Αποστολέας Θέμα: Ξεβαμα φιγούρας  (Αναγνώστηκε 23523 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος savvasgr

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 150
  • modelclub.gr
Ξεβαμα φιγούρας
« στις: Σεπτέμβριος 19, 2006, 08:18:51 πμ »
Εχω κανει καποια φιγουρα με ακριλικο και λαδι αρκετο καιρο και θελω να την ξεβαψω και να την ξαναφτιαξω. Με πιον τροπο μπορω? Με τον γνωστο τροπο με χλωρινη γινετε?

Αποσυνδεδεμένος melpas1013

  • Διαχειριστης
  • Scale 1/24
  • *****
  • Μηνύματα: 13250
  • Age: 45
  • Τόπος: Όπου αργεί να ξημερώσει NOT! Όπου δεν θα ξημερώσει ποτέ...
  • Στούμπανος Κώστας
    • Image
Απ: ξεβαμα φιγουρας
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 19, 2006, 08:24:50 πμ »
Ή με Fornet, ή όποιο άλλο καθαριστικό για φούρνους... Ότι θα φύγουν είναι σίγουρο, αν θα πάθει ζημιά το υλικό που είναι φτιαγμένη η φιγούρα θα μας το πουν άλλοι φιγουράδες...

Αποσυνδεδεμένος savvasgr

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 150
  • modelclub.gr
Απ: ξεβαμα φιγουρας
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 19, 2006, 08:55:58 πμ »
το   θεμα ειναι να βγει ολη η μπογια απο τις εσοχες. Εαν βγει μετα ειναι ευκολη η βαφη του.

Αποσυνδεδεμένος Raw_Shooter

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5139
  • Τόπος: akamatistan
  • Παναγιώτης
Απ: Ξεβαμα φιγουρας
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 23, 2006, 10:56:54 πμ »
 Λοιπόν υγιείς τρόποι (για την φιγούρα εννοώ) ακρυλικά με azax αλλά όχι μπάνιο απλά ψεκασμός, σμάλτα με το σπρέυ dot-4 που ψεκάζουν τα μπουλώνια για να ξεσφίξουν, σμάλτα με βαμβάκι εμποτισμένο σε διαλυτικό (μεταλλικές φιγούρες μόνο), ακρυλικά μερικά (tamiya) με βαμβάκι εμποτισμένο σε οινόπνευμα. Κορυφαίο και το paint remover της molak καθώς και το αντίστοιχο της Revell. Για μεταλλικές σίγουρα αιθέρας απο Neotex που χρησιμοποιούν και στα συνεργεία-βαφεία αυτοκινήτων. ΠΡΟΣΟΧΗ το τελευταίο εξατμίζεται αμέσως και "ανάβει" ακόμα και με λάμπα πυρακτώσεως....
           Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος savvasgr

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 150
  • modelclub.gr
Απ: Ξεβαμα φιγουρας
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 23, 2006, 01:20:48 μμ »
Μιλαω μον για μεταλικες φιγουρες βαμενες με λαδι . Εαν χρησιμοποιησω διαβρωτικο λετε να κανει δουλει ή θα φαει και το μεταλο?

Αποσυνδεδεμένος Aenarion

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Τόπος: Καβάλα
  • Δημήτρης
Απ: Ξεβαμα φιγουρας
« Απάντηση #5 στις: Οκτώβριος 31, 2006, 01:49:13 μμ »
Μια παλιά που είχα ξεβάψει την είχα ξεβαψεί διαδοχικά ανάλογα με τι είδος χρώματος είναι βαμμένη.

Τα ακρυλικά φεύγουν με Αζαξ και ζεστό νερό τριψιμό στις εσοχές με βαμβάκι.

Τα enamel και λάδια την έβαλα να καληπτέται με νέφτι και την άφση κανά 2 μέρες μετά πολυ καλό πλύσιμο και στέγνωμα.

Βασικά τα έιπε όλα ο Raw_Shooter :D
Spartans this is where we fight. This is where they die  - 300.

Αποσυνδεδεμένος 117tacan

  • Οι διακοπές τελείωσαν ...
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 5300
  • Τόπος: Zante
  • Είναι πολλά τα άφτιαχτα...
Απ: Ξεβαμα φιγουρας
« Απάντηση #6 στις: Ιανουάριος 11, 2007, 09:34:17 πμ »
Τα παραπάνω ισχύουν για όλα τα είδη (πλαστικές, ρητινενιες & Μεταλλικές) ή μόνο για μεταλλικές φιγούρες  :?: :? :roll:
Η κριτική είναι εύκολη, ...η δημιουργία είναι δύσκολη


Σβήσε και άλλα ::glossa:: ΜΠΡΑΒΟ ΡΟΥΛΑ ::award_1:: SXUWP ::award_1::

Αποσυνδεδεμένος sirhogr

  • Για τους φιλους Γιωργος
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 670
  • Age: 56
  • Τόπος: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • To create something you must be something.
Απ: Ξεβαμα φιγουρας
« Απάντηση #7 στις: Ιανουάριος 11, 2007, 12:23:26 μμ »
Παιδια εγω για μεταλλικες τουλαχιστον φιγουρες εχω βρει την υγεια μου με υγρο φρενων. Ειχα βαλει μεσα και μια ρυτηνης και μου μαλακωσε λιγο. Βεβαια ομολογω οτι την ειχα ξεχασει μερικες μερες παραπανω απ'οτι χρειαζοταν...
When we accept tough jobs as a challenge and wade into them, miracles can happen!

Αποσυνδεδεμένος Περικλής

  • Περικλής Σαλεσιώτης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4935
  • Age: 49
  • Τόπος: Ναύπλιο - Newcastle
  • Καλημέρα σας απο Newcastle!!!!!!!!!
    • My Home Page
Απ: Ξεβαμα φιγουρας
« Απάντηση #8 στις: Ιανουάριος 15, 2007, 01:18:33 μμ »
savvasgr εγω δοκιμασα με καθαριστικο για φουρνο εδω στην Αγγλια το λενε Mr. Mussle, θα υπαρχει κατι τετοιο και στην Ελλαδ. Δοκιμασε και μεταλλο και ρητινη, τισ αφησα μια μερα σε κλειστο κουτι με το υγρο και μετα τισ ετριψα με μια παλια οδοντοβουρτσα, και μετα απο την αρχη τα ιδια μεχρι να βγει ολο το χρωμα. Ελπιζω να σε βοηθησα φιλε μου.
Περικλης Σαλεσιωτης
http://periklissalessiotismodels.webs.com/

Αποσυνδεδεμένος Nikos Tsitsos

  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 2812
  • Age: 45
  • Τόπος: Athens
Απ: Ξεβαμα φιγουρας
« Απάντηση #9 στις: Ιανουάριος 15, 2007, 11:33:01 μμ »
Αν μιλάμε για μεταλλική φιγούρα και για “απόλυτο” ξέβαμμα τότε η λύση είναι διαλυτικό νίτρου.
Δυνατό, φτηνό και σε οποιοδήποτε χρωματοπωλείο....
2 ωρίτσες αρκούν και μετά με την οδοντόβουρτσα φεύγουν τα χρώματα ακόμα και από της πιο μικρές εσοχές.

Αποσυνδεδεμένος sirhogr

  • Για τους φιλους Γιωργος
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 670
  • Age: 56
  • Τόπος: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
  • To create something you must be something.
Απ: Ξεβαμα φιγουρας
« Απάντηση #10 στις: Ιανουάριος 16, 2007, 09:40:13 πμ »
Αν μιλάμε για μεταλλική φιγούρα και για “απόλυτο” ξέβαμμα τότε η λύση είναι διαλυτικό νίτρου.
Δυνατό, φτηνό και σε οποιοδήποτε χρωματοπωλείο....
2 ωρίτσες αρκούν και μετά με την οδοντόβουρτσα φεύγουν τα χρώματα ακόμα και από της πιο μικρές εσοχές.

Μια φορα, δε θυμαμαι πως ειχα βαλει μια πλαστικη φιγουρα σε νιτρο για ξεβαμα...  :mrgreen: Θυμηθηκα κατι ταινιες που οι μαφιοζοι για να εξαφανισουν τα θυματα τους τα βαζουν σε μπανιερα με οξυ... :lol:
When we accept tough jobs as a challenge and wade into them, miracles can happen!

Αποσυνδεδεμένος mmaker

  • Scale 1/32
  • *
  • Μηνύματα: 9890
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
  • modelclub.gr
    • Ελληνική Μοντελιστικη Κοινότητα
Απ: Ξεβαμα φιγουρας
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 23, 2007, 12:02:45 μμ »
Για ξέβαμα σμάλτων σε οποιοδήποτε υλικό,ακόμη και διαφανή πλαστικά κομμάτια,συστήνω ανεπιφύλακτα καθαριστικό φούρνων και συγκεκριμένα το Mr.Muscle.
Για ακρυλικά στις περισσότερες περιπτώσεις κάνει το ΑΖΑΧ(λίγη ώρα μέσα σε ένα δοχείο με ΑΖΑΧ)
Γιώργος   
Ναι,φτιάχνουμε και κοσμήματα!Κάντε ένα Like!
www.facebook.com/artnclay.gr

Αποσυνδεδεμένος savvasgr

  • Scale 1/72
  • *
  • Μηνύματα: 150
  • modelclub.gr
Απ: Ξεβαμα φιγουρας
« Απάντηση #12 στις: Απρίλιος 12, 2007, 02:34:03 μμ »
Επειδη σε μεταλλικες φιγουρες με καθαριστικο φουρνου δεν μπορεις να βγαλεις τις λεπτομεριες στις εσωχες (πχ ματια,μαλλια). Χρησιμοποιησα διαβρωτικο που πουλανε στα χρωματοπωλεια. Το χρωμα φευγει σαν γαλα. Προσοχη ομως γιατι ειναι καυστικο, με γαντια και γυαλια να το δοκιμασετε. Και μονο σε μεταλλικες φιγουρες  γιατι το πλαστικο το τρωει.

Αποσυνδεδεμένος Περικλής

  • Περικλής Σαλεσιώτης
  • Scale 1/35
  • *
  • Μηνύματα: 4935
  • Age: 49
  • Τόπος: Ναύπλιο - Newcastle
  • Καλημέρα σας απο Newcastle!!!!!!!!!
    • My Home Page
Απ: Ξεβαμα φιγουρας
« Απάντηση #13 στις: Μάιος 28, 2007, 03:26:40 μμ »
Το διαβρωτικο κανει για την ρητινη η θα την φαει????
Περικλης Σαλεσιωτης
http://periklissalessiotismodels.webs.com/

Αποσυνδεδεμένος GRmodeler

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 679
  • Age: 52
  • Τόπος: Αθήνα
Απ: Ξεβαμα φιγουρας
« Απάντηση #14 στις: Μάιος 29, 2007, 12:33:57 μμ »
  ένα καλό υλικό για ξέβαμα είναι το Airbrush Clean της Revell. Βασικά είναι για το καθαρισμό του αερογράφου, όμως το χρησιμοποιώ όταν θέλω να ξεβάψω από κάποιο μοντέλο σημεία που το χρώμα δεν φεύγει με άλλο τρόπο, με πολύ καλά αποτελέσματα. Το μειονέκτημα είναι ότι επιρεάζει το πλαστικό αν μείνει για πάνω από 5-10 λεπτά στην επιφάνεια του μοντέλου. Επίσης διαλύει τα ίχνη κόλλας από τισ διάφορες κολλητικές ταινίες.

  Το καλύτερο που έχω δοκιμάσει πάντως είναι το  "Model strip" του Hannants (κωδικός:MODSTR01, περίπου 4 λίρες). Έχω ξεβάψει μέχρι τώρα ένα αεροπλάνο και ένα άρμα. Στις οδηγίες συστήνεται να μην αφήνουμε το υλίκό πάνω στο μοντέλο για περισσότερο από 10 ώρες. Το άρμα το άφησα για δοκιμή περισσότερο από μία μέρα και δεν έπαθε τίποτα (το πλαστικό). Το χρώμα  έφηγε από κάθε σημείο και το μοντέλο ήταν σαν να μην είχε βαφτεί ποτέ!
  πάντως αν το χρησιμοποιήσετε κάντε μια δοκιμή πρώτα σε μικρή επιφάνεια του μοντέλου. Επίσης δεν ξέρω αν επιρεάζει τις κολλήσεις με κυανοακρυλική κόλλα( για όσους χρησιμοπoιoύν photoecthed).

Αποσυνδεδεμένος icecore

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 7
  • Age: 44
  • Τόπος: United Kingdom
  • plastic is fantastic
Απ: Ξεβαμα φιγουρας
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 16, 2008, 03:01:43 πμ »
Για μεταλλικες φιγουρες μόνο: NITROMORS  paint remover. Εφαρμόστε σε ανοιχτούς χώρους και με μάσκα διότι περιέχει χλωριωμένους υδρογονάνθρακες (διχλωρομεθάνιο). Η μέθοδος που εφαρμόζω έχει ως εξής:
Απλώνω το υλικό με πινέλο αφήνοντάς το με μαλακές κινήσεις πάνω στη φιγούρα.
Τυλίγω τη φιγούρα με διαφανή μεμβράνη και αφήνω για 5-10 λεπτά.
Στη συνέχεια αφαιρώ με οδοντόβουρτσα και ξεπλένω με white spirit. Τελικό ξέβγαλμα με χλιαρό νερό.

Η μέθοδος μπορεί να εφαρμοστεί και σε PVC φιγούρες (πχ Matchbox 1:32 series).


Πάντοτε κάνετε δοκιμή πριν εφαρμόσετε μια προτεινόμενη μέθοδο.

Αποσυνδεδεμένος kirk

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 13
  • Age: 38
  • Τόπος: hellas
Απ: Ξεβαμα φιγουρας
« Απάντηση #16 στις: Απρίλιος 24, 2008, 12:45:13 μμ »
Εχω κανει καποια φιγουρα με ακριλικο και λαδι αρκετο καιρο και θελω να την ξεβαψω και να την ξαναφτιαξω. Με πιον τροπο μπορω? Με τον γνωστο τροπο με χλωρινη γινετε?
μεσα σε λιγο νερο ριξε 2-3 σταγονες χλωρινη και ολα καλα σε μεταλα σε πλαστικα σε ριτηνη οχι παραπανω απο 2 ωρες εαν δεις οτι δεν ξεβαφει σατην καμια ωρα ακομα και ξανα δοκιμασε

Αποσυνδεδεμένος Christosjager

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 585
  • Age: 50
  • Τόπος: AΘΗΝΑ-ΓΛΥΦΑΔΑ
  • Χρήστος Παναγιωτόπουλος
Απ: Ξεβαμα φιγουρας
« Απάντηση #17 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 10:11:43 μμ »
Τα ακρυλικά ξεβάφονται με οινόπνευμα.
Τα λάδια και τα σμάλτα (όπως ειπώθηκε) με διαλυτικό νίτρου,τα διαλύει άμεσα.
Με μία οδοντόβουρτσα τρίβουμε καλά, το μόνο πρόβλημα είναι σε ρητινένια φιγούρα να ξεβάψουμε λάδια ή σμάλτα,θέλει πολύ προσοχή και λίγα περάσματα με την οδοντόβουρτσα.Βουτάμε την βούρτσα στο διαλυτικό νίτρου και τρίβουμε γρήγορα και λίγες φορές.Ξαναπερνάμε το ίδιο σημείο μετά από λίγη ώρα και αφού έχει στεγνώσει για τα καλά το νίτρο.Κάντε και μία προσευχή καλού κακού.

salonikios

  • Επισκέπτης
Απ: Ξεβαμα φιγουρας
« Απάντηση #18 στις: Οκτώβριος 10, 2009, 10:19:37 μμ »
άν η φιγούρα είναι μεταλλική τα ΑΚΡΥΛΙΚΑ ξεβάφονται με ΑΖΑΧ και διαλυτικό νίτρου. Η διαδικασία για το διαλυτικό νίτρου αναφέρθηκε απο Christojager αλλά προσοχή με γάντια γιατί θα σου κάψει τα χέρια

Αποσυνδεδεμένος Idomeneas

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 569
  • Age: 45
Απ: Ξεβαμα φιγουρας
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 04:25:14 μμ »
To ειχα ξαναποσταρει αλλα το βαζω και εδω για να υπαρχει. Ειναι απιστευτα αποτελεσματικη μεθοδος.

Ολοι κατα καιρους εχουμε κανει πατατες που μετα θελουμε να διορθωσουμε. καμια φορα καλυτερα να το παρεις απο την αρχη αντι να το μπαλωνεις. Αυτο ειχε εφαρμογη σε εμενα αυτο το ΣΚ. Αν και τελειως νιουφης στις φιγουρες, εβαφα ενα Θρακα πελταστη των Αθηναικων Μινιατουρων και ομολογω πως για αρχαριος μου πηγαινε μια χαρα. Εβαφα με ακρυλικα της Vallejo και ειχα ασταρωσει με το γκρι της Humrol. Εκει λοιπον που εφτιαχνα την ιριδα του ματιου και ειχε βγει οκ, μεσα στην επαρση μου πηγα να κανω μια διορθωση... το πινελο μου εφυγε και τα εκανα μανταρα. Ετσι που τα εκανα επρεπε να ξεκινησω απο την αρχη. Βρηκα μια συνταγη για ξεβαμα στο internet και μιας και προσφεροταν και για μεταλλο αλλα και για πλαστικο ειπα να ριξω ενα ξεβαμα και σε κατι μεταχειρισμενες φιγουρες warhammer που ειχα τσιμπησει απο το Ebay.

Υλικα

    1 Μπουκαλι dettol
        οδοντοβουρτσα
        πλαστικα γαντια
        ενα βαζακι ή δοχειο με καπακι (το υγρο σκυλοβρωμαει)
        νερακι του Θεου


Η συνταγη δουλευει για ακρυλικα, δεν ξερω για χρωματα σμαλτου, αλλα δεν χανετε τιποτα να δοκιμασετε.
Παιρνετε το κομματι και το βαζετε στο δοχειο. Ριχνετε Dettol, το οποιο ειναι ενα απολυμαντικο που πουλανε στα φαρμακεια και εσκασε τωρα και στην ελληνικη αγορα. Καλυψτε καλα το κομματι. Κλειστε το καπακι (το dettol δεν εξατμιζεται, αλλα αδιαλυτο βρωμαει πολυ) και αφηστε το ενα βραδυ. Ηδη σε 2-3 ωρες θα δειτε την μπογια να ξεφλουδιζει και να φευγει σε κομματια. Το καλο ειναι πως φευγει σαν σωμα καθαριζοντας μικρες εσοχες κατευθειαν. Βαλτε γαντια γιατι το dettol δεν ειναι καυστικο ακριβως, αλλα θα σαν ερεθισει τα χερια ή θα τα ξερανει. Παρτε το κομματι και με την οδοντοβουρτσα βουτηγμενη στο διαλυμα καθαριστε. Προσοχη! Μην ριξετε νερο σε αυτη την φαση γιατι λασπωνει την διαλυμενη μπογια και μενει ενα μειγμα σαν κολλα. Αν βεβαια γινει αυτο μην φρικαρετε, λιγο διαλυμα στην οδοντοβουρτσα και τριψιμο θα το διορθωσει. Η μπογια θα διαλυεται και θα φευγει σε κομματια πολυ ευκολα. Αν ειστε τυχεροι θα φυγει απο ολες τις λεπτομερειες χωρις πολλα πολλα. Αφου καθαρισει το κομματι ξεπλυνετε με χλιαρο νερο και μετα σαπουνιστε το - ξαναξεπλυνετε για να φυγει το διαλυμα.


Εχω κατα καιρους δοκιμασει το ΑΖΑΞ, το ΦΟΡΝΕΤ και αλλα. Τιποτα δεν δουλευει τοσο δραστικα οσο αυτο και πανω απ ολα δεν βλαπτει τα πλαστικα καθολου. Επισης δεν επηρρεαζει την κυανοακρυλικη και τον στοκο, αν και πολυ συνθετα κομματια πιθανα να ηθελαν ξεκολλημα πρωτα για να παει το υγρο παντου. Οι φιγουρες games workshop που ξεβαψα να τονισω οτι ηταν ηλικιας 18 χρονων βαμενες πολυ ατσαλα με τοννους χρωματος  απο τον τοτε πιτσιρικα Αγγλο.

Καποιος ειχε αναφερει οτι μετα απο πολυ ωρα μεσα στο υγρο του ειχαν μαλακωσει πλαστικα. Προσωπικα δεν μου εχει τυχει ποτε και κυριως ξεβαφα πλαστικες φιγουρες warhammer οι οποιες εχουν ιδιαιτερα λεπτα μερη. Ειδικα για μεταλλικες φιγουρες ειναι οτι καλυτερο εχω δοκιμασει. Το οινοπνευμα και το αζαξ δεν ειχαν καθολου καλο αποτελεσμα πανω στα vallejo που χρησιμοποιω. Με το Dettol oμως ειναι τοσο ευκολο που σχεδον πια δεν φοβασαι τα λαθη. Αν δεν σωζεται, ξεβαφεις και ξαναρχιζεις.

Αποσυνδεδεμένος kwctac1980

  • Scale 1/144
  • *
  • Μηνύματα: 43
  • Age: 43
  • Τόπος: Athens
  • modelclub.gr
Απ: Ξεβαμα φιγούρας
« Απάντηση #20 στις: Μάιος 04, 2014, 12:47:43 μμ »
Από προσωπική εμπειρία θα αναφέρω τί δούλεψε και τι όχι σε εμένα.
Αφαίρεση σμάλτων Χάμπρολ από πλαστικές φιγούρες, ξέβαψαν εντελώς και με σχεδόν καθόλου τρίψιμο με ψέκασμα και παραμονή για μισή ώρα σε Mr Muscle (καθαριστικό φούρνου) σε σπρέι.Κόστος αγοράς 3,5 ευρώ.

Για αφαίρεση ακριλικών (vallejo και citadel) από μεταλλική φιγούρα δούλεψε το remover από χρωματοπωλείο, χρειάστηκε τρίψιμο με παλιά οδοντόβουρτσα η φιγούρα  μετά.Το αποτέλεσμα ήταν πολύ καλό, Το συγκεκριμένο λιώνει το πλαστικό, οπότε μονο για μεταλλικές φιγούρες κάνει.

Χρήση των παραπάνω χημικών έκανα με μάσκα σε ανοιχτό χώρο και σύμφωνα με τις οδηγίες του κατασκευαστή τους.

Το detoll και το άζαξ δεν με βοήθησαν καθόλου ( ίσως επέλεξα άλλο τύπο detoll ή azax).

Αποσυνδεδεμένος diehard

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 684
  • modelclub.gr
Απ: Ξεβαμα φιγούρας
« Απάντηση #21 στις: Ιούλιος 03, 2016, 02:12:27 μμ »
Εχω βάψει μια μεταλλική φιγούρα πολύ καλά αλλά ... το πρόσωπο βγήκε σκ@τ@.
Ήταν η πρώτη μου, βαμμένη με σμάλτο και από πάνω λάδι.
Θέλω να ξεβάψω μόνο το πρόσωπο.
Τι μου συστήνετε ???

Αποσυνδεδεμένος Trex

  • Τυραννόσαυρος
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 960
  • Τόπος: Όπου γης και πατρίς
Απ: Ξεβαμα φιγούρας
« Απάντηση #22 στις: Ιούλιος 03, 2016, 10:31:31 μμ »
Τρίψε προσεκτικά με ένα σχετικά σκληρό πινέλο που θα βουτάς σε αυτό:


Αποσυνδεδεμένος diehard

  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 684
  • modelclub.gr
Απ: Ξεβαμα φιγούρας
« Απάντηση #23 στις: Ιούλιος 04, 2016, 09:40:51 πμ »
Τρίψε προσεκτικά με ένα σχετικά σκληρό πινέλο που θα βουτάς σε αυτό:

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Πού θα το βρω όμως αυτό το υλικό ;

Αποσυνδεδεμένος Trex

  • Τυραννόσαυρος
  • Scale 1/48
  • *
  • Μηνύματα: 960
  • Τόπος: Όπου γης και πατρίς
Απ: Ξεβαμα φιγούρας
« Απάντηση #24 στις: Ιούλιος 04, 2016, 10:47:55 πμ »
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Πού θα το βρω όμως αυτό το υλικό ;

Εγώ το έχω πάρει από εδώ:

http://www.hobbycolours.com/product_info.php?products_id=14389

Δες και το βίντεο που έχει εκεί και δείχνει πως δουλεύει το remover.

Tags: