καποια μιξη gunze απο πανω..Απο κει και περα το pattern ειναι κουραστικο και επειδη εχω αρχισει και το Crusader το εχω παραμελησει καπως το MIG..ιδου..


Υγ:ελπιζω να αξιωθω να παρω καποια φωτογραφικη μηχανη...

Αποσυνδεδεμένος karolos h.

  • ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΣΤΑΤΙΚΟΥ ΜΟΝΤΕΛΙΣΜΟΥ ΗΡΑΚΛΕΙΟΥ (Σ.Σ.Μ.Η)
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 470
  • Age: 45
  • Τόπος: ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ
  • ΥΠΕΡΑΝΩ ΟΛΩΝ Η ΠΑΤΡΙΣ
Απ: MIG-17F North Vietnam 1/48 Hobbycraft
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 17, 2013, 03:40:07 μμ »
Τελικα,τι εγινε το MIG?Συνεχιζεται η οχι??

Αποσυνδεδεμένος nosdio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1210
  • Τόπος: Αθήνα
  • Γιάννης
Απ: MIG-17F North Vietnam 1/48 Hobbycraft
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 18, 2013, 02:18:38 πμ »
θα το φτιαξω..θα το κανω με αλλη τεχνικη,χωρις ελευθερο χερι..γιατι τα σμαλτα και velocity δε τα πανε καλα..και ο paasche H απλα δε βγαζει τετοιο καμουφλαζ.. ::salut:: ::salut::
Ευχαριστω για το ενδιαφερον... ::salut:: ::salut::

Αποσυνδεδεμένος nosdio

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 1210
  • Τόπος: Αθήνα
  • Γιάννης
Απ: MIG-17F North Vietnam 1/48 Hobbycraft
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 26, 2013, 04:42:51 μμ »
Το καμουφλαζ αποτελειται απο 2 χρωματα, white ensign bs639 + molak fs34086. Ειναι 2 πρασινα με το μολακ να ειναι το πιο σκουρο.
Γενικα πρεπει να βγει κατι τετοιο


Να ψεκασω το μολακ και ταυτοχρονα να βγαλω και αυτο..οσες προσπαθειες και αν εκανα με τον αερογραφο δε μπορεσα.Γενικα και δυστυχως με τα μολακ εχω προβλημα.Ειναι τερμα στοκος τα ρημαδια..τωρα δεν μπορει ο 150αρης να ειναι κομπλε με τα ακρυλικα και μετα μολακ ξαφνικα να μη ψεκαζει...και του εχω και την 0.5 μυτη...
Δεν καθομαι να σκασω ομως...αφου μπορω εστω και χωρις 100% control να ψεκασω το white ensign,ειπα να παει στα κομματια και να το παω αναποδα...
Πινελακι Νο8 πλακε+ modelmaster airbrush thinner +molak fs34086...παλια μου τεχνη κοσκινο...
Βγηκε οκ!!..στη φωτο ακομα δεν εχει στεγνωσει...οπου και αν εχει χτισει τριψιμο με 2000 και ειναι κομπλε.
ισως και να προλαβω



Αποσυνδεδεμένος c.nemo

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4824
  • Age: 51
  • Τόπος: Κερκυρα ...Τόπος των απήδαλων πλοίων των Φαιακων.
  • σταμάτης άνθης
Απ: MIG-17F North Vietnam 1/48 Hobbycraft
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 26, 2013, 05:50:09 μμ »
Υπέροχες οι αποχρώσεις φίλε και από οτι μπορώ να διακρίνω μια χαρά έστρωσαν !Πολύ καλή συνέχεια !!!


"Νίκησα; Νικήθηκα; Τούτο μονάχα ξέρω: είμαι γεμάτος πληγές και στέκομαι όρθιος."
Ν. Καζαντζάκης, 1883-1957

Tags: mig-17